STAD EN OMGEVING B. A. VAN DER SLUIJS burgemeester van Alkmaar. AGENDA. LAJVU- EN iUtNBOVW KERK EN SCHOOL LAATSTE BERICHTEN. Ontplofjingsramp in een Belgische fabriek. Ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini. - SPORT. 's-Gravenhage, 1 Mei. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van paragraaf 3 van ver ordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) jhr. ir. E. F. Sandberg te Deventer tot burgemeester van Katripen en den administrateur B. A. vander Sluijs in Overveen tot burgemeester van Alkmaar benoemd. De nieuwe burgemeester is werkzaam geweest bij het on derwijs in Indië en behoort tot de hoofdfunctionnarissen van district 14 der N.S.B. te Haar-, lem. In Zaandam was de heer v. d. Sluijs assistent van burgemees ter van Ravenswaay, Üie thans burgemeester van Utrecht is. Wij vernemen nader: De heer v. d. Sluijs stamt uit een boerengeslacht in de Haarlemmer meer. Hij studeerde te Haarlem voor onderwijzer aan de Rijkshormaal- school en was van 1903 tot 1905 te Haarlem bij het onderwijs werk zaam. Van 1905 tot 1907 te Ensche de. In dat jaar vertrok hij naar Indië en was daar korten tijd als onder wijzer werkzaam, veranderde van positie en werd planter bij de Deli- maatschappij tot 1928. In 1929 repra- tieerde hij en was tot 193? secretaris van de Nederlandsche Baksteen- Industrie. In 1938 vestigde hij zich te Overveen. Sinds 1933 maakte hij deel uit van de N.S.B. en bekleedde daarbij diverse functies, het laatst was hij leider van de vergaderingen- dienst bij het district 14 (Haarlem en omstreken). Den laatsten tijd was de heer v. d. Sluijs werkzaam ten gemeente-secretarie te Zaandam, waar hij bij ontstentenis van den burgemeester dezen verving. JUBILEUM T. LAM. De heer T. Lam, machinezetter aan ons bedrijf, herdacht heden den dag waarop hij vóór 25 jaar als zöodanig b de Alkmaarsche Courant In func tie trad. Deze feestdag Werd in intiemen familiekring doorgebracht. De directeur, die hem in zijn woning kwam ccïhplimenteeren, vereerde hem mét een stoffelijk blijk van be-, langstelling, terwijl een deputatie van het personeel hem een blijvend geschenk aanbood. Ook van de redactie en administratie gewerd hem een aardig cadeau, terwijl tal van bloemstukken er van getuigden dat in breeden kring met zijn feest werd meegeleefd. MET PENSIOEN. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd is aan den heer J J Ibink, klerk bij de Gem. Lichtbedrijven, eervol ontslag ver leend, ingaande 1 Mei 1942. Op den laatsten dag van zijn 38- jarigen diensttijd nam de heer Ibink afscheid van het administratief en technisch personeel, waarbij hij met waardeerende woorden werd toege sproken door den directeur, die hem tevens namens het geheele per soneel een armstoel aanbood. Met enkele vriendelijke woorden werd door den scheidenden ambtenaar dank gebracht voor de belangstel ling hem bij zijn heeingaan betoond. ER WORDT WEER KAAS GEMAAKT. Heden werd er op de markt weer een 45.000 kg kaas aangevoerd. Zoo wel voor den handel, die al weken op eei. leeg marktplein was bijeen gekomen, als voor het marktper- soneel, was dit feit een verheugende gebeurtenis, omdat dit als een voor teeken kan worden beschouwd, dat we weer levendige jnarktweken tege moet gaan. VOLKSZANG. Een zangavond mee te beleven is zoo langzamerhand voor velen een behoefte geworden. Dat bewees ook weer de groote opkomst gisteravond. De voorzitter, de heer van Bur- ken, deelde mee, dat de laatste .zangavond in dit seizoen was be reikt, behoudens die welke het be stuur dezen zomer in den muziek- tuin hoopt te organiseeren. De heer Jonker liet alleen beken de liederen zingen, waardoor een groot programma werd afgewerkt. De animo waarmee dit geschiedde, houdt een goede belofte in voor de eerstvolgende openluchtbij eenkojnst NEDERLANDSCH-DUITSCHE KULTUURGEMEENJSCHAP. De Werkgemeenschap Alkmaar van deze organisatie hield gister avond in de van Teylingenzaai van het hotel Proot haar eersten „avond" na de oprichting van een paar we ken geleden. De voorzitter, de heer mr. J. H. Meijet, memoreerde de propaganda- vergadering die de oprichting tot gevolg had. Hij had nu voor gister avond een grootere opkomst ver wacht. Spr. deelde nog mede, dat waar schijnlijk nog vóór de zomerva- cani,ie een uitvoering zal worden ge- geven van „Die Entführung aus dem Serail" door dé Duitsche Ka meropera. De spreker van den avond, dr. EranS Vermeulen, referendaris bij het Rijksbureau voor monumenten zorg te den Haag, kreeg hierop het woord over: „Wisselwerking tusschen de Nederlandsche en de Duitsche kluist in den loop der eeuwen". Spr.'stelde vast, dat de kunst ge dachten en gevoelens wekt in het volk, dat het best is te leeren ken nen in zijn kunst. Om de wisselwer- king tusschen Nederlandsche en Duitsche lamst te kennen, moet mert allereerst de kunst dezer landen leeren verstaan. Men beseffe hierbij, dat lang vóór de regeling van onze grenzen, dus vóór 1648, reeds sprake was van Nederlandsche kunst, zoo als spr. met het noemen van ver schillende namen aangaf. Het do mein van een kunst is steeds moei lijk te bepalen, omdat zij wordt ge vormd door den geest van een volk èn niet gebonden is aan grenzen, door politieke invloeden vastgesteld. Bodem, ras en klimaat zijn wel de groote voorwaarden, zooals vele ja ren geleden een Franschman reeds zeide. Tot het gebied van de Neder landsche kunst behooren het tegen woordige Nederland en België en een stuk van Frankrijk, alsmede het heele noordelijke deel van Duitsch- land (tot Danzig), het gebied n.l. van den Dietschen stam. Vooral de bouwkunst doet zien al wat er in een volk leeft en geeft ge legenheid de ziel van het volk af te lezen. Bij een serie lichtbeelden ging spr. op een en ander nader in. Tegen het einde van de 12e eeuw werd Frankrijk tot een machtigen staat, de evenknie van het zwakker wordende Duitsche rijk. Er ontwik kelde zich een nieuwe bouwkunst van statisch tot dynamisch, de go- thische kunst, die zich ook uitstrekte tot Duitschland. De Keulsche Dom, waaraan Duitsche arbeiders hun beste krachten gaven, is daarvan een voorbeeld. Deze menschen gaven aan het Fransche plan hun Rijn- landschen geest, zoodat de Dom in wezen ëen Duitsch bouwwerk werd. De Domkerk in Utrecht geeft tal van bewijzen van een eng verband met de Keulsche, al is deze Utrecht- sche kerk eenvoudiger dan de Dom te Keulen, die ook al weer eenvou diger was dan de Fransche kathe dralen. De samenhang tusschen den in Ne derland en Duitschlandin (je mid deleeuwen gevolgden kérkbouw bleek uit foto's van kerken te Maas tricht, Venlo, Kampen en Den Bosch. Van elk dezer vertelde spr. met groote deskundigheid tal van bizon- derheden, waarbij hij op overeen komsten wees met kerken in Keu len, Munster, Bremen en andere Duitsche steden. Hij noemde de na men van vele 'bouwmeesters uit de noordelijke- en zuidelijke Nederlan den, die ook in Duitschland werkten en omgekeerd, waardoor een groot aantal monumentale gebouwen in. Nederland, België en Duitschland de kenmerken hebben van gedragen te zijn door eenzelfden geest, die zich ook uit in de versieringen met beel den en figuren. Zeer groot was het aantal lichtbeelden, dat spr. vertoon de, om dit te staven en hij noemde een heels reeks van jaartallen, waarin de verschillende bouwers leefden. Dat' men in somrnige opzichten plagiaat pleegde, daar over bekommerde men zich niet, als het doel van iets moois en goeds te bouwen slechts werd bereikt. Verschillende bouwstijlen wer den door den heer Vermeulen be sproken, waarbij hij er o.a. op wees, dat de Nederlandsche bouwkunst beschouwend, in zichzelf gekeerd en bewust was en daardoor steeds te herkennen, waar men die ook aan treft. Ook dit werd door vele mooie foto's aangetoond. Wij zagen hierbij o.a. de Waag te Alkmaar, waarvan spr. hoopte, dat het tegeltableau nog eens uit den voorgevel zal verdwij nen, omdat het er heelemaal niet in behoort. 9 De schilder- en beeldhouwkunst besprekende, wees spr. ook hier op een sterke wisselwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche kunst en op een grooten samenhang tusschen beide. Het verband tusschen de kunst in beide landen werd verbroken, toen na den vrede van Munster in 1648 Nederland finaal van het Duitsche Rijk werd losgescheurd en meer werd een speelbal tusschen de En- gelsche en Fransche wereldmach ten. Spr. achtte het een geluk, dat in onzen tijd de samenwerking tus schen de Germaansche stammen hersteld wordt, al zal het natuurlijk nog vele jaren duren eer men die in de kunst goed zal kunnen merken Mr. Meijer sprak aait het einde van de causerie een hartelijk woord van dank tot dr. Vermeulen. HEILOO. Installatie gemeente-secretaris. - Donderdagmiddag heeft de nieuwe gemeente-secretaris, de heer J. J. J. M. Festen, die vandaag in functie is getreden, in handen van den burge meester den ambtseed afgelegd. Na afloop van deze in de raadszaal ge houden korte plechtigheid, hebben de heer en mevrouw Festen kennis gemaakt met de ambtenaren en het onderwijzend personeel van de ge meente. In intiemen kring hoofdzake lijk bestaande uit de naaste mede werkers van den nieuwen secretaris bleef men nog eenigén tijd ge zellig bijeen. Verduister goed! - Er is door de politie tegen enkele bewoners van deze gemeente procesverbaal opgemaakt inzake het onvoldoende Verduisteren-» van hun woningen. BROEK OP LANGENDIJK Bestuursvergadering Langedjjker Groenten Centrale. - Het bestuur van de: veilingsvereeniging Langé- dijker Groenten Centrale vergader de Woensdagfniddag onder leiding van burgemeester H. Schelhaas. Medegedeeld werd, dat de pogingen om ook tuindersjengens van 16 tot 18- jaar extra rantsoenen levens middelen te geven, geen succes hebben opgeleverd. Het verzoek om bindtouw ter beschikking te willen stel.'en voor het binden van rabar ber is door de betreffende instanties afgewezen. Voor bet in dienst nemen van pi (Ontleend aan onzt advertentierubriek) Tentoonstelling. Vanwege de schildersvereen. „Door werken", van 2 t.e.m. 10 Mei, 2 tot 5 uur, in het atelier hoek GeestKanisstraat: des Zondags van 10 tot 5 uur. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Quax, de brokkenpiloot (kom.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer AUotria (comedie). 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur' af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoodfnummer 't Was 1 April (Holl. kom. filml. Alle leeftijden. Zondag, voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer La Paloma (rom.) Alle leef tijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 2 Mei. 3 uur, Harmonie, concert H. V. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van .Zigeunerliefde" door da Alkmaarsche Operette-vereeniglng. soneel hebben ook de tuinbouwbe drijven vergunning noodig, deelde de voorzitter mede. Het Centraal Bureau doet pogingen om deze be paling opgeheven te krijgen. De secretaris cfted eenige mede- deelingen over de, commissie voor juridische bedrijfsvoorlichting. De namen en adressen der bestuurs leden, bij \yie men de adviezen kan aanvragen,1 publiceerden wij reeds eerder. De veiling omzet was in dé maand Mrt. 344.230,lï tegen ƒ395 011,55 in het vórige jaar. In April werd voor ƒ1387.071.97 omgezet tegen 219.795.37 in 1941, In de eerste vier maanden van 1942 werd voor 15i22.479.03 geveild, tegen 977 398.53 in dezelfde periode van 1941. De voorzitter geelde mede, dat de eerste zendin-g. klompen, waar voor door het gemeentebestuur po gingen in het werk zijn gesteld, in de aanstaande week venvacht kan worden. Er zijn 1600 paren toege zegd voor Langedijk en St. Pancras. In antwoord op een vraag van den heer Speets (Hensbroek) deelde de veilingleider mede, dat de witlof wortelen moeten worden geleverd aan de veilmg ten behoeve van de drogerijen. Voor iedere 100 kg wit lof moeten 150 kg witlotwortslen woiden geleverd. De heer De Boer verzocht op géve van de benoodigde hoeveelheden piridine-zeep. Hij deelde verder mede, dat bij de laatstgehouden in ventarisatie de voorraad totaal 1283 wagons was, waarvan ?71 wa gons roode, 135 wagons geie en 877 wagons Deensche witte kool. Over. het geheel werdén 27 wagons min der geleverd. In verband met de weersomstandigheden en het voor komen van bokkei. in de kool is dit zeer meegevallen. De laatste wagon voor export werd op 20 April ver laden, verleden jaar op 17 April. Vanaf 17 Maart werden 818 wagons kool'verwerkt. De algemeene jaarvergadering van de L.G.C. werd vastgesteld op 20 Mei a.s. te Heerhugowaard. TEELT VAN MAIS. Gedijt op alle gronden. Nu het voedselvraagstuk er een is van den eersten rang, is het ver klaarbaar dat er veel vraag is naai de cultuur van maïs. Gemalen maïs is een bést voedsel en knalmaïs valt, wanneer men de korrel laat poffen, als een meelachtige stof uit een en is te gebruiken voor het be reiden van pap of te., vermengen met water of melk. Maïs groeit op alle gronden, zelfs de aan humus arme gronden zijn ar nog geschikt voor. Wanneer men den grond omspit (liefst diep)en er wat afval of blad inb.rengt, zal de maïs er gedijen. De plant wordt breed en wortelt diep en is behalve een mooie sierplant ook bij uitstek geschikt voor windkeering. Indien men een vorig jaar è'en goed bemes ten tuin had, kan men zonder mest, stof ép een behoorlijke opbrengst rekenen. Men kan de zaadkorrels zaaien op rijenbreedte van 50 tot 60 em, op de rijen 25 cm. Men legt de zaden uit en drukt ze met den duim in den grónd. Ook kan men het zaad tot ontkieming brengen onder glas en-dan als jonge plantjes op de bo- EEN ENGELSCHE STEM OVER BLOKKADE EN TEGEN- BLOKKADE. (Van onzen Haagschen correspondent.) In het Engelsche tijdschrift „Vic tory" aldus wprdt ons uit Genève gemeld heeft Lord Marchwood een appèl tot de openbare meening in Groot-Britannië gericht, waarin hij o.a. vaststelt, dat het aan de Britsche vloot ■*- in tegenstelling met den oorlog van 1914'18 niet gelukt is, de Duitsche zeestrijd- krachten in de eigen havens vast te houden. Sedert Frankrijk's ineen storting beheerschen daarentegen aldus de Engelsche Lord de Duitschers de havens en steunpun ten, die tusschen den Noordelijksten uitlooper van Scandinavië en Kaap Finisterre in het Zuiden van Frank rijk gelegen zijn. Ook overigens is de Britsche vloot niet erin geslaagd, de Duitschers beslissend te slaan. Door dezen toestand ter zee zijn de opgaven, waarvoor de Britsche han- delsmarine zich gesteld ziet, in om vang onevenredig grooter en ge vaarlijker geworden. Bovendien hebben de Duitschers hun uitrus ting, in vergelijking met den vori- gen wereldoorlog, aanzienlijk verbe terd. De schrijver in „Victory" zegt dan in hèt vervolg van zijn beschouwin gen, dat de blokkade stellig nog één der belangrijkste wapens is, waar mede Engeland zijn vijanden tracht te overwinnen. Duitschland is echter in dezen oorlog erin geslaagd, zich niet alleen de voorwaarden tot een tegenblokkade te scheppen, doch het wist deze ook effectief te maken; want ongelukkigerwijze verhindert deze tegenblokkade aldus besluit Lord Marchwood dat waardevol le verschepingen van oorlogsmate riaal eh levensmiddelen yan overzee het Britsche eilandenrijk ook berei ken. vengenoemde maten uitpoten. Men heeft dan het voordeel dat men min stens een tiental dagen vroeger klaar is en dat is wel van belang, daar de plant alleen gedijt bij zo merwarmte en hoe langer de plant hiervan kan profiteeren, hoe beter is de oogst De maïsplant is een'mooie plant. Eerst komen de mannelijke bloemen te voorschijn, daarna de roode neer hangende vrouwelijke. Het stuifmeel komt opx de vrouwelijke bloemen, die min of meer kleverig aanvoelen en zoo heeft de bevruchting plaats. Alleen de vroegrijpende soorten ko men hier tot vollen wasdom. Met warm weer gaat het groeiproces snel en spoedig ziet men de kolven tot wasdom komen. Men behoeft er niets meer aan te doen. Snoeien of uitbreken van kolven is overbodig. Men kan ook oogsten als de kor rels nog lichtgeel zijn. Men ziet ze bij den groenteboer op den wagen en ze kunnen voor allerlei gerechten worden gebruikt. Teelt men voor den winter voor bewaren, dan moet men de kolven geheel laten rijpen en zoo droog mogelijk bewaren. Zijn de korrels droog, dein kan men ze laten malen; het is een uitmuntend voedingrijk product. Per are kan men op 40 tot 45 kg droge maïs re kenen. Na den oogst aan draden rij gen en goed laten drogen,' anders schimmelen ze en zijn grootendeeis waardeloos. Het droge zaad behoudt 2 tot 3 jaar zijn kiemkracht. Een kg maïs bevat plm. 3800 tot 4000 kor rels en is voldoende voor ongeveer 6 are. De knalmaïs, ook wel knalkorn genaamd, is een soort van de laatste jaren, welke ook goed voldoet. Déze korrels brengt men droog op het vuur ter bereiding (poffen). Als windkeering is de maïs goed te gebruiken. Velen planten het als beschutting tegen den westenwind of zeewinden. Maïs kan men op elke grondsoort uitzaaien (uitplanten) en komt overal tot zijn recht. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 3 MEI 1942. ALKMAAR. Waakt en Bidt,- 10 uur, ds. C. v. d. Boogert, uit Slikkerveer. Kapel- kerk, li) uur, ds. Klein Wassing; 5 uur, dr. Tuinstra. Remonstr. geref. gemeente, geen dienst wegens kerk- schoonmaak. Luth; kerk (Oude gracht), 10.30 u., da. F. A. vd Bosch, v. Amsterdam. Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyenfeldt; nam. Zondag 27 Heidelb. Catech.; extra coll./diaconie in beide dien- steri. Herst. Apost. Gem., Tous- saintstr., 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. -'Chr. Gemeenschapsbond in Waakt en Bidt, Dinsdag tot Donder dag, des nam. 3 uur en 's avonds 7.45 uur conferentie-samenkomsten, ver-" schillende sprekers; Zaterdagmiddag 4.30 uur bidstond, Oudegracftt 208. Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 15, 10 u. (onderw.: „De triomphahpr") en 5.15 uur (onderwerp: „Uit lang durige krankheid genezen"), ds. Ruys; Woënsdagav. 7.45 uur, St. Ja- cobstraat 22. UIT DE OMGEVING. Akersloot, 10 uur, ds. van Mullem; ónderwerp: „I. H. S." Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen. Marana,tha, 10.30, uur, dr. Tuinstra. van Alkmaar. Broek op Langendijk, Doopsgez. gem., 10.30 uur, ds. A. A. Sepp, van Zaandam (O.) Egmond aan Zee. geref. kerk, 10 ën 4.30 uur, leesdienst (in beide diensten maandcoll.) Egmond aan den Hoef, ^.0.30 uur, ds. Veenhuysen; Dinsdagnam. 2.30 uur, huwelijksinzegening. Heiloo, 10.30 uur, ds. Bloemhoff, tijdrede ,,De ware eenheid"; Woëns dagav. 8 uur, gem.-avond, „De vroomheid v. Jan Rds. Bloem hoff. Evang., a. d. Kerklaan, 10 an, va Heerhugowaard, 10.30 uur, ds. de Mooy (doop). HensbroeK, 10.30 uur, mej. Krul. Koedijk, av. 7 uur, de. Bloemhoff. Nieuwe-Niedorp, 10.30 uur, ds. Boeke. Noordscharwoude, 10.30 uur, de lieer Korndörffer, Oudkarspel, geen dienst. Oudorp, geen dienst. Schagen, geref. kerk, 10 en 2.30 u., cand. J. v. d. Mije. Schermerhorn, 10 uur, ds. Bperen- donk. Schoorl, geen opgaaf ontvangen. Warmenhuizen, 3 uur, ds. v. d. Kieboom. Winkel, 3 uur, ds. de Mooy. Ongecorrigeerd. Brussel, 1 Mei. (D.N.B.) Tengevol ge van een ontploffing in de fabriek voor chemische producten te Tes- senderloo in de Belgische provincie Limburg zijn volgens een officieele bekendmaking van het ministerie van binnenlandsche zaken tot dusver meer dan 200 personen gedood en rond 1000 gewond. Driehonderd ge wonden zijn in het ziekenhuis opge nomen. Het reddingswerk is terstond na het ongeluk door eenheden van de Duitsche weermacht en speciale reddingsbrigades uit het Kempen- sche kolendistrict ter hand genomen. De chef van het militaire bestuur voor België en Noord-Frankrijk, president Reeder, heeft zich naar de plaats des onheils begeven, teneinde tezamen met de bevoegde Belgische secretarissen-generaal ter plaatse de reddings- en hulpmaatregelen te in- specteeren en te bespoedigen. Nader wordt gemeld: De fabriek vervaardigde uitsluitend verschei dene soorten kunstmest en wasch- middelen en wel uitsluitend voor het Belgische bedrijfsleven. De vernielingen als gevolg "an de ontploffing strekken zich uit over eèn radius van verscheidene honder den meters. Een technische school stortte gedeeltelijk in. De telefoon centrale van Tessenderloo werd bui ten bedrijf gesteld. Talrijke huizen werden ten deele verwoest, ten deele zwaar beschadigd. Daar de ontploffing geschiedde op een tijdstip, waarop de fabriek in volle werking en de scholen vol wa ren, is het aantal slachtofers zeer hoog. Het reddingswerk werd terstond (üoor eenheden van de Duitsche weermacht en door speciale red dingsbrigaden van het Kempensche kolendistrict georganiseerd. Donder dagavond was het reddingswerk nog in vollen gang. Door de Belgische autoriteiten zijn, in nauwe samenwerking met Winterhulp en het Roode Kruis alle maatregelen getroffen om den ge troffen .gezinnen onverwijld de noo- dige hulp te verleenen. Met de ver deeling van levensmiddelen en kïee- dingstukken is reeds een begin ge maakt. De oorzaak van de ramp, kon tot dusver nog niet worden vastgesteld. Thans 250 dooden. Brussel, 1 Mei. (D.N.B.)' Volgens het laatste officieele bericht be draagt het aantal dooden thans reeds 250. Berlijn, 1 Mei ,(DNB). De Ftihrer heeft Woensdag jl. een onderhoud met MussoiinU gehad. Een communique over de ontmoeting. Salzburg, 1 Mei. (D.N.B.) Over de ontmoeting tusschen den Führer en den Duce is hier het volgende of ficieele communique uitgegeven; De Führer en de Duce hebben op 29 en 30 April een samenkomst ge had te Salzsburg. De besprekingen tusschen de beide regeeringschefs stonden in het teelten van den geest der nauwe vriendschap en ontwrik- bare wapfenbroederschap der beide volkeren en hun leiders. Zij lever den de volledige overeenstemming der opvattingen op over den toe stand, welke tot stand is gebracht door de overweldigende overwinnin gen der landen van het driemogend- hedenpact en over de verdere oor logvoering der beide landen op poli tiek en militair gebied. De harde vastberadenheid van Duitschland, Italië en hun bondgenooten, om de definitieve overwinning met alle hun ter, beschikking staande machts middelen te behalen, kwam daarbij opnieuw tot uiting. Aan deze politieke besprekingen werd deelgenomen door den Rijks minister von Ribbentrop, en minis ter graaf Ciano De beide ministers hadden hierbij gelegenheid, de ac- tueele buitenlandsche politieke vraagstukken te bespreken. Aan de militaire besprekingen na men van Duitsche zijde deel de chef van het opperbevel van de weer macht, generaal-veldmaarschalk Keitel en van Italiaansche zijde de chef van den Italiaanschen genera- len staf, den kolonel-generaal graaf Cavallero. De Duitsche ambassadeur tc Rome, von Mackensen, en de ko- ninklijk-Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, waren even eens aanwezig. DE KAASMARKT. -ALKMAAR, 1 M^i 1942. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 4 stapels aangevoerd, wegende 4122 kg. Fabrieks- kaas 20+ 43.50, 40+ 55.50. Handel vlug. LEEUWARDEN, 1 Mei 1942. 119 Stie ren; 400 Vette koeien; 121 Melk- en Kalfkoeien f 300590; 395 Pinken 1 130200; 12 Vette kalveren; 673 Nuchtere kalveren; 184 Weldeschapen, 240 Lammeren; 35 Vette varkens; 78 Kleine biggen 20—35; 214 Bokken en geiten; 3626 stuks, totale aanvoer. Kip eieren 6' ,—10,45 ct. p. St.; handelsprijs J 1,321,37 p. kg; Eendeieren 7,6—8,1 ct. p. stuk; Slachthanen 1.502.50 p. st.; Kippen 1.502.75 p. st.Jonge hanen 12.25 p. st.; Jonge duiven 0.40 p. stuk; Konijnen 1 p. kg; Edammer 20 plus 0.87, 40 plus 1.12; Goudsche 20 plus 0.87, 40 plus 1.12; Broodkaas 40 plus-1.12; Leidsche 40 plus 1.02. NOORDSCHARWOUDE, 1 Mei 1842. (Noordermarktbond). 55200 kg Roode kool 10.30; 5000 kg Gele kool f 9.60; 86000 kg Deensche witte kool 7.40. WARMENHUIZEN. 30 April 1942. 20900 kg Roode kool 10.80. SCHAGEN, 30 April 1942. 60 Stieren 4001200; 160 Geldekoeien (magere) 180—400; 169 Geldekoeien (ve; o) Pagina 2. Amsierdamsche Bear» Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, vin Vrijdag 1 Mei 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. VA Nederland 1941 99%, 4 Nederland 1941 100'/4 4 Nederland 1940 II lüü'/< 33'/, Nederi. 1938 96%, 3 Ned.-Indië 1937 89»L BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .157 ty, Handel Mij. Cert. v. 2.50 132V» Koloniale Bank .,115 Ned. Ind. Handelsbank 92 IND. OND. 8INNENL. Aig. Kunstzijde Unie 153s/s Calvé Delft Cert. 121 Nederi. Ford .350 Lever Bros17G5/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 929 CULTUUR MAATSCH. H. V. A300 Java Cultuur .164 Ned. Ind. Suiker Unie 165 Verg. Vorster landen PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TAJiAKKENt Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN, Deli Spoor Ind. Spoor 89 .323 .194 .148 .101% 156% 130 204 182 152 189 ,157 64 47'/, lu. 40 94% 100%, i003/-s 96% 893/, 158 132 135% 92 153% 121 345 1703/, 296 298 164 166 89 313% 192 143 100 154% 130 203 179-81 152 186 153 47 Hypotheekbank Noord-Hollandsch Grondcrediet N.V. Alkmaar. 3' 2 q PANDBRIEVEN a 100 TIJDELIJKE TEWERKSTELLING VAN AMBTENAREN. 's-Gravenhage, 29 April In de Ned. St.crt. van heden is opgenomen een beschikking betreffende tijdelijke tewerkstelling bij inrichtingen van algemeen nut van ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst. Hierin wordt o.m. bepaald: Ambte naren in vasten en tijdelijken dienst zoomede personen op arbeidsover eenkomst naar burgerlijk recht :n dienst van het Rijk, de' provinciën, de gemeenten of van andere publiek rechtelijke lichamen, die tijdelijk ge mist kunnen worden zonder dat on middellijk tot hun vervanging be hoeft te-worden overgegaan, kunnen met instemming van den secr.-gen. van het betreffende dept. van alge meen bestuur, van den commissaris voor de belangen van de voormalige Ned. weermacht, van het provinciaal of gemeentebestuur, dan wel van het betreffende publiekrechtelijke li chaam, bij een inrichting van alge meen nut tijdelijk worden tewerkge steld. De tewerkstelling wordt beëindigd, indien de in het vorige lid bedoelde instemming, vervalt. Indien de be langhebbende van zijn tijdelijke te werkstelling wordt ontheven, kan hij bij het publiekrechtelijk lichaam waartoe hij behoort, terstond weder in functie treden. De diensttijd bij een inrichting van algemeen nut doorgebracht telt ten volle mede als bezoldigingsdiensttijd en als diensttijd geldend voor de aanspraken op pensioen. PLAATS VOOR DE OUDEREN! Ons arbeidsbestel is nog verre van geordend en levert menigen werker stof tot gerechtvaardigde klachten. Vooral de wat oudere werker moet, ofschoon een in alle opzichten vol waardige kracht zijnde, maar al te vaak ervaren, dat de jonge snuiters hem op zij dringen. Daarin verbetering te brengen is een gewichtig gemeenschapsbelang. Want alleen een wel geordend ar beidsbestel biedt mogelijkheid tot het scheppen van een goede be staanszekerheid voor allen. Het is dan ook in hooge mate wen- schelijk, dat de oudere en gehuwde volwaardige arbeider, voor wien thans zoo menigiftaal de poorten van het bedrijfsleven gesloten blijven, opnieuw wordt ingeschakeld. Dat kan alleen, indien de jongeren en ongehuwden hem hun plaats inrui men. Dit is onontbeerlijk, wil de oudere en gehuwde volwaardige arbeider wederom de plaats in het Neder landsche bedrijfsleven innemen, waarop deze recht heeft. Daarbij moet verschuiving van werkloosheid natuurlijk worden vermeden. Ook hierin is voorzien. In Duitschland wacht den vrijgekomen jeugdigen arbeidskrachten een loonende en aantrekkelijke werkkring. Dus: Jongen en ongehuwden voor! Vraagt inlichtingen bij het gewes telijk arbeidsbureau of een zijner bijkantoren over de mogelijkheden, die het nieuwe sociale- Duitschland u biedt. Biljarten KAMPIOENSCHAP IE KLAS 3 BANDEN. Gisteren zijn te Utrecht de wed strijden begonnen- om het kampioen schap'van Nederland le klas 3 ban den. Op dien eersten dag is er reeds heel mooi en sterk gespeeld, al kwa men er ook zwakke perioden voor van 13 en 14 nullen achter elkaar. Verbeek en Sengers bleven gisteren ongeslagen. De uitslagen waren, de Leeuw- Sweering 50-45, van Alphen-van Boxsel 50-47, Verbeek-Petersen 50- 33, -Sengers-Heinrich 50-32, Swee- ring-v. Boxsel 50-37, van Alphen-de Leeuw 50-48,- Sengers-Petersen 50- 47, Verbeek-Heinrich 50-25. Centrale; 30 Kalfkoeien 280600 32 Pinken 125—260, 72 Pinken Centrale; 571 Nuchtere kalveren Centrale; 29 Nuchtere kalveren voor de fok 20— 60; 8 Schapen (vette) Centrale; 109 Overhouders 3646; 25 Bokken en Geiten 5—60; 20 Biggen 30—40; 158 Konijnen 17.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2