CrÉ.IS Fliikt Loopjongen PORT. DE VUURRODE SCHOENTJ RADIOPROGRAMMA^ ï)at smaakt naar méér! GÉBÉ's BAKPOEDER FILMNIEUWSi Beurtschipper „hielp" kennissen. RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND. FEUIILETON HET GEHEIM van de PAREL-EILANDEN .(Wondt vervolgd.) Advertenliën. DICK. G. KUIJPER M. KUIJPER—RUUTER MARIA OOM, NET DAGMEISJE, Dagmeisje. Werkster gevraagd NAAISTER KOUSENREPERATRICE. BIJVERDIENSTE. GR. ZITKAMER EN SLAAPKAMER, NET KOSTHUIS Pagina 2. iamscfte Beurs- iteidamsche Bank N.V. antoor Alkmaar, jdag 1 Mei 1942 IINGEN. Vor k. lu.40 nd 1941 995/,, 94'/, d 1941 .100% 10C5/i, d 1940 II 100% '0C%g lerl. 1938 966/,, 96'/, 1937 89% 89'/, JLINGEN I 1575/, 158 lert. v. .132% 132 ik 135 135% idelsbank 92 92 INNENL. e Unie .153% '53% ert. ,121 121 .350 345 17Cs/S 170% :m. Bezit 929 290 VATSCH. .300 '298 .164 104 ker Unie 165 166 anden 89 89 ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 MEI 1942. Pagbafc ber ber 1TEN." ika lijn pan lijn omboot 'nie .323 .194 .143 .101% 156% 130 204 182 152 189 ,157 l. 64 47% 313% 192 143 100 154% 130 203 179-81 152 186 153 47 lik Noord-Hollandsck dcrediet N.V. lkmaar. 3BRIEVEN a 100 TEWERKSTELLING 1M3TENAREN. ge, 29 April In de Ned. iden is opgenomen een betreffende tijdelijke bij inrichtingen van t van ambtenaren en iel in openbaren dienst. o.m. bepaald: Ambte- •n en tijdelijken dienst ionen op arbeidsover- ir burgerlijk recht :n t Rijk, de' provinciën, of van andere publiek- lamen, die tijdelijk ge worden zonder dat on- t hun vervanging be- sn overgegaan, kunnen ng van den secr.-gen. ffende dept. van alge van den commissaris gen van de voormalige ht, van het provinciaal •stuur, dan wel van het publiekrechtelijke li- en inrichting van alge- ;lijk worden tewerkge- eiïing wordt beëindigd, het vorige lid bedoelde irervalt. Indien de be- van zijn tijdelijke te- irordt ontheven, kan hij [iekrechtelijk lichaam ehoort, terstond weder Jen. 1 bij een inrichting van doorgebracht telt ten s bezoldigingsdiensttijd sttijd geldend voor de pensioen. ÏOR DE OUDEREN! bestel is nog verre van levert menigen werker htvaardigde klachten. »t oudere werker moet, in alle opzichten vol- :ht zijnde, maar al te dat de jonge snuiters •ingen. wetering te brengen is gemeenschapsbelang, sen wel geordend ar- edt mogelijkheid tot van een goede be- d voor allen, ok in hooge mate wen- ie oudere en gehuwde arbeider, voor wien ligriiaal de poorten van iren gesloten blijven, it ingeschakeld. Dat idien de jongeren en nem him plaats inrui- beerlijk, wil de oudere volwaardige arbeider plaats in het Neder- •drijfsleven innemen, recht heeft. Daarbij :ving van werkloosheid rden vermeden. Ook ■zien. In Duitschland Tijgekomen jeugdigen •n een loonende en i werkkring, i en ongehuwden voor! tingen bij het gewes- Dureau of een zijner irer de mogelijkheden, e sociale Duitschland u NSCHAP IE KLAS BANDEN. n te Utrecht de wed- inen- om het kampioen- derland le klas 3 ban- eersten dag is er reeds sterk gespeeld, al kwa- wakke perioden voor l nullen achter elkaar, lengers bleven gisteren n waren, de Leeuw- -45, van Alphen-van Verbeek-Petersen 50- ïeinrich 50-32, Swee- l 50-37, van Alphen-de Sengers-Petersen 50- [einrich 50-25. ilfkoeien 280—600; 32 r 260, 72 Pinken Centrale; kalveren Centrale; 29 iren voor de fok 20 m (vette) Centrale; 109 36—46; 25 Bokken en B0; 20 Biggen 30—40; 17- 167. Ze zaten vijf minuten later, ge zellig met z'n allen aan tafel, onder het groen van de boompjes, in een prach tige zaal. ZATERDAG. HILVERSUM 1, 415,5 M. 6,45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 81 BNO: Nieuwsber. 8.15 „Brandende kwes ties", causerie (opn.). 8.30 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Omroeporkest, solisten en koor (opn.). 10.Ernstige muziek (opn.). 11.Voor de vrouw. 11.20 Orgelconcert. 12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 13. Tussehen fruit en groente. 13.15 Bert van Dinteren en zijn orkest. 14.Waar om leeren wij eigenlijk? 14.20 Na ge- danen arbeidMuziek en vroolijkheid. 15.45 Gr.pl. lo.Bijbellezing. 16.20 Viool en piano. 16.50 Kamerkoor „Nederlandt- sche Sangherskonste". 17.15 B.N.O.: Nieuws- en econ. ber. 17.30 Gr.pl. 17.35 DUitsche taalcursus. 18.Orgelspel. 18.15 Het kwartier van den Arbeid. 18.30 Or gelspel. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.— BNO: De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.10 Gr.pl. 19.15 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.30 „Klankfestijri", muziek van Nederl. bodem. 20.45 Musette-orkest en gr.pl. 21.30 Film praatje. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO: Mil. overz. 22.10 Gr.pl. 23.10—24.— Dansen en zingen (gr.pl.). HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilevrsum I. 8.15 Gr.pl. 9.30 Koor van de Neder'. Bachvereen. en Omroeporkest (opn.). 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.Piano voordracht en gr.pl. 12.45 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 13.Ensemble Rentmeester. 13.40 Voor de jeugd. 14. De Groninger Orkestvereen. 14.45 Le zing „De bijen in den bloeitijd". 15. Groninger Orkestvereen. en solist. 15.45 Gr.pl. 16.Otto Hendriks en zijn orkest en gr.pl. 17.Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws- en econ. ber. 17.30 Orgeispel. 18.„De radio brengt...." programma-overz. 18.15 Gr.pl. 18.30 De NSB antwoordt. 18.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.4J Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Groningsch praatje. 20. Hier W.A. 20.15 Concertgebouworkest en solist (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.0522.10 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. V Eigen gebakken.;brood, koek en panne* koeken smaken naar véél meer,, als U ze bereidt met Juweeltjes van gebak, heerlijk bros, luchtig of knappend komen dan uit Uw oven* Daarmee blijkt weer hoe goed U bakken kunt. En - al wie Uw baksels proeft zal verrukt zijn over den fijnen smaak. Kies GÉBE-surro* gaten, uit volwaardige grondstoffen bereid. U dient er Uw gezondheid mee, want stelt Uw maag tevrêe. DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Het Victoria-Theater brengt de Brokkenpiloot, één. der A meest ge slaagde filmkluchten van den laat- sten tijd. Heinz Rühmaim is hierin op zjjn best. Karin Himboldt als Marianne en Lothar Firmans als in structeur Hansen staan hem op bui tengewone wijze ter zijde. La Paloma, de boeiende Spaansche zangfilm, komt in het Harmonie- Theater en opnieuw zal men kunnen genieten van den fraaien zang van Charles Kuilman, de muziek van Willi Meisl, het spel van Jessie Vihrog, Frits Kampers en Leo Slezak en de geschiedenis eener trouwe vriendschap. VEJLÏNGPRIJZEN BINNENKORT AAN BANDEN. Fantastische biedingen dwingen tot maatregelen. (Van onzen Haagschen correspondent.) Onze lezers zullen zich herinne ren, dat dezer dagen de bekende veiling van gevonden voorwerpen der Spoorwegen, te Utrecht, op iast der recherche werd verboden, daar er fantastische prijzen geboden wer den en verschillende koopers zelf bij de politie geklaagd hadden qver schromelijke prijsopdrijving. Dit is geen op zichzelf staand geval, want op alle veilingen van tweedehandsch artikelen worden abnormaal hooge biedingen gedaan. Het twee- eir zelfs het drievoudige van den nieuwprijs wordt vandaag aan den dag gaarne geboden voor tweedehandsch arti kelen als radiotoestellen, fietsen, ac- tetasschen, fototoestellen, kantoor machines en al dergelijke goederen, die in den gewonen handel niet of moeilijk of slechts met een speciale vergunning te verkrijgen zijn. Het ligt voor %de hand, dat deze ongezonde gang van zaken ook de aandacht der autoriteiten getrokken heeft en de Dienst van den Gemach tigde voor de Prijzen zint reeds lang op middelen, om dit euvel met succes te kunnen bestrijden. Een voudig is dat echter allerminst. Bij den normalen handel kan men van hoogerhand voorschrijven, wat door fabrikant, grossier en detaillist voor een bepaald artikel maximaal mag worden berekend. De kooper staat daar geheel buiten hij betaalt een voudig den officieel vastgestelden prijs (of behoort dat althans te doen). Op veilingen ethter is het juist de kooper, die den prijs be paalt; hij biedt tot een prijs, die hem op dat oogenblik het betrokken artikel waard is. Tweedehandsch ar tikelen hebben die waarde, welke „de gek ervoor geven wil". -En in dezen tijd blijken er heel wat „gek ken" te zijn. Het gekke is echter, dat ze eigenlijk niet eens zoo heel erg „gek" zijn Den verkoopers kan en mag men van dit alles geen verwijt maken. Zij brengen hun goederen ter vei ling, zooals dat altijd gebeurd is, en dragen geen enkele verantwoorde lijkheid voor de prijzen, welke de koopers thans in dichte gelede ren, van allen rang en stand, geest driftig oprukkend naar alle veilin gen ervoor bieden willen. Men kan moeilijk van hen verwachten, dat zij tegen een hoogen prijs voor de door hen aangeboden waren zou den protesteeren! De Utrechtsche oplossing van he't probleem de veiling verbieden is natuurlijk wel eenvoudig, doch heeft vele bezwaren. Al was het al leen al, dat een algeheel veiling-ver- bod wel eens een averechtsche uit werking kon hebben, in dien zin, dat het tevens de geboorte-acte zou zijn van een levendigen clandestienen handél ook in tweedehandsch artike len. Bovendien moet er toch gele genheid blijven bestaan om zich te ontdoen van goederen, die.men niet meer moodig heeft of die 'men om andere redenen van de hand wjl doen. Zulks kan dan, juist in dezen tijd, beter geschieden dooi- middel van openbare veilingen, waarop controle mogelijk is, dan langs min der openlijke wegen. Van deze gedachten is ook de Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen uitgegaan, en derhalve heeft hij een „Prijzenbeschikking gebruikte goederen" ontworpen, die binnenkort afgekondigd zal worden en waarmee men beoogt, de prijzen op veilingen en openbare verkoo- pinggn eenigszins aan banden te leg gen. Waarschijnlijk zal hierbij de oplossing van dit netelige probleem gezocht worden in die richting, dat er uiterst-toelaatbare prijsgrenzen zullen worden 'vastgesteld; bij over schrijding daarvan zal dan het be trokken artikel niet verkocht mogen worden, doch op de een of andere wijze moeten worden verloot. Op het eerste gezicht lijkt deze oplos sing, met name ten aanzien van de verloting, niet ideaal, doch men doet beter, zijn oordeel od te schorten tot de maatregelen definitief bekend gemaakt zullen zijn. Naar v;ij ver nemen, zal dit niet lang meer du ren. hn kreeg twee maanden. De beurtschipper A. Mol uit Span broek moest voor den Alkmaarschen economischen rechter, mr. W. A. Ubbens, terecht staan, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan al lerlei smokkelarijen. Zoo was in zijn schip een voorraad„van 500 kg brui ne boonen aangetroffen, die hij clandestien van verschillende West- Friesche boeren had gekocht en die hij voornemens was in Amsterdam 'van de hand te doen. Ook werden 31 ongemerkte Edammer kazen bij hem aangetroffen, alsmede een par tijtje tarwe. Hij beweerde deze zaken slechts te hebben gekocht om kennissen in Amsterdam, die met hun voedsei een beetje krap zaten, te helpen. Hij maakte hoogstens een dubbeltje winst op een kilo bruine boonen, voegde hij er aan toe, maar hij vond weinig geloof by den rechter, die hem voor een echten smokkelaar hield. De officier van justitie, mr. de Brueys Tack, vond het een erg ge val. Verdachte had er aan meege werkt om groote hoeveelheden kost baar voedsel aan de gemeenschap te onttrekken. Hij had allegn maar aan zichzelf gedacht. Het geval was te erg voor geldboete, zoodat de of ficier drie maanden gevangenis straf vroeg, met verbeurdverklaring der in beslag genomen boonen, ka zen en tarwe. De rechter was het met den offi cier eens en veroordeelde den beurt schipper tot twee maanden gevan genisstraf. Het Ai km. Bioscoop-theater brengt een Holl. film, n.k 't Was 1 April, een vlotte komische ge schiedenis met Jopie Koöpman, Til ly Perin, Cissy van Bennekom en Johan Kaart, Herman Tholen en Jacques van Byleveld in de hoofd rollen. Allotria de bekende film van Willy Forst komt in het Cinema theater en opnieuw zal men vreugde beleven om de avonturen van het viertal Renate Müller, Jenny Jugo, Heinz Rühmann en Adolf Wohl- brück. Een kostelijke geschiedenis. DE ROOFMOORD TE RIJSBERGEN. Verdachte vrijgesproken. De geruchtmakende strafzaak te gen den 24-jarigen bedrijfsleider F. J. Goyarts uit Breda, verdacht van roofmoord op den 39-jarigen land bouwer J. A. Geerts te Rijsbergen, gepleegd op lj2 Juni 1941, is met een vrijspraak geëindigd. Het Hof te 's-Hertogenbosch acht te het rechtsgeldige bewijs niet geleverd. Goyarts werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Door de recht bank te Breda* was verdachte ver oordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Bij de behandeling voor het Bossche Hof had de advocaat-gene raal een gevangenisstraf van vijf tien jaar geëischt, waarna de verde diger, mr. Rassers, tot slot van een pleidooi, dat zes uur duurde, vrij spraak vroeg. Economische rechter. Smokkelhandel in Edammers. Kolenbonnen In voor raad toch in de kou I 't Was een min of meer eigenaardig geval, waarvoor de haveriwachter W. van Baars uit den Helder zich had te verantwoorden. In October van het vorig jaar had hij uit het huis van zijn zwager, die geëvacueerd was, eenige dingen moeten halen en toen vond hij in de brievenbus o.a. een oproepingskaart van het distri butiekantoor, op welke kaart 60 braridstoffenbownen gehaald konden worden voor de Ned. Herv. gemeente aldaar! Van Baars, die meende, dat zijn zwager in den kerkeraad zat, had de oproepingskaart meegenomen en de 60 bonnen in ontvangst geno men. Voor eigen gebruik had hij er 12 gehouden en de overige 48 had hij naar zijn zwager Êestuurd. Deze laatste begreep nietSj van deze vroege Sint-Nicolaasverrassmg en stelde zich in verbinding met het distribu tiekantoor. Toen voelde v. B. nattig heid en aangezien hij zich niet wilde branden, haastte hij zich, de bonnen, die reeds ingewisseld waren bij zijn kolenhandelaar, terug te halen tegen inwisseling van de reeds ontvartgen brandstof. Te laat echter, want de zaak werd aanhangig gemaakt en Woensdag hoorde hij in Alkmaar een maand gevangenisstraf tegen zich eischen. De officier, mr. de Brueys Tack, meende, dat verdachte de „rectifica tie" alleen uit angst had aangebracht. Mr. Ubbens wilde echter nog cle mentie gebruiken, ook al omdat van Inlandsche scheerwol. De aandacht van de schapenhouders wordt er op gevestigd, dat het inge volge het bepaalde in de Wolbeschikking 1939 no. 2 verboden is wol, geschoren van inlandsche schapen, te koopen, te verkoopen, al te leveren, te be- of verwerken, te doen be- of verwerken, alsmede te vervoeren of te doen ver voeren, zonder schriftelijke vergunning van den Directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen. Voorts zijn de schapenhouders op grond van genoemde beschikking ver plicht alle,in hun bezit zijnde scheerwol binnen een door genoemden Directeur te bepalen termijn te verkoopen en af te leveren aan door dezen Directeur aan te wijzen personen of lichamen. Het tijdstip en de plaats waarop, resp. de namen der personen of lichamen waaraan, de wol zal dienen te worden afgeleverd, alsmede de prijzen, waar tegen de aflevering Zal dienen te ge schieden, zullen nader worden bekend gemaakt. De af te leveren wol zal zich in behoorlijken staat moeten bevinden. Bij niet-nakoming van het boven staande stellen belanghebbenden zich bloot aan de toepassing van sanctie- maatregelen. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. Distributieregeling voor bruikbaar ijzer. Het Rijksbureau voor IJzer en Staal vestigt er de aandacht op, dat het koopen en verkoopen en in het algemeen het gebruiken, verbruiken, bewerken en/of verwerken van bruikbaar ijzer is ver boden, indien daartoe geen schriftelijke vergunning is verkregen. Deze vergun ningen worden verstrekt in den vorm van toewijzingen, zooals gebruikelijk voor nieuw materiaal. Voor nadere bij zonderheden worden belanghebbenden verwezen naar hun contingentbeheer ders, alsmede naar de betreffende vak bladen. Schrijfblocs en schrijfpapier. De Directeur van het Rijksbureau voor Papier maakt bekendj*s,dat inge volge een wijziging in de 'fabricage- voorschriften voor de papier- en papier- verwerkende Industrie 1941 no. 1, gepu bliceerd in de Nederlandsche Staats courant dd. 28 April 1942, schrijfblocs en schrijfpapier voor overheldscorrespon- dentie en correspondentie in het zaken verkeer, bestemd voor korte mededee- Iingen enkorte rekeningen, in het vervolg slechts mogen worden ge bruikt in het formaat octavopost (13,8X21,5 cm.) of a5 (14,8X21 cm.). Maximum kleinhandelsprijzen voor vaste brandstoffen in de provincie Noordhollaiid. Bericht No. 104. NOOTJES Willem-Sophia) p. hl. Domaniale p. hl. Amsterdam overige plaatsen Wilhelmina p. hl. Amsterdam Oranje-Nassau) p. hl. overige pldhtsen Willem, Laura) p. hl. Kachelnootjes p. hl. Amsterdam overige plaatsen Huls- brand I 11 III IV ƒ2.35 2.65 2.85 2.45 2.25 2.55 2.80 2.40 2.20 2.45 2.65 2.35 2.15 2.35 2.55 2.25 Vetkolen p. hl. Elerbriketten p. hl. Amsterdam overige plaatsen Bruinkoolbriketten Amsterdam per 110 kg overige plaatsen Anthracietbriketten pef 100 kg. 2.- 2.25 2.35 1.90 2.- 2.15 2.25 1.90 1.70 1-70 1.65 1.55 1.70 1.65 Doof Union Carisborg 2.85' 2.60 2.30 2.75 2.60 2.25 4.50 Grove cokes Mijncokes per hL 1.10 IV 1.95 1.85 cokes 1, 2, 3 en /arel 1.20 V 1.60 1.60- cokes 4 1.05 Industrienootjes Amsterdam per hl. overige plaatsen Toeslag voor Vlieland en Terschelling: Eierkolen 0.15 p. hl. cokes - 0.10 alle overige soorten 0.20 Op bruinkoolbriketten, anthracietbriketten en industrienootjes wordt geen toeslag geheven. Alle prijzen gelden franco bergplaats verbruiker. Bij levering in papieren zakken mag 0.40 per hl. extra worden berekend. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Baars een blanco strafregister had, en veroordeelde -hem tot 300 of 60 dagen hechtenis. Kazen verhandeld. De Alkmaarsche kellner J. Nieborg had 31 kazen gekocht zonder bon en voor dat partijtje 6.50 per stuk be taald. Natuurlijk was deze kaas niet voor eigen gebruik bestemd, maar ze moest in den zwarten handel ge bracht worden. Nieborg verkocht ze aan P. Laan uit Alkmaar voor £.7.50 per stuk en deze laatste verkocht ze nog eens a raisop. van 8! Officier en economisch rechter wa ren het hier met elkaar eens: zwarte handel! en dus luidden ei~ch en von nis tegen beide heeren 200 of 30 dagen hechtenis., A. P. Klaver uit Berkhout had zelf gekaasd en drie kazen, .totaal onge veer 10 kg wegende, verkocht voor 1.40 per kg. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat het zelf- karnen en -kazen den laatsten tijd weer toenam en dat hier paal en perk gesteld diende te worden. Hij eischte daarom 125 en al deed dë rechter er ook 25 af, de heeren zelf- karners zijn gewaarschuwd! Zoo niet, dan diene het volgende: J. Visser uit Schellinkhout had ook zelf gekaasd en 14 stuks aan E. Mol uit Schellinkhout verkocht a 2.50 per stuk. Visser en Mol hoorden elk 150 of 30 dagen tegen zich eischen; hun vonnis luidde 75 of 15 dagen. Tenslotte had S. Koomen aan Mol 29 kazen verkocht a 3. Hij werd conform den eisch veroordeeld tot 200 of 30 dagen. Een misselijk geval. Tot slot een zeer misselijk geval. De fotograaf C. Schouten uit Hoorn had van een arm gezin twee vet kaarten gekocht voor 45 totaal. De kiekkast-man mag Zich nog in de handen wrijven, dat de eisch van één maand gevangenisstraf nog veran derd werd in een geldboete van 200 of 30 dagen. ALKMAAR. GEBOREN: Johannes J., z. van Jan A. Geervliet en M. Leep. Bernardus C. A., z. van Theodoras Hulskamp en C. M* Meijssen. Re-gina M., d. van Arie Hoekstra en J. H. Meijer. Johannes G. W., z. van Stefanus H. Stegers en G. Sinnige. ONDERTROUWD: Theodoras van de Kamer en Cornelia D. Hof. Samuel H. W. Schut en Marijtje de Waal. Antoon Kruidenberg en Aafje Hoog land. Petrus G. J. Loevens en Geer- truida J. Stek. Gerardus C. Verschuur eft Elisabeth W. de Jong. Jacobus de Vries en Hermina ter Buurkes. Jo hannes B. Reinders en Petronella Blankendaal. 34 door R. ARDEN, Nu keerde Patricia's-toorn zich te- gen haar vader. Duane zou zeker misbruik hebben kunnen maken van hun gezamenlijke tochtjes, maar in tegendeel, hij was steeds correct ge bleven, een beetje schuw soms. Pa tricia kon zicli niet beheerschen, daarvoor had zij te veel tempera ment. Zij ging weer achter Duane staan en legde haar hand op zijn schouder. „Nare vent zullen we het weer goed maken?'' i Duane werd eenigszins rood. „Denk je, dat ik een hansworst ben?" Patricia boog zich voorover en leg* de haar hand op de zijne. „Neen, dat denk ik niet. Wees nu biet zoo vervelend. We hadden het zoo genoeglijk al deze dagen. Wees maar weer verstandig. Mijn prins?" Duane kon zich niet aan de betoo- vering ontrukken. „Nou, het is goed", zei hij brom mend, „laten we het maar verge ten! Patricia was verrukt. „Wij konden het best samen vin den, het zou toch belachelijk zijn, als we ons door een paar onhebbe lijke lui, van elkander zouden laten scheiden. Ik zal ook niet meer vra gen of je werkelijk een prins bent!" HOOFDSTUK XIII. Duane op het oorlogspad. Het was al voorbij middernacht. Duane had Patricia al lang naar huis gebracht en was in het clubhuis te ruggekeerd. Stil en verlaten lag het clubhuis, ook de anderen waren reeds lang gaan slapen. Jeff, de be diende van de club, had Duane iets van een inlandsch meisje verteld en daarmee zijn afwezigheid veront schuldigd. Zoo was dus Duane al leen op het Noordelijk deel van het eiland der Garragans. Bovendien scheep de maan een uitgezochte nacht om eens wat rond te snuffelen. Duane -opende de deur en ging het verlaten huis binnen. Op zijn kamer gekomen, verwisselde hij zijn linnen schoenen voor e^i paar ste vige wandelschoenen; hij had een voorliefdevoor sterke schoenen met dubbele zooien, evenals andere de tectives. Toen deed hij een gordel om, waaraan twee revolvertasschen met inhoud hingen. Om deze bewa pening bij een eventueele ontmoe ting niet in het oog te laten vallen; tro hij een wit jasje aan, hoewel het rijkelijk warm was. Zoo toegerust verliet hij het huis. De maan scheen helder genoeg om alles te kunnen onderscheiden. Duane bleef aan den Noordkant en wandelde langs het strand, tenslot te kwamen de palmbosschen en toen ging het bergopwaarts. Hoe meer hij zich nu naar het Oosten begaf, hoe meer hij moest klimmen. Nu dacht hij niet aan Patricia of liefde, nu was hij heelemaal detec tive. Hij had van den heer Devi! dien avond een brief in cijferschrift gekregen het postvliegtuig wierp om den anderen dag post af en in dezen brief was hem verteld hoe het met kapitein Mitchell was afge- loopen. Nu wist hij, dat de Tonga enkele mijlen ten Noorden van het eiland der Garrangans verankerd was geweest en smokkelwaar gelost had, waarschijnlijk ook wapenen. De verdenking, dat zich op de eilanden zelf een of andere bende ophield, werd door deze gebeurtenissen bijna tot zekerheid. De bende moest een bijzonder goede schuilplaats hebben, die slechts in donkere nachten ver laten werd. fs De laatste palmen waren voorbij: nog slechts rotsen en groote steenen waren er te onderscheiden. Duane had het behoorlijk warm. Af en toe bleef hij staan en luisterde inge spannen, maar slechts zijn eigen snuiven was te hooren. Hij was on geveer een uur onderweg en hij be sloot even te rusten, want het laatste stuk ging steil bergopwaarts. Toen hij dat had afgelegd bevond hij zich aan de Oostzijde, hoog boven op de rotsen, waarvan hij de wan den dien middag zonder resultaat met zijn kijker had afgezocht. Zemelen ter bestrijding van emelten. Evenals vorig jaar kunnen land- en tuinbouwers (waaronder ook grasland- bedrijven worden verstaan), die be hoefte hebben aan zemelen ter bestrij ding van emelten, deze als volgt be trekken. Volkstuinders kunnen deze gemengd met Parijsch groen van de zaadhande laren betrekken, welke door ons bureau van zemelen worden voorzien en, als zoodanig kunnen deze dit aanvragen aan de Afd. Veevoederdistributie, Land- bouwhuis, Alkmaar. De overige land- en tuinbouwers kun nen een aanvraag indienen onder op gaaf van het aantal H.A. land en leve rancier der zemelen, bij hun Plaatse lijken Bureauhouder, welke de aan' vragen aan ons kantoor te Alkmaar zal doorzenden. De bonnen worden dan rechtstreeks vanuit Alkmaar verstrekt. Handel in geregistreerde stlerkalvcren. Ter vermijding van ernstige controles- moeilijkheden wordt de veehouders, welke een nuchter geregistreerd stier kalf verkoopen, bestemd voor andere provincies, medegedeeld dat deze kal veren voor ze aan de markt worden aangevoerd, van een registratiemerk moeten zijn voorzien. Alleen wanneer ze aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch worden geleverd, behoeven ze niet gemerkt te worden.- Worden ze echter aan een leverings- markt aangevoerd en ze worden daarna voor het leven doorverkocht, kunnen ze niet verder worden vervoerd, omdat ze geen registratiemerk bezitten. Vraag dus tijdig merking aan bij den Plaatselijkeu Bureauhouder. Huisslachting. Voorloopig blij'ft nog steeds de be paling van kracht, dat het 'verkrijgen van een vergunning, om een varken bestemd voor. huisslachting boven 40" kg te mogen aanhouden, afhankelijk wordt gesteld, van het afsluiten van een mestcon tract met het Vee- en Vleeschaankoop Bureau te 's-Graven- hage. Het afsluiten van een contract geeft recht op een huisslachting, indien er voldoende ruwvoeder of afval voeder aanwezig is, en indien aanvrager ijl .1940 of 1941 een varken heeft geslacht. Het vorenstaande houdt dus in; dat thans nog niet wordt overgegaan tot het op ruime schaal verstrekken van huis- slachtings-vergunningen, voor varkens boven de 40 kg. De contractregeling geldt hoofdzakelijk voor bedrijven, waar meerdere varkens gemest kunnen worden. Landarbeiders, die gewend waren, om ieder jaar een varken voor huisslachting te slachten, kunnen dus voorloopig geen varken boven 40 kg houden, indien zij alleen een varken voor eigen huisslach ting willen houden. Zoodra iets naders bekend ls, zullen de noodige berichten verschijnen. Stierkalveren. Het zal nu wel bekend gewórden zijn, dat de stierkalveren binnen 1 maand na de geboorte van een identiteitsbewijs moeten zijn voorzien, daar men 'zich anders aan een tuchtrechterlijke ver volging bloot stelt. Dit levert geen moeilijkheid op voor de stierkalveren, ingeschreven in het stamboek, of de fokvereeniging. Deze worden, indien aan de gestelde eischen wordt voldaan, zeer spoedig geschetst. In enkele gevallen wordt overgegaan tof het schetsen en keuren van niet ge registreerde stierkalveren. Dit zijn kal veren niet ingeschreven in de registers van 'tamboek of fokvereeniging. De veehouder moet dan ook In 1940 of 1941 een dergelijk kalf hebben aangehouden, of aangekocht, wat van een identiteits bewijs was voorzien. Dergelijke kalve ren mogen uitsluitend worden gebruikt voor eigen veestapel. Indien men voorgaande jaren een ge registreerd kalf heeft aangekocht, mag men thans geen eigen geteeld, niet gere gistreerd kalf, aanhouden. Voor kalveren, geboren in 1941, -rfelke thans nog niet zijn geschetst, wordt geen identiteitsbewijs meer uitgereikt. Zij moeten zoo spoedig mogelijk ge leverd worden. Wij adviseeren de veehouders in hun eigen belang, om eerst na te gaan, of hun eigen geteelde, niet geregistreerde stierkalveren, geboren ln 1942 aan bo vengenoemde eischen voldoen, voordat zij er toe overgaan om ze aan te houden, schetsing te verzoeken, en de verschuldigde kosten 3.25 te betalen. DE VOEDSELCOMMISSARIS yOOR NOORDHOLLAND. N. BLOKKER A. BLOKKER—HOPMAN geven met blijdschap Jcetnnis van de voorspoedige geboorte van hun zoon Bergen, Groeneweg 7. 30 April 1942. Op 16 Mei a.s. zullen onze Oom en Tante, de Heer en Mevrouw en him 25-jarig Huwelijksfeest her denken. Hun Neven en Nichten. Alkmaar, Lyceumstraat 36. Receptie op 16 Mei van 24 uur in „Het Wapen van Munster", Verdronkenoord. Haar Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen geven met diepe droefheid kennis van het overlijden van Wed. van J. F. JANSEN, in den ouderdom van 75 jaar. In dankbare herinnering zal haar leven ons een lich tend voorbeeld blijven. Alkmaar, 1 Mei 1942. Ingelandstraat 10. Hfermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling onder vonden bij de geboorte en na het overlijden van o js zoontje. J. KOOMEN Cz. G. KOOMEN -SCHROODER. Winkel, April 1942, 1 Degene, die gisteravond een verkeerd pak uit den trein heeft meegenomen, wordt beleefd ver zocht dit terug te geven aan R. DE VRIES, N.sloot 91, Alkmaar. Gevraagd een klein gezin, van 8y2 tot 5 uur. Zondags vrij. DUINKEJR, Verdronkenoord 13. Gevraagd net JAN DE BOER, Boterstraat 12. voor 1 of 2 dagen p. week. v. HOUTENKADE 13. BADHOTEL „WELGELEGEN", Egmond aan Zee, vraagt terstond! FLINKE HUISHOUDSTER KOKKIN EN NET KAMER MEISJE, beiden boven 30 jaar. Hoog salaris plus verval. Gevraagd een aan huis. Br. letter N 530 bur. v. d. bladt. Voor direct gevraagd bekwame N.H. Kousen Repar. Inrichting', Geelvinckstraat 41, Castrdeum, Tel. 358. gevraagd, niet beneden 16 jaar. HUIgMAN'S IJZERHANDEL, Dijk, Alkmaar. Voor direct gevraagd een NETTE JONGEN voor smederij en radio. J. HEMAN, Aagtdorp. Onderw.insteli. vr. plaatselijke Vertegenw. Vereischten: Be schaafd, alg. ontw., welbespr. Voor actieve pers. ruime bijverd.| hoofdz. in avonduren. Geen colp. oï verk. Br. met uitv.,' inlichtin gen aan: „ZAKEN-SERVICE", afd. 6A, Utrecht. 2 Nette Meisjes, 18 jaar, ZOEKEN KENNISMAKING. Brieven met foto onder letter B 519 bureau van dit blad. Twee dames, R.K., z. kemusm, met 2 heeren, 2124 jaar. Br. m. foto's letter L 528 bur. van dit blad. Jongedame zoekt voor direct ZONNIGE ZIT-SLAAPKAMER, zonder pension, op goeden stand. Br. m. prijsopg. onder letter K 527 'bureau van dit blad. Te huur p. 1 Juni beide gestoff., m. gebr, v. keuken, voor 1 of 2 dames of jong echtp. Centrum stad. Br. letter M 529 bur. v. d. blad. Jongelui zoeken .ar 1 Aug. 3 KAMERS KEUKEN, Brieven onder letter R 533 bur. van dit blad. gevraagd, geen beroeps, d. jonge man. Br. m. prijsopgaaf onder ietter O 5?1 bur. v. d. blad. Het is het 'wezen van iedere wer kelijk socialistische orde ervoor ie zorgen, dat geen aalmoezen gegeven worden, maar dat rechten worden verschaft. (Hitler.)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3