ALKMAAR EN OMSTR AND, time, fruit! iit? ijd Nieuwe frontverbete ringen aan 't O.-front. Aanval van pantserstrijd krachten afgeslagen. Ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini. Installatie H. J. Woudenberg als leider van het N.A.F. OPROEP. Werkers van Nederland! Pagina 4. |pi mm ere Jam- lerfijnste natuur- tuwsche spedaal it is W\ jolst rige ver- ing 'E LEENING 1912 3 20 APRIL 1942. *1411) 4470 ÏS59 S953 4122 4238 6736 6820 6904 8634. 8794 9013 12089 12463 12494 14377 14389 14712 17324 17425 17442 19722 19965 20458 ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 102. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10: ers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: f 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke rnnfn I/lllnxr «nn«. «InntoMtSmfn .1 XT TT O T -TTT l _T 1 II TT Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en franco door het geheele Rjjk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3)4 m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. TeL Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Zaterdag 2 Mei 1942 Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 1 Mei. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front leidden eigen plaatselijke aanvaleonder- nemingen tot nieuwe frontverbete- ringen. Plaatselijke aanvallen van den vijand, welke door pantserwa gens werden gesteund, hadden geen succes. In Lapland en aan het front van Moermansk sloegen Duitsche en Finsche troepen verscheide aanval len onder zware verliezen voor den vijand af. Gevechtsvliegtuigen vtolen over dag en in den nacht van 30 April op 1 Mei militaire doelen in Sebastopol, Noworossijsk en Leningrad met goede uitwerking van brisant- en brandbommen aan. In luchtgevechten van gisteren verloren de bolsjewieken, 53 vlieg tuigen. Drie toestellen werden op den beganen grond vernield. In Noord-Afrika werden bij den afweer van nachtelijke Britsehe ver- kermingsaanvallen een aantal gevan genen gemaakt. De vliegvelden van het eiland Mal ta werden overdag en des nachts met goede uitwerking gebombar- deefd. Gevechtsvlietguigen vielen in' den afgeloopen nacht havens en werven aan de Oostkust van Engeland met succes aan. Oberleutnant Rück en onderoffi cier Quante, deel uitmakende van een afdeeling verkennigsvliegtuigen, hebben zich bij de succesvolle uit voering van belangrijke verken ningsopdrachten tegen groot Britan- nië door bijzondere dapperheid on derscheiden. Italiaansch legerbericht. Rome, 1 Mei. (Stefani.)* Het 699e legerbericht luidt: Een aanval van pantserstrijd- krachten tegen onze linies ten Oos ten van Mekili werd met beslistheid afgeslagen. De vijand liet verschei dene gevangenen in onze handen, terwijl enkele dooden op het slag veld achterbleven. Duitsche jagers schoten een Wel lington neer en staken een ander vliegtuig opf® den grond in brand. Benghazi werd gebombardeerd door Engelsche vliegtuigen, die in het ge heel geen schade aan de installaties veroorzaakten, noch slachtoffers on der de burgerbevolking maakten. Overdag en des nachts" werden door vliegtuigformaties van de as aanvallen ondernomen op Malta, boven welk eilnd een Spitfire werd vernield. Vandelijke vliegtuigen lieten eeni- gebommen vallen op Kreta. Er wor den geen verliezen gemeld. Berlijn, 1 Mei (DNB). De Führer heeft Woensdag jl. een onderhoud met Mussolini gehad. Een communique over de ontmoeting. Salzburg, 1 Mei. (D.N.B.) Over de ontmoeting tusschen den Führer en den Duce is hier het volgende of- ficieele communique uitgegeven: De Führer en de Duce hebben op 29 en 30 April een samenkomst ge had te Salzsburg. De besprekingen tusschen de beide regeeringschefs stonden in het teeken van den geest der nauwe vriendschap en ontwrik- bare wapenbroederschap der beide volkeren en hun leiders.'*Zij lever den de volledige overeenstemming der opvattingen op over den toe stand, welke tot stand is gebracht door de overweldigende overwinnin gen der landen van het driemo-gend- hedenpact en over de verdere oor logvoering der beide landen op poli tiek en müitair gebied. De harde vastberadenheid van Duitschland, Italië en hun bondgenooten, om de definitieve overwinning met alle hun ter beschikking staande machts middelen te behalen, kwam daarbij opnieuw tot uiting. Aan deze politieke besprekingen werd deelgenomen door den Rijks minister von Ribbentrop, en minis ter graaf Ciano De beide ministers hadden hierbij gelegenheid, de ac- tueele buitenlandsche politieke vraagstukken te bespreken: Aan de militaire besprekingen na men van Duitsche zijde deel de chef van het opperbevel van de weer macht, generaal-veldmaarschalk Keitel en van Italiaansche zijde de chef van den Italiaanschen genera- len staf, den kolonel-generaal graaf Cavallero. De Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, en de ko- ninklijk-Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, waren even eens aanwezig. Wie er aanwezig waren. Salzburg, 1 Mei (DNB). De ont moeting tusschen den Duce en den Führer heeft, naar nog verluidt, plaats gevonden in de nabijheid van Salzburg in een huis, waar de Rijks- regeering gasten pleegt te ont vangen. Den 29en April des morgens kwam de Duce op een klein, nabij de plaats der bespreking gelegen station aan, in gezelschap van den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken Ciano en den chef van den Italiaanschen generalen staf kolonel-generaal, Cavallero, als mede andere politieke en militaire medewerkers. De Führer verwelkomde den Duce op het station, waar zich voor de ontvangst reeds de Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribben trop, de chef van het opperbevel der weermacht generaal-veldmaarschalk Keitel, Rijksleider Bormann en Rijksperschef dr. Dietrich alsmede gouwleider en Rijksstadhouder dr. Scheel bevonden. De Führer geleidde den Duce naar het huis, waar de besprekingen zou den worden gehouden, en waar de chef van de Praesidialkanzlei staats minister dr. Meissner den Duce ver wachtte. Na een gemeeschapprlijken mid dagmaaltijd was de namiddag ge wijd aan politieke besprekingen, waaraan ook de Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribben trop en de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano deelnamen. Een avondmaaltijd in in- tiemen kring besloot den eersten dag van de bijeenkomst van Führer en Duce. Den 30en April geleidde de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, den Duce naar den Führer voor militaire besprekingen, waar van Italiaansche zijde werd deelgenomen door den chef van den Italiaanschen genera len staf, kolonel-generaal Cavallero, den Italiaanschen ipilitairen attache te Berlijn, divisie-generaal Marras en den brigade-generaal Gandin, van Duitsche zijde door generaal-veld maarschalk Keitel, generaal-veld maarschalk Kesselring, generaal der artillerie Jodl en den Duitschen mi litairen attache te Rome, luitenant- generaal von Rintelen. Tezelfdertijd kwamen von Ribben trop en Ciano bijeen ter voortzet ting hunner militaire bespr'ekingen, waarbij ook de Italiaansche ambas sadeur te Berlijn Dino Alfieri en de Duitsche ambassadeur te Rome von Mackensen aanwezig waren. In den namiddag werd de bijeen komst van den Führer en den Duce besloten met samenvattende poli- tiek-militaire besprekingen. EEN TOESPRAAK VAN PETAÏN. Vichy, 1' Mei (DNB). Ter gelegen heid van den dag van den arbeid heeft aarschalk Pétain te Thiers een toespraak gehouden, waarin hij alle Franschen aanspoorde tot een ge meenschappelijke krachtinspanning voor het tot stand brengen van vre de in maatschappij en beroepen. Hij herinnerde aan den socialen voor uitgang, welke sedert het begin van zijn bewind bereikt is, en aan zijn betoog van het vorige jaar, dat men de ongezonde ideologie van den klassenstrijd moet breken en mede werken aan de arbeidsvreugde. Pétain noodigde alle' Franschen uit het eens te worden *over het tot stand brengen van nieuwe sociale instituten. Werkgevers en werkne mers spoorde hij aan de maatschap pelijke tegenstellingen te laten val len. VOOR-INDIE WENSCHT VOLKOMEN ONAFHANKELIJKHEID. Stockholm, 1 Mei (D.N.B.) Naar de Bjitsche berichtendienst meldt, heeft het Britsch-Indische congres Vrijdag een motie aangenomen, waarin' gezegd wordt: „De crisis van het oogenblik en de ervaringen, welke wij moesten opdoen bij de on derhandelingen met Cripps, maken het voor het congres onmogelijk plannen of voorstellen in overwe ging te nemen, volgens welke ook maar een deel van de Britsehe con trole en het Britsehe gezag in Indië gehandhaafd blijft. Slechts op de basis van onafhankelijkheid kan In dië met Engeland of andere staten onderhandelen". Gevechten in Birma. (A.NP.) - Volgens den Britschen berichten dienst is te Tsjoengking het volgen de legerbericht. gepubliceerd: „Er worden gevechten tusschen de Chi- neesche en Japansche troepen ge leverd bij Hsenwi, ten Noordwesten van Lasjio. Langs den spoorweg vallen de Japasers Kioekse, 20 mijl ten Zuiden van Mandaly, aan". De Ver. Staten na den val van Lasjio. (D.N.B.) - Op zijn perscon ferentie heeft Roosevelt gister* ver klaard, dat men in weerwil van den val van Lasjio de plannen tot'mili taire hulpverleening aan China zal blijven ten uitvoer leggen. Hij wilde geen bijzonderheden meedeelen. doch zeide, „dat er een of andere weg zou worden gevonden". Japansche landing op Min danao. (D.N.B.) - Volgens Domei zijn Japansche strijdkrachten met succes geland in de nabijheid van Polloc aan de Zuidwestkust van Mindanao. Gister bezetten zij A wang, 16 km ten Zuiden van Kota Bato. Luchtaanval op Port Said. (D. N.B.) - In den afgeloopen nacht heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen Port Said aangevallen en treffers geplaatst op petroleumtanks en op slagplaatsen. Er braken verschei dene branden uit. Bovendien werd een vrij groot vrachtschip aangeval len, dat door twéé zware bommen werd getroffen. Na een hevige ont ploffing brak brand uit. Réde van den i Rijkscommissaris, 's-Gravenhage, 1 Mei. In de groote, rustige werkkamer van den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, was he denmorgen een klein gezelschap bijeengeroepen voor de plech tige installatie van den heer H. J. Woudenberg als leider van het heden opgerichte Neder- landsche arbeidsfront. Tegelijk met den heer Woudenberg wer den ook de heeren van de fi- nantieele commissie geïnstal leerd. In een korte, doch inhoudrijke rede heeft de Rijkscommissaris ge wezen op de positie, waarin ons land verkeert: Nederland behoort thans onverbrekelijk bij het vasteland. Wij Europeanen staan voor de be slissende keuze een nieuwe gemeen schap te vormen of we worden hul- pelooze slaven onder een bolsjewis tisch regime. Het werkende volk gordt zich aan om zijn Europeeschen plicht tevervullen. Dan is ook het oogenblik gekomen den grondslag te leggen van de nieuwe sociale orde, waarop het gebouw van de toekomst kan worden opgetrokken. „Daarom heb iit besloten heden het Neder- landsche arbeidsfront op te richtten". De Rijkscommissaris ging vervol gens over tot de benoemingen en sprak daarna zijn vertrouwen uit, dat de Nederlanders, die open staan voor het begrijpen van de teekenen der tijden, er in zullen slagen als goede Nederlandsche patriotten hun volk den weg te wijzen naar een nieuwe orde en gemeenschappelijke welvaart voor Europa. De rede maakte op alle aanwezi gen en in het bijzonder op de arbei ders, die daar stonden als vertegen woordiger van hun arbeidskamera den, diepen indruk. De installatie werd onder anderen bijgewoond door Hauptdienstleiter Schmidt, eenige hoofdambtenaren van het kabinet van den Rijkscom missaris, voorts de heeren mr. M. M. Rost van Tonningen, secretaris generaal van het departement van financiën, ir. R. A. Verweij, secreta ris-generaal van het departemens van sociale zaken, de heer H. C. van Maasdijk, F. B. Gips en S. Sormani, welke laatste vier heeren de finan- cieele commissie zouden uitmaken, verder eenige hoofdafdeelingsleiders van het N. A. F. en de reeds ge noemde areidersvertegenwoordigers. Installatierede van den Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart, sprak den heeren toe. Nederland is onvermijdelijk be trokken bij het verloop der gebeur tenissen van onzen tijd, die een wereldhistorische beteekenis hebben. Ja, het is meegesleept uit een situatie, die men in het gunstigste geval een toestand van rust kon noe men. Politiek beschouwd moet deze tóestand eerder reactionnair dan conservatief worden genoemd. Eco nomisch had zij geen ander doel dan degenen, die bezit hadden, onder alle omstandigheden in het genot hiervan te laten. De onvermijdelijke schaduwzijde van dit stelsel, een naar verhouding zeer groot aantal werkloozen en een voortdurende crisis in den land bouw, werden voornamelijk onder vangen met geld, voornamelijk uit den opbrengst der rijkdommer over zee, waardoor een verwonderlijk groot deel der werkwilligen, ja zelfs der werkende Nederlanders aalmoe zen moesten ontvangen en de aan spraak op werk, de hoogste waardig heid, die den- mensch is gegeven, door afkooping met geld werd ont wijd. Vooral echter heeft dit stelsel Ne derland vervreemd van het lot van het vasteland en afhankelijk gemaakt van factoren, op welker taxatie en voortbestaan het Nederlandsche volk geen invloed kon oefenen. Want deze negen millioen Nederlanders kunnen slechts op het vasteland tot activiteit komen. De liberale, kapitalistische grondslagen van het stelsel evenwel, waarbij de Nederlandsche staat zich had aangesloten, waren steeds meer verdrongen naar overzee en den we reldhandel, naarmate op het vaste land de nationale en sociale synthese bij onze volksche waardebepaling inhoud en beteekenis kreeg. Als nu dit Europa door het af schudden van de heerschappij van internationale machten worstelt voor de grondslagen van'zijn bestaan en de welvaart zijner inwoners en daar door voor een nieuwen vorm van zijn orde in de komende eeuwen, kan de wereldgeschiedenis niet halt ma ken bij Nederland. Nederland be hoort onverbrekelijk bij het vaste land. Gij hebt Uw lot op langen termijn beschouyvd zelf bereid naarmate gij deze lotsgemeenschap met het geheele continent hebt inge zien en naar de mate van de bijdrage, die gij aan deze gemeenschap hebt geleverd. De laatste tientallen jaren was deze bijdrage overigens bescheiden. De Nederlanders waren in breede lagen overigens slechts gemainte neerde, politiek nimmer volledig erkende vruchtgebruikers van een stelsel, dat zijn voortbestaan in we zen meende te moeten baseeren op de wanorde en onmacht van het vasteland. Daar bevonden de Neder landers zich geleid door een stel sel, dat den internationalen wereld machten was vervallen op het oogenblik, waarop het Duitsche rijk, dat destijds nog werd miskend, maar mettertijd in toenemende mate werd erkend als voorvechter en garant der rechten van dit werelddeel als den oudsten cultuurdrager op het weste lijk halfrond, dezen toestand, waarin het uitgesloten was van de goederen der aarde en waarin het alle rechten werden ontzegd, niet langer mocht verdragen, doch den beslissenden strijd aanvaardde. Tot 22 Juni van het vorige jaar kan deze oorlog weliicht voor de menschen, die innerlijk vervreémd waren van het lot van Europa, de 'kenmerken hebben vertoond der van oudsher bekende interne Europee- sche conflicten, dus in geestelijk en cultureel opzicht van het gewone Europa. Na dezen dag evenwel en in toenemende mate na de onthulling van de ware bolsjewistische toestan den en bedoelingen en na de open baring van de verwantschap in we zen der met het bolsjewisme verbon den machten van het internationaal groot-kapitaal en het jodendom, wordt het steeds duidelijker, dat het thans gaat om een dier elementaire conflicten, die de duizend-jarige periode .van een nieuw tijdperk in leidt. Thans is het duidelijk, dat geheel Europa in de waagschaal der ge schiedenis is geworpen om in een defensieven strijd zijn voortbestaan te redden en in den bevrijcSngsstrijd zichzelf te herwinnen en i zijn ge meenschap in den veroverden vrede op te bouwen tot een algemeene wel vaart voor zijn autotochthone bewo ners, onafhankelijk van de willekeur van machten, die vreemd zijn aan dit gebied. Want thans bestaat er geen twijfel, dat wij, Europeanen, voor de beslis sing staan ofwel een nieuwe gemeen schap te vormen, waarin allen nèar de mate van hun energie en van hun bijdrage ten algemeenen nutte hun welvaart vinden, of nadat «het democratische .kapitalisme de situatie voldoende had voorbereid voort aan bij voortzetting van het onwrik bare bolsjewistische streven naar ontrechting van de menschen tot hulnelooze slaven, uitroeiing van millioenen cultuurdragers en af schaffing van alje cultureelè grond slagen, die als duizendjarig erfdeel aan onze volken hun innerlijk waar de hebben gegeven, als een verdier lijkte verpauperde menschenmassa over te blijvfen, die wordt gediri geerd door een joodsche parasitaire laag. Deze lotsbeslissing vermag geen Europeaan ontgaan, want in dit con flict bestaat er vo'or niemand een uitzonderingspositie, gebaseerd op rijkdommen buiten onze eigen machtsfeer, daar deze in tijden van nood immers onbereikbaar zijn. Deze worsteling en haar namelooze offers in het beste bloed hebben slechts dan zin, als na afloop van dezen strijd om Europa in Europa een orde is bevochten en wordt in stand gehouden, die den actieven volken van dit werelddeel en zijn arbeiders van hand en hoofd de vrij heid van den kapitalistischen dwang en daarmee de waardigheid van den arbeid als den hoogsten waarde meter van\den mensch teruggeeft. Het is duidelijk, dat deze inzichten niet terstond voor allen toegankelijk zijn. Het is eveneens duidelijk, dat de weg juist naar deze gemeenschap pelijke welvaart uit de gemeenschap van den arbeid leidt over moeilijk heden en ontberingen op zeer groote schaal. Bovenal staat evenwel de inzet van het leven en de offervaar- digehid der ieugd van Europa en vooral van Duitschland, die in ge vechten en onder omstandigheden van ongelooflijke hardheid de hoog ste goederen van het avondland ver dedigt en uit dg slagen in het Oosten van Europa zijn betere toekomst mee terug zal nemen. Derhalve is het ook duidelijk, dat Europa geheel zijn militaire en eco nomische kracht voor dezen strijd om het bestaan op het spel heeft te zetten. Ongeacht een zeker gebrek aan inzicht, dat nog hier en daar be staat en de ontberingen, die even eens noodzakelijkerwijs uit dezen strijd moeten voortvloeien, is het thans de diepste verplichting zich in te spannen en te werken voor het voortbestaan en de orde van Europa. Indien het werkende volk zich aan gordt ter vervulling van deze ver plichting, dan is het oogenblik geko men om den grondslag te leggen voor de nieuwe sociale orde, waarop het gebouw der toekomst kan wor den betrokken. Dan kunnen ook niet instellingen, nog d5teerend uit een overwonnen tijd en behoorend bij een reactionnaire, separatistische ge-" steldheid, die geen rekening heeft gehouden met de ontwikkeling en in tijd van nood eveneens heeft ge faald, de leiding op zich nemen. Ik heb dan ook na het advies voor al van mijn Nederlandsche mede werkers besloten op den dag van heden het Nederlandschte arbeids front op te richten. Dit arbeidsfront heeft tot taak de werkende Nederlanders op te voe den in den zin der bedrijfsgemeen- schap tot weder2ijdsch begrip voor hun economische, belangen en ter verzekering van den arbeidsvrede, by de vorming van de sociaal-poli tieke toestanden mee te werken, zijn leden te adviseeren en te vertegen woordigen en bovendien de instel lingen op te richten en in stand te houden, die dienen tot bevrediging van de cultureele behoeften der Ne derlandsche werkers en tot instand houding en bevordering van hun prestatievermogen. In het bijzonder zal het Nederland sche arbeidsfront deze taak, die be staat in het geven van leiding in de behartiging van belangen niet slechts te vervullen hebben jegens de in Nederland in het bedrijfsleven werkzame Nederlanders, maar voor al in den grootsten omvang jegens alle Nederlanders, die bij de ge meenschappelijke inspanning van onze Europeesche krachten ook "bui ten Nederland werken. Want juist de behartiging van de belangen de zer Nederlanders is de menschelijke noodzakelijke aanvulling van hun momenteele economische werkzaam heid buiten het vaderland. De samenvatting van alle sociaal- politieke werkzaamheden, die tot dusver volgens de uiteenloopendste belangen en geestesrichtingen wa ren versplinterd, tot een front der werkers gebiedt ook, dat de presta ties der afzonderlijke leden van de thans over te nemen bonden en vak- vereenigingen door het Nederland sche arbeidsfront worden erkend op voorwaarde, dat deze prestatie in- tusschen niet is gestaakt. Om de in het -bedrijfsleven werk zame Nederlanders te.steunen, zal het arbeidsfront er zich bijzonder op moeten toeleggen hun bekwaamhe den dusdanig te ontwikkelen, dat geheel het Europeesche economi sche gebied hun openstaat. Hiertoe behoort vooral de beheersching van een gemeenschappelijke taal. Als zoodanig zal in midden en noord- Europa vooral de Duitsche taal in aanmerking komen. Ik benoem tot leider van het Ne derlandsche arbeidsfront den heer H. J. Woudenberg en tot voorzitter der financieele commissie, die tot taak heeft op het financieel en huis houdelijk beheer van het Nederland sche arbeidsfront toezicht te oefenen, den heer secretaris-generaal M. M. Rost van Tonningen. In deze finan cieele commissie benoem ik voorts als leden op voorstel van den heer Rost van Tonningen de heeren ir. R. A. Verwey, H. C. van Maasdijk, Fr. B. Gips en Sch. G. Sormani. De taak, die U, mijnheer Wouden berg, met Uw medewerkers op U neemt, is zwaar. U hebt een werk te volbrengen, dat in zijn veelomvat tende, fud'amenteele beteekenis op het gebied van den werkroden mensch in Nederland zonder "oor beeld is. Derhalve moet U daarvoor eerst het begrip van ieder afzonder lijk wakker maken. U zult vooral te strijden hebben mèt de moeilijkheid, dat het levenspeil van breede lagen door de ontberingen, die deze we reldoorlog, verscherpt door de tegen de burgerbevolking van het vaste land gerichte Engelsche blokkade, veroorzaakt, gevoelige beperkingen ondergaat op het oogenblik, waarop U voor de werkende bevolking treedt als verkondiger van een nieu we orde. Ik meen evenwel, dat de Neder landsche arbeider nuchter en zake lijk genoeg is om het onvermijdelij ke te begrijpen van een situatie, die moet worden beschouwd als een strijd en derhalve een tijd van opof fering voor een betere toekomst, waarbij het essentieele van deze toe komst daarin bestaat, dat de arbeid en dus ook de arbeider niet meer mag worden beschouwd als voor werp van economisch- calculatie, dus gewoonweg als handelsartikel, maar als waardevolste en derhalve waardigste uiting van de persoon lijkheid en de bedrijfsleider zich ge plaatst mag weten in de gemeen schap van zijn bedrijf, dat zijn ter wille van het algemeen aanvaarde grootere plichten niet groptere rech ten vergeldt om hem zoo een ware nationale verantwoordelijkheid te verfeenen. Ook zullen de Nederlandsche ar beiders zich kunnen voorhouden, dat thans reeds enkele honderddui zenden aan werk zijn gekomen en dat voortaan in toenemende mate alle werkkameraden aaii v^erk zul len komen, dus niet meer hopeloos op de aalmoes der ondersteuning zijn aangewezen, doch als actieve menschen de waarde der eigen per soonlijkheid hebben hervonden en de mogelijkheid tot hoopvoller toe komstplannen zullen vinden. Zij staan voor een taak, waarvan de vervulling zal stuiten op alle krachten, die met verbeten taaiheid de grondslagen van een ineenstor tend tijdperk verdedigen, daar zij door deze verdediging tevens hun eigen zoowel economisch als ook geestelijk bestaan willen reden. Ik weet evenwel, dat het als alle Ne derlanders, die open staan voor de teekenen van den huidigen tijd niet op persoonlijke erkenning aankomt, maar dat gij als Nederlandsche pa triotten slechts zijt vervuld van dien eenen wil Uw Nederlandsche volk den weg te wijzen naar een nieuwe orde en gemeenschappelijke welvaart voor Europa en dezen weg voor dit volk te veroveren. Dankwoord van den heer' Woudenberg. De heer H. J. Woudenberg trad vervolgens naar voren en dankte den Rijkscommissaris voor zijn in- Dit nummer bestaat uit vier pagina*». VERDUISTER GOED! ZON 2 Mei onder: 21.05 3 Mei1 op: 6.08 MAAN 2 Mei op: 23.06 onder: 7.33 ZON Mei onder: 21.06 4 Mei op: 6.07 MAAN 3 Mei op: onder: 8.19 7 Mei Laatste kwartier. Den lsten Mei 1942 is een veror dening uitgevaardigd, waarbij is opgericht het Nederlandsche Arbeidsfront. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot taak, den nationalen arbeid in alle opzichten te .beschermen en voor verval te behoeden. Het Nederlandsche Arbeidsfront draagt zorg, dat iedere volksgenoot zijn plaats in het economisch leven der natie kan innemen in dien gees telijken en lichamelijken toestand, die hem tot de grootst mogelijke prestatie in staat stelt en die daar mede het-grootst mogelijke nut voor de volksgemeenschap waarborgt. •Het Nederlandsche Arbeidsfront is den werkenden mensch tot steun in moeilijke levensomstandigheden; het zorgt voor een billijke loonrege ling; voor bevredigende arbeids voorwaarden; voor de lichamelijke en geestelijke ontspanning en ont wikkeling van den' werker; voor de bevordering van zijn arbeidsvreug de; voor harmonie tusschen de wer kers onderling; voor handhaving van den socialen vrede. Generaal pardon. Van hen, die 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakvereeniging waren en vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeidsfront toetre den, zal de vroegere contributie bij de toekenning van rechten op onder steuning, uitkeering, ouderdomspen sioen, over lij densgeld, noodhulpbij stand .enz. in aanmerking genomen worden. Het Nederlandsche Arbeidsfront roept alle werkers van Nederland op, zich in zijn rijen te scharen! Werkgevers en werkneiners, klei ne zelfstandigen, middenstanders en handwerkslieden,'jong en oud, man of vrouw, ieder die arbeidt, met hoofd of han<" behoort in het - Nederlandsche Arbeidsfront. Collecte van het Duitsche Ar beidsfront. (D.NJB.) - De op 11 en 12 April door leden van het Duitsche Arbeidsfront gehouden zevende en laatste straatcolleete voor. hét oor logswinterhulpwerk 1941/'42 had als voorloopig resultaat een op brengst van 44.314.246,16 RM. Vorig jaar werd een opbrengst van 33.830.602,27 RM. behaald. De stij ging bedraagt dus rond l4 pet. Duitsch-Hongaarsche regeling. (D. N.B.) - Duitsch-Hongaarsche in- dustrieele besprekingen, die 27 April te Weenen waren begonnen tusschen de Duitsche groep industrie en den Bond van Hongaarsche in- dustrieelen met medewerking van de Siidosteuropa-Gesellschaft, zijn gis ter met'succes beëindigd. WERET mede, TOr~èe N JUISTE. VEJCtDEOJNO EN EEN OOEDE ORDE .'X Vvfces. NiETOMStU-JK, WfcNNgeq uw vtww u than*. het erm Nter zéé kan ALS Zij H6T21ÖU ..WIUJEN OOK DE MENU'SVst (Polygoon-Seym) structieve rede, waarin volkomen duidelijk geschetst is, welk een groote en zware taak spreker wacht, een taak echter, welke zeer mooi is" hetgeen hem sterkt in zijn overtui ging, dat hij er tegen opgewassen zal zijn. Van dit oogenblik af zal er in versterkte mate naar gestreefd worden, de Nederlanders in de Europeesche ruimte de plaats te doen innemen, welke zij verdienen. De heer Woudenberg gaf ten slot te den Rijkscommissaris de verze kering, dat ook zijn medewerkers alles zouden doen om te arbeiden in den door den Rijkscommissaris ge- schetsten geest. De installatieplechtigheid was hiermee tpn einde.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1