Alcmaria-AlUoys. DE VUURRODE SCHOENTJES. Het Nederlandsche Arbeidsfront opgericht. H. J. Woudenberg lot leider benoemd. ALKMAARS NIEUWE BURGEMEESTER. AGENDA. MARKTBERICHTEN RADIOPROGRAMMA SPORT De Alkmaarsche ontmoeting in het brandpunt. ZONDAG 2.30 uur ALKMAAR»CHE COURANT VAN ZATERDAG 2 MEI 1942. Pagina 2. Decreet van den Rijk&ommisaaris. 's-Gravenhage, 1 Mei. Decreet van den'Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied over de oprichting van het Nederlandsche Arbeidsfront (N.A.F.) Par. 1. Ik richt met ingang van 1 Mei 1942 het Nederland sche Arbeidsfront op. Par. 2. 1) Het Nederlandsche Ar beidsfront heeft tot taak, de in het bedrijfsleven staande Nederlandsche menschen samen te bundelen, hun belangen te behartigen, hen op te voeden tot wederzijdsch begrip voor hun economische belangen en voor xhun sociale en cultureele behoeften en mede te werken aan de bevredi ging van deze behoeften. De andere artikelen volgen in ons nummer van morgen. 2). Het Nederlandsche Arbeids front heeft vooral tot taak: 1. Mede te werken bij het tot stand brengen van rechtvaardige toe standen op het gebied yan de sociale politiek in het algemeen en van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het bijzonder, bij den opbouw van het werk der sociale verzekeringen en de bepalingen op de bescherming van den arbeid. 2. Den arbeidsvrede te verzeke ren door de leden op te voeden in den zin van de bedrijfsgemeenschap. 3. Uitbreiding -van de beroeps bekwaamheid der leden met het doel het leveren van betere prestaties te bevorderen. 4. Instellingen voor eigen hulp voor de leden op te richten en in stand te houden. 5. Den leden advies te geven in alle aangelegenheden van arbeids recht en sociale verzekeringen en conflicten en hen te vertegenwoordi gen voor het gerecht en de bureaux der sociale verzekering. 6. Door de gemeenschap „Vreug de en Arbeid" instellingen in het leven te roepen en in stand te hou den, die dienen ter bevrediging van de cultureele behoeften der leden en tot behoud en bevordering van hun arbeidskracht. De ujtbetaling der werkloozen- ondersteuning naar de mate van de geldige rechtsvoorschriften uit te voeren. 8. Aan het Nederlandsche Ar beidsfront kunnen in overeenstem ming met zijn leider door den secre taris-generaal van het telkenmale zakelijk in aanmerking komende de partement nog andere taken opge legd worden. Par. 3.' 1. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft rechtspersoonlijkheid. Par. 4. Het Nederlandsche Ar beidsfront is vrijgesteld van alle be lastingen en publieke lasten. Par. 5. 1. Lid van het Nederlandsche Ar beidsfront kan wörden ieder in het bedrijfsleven werkende Nederlander, tenzij hij volgens de bepalingen van par. 4 van Verordening 110. 189/1940, betreffende de aanmelding van on dernemingen jood is of als jood geldt. 2. Lid van het Nederlandsche Ar beidsfront kan voorts worden ieder corporatief lichaam van het open bare recht. De rechten en plichten der leden van die corporatieve licha men ten aanzien van het Nederland sche Arbeidsfront worden telkens afzonderlijk vastgelegd in overleg tusschen den leider van het Arbeids front en het betrokken lichaam. Par. 6. 1. Voor zoover leden van een vak organisatie, een vakvereeniging, een werkgeversverbond of een soort- gelijkè organisatie door opneming hunner organisatie in het Nederland sche Arbeidsfront indirect lid van het Arbeidsfront worden of voor zoover zij uit zoo'n organisatie direct overgaan tot het Nederlandsche Arbeidsfront, worden mits de be taling der bijdragen ononderbroken is geschied de door deze leden in hun oude organisaties betaalde bij dragen binnen het bestek van de be palingen op de bijdragen en onder steuningen van het Nederlandsche Arbeidsfront in mindering gebracht. 2. De uitwerking en verdere ont wikkeling van deze resten en candi- daturen vormt een essentieel ge deelte van de verzorgingstaak die het Nederlandsche Arbeidsfront heeft te vervullen jegens zijn leden. Par. 7. De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt door mij. aange steld en ontslagen en is aan mij ver- 's-Gravenhage, 1 Mei. Het Rijks commissariaat maakt bekend, De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van de par. 7 en 10 van zijn decreet over de oprichting van het Nederlandsche Arbeidsfront (N.A. F.) van 1 Mei 1942 benoemd: Den heer H. J. Woudenberg te den Haag tot leider van het Neder landsche Arbeidsfront, den secreta ris-generaal van het departement voor bijzondere economische aange legenheden, mr. Rost van Tonnin gen, tot voorzitter der financieele commissie van het Nederlandsche Arbeidsfront, en tot leden van deze financieele commissie: den waarne mend secretaris-generaal van het departement voor sociale zaken, ir. R. A. Verwey, den bankdirecteur H. C. van Maasdijk te den Haag, den heer Fr. G. Gips, zakenman te den Haag en den transportarbeider G. Sormani te Oosterbeek. antwoording schuldig voor de be hoorlijke uitvoering van de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront. Par. 8. 1. De leider van het Nederland sche Arbeidsfront vaardigt zijn sta tuten uit. Zij moeten door mij be krachtigd wórden. 2. De statuten worden gepubli ceerd in het publicatie orgaan van het Nederlandsche Arbeidsfront. 3. Op eventuëele wijzigingen der statuten zijn de bepalingen der para grafen 1 en 2 van toepassing. ''Par. 9. 1. Het Nederlandsche Arbeids front wordt in rechte en buiten rechte vertegenwoordigd door zijn leider en te zijner vertegenwoordi ging door andere organen in een omvang, zooals die door de statuten of door bijzondere volmachten is vastgelegd. 2. Voor zoover het Nederlandsche Arbeidsfront door de uitvoering van zijn taak binnen afzonderlijke bedrij ven uit het personeel lasthebbers (sociale bedrijfsfunctionarissen) aan stelt, moet de aanwijzing daarvan schriftelijk worden medegedeeld aan d leiding van het bedrijf. De sociale bedrijfsfunctionaris van het Neder landsche Arbeidsfront kan, tenzij er een andere wettelijke regeling be staat, door de leiding van het bedrijf alleen met toestemming van'de be voegde organen van het Nederland sche Arbeidsfront, worden ontslagen, tenzij dit ontslag noodzakelijk wordt op grond van stillegging van het be drijf of geschiedt door een reden, die rechtvaardigt tot het opzegger van de dienstbetrekking zonder nako ming van een oozeggingstermijn vol gens artikel 1639 p. van het Neder- landsch Burgerlijk Wetboek. Par. 10. 1 1. De controle op het financieel- en begrootingsbeheer van het Neder landsche Arbeidsfront wordt opge dragen aan een financieele commis sie. 2. De voorzitter van de financieele commissie wordt door mij aangesteld en ontslagen. 3. Vier andere leden worden op voorstel van den voorzitter op gelijke wijze aangesteld. 4. De leider van het Nederland sche Arbeidsfront legt de financieele commissie jaarlijks een rapport voor over het financieele- en begroo tingsbeheer van het Nederlandsche Arbeidsfront. Hij is verplicht de financieele commissie op wensch van haar voorzitter inlichtingen te ver strekken en documenten voor te leg gen voor zoover idit noodzakelijk is voor de uitvoering van de taak der financieele commissie. 5. Den leider van het Nederland sche Arbeidsfront wordt door den voorzitter van de financieele com missie op grond van desbetreffende besluiten van de financieele com- r issie decharge verleend. Par. 11. De bepalingen van dit decreet heb ben kracht van wet in den zin van nar. 1 alinea 2 der Verordening nr. 3/1941 op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Neder land. Par. 12. Voor zoover ter uitvoering van de bepalingen van dit decreet rechts voorschriften vereischt zijn, worden deze uitgevaardigd door den secreta ris-generaal van het zakelijk in aan merking komende departement, na den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront geboerd te hebben. De nieuwe burgemeester, de heer B. A van d^r Sluijs, administrateur te Overveen, wiens benoeming wij gister mededeelden, stamt uit een boerengeslacht in de Haarlemmer meer. Hij studeerde te Haarlem voor onderwijzer aan de Rijksnormaal- School en was van 1903 tot 1905 te Haarlem bij het, onderwijs werk zaam en vari 1905-1907 te Enschede. In dat jaar vertrok hij naar Indië. Hij was daar korten tijd als onderwij zer werkzaam. Hij veranderde van positie en werd planter bij de Deli- maatschappij tot 1928. In 1929 repa trieerde hij en was tot 1937 secretaris van de Nederlandsche Baksteen- Industrie. In 1938 vestigde hij zich te Overveen. Sinds 1933 maakte hij deel uit van de N.S.B. en bekleedde daarbij diverse functies. Het laatst was hij leider van den vergaderingep- dienst bij het district 14 (Haarlem en omstreken). Den laatsten' tijd xvas de heer v. d. Sluijs werkzaam ter gemeente-secretarie te Zaandam, waar hij bij ontstentenis van den .burgemeester dezen verving. BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER. De waarnemende burgemeester heeft de volgende besluiten geno mes: a. tot vaststelling van een verorde ning tot wijziging der verorde ning, houdende bepalingen be- treffende indienstneming door de gemeente van personeel op ar beidsovereenkomst; b. tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1941. Voorts heeft de waarnemende burgemeester benoemd tot onderwij zeres aan de u.l.school mej. J. M. Tops te Rotterdam, in de plaats van den heer J. A. Knegtmahs, die zijn benoeming tot onderwijzer aan deze- scfhoól niet heeft aangenomen. CONFEREN'HE IN „WAAKT EN BIDT". De voor jaarsconferentie te Alk maar, die ieder jaar door den Ge- meenschapsbond wordt belegd, zal dit jaar van Dinsdag 5 Mei tot Don derdag 7 Mei in het gebouw „Waakt en Bidt" worden gehouden. Als sprekers verwacht men hier o.a. de bekende Maranatha-prediker Johan nes de Heer v. Driebergen, W. Dub beldam van Rotterdam en H. Veld kamp van Hengelo (O). De samen komsten, die voor ieder toegankelijk zijn, beginnen 's middags 3 uur en :s avonds om kwart voor acht. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. 'Op Zondag 3 Mei is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestiaat 1, geopend, welke in de. week van 2 t.e.m. S Mei tevens den nachtdienst zal waar nemen. CHINEESCHE ARBEIDERS. Een twintigtal werkloozen uit de gemeente Zaandijk, waaronder een drietal Chineezen, zijn thans tewerk gesteld bij het dempingsplan Mid denwegHondenweg, Broekerweg te Heerhugowaard. De zonen van het Hemelsche Rijk zullen er indertijd wel weinig aan gedacht hebben, dat zij hun kolenschop of hun „Pinda- pinda-lekka" in de lage landen nog eens zouden moeten verwisselen met kruiwagen en kloet. TWEE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Donderdagmiddag heeft te Kal- verdijk een felle brand gewoed, waardoor twee huizen in de asch werden geïfegd. Het perceel, waar de brand uitbrak, werd bewoond door de gezinnen C. Tesselaar Jr. en S. Commandeur. Aangewakkerd door den feilen wind, stond het boeren huis, dat gedekt was met riet, wel dra in lichte laaie. Het belendende perceel, een groot boerenhuis, be woond door den heer H. Boon, werd spoedig door het vuur aangetast en stond in zeer korten tijd in - vlam. De echtgenoote van den heer Boon was alleen thuis, zoodat ook hier, buiten een fiets, niets gered kon worden, al was de motorbrandspuit van Dirkshorn spoedig ter plaatse. Aan blusschen viel niet meer te denken. In het eerste perceel-was een heele wagen kunstmest door den eigenaar, den heer J. Pronk, opgeslagen, die volkomen verloren ging. 'Aanvankelijk meende men, dat het ëenige kind van Tesselaar zich nog in het brandende perceel be vond en een dochter van den heer Stevers sloeg een ruit in, doch vond het bedje gelukkig leeg. Uitgezonderd de kunstmest wordt de schade door de verzekering ge dekt. 168. Voor Jacob had de fee een groot kussen op de stoel gelegd. Nu kon hij óók boven de tafel uitkijken. Als ver rassing s'V>nd er een heel schaaltje met noten - h m klaar. De fee wist wel, wal - a.v.óiije graag blieft, JUBILEA BIJ DE V. B. Niet minder dan vijf zilveren ju bilea zijn er gisteren gevierd bij dp Vereenigde Brandstoffenhandèi. Het waren de heeren J. Burger, expedi teur, A. Nol, K. Brouwer, W. Yfs en J. Waal, allen arbeiders, die 25 jaar lang den V. B. trouw hadden gediend en deswege gehuldigc. zijn. Misschien is het niet geheel juist, hier te spreken van 25-jarigen trou wen dienst bij den V. B„ omdat de V. B. eigenlijk pas 22 jaar bestaat als zelfstandige vennootschap. Maar daar vóór hadden Alkmaarsche brandstoffenhandelaren zich in min of meer los verband met elkaar vereenigd, om (het was ook toen een moeilijke distributietijd!) samen in te koopen en te verkoopen, opdat de distributie zoo vlot en eerlijk moge lijk zou gaan. Bij die wel heel losse combinatie waren bovengenoemde heeren werkzaam en zij gingen na tuurlijk automatisch over naar de N. V., toen deze eenige jaren later door de Alkm. brandstoffenhande laren werd opgericht. Welnu, gistermorgen werden de jubilarissen bij de heer Lakeman, directeur der N. V., op het kantoor geroepen en daar hartelijk toege sproken. In deze toespraak heeft de directeur hen allen dank gebracht voor alles, wat ze voor de zaak ge daan hebben in deze kwart eeuw. Speciaal den heer Burger werd dank gebracht, omdat hij als expediteur dagelijks met de cliëntéle in aanra king komt en deze steeds op de meest prettige wijze heeft bediend en te woord gestaan. (Trouwens, de heer Burger ontving van verschillen de cliëntéle bloemstukken en schrif telijke bewijzen van gelukwenschen). Tenslotte ontvingen de jubilaris sen elk een enveloppe met inhoud. Vervolgens werden zij in het be diendenkantoor toegesproken door collega's, die him daar een hulde brachten. Van het gezamenlijk perso neel ontvingen ze eert blijvende her innering aan dezen dag. Het spreekt vanzelf dat het zil veren vijftal den geheelen dag ver der vrij was. DOODELIJK ONGEVAL. Onbewaakte overweg. Gistermiddag had een droevig on geval plaats op den onbewaakten overweg aan de Kerklaan te Heiloo. De echtgenoote van den heer van Veen, wonende aan de Akerslaan te Allernaar, stond met haar dochtertje te wachten tot een uit de richting Amsterdam komende trein gepas seerd zou zijn. Toen deze voorbij was gereden, meende zij dat de lijn vrij was en wilde zij met haar doch tertje den overweg oversteken. Op datzelfde moment werden moeder en kind gegrepen door een uit de richting Alkmaar komenden trein. Beiden werden ernstig gewond naar liet Centraal Ziekenhuis 4e Alkmaar overgebracht, waar de moeder he dennacht nog is overleden. AANGIFTE LAGERE SCHOLEN. Wij vestigen de aandacht van be langhebbenden op de in dit nummer voorkqtnende publicatie, vermelden de, dat alsnog gelegenheid bestaat tot het doen van aangifte tot toela ting tot één der openbare scholen voor gewoon lager onderwijs alhier. AANGIFTE LEERWNGEN CÜR. L.O. SCHOLEN EN U.L.O.-SCHOOL. Wij verwijzen belangstellenden naar de aankondiging in dit blad omtrent de aangifte van leerlingen voor de Chr. Ulo-school en de Chr. L.O.-scholen. VOORJAARSTENTOONSTELLING. Doorwerken exposeert. De schildersvereeniging „Door werken" opende hedenmiddag iiï het atelier van de vereeniging Geest- hoek Kanisstraat haar voorjaarsten toonstelling. Voor een minimum-donatie van 1 per jaar kan men dit wakkere groepje steunen en men heeft dan bovendien ieder jaar kans een mooi schilderij te winnen, dat om beur ten een der leden beschikbaar stelt. Dit .jaar stelde de heer Joh. Plas een olieverfschilderij „Strandgezicht" be schikbaar, dat een zeer geslaagd doek kan worden genoemd. De ten toonstelling duurt tot Zondag 10 Mei, is dagelijks van 2 tot 5 uur en des Zondags van 10 tot 5 uur ge opend. Een nieuweling onder de Door werkers is Jaap Kuyper Jr., die in felle kleuren een portret en een figuurstudie exposeert, zeer decora tief en gevuld met kleurvlakken. H. Heertjes is vertegenwoordigd met een aquarel, een olieverf en een teefyening. Vooral de krijtteekening „Sneeuwlandschap" is juist van sfeer. W. Koster komt slechts uit met een enkele pastel, waarin hij ons weer toont hoe mooi Alkmaar is van stedenschoon. Ook Koos Stikvoort exposeert slechts een enkel werk en wel een van zijn oudere olie verf doekjes, eer Alkmaarsch stadsgezicht, dat zeer mooi van kleur is. Jaap Kuyper Sr. is aanwezig met drie olieverfschilderij tjes, waarvan de „Verdwijnende Molens" zeer goed de tragiek van dit landschap weergeeft. Mej. Tulp is eveneens door drie schilderijen vertegenwoordigd. Zij werkt vlot en durft het aan vaak het paletmes te gebruiken. J. de Wolf sluit met drie doeken de expositie. Vooral zijn „Limburg- sche Stal" is een zeer frappant doek tgrwijl zijn Madonnabeeldje fijn van stofuitdrukking is. De leden van „Doorwerken", ama teurs die op de- grens staan van het professionalisme, bewijzen met deze expositie weer eens, dat zij het met hun kunst ernstig, nemen. Wij kun nen een bezoek aan deze tentoon stelling dan ook ten zeerste aanbe velen. D, A. Klomp, (Ontleend aan onze advertentierubriek) Tentoonstelling. Vanwege de sehildersvereen. „Door- wérken", van 2 t.e.m. 10 Mei, 2 tot 5 uur, in het atelier hoek GeestKanisstraat; des Zondags van 10 tot 5 uur. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnym- mer Quax, de brokkenpiloot (kom.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30-uur, hoofdnum mer Allotria (comedie). 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoodfnummer 't Was 1 April (Holl. kom. film). Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur ai. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer La Paloma (rom.) Alle leef tijden. Zondag voorstelling van 2 uur al. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 2 Mei. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Zigeunerliefde" door de Alkmaarsche Operette-vereeniging. Zondag 3 Mei. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, de levende poppenkast. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Zigeunerliefde" door de Alkmaarsche Operette-vereeniging. 7 uur, zaal Kamsteeg te Stompetoren, opvoering kinderoperette door Prangers zangklassen. GEEN PLAATS. Voor de ptazle, de damrubriek en de bioscoopverslagen was in dit nummer geen plaats. OUDE-NIEDORP. Bijna verdronken. - De 10-jarige Piet van Straalen uit deze gemeente was aan het spelenvaren op een oud vletje. Dit duurde totdat de jongen van het vlotje gleed en te water geraakte. Hij was toen mid den in de breede ringvaart bij het Verlaat in deze gemeente. De in de nabijheid aanwezige Rie Meereboer, alhier sprong, toen zij het ongeluk zag, gekleed te water, zooals ook de aan den overkant aanwezige Cor de Wit deed. Zij slaagden samen erin den kleinen Piet op het droge te brengen. Omstanders pasten hierna kunstma tige ademhaling toe. De inmiddels gewaarschuwde dr. J. J. Schreuder behandelde den knaap verder. HEERHUGOWAARD. Benoemd. - De heer A. P. M. v. d. Tooren, controleur der huis- en straatcontrole alhier, is met ingang van 1 Mei aangesteld als gemeente bode-armenbezoeker. LANGEDIJK. Twee» zilveren jubilea. - Op den eersten Mei vierden twee ingezetenen van de gemeente Langedijk hun zilve ren jubileum. Ta Noordscharwoude her dacht de heer G. van Loenen zijn 25- jarig dienstverband bij de firma Vroeg- op (Gebr. Deutekom), aldaar. Een schat van bloemen vulde de woonkamer 's morgens al vroeg en er kwamen tel kens opnieuw blijken van belangstel ling. Het hoogtepunt van den feestdag zal wel geweest zijn de toespraak, waar mede de oudste f.rmant, de heer P. Deutekom, 's morgens in het kantoor der firma, de gevoelens der firmanten heeft vertolkt. Een gouden horloge met inscriptie en een enveloppe met .inhoud waren de stoffelijke blijken van de zeer groote waardeering, welke-zij, en te recht, den jubilaris toedragen. Ook de handelaren bleven niet achter. Behalve een mooi bloemstuk overhandigden zij een enveloppe met inhoud. Te Oudkarspel vierde de heer S. Sneekes zijn zilveren jubileum bij den houthandel Eecen. Als houtrijder heeft hij al die jaren de klanten van de firma in wijden omtrek van hout voorzien. Een groot aantal felicitaties heeft hij mogen ontvangen, terwijl ook hier bloemen de tolk waren van veler ge voelens. Van den patroon ontving de jubilaris een gouden horloge met in scriptie, terwijl hem tevens de medaille en he t getuigschrift voor 25-jarigen trouwen dienst van de Mij. v. Nijver- heid en Handel werd overhandigd. Het personeel bood den heer Sneekes eenige meubelstukken aan. BROEK OP LANGENDIJK. Woningen voor Heldersche vluchte lingen. - e Thans ligt ten gemeentehuizè van Langedijk een besluit tot onteige ning van een aantal perceelen bouw terrein ter inzage, voor den bouw van een twintigtal arbeiderswoningen. Deze perceelen zijn gelegen in het Zuidelijke gedeelte van het opgespoten land aan het Zuideinde van het dorp, waar een gemakkelijke toegang tot de woningen kan worden gemaakt en het bouwter rein meteen voor verdefe bebouwing ontsloten wordt. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN. ZONDAG 3 MEI. Gtootschermer, 10.30 uur, ds. Bo- beldijk. G. G. Het Leger des Hejls, 10 uur heiligingsdienst, 7.30 uur verlossings- dienst o.'l.v, den heer Prins, van Am sterdam, Donderdagav. 7.30 ur lei der de heer Lodder, van IJmuiden. Oude- en Nieuwe-Niedorp, doops gezinde gem., prop. mej. J. v. Hamel, van Amersfoort. DEMONSTRATIE VAN DEN NED. ARBEIDSDIENST. Zooals vermeld in de advertentie in dit blad, zal op 3 Mei a.s. op het Houtrustterrein, Houtrustlaan, Den Haag een groote demonstratie wor den gegeven door den Nederland- schen arbeidsdienst. Wij wijzen er nogmaals op, dat het aanbeveling verdient zich tijdig van een plaats te verzekeren. De demonstratie vangt aan om 15.30 uur. Om 15.15 uur moeten alle plaatsen ingenomen zijn., Het terrein wordt om 14.30 uur voor het publiek open gesteld. De toegang is vrij'. N.V. ALKM. EXPORTVEILING. ALKMAAR, 1 Mei 1942. Kropsla p. 100 stuks 2.809.50; Prei per 100 kg 6.40—10.40; Rabarber per 100 bos 1418; Raapstelen p. 100 bos 16— 20; Radijs per 100 bps 3.70; Selderie per 100 bos 8.50; Spinazie per 100 kg 18; Witlof I p. 100 pond 7.5010; Witlof II per 100 pond 6—7.50. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Mei 1942. 1300 kg Uien 7.80; Stek 6.20; 1000 kg Peen 6.40; 3000 kg Witlof 15—20. W ARMENHUIZEN, 1 Mei 1942. 19150 kg Roode kool 10.30; 6525 kg Deensche Sifts kool 11.40; 1000 kg Rabarber j£ 18, - ZONDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.— Gr.pl. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gr.pl. 9.BNO: Nieuwsber. 9.15 Eigen op namen. 9.55 Gr.pl. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. *11.30 De stem der SS. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.BNO: Nieuwsber. en pop. act, praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.Amusementsorkest en solist. 14.30 Reportage. 15.10 Zang met planobegel. 15.30 „Für jeden etwas", radiopotpourri. 16.40 Reportage: 17.Zondagmiddag cabaret. 17.45 BNO: Sportuitslagen en Oostlandpraatje. 18.— Reportage over de Demonstratie van den Nederl. Arbeids dienst op Houtrust te 's-Gravenhage. 18.20 Sport van den dag. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.10 Viool, cello ei) piano. 20.15 Zang met pianobegel. 20.40 Kla rinet, cello, piano en gr.pl. Ca. 21.25 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Militair overz. 22.10 Gr.pl. 22.45 Dans muziek (gr .pl.b-23.1524.Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.— Gew. muziek (opn. en gr.pl.). 8.30 Gr.pl. 9. BNO: Nieuwsber. 9.15 Luisterspel: De Eik op de Brink. 9.45 Gr.pl. 10.Voor den kerkgang klinkt de lofzang (opn.). 10.30 Studiodienst. 11.45 Psalmen en geestelijke liederen (opn.). 12.01 BNO: Nieuwsber. en pop. act. praatje. 12.15 Solistenconcert. 12.45 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 13.Gr.pl. 13.05 Ned. Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders". 13.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 14.Ned. schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Omroep-Symphonie-Orkest, solist en zang met pianobegel. 15.Bij den 180sten terugkeer van den geboorte dag van Joh. Gottlieb Christian Fichte. 10.20 Pianovoordr. 17.Duitsche taal cursus. 17.25 Gr.pl. 17.30 Voordr. 17.50 Für jeden etwas, radiopotpourri. 18.30 In Holland staat een huis, klankbeeld. 19.— Bert van Dinteren en zijn orkest. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Mil. weekoverz. 20.BNO: Eng. uitz.: „Dutch News Reel" (Voor de Radio-Centrales: Orkest Malando en solist),, 20.45 De 1001 Nachtzangers en het orkest van Klaas van Beeck (opn.). 21.15 Bert van Dinte ren en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.—22.10 Gr.pl. MAANDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pL 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO:, Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.). 11.Voor de kleuters. 11.20 Ensemble 'Jack der Kinderen en solist. 12.Het Arnhemsche" Strijkkwartet en piano. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Act. nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Piahovoordr. 14.De Melodisten, soliste en gr.pL 15.Voor de vrouw. 15.45 Zang met pianobegel. 16.Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobegel. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Frans Wouters en zijn orkest. 18. Landmans Lust. 18.30 Frans Wouters en zijn orkest. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19. BNO: Intern, econ. praatje. 19.10 Utr. Sted. Orkest en solist.' 20.15 Gr.pl. 20.35 Utr. Sted. Orkest en solist. 21.20 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Politiek praatje. 22.10 U raadt wat wij draaien. 23.1024.Gr.pL HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.pl.). 10.Morgen wijding. 10.15 Arnh. Orkestver. en solist (opn.). 10.40 Aan de bron. 10.50 Piano- vbordracht. 11.30 Reportage. 11.40 Ned. Kamerorkest (opn.). 12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 14.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Amusements orkest, solist en gr.pl. 14.Viool, piano en gr.pl. 15.Bert van Dinteren en zijn orkest. 15.45 „Het vierde ongeluk", luis- terflits. 16.— Otto Hendriks en zijn orkesten orgelspel. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Duettenprogr. 18.Omroeporkest. .18.30 Het nieuwe socialisme, causerie. 18.45 Omroeporkest. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Friesch praatje over actu- eele vragen. 20.Gr.pl. 20.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.— Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Gew. koorzang^ (gr.pl.) 22.0522.10 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Twee wedstrijden om den nationaien titel. Het toeval heeft gewild, dat de ontmoeting Alcmaria-Alkm. Boys, welke morgenmiddag gespeeld wordt, yan groot belang is voor de bezoekers. Immers, wanneer zij den wedstrijd verliezen, dan is het zeker, dat de Boys degradatiewed strijden moeten spelen. Mochten de Boys winnen, dan is er nog steeds een kans, om tenslotte nog de negende plaats te bereiken. Vandaar dat de plaatselijke wedstrijd, die toch altijd al een eigenaardig karakter draagt, deze keer in het brandpunt der belang stelling staat. Het gaat er bij de Boys om, om te zijn of niet te zjjn Natuurlijk stelt men zich de vraag of de Boys kans hebben om dezen zwaren wedstrijd te winnen. Een week geleden zouden we ronduit voorspeld hebben, dat zij geen schijn van een kans zouden hebben. Maar juist de vorige Zondag bracht ons een paar resultaten, die ons noodzaken om voorzichtig te zijn met onze voorspelling. Toen toch .verloor Alcmaria van KFC, terwijl de Boys zoowaar hun eerste zege behaalden na het winterseizoen. Wat het spel betreft, heeft Alc maria de beste papieren, maar de Boys zitten in het bekende hoekje en weten, dat thans elk moment van den wedstrijd beslissend kan zijn. Daarom zullen zij ongetwijfeld alles op alles zetten, om, te winnen. En daardoor zouden -zij de thuisclub wel eens uit haar spel kunnen ha len, zouden zij misschien kans zien, om door snelle aanvallen en flitsen langs de vleugels een verrassend karakter aart den wedstrijd te ge ven. Met als gevolg spannende mo menten en onverwachte schoten. Echter Alcmaria kan rustiger spe len; zü heeft niets meer te verlie zen; haar positie is volkomen veilig. En dat is ontegenzeggelijk een voor deel, dat vermoedelijk geheel op weegt tegen het enthousiasme van de Boys. Wij voorzien dan ook een strijd, die van begin tot eind snel zal zijn en die rijk zal zijn aan spannende momenten en waarbij tenslotte de sensatie niet zal ontbreken. De belangstelling is zeer groot. Reeds heeft het bij den voorver koop druk geloopen en we zouden hun, die den wedstrijd willen bij wonen, aanraden, om nog vanavond van den voorverkoop gebruik te maken. Dat beteekent: niet wachten voor de loketten en tegelijkertijd een ontlasting van die loketten. HRC krijgt bezoek van KFC en zal zich gelukkig mogen prijzen, wanneer het tot een puntenverdee- ling komt. Maar tot deze prestatie zijn de Helderschen dan ook wel in staat. Ook WFC-de Kennemers is nog van belang, want de bezoekers staan nog steeds niet Veilig. Ze zul len in Wormerveer echter wel niet veel kans hebben, zoodat de span ning onderaan nog meer kan toene men. RCH kan kampioen worden, maar dan dient de uitwedstrijd tegen HBC gewonnen te worden. En dat zal zeker niet gemakkelijk gaan. Tenslotte zal ZFC wel van Santpoort kunnen winnen. De andere wedstrijden. Om het kampioenschap van Ne derland worden twee wedstrijden gespeeld. Dat zijn Blauw-Wit-Eind- hoven en ADO-Heerenveen. In beide gevallen is de thuisclub favoriet zoodat we mogen verwachten, dat de Westelijke clubs de beide puntjes veroveren. Quick-AGOW, de beslissicgswtd- Enorme belangstellingdrommen voor de lokettenof voorver» koop nog hedenavond tot 7 uur bjj COR DE GRAND, Waagplein. strijd in het Oosten, wordt op het Go Ahead-veld gespeeld. We wagen ons niet aan een voorspelling. Al leen: bij een gelijk spel is AGOVV 'kampioen! Athletiek TWEEDE ALKMAARSCHE SINGELLOOP. Om de Alkm. Crt.-wissel- plaquette. Niet minder dan 50 athleten in de A-, B- en C-klasse zullen Zondag middag in Alkmaar deelnemen aan den tweeden Singelloop, die AVA organiseert. De eerste werd gewon- nen door Overdijk uit Amsterdam, die de wisselplaquette zal verdedi gen.. Vermoedelijk zal hij deze wel moeten afstaan aan den jeugdigen Weenink van Suomi (Velsen), die in korten tijd tot de allerbeste loopers is gaan behooren. In de C-klasse starten o.a. vier le den van AVA, die zullen toonen, dat zij in hun klasse waardige tegen standers zijn. De start heeft plaats om 1 uur bü' het café Ceres aan den Helderschen- weg, alwaar pok de finish is.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2