BURGEMEESTER KOELMA KENT DE NOOD DER BEVOLKING 't Feest van 8 October zal weer echt zoals vroeger zijn Alkmaar krijgt etalageweek jue toekomst van Alkmaar Een uitgebreid programma en een wedstrijd Films van deze week OUD ALKMAAR Verdeling werkzaamheden in coNege ran B. en W. Heropening firma Swarf en Zns. Het vlaggende Alkmaar zal zijn lierwohnen vrijheid demonstreren Spreekuur wethouder In memoriam Dr. J. A. Blok 1889—1! Wat brengt de radio?. Toneelvereniging „De Maskers" Onze Advertentie prijzen: Ons raadhuis waar reeds in de Spaanse tijd het bestuur der stad i zetelde, mag in de loop der eeuwen gerestaureerd en verbouwd zijn, het is nog altijd de plaats waar men zioh dagelijks afvraagt wat er moet worden gedaan om te gehoorzamen aan het bevel, dat boven de ingang staat; „Indien 't gemeen U roept, beeorght het als Uw eigen"! „'t Gemeen", dat is de bevolking in al haar geledingen, met al haar vaak tegenstrijdige wensen, met al haar noden en zorgen, welke vooral in de oorlogsjaren zo sterk op de voorgrond zijn getreden. Tn de burgemeesterskamer zit achter het monumentale- schrijfbu reau Prof. Mr. A. Koelma en wij ho_ pen, dat hij het ons niet kwalijk zal nemen als wij hier schrijven, dat de gehele omgeving een passende om lijsting en achtergrond vormt voor de figuur van dezen geleerde, dezen evenwichtigen man, die als weinig anderen het gemeenterecht kent en daarnaast een open oog heeft voor het wel en wee van al zijn gemeen tenaren. Het lijkt vreemd zoiets te schrij ven over een man, die nog geen week geleden voor het eerst de ambtsketen heeft gedragen, maar burgemeester Koelma heeft in een andere belangrijke functie reeds 23 jaren zijn beste krachten aan onze gemeente gegeven. Hij is één der wéinige begenadigden uit het grote leger van ambtelijke werkers, die de maarschalkstaf duidelijk in de rassel droeg en uit de brede gelede ren naar voren is gekomen om d.e plaats te bezetten welke hem toe komt. Alkmaar is vanzelfsprekend do stad, die hem vóór alles interesseert en het is daarom van belang zijn mening te mogen horen over de tce. komst van de gemeente, die ons al len lief is. jAv Stad en omgeving. „Gelooft zo vragen wij „dat de stad een goede toekomst tegemoet gaat?" „Inderdaad", zegt de burgemees ter, „Alkmaar staat op allerlei ter reinen voor nieuwe moeilijkheden en behoeften, niet alleen doordat het op zichzelf een gemeenschap van plus minus 40.000 mensen is, maar ook door de geografische ligging der stad, welke haar het centrum maakt van een belangrijk en welvarend deel van Noord-Holland. Naast de behoeften welke in een dergelijke stedelijke gemeenschap worden gevoeld, heeft de stad dus voortdurend het oog te richten op de eisen welke een dergelijke omge ving haar stelt.' De behoeften van stad en omge ving grijpen ineen voor zover het betreft het gebied van de bevorde ring der cultuur in ruimere zin waaronder ik de kunst, toneel, mu ziek en in zekere zin ook sport zou willen begrijpen. Omgekeerd werken de handel en allerlei andere onderdelen van het economisch leven der omgeving weer in op het verkeer met en in de stad. Men zou met andere woorden kunnen zeggen, dat stad en omge ving ten nauwste op elkaar aange wezen zijn en elkanders ontwikke ling beïnvloeden. Voor de stad zelf blijft het een eis van deze tijd zo spoedig mogelijk elke kans aan te vatten om nieuwe industrieëh tot zich te trekken en uitbreiding van reeds bestaande te bevorderen. Daarvoor zijn industrieterreinen een belangrijke factor en Alkmaar zal, wat de prijs daarvan betreft, er op bedacht moeten zijn niet te hoge eisen te stellen. Van grote betekenis voor de industrie zijn goede ver keersmiddelen te land en te water, die niets te wensen mogen overla ten. Op het uitbreidingsplan aan de Huiswaarderpolder, aan de over kant van het kanaal, is reeds een industrieterrein met havengedeelte entworpen". De woningnood. Waar industrie komt wordt dade lijk de behoefte aan arbeiderswonin gen gevoeld. Niet alleen in de toe komst heeft men daaraan behoefte, ook en vooral nu er in de oorlogs jaren zoveel verwoest en zo weinig gebouwd is, wordt alom een tekort gevoeld aan goede woningen voor alle categorieën der bevolking. De burgemeester vindt dit inder daad een zeer belangrijk maar ook een zeer moeilijk vraagstuk. „Het tekort aan woningen hangt", zegt hij, „als een donkere wolk over de stad. Alkmaar heeft tijdens de bezetting weinig geleden, maar al die tijd heeft de aanbouw practisch stilgestaan. Het stemt tot voldoe ning, dat men het Berger kwartier nog heeft kunnen afbouwen, maar daarnaast is er in de woningbouw een grote achterstand gekomen, welke door gebrek aan materialen niet gemakkelijk is in te halen. Toch hoopt men hier in het komende jaar een kleine 200 huizen te kun nen bouwen en het is te begrijpen, dat „Volkshuisvesting" voor zo goed mogelijke arbeiderswoningen wil zorgen. Of de plannen zullen door gaan is niet te voorspellen, omdat practisch de gehele woningproductie door de Dienst van Wederopbouw wordt geregeld en de gemeente een voudig heeft af te wachten wat haar zal worden toegewezen. De financiële toestand. Over de financiële toestand der gemeente is de burgemeester, na tuurlijk niet bijzonder optimistisch gestemd. „Op financiëel gebied staan wü es inderdaad nog heel moeilijk voor door de gebrekkige regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten en door het systeem der belastingen waarvan de heffin gen aan de gemeenten zijn "toege staan. Algemeen wacht men met grote belangstelling op de arbeid der staatscommissie-Oud. Zolang deze haar rapport nog niet heeft uitge bracht en de wetgever zijn stand punt nog niet heeft bepaald, valt omtrent de toekomst der gemeente- financiën nog niet veel te zeggen. Gelukkig beginnen de bedrijven der gemeente door de terugkeer van meer normale toestanden, weer een beter beeld te vertonen." aandacht te schaatsen. Er zal ook aandacht moeten wor- dan besteed aan seceigotagenheden en oefenterreinen, al «ei eoeetopég van het gewen v»n sutwdtee daar voor helaas nog geen sprake kun nen ssjnf" WW ovör Jéüitt spreekt denkt aan het onderwas en er gelukkig in onze gemeente nog geen tekort aan soorten van scholen. „Het is onze taak", aldus de bur gemeester, „het onderwijs op hoog peil te houden en er is door allerlei instellingen hier als het ware een bonte staalkaart van scholen. De Handelsschool is behouden ge bleven; we hebben in verloop van tijd een Tuinbouwschool verloren maar er een Landbouwschool voor teruggekregen. Het enige dat ons nog ontbreekt is een Muziekschool, maar de burgemeester is het met ons eens, dat het misschien geen toekomstmuziek is als we de ver wachting uitspreken, dat we ook op dit gebied nog weieens iets te horen zullen krijgen. Belastingen. In vroeger jaren toen we nog een welvarende gemeente waren knoopten we in onze propaganda boekjes over Alkmaar als woonge- meente aan de lange opsomming van scholen dadelijk de mededeling vast, dat de gemeente zeer gunstig bekend stond door haar zeer matige belas tingheffing. De burgemeester laat uitkomen, dat wij daarover zelf niet veel meer te vertellen hebben. „Alkmaar heft opcenten op de Rijksbelastingen en het is funest, dat de gemeenten op dat alles zelf maar heel weinig invloed kunnen uitoefenen. Een stad als de onze is noodlijdend en daarom volkomen van het Rijk afhankelijk. Politie, Op onze vraag of de burgemeester nog ie<ts over het politiecorps wil zeggen, deelt de heer Koelma mee, dat hij het van groot belang acht, He* marktwezen. In direct verband met de finan ciën staat natuurlijk ook een bloeiend marktwezen en de burge meester onderschat geenszins het be lang daarvan voor een centrumge meente als de onze. „Het marktwezen is, om het zo eens uit te drukken, een voorwerp van voortdurende zorg en vooral Is dat het geval met onze kaasmarkt. Toch is de indruk gewettigd, dat de poging, welke is aangewend, om deze markt van de zomer in het le ven te houden, niet geheel zonder succes is gebleven, omdat men heeft kunnen zien wat deze markt bete kent, niet alleen voor het vreemde lingenverkeer, maar ook door haar prijsregelende functie en door de propaganda welke zij voor onze kaas als een bij uitstek nationaal product heeft kunnen maken!" De jeugd. Van de kaas naar de jeugd lijkt een grote stap, maar in werkelijk heid komt men bij een bespreking van de moeilijkheden waarmee men hier heeft te maken, al spoedig van het eene zorgenkindje op het andere en de jeugd is er een, dat allen die ouder en wijzer zijn thans voor een zeer moeilijk probleem gesteld heeft. „Het werk der jeugdverenigingen", zegt de burgemeester, „kan niet hoog genoeg worden aangeslagen Het is van de grootste betekenis, dat de verenigingen in goed contact blijven zowel met de leerlingen der middelbare scholen als met de jon gelui die van ongeveer dezelfde leeftijd zijn en de school reeds heb ben verlaten. De na-oorlogse jaren hebben be wezen welk belangrijk element van opvoeding in het werk der vorming besloten ligt en het is zeker de taak der overheid om daaraan de nodige We schrijven nog September, maar: de 8ste October, hèt feest van onze stad nadert snel! *t Zal een prachtig feest worden, beter en grondiger ge organiseerd dan vorig jaar en met een aantal programmapunten, dat die van de vóóroorlogse herdenkingsdagen verre overtreft. Héél de burgerij, oud en jong, zal meedoen om het dit jaar eens helemaal echt te maken. ONZE FILMS. De film staat thans wel bizonder in het middelpunt der belangstelling en wat onze Alkmaarse theaters brengen zullen wij met veel interesse volgen, Voor ditmaal mogen wij volstaan met een overzicht van de programma's van deze week. In het Harmonie-Theater staat het programma in het teken van de vrolijk heid. Niet alleen dat Joe Brown als sterke man, onder invloed van een se rum, wonderen verricht en hartelijk doet lachen, maar ook in het voorprogramma vindt men naast Hollands- en Wereld nieuws, en tekenfilm een klucht waarom onbedaarlijk is gelachen. Het Victoria-Theater brengt de boeien de film „Nachtboot naar Dublin", met enkele prominente artisten. Het voor programma verdient eveneens de aan dacht. In de Cinema Amerïcain trekt De Onbekende Ruiter, een film vol afwis seling, grote belangstelling. Georges Gué- tary in de hoofdrol is een aanbeveling. In het Alkm. Bioscoop-Theater vindt men Ralph Byrd in Cycloon en boven dien de drie Cowboy-musketiers in het nummer Gouddorst. Deze films zorgen voor een aantrekkelijke afwisseling. UITREIKING BONKAARTEN 612 EN TABAK, VERSNAPEERINGEN- EN TABAK-VERSNAPERINGEN KAARTEN. De uitreiking van bonkaarten voor de eerstvolgende perioden zal plaats vin den in het uitreiklokaal aan de Ridder straat van 9-12 uur en van 2-4 uur, voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A en C op Maandag 23 Septem ber; B op Dinsdag 24 September. dat Alkmaar behoort tot de gemeen- ligste koers zal sturen. ten, welke over een eigen corps kunnen beschikken. Er is een stre ven alle corpsen tot Rijkspolitie te maken en het i« ai 10 ver, dat het Rijk allerlei voorschriften geeft ki verband met de bezetting, de orga nisatie en de salariëring, voorname, kjk Xi grote, maar ook in vele klei ne gemeenten. Alkmaar Rgt daar in zoverre tussen, dat het gelukkig een der gemeenten is waar men een corps heeft waarover de burgemees ter nog iets heeft te zeggen. Het overschakelen in Rijksverband is eigenlijk typisch Duits en een erfe nis uit de oorlogsjaren. In het sy steem der gemeentewe is de burge meester hoofd der politie, maar bij de oorpsen onder de Rijksregeling staat men onder Haagse directie. Brandweer. Maakt het politiecorps hier een, we zouden haast zeggen gunstige uitzondering, ook wat de brandweer betreft kan Alkmaar met iets bij zonders voor de dag komen. De burgemeester is trots op onze eigen, zelfstandige vrijwillige brand weer. „Ook op dit terrein", zegt de heer Koelma", „komt men steeds meer onder de invloed van de gedachte, dat dit van Rijkswege moet worden georganiseerd. Zo is er al een Rijks inspectie en zijn er van Rijkswege tal van voorschriften gegeven. Alkmaar heeft gelukkig zijn vrij willigerscorps nog behouden, een corps, met een eigen stedelijke tra ditie." De klok tussen de porceleinen koetjes op de schoorsteenmantel laat een zilveren slag horen. Het is een niet bedoelde maar wel verstane waarschuwing, dat de tijd van dezen magistraat kostbaarder is dan die van zovele zijner gemeen tenaren. Wij verlaten hem met de gedach te, dat aan het roer van ons stads- scheepje thans een man staat, die in het kerend getij het gevaar van wind en water kent en met open oog en vastg hand dit scheepje in de vel- Ad. De propaganda-commissie van de 8 Oct.-vereniging „Alkmaar ontzet" heeft voor de organisatie van het a.s. feest al heel veel werk verricht. Alleen het aan horen van het programma was voor ons al een genoegen, 't Was ons of we reeds in de verte het feestrumoer, de vrolijke klanken van het carillon, de koraalmu- ziek en de kinderzang hoordenMaar laten we uw nieuwsgierigheid niet lan ger op de proef stellen en gaan vertel len, wat er al zo staat te gebeuren. De feestelijkheden worden Maandag avond 7 October, om 7 uur reeds ingezet met een prachtige lampion- en fakkel optocht. Hieraan zal o.a. door de jeugd en door muziekcorpsen worden deelge nomen. De optocht zal worden ontbon den op het Canadaplein. Op dit plein èn op de Paardenmarkt zal op Maandag avond en op Dinsdag 8 October zelf een kermis worden gehouden, welke wer kelijk heel genoegelijk belooft te wor den. De- dag zelf. Heï eigenlijke feest" Vangt aan des morgens om acht uur met een reveille van de schooljeugd op de Steenen Brug, o.l.v. Cornelis Jonker. Vervolgens zal den burgemeester voor het stadhuis een aubade worden gebracht. Van 9 uur tot 9.30 v.m. zal een caril lonconcert worden gegeven door den heer B. J. v. d. Veen. Om half tien volgt een half uur koraalmuziek vanaf de trappen van het stadhuis. Een leger-, sport- en jeugdmars door de stad staat verder nog voor de mor genuren op het programma. Het leger onderdeel, dat hieraan zal medewerken is een bataljon op oorlogssterkte (900 man). Men komt met een prima eigen muziekcorps, dat 50 man bezetting telt. Door deze optocht zal de weerbaarheid van ons volk worden gedemonstreerd. Precies om 12 uur verzamelt het Be stuur der Vereniging zich bij het Wapen van Heemskerk, vanwaar men zich fe voet zal begeven naar het Victorie beeld. Daar zal de voorzitter van de Vereniging, Mr C J. de Lange, de her denkingsrede uitspreken. Een wedstrijd. Een spéciale attractie vormt de z.g. stratenoptocht" In onze stad bevinden zich meerdere straten die een naam dragen, welke op de een of andere wijze kan worden uitgebeeld. (Denk bijv. aan de Ridderstraat). In het programma van de feesten, dat zo spoedig mogelijk en uiterlijk 4 October verkrijgbaar zal zijn, treft men een formulier aan. Het publiek mag zelf als jury optreden en beoordelen, wie naar zijn mening het mooist en origineelst voor de dag komt Zijn mening vult men dan in op het bovengenoemd formulier. Voor deze wedstrijd worden geldprijzen uitge loofd. Een prijs van f 50 twee prilzen van 25.— en vijf prijzen van 10.- De toegangsprijs voor 'dit concert, waar men o.a. fragmenten uit het prach tige werk „Die Jahreszeiten" (De jaar getijden) van Joseph Haydn te genieten zal krijgen, is voor leden der Vereni ging 1.niet-leden betalen 2. Tot slot: vuurwerk! Dit uitgebreide en veelbelovende pro gramma sluit met het woord, waarmee elk volksfeest behoort te besluiten: vuurwerk! Het wordt werkelijk groot en groots en zal om 9 uur worden afgesto ken tegenover de Kanaalkade. Het is gratis toegankelijk voor de leden van de Vereniging, prijs voor niet-leden 25 cent. Voorverkoop van kaarten heeft plaats bfl het sigarenmagazijn C. de Grand, Waagplein. Met dit vuurwerk zal dan het feest van de 8ste October, óns feest, weer af gelopen zijn. Het belooft Iets goeds te worden. Voor vandaag volstaan we met deze opsomming der programma-onder- delen. Een volgende keer hopen we op een en ander nog nader terug te komen. Operette „Alkma&r in de Spaans* tyd". x.„D^,Vereni®ing "°ud b<M*t Vrijdagavond een zeer bisoudere M»<*en- konvet gehouden. De zaai van Het Wa pen van Heemskerk was geheel gevuld met belangstellenden. De voon. de heer H. Ringers, deelde bij deODenlne mede, dat het bestuur me, grote beUng? stelling had kennis genomen van de plannen tot opvoering van de operette „Alkmaar in de Spaanse tijd 1572-1573" stuk historie dus. De bereidwillig heid van de operettevereniging „Dan- zAa.. om ln een bijeenkomst van „Oud AiKmaar" een en ander uit die operette te geven, was ten zeerste op prijs ge- ts L. omdat immers alles wat de ge schiedenis van onze stad aangaat haar belangstelling heeft. De heer R Vóórhaar gaf hierop 'n overzicht van haar ontstaan en een uit eenzetting van de inhoud der operette. Hij stelde in het -licht, dat veel geschriften moesten worden doorgeworsteld, waarbij hi] dankbaar profiteerde van de grote Kennis van de heren Wortel (gem.-archi- varis) en H. van Drunen op dit terrein. Veel werk moest er worden verzet alvorens de operette, waarin natuurlijk ook wat romantiek is verwerkt, voor de studie gereed was. De bekende Langen- dijker operetteschrijver Jan van Alfen gaf zijn gewaardeerde hulp bij het schrij ven en maakte tevens de tekst van het grote aantal liederen, dat gecompo neerd werd door den directeur van „Danza", den heer G. C. Pranger; de heer G. Anderson bewerkte ze voor sym- phonie-orkest. Dan waren er nog vele tekeningen nodig ten behoeve van een juiste historische weergave van kleding, gebouwën enz., een werk, waaraan dé heer Bankert zijn krachten gaf. Voor de dansen zorgde mevr. Pranger-Schui temaker. Aan al deze bracht de heer Vóórhaar zijn welgemeenden dank. De operette zal in December voor het voetlicht worden gebracht in 't Gulden Vlies. Er werken 120 personen in mee, ongerekend het orkest. Het geheel be staat uit 4 bedrijven met 6 tafrelen. Het eerste bedrijf speelt op 29 Oct. 1572 bij de Waterpoort (deze stond ongeveer ter plaatse va de tegenwoordige Vlotbrug), waar de prins arriveerde voor een be zoek aan de stad. Het tweede bedrijf voert naar een avondje ten huize van jkvr. v. Sonneveldt (deze woonde waar thans „Het Wapen van Heemskerk" staat), op 14 April 1573, toen er reeds vrees bestond voor een mogelijk beleg. Het derde bedrijf geeft een zitting van de vroedschap weer, terwijl het vierde eerst 18 Sept. 1573 (de bangste dag) en daarna 8 Oct. (het ontzet ten tonele voert. Nadat de heer Vóórhaar enige gedeel ten had voorgelezen, werd in een pauze gelegenheid geboden om verschillende tekeningen te zien gedurende welke tijd het Alkmaars Salonorkest zich gereed maakte voor het begeleiden van de zang van een deel der liederen uit de operette, onder leiding van den directeur den heer Pranger, i Een aantal Engelse kinderen, die in het kader van de World Friendship As sociation in Alkmaar logeerden be zochten dezer dagen St. Pancras en de Langedijk. Zij legden een bloemenhulde aan den* voet van het monument te St. Pancras, op de plaats waar een aantal Nederlanders door de Duitsers werd ge- fusillleerd. Burgemeester en Wethouders hebben op 16 September 1.1. besloten de werk zaamheden als volgt te verdelen: De Burgemeester zal zich belasten met de algemene zaken, het onderwijs, de aangelegenheden betreffende de keu ringsdienst voor waren en de gem een lij ke geneeskundige en gezondheids dienst. Wethouder G. van Slingerland, die tever.s is aangewezen als waarnemend Burgemeester, zal behandelen de zaken betreffende financiën, peasioenen, de personeelszaken, de aangelegenheden betreffende het georganiseerd overleg en het marktwezen. Weth. Mr. A. J, M, Leesberg is be last met de zaken betreffende de licht- bedrijven en het slachthuis Aan wethouder M. Coerts zijn toege wezen de zaken betreffende openbare werken, het bouw- en woningtoezicht, dc volkshuisvesting, het gemeentelijk woningbedrijf, de havendienst de plant soenen, de begraafplaats, het grondbe drijf en de reinigingsdienst. Wethouder R. Bakker is belast met de aangelegenheden betreffende het ge meentelijk bureau voor sociale zaken, het maatschappelijk hulpbetoon en het sportpark. In verband hiermede is de burgemese- ter aangewezen als voorzitter van de commissie van bijstand voor het onder wijs, terwijl wethouder van Slingerland als voorzitter van de commissies van bijstand voor de financiën, voor het pensioen- en het ongevallenfonds en voor het marktwezen zal optreden, zo mede van de commissies van overleg voor de ambtenaren en werklieden der gemeente. Wethouder Mr. Leesberg is aangewe zen als voorzitter van de commissies van bijstand voor de lichtbedrijven en voor het slachthuis. "Wethouder Coerts treedt op als voor zitter van de commissies van bijstand voor de openbare werken en de plant soenen, voor den reinigingsdienst ett voor het grondbedrijf en wethouder Bakker zal optreden als voorz. van de commissie van bijstand voor het sport park en als voorzitter van het bestuur van de gemeentelijke i nstelling voor maatschappelijk hulpbetoon. Bovengenoemde firma, steenhouwers aan de Ritsevoort, hebben hun verbouw de zaak en toonkamer heropend. De voorgevel heeft een grondige verande ring ondergaan volgens het ontwerp van den heer W Keesom, architect alhier. Het geheel geeft een fijne smaakvolle indruk en heeft zeker iets aparts. Het schilderwerk werd verzorgt door den heer W. Koster. Ook de steenhouwerij zelf werd ver volmaakt met het bijplaatsen van een vierde machine, een z.g.n. polijstmachi- ne. Een en ander mogen we zeker als een aanwinst op dit gebied voor onze stad beschouwen. GESCHENK VAN DE ENGELSE STAD NEWPORT Tijdens het verblijf van de kinderen van Newport te Alkmaar hebben de geleidsters namens de (vrouwelijke) Mayor van Newport aan den burge meester aangeboden een fraai gecalli- grafeerde oorkonde, luidende als volgt: Country Borough of Newport Great Britain Presented to the Burgomaster and Citizens of Alkmaar by the Mayor (Alderman Mrs. Sarah J. Hayward) and citizens of Newport, Monmoutshire, Great Britain, on the occasion of the first, visit of Newport children to Holland under the auspices of the World Friendschip Assosiation. September 1946. De burgemeester heeft aan de geleid sters een voor zijn ambtgenoot bestem de schriftelijke dankbetuiging over handigd. stoken etalages te bezichtigen was toch De optocht begint om 2.30 uur en zal om slechts dozen en flessen waren, welke 5 uur eindigen Alles is met veel zorg voorbereid. Na de optocht gaan we allen naar huis om te eten en dan vangt des avonds om 7 uur in de Grote Kerk een concert aan van zangers en solisten, o.l.v. Cor- n.elis Jonker Als solisten zullen optre den: Maartje Kliffen van de Langedijk, Lourens Bogtman en voorts Nico Ak kerman aan de piano. Vanaf 24 September tot en met 2 Oct. Werkt, Aan, Wordt en 't Zal. Het geheel heeft betrekking op de ledenwerving voor een plaatselijke verkeersvereniging. Schriftelijke oplossingen van deze Se rie I kan men tot en met 5 October de poneren in een bij den heer Jn. Buis op de Laat No. 146 geplaatste bus. Er zijn niet alleen rode maar ook nog blauwe letters, totaal 115 stuks en de eerste woorden van het daardoor ge vormde rijm zijn: Wij, Allen, Een en Bevordert, waarbij het geheel aangeeft, dat de winkelstand door zijn activiteit in de toekomst niet uitsluitend een plaatselijke welvaart beoogt. De schrif telijke oplossingen van deze Serie II kan men eveneens tot en met 5 October de poneren in de bus van den heer Anton Bruin op het Verdronkenoord No. 123. Ten slotte zijn cr groene letten? en daarmee heeft men het onze stadgeno ten niet gemakkelijk gemaakt. Ztl komen ir. tal van etalages voor, maar men zal ze moeten zoeken om het juiste getal daarvan te kunnen vermelden en de op- tossingen als Serie III, op dezelfde da gen als hierboven aangegeven, in de bus bij de firma F. Putman in de Langestraat No 14 deponeren. Natuurlijk zijn er prijzen en zelfs zo veel, dat we ettelijke kolommen van onze courant aan de opsomming daar van zouden kunnen geven. Er zijn o a. diverse waardebonnen welke besteed moeten worden bij de deelnemers welke door de winnaars zelf kunnen worden aangewezen. Dit althans wat de waar- zal in Alkmaar een etalageweek worden gehouden. Dinsdagavond 7 uur zal de burgemees ter in het bijzijn van de wethouders, de raadsleden en de besturen der midden standsverenigingen ten stadhuize~ deze feestweek officieel openen, terwijl een muziekcorps door de stad trekt om er voor zover dat nog nodig mocht blij ken een feestelijke stemming te wek ken De contact-commissie voor de mid denstand. kort geleden opgericht in ver band met de propaganda voor onze kaasmarkt, heeft onder voorzitterschap van den heer C. W. Keijsper deze geor ganiseerd en zij zal het op prijs stellen dat er als blijk van een .feestelijke stem ming zoveel mogelijk vlaggen worden uitgestoken. Met vlaggen alleen komt men er na tuurlijk niet. Er moet bij de winkeliers onder elke wapperende vlag een etalage te bezichtigen zijn, welke zóó attractief is, dat alle stadgenoten er in bewonde ring naar zullen kijken. Er moeten eta lages komen, welke niet alleen onze be wondering zullen trekken maar ook die van duizende bezoekers uit de omlig gende gemeenten. De winkelier moet laten zien. dat de tijd voorbij is dat er vrijwel niets te koop was en dat het geen er dan nog in de van licht ver- het opschrift droegen, dat het niets an ders dan ledig materiaal was. Een bijzondere attractie. Aan deze middenstandsactie waaraan wij spoedig nog enige beschouwingen zullen wijden, is een grote prijsvraag verbonden Men vindt in 78 etalages rode letters geplaatst, welke tesamen een ge dichtje (rijm) van vier regels zullen vor men waarvan de eerste woorden zyi: debonnen van f 50.betreft. De overige worden besteed bij de winkeliers die deze prijzen beschikbaar hebben gesteld en dadelijk na de verloting, welke ver moedelijk op 9 October wordt gehouden zullen de winnaars schriftelijk bericht ontvangen zodat alles hun zo gemakke lijk mogelijk wordt gemaakt. Men vcitoekt ons mede 4® len, dat de wethoude*» elk Maandag van 4 tot 5 uur d middags in het stadhuis spree uur zuilen houden. Om uiting te geven aan hun waardering voör wijlen dr. Blok zijn nagedachtenis tot in lengtf dagen levendig te houden, werd patiënten en vereerders een he kingsbank geplaatst voor de voorn woning van den thans ontslapen! de Br.eelaan. Zaterdagmiddag werd bank in tegenwoordigheid van een menigte belangstellenden door het denkingscomité overgedragen aa gemeentebestuur. De heer D. A. K die het woord voerde namens h« mité, wees er op, hoe dr. Blok doo menselijkheid, zijn goed Nederla schap, zijn sociaal rechtsgevoel ie mene sympathie van Bergen had worven. Spr, memoreerde de lij geschiedenis tijdens de bezetting hij onder verdenking van spionnag arresteerd, vrijgelaten, nogmaals resteerd, eindelijk 6 October '42 vrijheid terugkreeg. Maar zijn ge heid was geknakt, de boom gebri dr. Blok zou behoren tot hen, die gen moest missen. Aan de groeve getuigden velen hun grote waardering, hun symp: Op initiatief van den heer Tas Werd een comité gevormd, dat b( een monument te stichten ter ere den geëerden arts. De heer Roggeveen maakte het Werp voor een herdenkingsbank, de J Klomp voerde het uit, de heer J Reenen zorgde voor eikenhout ui: Berger bos, de Ned. Spoorwegen c de toezegging zorg te zullen dl voor'n passende entourage en Zate middag droeg de heer D. A. Klom; mens het comité het monument aan het gemeentebestuur, dat bij i de van burgemeester dr. Huygens geschenk gaarne aanvaardde, ver; rende, dat het met de meeste p: zou worden verzorgd. Als uiting dank voor wat dr. Blok voor Berger weest was, hechtte de burgeme een krans aan het monument. Verschillende sprekers voerden het woord en allen getuigden van waardering voor den ontslapene. De plechtigheid werd besloten een woord van dank door mevr. ook namens kinderen en familie, de sympathie, betuigd aan haar c leden man. De bank zij aanbevolen in de van de hele burgerij! DINSDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM I. KRO: 8.15 en 9.05 Pluk de dag. 9.45 Lichtbaken Henri de Greeve. 11.45 Familieber. uit Indië. 12.30 Lunch concert Piet van Dijk. 13.15 Verv. lunch concert Kees Hueting. 18.Muziek voor de maaltijd. 19.15 Muziek na de maaltijd. 20.15 Metropoleorkest. 20.45 Vervolg Me tropoleorkest. 21.15 Omroeporkest. 21.15 Omroeporkest. 23.— Klaas van Beeck en zijn orkest. 23.30 Slotaccoord (gr.) HILVERSUM 2. AVRO: 8.15 Van alles en nog wat (gr.) 9.50 Arbeidsvitaminen. 10.35 Orgelconcert. 12.— Lyra trio. 13.15 Klankenweelde. 17.— Dat kun jij ook. Ne derlands beste pianisten spelen voor de jeugd. 17.30 The Skymasters. 20.05 Avro's bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 De kleine misdaad. 22.30 Klein ensemble het Zang trio. 23.45 The sentimentalists (gr.) Deze Alkmaarse Toneelvereni heeft Zondagavond in Het Gu Vlies voor tot een geheel gev zaal een groot en verdiend su behaald met een zeer verzorgde voering (toneelverzorging, aan ding en grime vielen op) van blijspel: Sensatie in New Vork. Aan den leider den heer Groenlend is een groot deel van succes te danken, maar ook de dewerkenden gaven in alle opz ten veel voldoening. Zij hebben geschiedenis van den prins en prinses, die zich door 'n kruier ei typiste laten vervangen, op a trekkelijke wijze tot het publiek bracht. Diverse dames en heren verden goede prestaties waarop een volgende maal gaarne iets voeriger zullen terugkomen. De Maskers beschikken thans c over een aantal goede dameskra ten, waarmee de leider zeker veel zal kunnen bereiken. Gewone advertenties en fa milieberichten 14 cent per millimeter. Kleine advertenties, „Waag jes" tot 15 woorden 75 ct,, elk woord meer 5 ct. In deze rubriek worden geen handelsadvertenties en geen personeelsadvertenties ge plaatst en zij ls uitslui tend bij vooruitbetaling. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon en ons broertje HAN NlCOLAAS. N. DOETS F. DOETS—DE WAAL. DICK Alkmaar, 21 Sept. 1946. Houttil 19 B.z.a. juffrouw met doch tertje van 7 jaar als HUISHOUDSTER. Br. nr. 6 bur. v. d. blad. Mevrouw LEESBERG, Kennemerstraatweg 17, Alkmaar, vraagt een MEISJE voor dag 0f dag en nacht. Er bieden zich aan 2 NETTE MEISJES als hulp in de huishouding voor dag en nacht (P.G.), met huiselijk verkeer Brieven aan J BRINK MAN, Kerkbuurt 322, An- dijk (W.) bi ge D 4 G dé ev ve gu Le gii so Bi til va TI ni< scl 8 he (H M)

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2