Onze stad in het teken van de Landbouw Feestelijke opening winkelweek van de Politieke slakingen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Keurcollectie vee siert het Waagplein De zon werkt mee Fraaie tentoonstelling in de Korenbeurs NIEUWE Abonné's gaven zich in enkele dagen op en de stroom blijft vloeien Wij zijn erkentelijk voor dit bewijs Van vertrouwen in onze krant Door actuele, eerlijke en objectieve berichtgeving zullen wij onze lezers dienen! De proteststaking te Amsterdam E.V. C. richt een nota aan de regeering Burgemeester Koelma wenst de middenstand geluk nijvere Stamkaartcijfer 0 voor schoenenbon De komende bonnenlijst Eisenhower ambassadeur in Londen? Ook staking bij Hoogovens De wederopbouw in cijfers Generaal Smuts naar Nederland De moeilijkheden bij de inscheping van troepen naar Indonesië Radiorede van Minister Jonkman BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 Voortzetting van de 144STE JAARGANG no. 105 ALKMAARSCHECOÜRANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Foofdredacteur: M. H. E. Uyldert, plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp zal worden. Hij knoopte hieraan vast een aansporing voor de fokkers om steeds méér er naar te streven om Noord-Holland daar te brengen waar 't behoort: aan de kop van de vee-telen de gebieden. Spr. huldigde nog het bestuur voor het vele werk, dat het had verricht om de tentoonstelling tot stand te brengen en deed vooral een beroep op den secrearis, den heer P. van Ammers, om ook volgende jaren zijn werkkracht daaraan te geven. De landbouwtentoonstelling, reeds een halve eeuw telken jare te Alkmaar georganiseerd door de afd. Alkmaar der Hollandse Maatschappij van Land bouw, is thans voor het eerst door samenwerking van de drie kringen van de landbouworganisaties in de kring Alkmaar tot stand gekomen en wel van de HMvL, LTB en CBTB, een samenwerking, die niet genoeg kan worden ge roemd. De bloem van het rundvee en de schapenuit heel Hollands Noorder kwartier is bijeengebracht en vertegenwoordigers van belanghebbenden uit Canada en Zuid-Afrika waren aanwezig om fokschapen van het Texelse ras aan te kopen. Wel een bewijs van den goeden naam van de Noordhollandse fokkers en van de goede kwaliteit van het Texelse schapenras. Reeds vóór 9 uur werden door tal van belanghebbenden, ook uit de verre om geving van Alkmaar, vee en schapen aangevoerd om daar den volke getoond te worden en mee te dingen naar de verschillende prijzen en medailles, van allerlei kanten uitgeloofd. En dat er vele exemplaren waren, die daarvoor In aanmerking kwamen, bewees de gro te belangstelling, voor de vele hokken, waarin de dieren waren ondergebracht. Voor de eetste maal waren er fok- paarden aangevoerd en de zeer uitge breide expositie van varkens en van schapen maakte deze dag tot de be langrijkste van heel Noord-Holland. En alles kwam te meer tot zijn recht door- 'dat het overgoten werd door een vrien delijke herfstzon. De opening. Om ruim 9 uur had in het café Bos aan het Waagplein de officiële ope ning plaats door den heer J. Borst als voorz. van 't bestuur der tentoonstel ling. Daar waren vele autoriteiten aan wezig, zoals o.a de heren burgem. Koel- ma, Veendorp, loco-gemeentesecretaris, Lienesch, rijkslandbouwconsulant, Joh. de Veer, waarn. prov. voedselcomm., directeuren van marktwezen 'en open bare werken en tal van anderen. De heer Borst besprak, na een wel komstwoord, allereerst de organisatie van de tentoonstelling, die thans voor het eerst geschiedde door de H. M. van Landbouw, de LTB en de CBTB in de kring Alkmaar, welker samenwerking hij ten zeerste toejuichte, omdat im mers de inzendingep komen uit de ge hele provincie. Het aantal daarvan is dit jaar wel bijzonder groot en daarbij is verheu gend. dat er nu voor het eerst ook stamboekpaarden zijn tentoongesteld. Dat de- inzendingen landbouwwerktui gen minder omvangrijk is dan gehoopt werd, is wel een gevolg van materiaal- schaarste. Nu dit jaar de tentoonstelling groter was opgezet dan gewoonlijk, was niet alleen bij de gemeente Alkmaar aange klopt om financiële steun, maar ook bij de omliggende gemeenten. Tot spr.'s grote voldoening hadden de meeste ge meentebesturen daaraan gevolg gegeven Dank bracht hij ook aan Marktwezen en Openbare Werken, die gezorgd had den voor de opbouw van de tentoon stelling, en de politie, die de regeling van het verkeer op zich nam. Verheugend vond spr het, dat dit jaar de middenstand zo goed meewerkt en hij hoopte, dat zulks ook in volgende jaren het geval zal zijn. Het traditionele vuurwerk hoopt de Commissie een volgend jaar weer in het programma te kunnen opnemen. Burgemeester Koelma vond het een persoonlijk genoegen, om een officiëel openihgswoord te mogen spreken, nu dit een zijner eerste daden als burgemeester mag zijn. Om ver schillende redenen vond hij daarin ook grote voldoening: le. omdat het hier gaat om een georganiseerde ontmoeting tussen stad en omgeving. Wij kunnen er ons over verblijden, dat weer aan voer van vee enz. mogelijk is, zonder dat men bevreesd moet zijn voor roof door den bezetter. Ten tweede levert deze tentoonstelling het bewijs van voortgaand herstel van het economisch leven. Ten derde gaat het hier om het herstel van een regelmatig verschijnsel, dat bij Alkmaar behoort en ook van belang is voor de omgeving. De stad zelf heeft dat belang ook gevoeld en werkte daarom graag volledig samen met het tentoonstellingsbestuur. Samen is men volkomen geslaagd. En dan daaraan nog verbonden de winkelweek, georganiseerd door de Alkmaarse mid denstand. Van harte hoopte spr., dat in de komende jaren een dergelijke samen werking wederom mogelijk zal blijken. Dat de inzendingen op de tentoonstel ling zo talrijk zijn, is voor spr. een be wijs, mede van de invloed, die land bouw en veeteelt hebben op de bloei van Alkmaar. Spr. besloot met een feli citatie aan het tentoonstellingsbestuur en verklaarde dan de expositie voor geopend. De heer E. Dz. Govers zag in de samsnwerking der drie grote landbouworganisaties een uiting van de geest van onze tijd, waardoor het plat teland optrekt naar de stad, die het hart is van Noord-Holland, al is het overigens zeer wel mogelijk, dat ook in andere plaatsen er wel wat georga niseerd kan worden. Spr. roemde voor al de inzendingen van Texelse stam boekschapen en van de varkens van erkende rassen en hij verklapte als zijn overtuiging, dat de daartoe overgeko men heren de bloem der Texelse scha pen zullen aankopen voor Canada en wellicht ook Zuid-Afrik^, waardoor de roem van dat ras steeds meer verbreid Wat de Kor.enbeurs-commissie, be staande uit de heren Mak, Biokpoel, Davelaar, S. G. Groot en C. Fok in de Korenbeurs heeft tot stand gebracht (met veler medewerkingzal terecht de bewondering wekken en hebben gewekt van allen, die reeds van af de vroege morgenuren in groten getale de ten toonstelling bezochten. Er is inderdaad prachtig werk geleverd en er werd een stuk durf en initiatief getoond, dat de .beste beloften inhoudt voor de toe komst. De entrée was al dadelijk opmerkelijk door de fraaie tuinaanleg van P. Bronkhorst uit Heiloo, die op gebied van tuinarchitectuur ook door foto's, kiek jes en tekeningen iets bijzonders liet zien. Verder trok bij bloemen en plan ten de inderdaad schitterende exposi tie van Groen's Dahliakwekerij te St. Pancras de aandacht. Het geheel was een lust voor het oog. Ook de Dahlia kwekerij van J. Bakker te Wognum mocht gezien worden, evenals de expo sitie van A. Boersen Jr. van de Omval, In de afdeling Groenten en Fruit zul len de bezoekers genoten hebben van de prachtig geëtaleerde kostelijke hoe veelheid producten. Zowel de Tuinders- patroonsver. Algemeen Belang in com binatie met LTB, 8fd. Alkmagr, als de bekende handelaar P. Korn te Alkmaar hebben eer van hun werk gehad. Groen ten en vruchten zag i er zeer aanlok kelijk uit. De firma Zaadnoordijk (Biokpoel de LTB en de Centrale Coöperatie Aan- en Verkoopbureau voor Tuinb. Materia len (uit Den Haag) lieten op gebied van land- en tuinbouwbeiy)digdheden zeer veel moois zien. De Landbouwhuishoud9chool te Alk maar was er met een bijzondere col lectie van eigen werk der leerlingen, dat algemeen de aandacht trok. Een bijzondere stand was die van den heer A. Lind Jzn., Heerenstraat, Alk maar, die inderdaad op gebied van le derwaren verrassende zaken tentoon stelde. ook van belang voor de land en tuinbouw. De firma Gebr. Kaal, die op gebied van radio zo'n goede reputatie heeft, wist deze op uitnemende wijze te be vestigen. De expositie van radiotoestel len enz. mocht gezien worden. Ook de zaak van den heer T. Pruim- boom. op de Mient kwam zeer goed voor de dag en de heer Bruin van het Ver- dronkenoord gaf op zeer goede wijze op het gebied van levensmiddëlen acte de présence. Dat op gebied van motor- en werk- manskleding artikelen van vooroorlogse kwaliteit zijn te verkrijgen, zij het dan op vergunning, bewees de stand van den heer Leo Prinz. Opmerkelijk was de grote be&ang- stelling, die voor de diverse exposities bestond. En velen lieten zich gaarne inlichten. t Voor velen waren de tentoongestelde hoenders en konijnen, waarbij in de vele rubrieken tal van fraaie exem plaren waren, een attractie op zich zelf. Vooral ook voor de jeugdige bezoekers. Vele vooraanstaande personen uit de gemeente, o.a. de burgemeester, toon den voor al het geëxposeerde in de Korenbeurs een bijzondere interesse. OP HET HOFPLEIN Enige exposanten gaven ook op het Hofplein een aardige attractie. Jan Met, de bekende Alkmaarse fi guur op gebied van landbouwwerktui gen, toonde de nieuwste modellen,de firma Huisman liet eveneens het beste zien wat er aan land- en tuinbouwge- reedschappen is. De firma Visser te Alkmaar met landbouwwagens en de firma Huiberts te Alkmaar met bak fietsen en rijwielen bleven zeker niet achter -en hadden evènals de anderen veel belangstelling. l'OII Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil i Directie Alkmaarsche Courant B. en W. van Amsterdam hebben de stakers opgedragen het werk te hervat ten en hen de gevolgen in herinnering gebracht, waaraan zij zich bij voortdu rende onwilligheid bloot stellen. De waarnemend burgemeester maak te bekend, dat vergunning tot elke bij eenkomst en demonstratie wordt gewei gerd. Ondanks het tactisch optreden van de politie kwam het toch tot ongere geldheden, zodat er in de hoofdstad een onrustige sfeer was. De watervoor ziening is niet gestoord, de gasvoorzie- ning werd slechts kort enigermate ge hinderd. De politie dreef herhaaldelijk Samenscholingen -uiteen en zette de straat af als een tram uit de rails liep, een taxi werd beschadigd of een groepje rustig passerende militairen aanleiding werd tot een kleine demonstratie. Aan boord van Boissevain alles rustig. Aan de Sumatrakade waar de Bois sevain van de Mij. Nederland gereed lag om 3000 man van de 7 December divisies naar Indië te brengen had de inscheping een rustig verloop. Ook in het havengebied bleef het rustig. Op de kade bevonden zich slechts familie leden van de vertrekkende militairen, die, zoals gebruikelijk, nog trachtten te In onze Raadszaal waar reeds zovelen werden ontvangen en toegesproken, waren gisteravond de besturen der Alkmaarse Middenstandsverenigingen de gasten van het gemeentebestuur. Burgemeester Koelma herinnerde aan het „Alkmaar leeft weer, Alkmaar streeft weer" en wilde met deze variant op een oud gezegde ^e ouderwetse winkelweek en de daaraan verbonden feestelijke wed strijd openen. Niemand weet hoe zich de toekomst zal ontwikkelen, maar we zijn er allen van overtuigd, dat we vol ijver alle mogelijkheden moeten aanvatten. Juist een week ,als deze toont dat hier nog steeds de middenstand de ruggegraat der gemeente vormt. Stad en omgeving hebben daarbij hetzelfde belang en in de omlijsting van het landbouwgebeuren demonstreert thans de middenstand dat zij zich verbonden gevoelt met landbouw en veeteelt. De middenstand wekt de in gezetenen op zijn voorbeeld te volgen om de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen gaan. Het zet zijn krachtige schou der onder deze gebeurtenis en bo\jen deze schouder troont het hoofd van den grij zen heer Keysper, die de weg weer heeft gewezen, welke tot succes moet leiden Spreker wil hulde brengen aan zijn on tembare energie. Met grote erkentelijk heid verklaart spreker, dat de stad in alle opzichten in de vreugdevolle gevoelens van de minddenstand deelt en hoopt, dat deze actie met succes zal worden be kroond. Spreker verklaarde daarmede de Win kelweek officiël geopend. Een dankwoord van den heer Keysper. De heer C. W. Keysper, voorzitter van do contactcommissie, wees er op, dat on der de ontplooide vlaggen weer schitte rende étalages te bewonderen zijn. Het :s lang geleden, dat wij. hier zoiets zagen Spreker herinnerde aan de hongerwinter van 1914 toen alles donker was in da hui zen en harten der bewoners en de étala ges bij gebrek aan goederen van niet de minste betekenis waren. Het was voor de middenstand zeer moeilijk alles weer in het rechte spoor te brengen al werd er met grote energie gewerkt. De fut was er uit en dat was ook een van de rede nen om deze winkelweek te organiseren en de middenstand weer actief te maken. Er zijn meer goederen binnen gekomen dan wanneer deze winkelweek niet ge- oiganiseerd was al zal het publiek, nog niet alles volop kunnen kopen; Spreker gaf een opsomming van de begeerlijke prijzen waaronder ook f 200,— aan geld welke gratis beschikbaar gesteld wor den. Dank bracht spreker voor alle onder vonden medewerking aan het gemeente bestuur, de lichtbedrijven, de politie en de pers en niet het minst aan de deel nemers. De Alkmaarse middenstand bouwt mede aan een nieuwe maatschappij. Deze win kelweek zal er toe bijdragen de bevol king van Alkmaar en omgeving weer ver trouwen in de middenstand te geven. Spreker wenste den burgemeestertoe, dat het dezen gegeven zal zijn met Gods hulp de opbouw van Alkmaar te ver wezenlijken en dat zijn bestuur allen ten zegen zal mogen zijn. Nadat de burgemeester dank had ge bracht voor de in het bijzonder tot hem gerichte vriendelijke woorden speelde de Postharmonie voor het Raadhuis enige vrolijke marsen. Door alle aanwezigen werd een rond gang langs de feestelijke versierde en verlichte winkels gemaakt, waarna een gezellig samenzijn in „Het Guldenvlies" deze feestelijke opening besloot, /Oil Oil Oil Oil Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil CDII Oil Oil Oil Oil® Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat in de loop van de maand October 1946 diegenen voor een schoe nenbon in aaiynetjsing komen, wier stamkaartnummer op het cijfer 0 (nul) eindigt, voor zover zij sedert 1 Januari 1S45 nog geen bon voor schoenen heb ben ontvangen. Meer koffie. In de bonnenlijst van 29 September tot 13 October is opgenomen de aangekondigde rantsoenverhoging van koffie door de aan wijzing van een bon van 200 gram, welk rantsoen voor zes weken geldt. Voorts is weer 500 gram suiker extra beschikbaar gesteld, de tweede helft van het beloofde kilogram. Zoals bekend, luidt het normale schema van het suikerrantsoen in elke zes wekelijkse periode voor per sonen boven vier jaar; de eerste veertien dagen 750, de tweede 500 en de derde weer 750 gram Voor kinderen van 04 jaar: 750, 500 en 500 gram. Naar verkiezing dubbele hoeveelheid Jam. De reeds min of meer gebruikelijke 100 gram vlees extra boven het rantsoen van 400 gram per twee weken, ontbreekt deze keer evenmin. In de „aanvullende bonnenlijst van de volgende week zal alleen een bon voor tabak worden aangewezen Men meldt uit Londen aan de Volks krant: Het is nog niet bekend wie Harri- man, den nieuwen Amerikaansen mi nister van Handel, in Londen zal op volgen als ambassadeur der V.S. Doch volgans de Evening Standard doet in New-York sterk het gerucht de ronde, dat generaal Eisenhower Londens ambassadeur zal worden. In officiële Amerikaanse kringen wordt hierover een volkomen stilzwijgen bewaard. Generaal Eisenhower zou enige we ken geleden in Amerika hebben ge zegd, dat hij voornemens is af te tre den als chef van de generale staf. spreken met de reeds aan boord zijnde soldaten. Een EVC-nota aan de regering. De landelijke adviesraad van het Soc.-economisch bureau der EVC heeft aan de regering een uitvoerige nota over de lonen '=n de verhoudingen der lonen in diverse bedrijfstakken gezon den. Onrust in de binnenstad. De gehele middag was het in de bin nenstad roerig. Speciaal op de Dam moest de politie herhaaldelijk charges uitvoeren. Omstreeks half vijf bereikte de onrust Jjaar hoogtepunt. Met behulp van drie jeeps en de uitrukauto werd het publiek van het midden-Damterrein teruggedreven. Een enkele maal moest de politie van sabel en vuurwapens ge- brunt maken. De G G'.D had uit voor zorg viji ziekenauto's en een grote am bulance-aanhangwagen naar de binnen stad gedirigeerd. Er zouden bij de char ges in de binnenstad totaal 20 gewon den gevallen zijn, waarvan een in het Binnengasthuis is opgenomen. De ande ren liepen allen min of meer ernstige sabel- of schotwonden op Ook in het begin van de avond kwa men in de binnenstad weer oplopen voor van op relletjes beluste opgescho ten jongelui. De directie van de koek- en beschuit fabriek te Zaandam had om twee uur het bedrijf gesloten, 's Morgens vroeg hadden 150 arbeidsters beraadslaagd over het al of niet in staking gaan. Na een toespraak van een van de directie leden besloten zij het Werk normaal te hervatten. Gisterenmiddag heeft de dag- ploeg van de walserijOost van het Hoogovenbedrijf te Velsen, even- eeps als protest tegen de uitzending naar Indië, het werk neergelegd, aanvankelijk met de bedoeling dat het hier een 24-uur staking zou "eldén De nachtploeg is niet opge komen. Het werk is vanmorgen niet volledig hervat. Aan de buiten haven wordt nog steeds niet ge werkt en ook bij enkele nevenbe- drijveo is een gedeelte van het per soneel niet op komen dagen. Het gevolg is, dat de MEKOG op het ogenblik als gevolg van stagnatie in de gasvoorziening stil ligt. De gasleverantie aan de omliggende gemeenten is echter gegarandeerd. Alle vitale posten in de fabrieken' zijn bezet, zodat er geen ernstige schade verwacht wordt. De stem ming is rustig. DE „BOISSEVAIN" VERTROKKEN Om 5 uur vertrok het schip uit de Amsterdamse haven en het vertrek had een rustig verloop. Op de kade stonden talrijke familie leden der vertrekkenden toe te wui ven. Zoals gemeld, waren op 31 Juli 1946 van de aan de^ provincies vol gens het bouwplan 1946 toegewezen woningen 6884 stuks in aanbouw of gegund. Per 31 Augustus waren 8329 panden gegund of in aanbouw. TWEE KG. APPELS OF PEREN OP NIEUWE FRUITBONNEN Het Centraal Distributiekantoor deelt.ons mede, dat op de bonnen 563 en 063, welke men voor Woensdag li September j.l. moest inleveren bij een handelaar in grdente en/of fruit, twee kilogram appels of peren verkrijgbaar zullen zijn. nE stakig is een machtig wapen maar....; 11 een tweesnijdend zwaard. Over het rechb van staken in zekere omstandigheden en over de voor- en na delen van een dergelijke actie ten bate van een bepaalde bevolkingsgroep en ten koste van een andere kan men boeken vol schrijven, maar die kant van het probleem is thans niet aan de orde. Wij willen nu, in aansluiting bij ons artikel van gisteren, slechts spreken over sta ken ten einde, zoals thans is gebeurd, invloed te oefenen op een bepaalde rege- ringspolitiek. Het feit doet zich voor, dat zekere be volkingsgroepen naar het wapen der sta king hebben gegrepen, niet tot het ver krijgen van betere arbeidsvoorwaarden; niet om, zoals tijdens de oorlog geschied de, aan een gehaten onderdrukker de voet dwars te zetten; doch om invloed te oefenen op het beleid ener regering, welke door vrije verkiezing der gehele bevolking aan het bewind gekomen ls. JJOOR vrije verkiezing, want wij leven in de tijd van het algemeen kiesrecht. Als dit nog niet bestond zou een politieke staking, als uiting van protest en middel van verweer ener bevolkingsgroep, die geen stemrecht bezat, verklaarbaar zijn. Maar nu? Het Nederlandse volk, als ge heel genomen, heeft de regering, welke het zich heeft gewenst en die, dank zij dit algemeen kiesrecht, een zuivere weer spiegeling geeft van de politieke schake ringen welke in ons land bestaan, die een mandaat van het volk in handen heeft en zich bewust is .van de plicht te han delen overeenkomstig dit mandaat. Het volk dat zich deze regering gekozen heeft moet ook begrip hebben voor de plicht welke daaruit voortvloeit, de plicht te gehoorzamen en zich te onderwerpen aan de besluiten welke die regering neemt. Wie anders handelt tast de vrijheid van het kiesrecht aan, de vrijheid van het volk waartoe hij behoort. UET is dan ook begrijpelijk, dat de vak bonden niet achter de staking staan,, die onverhoeds te Amsterdam en in de omgeving van Amsterdam uitgebroken is. Zij kunnen geen steun verlenen aan een beweging, die het groepsbelang der stakers niet raakt en die ten overvloede een anti-democratisch karakter draagt. De politiek, welke door onze regering ten aanzien van Indië gevolgd wordt, ont wikkelt zich langs parlementaire weg en dus langs de lijn welke door de meerder heid van het Nederlandse vlok uitgestip peld is. Zij is door de meerderheid der Staten-Generaal, die de meerderheid des volks vertegenwoordigt, bepaald. Wie daartegen door middel van een staking ageert, handelt in strijd met dé meest elementaire beginselen der democratie en gebruikt dezelfde middelen van willekeur en terreur, die de Nederlander geduren de vijf jaar boven- en onder-gronds be streden heeft, met vurige overtuiging en met alle kracht die hij vermocht op te brengen. Wie het stakings-wapen thans hanteert met de bedoeling de oregering te dwars bomen bij haar pogingen om onze land genoten in het Verre Oosten te beveili gen en de plicht na te komen welke zij ook ten opzichte van de inlandse bevol king te vervullen heeft „tienduizen den Nederlanders, honderdduizenden Chi nezen en millioenen Indonesiërs verwach ten dat Nederland zijn taak in Indone sië zal blijven vervullen", heeft minister Jonkman gisteravond gezegd wie het stakingswapen thans hanteert, snijdt zich in het eigen vlees. Reuter meldt uit Parys, dat geueraal Jan Smuts, minister-president van de Unie van Zuid-Airika, voornemens is Binnenkort een bezoek aan Nederland en België te brengen. Uit Brussel wordt gemeld, dat de maarschalk medio October ook een officiëel bezoek aan België zal brengen. In verband met de moeilijkheden, die gerezen zijn bij de uitzending van Neder landse troepen naar Indonesië, heeft z.e. Minister Jonkman gisteravond voor de zender Hilversum een rede uitgesproken. Hij zeide o.a.: Landgenoten, Al" maanden lang is er in ons vrije land in enkele kringen actie gevoerd tegen de zending van Nederlandse dienstplich tigen der Koninklijke Landmacht naar Indonesië. Onlangs zijn zelfs een aantal dienstplich tigen niet tijdig van inschepingsverlof 'n hun garnizoenen teruggekeerd. En thans zijn enige stakingen uitgebro ken om te protesteren tegen het voortzet ten van troepenverschepingen, en tegen de Indonesische politiek van de regering in het algemeen Landgenoten, dit alles berust op een misverstand, al is het niet onverklaarbaar in de verwar ring van na de oorlog. Men strijdt voor vreedzaam overleg en overeenstemming tot beslechting van het Nederlands-Indonesisch geschil, en men verzet zich tegen wapengeweld, dat het Indonesische vrijheids verlangen zou wil len onderdrukken. Beide doelstellingen zijn echter even goed die van de regering. Bij de installatie van de commissie-ge neraal heeft laatstelijk de regering de commissie nog eens\ uitdrukkelijk deze boodschap mede gegeven: „gij gaat uit, bezield door de vredeswil van het Nederlandse volk, gij gaat uit om nadrukkelijk te bevestigen, dat Nederland krachtens zijn historische roeping bereid en verlangend is de samenwerking met de Indonesische volkeren, welke haar grond slag, vindt in een eeuwenoude verbonden heid, voort te zetten in een nieuwe staat kundige verhouding, welke om duur zaam te zijn op de instemming van beide volkeren zal moeten berusten, en gij gaat uit om van ganser harte bit te dragen tot de voltooiing van een eigen Indonesisch staatsverband, waarin alle be volkingsgroepen zich thuis mogen voelen, opdat Indonesië, Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, ieder voor zich en gezamenlijk, hun taak in de organisa tie der verenigde naties en in alle delen der wereld kunnen volbrengen". H.M, de Koningin heeft, door aan de Indonesië. eerste divisie en de met haar samen uitgaande bewakingsbataljons de naam van 7-December-Devisie, en -bataljons te verlenen, op wel zeer duidelijke wijze hun gewezen op hun taak: de doelein den van haar rede van 7 December 1942 te verwezenlijken, in welke rede zij aan gaf, hoe haar koninkrijk na de oorlog ware te hervormen ten bate van recht en vrijheid van al haar onderdanen, op dat de overwinning in de tweede we reldoorlog worde bekroond aldus H.M. met de herwinning van vrede en geluk van Land en Volk in een nieuwe wereld. En enkele weken geleden op 30 Augustus j.l. heeft de Eerste Kamer onzer Staten-Generaal haar vertrouwen in het Regeringsbeleid uitgesproken door een motie, waarin opschorting der voor genomen troepenverschepingen werd verzocht, te verwerpen met 39 tegen 4 stemmen. Meer Nederlandse troepen zijn in Indo nesië dan ook nodig; omdat elke regering over een weermacht moet beschikken om het gezag der over heid te schragen,* en die weermacht in In donesië na vertrek binnenkort van de Britse en Brits-Indische troepen nog onvoldoende is om veiligheid en wet te waarborgen in dat grote, uitgestrektp eilandenrijk met 70 millioen inwoners Tienduizenden Nederlanders, honderd duizenden Chinezen en millioenen Indo nesiërs verwachten, dat Nederland zijn taak in Indonesië zal blijven vervullen, zijn mede-verantwoordelijkheid, welke ook Internationaal ls vastgelegd, zal blij ven dragen, daarvoor is op het ogenblik de hulp van Nederlandse troepen onmis baar. Laten daarom wie actie voeren tegen deze regering, wie in ongerustheid leven over haar beleid, wie dienstweigeren, of staken, zich bezinnen. Mannen, die ten onrechte nog niet zijt teruggekeerd van inschepingsverlof, m^ldt U alsnog in uw garnizoenen. Verwanten en vrienden van deze dienst plichtigen, maakt hun plichtsvervulling voor onze goede en rechtvaardige zaak niet ondragelijk door hen te beklagen, te gen te houden, of te laten onderduiken als heerste hier nog een Duitse regering. Stakers, hervat uw werk gij hebt de vredeswil van het Nederlandse volk nog eens ten overvloede bevestigd, maar gij zijt te ver gegaan: ook uw regering wil vrede in overleg en overeenstemming met

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1