C Wat de Theaters brengen ALKM. BOYS I - ZEEBURGIA I BERLIJh mens Alkmaar in teken van Middenstand Het daghet in het Oosten Het lichtet overal. Alkmaarse Kamermuziek vereniging Doodstraf geëist tegen landwachter Heiloo. Schoorl. Stompetoren. Langedijk. Noordscharwoude. Razzia in Texas Van de regen in de drop Melodie der liefde Marie Louise KUNST. Zondag zal verrassingen brengen Predikbeurten Men vlucht in de ill Sooa Zijn Straten: graM ^9 hefcbfcn de middenstdndofs wol eens de grote groep dor boesheidenen genoemd die zioh in do strijd om eer en roem oi de achtergrond honden, die niets ander, willen wezen dan ae werkelijk zijn et die, juist door hun bescheidenheid, niet beseffen wat Bij eigenlijk betekenen. De middenstand is de groep van trouwe vaderlanders, die merendeels geen tijd hebben voor politiek, voor sectarisme bolsjewisme on andere ismen, die zioh ir de dagelijkse strijd om het bestaan Jfce alle kracht aan de bloei van hun onder nemingen wijden en in hun vrijen tijd modellen ven huisvaders en rustige bur gers zijn. Hij is ook en dit beeld is niet nieuw meer de kurk waarop in finanoieel opzicht stad en gewest drijven omdat het zonder de middenstand niet mogelijk zou zijn da gelden bijeen te brengen, welke noodzakelijk zijn om het grote raderwerk Van samenleving en samenwerking in be weging te houden. De middenstandera hebben lang al. bijen lij de grote staatskorf aan de vol making van eigen cel gewerkt voor zij tot het besef kwamen, dat zij niet el- kaars vijanden maar eikaars bondgeno ten zijn. Nog wordt dat door sommigen niet vol doende begrepen, nog blijkt het niet al tijd mogelijk de voor allen nuttige en nodige maatregelen door te voeren omdat men zich blind staart op de concurrent en allerlei sociale maatregelen zelfs de noodzakelijke vacantie soms nog schip breuk lijden door de vrees; dat de klan ten bij het tijdelijk sluiten van zaken, naar een ander zullen gaan en daardoor voor de eigen onderneming verloren zouden wezen. Gelukkig is men meer en meer gaan beseffen, dat het trekken en behouden van klanten niet afhankelijk is van het al dan niet steeds geopend zijn van de winkeldeur maar bovenal van de wijze waarop men zijn klanten bedient en de, we zouden haast zeggen vriendschaps banden, welke daardoor tussen winkelier en consument geknoopt zijn geworden. De goede winkelier, die zijn klanten aan zichverplicht heeft kan gerust met vacantie gaan. Zijn winkel mag daar door korte tijd gesloten blijven, hij zal allen die zijn bedrijf steunen zien weer komen zodra hij zich weer achter de toon bank geplaatst heeft. Meer en meer begint men dat geluk kig te begrijpen en daardoor wordt het mogelijk deze grote greep van nijvere werkers de ontspanning te brengen waarop zij als geen ander recht kunnen laten gelden. De midenstanders hebben zich georga niseerd en in verloop van jaren begre pen, dat zij in den concurrentiestrijd niet tegenover maar naast elkaar staan en dat hun aaneensluiting zo menig vraagstuk naar voren kan brengen van welker op lossing de middenstand! in al zijn ge ledingen de vruchten kan plukken. Alkmaar was eens en dat is nog niet zo lang geleden. een mooie oude stad met een hoofdstraat vol vierkante keien, met zware blauwe stoepzerken en trapjesstoepen, welke door ijzeren paal tjes en zware kettingen waren afgeschei den. Dat was in de tijd, toen Alkmaar op het critieke punt stond en men niet wist of het een der dode steden, een open luchtmuseum van oude architectuur, dan wel een stad zou worden, waar de pols slag van het leven gevoeld wordt, omdat handel en verkeer daarin de boventoon voeren. Het is gelukkig die crisis doorgekomen en in de felle pennestrijd of Alkmaar als stad van karakteristieke schoonheid be houden zou moeten blijven dan wel of men met zo veel mogelijk behoud van het oude en karakteristieke al het an dere zou moeten offeren om tot han delsstad te kunnen groeien is gelukkig de laatste gedachte van de grootste be tekenis gebleken. Saraten zelfs onze mooie hoofdstraat werden geasfalteerd, huizen werden afgebroken, er werd ruimte voor handel, industrie en verkeer gemaakt, hoeken werden afgerond en oude smalle brug gen door brede stenen wegvlakten ver vangen. En met instemming zij het vaak met bloedend hart zag men in onze voor naamste straten de steigers voor de oude deftige patriciërshuizen verrijzen, zag men eeuwenoude gevels verdwijnen om plaats te maken voor moderne win kelpanden met portieken en brede étala geruiten, welke het stadsbeeld volkomen van karakter hebben veranderd. Alkmaar was over het critieke punt heengekomen, het leven had over de dood getriomfeerd. Seeds groter werd het aantal winkels, steeds breder de spiegelruiten, steeds be langwekkender de étalages en menigeen vroeg zich wel eens af hoe het mogelijk was, dat al die middenstanders als 't wa re van elkander konden leven. Maar dat deden zij niet, want zij pro fiteerden door hun steeds grotere omzet hun steeds ruimere sorteringen en be tere kwaliteiten niet alleen van de klan- disie van duizenden gemeentenaren, maar ook van die der bewoners van het platteland, die Alkmaar als centrumge meente erkenden en hier in verloop van jaren steeds meer konden vinden wat zij vroeger slechts in de grote steden kon den kopen. Toen is de oorlog gekomen en heeft de winkelstand vleugellam geslagen. Er kwamen heel andere verhoudingen, de klant was geen koning meer, maar werd vaak tot bedelaar gedegradeerd. De ko ning troonde in zovele zaken achter de toonbank en van zijn gunsten en vriend schappelijke gezindheid was het afhanke lijk of men het begeerde al dan niet zou kunnen kopen. Dat was een droevige tijd niet het minst voor de winkelstand zelf, want wij zijn er van overtuigd, dat niemand dezer nij- veren die tijd en daarbij die macht terug wenst. Want ten slotte was het maar een schijnmacht, omdat de eerlijke midden stander zichzelf aan handen en voeten gebonden wist en omdat hij vaak in zijn winkel niets anders voorhanden had dan wat flesjes en doosjes met aanlokkelijke etiketten uit het verleden, die ledig en als dood materiaal geëtaleerd werden, omdat er niets anders geëtaleerd kon worden. Die tijd zijn wij gelukkig voorbij, in derdaad nog niet helemaal, maar het ergste wordt met de donkere jaren, wel ke achter ons liggen spoedig vergeten. „Holland groeit weer, Holland bloeit weer," heeft een bekend dichter gezegd t>n in zekere zin is dat ook van toepas- sii.j op ons zakenleven. De middenstand mi^ie, welke hem thans ten strijde heeft geroepen, dat hij weer met nieuwe moed bezielt aan het werk is getogen. Dacht ge, dat Alkmaar dood was, dat de middenstander geen moed en 'geen vertrouwen in de toekomst zou hebben? Neen, duizendmaal neen, wat daar bij al zijn ontmoediging is blijven leven, dat vonkje van energie, dat niet gedoofd kon worden, het is groter en groter gewor den, het is weer tot arbeldslust gegroeid en de eerste daad van de herboren mid denstand is een demonstratie van wat hij ondanks een tekc.'t aan licht en aan goederen den volke weer kan presenteren. Weer straalt als van ouds het licht uit étalageramen, die te lang verduisterd zijn gebleven, opnieuw wordt in bonte en ar tistieke verscheidenheid een keur ge toond van het beste wat men het publiek weer kan brengen en wie bedenkt in hoe korte tijd zich dit alles voltrokken heeft, kan slechts bewondering hebben voor de moed en het doorzettingsvermogen van Alkmaars nijverste burgers. Bewondering in de allereerste plaats, maar daar naast een gevoel van grote voldoening, omdat het bewijst, dat de middenstand zich weer van zijn kracht bewust is en omdat een bloeiende win kelstand de voornaamste factor is voor de financiële kracht der gemeente. AD. De Kamermuziekvereniging laat een som ber geluid horen. De secretaresse, mej A, C. Gouwe, heeft in de courant gelezen, dat Alkmaar thans 40.000 inwoners telt en zij is daarna aan het tellen van haar ledental gegaan en kwam tot een totaal van plus minus 200, dat nog geen half procent van het aantal Alkmaarse zielen. Dat is bedroevend, zeide de secretaresse, en wij waren het roerend met haar eens. Dat is inderdaad bedroevend, vooral als men bedenkt dat deze vereniging haar leden steeds het beste brengt van wat er op dat gebied kan worden aangeboden. Zo is er b.v. voor het komend seizoen dat in de 2e helft van November zal beginnen weer voor een keurig pro- grama gezorgd. De eerste uitvoering zal gegeven worden door de Amsterdamse Kamermuziekvereniging, de tweede door het trio Jaap Stotijn, Joh. Veltkamp en Piet Ketting, de derde zal een piano- recial van Th. v. d. Pas zijn en de vierde een uitvoering van het Sweelinck-quartet. Ongetwijfeld heelt de radio afbreuk aan deze oude vereniging gedaan, maar men bedenke wel dat er nog altijd ver schil bestaat tussen radio-muziek welk werk „muziek ln blik" is en de klan ken welke men in de zaal direct van de uitvoerenden kan beluisteren. De Alkmaarse Kamermuziekvereniging die voor een zeer laag bedrag een bedui dend aantal goede concerten geeft, zal in November haar 30-jarig bestaan her denken. Laten wij dus het goed met de jubila- resse menen, haar een aangename verras sing» bereiden door zich zo spoedig mo gelijk bij de ijverige secretaresse als lid op te geven. PIANO-RECITAL HENRIëTTE BOSMANS Ter bevordering van het culturele leven in Alkmaar heeft de directie van „Het Gulden Vlies" de beroemde pianiste Hen- riëtte Bosmans uitgenodigd om op Woens. dag 2 October des avonds 8 uur een piano-recital te geven. Dank zij de medewerking van de fa. Ypma kan zij deze avond beschikken over een Bechstein-concertvleugel, ALGEMENE JAARVERGADERING De afdeling Alkmaar van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding houd a.s. Dinsdag in hotel „De 'Nachtegaal" een algemene vergadering voor leden en be langstellenden. Het bestuur hoopt, dat het bezoek der leden reden tot tevreden heid geeft; in de oorlogsjaren was het onmogelijk, bijeen te komen. De agenda is belangrijk genoeg, om verschillende punten in het belang der afdeling te be spreken. APOTHEEK OPEN. Zondag is de apotheek van den heer Hartom» van Ark geopend. Deze apo theek zal de volgende week ook 's nachts geopend zijn. VERKEERS ONGEVALLEN. Om kwart over negen gisteravond had op de Geestersingel een eigenaardig ver keersongeval plaats. Een vrachtauto reed nabij het Gerechtsgebouw, toen plotse ling de dop van de radiateur afvloog en een straal damp en kokend water omhoo; spoot. Hierdoor besloeg de voorruit en werd het uitzicht den chauffeur ont nomen. Hij remde uit alle macht, maar reed uit de bocht en kwam, na een lan taarnpaal te hebben vernield, tegen een boom tot stilstand. De auto werd ernstig beschadigd. De chauffeur, die aan het ge laat verwond werd, is ter plaatse door dr. Louis verbonden. Omstreeks half vier wilden gistermid dag twee meisjes bij de Bleekerslaan de Kennemerstraatweg oversteken. Midden op de rijweg schrokken zij van een mo torrijder, die uit de richting van de stad kwam. Zij pakten elkaar vast en een van hen trachtte terug te gaan, doch werd omver gereden door een ander motor rijwiel. Zij liep lichte kwetsuren op en haar kleding werd beschadigd. Het slacht offer werd per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd en na daar verbonden te zijn, later met een taxi naar huis gebracht. HIJ DACHT, DAT HIJ NOG KON VORDEREN. Een inwoner uit Akersloot trad gisteren op de Kennemer Straatweg in onderhandeling met een hem on bekend persoon over de verkoop van een rijwiel. De adspirant-koper wilde de fiets eens proberen, doch keerde niet te rug, zodat de man zich in arren moede tot de politie wendde. De recherche, in samenwerking met de Rijkspolitie te Heiloo, slaag de erin, den sprinter in Koog aar de Zaan op zijn proefrit te achterhalen. Het bleek te zijn de 35-jarige K., een Duitser uit Bergen. Hij werd over gebracht naar Alkmaar en door de politie ingesloten. FEIKE ASMA Dinsdag 1 October a.s., des avonds 8 uur, komt de vermaarde organist Feike Asma in de Kapelkerk te Alkmaar spe len. Zijn programma bevat een reeks be langwekkende orgelwerken van Jan Zwart, Bach, Handel, Mendelssohn, Bonset, Feike is uit de doodenslaap ontwaakt en het is Asma en een nieuw orgelwerk van Bram de grote verdienste van de contactcom- Bruin (Toccata II in g. k\. t.). HU opereerde ln Alkmaar en Hoorn. Gisterenmorgen had zich voor het bij zonder Gerechtshof te Amsterdam te ver antwoorden de Landwachter Cornells Hel- lema Uit Montfoort. Behalve het feit, dat hij Landwachter was, werd hem ten laste gelegd, dat hij te ALKMAAR en HOORN in het tijdvak 1944 tot 1945 razzia's en huiszoekingen op zijn geweten heeft ge had. Verdachte blonk in het bijzonder uit in het vinden van illegale werkers en on derduikers, terwijl hij een speciale neus scheen te hebben gehad voor het ont dekken van valse persoonsbewijzen. Hij gaf alles volmondig toe en had vol gens zijn eigen verklaringen in zijn dienstperiode ongeveer 100 personen aan gebracht. Volgens verklaringen van men sen, die destijds in het huis van bewaring vertoefden, was verdachte een echte beul. Hij mishandelde de gevangenen, die hij voor de Duitsers binnenbracht. De Advocaat-Fiscaal, Mr. Drabbe, ge waagde van den ernst van verdachte's misdrijven en belichtte de wreede wijze waarop hij zijn zogenaamde plicht ver vulde Hij eiste tegen deze Landwachter, die zich zo „goed" van zijn taak gekwe ten heeft, de doodstraf. AAN ALLE VERENIGINGS- BESTURUEN. Verenigingsbzesturen, buurtverenigingen LANDBOUW-GASTENDAG OP DE VOLKSHOGESCHOOL TE BERGEN. Op 4 October a.s. zal op de Volks-Hoge. school te Bergen een gastendag gehouden worden, waar bestuursleden van land- en tuinbouworganisaties in Noord-Holland (zowel van provinciale en plaatselijke af delingen der stands-organisaties als van coöperaties e.d.) in de gelegenheid wor den gesteld, kennis te maken met het Volks-Hogeschoolwerk. Des ochtends om 10 uur wordt op Oude Hof" begonnen met een korte uiteenzetting over de Volks-Hogeschool, gevoldg door de bezichtiging van het ge bouw, den tuin en een kleine tentoon stelling, terwijl na de gemeenschappelijke koffiemaaltijd een wandeling gemaakt wordt .paar „De Zandhoeve", waar een inleidinè gehouden zal worden door Z. E. Minister S. L. Mansholt, Aan de cursusen, die thans volgen, zul len naast een aantal jongeren uit de ste den, vooral de plattelands jongeren zo wel jonge boeren, tuinders en arbeiders als ambachtslieden en middenstanders in ruimen getale kunnen deelnemen. Zij zullen gehouden worden voor jongeman nen van 14—26 October, van 6—23 Decem ber, van 6—18 Januari en van 20 Januari —15 Februari, voor meisjes en jonge vrou wen van 11—30 November en van 3 Febru ari—1 Maart. Inlichtingen hierover kun nen reeds thans worden aangevraagd. Diegenen, die als besturuder van eniger lei land- of tuinbouworganisatie den landbouw-gastendag op 4 October willen enz. die er prijs op stellen, dat hun ver- meemaken, dienen dit tijdig telefonisch slagen en berichten in onze courant wor den opgenomen gelieven ons tijdig hun convocaties en berichten toe te zenden. of schriftelijk te melden aan de Volks- Hogeschool te Bergen, waarna zij een uit nodiging zullen ontvangen. BENOEMING. De heer C. K. Kroonenburg, 1ste ambtenaar ter secretarie van St, Pancras, is benoemd tot commies ter gemeente-secretarie te Heiloo. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan A., z. van K. Berken pas en J. Dekker. Freddy, z. van J. A. Brand en J. van Dierendonck. An na E. M., d. van G. de Graaf en A. Schuit. Ondertrouwd: Willem Heertjes en Wilhelmina van den Born. —Wilhelmus Bijwaard en Dirkje Mieldijk. Herm. C. Klerk en Anna Broek. Luitje Spaans en Helena M. Kruijt. Cornelis N. van der Velden en Gijsberta F. G. van Tuijl. BEVOLKING. Geboren: Leendert Adrianus, z. v. P. C Schorsij en A. Breed; Margriet Catha- rina Wijbrandia, d v C, J, van Wijk en C, W, de Graaf. Ondertrouwd: Dirk Verwij en Catha- rina Jonker; Gerrit Minkema en Catha- rina van Stipriaan. Gehuwd: Wessel Nijholt en Elizabeth Neeltje Ridder; Theodo^us Johannes Wijnker en Jacoba Elisabeth Venneker. Overleden: Hermanus Johanneh ten Broek oud 47 jaren; Wilhelmus Adrianus Theodorus Leopoldus de Maaré, oud 55 jaren, echtgenoot van Anna Kooij, Stephanus Carolus Michaël Sterk, oud maanden. Ingekomen: M. D. H. Steenstra Tous- saint, C. 244 uit Ned.-Indië; A. D, An dreas, C 236 uit Utrecht; W. Wester, A 145 uit Alkmaar; J. M. van Driest, D 61 uit Eindhoven; N. C. Jonker, B 95 uit Amsterdam; A, Blokker, A 182 uit Lan- gedijk; K. Hulshof, B 46 uit Achtkarspe- len; J. A. Daggert, C 71 uit Amsterdam Vertrokken: P. C Kleijer, A 193 naar Alkmaar; C. Akkerman, C 253 naar Texel; M. Hoogvorst, A 29 naar Alkmaar. PLATTELANDS-VROUWEN Woensdag 25 Sept. hield de afd. Schermer van de Bond van Platte landsvrouwen een goed bezochte vergadering in café Kamsteeg. De hoofdschotel bestond deze keer uit een drietal films over de Noord, zeevisserij, welke een duidelijk beeld gaven van dit voor ons land zo uiterst belangrijke bedrijf. Een spontaan applaus gaf dan ook uiting aan de waardering voor het gebodene. De leden worden er op attent gemaakt, dat de provinciale herfst- vergadering 23 October, 's morgens 10 uur, in hotel „Irene" te Alkmaar wordt gehouden, waar ieder lid welkom is Ook kunnen zich nog leden voor deelname aan het'koortje voor kerst mis opgeven bij onzen secretaris. ONS BLAD AAN DE LANDEDIJK. hot rayon-redacteur voor de Lan gedijk is benoemd de heer J. Zee man, Oosterstraat, N.-Scharwoude, telefoon 553. Tevens is op dit adres het hoofd- agentschap van ons blad gevestigd. DISTRDBUTIENIEUWS. Op de onderstaande data zal de uitreiking plaats vinden van toe- slagkaarten voor bijzondere arbeid en zeep voor vuile arbeid. Van de genen, die hiervoor voor het eerst in aanmerking komen, moeten de stamkaarten worden overgelegd. De uitreiking vindt als volgt plaats: ST. PANCRAS: Gebouw naast de Ned Herv, Kerk op Maandag 30 September. NOORD-SCHARWOUDE: Hotel De Burg, op Dinsdag 1 October OUDKARSPEL: Café van Liempth op Woensdag 2 October. ZUID-SCHARWOUDE: voorm o.l. school op Donderdag 3 October. BROEK OP LANGENDIJK: Lo kaal achter het Betaalkantoor op Vrijdag 4 Oct. De tijden van uitreiking zijn van 3012 uur en van 24 uur. DISTRIBUTIEDIENST BEEMSTER. De Rijp—Graft op Donderdag 10 Oct. van 9—12 en 1.30—3.30 (distributiekantoor). O.-W. Graftdijk op Vrijdag 11 Oct. van 30—12 (catechisatielokaal). Driehuizen Vrijdag 11 Oct. van 23 39 (café Slooten). Grootschermer op Zaterdag 12 Oct. van 1—12 (café v. Truijen). Alle stamkaarten moeten door de v/erkgevers worden medegebracht Voorts houde men zich stipt aan de bovenvermelde indeling, daar geen na- uitreiking zal worden gehouden. Persoonlijke oproepen zullen niet meer verzonden worden. EEN PRAATJE OVER POSTZEGELS- VERZAMELEN Dat postzegelverzamelen een interes sante bezigheid is, wist de heer Van Rest, algemeen secretaris van de Internationale Vereniging Philatelica te Den Haag in een Donderdagavond gehouden vergadering van de afdeling Langedijk op een aan gename manier uiteen te zetten. In het bijzonder had de heer Van Rest het over de eerste postzegels in 1870 van het Oosterse land Afghanistan. De post zegels in dit land waren tot 1928 alleen voor binnenlands gebruik geldig, toen ook Afghanistan zich aansloot bij de We- reldpostzegelorganisatie, Spr. kon de 25 aanwezige leden een mooie collectie ze gels laten zien van dit land. Ook de vervalsingen van potszegels werden besproken. Dit komt overal voor, zo is Parijs een centrum van postzegel vervalsingen. VAN BELLAMY NAAR MUSSERT De dorpssmid van Noord-Scharwoude,. Willem B., die sinds 30 Juli op vrije voe ten is, verscheen voor het hekje. B. was blokleider van de NSB. Hij is steeds een overtuigd aanhanger van de Bellamy-ge- dachte geweest, en zag in de NSB de partij, die deze gedachte het best zou ver wezenlij ken. Mr. Schuurman uit Alkmaar, die B. verdedigde, vroeg een zeer geringe boete, daar verdachte een harde werker is en veel goede eigenschappen heeft. Uitspraak over veertien dagen. FILMAVOND GYM.-VERENIGING. De Gym.-ver. Hercules en Hygièa had Vrijdagavond een filmavond ge organiseerd, waar veel belangstel ling voor bestond. Door den heer Brouwer uit Wor- merveer werden diverse sportfilms vertoond, o.a. van het grote Sport- Vredesfeest dat Pinksteren 1946 in Arnhem is gehonden en dat een zo machtig gebeuren geweest is in de geschiedenis van de Ned. Gym- nastiekwereld. Dit feest, waaraan ook 60 leden van H. en H deelnamen, was voor ons een openbaring, aldus verklaar de de voorzitter, de heer Blom. Behalve deze zeer interessante film, liet de heer Brouwer ons nog verschillende mooie opnamen zien van de gehouden turnkampioen- schappen te Den Haag, alsmede films van de zeil- en kanosport. Het geheel was een prachtavond, zodat het niet te verwonderen was, dat voorzitter Blom de niet-leden opwekte om toe te treden als lid van H. en H. ALKMAARSCH BIOSCOOP-THEATER. Het A.B.T. vertoont „Razzia in Texas' en „Ik was een gevangene», een menu, dat voor de doorsnee-bioscoopbezoeker zeer 'wel te genieten is. te eten is. Behalve mitrailleurvuur, roof en kid nap wordt er in deze film ook hevig voor het recht gestreden. In de eerste film is de hoofdfiguur een overmoedige Texas-jager, die kans ziet met paard en geweer, zang en glimlach een bandientenbende onschadelijk te ma ken, de cavalerie ervan te overtuigen dat de jagers onmisbaar zijn, en de doch ter van zijn kolonel te winnen. ,Ik was een gevangene" laat de toe schouwer wederom genieten van rel, machinegeweervuur, roof en kidnap, alleen in een geheel andere, meer on waarschijnlijke, doch humoristische ge schiedenis. Als een millionnair, die, omdat hij een beetje nonchalant was met zijn belasting aangifte, een jaar tussen de zware jon- aangifte een paar tussen de zware jon gens heeft gezeten, vrij komt, neemt hij ex-gevangenen bij zich in dienst. Natuurlijk doen zij hun best, den mil lionnair te plukken, doch King, die het vertrouwen van den rijken fabrikant waard blijkt te zijn, redt de zaak en het leven van zijn vriend. Hij wordt er goed voor beloond, want hij komt in de armen van Judy, de lieftallige millionnairsdoch- ter terecht. VICTORIA-THEATER. In Victoria komen Stan Laurel en Oliver Hardy van de regen in de drup in een serie dolvermakelijke avonturen, het een al dwazer dan het andere. Een vaste lijn loopt er niet door deze film; het zijn vier op zichzelf staande belevenissen van het dwaze tweetal. Zij plaatsen een antenne op het dak, waarbij de antenne er na tuurlijk niét komt, zij verdelen samen een erfenis in een spookhuis en krijgen geen cent, ze breken in, om een be- vrienden politie-agent een dienst te bewij zen en komen prompt in het gevang te recht, en eind goed, al goed, gaan ze uit pic-nicken, doch komen niet verder dan de voordeur, omdat hun prae-historiscjie auto weigert. Voor de liefhebbers van de grallen van Stan en Ollie een film om hartelijk bij te lachen. In het voor-programma een bijzonder aardige tekenfilm, een korte „musical" en een uitgebreid, belangwekkend jour naal, waarin de herdenking van de Slag om Engeland, een fraaie demonstratie kunstrijden en een vliegdemonstratie vooral opvallen. THEATER HARMONIE Het leven van grote componisten is al tijd een dankbaar onderwerp voor de film. Niet alleen is dat leven in verloop van tijd steeds meer met romantiek door weven, maar bovendien heeft men daar bij volop gelegenheid het bekendste van bun muzikale prestaties door uitstekende orkesten naar voren te brengen, zodat de toeschouwers tegelijkertijd met oog en oor kunnen genieten. Franz Schubert, de geniale, op een-en- dertig jarigen leeftijd arm en verlaten ge storven musicus, ls een dezer romantische figuren. Armoede en miskenning, een jonge knappe vrouw die in zijn talent gelooft en zich voor zijn toekomst opoffert^ 't is alles romantiek en mede door de ge lukkige keuze vandeWeense volkstypen in wier milieu hij verkeert is deze film buitengewoon aantrekkelijk geworden. Men kan hierin volop van het beste uit zijn muzikale prestaties genieten en vooral het slot uit 't prachtig uigevoerde door het Sint Luke's Koor glezongen Ave Maria" is van een zeldzame be koring. Vooraf een interessant wereldnieuws en een alleraardigst kleurenfilmpje van Walt Disney, Cinema Americaln. Overal waar deze film tot nu toe ie vertoond, was men vol bewondering en nu wij deze Zwitserse film hier in de C.A. hebben gezien, kunnen wij niet an ders dan ons volkomen bij deze bewon dering aansluiten. Zonder nodeloze op smuk, maar geheel eerlijk en waar, wordt de geschiedenis verteld van het Franse meisje uit Rouaan, dat bij toeval, als zij naar Zwitserland gaat om daar bij pleegouders te worden opgenomen, bij een andere familie terecht komt dan oor spronkelijk was bedoeld. Maar juist om dat alles zo echt is, maakt de film zo veel indruk. Hoe fijn uitgewerkt is haar eerste verblijf in het nieuwe huis, waar de vader nog niets van haar komst weet en later tussen de ogenschijnlijk stugge Zwitser en Marie Louise zoveel vriend schap ontstaat. Prachtig zijn de figuren speciaal van de hartelijke familie ge typeerd en daarnaast speelt ook de prachtige hond Berry zijn rol meesterlijk; Voor de titelrol had men moeilijk een geschikter vertolkster kunnen vinden dan de jeugdige Frangaise Josiana. Haar spel is doorvoeld en in hoge mate aan trekkelijk. Zij maakt de film tot een groot succes. Aan belangstelling voor deze film zal het niet ontbreken. In verband met de uitgebreidheid van het hoofdnummer is het voorprogramma slechts kort ditmaal. ROSMERSHOLM. Schitterend spel. Enthousiaste bU- val. Julia Cuypers gehuldigd. Een prachtige toneelavond is de se rieuze liefhebbers gisteren geboden in t Gulden Vlies door het gezelschap van Cor Hermus, dat het ruim zestig jarigen oude toneelspel Rosmersholm van Hen drik Ibsen, den groten Noorsen toneel schrijver uit de tweede helft der 19e eeuw, hier opvoerde. De opvoering van dit drama van het geweten, dat ten slotte Rosmer en Re becca tot de vrijwillige dood brengt in de Molenbeek op dezelfde plaats waar Rosmers eerste vrouw Beate de dood zocht, is, al moge het dan wat oud zijn, cïoor het schitterende spel, dat de zes uitvoeringen gaven, tot een eclatant suc ces geworden. Gedurende de gehele opvoering volgden de toeschouwers, wier aantal dubbel zo groot had moeten zijn, dit spel van groot formaat, dit spel van bijzonde re klasse, onder doodse stilte. Na elk der bedrijven klonk een langdurig ap plaus, dat na de tweede acte en aan het slot aanzwol tot een ovatie, door alle aanwezigen staande aan de spelers ge bracht. Na de tweede acte gold dit in de allereerste plaats de jubilaresse van deze avond, mevr. Julia Cuypers, die 75 jaar was geworden en haar 60-jarigto neeljubileum vierde. Een verdiende hul de aan deze-grote en nog zo kranige ac trice bleef niet achterwege. De heer P. Cloeck bood haar, na het uitspreken van hartelijke gelukwensen en het memoreren van prachtige hoogtepunten uit haar roemrijke loopbaan, namens de directie Het programma eerste klas-wedstrijden publiceerden wij reeds. Over de tweede klas in Noord-Holland, moge thans nog volgen: 2e Klas A. De Alkmaarse Boys spelen hun eerste thuiswedstrijd in dit seizoen en wel tegen Zeeburgia. De Boys zijn vorige week in Zaandam niet best ge start, doch morgen zullen zij op eigen terrein zeker beter voor de dag komen, al is de tegenpartij Zeeburgia, die j.l. Zondag zelfs AFC met 4—2 wist te klop pen lang geen te onderschatten tegen partij. Er zal hard gewerkt moeten wor den door de Boys. ZFC ontvangt Amersfoort en zal veel moeite hebben om HVC te slaan. AFC za* zich tegen Spartaan vermoedelijk herstel len. West Frisia zal het thuis tegen RCH lang niet gemakkelijk hebben, gezien de 5—1 overwinning die RCH vorige week op WFC behaalde. WFC—Kennemers is een open wedstrijd van twee vrijwel gelijke teams. 2e Klas B. Hier speelt Volendam weer thuis. Nu zijn de bezoekers, die het wel SDW-ers in de bezoekers, die het wel eens heel zwaar te verduren zouden kun nen krijgen in het stadje aan de Zui derzee. HBC ontvangt het sterke KFC, dat de competitie zeker met een overwinning zal willen inzetten. OSVWatergr.meer is voor de thuisclub evenals DWV—Vel- sen. Vriendenschaar uit Culemborg moet de verre reis naar Zaandam maken, waar- ZVV echter zal moeten oppassen. Wat betreft de derde klasse in onze gewesten. 3e Klasse B. Purmersteijn speelt thuis tegen NEA, terwijl de Haarlemse Terras vogels bezoek krijgen van QSC, waarbij de krachten wel gelijk verdeeld lijken. DEM ontvangt Rapiditas, en DTS gaat ZONDAG A.S. 2.30 UUR: Donateurs-. Tribune- en Seizoen kaarten a. h. terrein verkrijgbaar naar Zaandam. Of DTS tegen VVZ even sterk zal zijn als vorige week tegen Alw. Forward, zal nog moeten blijken. Always Forward tneslotte, ontvangt Kinheim, waarbij de bezoekers een goede kans maken. 3e Klasse D. Hollandia speelt voor de tweede keer thuis, deze maal tegen WMS uit Amsterdam, dat wel een harde dob ber zal krijgen. ADO '20 krijgt een kans tegen OVVO om zich te herstellen van de 4—0 nederlaag, vorige week tegen Hol landia. HRC gaat naar Zaandijk, terwijl Alkm. Victrix naar Schagen reist en daar kans maakt een goed resultaat te beha len, als het terrein haar tenminste geen parten speelt. van het Gulden Vlies fraaie bloemen aan in rood-witte kleuren, waaraan hij namens zichzelf en enige toneelvrienden een mooi echt Alkmaars cadeau toevoeg de, n.l. een prachtige versierde doos bonbons van de firma Ringers. Dat bier- op een langdurig applaus volgde spreekt vanzelf en de jubilaresse heeft deze echte spontane hulde zeer op prijs gesteld Wij zouden gaan: a over meer ruimte beschikken om deze bewondering voor het spel nader te motiveren. Johan Schmitz had zich geheel ingeleefd in de figuur van Rosmer en zijn samenspel met Mimi Boesnach als Rebecca West voerde tot hoogtepunten van de avond. Han Bentz van den Berg trad voor het eerst op bij dit ensemble en bewees opnieuw (men denke aan zijn spel in „Er komt een vriend vanavond") een eminent ac teur te zijn. Zijn Rector Kroll was bui tengewoon. John Gobau was een prima Ulrich Brendel vol fantasie en fijne trek jes, terwijl Henk Rigters een applaus bij open doek had verdiend voor zijn bij zondere typering van Peter Mortensgaard. Dat de rol van juffrouw Helseth, de huishoudster op Rosmersholm, bij Julia Cuypers in de beste handen was, be hoeft geen nader betoog. Als geheel werd dèt spel gegeven, dat in staat is bij de mensen de liefde voor het toneel te doen oplaaien en daarom had het Gulden Vlies uitverkocht moeten zijn. Wellicht een volgende maal. G. Zondag 29 September ALKMAAR. Evang. Luth. gem, 10 uur, ds Roodenburg; 5 uur, mevr wed. da. Mostert—Schendelaar. BERGEN, Herv. kerk, 10.30 uur, ds. Bierman Evangelisatie, 10.30 uur, ds. Bremer. LIMMEN, Herv. kerk, 10 uur, ds. Drost, em. pred te Schiermonnikoog. (Verbeter de opgaaf). KOEDIJK, Herv. kerk, 9 uur, ds. Bier man van Bergen. STOMPETOREN, 10 uur, ds de Jong. EGMOND AAN ZEE, Herv. kerk, 10 u.t ds, Roobol Oud-kath. kerk, voorm 8 uur, 10 uur en 's avonds 7 uur (vesper). OTERLEEK, zie Stompetoren. HEILOO, Herv. Evang., 10 uur, ds. Van Elden van Haarlem Uitgave en Druk: Dagblad voor Noord- Holland N.V. Dir. J. Bijlsma Hallo, En nu is het dan Zaterdag, dus gaan we het gezellig maken. Gaan jullie mee? Ik ben van plan om luistervinkje te spelen. VUf mensen zullen iets vertellen, en dan moeten wU raden welk beroep ze uit oefenen. St! De eerste is al aan het woord. „Kom er maar in, opa. Hoe meer zie len, hoe meer vreugd." Gewoon? Prachtig. Jongedame, wees eens aardig en laat Opa op jouw plaats zitten. En U meneer?" Daar komt de tweede ook al aan. „Me vrouw, keert U de matjes maar om, want ik ben zo zwart als de oven. Maar enfin, het is gelukkig dat ik weer komen kèn, Dat was een paar jaar geleden ènders, hè?" Nu eens zien of we het beroep van den derden spreker kunnen uitvinden. „U behoeft U helemaal niet ongerust te maken, Mulder. Als U even wacht, zal ik iets klaarmaken, dat uitstekend helpt. Laat hem maar rustig in het stro liggen. Ik kom vanmiddag wel even kijken". En dan horen we: (dit is een dame). „Ik ben erg tevreden over Kees Hij ls de anderen al een paar lessen op vóór en het is aardig om naar hem te luisteren. Alleen jammer, dat hij niet thuis stude ren kon. Maar als hij goed zijn best doet, zie ik hem nog eens een kleine Willem Andriessen worden". De laatste spreker is een beetje kwaad. „Ja mevrouw, het spijt me, dat de baby is wakker geworden, maar het ls de ge woonte, dat wij tweemaal bellen. Dat weet U toch óók wel? Hebt U nog bon nen van gisteren voor me?" Zullen we doen, wie het eerste klaar ls? Stuur Je oplossing maar naar: Sten, Postbus 2, Alkmaar. Volgende week zal ik vertellen, hoe mUn oplossing ls. Wie alle vijf de vragen goed beantwoordt heeft kans op een prijs. Dag! STEN. (Van onzen sped verslaggever^ De eerste September is Hjn voor het eerst weer afgestoken, onder auspid SED, de Socialistische E tij in Duitsland. Zo'n heeft niet veel té beteke d« vuurballen uit eikand Spat, is er weer de grau hjkheid van puinhopen menselijke ellende, van kindieren, van bedelende én vrouwen. De helle éen vuurwerk maakt al Voor een ogenblik ondoor bij avond zijn alle poesje: dan zijn zelfs dé puin! Berlijn in de nachtschadi getrokken. Maar strak harde werkelijkheid. En oog gaat of staat, bü ied< bij iedere toevallige ontn net nu een chauffeur of e< de tram is, word je onmid éonfronteerd met deze wei waarvoor maar één woori fistiek 1st puin. In de zu fiële zin dat is verbij maar vooral ook gezien menselijke kant, moreel en dat is hulverlngwe Dit volk is tegen de gr jjten en daarover kan bij r hoezeer hij ook onder de van de nazi-trawanten i. den ook maar enige fijzen. Het was mijn stellige nu eens niet te schrijven óf over de Duitsers, die hc ben. Onze kranten hebber, vol over gestaan en er is de oorlog een tastbare beid is geworden, weinig Sants meer gelegen in puil Maar hier het dringt fniddellijk aan je op. De e van enige betekenis Rhein der Osnabrück, later Han hu Berlijn. Platgeslagen s puin waar het gras op gi misschien dat er bij wijzi lustere grap ergens een bloeit. Je kijkt uit je spoorweg langs de lijn staan kinde wuiven, maar het is geen want in hun ogen is er hunkering: naar een stu dat achteloos uit de trei geworpen. En toch vuu Berlijn. Waarom ook niet? kleurloosheid van het dage staan wordt ook de meest p Vorm van vertier aangegri gemiddelde Berlijner, wien verstard is door het dagelij iOze bestaan temidden van mes, is niet kieskeurig. E uur op de Kurfiirstendam wie het verstaat verder te le=mPwrVla^e' buitengeme V Want hier in de voorb lende vrouwen kinderen in de flanerende jonge kere queues voor de bioscopen, w stuk van het Duitse problee dat is wezen ook een Europ nifest' CnS1S dei" beschavinë ennti hebben een santé statistiek aangelegd bioscoopbezoek en over de ^p b!P®alde Engelse füms. mogelijk wellicht aa statistische gegevens een Dertl!rC?-n?lusie te verbil De statistiek heeft zijn daan. Maar wie van de ve boenen bioscoopbezoekers za «tSu Ult bewuste artistieke stelling een film gaan zien' menen gevaarlijke iU»sie Vuurwerk film twe -een °2enblik de scl de .musie van den er. Want zijn bestaan is Ik weet het, dit is een VeSbaaf Hoe kar' het ook talk 'yoUCan SP6ak English' mfar S/™ man voor in zenm op straat' zi->n Sn7"rpannin*r- trillende En da„eLtSie ™hig Deuts chauffeur di verbaal als als van de ln"10 do(?r Bprl'j werkster de nndW' d'e a's beter noden van deze beter, diepeVpeüt Jan het verhaal van a geld heeft en ge^n ™an' en ziin vin„ e<en en zijn vier kïné en Vl zwarte markt heeften th- als een rolyp heeft die zied, vastgezogen er is werk. want hii is invalide goed als niet en thuis vier i die hongeren Heifen S'e mir En zeg dan maar eens ie Het is zo gemakkelijk en koon te wijzen on de "ui'nes herinneren aan de demago brallerij Van de le Septen-1- h'er ligt het probleem v voor je. oPen en bloot En ten er gepn raacj mee al ie er op ziin manier ar ed reine tP komen de En«pi- Amerikanen, de F' ansen Russen niet. bout met m dez-e nul "Hoen s'ad om aardig boulevard S:e* on te doen i-ra,lt zerswaardige stukies r° HiC sta ie met i„ trp-crisphs pTJo-./'Jp dc wereld ooit te 3Rtisoliotiw

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2