ct. De vonnissen van Neurenberg DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De ter dood veroordeelden worden 16 October terechtgesteld De schuldigverklaring van Seyss Inquart De komende terechtstelling Meer dan 19000 betalende abonré's lezen onze krant in stad en provincie m a l_ Abonnementsprijs per kwartaal f3.25 t 1.10 per maand DE DIRECTIE. CHANTAGE"!"] Duiislands herstel J)UITSLAND moet, als volksgemeen schap, weer oo de been geholpen worden, aldus redeneert men bij de westerse geallieerden, want een va cuum in het hart van Europa is, om economische zowel als om politieke re denen, ongewenst. En tengevolge van deze gedachtengang zijn Duitslands vij anden wel niet zijn welmenende en hartelijk-gezinde vrienden geworden, maar toch wel zijn helpers en redders uit de nood. En dat de uitgeplunderde volken en daaronder ook wij de rekening vergeefs zuller moeten pre senteren, is voor hen, die het thans voor het zeggen hebben, van secundair be lang. Wat Engeland na 1918 ten opzichte van zijn bondgenoot Frankrijk deed, n.l. den verslagen vijand weer op de been te helpen uit vrees voor een ver stoord politiek evenwicht, schijnt Ame rika thans na te streven ten opzichte van zijn bondgenoot Rusland. Vrees voor het communisme, dat in een ge- desorgan'-^t.d. verarmd Duitsland een groeizame bodem zou kunnen vinden, geeft aan de politiek van Amerika een richting, dwars tegen de politiek der Sovjets in. Maar vrees is nog nooit en log voor niemand een goede raadgeef- ter geweest. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 WOENSDAG 2 OCTOBER 1946. Voortzetting uan de 144ste JAARGANG no. 111. ALKMAARSCHE CO TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp opniouvl Arthur Seyss-Inquart Hermann Goering Doodstraf Doodstraf von Ribbentrop Doodstraf Alfred Jodl Doodstraf Julius Stretcher Doodstraf Wilhelm Frick Doodstraf Alfred Rosenberg Doodstraf Ernest Kaltenbrunner Doodstraf Fritz Sauckel Doodstraf Hans Friizsche Vrijgesproken Wilhelm Keitel Doodstraf Franz von Papendie door het Tri bunaal werd vrijgesproken, maar na zijn vrijlating ver moedelijk weer onmid dellijk gear resteerd wordt om, samen met Seyss en Schirach nog maals in Wee- nen terecht te staan Rhdolf Hess Levenslang Walter Funk Levenslano Erich Raeder Levenslang Baldur von Schirach Twintig jaar Albert Speer Twintig jaar von Neurath Vijftien jaar Karl Doenitz Tien jaar Hjalmar Schacht Vrijgesproken Twaalf doodvonnissen zyn gisteren uitgesproken. Ook Frick en Von Streicher wacht de strop en het is nu vastgesteld, dat de voltrekking van deze vonnissen op 16 October zal plaat s vinden. Naar te Neurenberg verluidt zullen .vier van de veroordeelden om her ziening van het vonnis vragen, name lijk Seyss-Inquart, Van Schirach, Speer en Dönitz. Deze laatste zou eerst een periode van zijn vonnis willen uitzit ten. De uitspraak. President Lawrence droeg bij het binnenkomen een rode map. Göring, binnengeroepen, kreeg een andere kop telefoon, daar hij den rechter niet kon verstaan. Hij was zichtbaar zenuwach tig „Ik veroordeel U tot de strop." zeide de rechter en dadelijk daarop werd de gevangene weggeleid. Rudolf Hess keek onbezorgd rond. Von Ribbentrop en Keitel bleven uiter lijk onbewogen. Ook Kaltenbrunner maakte geen beweging, terwijl hem 't doodvonnis werd meegedeeld Rosen berg behield zijn starende blik. Frank toonde zich zeer geëmotionneerd. Funk was blijkbaar opgelucht +oen hij zijn doodvonnis hoorde en Frick stond kaars recht, toen hij zich tot de dood door de strop hoorde veroordelen. Julius Streicher was zichtbaar ner veus, Dönitz vertrok geen spier en ook Rader hoorde zijn vonnis- ..levens1 an kalm aan. Baldur von Schirach die uiterst nerveus was, kwam tot kalm te, toen hij het vonnis van 10 iaar ge- gevangenisstrahoorde. Sauckel grijns lachte voor het eerst niet. Jodl ver nam kaarsrecht zijn yonnis Speer was duidetiik verlicht toen hij het vonnis van 20 jaar gevangenisstraf hoorde. Sevss-Inquar't keek verleden naar de grond, maar vernam zijn vonnis zonde** een spier tê vertrekken. Von Ne*i**afv> nam met samengeknepen lippen zijn 15 jaar in ontvangst. Rechter Lawrence deelde daarna de afwijzende zienswijze van den Rus- sischen rechter, mede inzake de vrij lating van Von Pansny S^Mcbt en Fritsche en de straf voor Hess, die z.i de doodstraf had moeten zijn. Precies; kwart voor vier was alles afgelopen en begaven de rephters zich naar de raadkamer. Verdedigers protesteren. Volgens de Amerikaanse nieuws dienst inDuitsland, zou - voor Von Ribbentrop, Sauckel en Seyss Inquart gratie worden aangevraagd. Keitel zou om de dood door de kogel ver zocht hebben en men verwacht dat ook van Göring, Frank en Von Rib bentrop zouden in hoger beroep gaan. De resp. verdeoigers wensen het vonnis van Hess vernietigd te zien, dat van Von Sfchirach komt slechts voor het vragen van clementie in aan- Weer Wel»* RUSTIG NAJAARSWEER. Aanvankelijk op vete plaatsen mist of laaghangende wolkenbanken. Overdag iets toenemende wind tus sen Oost en Zuid, op meerdere plaatsen doorbrekende zon en tij delijke stijging, vah témperatuur Geen neerslag van bdtekenis. 1 merking, voor Dönitz wordt het von nis te hoog geacht. Het is niet zeker of er ean gratie verzoek van Göring zal komen. Streicher zou de dood boven een lange gevangenisstraf verkiezen. Een afwijkend oordeel. Het ooor de Sowjet-Unie aangestel de lid van het tribunaal heeft een af wijkend oordeel over de vrijlating van Schacht. Von Papen, en Fritsche gege ven. Hij achtte voor Hess de dood straf noodzakelijk De Russische rech ter was het evenmin eens met de be slissing van het tribunaal om het ka binet van het Reich", de generale staf en het opperbevel niet schuldig te bevinden. Radio Warschau over het vonnis. Radio Warschau meldt, dat de uit spraak te Neurenberg door alle Po len met de grootste verbazing en ver ontwaardiging is ontvangen Het is voor de Polen onbegriineliik, aldus de radio, dat wegens aPe tegen de mensheid gegane misdaden slechts 22 Duitsers voor het gerecht worden gebracht, terwijl drie van hen nog van alle verantwoordelijkheid worden ontslagen Anderen, die verantwoor delijk zijn voor de dood van miHio®- nen mensen en voor de ontzagDike verwoestingen in Polen, komen er met een paar jaar gevangenisstraf af. Het oordeel in Duitse kringen. Te Neurenberg gaven de meeste Duitsers toe. dat het vonnis onpar tijdig was. Linkse kringen echter waren van mening, dat de uitspraak van Schacht, Von Papen en Von Fritsche te mild was en dat alle andere beschuldigden de doodstraf verdienden. In Berlijn vond men over het al gemeen het vonnis recMvaardig, be halve van Von Neurath, die men als een behoorlijk en vredelievend man beschouwt en die het ongeluk had - tot protector van Tsiecho-Slo- wakije te worden aangesteld. Minister van Maarseveen over Neurenberg Door een verslaggever te Neuren berg naar zijn indrukken gevraagd verklaarde de minister dat Nederland zeer tevreden kan zijn over het aan deel dat het Nederlandse bewijsmate riaal heeft gekregen bij de uiteinde lijke beslissing. „Van Nederlands standpunt be zien", zo geide de minister, „is het vonnis over Seyss Inquart uitstekend gemotiveerd. Het is mij opgevallen dat het grootste deel van de motivering van het vonnis over d,en voormaligen Rijkscommissaris geleverd is van Ne derlandse kant. Het is mijn overtui ging dat de Duitse bezettingspolitiek in Nederland in het vonnis uitstekend tot haar recht is gekomen". In de eerste plaats zou dat te dan ken zijn aan het uitstekende werk dat de Nederlandse vertegenwoo^Vger in Neuerenberg, kolonel Van Tuyll van Serooskerken, met zijn staf heeft ge daan. De minister was even dankbaar gestemd tegenover het Franse open bare ministerie, dat de Nederlandse zaak met grote toewijding heeft be handeld. De minister was deze beide dagen zeer geïmponeerd door de waardigheid van de behandeling. Het oordeel van kolonel Tuyll. Van De verslaggever had voorts een on derhoud met kolonel van Tuyll die Ne- derl. gedurende 10 maanden in Neuren berg vertegenwoordigd heeft. Ook hij was uiteraard zeer verheugd over't goe de resultaat, dat zijn moeizame werk tenslotte heeft gehad en ook hij drukte grote waardering uit over de medewerking van de Franse aankla gers. Kolonel van Tuyll zal thans nog niet naar Nederland vertrekken: zijn werk hier is nog niet beëindigd daar hij bezig is kan het opstellen van een officiëel rapport over de be handeling van de Nederlandse zaak, dat esn waardevol document zal wor den voor de historie van de' Duitse bezetting in Nederland Een viermogendhedencommissie J van generaals, die thans te Neuren berg bijeen is, is verantwoordelijk voor het vasthouden der gevangenen en voor het overhandigen van de genen, die tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, aan het Berlijnse mi litaire bestuur, dat een gevangenis en plaats voor de terechtstelling moet uitkiezen. De commissie zal in alle bijzonderheden betreffende de personen, die bij de ophanging tegen woordig zullen zijn, de wijze van op hanging en de uiteindelijke bestem ming der lichamen beslissen. Naar men gelooft zullen de licha men waarschijnlijk worden verbrand en de as worden verspreid Er zullen geen foto's van de op hanging mogen worden gemaakt en de officiële foto's, die voor histo rische doeleinden worden genomen, zullen slechts met toestemming van de geallieerde bestuursraad worden gepubliceerd. Een hoge juridische autoriteit van het Britsche militaire bestuur zeide, dat naar zijn mening er geen sprake van is, dat een der gevangenen voor verdere berechting aan een ander hof zal worden uitgeleverd. Wat de schuldigverklaring van Seyss Inquart betreft voornamelijk wat zijn optreden in Nederland aangaat werd geconstateerd, dat hij een harde bezettingspolitiek voorstond. Hij oefende een onbarmhartige terreur uit om alle tegenstand tegen de bezet ting, waaronder meer dan een half mü- lioen mensen uit Nederland voor ar beid naar Duitsland werden gezonden, te onderdrukken. Hij speelde een rol in de qxecutie van gijzelaars, die berecht werden we gens aanslagen tegen bezettingsauto riteiten en in het zenden naar con centratiekampen van allen die geacht werden vijandig te staan tegenover de bezettingspolitiek. De rechterlijke macht en de politie moesten aan alle maatregelen mee werken, totdat men speciale rechtban ken in gebruik nam. Wat het econo misch beleid betrof werd een ro1l-t.iek van totale exploitatie van het eco nomische potentieel van het land uit gevoerd. Een algemene roof van pri vé- en staatsbezit werd gearrangeerd. In 1942 proclameerde hij de ver plichte arbeidsdienst. Gedurende de bezetting werden méér dan een half millioen mensen naar Duitsland ge zonden en zeer weinigen daarvan gingen vrijwillig. Joden werden in een uitzonderings- gesteld en gedeporteerd. Vast staat evenwel, dat vrijwil lig en met kennis van omstandighe den medewerkte aan oorlogsmisda den tegen de mensheid, gepleegd tij dens de bezetting van Nederland. ELECTRIFICATIE SPOORWEGEN UITGEEST—HAARLEM Het net tussen Uitgeest en Haarlem is zover gereed, dat het onder stroom wordt gezet. Vrijdag zal op de baanvakken van Haarlem—IJmuiden en Vglsen—IJmuiden- OostUitgeest een officiële proefrit wor den gemaakt, welke door verschillende hoge spoorwegautoriteiten wordt meege maakt. „Kennemerland" meldt dat de VVV te Beverwijk Maandag bij de hervatting van het spoorwegverkeer voor een beschei den stationsversiering zal zorgen. 19000 In twee daëen boekten we opnieuw 2000 nieuwe abonnementen. Wij zijn onze oude abonné's erkente'ijk, dat ze zich niet Jaten beïnv oeden door ver dachtmaking, doch dat ze het antwoord daarop geven, door een abonnement op ons blad te nemen. Onze krant blijft objectief, actueel en goedkoop. Geeft Uw abonnement op aan onze bezor gers en agenten of aan ons kantoor. FEUILLETON „Jij bent ook goed", zeide de oude boekhandelaar „Jij bent even goed als zij". Hij leunde voorover en tikte den k'erk op de arm met een lange, knokige vinger „Zeg", ging hij voort, met een vergenoegd lachje. „Zeg, ik heb een vondst gedaan" „Oh" antwoordde Pratt, „zeker weer een zeldzaam boek mijnheer Bartle? U heeft zeker iets voor een dubbeltje ge kocht, dat u voor een tientje weer van de hand zult doen? "J is een geluks vogel, dat weet u ook wel". „Niets daarvan", zei de oude grinni kend. „Bovendien, ik kreeg het ook niet voor niets ik moest er eerst voor betalen, dat moeten we allemaal N'een ik heb wat gevonden, geen half uur gelegen. Kwam regelrecht hier heen Het is natuurlijk iets voor advo caten „Zo9" zei Pratt vragend. „En wat zal he zijn?" Hij verwachtte dat zijn bezoeker nu toch iets te voorschijn zou halen, maar de oude man boog zich weer naar hem toe en duwde zijn vingers nog eens in de mouw van den klerkr\ „Zeg" fluisterde hij, „herinner je je Jan Mallathorpe nog, en dat zaakje vanhoe lang is .het nu geleden?" „Twee jaar", antwoordde Pratt zon der aarzelen. „Natuurlijk, zoiets ver geet je niet licht". In de geest ging hij terug naar de zaak, die Barford voor een week op stelten had gezet Op een morgen, in de winter, precies twee jaar geleden, was de heer Mallathorpe verpletterd onder de schoorsteen van zijn eigen fabriek. De toestand van de schoorsteen was al een tijdje twijfelachtig geweest. Er was eèn onderzoek ingesteld door een paar vaklui, en op het ogenblik van de ca tastrophe waren Mallathorpe zelf, twee van zijn afdelings-chefs en enige schoor steenbouwers aan de voet samenge komen om over hej rapport te beraad slagen Zonder enige waarschuwing was het dertig meter hoge gevaarte in elkaar gezakt. Mallathorpe, zijn kassier en de onderdirecteur werden op de plaats zelf, waar zij stonden, door het vallend gesteente verpletterd, twee orrr'aan- ders kregen zulke verwondingen, dat zij na een of twee dagen stierven. In geen jaren was een dei gelijk groot on geluk in Barford of in de omgeving gebeurd en er was veel over te doen geweest, temeer daar de experts hadden uitgemaakt, dat er geen onmiddellijk gevaar dreigde. Ook andere fabrikanten hadden hun schoorstenen doen nazien, en weken nog had men in Barford ge praat over het gevaar, vlak bij zulke gemetselde kolossen te wonen. Maar er was spoedig nog iets anders geweest om over te praten Het ongeluk was er mede de oorzaak van geweest, en het interesseerde in het bijzonder Linford Pratt en de leden van de balie. Jan Mallathorpe was gestorven zonder testament Geen notaris in of buiten de stad had er jit een "oor hem gemaakt Niemand had er ooit over horen spreken. Er was geen testament. Zijn brandkast, lessenaars, kasten en laden werden on derstboven gehaald, niets was te viftden. Hij was altijd een beetje een vreemde vent geweest, een echte vrijgezel. De enige familie, die h" in de wereld be zat, was zijn schoonzuster, de vrouw van zijn overleden jongste broer en haar twee kinderen, een jongen en 'n meisje. Zodra het vaststond, dat hij zonder testament gestorven was, eisten zij de nalatenschap voor zich op. Omdat Jan Mallathorpe zijn leven lang geld ver diend had, liet 1 4 een aardi; kapitaal na. Zijn fabriek marcheerde goed. er werkten zowat tweeduizend man. Het gemiddelde jaarlijks winstsaldo be droeg vele tienduizenden En een paar jaar vóór zijn dood had hij een van de prachtigste lan 'goederen van de om trek gekocht. Normandale Grange, een heerlijk oud huis, dat in een dal lag, schitterend omlijst door de begroeide heuvelruggen. Hoewel het slechts vijf tien kilometer van Barford af was, lag het zo ingesloten, dat het even goed midden in de Schotse Hooglanden had kunnen liggen. (Wordt vervolgd). (Vervolg van kolom 6.) wordt, zullen de kansen op enige scha deloosstelling van Duitse zijde ook voor ons land wellicht een keer nemen, die zich iets gunstiger laat aanzien. Er is geen reden te wanhopen aleer de vrede met Duitsland, of liever de verhouding der mogendheden tot Duitsland, defini tief geregeld is. J|ET is een gelukkig verschijnsel, dat politieke plannen van een of andere grote mogendheid ill de regel weer spoedig door plannen van een andere „grote" worden doorkruist, zodat de kleine mogendheden, waartoe ook Ne derland gerekend moet worden, toch nog wel eens aan bod kunnen komen, al ziet het er in den beginne naar uit, dat de kans daarop gering is. Ons land, dat tot de kleinen behoort, die door Duitsland terdege uitgeplun derd zijn en tengevolge vian de oorlogs handelingen ten dele verwoest, onder vindt, sinds het krijgsbedrijf geëindigd is, tot zij.i schade, dat het met grote heren kwaad kersen eten is. Want het ziet er naar uit dat het streven der grote mogendheden, tenminste op dit ogenblik en vooreerst, gericht zal zijn op een spoedig en deugdelijk herstel van het Duitse rijk, zonder dat -met de belangen van de gedupeerde randstaten van dit rijk ten volle rekening gehou den wordt. Het streven der geallieerden is dus gericht op een spoedig herstel van het politieke en economische leven binnen de grenzen van het verslagen Duitse rijk, Hoe die grenzen zullen lopen, ook daarover is men het nog niet eens en reeds heeft Amerika duidelijk te ken- nen gegeven, dat het met de grensre- .eling van Polen, zoals Polen zich die wenst en zoals Rusland zich de rege ling heeft voorgesteld, niet goedschiks- genoegen nemen zal. Ook daarover zal nog menig woord gesproken moeten worden. WAT Nederland betreft, toen de be vrijding in zicht kwam, heeft onze Eenmalige minister van buitenlandse zaken, mr. E. N, van Kleffens, zich over de wenselijkheid uitgesproken van an nexatie. Inlijving van Duits grensge bied bij wijze van schadeloosstelling van verwoest Nederlands gebied. Het is echter zeer de vraag of het dgaï&e ooit komen zal. Want, zoals gezegd, in de eerste plaa's behoort Duitsland' te arorden hersteld. Het dient versterkt te worden, zo nodig weerbaar te worden gemaakt. De politiek van Engeland en Amerika laat daaromtrent geen twijfel bestaan. En het blijkt wederom, dat de geschiedenis zich herhaalt. pjET schijnt gemakkelijker te zijn eendrachtig een oorlog dan eensge zind een vrede te winnen. Na de eer ste wereldoorlog, toen Clemenceau de .Tijger", niets liever wilde dan Duits land machteloos te maken, opdat het tot revanche niet in staat zou zijn, hebben de Engelse politici dier dagen hem de voet dwars gezet en het werd maarschalk Foch niet toegestaan met zijn zegevierende legers op te rukken naar Berlijn. Terwille van een Euro pees politiek evenwicht moest Duits land gesteund worden in zijn nood. Vrees voor veldwinnend communisme zal sar dit streven der Engelsen niet vreemd geweest zijn en inderdaad is die politiek vruchtbaar geweest. Duitsland is sterk geworden, maar de vruchten dier versterkingspolitiek hebben bitter gesmaakt. Engeland beeft geoogst wat iet heeft gezaaid Het was een ver schrikkelijke doden-oogst QELUKKIG heeft Stalin dezer dagen een verklaring afgelegd, welke de politieke atmosfeer, die drukkend be gon te worden, enigermate gezuiverd heeft. Nadrukkelijk heeft hij er aan her innerd, dat de Sovjet-Unie te Potsdam door een verdrag van wederzijdse bij stand met Engeland en Amerika tegen Duitsland verbonden is en dat het ge bruiken van Duitsland, als wapen te gen de bondgenote in strijd zou zijn met Rusiands nationale belangen. Stabn heeft onomwonden het voornemen te kennen gegeven duurzaam samen te werken met de westerse democratieën. Of deze verklaring een fundamentele wijziging zal brengen in de door Ame rika ingeleide politiek ten opzichte van Duitsland, zal men moeten afwachten. Indien deze verklaring door daden be vestigd en door een hechtere aaneen sluiting van de bondgenoten gevolgd (Zie vervolg kolom 5).

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1