Vliegtuig stort op H.B.S. te Apeldoorn Neurenberg DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vtedesklanken HET is voor de Sovjet-Unie een hard Reeds 21 doden WEERBERICHT Installatie Nat. com. tot samenwerking met voedsel- organisatie der V.N. Donderdag beslis sing over gratieverzoek der veroordeelden Het laatste bezoek Duitsers arresteren Schacht Doodvonnis voor den ex-burgemeester van Velsen, Degrelle in Columbië? Heropening Schoorlse tramlijn 'Soekarno voorspelt revolutie in Nederland. Hirohito oorlogsmisdadiger? Hors d' Oeuvre Wat gij niet wilt, dat U geschiedt... Wij luisteren morgen naar.... Gebroeders Holman veroordeeld. BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 13'294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 8 OCTOBER 1946, Voortzetting van de 144ste JAARGANG No. 116. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv, Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp UET mag vreemd klinken te. zeggen dat men in vredestijd met een ëe~ voel van opluchting naar woorden van vrede luistert, door leidende staatslie den uitgesproken, maar er is reden te over om voor nieuwe internationale verwikkelingen beducht te zijn en het geluid van iedere stem dia ertoe bij draagt de politieke spanningen te ver zwakken, wordt mei graagte opgevan gen. Die stemmen worden welhaast tot een koor. Sinds James Byrnes in zijn geruchtmakende rede te Stuttgart de wereld gewaarschuwd heeft, dat Ameri ka partij zou zijn indien uit de geschil punten van dit ogenblik een gewapend conflict mocht ontstaan hij heeft het niet zo onomwonden gezegd, maar de bedoeling van zijn woorden was duide- lij verzekeren de staatslieden om strijd, dat de zo zwaar bevochten vre de thans niet in gevaar verkeert. Ten minste niet in gevaar behoeft te verkeren. T)E rede van Byrnes te Stuttgart is veel meer geweest dan een bemoe diging van Duitsland. De Amerikaanse staatsman beloofde aan het verslagen Derde Rijk medewerking tot economisch herspel, hetgeen politiek herstel insluit. Maar was deze rede niet ingegeven door vrees voor Ruslands invloed op het gedeprimeerde Duitse volk, door vrees dus voor veldwinnend communisme? Van vele -ijden is de strekking van Byrnes' woord in deze geest uitgelegd. Hij heeft het Duitse volk vermaand om zich wel te wachten partij te kiezen in een strijd om de macht tussen West en Oost-Europa ct hij heeft geweigerd de Por'ie grens te erkennen, zoals deze thans door de Polen en de Rus sen voo 'opig vastgesteld is en die Duitsland van een belangrijk industrieel gebied berooft. Dit alles kon moeilijk worden misverstaan. De woorden wa ren tot de Duitsers gericht; de diepere zin raakte Rusland. gelag. Rusland heeft in de oorlog en tot verlichting van de taak der Weste lijke bondgenoten zware offers ge bracht. Jarenlang heeft het de geweldi ge stootkracht der Duitse legers moe ten opvangen, terwijl Engeland .2ich, met Amerika's steun, op de invasie voor' ereidde. Het heeft Polen bevrijd en Berlijn ten val gebracht. Nu trach- t.-n zijn bondgenoten de po''tieko voor delen te besnoeien waarop het recht meent te hebben. Zij werken Rusland tegen op de Bal- k zij ontzeggen Rusland nog steeds de rechten op de Dardanellen waarop het aanspraak meent te mogen maken. Een Amerikaanse vloot een afdeling kruisers, een eskader torpedojagers en het vliegtuigmoederschip „Franklin D. Roosevelt" kruist in de Middellandse Zee en ondersteunt demonstratief de politiek der Westerse democratieën, en de Amerikaanse minister van Marine heeft onomwonden verklaard, dat de schepen nog enige tijd in die wateren zullen blijven. Hoe lang? Tot Amerika en Engeland hun plannen ten aanzien van de Balkan hebben doorgezet? JNTUSSEN heeft Stalin g proken. Wij hebben van zijn woorden reeds gewag gemaakt. Ik geloof niet, heeft hij ge zegd, dat Engeland e Amerika een ka pitalistische omsingeling van de Sov jet-Unie kunnen doorvoeren, zelfs in dien zij dit wensten, en ik kan niet be vestigen dat zij het wensen. En hij heeft als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat een blijvende samenwer king van de Westers- democratieën met de Sovjet-Unie mogelijk blijft. Woor den waarvan de vredelievende strek king onmiskenbaar is .Na Stalin heeft An thony Eden verklaard, dat de overgrote meerderheid der Britten nog steeds vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie wenst en ook Bevin. de te genwoordige Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft gezegd geen oorlog te verwachten op korten teifnijn, mits men het aan de conferentie-tafel naar eens kan worden. Een voorbehoud dat overigens een beetje dreigend klinkt. Verder heeft Smuts de verze kering gegeven, dat Rusland, Amerika noc Engeland reden heeft een nieuwe oorlog te begeren en Byrnes heeft nog eens te Parijs bevestigd, dat Amerika geen agressie tegen Rusland beoogt. Stalin, Eden, Bevin, Byrnes, Smuts, zij verzekeren om strijd dat men geen nieuwe oorlog te duchten heeft Laten wij hopen dat het zo is. U. GREPEN UIT HET NIEUWS. - Een rijwieldief te Heemstede die niet kon zwemmen en zich desondanks bij de achtervolging door de politie in het water begaf, is hierbij verdronken. Te 's-Gravenhage is bij avond 'n 47-jarig koopman door drie jonge man nen op straat overvallen. Zij beroof den hem van een portefeuille, inhou dende f 1700 benevens een gouden hor loge. De daders zijn gearresteerd. Te Apeldoorn is Maandagmorgen een Nederlands militair vliegtuig op een christelijke HBS gestort. De bran dende benzine vloeide over het ge bouw en zette dit in lichter laaie. De kinderen holden, verscheidene met brandende kleren naar buiten. Er zijn tal van leerlingen gedood. Hoe de ramp plaats vond. De bestuurder van het vliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg afkomstig is, maakte kort na elf uur enige kunst stukjes over de omgeving van de Jacht- laan, waar op dat ogenblik circa 25 Daarbij kon hij, na een zogenaamde rol, het toestel niet snel omhoog krijgen, raakte met zijn linker vleugel de nok van het- dak van het gymnastieklokaal der christelijke H. B. S, aan de Jacht- laan, waar op het ogenblik circa 25 leerlingen, allen jongens, onder leiding van den leraar, aan het turnen waren. De gevolgen waren ontzettend. De linkervleugel brak af en de inhoud en de zich daarin bevindende ben zinetank werd door een gat in het dak in het gymnastieklokaal geworpen, dat onmiddellijk volkomen in brand stond De brandende benzine deelde zich aan de toestellen en de kleding der kinderen mede, waardoor deze zeer zware brandwonden opliepen en sommigen van hen direct werden gedood. Binnen enkele minuten was hulp aanwezig. Men slaagde er, met behulp van schuimblussers, vrij spoedig in 't vuur te doven, maar inmiddels hadden vrijwel alle leerlingen brandwonden opgelo pen. Zo goed als allen moesten dan ook naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bij aankomst vier hunner reeds bleken te zijn overleden, terwijl voor het leven van verschillende anderen moet worden gevreesd. Zoals vrijwel niet anders kon worden verwacht, bleek de bestuurder van het vliegtuig, wiens lijk enkele tientallen meters verder met de brandende resten van de machine werd gevonden, op slag gedood. Tragische bijzonderheid. Naar wij nader vernemen, heeft de moeder van den vlieger het ongeluk zien gebeuren. Zij werd door een beroerte getroffen en stierf. De naam var. den vlieger is sergeant-vlieger M. W. D, Christern. Het toestel was een z.g. „Fire-FIy". Hij was voor zijn eerste solovlucht van het vliegveld Valken burg opgestegen, met order een half uur in de omgeving te vliegen, om ver trouwd te geraken met het toestel Hij had dus in de omgeving van Apeldoorn niets te maken ën is geheel op eigen- gezag daarheen gevlogen, met het vo- rengemelde gevolg. NOORD-OOSTELIJKE WIND. Weersverwachting, geldig tot heden- avond: Matige Noord-Oostelijke wind, over drijvende wolkenvelden, overwegend droog weer, vrij koud. 11 dooden en 16 zwaar gewonden. Apeldoorn, 7 October. - De tot nu toe bekende slachtoffers bij de vlieg ramp zijn de 21-j. sergeant-vlieger Max Christern, zijn moeder en 9 leerlinge» van de christelijke HBS uit de klasse 2 C, allen in de leeftijd van 14 tot 15 jaar. Het aantal dooden is hiermede tot 11 gestegen. De overige zeventien slachtoffers, die in de beide ziekenhuizen zijn op genomen, zjjn merendeels zwaar ge wond, zodat de vrees bestaat, dat het aantal doden nog zal stijgen. Slechts twee leerlingen wisten on- gi deerd uit de vuurzee te ontsnap pen. H.M. de Koningin betuigt haar deelneming. Hare Majesteit de Koningin heeft door den burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tomba, haar deelneming laten betuigen aan de ouders van de leerlingen van de Chr. H. B. S., die bij de vliegtuigramp om het leven zijn gekomen. Volgens de laatste berichte) is het aantal doden bij de ramp in Apeldoorn tot 21 gestegen DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. (Van onzen specialen verslaggever). Van de 2400 man personeel, die de Postcheque- en Girodienst oorspronke lijk telde, zijn er sedert de bevrijding bijna 1900 naar andere overheidsdiensten qf naar 't particuliere bedrijf overgegaan. Ziedaar in hoofdzaak de oorzaak van het feit, dat deze dienst de laatste tijd af en toe een aanzienlijke achterstand had. Het heeft de directie grote moeite gekost nieuwe krachten tot zich te trekken, maar thans is het dan toch weer zover, dat het oorspronkelijke aantal nagenoeg weer is bereikt. De directie verwacht, dat in de loop van deze maand een toestand kan worden be reikt, waarbij de grootste vertraging niet meer dan vier dagen zal bedragen. De directie zou gaarne een beroep op de 500,000 rekeninghouders willen doen, het werk van de dienst ook in de toe komst zo veel doenlijk te vergemakke lijken, Men kan dat doen door zijn op drachten alle tegelijk eenmaal per week en als het kan eenmaal per veertien dagen of per maand in te zenden. Hedenmorgen is in het ministerie va-i landbouw, visserij en voedselvoorziening het nationaal comité tot samenwerking met de voedsel- en landbouworganisa tie der Verenigde Naties door minister president Dr. Beel geïnstalleerd. Dr. Beel heeft daarbij een uitvoerige rede gehouden warbij hij de totstandkoming der organisatie memoreerde. BERLIJN, 7 Oct. (DPD) De beslis sing over de door de te Neurenberg veroordeelde oorlogsmisdadigers inge diende verzoeken om clementie zal a.s. Donderdag door de Geallieerde Be stuursraad genomen worden, indien althans de Raad niet tevoren in bij zondere zitting bijeenkomt, aldus heeft generaal Clay, de plaatsvervangende Amerikaanse militaire bevelhebber in Duitsland, op een persconferentie medegedeeld. Clay verklaarde verder, dat naar zijn me ning de drie vrij gesprokenen niet opnieuw gearresteerd kunnen worden, voordat zij eventuëel door een Duits zuiveringstribu naal schuldig verklaard zijn, en dat zij niet als hoogverraders van de wetten van de Duitse staat voor een Duits ge rechtshof gebracht zouden kunnen wor den, daar thans geen Duitse staat bestaat. Generaal Clay noemde de Duitse protes ten tegen de mildheid van het Neuren- bergse tribunaal een gezond teken, dat Duitsland op weg is naar de democratie. Hij verklaarde voorts, dat de leden der SA thans zouden worden vrijgelaten, ten gevolge van de uitspraak van het Neuren- bergse tribunaal, maar dat de meesten van hen voor Duitse denazificatietribuna- len zouden moeten verschijnen. Een aantal Amerikaanse rechters en ad vocaten zal binnenkort in Duitsland arri veren, om in de Amerikaanse zóne, en wel te Neurenberg, de vervolging van andere oorlogsmisdadigers ter hand te nemen. Voor het laatst.... De te Neurenberg veroordeelden mogen hun vrouwen nog eenmaal gecfurende een uur zien, zo zij daartoe de wens te ken nen geven. De enige beschuldigde, die ook gedu rende de drie weken dat het gerecht zich Frau Göring voor een Duits Tribunaal Volgens radio Frankfort zal Frau Emmy Göring, echtgenote van den veroorde.elden nazi-leider, door een Duits tribunaal gedaagd worden. Een Duitse zuiveringscommissie, die door radio Frankfort wordt aangehaald, heeft verklaard, dat Frau Göring persoonlijk voordeel heeft getrokken uit de ondernemingen der nazfc- partij. op het vonnis beraadde, zijn echtgenote niet heeft gezien, is Rader'. Volgens diens verdediger heeft de Gealliëerde Bestuurs raad in Berlijn Frau Rader wel toestem ming voor de reis naar Neurenberg ver leend. Al haar papieren zijn in orde. Zij is echter tot dusver niet in Neurenberg aangekomen. Frau Rader woont in de Russische zóne van Duitsland. Tien voormalige Duitse admiraals heb ben een verzoek om gratie voor Rader tot de Gealliëerde Bestuursraad gericht. De Duitse politie arresteerde gister avond in Backnang bij Stuttgart dr. Hjalmar Schacht, die zich op grond van de „zuiveringswetten" te verantwoorden zal hebben. Van bepaalde feiten, waarvoor Schacht in Neurenberg werd vrijgesproken, zal hij thans voor een Duitse rechtbank rekenschap moeten geven. De arrestatie gesohiedde op last van den minister-president van Württem- berg-Baden. Zaterdag heeft te Amsterdam onder grote belangstelling de eerste algemene vergadering van het Nationaal Jongeren Verbond sinds de bevrijding van ons land, plaats gehad. Jan Derksen behaalde te Zürich het wereldkampioenschap sprint voor pro fessionals, door den Fransman Senfft- leben in twee ritten te verslaan. De nieuwe wereldkampioen in de bloemen, r.a zijn overwinning. Anefo P. Gistermiddag sprak het Amsterdam se Bijzondere Gerechtshof over den oud-NSB-burgemeester van Velsen, Tjeerd van der Weide, het doodvonnis uit, conform de eis welke de procu reur-fiscaal, mr. N. J. G, Sikkel, op 23 September stelde. Van der Weide kreeg het recht tot beroep in cassatie. Het te Bogota verschijnende blad .Espectador" meldt, dat Leon Degrelle» de Belgische Mussert, Columbië zou zijn binnengekomen. ORKAAN IN DE GOLF VAN MEXICO. Een orkaan in de Golf van Mexico inet een snelheid van ongeveer 150 km per uur, heeft Florida's citroenenoogst bedreigd. Door de autoriteiten zijn voorzorgsmaatregelen genomen. Onder leiding van het Rode Kruis zijn de bedreigde streken zo veel moge lijk ontruimd. Ten behoeve van schepen zonder radio zijn door vliegtuigen waarschuwingsbiljetten uitgeworpen. Een vrolijke herfstzon scheen over de baan, toen de versierde tram met ge nodigden het station Schoorl binnen reed. Reeds in 1914 had Schoorl een dergelijk feest beleefd, toen een hon derdtal kinderen met hun tot „Bokke- tram" gedoopte, versierde bokkewa- gens hun nieuwe collega kwamen be groeten, onder het zingen van: „Tussen Noordzee en Schoorldam, loopt de Groeter bokketram" Thans, 50 jaar later, waren er weer schoolkinderen, er waren bloemen en er waren toespraken, er was een mooie versiering er was koffie en gebak en er waren sigaren. Alles ter ere van de feestelijke her opening van de tramlijn Alkmaar- Schoorl- Warmenhuizen Burgemeester J. C. Jochems bracht hulde aan de NS, hoewel hij toch ook nog wensen had, wensen, die op alleraardigste wijze bo vendien door een aantal schoolkinderen tot uiting werden gebracht in hun lied, vol van vrijmoedige critiek: Maar beter nog was het voor Schoorl geweest, Als 't niet was October, maar Meimaand, dit feest. Nadat ook de voorzitter van V.V.V., de heer Winder, en de heer v. d. Garde woorden van welkom hadden gesproken, antwoordde de vertegenwoordiger van de directie der N. S., mr. de Steenwin kel, en zeide o.a. dat hij niets mocht be loven, maar zijn best zou doen, verbe teringen te bereiken. Hét gejuich steeg ten top toen de schooljeugd meemocht naar Warmen huizen en terug. Ook daar weer vlag gen en groen en verheugde gezichten. En toespraken van burgemeester Nolet, mr. de Steenwinkel, den heer Dekker en tot slot Koedijk's burgemees ter, die aantoonde, dat de tram banden legt, nog sterker dan materieel alleen. Trouwde niet onlangs een dochter uit zijn gemeente met een machinist van de tram? Om ruim één uur vertrok de tram in snelle vaart terug naar Alkmaar. Het Republikeinse persbureau Antara bericht uit Tjogjakarta het volgende: In 'n toespraak tot een Inter-Azia- tisch Jeugdcongres heeft Soekarno gis teren tfc Djogja onthuld, dat hij in Juli 1942, kort na de landing van de Japa nezen op Java, 'n geheime sam znkomst met »Hatta en Sjahrir ten huize van Hatta te Batavia heeft gehad. Onmid dellijk na zijn terugkomst uit zijn bal lingschap op Sumatra had hij zich tot Hatta en Sjahrir gewand om te beraad slagen over de stappen, die tijdens de Japanse bezetting moesten worden on dernomen om tot de voltooiing van de Indonesische revolutie te komen. Soekarno deelde verder mede, dat de tcc.i getroffen overeenkomst hem uiter lijk aan de zijde der Japannezen deed staan, welk feit verantwoordelijk was voor de van verschill. zijden verspreide laster, wélke hem als collaborateur brandmerkte. Hij verklaarde, dat zijn ostentatieve collaboratie met de Japan nezen een van de „onvermijdelijke fac toren" was, welke noodzakelijk voor de verwezenlijking van de Indonesische revolutie waren. Soekarno deelde ook nog mede, dat „indien het" Indonesische geschil niet zo spoedig mogelijk geregeld wordt, Ne derland zelf in het begin van het vol gend jaar in een revolutie zal worden gestort". De Sowj et-Unie heeft aan het Inter- jationaal tribunaal voor het Verre Oos ten de eis gesteld, dat keizer Hirohito 'an Japan als oorlogsmisdadiger moet vorden beschouwd. Doordat de bestuurder van een militaire auto verblind werd door een tegenligger reed hij op de verkeersweg tussen Honster en 's-Gravenhage op °3 jongens in, die vrijwel op slag gedood werden. c In het Aquarium. Ik was juist bezig mijn voelsprieten te poetsen en mijn scharen te slijpen, toen ik door de ruit van het aquarium weer enige dier gedrochtelijke schepsels ontwaarde, die wij met de naam mens hebben gedoopt. „Wat zijn zij lelijk", zuchtte de groene Zee-roos. „En wreed!" kraste de Garnaal. „En ze liegen dat ze zwart zien", riep een kleine Haai, die uit zijn school kwam klappen. „Hebben ze ons niet beloofd, dat Hitier en Göring naar de haaien zou den gaan? Hoe hebben wij op dat vette hapje gevlast!" „Zwart is anders een mooie kleur", klonk het ietwat slijmerig uit de bek van de Inktvis, die met zijn zuignapjes te spelen zat, „ik heb niet over de men sen te klagen", „Niet te klagen?" protesteerde de Ha ring verontwaardigd. „Niet te klagen? Ze moesten jou maar eens kaken!" „Je bent gruwelijk ondankbaar", be rispte hem de Paling. „Zij geven je nog wel de ere-naam „Zee-banket". Zij hebben hun gebreken, zeker, maar zij beteren zich. Zelfs op de tram staat te genwoordig: Verboden te roken!" „Och, jij", riep de Schelvis, „jij hebt een hoofd als een garnaal". „Dat is een belediging, dat neem ik niet, en zeker niet van iemand met schelvisogen!" gilde de Garnaal. „Houd jullie je toch bedaard", klaagde een Schol, die, in zijn dutje gestoord, uit het zand oprees en het als een sluier weg liet vloeien^ „Neem de mensen zo als ze zijn." „Wat een platte opvatting", kirde het Zeepaardje, dat zijn staartvinnen als een raadje dartel draaien liet. „Kijk ze er toch eens onnozel uitzien", lispelde de Oester, die door de spleet tussen zijn schelpen gluurde. „Die dik ke man daar links heeft een neus, zo rood als een kreeft." Ik voelde dat ik een kleur kreeg. „Laat de mensen met rust", waarschuw de ik. „Zij zijn misschien wel lelijk en wreed en dom en lui, maar zij hebben zeker ook wel wat goeds. Ik zal hun ge daante aannemen en een tijdje onder ze leven. Ik zal ze observeren, met mijn sprieten aan de tand voelen en als het nodig is een beetje knijpen met mijn schaar. En ik zal van mijn bevindingen verslag uitbrengen in de krant". Toen waggelde ik ruggelings naar huis. KREEFT. Flet ernstig vliegongeluk te Apeldoorn, Het gymnastiek lokaal van de school, waar in zich op het ogenblik van de ramp een aantal jongens bevond, waarvan velen ten gevolge van de hevige brandwonden om het leven zijn gekomen. Anefo P. WOENSDAG 9 OCTOBER 1946. HILVERSUM I, 301 M. VARA 7, 9 13, 18, 20 en 23 Nieuwsberichten. 7,30 Mu ziek bij het ontbijt. 10 VPRO Morgenwij d:ng. 10,20 VARA Voor de vrouw. 11 Gr. platen 12— Orgelspel Johan Jongè 12.50 Nederlandse koorzang. 14,16 Kamermu ziek. 15 Voor de jeugd. 17,15 Clarinet en piano, 17,45 The Minstrels. 18,30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19,30 VPRO Dingen die je vasthouden. 20,15 VARA Radio Philh. Orkest. 21,15 Hoorspel. 22,45 Gees telijk leven. HIVERSUM II, 415 M. NRCRV 7, 3, 13, 19, 20 en 22 Nieuws. 7,45 Woord voor de dag. 8,15 Morgenconcert. 9 Voor zieke jongeren. 10,30 Morgendienst. 11 Piano recital. 12,15 Mandolinata *3,15 Orgelcon cert. 14,50 Berliner Philharmoniker. 15,30 (RNIO) Vierhandig pianospel. 16 Zang recital. 16,35 Voor jongens en meisjes 17,45 (RNIO) Rijk over zee. 18,40 piano 19,30 Engelse les. 20,05 Mannenkoor. 20,50 Historiscne verbondenheid. 21,10 Omroep orkest. 22,15 Actueel geluid. 22,45 Avond- overdenking. 23 Late Schubertiade, Zitting van de politierechter. De politierechter had gistermiddag weer een hele rij strafzaken te berechten. Mevr. LS, een dame uit een keurige Alkmaarse straat, had achterbuurtme thoden toegepast, door de werkster van mevr S uit te maken voor „moffengriet". Of deze werkster K. inderdaad met Duitsers was omgegaan, was niet te be wijzen, en mevr L, die bekend staat om haar scherpe tong, werd veroordeeld tot f 25 of 10 dagen met een proeftijd van 3 jaar. Verdachte, die meende, dat de Ko ningin zelf bevel gegeven had, om een dergelijke scheldcampagne te openen wenste in hoger beroep te gaan. Dit verhaal had nog een vervolg. Mevr. S—G, die zich aan de openbare scheld partijen, welke mevr L er op na hield, ergerde, kwam voor haar werkster op, en was tevens zo onvoorzichtig, op te merken, dat de dochter van mevr L. „toch zelf ook met Duitsers had geschar reld". De jongedame in kwestie „nam" dat natuurlijk niet, zodat mevr. S. zich nu bestraft ziet met J 5 boete of 2 dagen Een Alkmaars huisvader, die een volks tuintje had, maakte misbruik van het vertrouwen zijner medetuinders en nam 35 tabaksplanten uit een buurtuin. Het speet den man nu wel erg, maar dat was even te laat.' Hij werd veroordeeld tot J 15 of 10 dagen. Hout was in de oorlogsjaren goud waard. Dat de vrienden L en Z, die In de maand Mei bij een boer in Akersloot een aantal palen wegnamen, dat deden om niet in de kou te zitten, betwijfelde de politie echter ten sterkste. De uitspraak was dan ook J 15 of 10 dagen. De jonge Alkmaarder H was op 6 April erg boos geworden op een militair. Het liep zo hoog, dat H. een dolk trok. Een ijverig burger stak een stokje voor de bloedige gevolgen, die een steek met het gevaarlijke wapen zou hebben en ging de vechtersbaas, die de benen nam, achterna om hem aan de inmid dels gewaarschuwde politie over te leve ren De jongeman was van deze ijver in' het geheel niet gediend en geelde een 'rake klap uit, die den heer K een bloed neus en een kapotte bril bezorgde, waar mee hij zes weken „mooi" was. Behalve de onkostenrekening voor de bril en de neus kan de vechtersbaas kiezen tussen I 50 of 6 dagen. Het tweetal H en K uit Bergen had een radiotoestel weggenomen en verkocht. K had geen blanco strafregister, maar dat was hij vergeten, en toen hij het zich herinnerde, noemde hij al zijn „kraakjes" misverstanden, waarvan hij er al enkele had opgelost. K, die als Duitser de Hol landse gastvrijheid al heel slecht waar deert, werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met directe inhechtenis neming. •-» Iets anders stond het met H, die ook bij de volgende zaak betrokken was. Samen met een zekere B had hij uit d'e garage van F autobanden gestolen. Mr Berkhouwer, die hem verdedigde, schetste H als slachtoffer van de omstan digheden. Door de oorlog was hij van de ene pech in de andere geraakt, en nu juist weer wat in het gareel gekomen. Als de eis van 5 maanden zou worden toe gepast, moest verd. wéér opnieuw begin nen en. zou misschien in zijn oude zwak heid terugvallen. Het geval zal nu aan de reclassering wordeh voorgelegd. „Melk is goed voor elk" dachten G en D uit Egmond en vulden hun flessen uit de melkbus van een boer. Al is de ver leiding sterk, het is niettemin ongeoor loofd, zoiets te doen; ze moeten hun melk nu duur betalen met f 30 of 15 dagen. De gebroeders Holman, die o.a. het vlieg veld Bergen hadden aangelegd, werden door het Bijzonder Gerechtshof veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf met af trek v&n voorarrest, door te bréngen in een Rijks Werkinrichting en ontzetting uit de beide kiesrechten enz voor de tijd van 11 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1