ALKM. BOYS I. C. H. Wat brengen de Theaters? STAD EN OMGEVING Lezing Miss Josephy. Waarom verschil in behandeling? Distributiekring Alkmaar Petroleumbonnen Predikbeurten de nieuwste Modeplaten. P.O.A. nv. Payglop. Burgerlijke stand Broek op Langendijk. Het Tribunaal houdt zitting ZE HEBBEN DE HARTEN ONZER VROUWEN GESTOLEN! Ei is wéét een zending Nylon kousen in Nederland aange komen. Amerikaansche kousen, van glas gesponnen en toch ijzer- sterk, ragfijn en elegant. Kousen, die, het hart van elke vrouw gestolen hebben. Maar Nylon kousen of geen Nylon kousen, een andere hartewensch is voor iederen Nederlander in vervulling gegaan. We kunnen weer genieten van ons kopje echte thee! Wat heeft de Gruyter ons weer ver rast met zijn vier bekende merken. Zelfs het merk zilver-rood, die bijzfonder fijne, geurige thee is er weer. Luchtdicht verpakt in me taalpapier. Thee zooals alleen de knappe vakmenschen van de Gruyter die kunnen samenstellen. En zoo heeft de Gruyter met zijn thee weer aller hart gestolen. Betere thee - geurig en verkwik kend als geen andere en Waarheen? Bergen. Verzorgt de graven van onze bevrijders! De spannende avonturen van Piepneus en Bibbersnoet De huisvesting van Indische gerepatriëerden Stompetoren. Herdenking gevallenen Alcm. Victrix op bezoek te Heemskerk De Boys ontvangen R.C.H. Zondag a.s. 2.30 uur Gisteravond hield miss F. L. Josephy, MA in de Harmonie een boeiende inlei ding over het onderwerp „The United Nations and World Government". De avond was georganiseerd door de Alk- maarse afdeling van het genootschap „NederlandEngeland" tezamen met de „Federale Unie". Nadat de voorzitter, de heer Snijders, de spreekster bij het aan dachtige gehoor had ingeleid, begon miss Josephy met erop te wijzen, dat de Vol kenbond moest falen, omdat het geen bond van volken, maar een bond van re- gerings-afgevaardigden was. Ook thans is dat weer het geval, en de oplossing moet hierin gezocht worden, dat de af gevaardigden naar de vergaderingen der Verenigde Naties door de volkeren zelf moeten worden gekozen, en niet door de regeringen benoemd. Miss Josephy toonde aan, hoe de federale regerings vorm (USA, Canada, Zuid-Afrika, Zwit serland) overal ruzie en twisten binnen de eigen grenzen voor goed uitbant. Om ons aller doel: „Nooit meer oor log" te bereiken is daarom nodig een „World Federation", desnoods voorlopig een „Verenigde Staten van Europa", met één federaal leger, géén visa en andere grensformaliteiten en zonder ministeries van buitenlandse zaken, die dan over bodig zullen zijn. Miss Josephy noem de de Tennessee Valley Authority, die volgens de federale gedachte werkt, en betoogde, dat ook in Europa, bijv. bij Rijn of Donau zo iets goed mogelijk is waardoor de armere landen tot groter bloei zouden komen. Daarmee zou al één van de doelstellingen verwezenlijkt zijn: gemeenschappelijke welvaart De overige zijn: gemeenschappelijke vrijheid, poli tiek en strijdmacht (politiemacht). Nadat Miss Josephy met klem had betoogd, dat een ieder individueel dit moet hel pen verwezenlijken, beëindigde zij haar boeiende, vaak geestige voordracht. Na de pauze was er gelegenheid de spreek ster vragen te stellen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Een lezer vestigt onze aandacht op het verschil in behandeling tussen geïnter neerden, die een vrouw of een huis houdster achterlieten en na hun vrijla ting hun eigendom onaangeroerd terug vinden en zij, voor wier boedels niemand meer zorgde en welke daarom door den Staat „in bewaring" werden genomen. Z.i. geschiedt hier een groot onrecht. Hij haalt daarbij het voorbeeld aan van een bunkerbouwer uit Bergen die na zijn vrijlating door zijn vrouw weer genoegelijk in zijn, hun destijds door de Duitsers toegewezen woning, werd ont vangen, terwijl er niets aan zijn inboe del mankeerde. Daarnaast wijst hij op het geval van een ouden arbeider-pensioenhouder uit dezelfde gemeente, een weduwnaar wiens huisje te klein was om er een beheer der over aan te stellen en wiens huis houdster buiten de deur was gezet Van alles wat deze man bezat is niets meer te vinden en de instantie die hem na zijn internering zou moeten helpen liet hem in de steek. Thans heeft hij een uitgewoonde zomerwoning gekregen en er zijn hem enkele waardeloze meube len toegewezen. Zijn eigen boedel is „georganiseerd", en van pension houden kan natuurlijk geen sprake meer zijn. Met het oog op onze beperkte ruimte moeten wij met bovenstaande medede lingen uit het ons gezonden artikel vol staan. „ROSMERSHOLM" in HET GULDEN VLIES. Als abonnementsvoorstelling werd gis teravond in het Gulden Vlies weer een opvoering gegeven van Ibsen's Rosmers- holm, door Comedia onder leiding van Cor Hermus. Het stuk dat zeer kort geleden zo'n groot succes had, maakte ook nu in de voortreffelijke opvoering diepe indruk. Een luid applaus beloonde de uitvoeren de voor hun sterk aangrijpend spel. UITSPRAAK TRIBUNAAL. Cornelis ten Bruggencate, te Heiloo werd veroordeeld tot internering voor de tijd, in detentie doorgebracht, ont zetting uit diverse rechten en verbeurd verklaring van het vermogen tot een be drag van f 2000. Verstrekking van schoenenbonnen. Voor de inwoners der gemeente Alk maar, die in het bezit zijn van een dis tributiestamkaart waarvan het laatste cijfer een nul (0) is en die na 1 Januari 1945 geen bon voor gewone schoenen, beroepsschoenen of Amerikaanse schoe nen hebben ontvangen, bestaat gelegen heid een schoenenbon in ontvangst te nemen, overeenkomstig onderstaand let- terschema. Zij, wier geslachtsnaam begint met de letters: A, B en C op MAANDAG 14 OCTOBER 1946 D, B, F, G, H en I op DINSDAG 15 OCTOBER 1946 J,K, L en M op WOENSDAG 16 OCTOBER 1946 N, O, P, Q en R Op DONDERDAG 17 OCTOBER 1946 S, T, U, V, W, X, IJ en Z op VRIJDAG 18 OCTOBER 1946 Het kantoor is geopend van 9—12 en van 2—8 uur (loket 4). Men beware deze publi catie en houde zich stipt aan zijn dag. Van het letterschema zal onder geen voorwaarde worden afgeweken. Na-uitrei king vindt niet plaats. N.B. Stamkaart en inlegvel G 605 moeten worden medegebracht. Zij, die een aanvraagformulier hebben ingevuld ter verkrijging van een bonkaart voor petroleum voor kook- en/of verlich tingsdoeleinden, kunnen bedoelde kaar ten afhalen: te KOEDIJK (Gemeentehuis) op Woens dag 16 October van 9.30—11.30 uur. te SINT PANCRAS (café Hes) op Woens dag 16 October van 1—3 uur. Distributiekaarten van alle gezinsleden medebrengen. STOMPETOREN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. De Jong Zwarte kerkje, 7,30 uur ds. Loysen en ds. de Jong. OTERLEEK: zie Stompetoren. SCHOORL, zie Groet. GROET: 10 uur ds. C M de Jong. WARMENHUIZEN: 2,30 uur ds C M de Jong, (collecte noodl kerken en per sonen „HERCULES-HYGIEA". Zondag a.s. wordt in het gymnastiek lokaal te Noord-Scharwoude door de Turnkring Hollands Noorderkwartier" voor de leden van de verenigingen van die kring, gelegen ten zuiden van Schagen de gelegenheneid opengesteld tot het afleggen van de vaardigheids- proevan, uitgeschreven door het KNGV Met het afleggen der proeven van de adspiranten meisjes en jongens zal worden begonnen om 10 uur en van de dames en heren om 2 uur. De volgende verenigingen zullen deelnemen: 1. Sparta", Winkel met 7 meisjes; 10 jongens; 10 dames en 6 heren. 2. ,,UDI—WIK", Dirkshorn met 4 meisjes en 5 dames. 3 „Hercules-Hygiëa" alhier met 10 meisjes; 15 dames en 3 heren. Iedere deelnemer wordt verzocht tij dig aanwezig te zijn. Het aantal deelnemers is niet grqpt. doch alle begin is moeilijk. In verge lijking tot andere turnkringen staat men in de turnkring ..Hollands Noorder kwartier" voor wat betreft deze proe ven nog in de kinderschoenen. Er wordt een volgend jaar op een zoda nige deelname gerekend, dat deze de deelname in andere kringen kan eve naren. Want een behoorlijk turnster of tur ner moet deze proeven kunnen afleggen Eerst dan kan men zeggen een „all round" turnster of turner te zijn. OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag a.s. is de apotheek van mevr. Wanna op de Mient geopend. In deze apotheek wordt in de komende week ook de nachtdienst verricht. Ontvangen STEMMEN BIJ VOLMACHT. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kennis, dat de kiezer, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werk zaamheden meebrengen, dat hij her haaldelijk of althans gedurende een ge deelte van het jaar werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, mits zijn af wezigheid, indien hij gedurende het tijd. vak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is," een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens la Ter dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stem men de vrouw die, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan bovenstaande voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, af wezig pleegt te zijn. De aanwijzing van de gemachtigde geschiedt eerst nadat de belanghebbende een daartoe strekkend verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de indiening moet ge schieden voor 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoekschrif ten zijn van heden af kosteloos verkrijg baar ter gemeentesecretarie, le Afde ling. Voor het opmaken der volmacht moe ten de kiezers zich in persoon vervoe gen ter secretarie. Alkmaar, 12 October 1946. De Burgemeester voornoemd, G. van Slingerland, l.o. B Geboren* Edo Chrlstlaan, z. van A Vries en E D C Blankman Karei, z. van K Wilbrink en H Spierenburg Hanny, d. van W de Groot en G Goossensen Klassiena J, d. van G Nieuwland en E Buscher Helena E, d. van K van Dijk huizen en T J Langerak Wiggertje M: d. van W J Tol en W Hoogland. Gehuwd: Jan Bos te Alkmaar en T P Kouwen Hendrik Lap en Pietertje cfe Groot. Overleden: Trijntje Galis, echtg. van K Slik, 67 jaar. Ingekomen: W Bakker en gezin, Bovenweg 248, vanWonseradeel Ella J A Jansen, Benedenweg 97, v. Epe Mijn hard Leezer, Benedenweg 35, van Aalten. Vertrokken: J ten. Wolde, van Be- nedénweg 119b, naar Assen G de Vries en echtg, van Benedenweg 25a, naar Am sterdam P J en M Smit, van Bovenweg 284 naar Baarn Johannes A Legerstee en gezin, van Bovenweg 252a, naar Ril land Bath D Koning en gezin, van Bo venweg 209b, naar Oudendijk Tona P Kouwen, geh met J Bos, van Bovenweg 254, naar Alkmaar. CHR. FABR. EN TRANSPQRTARB. BOND IN VERGADERING BIJEEN In de Vrijdagavond gehouden vei gadering van bovenstaande bond werd besloten om zich tot B. en W. te wenden om een vergunning voor het houden van een „Bloempjesdag Collecte" ter bestrijding van de TBC. Voor ditzelfde doel zullen de leden iedere maand f 0.50 extra contributie stoten. Verder ligt het in de bedoeling om 27 November a.s. een propaganda avond, in de Ned. Herv. Kerk te Broek op Langendijk te organiseren. zooals alleen bij de Gruyter nog een belangrijke besparing door de tien procent korting! Cornelis S., postambtenaar uit de Langedijk, werd eind 1940 lid van de NSB, omdat de toestand zo slecht was. Hij was groepsleider tot Dolle Dinsdag en gaf „burgemeester" Stoutjesdijk een lijst met namen van ingezetenen van zijn gemeente, die anti-Duits waren. Daarmee leverde hij zijn dorpsgenoten over, het was 1944, aan de S.D. Er was nog een tweede lijst, eveneens met namen, die in aanmerking konden ko men voor „spitten". Verd. beweerde, dat hij die lijsten op verzoek van bur gemeester Stoutjesdijk had gemaakt. Beklaagde droeg een NSB-uniform en een pistool. Er kwam van alles uit het dossier, waarbij veel bezwarend mate riaal. Mr. Berkhouwer heeft tegen Schrie- ken gezegd: „Had die Stoutjesdijk de lijst maar in de kachel gegooid", maar inderdaad was het beter geweest als Schrieken dit had gedaan inplaats van hem te verzenden. Gelukkig zijn er geen gevolgen geweest Moeten we niet wer ken in de richting van reconstructie van dit gezin? Spr. vroeg clementie. Uitspraak over 14 dagen. Jacob D. C. heeft enige jaren in Alkmaar gewoond en aan de burge meester een brief gericht, dat hij van de „nieuwe orde" was. In Januari 1945 heeft verd. gezegd dat hij ergens on derduikers wist. Dat hij beweerd heeft, deze te zullen aangeven, ontkende ver dachte met klem. Na een uitvoerige discussie wilde het tribunaal getuigen horen, en werd de zaak aangehouden. LANDWACHTEKS STAAN TERECHT. Hendrik W. uit Schoorl en Jzef den B uit Bergen stonden gisteren voor het tribunaal te Alkmaar. W wilde dienst- nemen bij de hulppolitie en kwam bij de landwacht terecht. Volgens verdachte's THEATER HARMONIE. De slag om Arnhem Het theater Harmonie zal deze week ondanks de twee voorstellingen per avond, uitverkochte zalen hebben, wano daar draait de prachtig-historische film „De slag om Arnhem" (Eagle Lion), die niet alleen in ons land maar ook in En geland reeds duizenden belangstellenden heeft getrokken. Men herinnert zich hoe kort geleden verwanten van de dappere jongens die hier het leven voor de vrijheid van ons land hebben gelaten, hun graven in en om de Gelderse hoofdstad hebben be zocht en hoe voor hen toen deze film vertoond is geworden. De opnamen mogen dan niet in de spannende Septemberdagen van 1944 zijn genomen, toch vormen ze een historisch juiste weergave van de grote militaire gebeurtenissen, welke zich hier hebben afgespeeld omdat zij niet alleen ter plaat se zijn genomen maar omdat zij ook ..gespeeld" werden door zovelen van de mannen, die in dat oord der verschrik king de strijd hebben meegemaakt en aan de dood zijn ontkomen. Twee dagen moesten deze dapperen de strijd om de brug volhouden. Dan zou er versterking komen. Zij hielden het negen dagen vol, de versterking bleef uit en het werd een droeve aftocht, waarbij er van de tienduizend die hier als parachutisten werden uitgeworpen slechts twee duizend in leven bleven. Hoe zij neerkwamen, hoe zij vochten en met welke ongelooflijke moed en stand vastigheid zij volhielden, dat alles wordt in dit machtige filmwerk tot in details weergegeven. Het is een film die ieder moet zien en ieder moet onthouden omdat Neder land aan de dapperen die hier hun leven lieten onnoemelijk veel te danken heeft. Vooraf veel interessant nieuws, o.a. de uitspraak in Neurenberg, waarbij men precies kan zien hoe de beschuldigden daarop reageren. Bij het Hollands nieuws o.a. een op name van het maken van gramofoonpla- ten en enkele fragmenten van de ont zetfeesten in Leiden en Alkmaar. VICTORIA THEATER. LOVE STORY. Het Victoria Theater brengt deze week de Engelse film, die ook voor ons land haar Engelse titel heeft behouden. De bekende acteur Stewart Granger, die cnlangs een bezoek aan ons land heeft gebracht, speelt in deze liefdesgeschie denis de hoofdrol en hij doet dit op een zeer vlotte wijze. Hij heeft het anders met de twee jonge vrouwen in de aar dige badplaats in Cornwallis niet gemak kelijk. Lissa Campbell het meisje dat nog wat van het leven wil genieten en het actricetje dat in het openlucht-the ater wil optreden bezorgen hem heel wat moeilijkheden. Tal van aardige ta ferelen, prachtige natuuropnamen en goede mumiek vormen d. attractie naast het spel van Margaret Lockwood als Lissa en Patricia Roc als de actrice, die inderdaad jonge vrouwen zijn, die de aandacht trekken en die heel goed spe len. In het voorprogramma waren als steeds het Holl. Nieuws en het Wereld- actuele opnamen o.a. van de 3 October- nieuws, twee interessante films met vele feesten te Leiden en de 8 October-fees- ten te Alkmaar. Een attractie voor onze stadgenoten. ALK. BIOSCOOP THEATER. DE PECHVOGEL. Joe Brown is zo langzamerhand een goede bekende geworden van het Alk- maarse publiek. Hij zorgt er altijd voor, dat de toeschouwers eens hartelijk kun nen lachen. Hij doet dit op een zeer bijzondere wijze.En ook in De Pech vogel is de vrolijkheid niet van de lucht en hartelijk lachen doet in deze tijd goed. Een goed voorprogramma leidt de film van Joe Brown in. raadsman, Mr. de Groot, heeft hij als landwachter geen misdadige dingen ge daan. Van de lange uniformjas, die hij als landwachter kreeg, maakte zijn vrouw klompsokken. Uitspraak over 14 dagen. Den B, was buurtleider van de NSB, lid van- het NAF, colporteerde met Vova, en werd in 1944 lid van de hulplandwacht. Hij verrichtte in Bergen patrouilledien sten (volgens den B. om tegen diefstal te waken). Getuige Timmer beweerde, dat verdachte wel eens iemand gewaarschuwd heeft om maar liever onder te duiken. Mr. Smal, die als raadsman optrad, pleitte clementie. Ook hier volgt de uitspraak over 14 da gen. -V SS-MAN UIT SCHOORL VOOR ZIJN RECHTERS. De stoker-machinist Gerardus van R. uit Schoorl is in 1940 NSB er geworden, omdat hij geloofde dat de NSB ons land vrij zou houden van Duitsland, Hij las noch kranten, noch Vova. In 1941 meldde hij zich voor het legioen van Seyffart en werd vandaar naar de SS gestuurd. Hij draagt het „bloedgroepteken" van de SS, doch weigerde in Zenheim in het open baar de eed op den Fuhrer af te leggen, zoals ook uit een getuigeverklaring blijkt. Verdachte is tot het legioen toegetreden, uit wanhoop, omdat zijn vrouw had gezegd, dat ze van een ander hield, In een treffend pleidooi haalde Mej. Mr van Beek uit Haarlem meerdere voorbeel den aan van mensen, die van politiek niet het flauwste benul hebben. Na een aantal verklaringen overgelegd te hebben, ver zocht zij het tribunaal verdachte zo spoe dig mogelijk in vrijheid te stellen, om voor zijn gezin te werken, waar de goede harmonie is weergekeerd. Over 14 dagen zal het tribunaal uitspraak doen. Het Alkmaarse Tribunaal- deed Vrijdag morgen uitspraak in de volgende twaalf zaken: 1 Klaas Leeuw, Wieringerwaard, (vrij) ontzetting uit kiesrechten en recht tot ambtsbekleding. 2 Johan A Hillen, Texel, (niet versche nen, eveneens vrij) idem. 3 Arie J Both, Den Helder, (niet ver schenen, eveneens vrij) idem. 4 Jan W Niessink (niet verschenen, eveneens vrij) idem, - 5 Klaas Stam, Twisk, (eveneens vrij), idem. 6 Willem A van Jeveren, Wij denes, deze zaak zal door den adj .-secretaris van het Tribunaal, mr J R de Groot nog na der worden onderzocht. 7,Willem Bos, Noord-Scharwoude, (vrij) ontzetting uit kiesrechten en recht tot ambsbekleding met verbeurdverklaring van f 500 van het vermogen. 9 Jacobus A Middelkoop, Den Helder, (vrij) ontzetting uit kiesrechten en recht tot ambtbekleding. 9 Cornelis Koetsier, Den Burg, (gedeti neerd) internering van 1 jaar en 9 maan den, te beëindigen op 20 Januari 1946. Ontzetting uit kiesrechten en recht tot ambtsbekleding met verbeurdverklaring van het gehele vermogen. 10 Antje fchaak, Beemster, (gedeti neerd). In vrijheidsstelling met Ingang van heden, ontzet uit kiesrechten en recht tot ambtsbekleding, met verbeurdverklaring van f 2500 van het vermogen. 11 Johannes C Bon, Den Helder, (gede tineerd). In vrijheidstelling met ingang van heden, en ontzetting uit kiesrechten en recht tot ambtsbekleding. 12 Cornelis Does, Broek in Waterland, (gedetineerd). In vrijheidstelling met in gang van heden, ontzetting uit kiesrech ten en recht tot ambtsbekleding, tevens verbod tot het dienen bij de gewapende macht. Maandag; 14 October „Het Wapen van Heemskerk": Jeugdbijeenkomst „Youth for Christ Rally". „Het Gulden Vlies": 8 uur Voorlich tingsavond Indië. „Ned. Indie toen, nu en straks", met lichtbeelden. Dinsdag 15 October: „Het Wapen van Heemskerk" gezelschap „Ex Oriente Lux" over „De reconstructie der He- thietische geschiedenis". Op ons kerkhof liggen 246 eenzame graven - graven van jongens en mannen, die gevallen zijn voor ónze bevrijding! Zij liggen daar rij aan rij, 248 jongens van moeders, die nooit het graf van hun zoon hebben gezien. Bent U er wel eens geweest? Be gemeente onderhoudt het kerkhof; alleen de gemeentewerkman, die met toewijding de graven verzorgt, zou aan de vrouwen en moeders van de gevalle nen iets kunnen vertellen over het graf van hun man of zoon. Hoe graag zouden die vrouwen in het verre land eens een berichtje ontvangen over het graf, een berichtje, dat het op zo'n mooi plekje ligt, dat het er netjes en verzorgd uitziet, dat hun jongen er vredig rust. Maar niemand is er, die dat doet. Nie mand trekt zich iets aan van het ver langen der familieleden. Niemand legt bloemen op de graven. Niet op die van hen wier namen bekend zijn, noch op de graven van de onbekenden.' De oorlogsgraven zijn het blijvend aandenken aan het massale offer, dat voor ons land werd gebracht. Het is een nationale plicht der dankbaarheid, dat de graven der in ons land rustende, ge vallen geallieerde soldaten verzorgd worden door het Nederlandse volk, dat daarmee kan bijdragen tot het hechter maken der vriendschapsbanden tussen de Verbonden Volken en Staten. Het onderhoud der graven geschiedt reeds door en voor rekening van de ge meente, doch er is méér nodig: het con tact opnemen met de familieleden van de gevallenen en het menselijk verlan gen en verdriet van dezen helpen ver- lichten. Hiervoor is in Nederland een organi satie gesticht. Het Nederlands Oorlogs graven Comité, waarvan in Bergen een plaatselijke afdeling zetelt, dat zich ten doel stelt de burgers er toe te brengen een graf te „adopteren", d.w.z. ervoor te zorgen als ware het een graf van eigen vader, man, zoon of broer. Met de fa milieleden van gevallenen wier naam bekend is, kan gecorrespondeerd wor den. Zo nodig zorgen wij voor de verta ling van uw correspondentie. Wanneer familieleden over willen ko men, om het graf te bezoeken, verleent men zo mogelijk gastvrijheid. Op de verjaardag of de sterfdag brengt men wat bloemen uit eigen tuin ieder zal zijn eigen wijze hebben, om een dode te eren. Welk goed Nederlander, man of vrouw, jongen of meisje, mits 17 jaar oud, zou niet bereid zijn uit dankbaarheid voor de verlossing van het Duitse juk de zorg voor een of meer graven op zich te ne men? Ondergetekenden zien gaarne aanmel dingen van adoptie tegemoet, hetzij per soonlijk, hetzij schriftelijk, en zijn steeds bereid nadere inlichtingen te geven. Mevr. M. E. Bar.esse Taets v. Arae rongen-van Reenen, Hof laan 25, Bergen; mevr. A. Huygens-Bruynzeel, Komlaan 2 Bergen; mevr. W. Poot-Hansen, Dorps straat 30, Bergen; mevr. K. Essers-Vree- de, Natteweg 17, Bergen. Door G TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 21. De volgende vrije middag wilde ik Bibbersnoet weer om drie uur afhalen; om deze tijd was ze meestal met haar werk klaar. Maar hoe ik ook belde, er werd niet open gedaan. Daarom slenterde ik naar de achterkant van het huis en floot. Dadelijk ging 'n vehster open en Bibberneur stak haar kop naar buiten, ,,Ik heb huisarrest!" riep ze, „Goudmuis is niet thuis en heeft me hier in de kamer opgesloten. Daarom kon ik ook niet open doend" Ja, dat was erg! DORSBEDRIJF. De Staatscourant van 11 Oktober be vat een beschikking van het college van rijksbemiddelaars, waarbij een re geling van lonen en andere arbeids voorwaarden voor het dorsbedrijf bin dend wordt vastgesteld. Woensdag 4 Sept berichtte de di recteur van het districtsbureau Ver zorging Oorlogsslachtoffers, de heer Fels te Alkmaar (het DBVO), aan.de VVV te Bergen, dat hét een eis van de regering was, dat de Indische ge- repatrieerden toekwamen met de be hoorlijke, door de regering verstrekte vergoeding, zodat het niet langer aan ging om hen, op kosten van het rijk in de dure hotels en pensions te laten verblijven. Om het bedrijfsleven in Bergen, dat tengevolge van de maat regelen van den bezetter zwaar had geleden en weer geheel opgebouwd' moest worden, te sparen, had het DBVO er van afgezien om voor het onderbrengen van Indische gerepa trieerd en in Bergen hotels en pen sions te vorderen. Nu het seizoen voorbij is, kon daaraan niet worden ontkomen. De heer Fels wenste daar toe, zonder de VVV er in te kermen, niet over te gaan, mits men er op re kende, dat reeds de 14e gasten moes ten worden ondergebracht. Een bespreking van het bestuur der VVV met burgemeester dr. Huygens was hiervan het gevolg. Het stand punt werd ingenomen, dat Bergen zich niet aan deze nationale taak mag ont trekken. Voor volwassenen mocht een pensionprijg van ƒ3.50 en voor kinde ren van 2.50 per dag betaald' wor den, terwijl bovendien dubbele bon kaarten en extra brandstof worden ver strekt. Aangenomen werd, dat de ge- repatrieerden, na zes of acht maan den, weer naar Indië zouden terug keren. Overeengekomen werd, dat Bergen ten hoogste een paar honderd gerepatrieerden in hotels en pensions zal onderbrengen, aangezien reeds ruim honderd van hen zelfstandig in Bergen huisvesting vonden. Het DBVO deed voorts de toezegging, dat het, in dien onverhoopt de regering de uitke ring zou verlagen, de ondergebrachte gerepatrieerden elders zou onderbren gen. Mochten zij in het vacantiesei- zoan nog niet naar Indië terug kunnen keren, dan zullen zij voor de huisves ting over alle pensions worden ver deelde Reeds 10 September kon aan het DBVO door de VVV de zekerheid worden gegeven, dat het toegezegde aantal in Bergen kon worden onder gebracht. Decentralisatie is voor zulke aangelegenheden te verkiezen boven centralisatie. Ontegenzeggelijk heeft 'b DBVO de bevoegdheid voor de oor logsslachtoffers de nodige woonruimte te vorderen Niemand zal echter ont kennen, dat een vrijwillige onderbren ging de voorkeur verdient. Vrijdag, de dag waarop het 2 Jaren ge leden was dat in de Schermeer de grote ramp plaats vond als direct gevolg van de slag bij Rustenburg, kwamen vele leden van de gebundelde illigaliteit, fa milie en vrienden van de gevallenen bij een te Stompetoren. Gezamenlijk trok men vanuit café Zwart naar het mooie monument, staande bij de oude Polderkerk, om hen te gedenken, die voor het herstel van Neerlands vrij heid het leven hebben gelaten. De voor zitter, de heer V. Waterdrinker, heette de aanwezigen welkom en schetste in sobere trekken he t voorgevallene op 11 October 1944. Hij sprak de wens uit dat het offer van de gevallenen niet tever geefs is geweest. Al worden wij door de houding van velen in de na-oorlogse ja ren teleurgesteld, laten wij allen onze krachten inspannen om te komen tot een betere samenleving tot heil van ons ge liefd vaderland. Vervolgens spraken ds. de Jong van Stompetoren en pastoor Kloes van de Zuidschermer. Ook zij schetsten de grote offers die hier zijn ge bracht om te komen tot een vrij Neder land. Het was een plechtige herdenking die velen diep ontroerde. 2e klas A: In deze afdeling van dis triet I zijn de vijf wedstrijden zo sa mengesteld, dat wij bijna voor alle thuisclubs een overwinning zouden wil' len voorspellen. Of dat ZFC echter te gen Hilversum gemakkelijk zal vallen is nog zeer twijfelachtig. Ook de Alkm Boys hebben aan RCH een flinke te genpartij. Spartaan zal het in Amers foort moeilijk krijgen. AFC zal zich wel handhaven tegen de Kennemers, terwijl West-Frisia thuis tegen WFC zeker geen tweede vergissing zal ma ken. 2e klas B: Hier zal KFC zeker voor een overwinning zorgen op SDW. Of TOG ongehavend uit Volendam zal te rugkeren staat nog erg te bezien Vriendenschaar moet vanuit Culemborg naar Oostzaan. Een reisje, dat wel eens niet succesvol zou kunnen zijn. DWV thuis is vermoedelijk te 6terk voor ZVV. 3e klas D: Hollandia zal de politie mannen APGS een warme ontvangst bereiden en zorgen de twee kostbare punten in Hoorn te houden. Het Helderse HRC moet naar VMS. Een zware uitwedstrijd die echter nog wel eens een verrassing zou kunnen opleveren. Schagsn zal vermoedelijk weinig plezier beleven van haar be zoek aan Zaandijk, De club van Engel is op eigen terrein nog altijd heel sterk. En hoe zal Alemaria Victrix het in Heemskerk maken? Met esn invaller op de midvoorplaats staat zij voor een zware taak. Maar zij zal haar rij van overwinningen niet willen onderbre ken. Als er vol enthousiasme ..tot het einde" gespeeld wordt behoeft de uit- slag voor Alemaria niet ongunstig te zijn. Naar wij vernemen zullen vele supporters Alemaria vergezellen. B i 1 j a r t e n. ALKM BILJARTCOMPETITIE. In de Alkm. biljartcompetitie werd gis teravond in de A-klasse I twee belang rijke ontmoetingen gespeeld. Drie Ruiten ontving in het café van den heer Venneker ZEKZ? A H van Lingen (ZEKZ) won van D Buisman; A J de Wit (ZEKZ?) 300 won van A Wijkhuizen (225), terwijl H Hoogland (ZEKZ?), die 450 p moest maken tegen N Venneker 300 p, de partij verloor. In „de Nachtegaal speelde de thuisclub Excelsior tegen De Optimisten. P Schou ten (Exc 175 p) won van C Hoed (225), C Honing (Exc 225 p) won van Jb Smit (225) en J Moejes (Exc 300 p) won van G Wes- sels (300 p). Vooral de laatste partij was zeer interessant. G Wessels begon uitste kend en stond na ongeveer 12 beurten ruim 100 p voor. Toen kwam J Moeijes op dreef en scoorde in twee beurten 177 car een serie van 99 (die dus juist op 100 strandde) en één van 78, waardoor hij een ruime voorsprong kreeg. Voor de laatste 40 punten waren echter nog 4 beurten nodig. De eindstand was 300 tegen 208 in 18 beurten. In A-klasse I staat ZEKZ? nu bovenaan met 10 p; 2 Excelsior met 6 punten. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN DE GYMN.VER, „DE HALTER" Met groot enthousiasme en de bekende gezellige sportieve sfeer werden Zondag 6 October j.l. de jaarlijkse onderlinge wedstrijden van „De Halter" gehouden, 's Morgens werden de verplichte oefenin gen verwerkt door de 2e en 3e graad dames en heren, terwijl 's middags de le en eregraad haar keuroefeningen ten beste gaven. De uitslagen werden des avonds op de feestavond bekend gemaakt, nadat eerst enkele gymnastiekfilms waren vertoond. Uitslagen dames; 3e graad: 1 A Jongsma £4Vi p; 2 G GrIm 82 p; 3 G Greve 81*/* P 2e graad: 1 N van Amstel 87*/* p; 2 F Groot 85 p; 3 G de Oude 84 p. le graad: 1 T de Haan—Phaff &5% p; 2 R Kes 85*/< p; 3 N Wonder 82 p. Eregraad: 1 I Spigt (kampioene 100*/* p; 2 K Post 99% p; 3 A Eykelhof—Poeze 96*/4 punt. Uitslagen heren: 3e graad: 1 D Langen- berg 81 p; 2 H de Leeuw WU p; 3D Hout koper 78 p 2e graad: 1 L Post 89*/< pi 2 C Schaatsbergen 81 p; 3 G Witsen 75*/* p. le graad; 1 D van Amstel £7*/* p; 2 J Janneman 81'p; 3 P Keesen 79 p. Ere graad: 1 K Boot (kampioen) 105*/* p; 2 M Volkers 101% p; 3 A Boot 89*/* punt.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2