WAPENSTILSTAND in Indonesië gesloten DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een belangrijke stap vooruit Gemeenschappelij ke verklaring Officieel commentaar Lesvliegtuig neergestort De voorstellen der Parijse conferentie Hors d'Oeuvre Grote Vier bijeen Tito's rechters in de ban Nederland helpt Indië De broodprijs „Safety first" te Neurenberg. De executie der nazileiders Ex-keizerin Hermina en Hitier Boterprijs wordt zeker hoger Specerijen zonder bon Bus met voetballers tegen een boom STADSNIEUWS Vanavond naar: Wapenstilstand We luisteren morgen naar Distributie van gedistilleerd WEERBERICHT BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma DINSDAG 15 OCTOBER 1946. Voortzetting van de 1443te JAARGANG No. 122. ALKMAABSCHE COURANT Hoofdredacteur M. H. k, üyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredactear D. A. Klomp TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 8.25 per kwartaal Uit Batavia wordt gemeld, dat een wapenstilstand tot stand is "'ekotnen. Deze zal volgens een officieel communiqué worden ge sloten op grondslag van stabilisering van de huidige militaire posities en het evenwicht tussen geallieerde en Indonesische strijdkrachten. De door beide partijen voorgestelde getalsteikten werden wederzijds aanvaard. Sjahrir, de man die veel bijdroeg tot het verkregen resultaat. De overeenkomst kwam tot stand toen \iahrir er ten slotte in geslaagd was om e Indonesische militaire leiders er van 2 overtuigen, dat zü er van moesten zien om voor het staken van het vuren s eerste eis te stellen, dat geen verdere ederlandse troepen naar Indonesië zou- 2n worden gezonden. In een resolutie werd besloten: ,,De Nederlandse delegatie, de Indone sche delegatie en de Britse vertegen- aordigers hebben eenstemmig besloten n een gezamenlijke wapenstilstands- mmisie met hoogste bevoegdheden ln Dt leven te roepen om toezicht te hou- in op de technische toepassing van de ^•penstilstand, zoals die in de eerste -solutie- is neergelegd. Een woordvoerder zeide, dat dit de -.eiste wijze was om de wapenstilstand n werking te doen treden. Aan de onderscheidene bevelhebbers vordt thans de volgende boodschap ge bonden: „Door de respectievelijke opperbe velhebbers wordt bij dezen tot u een boodschap gericht, waarin mededeling wordt gedaan, dat heden op een vol tallige bijeenkomst van Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigers onder voorzitterschap van lord Killearn is besloten, dat een wapenstilstand tussen de geallieerde en Indonesische strijdkrachten van kracht zal worden zodra toepassing mogelijk is. Desbetreffende orders zullen u zo dra mogelijk worden toegezonden. In middels dienen alle middelen te worden aangewend om vijandelijkheden te vermijden." De gemengde wapenstilstandscommissie heeft de volgende verklaring opgesteld: „Daar beide partijen de wapenstil stand wensen als een eerste stap naar een vreedzame oplossing Van het huidige politieke conflict, ligt het voor de hand, dat de militaire sterkte, zoals* die mo menteel aan beide zijden is, beschouwd moet worden als, een maximum, dat, in dien deze wapenstilstand slaagt, en de politieke situatie zal zijn opgeklaard, nog zal worden verminderd. Het feit, dat een groot aantal van de Nederlandse troepen bestaat uit de „mi litie", die voor lange tijd is gemobili seerd, is een verdere aanleiding om een vreedzame oplosing te bespoedigen, zodat demobilisatie daarvan mogelijk zal worden. Hetzelfde geldt voor het verlichten van de last, die de huidige sterkte van de Indonesische strijdkrachten, de on geregelde troepen inbegrepen, voor het land betekent. Beide partijen zullen elkander op de hoogte houden omtrent de maatregelen, die ten aanzien hiervan worden over wogen en genomen. De wapenstilstandscommissie is be voegd te dezer zake aanbevelingen te doen." Commissie-generaal optimistisch. Officieel wordt medegedeeld, dat de commissie-generaal optimistische ver wachtingen heeft ten aanzien van de totstandkoming van een basisover eenkomst vóór 30 November. Soedirman over de wapenstilstand De opperbevelhebber van de TRI, edivman, heeft gisteren in een radio- De Britse officiële woordvoerder heeft er op gewezen, dat het thans bereikte resultaat niet betekent, dat van heden af het vuren overal auto matisch gestaakt zal worden. Hij deelde verder mede, dat de ge mengde wapenstilstandseommissie bij de eerste gelegenheid de moge lijkheden en de voorwaarden voor de verwezenlijking van de wapen stilstand, waartoe thans in principe besloten is, zal uitwerken. In verband hiermede zullen zo spoe dig mogelijk instructies aan de troe pen gegeven worden. De woordvoerder van de Commissie- generaal deed Aneta mededeling van de grote voldoening, die er in Ne derlandse kringen bestaat over het tot stand komen van de overeen komst. Hij verklaarde voorts, dat deze overeenkomst de beste garan ties bevat voor een efficiënte ver wezenlijking van de wapenstilstand. De woordvoerder legde de nadruk op het grote belang van het feit, dat ge neraal Soedirman, die de opperbevel hebber van de T. R I. is, deel uit maakt van de gemeenschappelijke wapenstilstandscommissie. toespraak het Indonesische volk mede deling gedaan van de wapenstilstand, aldus bericht het republikeinse pers bureau Antara. Soedirman heeft order gegeven, dat alles moet worden gedaan om bot singen te voorkomen. Hij 6prak verder de verwachting uit, dat zijn orders zouaen worden uitgevoerd. Uit Batavia wordt gemeld: Een les vliegtuig, dat van Tjililitan afkomstig was, is neergestort, waarbij de inzitten den, een luitenant-vlieger en een ser geantvlieger ernstig gewond werden Zij werden naar het hospitaal overge bracht. ADRESSERING VAN BRIEVEN AAN PERSONEEL 7 DEC.-DIVISIE De legervoorlichtingsdienst deelt me de, dat brieven aan het personeel van de 7 December-divisie, dat reeds in In- dië is, op de enveloppe voorzien moeten zijn van de toevoeging „7 December- divisie". De adressering wordt dus: naam, rang, legernummer, onderdeel, 7 December divisie, veldpostkantoor Bata via. De succesvolle onderhandelingen te Batavia tijdens welke de wapenstilstand overeenkomst werd gesloten. Tijdens de conferentie, welke gepresideerd werd door Lord Killearn. Links: dr. van Mook en prof. Schermerhorn. Rechts: leden der Indonesische delegatie, wier voorzitter, Soetan Sjahrir, de vergadering toe spreekt. VAN EEN KLEIN JONGETJE Door Amsterdam wandelde een be jaard heer en bekeek de verweerde bezienswaardigheden van de oude grachtenstad Hij nam ook een kijk je in het Begijnhof en zijn grijze hoofd met het markante baardje keek omhoog langs de trapgeveltjes; en hij tuurde van de bruggen over wwue/tJClltErl waar de bruine herfstbladeren geruisloos in het wa ter fladderden Zonder twijfel werd zijn oude hart warm van ontroering, bij het zien van al dat schone en voelde ook hij de drang het te koesteren en te be waren, want Süm Jannie's voor vaderlijk bloed blijft spreken. Niet alleen voor het welzijn van Amster dam, maar van heel de wereld. Geen van de duizende Amsterdam mers herkende hem op zijn tocht, totdat er een klein jongetje, heel' onschuldig en heel impulsief, opeens uitriep: ,,Ha, die Smuts!" Een spon tane uiting van blij herkennen, van geestdriftige bewondering. Hebben wij allen niet deel aan dit herkennen en dit bewonderen, om e idee die Smuts voorstaat en pro pageert en die de verwezenlijking beoogt van een waarachtige gemeen schap der volken? Wij weten maar al te goed, dat m het tot standkomen ve eev ?emeenschap onze eni ge redding ligt En daarom uitte dit jongetje iets van wat in ons aller harten leeft, met die warme Holland se begroeting, zo simpel en zo krach- tig tevens: „Ha, die Smuts!" Kreeft Opstelling door de „Grote Vier" De voorstellen voor de vredesverdra gen met de vijf voormalige as-satellieten in vijf delen vervat, zullen binnenkort aoor de Parijse vredesconferentie aan de ministers van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden worden over handigd. Op basis van dit advies zullen de „grote vier" de uiteindelijke vredes verdragen met Italië, Roemenië, Bulga rije, Hongarije en Finland opstellen. De aanbevelingen" hebben betrekking op de volgende punten: 1. Het voorkomen van toekomstige aanvallen, het economisch herstel van Europa en de vestiging van democrati sche grondbeginselen en „rechten van den mens". 2. De mogelijkheid van het lidmaat schap der V.N. voor de vijf ex-vijande lijke staten. 3. Het terugtrekken van geallieerde troepen na de ondertekening van de vredesverdragen. 4. Territoriale wijzigingen, w.o. grens wijzigingen en de instelling van een vrijstaat van Triëst. 5 Ontwapening van de ex-vijandelij- ke landen, hervatting van internationale handel en herstelbetalingen. De bijeenkomst van <3e ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier is te 6,28 uur gisteravond (Franse tijd) begonnen. De bijeenkomsi duurde een half uur, Alvorens de kwestie Duitsland zal worden besproken, zullen de Grote ler hun werk 'aan d'e vredesverdra gen met de vroegere satellieten vol tooien. Molotof en Bidault achtten het om technische redenen gewenst, dat een volledige bespreking inzake Duits- d in Europa zou worden gevoerd. Byrnes ging met dit standpunt accoord, h°ch adviseerde eerst een voorlopige bespreking in New York te houden aldus werd besloten. Te. New York zullen tijd en plaats van- een diepgaand on derzoek van de kwestie worden be paald. De plaatsvervangers der 1 ministers zullen tot 26 of 27 October in Parijs blijven en daarna naar New York vertrekken. Later werd vernomen, dat de mi nisters van buitenlandse zaken zijn overeengekomen, dat, indian de over weging der ontwerpvredesverdrager(\ niet op 20 November zou zijn beëin digd, men zou beginnen met een voor lopige bespreking van het probleem Duitsland. Radio Vaticana heeft meegedeeld, dat de kerkelijke ban is uitgesproken Over allen, die een actief aandeel Hebben ge had in de veroordeling tot zestien jaar dwangarbeid van Mgr. Stepinae, den aartsbisschop van Zagreb, die beschul digd werd van „misdaden tegen de staat". Tengevolge van zware overstromln gen zijn in Assam 120 dorpen overstroomd en 300.000 personen dakloos. Het spoor wegverkeer is over 40 km gestremd. Het graan- en rijstgewas heeft grote schade geleden. Oud-minister Welter spreekt Vrijdagavond over belde zenders direct na de nieuwsberichten van 8 uur over „Nederland helpt In dië". Bestuur en raad van bijstand van de ondervakgroep broodbakkerij hebben een telegram gezonden aan den mi nister van landbouw, waarin zij zeg gen namens 13,000 kleine en middel- groote bedrijven, met ontsteltenis en verontwaardiging kennis te hebben genomen van een voornemen van de regering tot het loslaten van de brood prijs. Adressanten zijn van mening dat hierdoor de jarenlange arbeid tot sanering van het broodbakkersbedrijf, waarmee geen overleg plaats vond, zou worden te niet gedaan. Dringend wordt den minister ver zocht ter voorkoming van ernstige reacties in het bakkersbedrijf, in te voeren verantwoorde minimum- en maximum-prijzen voor het brood. NEURENBERG, 14 Oct. Een gevan genis-autoriteit verklaarde heden, dat de veroordeelden nog geen aanzegging heb ben gehad, dat zij Woensdag gehangen jgillen worden, de dag die officieel voor jle executies Is vastgesteld. Er worden maatregelen getroffen om te voorkomen, dat »r zal worden gede monstreerd of dat Duitsers te elfder Ure nog zullen trachten de veroordeel den te bevrijden. De vertegenwoordigers Van de pers, die de executies zullen bijwonen, worden van morgenavond af onder speciale bescherming gesteld en niet vrijgelaten, alvorens de terechtstel ling heeft plaatsgehad. Rond de gevan genis werd vandaag met pantserwagens gepatrouilleerd. Uit Sowet-Russische bron is verno men, dat de terechtstelling van de elf tot de strop veroordeelde nazileiders te één minuut na middernacht aanstaan de zou aanvangen. Hiervan is geen of ficiële bevestiging gekregen. Sommigen van de veroordeelden brengen de hun nog resterende tijd in de cel door met lezen in de bijbei. Alfred Rosenberg weigert beslist elke< geestelijke bijstand. Von Ribben- trop is zeer nerveus. AFP meldt nader, dat de volgorde waarin de nazileiders terecht gesteld zullen worden, naar alle waarschijn lijkheid zal zijn als volgt: Göring, Ribbentrop, Keitel, Kaltenbrunner, Rosenberg, Frank, Frick, Streichers, Sauckel, Jodl. Seycs Inquart. Herman Göring verklaarde tegen over den dokter: „Ik ben niet bevreesd en wil mij tot het einde toe waardig gedragen". Brieven der Duitse keizerlijke familie gevonden. In de omgeving van Berlijn is, naar Agence France Presse meldt, een brief van Heinrich von Hohenzollern den broer van den in ballingschap overleden Duitsen ex-keizer Wilhelm II, gevonden. In deze brief verlangt Heinrich de dood van Erzberger, een der gevolmachtigden, die het verdrag van Versailles hebben getekend. Een tweede brief, die men daar aantrof, is geschreven door ex-kei zerin Hermina, Wilhelm U's tweede gemalin. In deze brief, die van 1933 is, begroet zij met vreugde Hitler's totale politieke overwinning in Duits land. Margarine niet te krijgen De in de radio-rede van minister Beei aangekondigde prijsverhogingen o.a. van roomboter zullen, naar wij vernemen binnenkort van kracht worden, schrijd het Parool. Hiervoor is nodig een be sluit van de ministerraad om bepaalde subsidies op het levensmiddelenpakke te verlagen. Zoals wij reeds berichtten is de aange kondigde keus tussen boter en marga rine voorlopig door gebrek aan grond stoffen voor de bereiding van de laatste niet te verwachten. Binnenkort zullen, door een verbe terden aanvoer, peper en nootmuscaat zonder bon verkrijgbaar zijn. Het ligt in de bedoeling voor deze producten maximumprijzen vast te stellen. Hoewel het reeds in het voornemen lag binnenkort een bon voor specerijen aan te wijzen, is de aanvoer uit Indië thans zodanig, dat binnen afzienbare tijd aan de normale binnenlandse be hoeften zal kunnen worden voldaan. De mogelijkheid bestaat, dat de handel niet overal tijdig bevoorraad zal zijn, zodat men hier en daar enige tijd zal moeten wachten op aflevering. Er komt echter uit import voldoende beschik baar om aan de gehele vraag te kun nen voldoen, Zondagmiddag is nabij het Trappisten klooster te Zundert een auto met voet ballers tegen een boom gereden, waarbij een inzittende van de ver. Rood-Wit uit St. Willebrord werd gedood en vier anderen werden gewond. NIEUWE STUKKEN VOOR HET DILETTANTENTONEEL, De N. V. Vink's Uitgeversmij. te Alkmaar heeft de manuscripten van 't voormalige Centraal Toneel, dat onder leiding stond van Cees Laseur, opge kocht. Het zijn ongeveer 70 manus cripten vnl. van Engelse, Amerikaan se en Hollandse schrijvers, maar er zijn ook van Hongaarse en Zweedse schrijvers stukken bij. Het ligt in de bedoeling de geschikte stukken met tertijd in het fonds op te nemsn, waardoor verschillende stukken, die bij het Centraal Toneel zo'n groot succes hadden, voor het dilettantento neel beschikbaar zullen komen, iets wat voor het amateur-toneel, dat zeer veel belangstelling heeft, van veel be tekenis is. „Het Wapen van Heemskerk" 8 uur lezing met lichtbeelden over „De recon structie der Hethietische geschiedenis" door dr. A. A_ Kampman. Doopsgezinde Kerk, 7.30 uur opwekkings samenkomst. Spreker Joh. de Heer. Zang er. muziek. CONSUMENTENCREDIET Gezien het groot aantal reeds aan gevraagde formulieren wordt medegedeeld: De inlevering der ingevulde formulieren kan geschieden aan het kantoor Doelen straat 3. Het kantoor is geopend van 912 en van 2—5 uur. Voor hen, die buiten de stad werkzaam zijn, is gelegenheid tot inleve ring op Donderdagavond van 7—9 uur en op Zaterdagmiddag van 25 uur# In verband met de te verwachten drukte bij de Inlevering en om nodeloos wachten te voorkomen, worden belanghebbenden verzocht de formulieren te willen «inleve ren als volgt: van 16 October t/m 21 October A t/m. E; van 22 October t/m. 26 October F t/m. L; van 28 October t/m. 2 November M t/m. S; va* 4 Nov. t/m. 9 Nov. T t/m. X. Nog wordt medegedeeld, dat een aan vrage tot niets verplicht. Men blijft dus geheel vrij tot bekend is gemaakt, welk bedrag men wekelijks moet aflossen. Denkt betrokkene dit niet te kunnen kunnen doen, dan kan de aanvrage als niet gedaan worden beschouwd. Bovenstaande regeling geldt in het bij zonder voor hen, die persoonlijk hun aan vraag bij de districtsraad indienen. Werknemers, die werken bij een werk gever, die 25 of meer werknemers in dienst heeft, moeten hun aanvraag in dienen door tussenkomst van den werk gever. Werknemers, wier werkgever minder dan 25 werknemers in dienst heeft, kun nen hun aanvraag indienen, of door tus senkomst van hun werkgevers, of recht streeks bij de districtsraad. De secretaris van de Districtsraad voor het Consumentencrediet, J. F. H. PLAS. YOUTH FOR CHRIST RALLY IN ALKMAAR. Hoe men tenslotte moge denken ovey' de Youth for Christ Movement, het feit blijft bestaan, dat" iedere bijeen- konfcst, waar ook ter wereld, een volle «aal trekt. De algemene klacht, die vernomen wordt, is, dat de beweging te „Amerikaans" zou zijn, een geluid', dat men zowel van vrijzinnige zijde als van orthodoxe kant kan horen. Hoe dit ook zij, Youth for Christ heeft, gezien de belangstelling gisteravond in het „Wapen van Heeihskérk", de^ jeugd toch wel iets te zeggen. Er was zang, onder de vurige leiding van Don De- Vos, muziek, een toespraak van Rev. Spencer de Jong uit Chicago, ^f)ouglas Fisher begeleidde uitstekend iop de piano, terwijl Sidney Wilson zin voor zin voor een vlotte vertaling/uit het Amerikaans zorgde. De volle zaal re ageerde spontaan, er werd naar harte lust meegezongen, en aandachtig ge luisterd. En wat men dan ook over de methode mag denken, het bezielende enthousiasme, waarmee deze jonge Amerikanen trachten het Evangelie onder de jeugd te brengen, dwingt e»n ieders bewondering af. DE SLAG OM ARNHEM Nederlands Volksherstel schrijft ons: Deze film heeft 'als zodanig geen aan beveling meer nodig. Menig Alkmaarder heeft reeds van de gelegenheid geprofiteerd en een plaats voor deze film bemachtigd. Het mag machtig interessant zijn, zit tend in een gemakkelijke fauteuil dit oor logsgebeuren langs zich heen te zien trekken. Minder interessant is dit gebeuren aan de lijve te hebben ondervonden, huis en hof er bij te hebben verloren, en ander half jaar na de bevrijding nog steeds in een bekrompen ruimte te mogen wonen. Het „Fonds Noodgebieden" tracht de getroffen gebieden zo veel mogelijk te helpen. Er zijn hier millioenen mee ge- rfoeid. De directie van de „Harmonie", die reeds eerder ten bate van „Stichting '40— 45" ter wille was, heeft ook nu weer toe gestemd ten bate van „Fonds Noodgebie den" een extra voorstelling te organise ren op Woensdagavond half tien, waarvan de totale opbrengst voor genoemd fonds zal zijn. Een woord van dank voor deze sym pathieke geste. Laat Alkmaar en omge ving nu tonen deze houding te waar deren, door te zorgen dat de zaal uit verkocht is. De toestanden in de getroffen gebieden zijn nog meer dan erg. Er over spreken helpt weinig. Helpt metterdaad! De gelegenheid wordt U geboden. VERSTREKKING VAN SCHOENEN BONNEN Voor de inwoners van de navolgende gemeenten, alle behorende tot de Distri butiekring Alkmaar, die in het bezit zijn van een Distributiestamkaart, waarvan het laatste cijfer een nul (0) is en die nA 1 Janari 1945 geen bon voor gewone schoe nen, beroepschoenen of Amerikaanse schoenen hebben ontvangen, bestaat ge legenheid een schoenenbon in ontvangst te nemen op de volgende plaatsen en data: te BERGEN op de zitdagen in de week van 14 t/m. 18 October 1946 (zie pu blicatie op kantoor Bergen); te HEILOO: letter A t/m. D op Maandag 21 October van 9—12 uur; letter F t/m. J op Woensdag 23 October van 9—12 uur; letter K t/m. Z op VrUdag 25 October van. 9—12 uur. te EGMOND AAN ZEE op Dinsdag 22 October; te EGMOND-BINNEN op Donderdag 24 October. Voor de gemeenten Schoor!» Koedijk, Ursèm, Oterleek-Stompetoren, Oudorp, Schermerhorn en Akersloot vindt de ver strekking zoveel mogelijk plaats op de zitdagen in de week van 14 t/m. 18 October «.i* Het bericht dat de besprekingen te Batavia tot het sluiten van een wapen stilstand hebben geleid, komt niet on verwacht. TOEN de conferentie werd geopend terwijl het uitzenden van Neder landse troepen met regelmaat werd voortgezet, kon men daaruit gevoegelijk de conclusie trekken, dat de republi keinen in het zenden der troepen geen daad van agressie meer zagen, maar hadden begrepen, dat Nederland deze troepen slechts stuurde tot handhaving van de orde en ter bescherming der in levensgevaar verkerende landgenoten en der vreedzame inlanders; geenszins dus met de bedoeling om de nationalistische beweging met geweld tegen te gaan. Wa re dit inzicht in de kring der' toonaan gevende republikeinen niet gerijpt, zij zouden zeker elk vreedzaam overleg van de hand hebben gewezen. Op het ope nen en voortzetten der onderhandelingen moest het sluiten van een wapenstil stand volgen. J^EEDS herhaaldelijk is de kwestie ener wapenstilstand ter sprake ge bracht; reeds meer dan eens zijn daar over besprekingen gevoerd Nog op 26 September werden zij afgebroken, daar de republikeinen hun eis handhaafden dat eerst het transporteren van troepen zou worden gestaakt Thans vormt de aanvoer van troepen dus geen beletsel meer, noch voor het voeren van vreed zaam overleg, noch voor het neerleggen der wapenen. TN de thans verkregen overeenkomst 1 ligt van de zijde der republikeinen de erkenning opgesloten, dat het Neder landse leger niet naar Indië komt om een ouderwetse „koloniale oorlog" te voeren, doch alleen tot herstel van rust en orde. Om, zoals generaal Kruis het, einde September in zijn befaamde radio rede heeft uitgedrukt, vrede en veilig heid te brengen, „die de mogelijkheden moeten scheppen om de volken van de Archipel weer vrij te kunnen laten le ven, handel te drijven, het land te be bouwen, kortom a'les te doen wat no dig Is om op het welvaarts-peil te ko men, dat voor hen bereikbaar is. De Nederlandse soldaat, schreven wij 24 September in ons artikel Een zaak van eer", trekt uit ter beveiliging van een vreedzaam broedervolk, dat sinds lang op zijn steun en bescherming heeft vertrouwd en dat niets zozeer verlangt als zijn werkzaamheid te hervatten ln een ordelijk bestuurde gemeenschap en gevrijwaard te zijn tegen de rampen van werkeloosheid en hongersnood. En wij wezen erop, dat Nederland Interna tionale verplichtingen heeft na te ko men en verplichtingen jegens landge noten, die nog blootstaan aan extremis tische terreur. UET goed recht hiertoe Is nu, door met sluiten van 'n wapenstilstand ter wijl de troepenuitzendingen voortduren, door de republikeinen erkend. Intussen zal men goed doen zijn ver wachtingen omtrent, de tenuitvoerleg ging der overeenkomst niet te hoog te spannen Het „staken van het vuren" is niet uitsluitend afhankelijk van be sluiten welke aan de conferentie-tafel genomen zijn, doch ook van de gehoor zaamheid, de medewerking der extre misten. Thans zal moeten blijken of, en in hoeverre, de republikeinse regering deze fanatieke elementen in haar hand heeft. Het is echter bekend, dat een fanatieke geest zich, eenmaal ontketend, niet gemakkelijk temmen laat. U. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws. 9.00 Orkestwerken van Mendelssohn 10.00 Morgenwijding. 12.00 Eddy Wall's speelt. 13.00 Nieuws. 14.00 Voor de vrouw 15.00 Voor de jeugd. 17.15 Kon. Mil. kapel. 18.00 Nieuws. 18.15 Kwartet Jan cordu- wener. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.20 „De Roos van Stam- boul" (operette). 21.20 „Rober Beverley speelt voorzienigheid (Hoorspel). 22.20 The Ramblers". 23.00 Nieuws. HILVERSUM n. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8 30 BBC-Symphonie-orkest. 10.30 Morgen dienst. 12.20 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 14.30 De Strijkkwartetten van Mozart. 18.20 Po pulair orgelspel. 19.00 Nieuws. 19.30 Engelse les, 20.05 „Daar zit muziek in". 22.03 Nieuws. 22.30 Cello-recital. 23.00 BBC- Symphonie-orkest. De toewijzingen voor gedistilleerde dranken, die voor de periode Novem ber/December reeds verhoogd zijn van 50 op 75 procent van de omzet in het basisjaar 1939, zullen voor Januari '47 nogmaals worden verhoogd en wel tot 100 procent. De op de toewijzingen voor Januari verkregen dranken mo gen reeds medio December worden afgeleverd, zodat aangenomen mag worden, dat met de feestdagen ln De cember een behoorlijke voorziening ge waarborgd' is. Bovendien worden maatregelen genomen, waardoor be reikt zal worden, dat ook na Januari 1947 de voorziening op een redelijk peil zal blijven. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting geldig tot Woens dagavond. Meest zwaar bewolkt, geen neerslag van betekenis, zelfde temperatuur als gisteren, tijdelijk toenemende wind tussen West en Noordwest

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1