Radiorede van Byrnes Kan Volewijckers Neptunus weerstaan Nederland helpt Indië" Zweden en Rusland DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Byrnes over de verhouding tussen Amerika en de Sovjet-Unie Hors d'Oeuvre Eisen van Moskou afgewezen Oud-minister Weiter spreekt voor de radio Sterfgevallen na bruiloftsmaal Als twee ruilen De „Boissevain" in Priok Zeven nazileiders poogden zelfmoord te plegen. Nederland vraagt grenscorrecties Nota aan de grote drie? Frans vliegtuig verongelukt. Vierde K.L.M.-vlucht naar Buenos Aires. Opnieuw zuurstofcylinder ontploft Hoeveel geld mag men meenemen uit Engeland? Luchtballon vestigt record. Nog 20.000 Europeanen op Java Gerepatriëerden vragen onderdak Wat de Amerikaanse schoenen mogen kosten Fruit op de bon Weerbericht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma ZATERDAG 19 OCTOBER 1946. Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 126 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv. TJ. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp De Amerikaanse minister van bui- mlandse zaken, Byrnes, heeft over de adio tot het Amerikaanse volk ge sproken. Hij verklaarde zich ongerust over de „voortdurende, zo niet toenemende spanning tussen de V. S. en de Sovjet- Unie". „Wij kunnen gemakkelijk overeen stemming bereiken", aldus Byrnes, „als een van beide bereid is aan alle eisen van de ander te voldoen. De V. S. zijn hiertoe niet bereid en ■willen het evenmin van een ander land vragen", Met betrekking tot de bittere aan vallen door Molotof en Wysinski in het laatste stadium van de Vredesconfe rentie zeide hij, dat hij met verbijste ring had kennis genomen van de be schuldigingen van de Sovjet-delegatie aan het adres van de V. S. Amerika heeft gedurende de oorlog krachtens de leen- en pachtwet meer dan 10 milliard dollar voorgeschoten aan de Sovjet-Unie 'en verdedigt overal de vrijheid, omdat vrijheid en welvaart onafscheidelijk met elkander verbon den zijn. „Het Amerikaanse volk wenst vriend schap met het volk van de Sovjet- Unie en met alle andere volken van deze' oorlogsmoede wereld. God geve ons de wijsheid de wegen van de vrede te vinden". Geen enkel land moet denken, dat het de deugd of de wijsheid' in pacht heeft. Men mag niet met bedreiging of geweld de bestaande rechten van an dere landen aantasten. Evenmin mag men wijzigingen in de betrekkingen tussen bepaalde landen en volken be strijden, indien het rechtsgevoel der menschheid zulk een wijziging eist. Men moet kunnen verdragen, dat een ander land er een ideologie op na houdt, die men niet kan delen. Op deze basis willen wij voortgaan naar vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie te streven. Indien men een vredestempel wil oubouwen, mag het idee van onvermij delijkheid en tweespalt de gedachten der mensen niet beheersen >en de we reld, welke eens door God werd gescha pen, verscheuren". „Wij betreuren het gepraat over om singeling der Sovjet-Unie. Wij hebben van geen mindere autoriteit dan gene ralissimus Stalin zelf de verklarjng, dat de Sovjet-Unie geen gvaar loopt omsingeld te worden". appaijcrannmnnnnnnnnnnnnr WAAR GAAN WE HEEN» „Heb je gelezen van die maat schappij, die auto-telefoontjes verkoopt?", vroeg ik aan mijn ouden schoolvriend. Ik zat naast hem in zijn Fiat en we stoven met een vaart van 80 km op de hoofdstad aan. „Wie maatschappij, wat tele foontjes?,, vroeg hij, terwijl hij op twee wielen een scherpe bocht nam. „In Amerika", legde ik uit, „stort je 25 dollar voor veertig gesprekken." „Nogal duur," zei mijn vriend, en hij stak zijn hoofd buiten het raampje om naar een kat te kij ken, die hij op een haar na ge mist had. „Niks duur", besliste ik, „want je kunt onder het rijden telefo neren, met je zaak en met je vrouw en zo. Vind je 't niet ver bazend interessant?" „Waar gaan we heen", zei hij zuchtend. „Naar Amsterdam", legde ik uit, „Nee, ik bedoel met die tele foontjes. Vandaag of morgen belt mijn procuratiehouder mij om de twee minuten op en mijt) vrouw Hij keek verschrikt naar de deur van een boerderij, want er was juist een schreeuwende kip onder onze auto verdwenen. '»yeot je wat het is," zei hij, „elke man verlangt wel' eens naar een onschuldig avontuurtje ^tstertje, bedacht ik, „zaterdag," vertelde hij, „storic bl°nde schoonheid aai ïl\Vjm de we6 en ik stop mijn remvoerin- er van geleden heeft. Ik gaf toe ?i? I"? Haarlem moest e. i,desnoods doorgereder. ?e brengen." aar naar Maastricht gdnBs?£erd'" Z6i „Je kent het slot van dP schiedenis niet," zei hij ze to verde binnen vijf seconden haar grootvader achter een boom van daan en voor ik goed wist wa; er gebeurde stond ze ons na te wuiven." Hij keek me droevig aan en we scheerden rakelings langs een boom. „Weet je waar we op de duur terecht komen?" „In het ziekenhuis," veronder stelde ik, „maar ik begrijp nie- wat dat nou met die telefoontje.1 beeft te maken." „Alles,'' zei hij, „want de we tenschap staat niet stil en ovt* 3aar heb ik een televisie scnerm in mijn auto. Dan be' mun vrouw mij niet alleen op an ze ook zien wie e me zit en dan moet i' stoppen om mijn liftstertje er ui. hp=f!f t f"et op miin woorden beste kei el: de techniek zal op ae duur alle romantiek uit on- leven doen verdwijnen Wa stopten voor een overwa en de seinhuiswachter schudde verontwaardigd het grijze hoofd omdat we bijna zijn spoorbomen gekraakt hadden, kreeft. Sprekende over de tegenstelling tus sen de Sovjet-Unie en de Slavische Staten enerzijds en de overige mo gendheden anderzijds, verklaarde Byr nes, dat de andere staten niet door bpaaide redenen of blokvorming ge dwongen waren te stemmen, zoals zij tijdens de conferentie deden. „Wij wensen", aldus Byrnes, „bij te dragen tot de Europese wederopbouw aangezien wij geloven, dat de Euro pese welvaart zal bijdragen tot de welvaart en vrede van de geheele we reld. Hij noemde de verdragen, zoals zij thans aan het eind' van de Vredes conferentie zijn. „zoo goed ais wij de ze door algemene overeenstemming nu of binnen enige redelijke tijd kunnen hopen te verkrijgen, Byrnes sprak ten slotte de hoop uit, „dat Joego-Slavië zich bij nader in zien zal realiseren, dat, evenals ande re landen concessies hebben gedaan, het eveneens concessies moet doen om de vrede tot stand te brengen". Gister is het Turkse antwoord aan de Sowjet-Unie overhandigd op de Russische nota waarin gemeenschap pelijke verdediging van Dardanellen en Bosporus is voorgesteld. Turku e heeft het verzoek afgewe zen. Het wenst geen regeling welke op een Russische beheersing zou neer komen en wenst evenmin deze water weg uitsluitend door Zwarte Zeemo gendheden te doen beheren. Wanneer niet alle belanghebbenden daarbij be trokken worden, zou Turkije afwijzend staan tegenover elke conferentie ter herziening van de Conventie van Montreux, welker bepalingen Turkije stipt is nagekomen. De Turkse minister-president Recep Paker zeide vertrouwen te hebben in de Verenigde Naties, die aantasting der Turkse souvereiniteit niet zouden toelaten. Een haringvloot zeilt uit. Btf hogè zee verlaten de Engelse vissers de haven van Yarmouth, om de haringvangst te gaan beoefenen, nadat de zeelieden hun staking voor hogere levensmiddelenran soenen hadden gewonnen. Ass Press P. In het eerste district moet Hermes te gen EDO spelen op eigen terrein, waar bij we wel mogen aannemen, dat de gastheren met de winst zullen gaan strijken, gezien EDO's bedroevende re sultaten tot nog toe. RFCVSV voor spelt voor de Rotterdammers niet veel goeds, maar bij EmmaFeijenoord zijn wij niet zo zeker. Emma zou wel eens een flinke poging kunnen doen, wat hoger op de lijst te komen. ADO zal hard moeten werken, om de Gooilan- ders met verlies naar huis te sturen, en bij Sparta—DWS lijkt een gelijk spel het meest voor hand liggend. In district II heeft DOS deze week rust. De grote wedstrijd in deze afde ling wordt ongetwijfeld Volewijckers Neptunus, die resp. 8 en 6 punten heb ben, en beiden nog geen wedstrijd ver loren. HBS komt bij Blauw-Wit te gast en zal daar heel wat moeten presteren om een goed figuur te slaan. Xerxes ontmoet op eigen veld DFC, twee clubs van ongeveer gelijk gehalte, terwijl Gisteravond heeft Z.Exc. oud-minister Weiter, voorzitter der Stichting „Neder land helpt Indië" over deze organisatie een radiorede gehouden. Spr. wees er op, dat het feit, dat hij daarover in lange tijd niets gezegd heeft, niet het bewijs is dat er in die tijd niet gewerkt zou zijn. Integendeel, in het jaar dat sinds de oprichting is verstreken heeft men 7 millioen gulden bijeenge bracht en 6 millioen daarvan uitgegeven. Voor het bij elkaar gebrachte geld heeft men voor millioenen extra voeding naar Indië kunnen sturen voor de bruine en blanke bevolking, hoofdzakelijk als extra voeding in scholen en hospitalen waar de slachtoffers der Japanners verpleegd worden. Elke zending wordt in Indië feestelijk ontvangen, vooral in de buiten gewesten. Alles te zamen is er bijna 4 millioen kg aan versterkende middelen gestuurd, d.i. 33 van al het in Indië in gevoerde voedsel en bijna 80 van al het voedsel dat aan Indië werd geschon ken. Met behulp van de KLM konden enige honderden kg van een speciaal soort kindermelk naar Indië gezonden worden, waardoor vele kinderlevens ge red konden worden. Op het gebied van textiel was door het optreden der Jappen en der extremisten een tekort ontstaan en daarvoor zijn honderden meters ka toen verzonden, voornamelijk voor lakens en slopen. Dit alles is de beste propaganda voor de eenheid des Rijks. Dank zij aller bij dragen heeft men iets kunnen doen om velen den overgang naar het leven in Ne derland te vergemakkelijken. Op het ge bied van tal van huishoudelijke artikelen is door verschillende afdelingen bewonde renswaardig werk verricht. Thans moeten enige duizenden evacué's hier te lande aan winterkleding worden geholpen en alleen de wollen truien zul len al een bedrag van f 150.000 vergen. Bo vendien zal men velen, die berooid uit Indië terugkomen niet in de steek kun nen laten. Vooral voor zieken en kinde ren moet iets gedaan worden en daarom kan ieder een goede daad doen door zijn garderobe eens na te kijken en warme kleeding aan de plaatselijke afdeling in Nederland te zenden. Verbetering moet ook gebracht worden in de levensomstandigheden van velen die nog in kampen op Java vertoeven en ook de intellectuële bovenlaag der In heemse bevolking moet in het liefdewerk betrokken worden. De minister deed met het oog op dat alles een krachtig beroep op geldelijken steun voor de grote inzameling welke dezer dagen zal worden gehouden. Het gironummer is 500.500. Laat men spoedig naar Indië kunnen berichten, dat de vermoeiden naar geest en naar lichaam weer met enige tonnen zijn geholpen. De echtgenote van prof dr. K. N, Miskotte uit Leiden, mevr. Miskotte Cladder, die, evenals hun vijf kinderen en andere gasten, die had den deelgenomen aan een bruilofts maal te Amsterdam, met typhus- verschijnselen ernstig ziek was ge worden, is gisternacht overleden. De 21-jarige dochter was reeds Dmsdag bezweken. Omtrent de zich nog in het Stads en Academisch ziekenhuis te Leiden bevindende vier kinderen van prof. Miskotte kan nog niet worden ge zegd, dat zij buiten levensgevaar zün. Ook de heer P. Heyn, de bruide gom van het paar, dat prof. Miskotte in het huwelijk had verbonden, is •overleden Hij en zijn echtgenote - werden eveneens door typhus aan- caaDnDDQDaaannDDDDnpnnnnD getast Volgens het Berlijnse blad „Tele- graf" breekt de spoorwegdirectie te Berlijn zich het hoofd over een ver miste trein, welke verdwenen is tij dens een rit in de Sovjet-Russische zóne. In de plaats van een trein met mooie slaapwagons is namelijk een trein, samengesteld uit een alle gaartje van wrakke rijtuigen, terug gekomende eerste trein schijnt tijdens de reis door Thüringen te Erfurt gerequireerd te zijn. Volgens het blad kregen de spoorwegbeamb ten, die van Berlijn uit naar Erfurt opbelden, ten antwoord, dat zij er maar blij mee moesten zijn een ge wone trein in ruil gekregen te heb ben en dat zij een volgende keer misschien wel alleen maar goede renwagens terug zouden krijgen. Te Berlijn zit men thans ten zeerste in over een andere slaapwagentrein, welke zich momenteel in de Sowj et- Russische zóne bevindt. Gisterochtend vroeg is de „Boisse vain" de haven van Tandjong Priok binnengelopen. Luitenant-generaal Spoor en het stafmuziekcorps van het KNIL gingen aan boord, waar zij ent housiast door ruim 2000 soldaten, be horende tot de eerste detachementen van de 1 December-divisie, ontvangen werden. Op de kade werden deze ver welkomd door een menigte olficieren, burgers, journalisten en fotografen. Haarlem in Delft tegen DHC gaat ope reren, een wedstrijd, die, gezien de on verwachte zege van de Haarlemmers tegen Xerxes, nog een gesloten boek is, Bij StormvogelsExcelsior is de IJmui- dense ploeg zeker de sterkste. In afdeling III is het Wageningen, die een week overslaat, wat NEC de gele. genheid biedt wat op te klimmen. NEC zal met de Ensch. Boys niet zo heel veel moeite hebben. Bij Enschedé—Quick ligt een delen van de punten voor de hand, Heracles—AGOW zal wel een Almelo, se zege opleveren. TubantiaGo Ahead levert mooie kansen op voor de mannen uit Deventer, terwijl VitesseBe Quick niet zo voor de hand ligt. De Arnhem mers hebben de beste papieren. Vervolgens de vierde afdeling. De leider van dit district, NO AD, gaat mor gen tegen Helmond spelen, waarbij de gasten wel met de winst huiswaarts zullen keren Ongetwijfeld de span nendste wedstrijd in deze afdeling be looft de ontmoeting tussen nummer twee en drie van de lijst, NAC en BW te worden, in Breda. Van de uitslag valt dan ook moeilijk iets te voorspellen, Ook bij Vlissingende Baronie zijn de kansen gelijk verdeeld, evenals bij Wil lem IIHelmondia. VVV tenslotte gaat bij Longa op bezoek, wat de Venlo'ers er wel goed zullen afbrengen. In het Noorden komt het leidende Emmen morgen uit tegen Veendam, waarbij het voordeel wel aan de kant van de Drentenaren zal blijven. GVAV- Sneek belooft een match met spanning te worden en of GVAV vóór zal kunnen blijven is nog de vraag. Hetzelfde kan gezegd worden van HSC, dat in Gronin gen tegen Velocitas een uitwedstrijd moet spelen. De Friezen^zien morgen Heerenveen thuis tegen Leeuwarden spelen. Gezien de vier punten voor sprong, die eerstgenoemde al heeft, zal Leeuwarden daar de grootste moeite hebben. Frisia—Be Quick geeft een ge lijke krachtsverhouding te zien. Be Quick moet oppassen zijn plaats te be houden. Tenslotte het 6e district. Hier worden morgen maar drie wedstrijden gespeeld, Bleyerheidede Spechten is voor de laatste zeker niet kansloos, evenmin als voor Limburgia, dat thuis speelt tegen Maurits. Maurits immers heeft zijn voorsprong alléén te danken aan één wedstrijd meer gespeeld. PSV reist naar Maastricht en zal ongetwijfeld moeite doen, MVV een puntje te ontfutselen. (Zie vervolg pagina 3). Te Neurenberg is thans onthuld, dat inds Januari j.l. 7 beschuldigden voor. bereidingen troffen om eventueel zelf moord te plegen. Een gevangenisautori teit heeft medegedeeld, dat op 27 Jan. een veiligheidsspeld in het overhemd van Keitel werd gevonden. Op 31 Jan. ontdekte een bewaker een glazen am pul met inhoud in Ribbentrop's cel. Bij Schacht trof men een stuk touw van m. lengte aan alsmede 5 papierbinders. Keitel hield een aantal moeren en bou ten verborgen. Op 10 Februari vond men in de cel van Göring een stukje ijzerdraad van 15 centimeter. Verder trof men scherpe oorwerpen aan in de cellen van Sauckel von Neurath en Dönitz. Per KLM-vliegtuig is een goud staaf ter waarde van 4000 pond sterling van Londen naar Caïro overgebracht. De ministerraad heeft zich in zijn vergadering van Maandag beziggehouden niet het vraagstuk der gebiedsuitbreiding. Het besluit zou zijn genomen om een nota te richten tot de regeringen van Engeland, de V. S en Rusland, waarin een beperkte annexatie van Duits grondgebied wordt voorgesteld. Het gaat hier om een aantal correcties, die het gehele beloop van onze grens met Duitsland zullen wijzigen, zonder dat nochtans sprake is van een uit breiding, welke de economische structuur van ons land als geheel zou beïnvloe den, schrijft Het Parool. Als zodanig wijkt het voorstel van de regering dan ook in zeer belangrijke mate af van de door het kabinet-Schermerhorn aan de re- gerlng-Beel doorgegeven nota, waarin aanhechting van agrarisch gebied in Oost- Friesland en delfstoffengebied ten Oosten van Limburg werd bepleit De thans overwogen grenswijziging is van veel geringere betekenis en zal, naar ver wacht wordt, geen politieke problemen oproepen met betrekking tot de even tueel in te lijven bevolkingsgroepen. Een Frans vliegtuig uit Dakar is bü een landingspoging op het vlieg veld St. Louis (Senegal) verongelukt. Er zQn 6 doden te betreuren. Gistermiddag om 13.35 uur is van Schiphol vertrokken he1 KLM-toestel PH-TCF „Friesland" voor de vierde in de reeks speciale vluchten, die de KLM ter voorbereiding van de te ope nen geregelde verbinding op Zuid-Ame- rika uitvoert. Gezagvoerder is T. M. J. Verhoeven aan boord bevinden zich 41 passagiers Hedenmorgen half tien is in Den Helder opnieuw een zuurstof-cylinder ontploft, ditmaal in de smederij van den heer Steeman in de Molenstraat. In deze smederij werken vier man die juist dezer dagen alle bijzon derheden over het springen van een zuunstof-eykimder hebben gelezen. Toen zij een sissen hoorden renden zij naar buiten. Zij zagen nog een steekvlam en onmiddellijk daarna ont plofte de cylinder. Er zijn geen per soonlijke ongelukken, maar de mate riële schade is vrij groot, De politie heeft inmiddels het ge bruik van zuurstof-cylinders verboden tot de oorzaak van deze ongelukken is opgehelderd. Weer een Spoorboekje! Na een lange reeks van opgevou wen vellen papier vol kleine let ters en cijfers zal op 18 Nov. één der zoveelste nieuwe dienstrege lingen van de Nederlandse Spoor wegen verschijnen, die voor het eerst na de oorlog weer het karak ter van een spoorboekje zal dragen. Welkom terug in ons midden, spoorboekje! En dat het spoedig dikker worde. Naar officiëel bekend wordt gemaakt mogen burgers bij vertrek uit of aan komst in Engeland 20 pond sterling bij zich hebben. Reizigers, die Engeland verlaten mogen voor de waarde van 10 p. sterling aan buitenlands geld', en reizigers, die naar Engeland gaan, mo gen, al naar gelang van de bgtrokken geldsoort, een verschillend bedrag aan buitenlands geld bij zich hebben. De ballon „Rambaldo" maakte, zoals gemeld, voor de tentoonstelling „Onze Marine" te den Haag een nachtvaart, die. naar men ons mededeelt, geleid heeft tot een bijzondereprestatie De bemanning, bestaande uit den heer en mevrouw Boesman en de heren Jac quet en C. de Vos, heeft de ballon ruim 19 en een half uur in de lucht gehou den. Te middernacht was men precies bo ven Brussel, 12 uur later maakte de balloncommandant ten Noorden van Pa rijs een korte tussenlanding en om half vier bereikten de vaarders na. een vaart van drie uur op 2200 meter hoogte, be houden de grond ten Zuiden van Rouaan. Het afstands- alsmede het duurrecord voor ballons van deze klasse zijn door de leden van de Haagse ballonclub door de ze nacht- en dagvaart belangrijk ver beterd. Het Bureau Voorlichting van het Nederlandse Rode Kruis heeft te genover Aneta verklaard, dat vol gens de cijfers van het Rode Kruis zich nog 20.000 Europeanen en vele Indo-Europeanen in het binnenland van Java bevinden. Het bureau kon echter geen in lichtingen verstrekken, of alle gealli eerde krijgsgevangenen en geïnter neerden waren geëvacueerd, daar de juiste cijfers nog ontbreken. Zoals mogelijk bekend is, is Den Haag overbelast met gerepatriëerden, die daar de grootste moeite hebben zelfs maar een tijdelijke verblijfplaats, hoe slecht ook, te vinden en dan nog tegen prijzen, welke ver boven de financiële draagkracht van de betrokkenen uit gaan. Vooral voor gezinnen met kinderen spreekt dit heel sterk De nood is zo nijpend, dat het Comité „Nederland helpt Indië" een beroep doet op alle Nederlanders om deze mensen te hel pen. Wie gemeubileerde kamers vrij heeft, die melde dit onmiddellijk aan bovengenoemd Comité, Laan Copez van Cattenburgh 46, Den Haag. Ook op boerderijen zullen de gerepatriëerden graag worden ondergebracht. De be trokkenen zijn natuurlijk bereid een re- welijke vergoeding te geven. DE rol, door Zweden tijdens en na de wereldoorlog vervuld, heeft in vele kringen een critiek uitgelokt, die wel :ens scherpe kantjes had. Zweden is bui ten de oorlog gebleven en het lag onaan getast midden in de heen-en-weer gol vende brand. In het Oosten werd Finland tot tweemaal toe door de Russen, in het Westen werden Denemarken en Noorwé gen door de Duitsers besprongen. Zwe den koos, begrijpelijkerwijze, geen partij en werd daartoe dpor geen der partijen gedwongen. Benijdenswaardig land! Het lot der Denen is betrekkelijk licht geweest. Zij hebben zich slechts symbo lisch tegen de Duitse invasie verweerd. Toen de burgers van Kopenhagen op een goede of kwade morgen ontwaakten en uit het raam keken bemerkten zij -1- om met Buziau te spreken dat zij In Duitsland woonden en zij hebben zich daarover klaarblijkelijk niet erg druk gemaakt. Daar zij geen of weinig Duits bloed hadden vergoten, werden zij door de Duitsers met betrekkelijke mildheid be handeld, voor zover een Duitse bezetter dan mild kan zijn. Maar de Finnen en de Noren hebben het hard te verantwoor den gehad. J-JET is begrijpelijk dat de houding van Zweden door de minder begunstigdej zwaarder beproefde buurvolken critisch gadegeslagen werd. Zweden leverde erts aan de Duitsers, zei men. Het werd daar toe geprest, zeer zeker, maar dit erts diende niettemin om de wapenen, die tegen de broedervolken werden gebruikt, te sterken. Men wilde ook weten dat Zweden aan Duitse verlofgangers, die dan hun uniformen tijdelijk in een koffertje droegen, op grote schaal naar en van Noorwegen doortocht verleende. Het was een beschuldiging die moeilijk te bewij zen viel. Men moet in aanmerkmg nemen dat het oordeel over een volk, dat het geluk heeft tot tweemaai toe buiten een wereldoorlog te blijven, gemakkelijk door afgunst wordt vertroebeld. Wij zelf heb ben, tijdens en nog lang na de vorige oorlog, ondervonden, hoe misleidend een mening kan zijn die door afgunst beïn vloed wordt. In België en Frankrijk heeft men toentertijd de nauwgezetheid onzer neutraliteit in twijfel getrokken. Wij zou den de doorvoer van zand en grint, ter versterking van de Duitse betonstellingen hebben toegestaah; wij zouden Duitse troepen door Zuid-Limburg hebben laten trekken, enz. Men dient met zijn oordeel over de nauwgezetheid der Zweedse neu traliteit dus uiterst voorzichtig te zijn. DE positie van Zw^rVn is, ten tijde van de oorlog, verre van gemakke lijk geweest en zij is ook nu allerminst benijdenswaard. Want sinds, door de in eenstorting van Duitsland, het politiek evenwicht in Oost-Europa verbroken ls, zijn de Zweden vrijwel overgeleverd aan de willekeur van Rusland, en Rusland is een machtig rijk. Het heeft bovendien in economisch opzicht zeer geleden, terwijl Zweden zich in economisch opzicht in hoge mate heeft'verrijkt. Zweden zou voor Rusland eeri begerenswaardige en bovendien een gemakkelijke prooi zijn en men behoeft er niet aan te twijfelen dat men zich hiervan te Stockholm maar al te goed bewust is. Het is dus te begrijpen dat de Zweedse politiek er alles op zet om de vriend schapsbanden met Rusland te versterken en dat het ondanks protesten van Ame rikaanse zijde een handelsverdrag met Rusland afgesloten heeft. Misschien zou den de Zweden wel liever een handels verdrag met Amerika hebben gesloten, maar een Amerikaans protest laat zich gemakkelijker afwijzen dan een Russisch. Rusland is dichtbij en een goede buur is, ook in de verhouding der naties, veelal beter dan een verre vriend. U. Zeer binnenkort zal een nieuwe partij door de Nederlandse regering aange kochte Amerikaanse schoenen vrij van distributie in de handel worden ge bracht. Voor de verschillende soorten worden hieronder de prijzen opgegeven: Herenmolières flexibel 11; heren molières zwart 13; herenmolières zwart 15,50; herenmolières sport-derby 13,50; herenmolières sport-bruin, goodyear 17,75; herenmolières, derby- rundbox 14,75; herenbottines rundbox 18; herenmolières bruin en zwart 17,75; herenmolières bruin en zwart 17,50; herenmolières goodyear 19; herenmolières goodyear bruin en zwart 20,25; herenmolières goodyear var kensleder 10; herenmolières goodyear bruin en zwart 20,75; damesmolières bruin geprent box 17; damesmolières bruin boxkalf goodyear 13; dames- molières bruin 11,50; kinderschoenen bruin box flexibel 10,75; jongens en meisjesschoenen box 12; jongens en meisjesschoenen box 11,25; meisjes schoenen 11,75. Voor fruit, dat óp Vrijdag 18 en en Zaterdag 19 October in win kels. op markten of waar ook te koop wordt aangeboden, mogen geen consumentenbonnen worden ingenomen Met ingang van Maandag 21 October is het fruit uitsluitend op de bon verkrijgbaar. IETS MEER BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot Zon dagavond: Geleidelijk wat toenemende bewol king, voornamelijk met wolkenvel den in de hogere lagen, later in het Zuid-Westen van het land hier en iaar enige regen Matige wind tus sen Oost en Zuid. Iets zachter

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1