HEILC Wat brengen de Theaters? FANT/ STADSNIEUWS Jantje en de schoenen Agenda We luisteren morgen naar Predikbeurten Broek op Langendijk. Gemeenteraad acht levensstandaard te hoog Koedijk. Langedijk. OudkarspeL Egmond aan Zee. GEMEENTERAAD Tribunaal te Alkmaar. Arr.-Rechtbank Hensbroek. De spannende avonturen van Piepneus en Bibbersnoet Discussie c Natuurr Commiss Uitbn begra GOUDEN JUBILEUM EEKW. ZUSTER STANISLAUS» Maandag 28 October aanstaande hoopt de Eerw, Zuster Stanislaus (E, Bra kenhof geboren te Bergen) ln het Sint Ellsabeth-ziekenhuls haar 30-jarig pro- fessiefeest te vieren. 50 Jaar van op offering, van troost, bemoediging en liefdevolle verzorging aan zovelen. Ve le oud-patiënten zullen haar deze dag gelukwensen willen aanbieden. Wij hebben gemeend de vele dankbaren hiervoor de gelegenheid te geven in het samenstellen van een gouden jubl- leum-album. Hiervoor vindt U in dit nummer een advertentie. Vult hierin Üw naam ln, adres en persoonlijke feli citatie, Het geheel wordt haar op dien idag namens U allen aangeboden. Wij Vertrouwen dat velen hiervan gebruik zullen maken als een blijvende en 'dankbare herinnering. Tevens wordt de gelegenheid geboden een stoffe lijk blijk van Uw waardering in te sluiten. Inzenden vóór 23 October aanstaande voor Bergen aan: A. Kollmer, Dorps- Straat 3; Pt, Oldenburg, Kleine Dorpsstraat 4. Voor Alkmaar aan A, M, Vleugel Van Son, Ritsevoort 35, Namens vele oud-patiënten! Freule L, van Reenen, Kranenburg. A, M, Vleugel—van Son, A, Kollmer, P, Oldenburg, zondagsdienst apotheken. Zondag 20 October en des nachts in de volgende week zal de apotheek v.h. van mevr. Schouten-Oele in de Koorstraat geopend zijn. dierenbescherming. Sinds enige dagen zwerven te Alkmaar '3 cyperse poesen. Ingekomen voor het te stichten asyl f 3 onder motto: „4 Oct. Dierendag". Adres Inspecteur: C. Ver ver, Baanstraat, Alkmaar. biljartwedstrijden. In klasse A I werden gisteravond twee belangrijke competitie-ontmoetingen ge speeld. ZEKZ? won met 42 van de Op timisten en Excelsior met 4—2 van „Drie Ruiten". BONDSKAMPIOENSCHAPPEN KEGELEN, Naar het bestuur van de Nederlandse kegelbond ons mededeelt, zullen de wedstrijden tussen de 8 oistrictskam- ploenen om het bonds kampioenschap van Nederland op Zondag 27 October te Haarlem in het kegelgebouw wor den gehouden. De strijd zal gaan tussen Alkmaar, 's-Gravenhage, Eindhoven, Valken burg, Oost-Gelderland en Twenthe. Er wordt te 10.30 uur begonnen Het ligt in de bedoeling, ln 1947 de ze kampioenschappen uit te breiden met club- en persoonlijke kampioen- Schappen. heropening pakketpost Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal de binnenlandse pakketpost tegen Februari worden heropend. Alle gewone gefrankeerde pakketten zullen voorlopig zijn toegelaten tot een maximum gewicht van 5 kg. benoemd. Mej J H Hamstra alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Broek op Langendijk. van de politie. Bij het spelen in de Koorstraat waren kinderen zo onvoorzichtig, dat een van hen een arm brak. De kleine is naar het ziekenhuis overgebracht. DE VLEESDISTRIBUTIE. Een inzender schrijft ons, dat hij overal bijeenkomsten organiseert om een actie te voeren teneinde de distri butie van vlees af te schaffen. Er wordt, zegt hij, nog steeds vlees voor f 2,50—f 3 per pond verkocht en de slagers hopen, dat er spoedig meer bonnen zullen komen, daar anders vlees zonder bon verkocht wordt of in de zwarte handel verdwijnt. Inzender spreekt zich uit voor een overgangs tijd van 3 maanden en voor over plaatsing van alle ambtenaren van de vee- en vleesdistributie naar het vrije, bedrijf. Een lezer schrijft ons: De driejarige Jan zou eindelijk ook nieuwe schoenen krijgen. Keurig opgepoetst stapt hij aan de hand van zijn Moeder een schoenenzaak binnen, waar een vriendelijke verkoopster hem de zo lang begeerde stappers aanpaste. „Zitten deze je goed vent?", vroeg ze en toen de kleine klant als antwoord alleen maar z'n duim naar z'n mond liet verhuizen, werd hij op de grond gezet en om en om gedraaid. Zijn moeder duwde in de neuzen van de nieuwe schoenen. „Nee juffrouw, deze passen hem maar nèt", merkte ze teleurgseteld op, „ik wil maar liever een grotere maat". Dat kon natuurlijk gebeuren. Jan moest opnieuw passen, waar nog beviel het de voorzichtige huisvrouw niet. Ze schoof het voetje heen en weer en vond dat ook dit paar hem heus niet zo veel ruimer zat. 't Kon nog wel een maatje groter; kindervoeten groeien zo snel. „Maar mevrouw!, dat wil ik u beslist afraden", zei de verkoopster ontsteld, „dit paar is de jongen al te groot en.." De moeder stond op haar stuk en dus werd net derde paar gepast. Jan deed enkele voorzicntige stapjes met z'n te grote glimmende schoenen, waarna moeder tevreden scheen, de afge trapte exemplaren liet inpakken en met haar nog steeds zwijgenden voorzichtig stappenden zoon de winkel verliet. In de Langestraat wandelde mevrouw X. De dames sloten zich bij elkaar aan en letten niet ir-er op den kleinen jongen, die aan de hand werd voortgetrokken, tot het plotseling tot de moeder doordrong dat haar spruit geluidloos naast haar voortsnelde. Een ogenblik verstomd staarden beide dames naar een schuldige kleine Jan op kousevoeten. „Waar zijn je schoenen?' kreet Moeder ontsteld. Het slachtoffer boog z'n hoofd, de duim kwam langzaam uit z'n mond en wees in de richting van de drukke Langestraat, terwijl hij hakkelde: Mr -ar is Jantje d'r naast gestapt.." Hedenavond: Harmonie-Theater, 7,30 en 9 uur: De slag om Arnhem (geprolon geerd) 14 jaar. Victoria-Theater, 7 en 9,30 uur: De man van Marokko, 18 jaar Cinema-Americain, 7 en 9,30 uur: Dèt is Amerika. Alle leeftijden, beneden 14 jaar met geleide. ABT, 8 uur: De weg naar de hel, 18 jaar. Zondag: Harmonie-Theater, 2—, 4,30, 7-— en 9,30 uur: De slag om Arnhem. Vic toria-Theater, 2—, 4,30, 7— en 9,30 uur; De man van Marokko", Cinema-Americain, 2—, 4,30, 7— en 9,30 uur: Dèt is Amerika. ABT, 3,30 en 8 uur: De weg naar de hel. Gulden Vlies, 8 uur: Je moet er niet mee spelen. De Rustende Jager, Heiloo, 8 uur: „Co- medie om geld". Hotel Centraal, 7,30 uur, feestavond Ned. Ver. voor Veiligheid bij Snelverkeer. LOMA. Hilversum I, VARA, 310 M.: 8, 13, 19, 20 en 23 Nieuwsberichten. 8,45 Zondag morgenmelodieën. 9,15 Herfstgedachten van een natuurvriend. 9,30 Men vraagt.... 10.15 Kamerkoor en -orkest. 10.40 In da tuin der poëzie. 11 Zondagochtendpro gramma. 12 AVRO: gr.pl. 13.15 The Ro mancers. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Bach- concert. 15.30 Zuidafrikaans programma 16 Reportage, 17 VARA GC-cabaret. 17.30 Ome Keesje. 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten 19 Studiodienst, 20.15 AVRO: operette-orkest. 21 Hersengymnastiek 21.30 gr.pl. 21.50 Detective-hoorspel, 22.30 Pierre Palia Milversum II: KRO, 415 M.: 8, 13, 19.30, 22 Nieuwsberichten, 8.30 Hoogmis, 9.45 NCRV: Gewijde muziek, 10.30 Kerkdienst, 12 Bachkoralen, 12.15 KRO: „In 't Boeck- huys", 12.30 Lunconcert, 13.50 opera „La Bohème", 15.30 Piano-kwartet, 17 IKOR kerkdienst, 18.45 NCRV: Franse orgel muziek, 19.45 Sportreportages, 20 Het biddend leger Nederland. 20.15 Concert uit Maastricht 22.20 Kath. actie, 22.50 So nate, 23 gr.pl' Maandag 21 October Hilversum I, VARA, 301 M.: 7, 8, 13, 18, 23 Nieuwsberichten, 8.15 Morgenrood, 8 20 Symphonie-orkest, 10 VPRO: morgenwij ding 10.20 VARA: De Regenboog, 11 Voordracht, 11.15 (RNIO) Cellomuziek, 12 Eddy Walls, 12.35 Joh. Jong, 13.45 So praan en piano, 14.30 Voor de vrouw, 15.30 Voor de kleuters, 15.45 Arnhems Strijk kwartet, 16.30 Voor de jeugd, 17 De school is uit. 17.30 Londens Philh Or kest, 17.45 Het rijk over zee 19.15 Meis jeskoor „De Krekels", 19.45 Voor de landbouw, 20.05 De kinderen, ons volk, 20.20 „La Damnation de Faust", Stem des Volks, 21.20 Hoorspel, 22.45 Geestelijk le ven. Hilversum II: NCRV, 415 M.: 7, 8, 13, 20, 22 Nieuws, 7.30 NCRV-koor, 8.30 Morgen concert, 9.15 Bij jonge zieken, 10.30 Mor gendienst, 11 BBC-Empire String Orches tra, 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.35 Zangrecital, 12 Stichts Salonorkest 13.15 Continental Quintet, 14 Voor jonge moeders, 15.20 Fluitrecital, 16 Bijbellezing 16.43 Rotterdams Strijkkwartet, 17.30 Koor solisten en orgel, 18 Rotterdam roert de trom, 19.15 Meesterwerken voor klavier, 19.45 Geuzenpoëzie, 20.05 Gezinsweek, 2015 Marinierskapel, 21.20 Kerkkoor „Er Ani mo", 22.15 Actueel geluid, 22.45 Avond overdenking, 23 Cellorecital, 23.30 Lon dens Philh. Orkest. ZONDAG 20 OCTOBER. ALKMAAR: Grote Kerk: 10 uur: ds. Klein Wassink; 5 uur: de heer Van Zetten, van Sehagerbrug; 7 u.: ds. Van Wijk Kapelkerk: 10 uur: ds, Wesseldijk (H. Doop) Rem. Geref. Gem.: half elf: ds. Rappold Luth, Kerk (Oudegr.): 10 uur: ds. Gronloh, van Deventer (H. Doop) Doopsgez. Kerk: 10 uur: ds. v. d, Sluis (collecte Bijbelgenootschap) Geref. Kerk (art. 31 K.O.): in Waakt en Bidt": 10 en 5 u.: prop Kamphuis, van Hilversum Baptisten Gem.: 10.15 uur: in gebouw Nieuwe Doe len, de heer Hofhuis, van Gelder- malsen Herst. Ap. Gem., Tous- saintstraat: half 10 en 4 uur eH Woensdagavond 8 uur: dienst. Geref kerk, vm 10 uur ds Von Meyen- feldt; nm 5 uur dr Polman. EGMOND AAN ZEE, herv kerk, 10 uur, ds Roobol. Oud-kath kerk, 8 en 10 uur, heilige dienst, av 7 uur vesper. In de Donderdagmiddag gehouden ge meenteraadsvergadering deelde de bur gemeester o.a. mede, dat wethouder M. Kuiper is aangewezen als le wethouder en bij ontstentenis den burgemeester zal vervangen Weth. Jac. Weel zal als 2de wethouder fungeren. De gemeenterekening 1944 zal worden nagezien door een commissie, bestaande uit de heren Beers, Heeringa en Kalver- dijk. De straatverlichting. Daar het net ln een zeer slechten toe stand verkeert, laat de straatverlichting veel te wensen over. In de stad is dit veelal beter, ook doordat het net daar gewoonlijk eigendom ls van de ge meente. Het P.E.N, ls echter bereid medewerking tot verbetering te verlenen, zodat hier ln de naaste toe komst ln zal worden voorzien. De over spanningen zullen vervangen worden door ijzeren lichtmasten. Aan Ged. Staten was door B. en W. verzocht de Bodemverlagingsverordening te wijzigen, daarbij rekening houdende met de opmerkingen, gemaakt ln de vorige raadsvergadering. De heer Balder beschouwde het af graven van akkers als een normale uit oefening van het landbouwbedrijf. Wethouder Weel wilde een plaatselijke commissie over deze aangelegenheid laten beslissen, zoals ook door de pol der Geestmerambacht ls gevraagd. De heer G. Volkers was van mening, dat het afgraven niet tot de normale werkzaamheden behoort. Na enige discussie werd van dit punt afgestapt en werd besloten zich met de wens van Ged, Staten te verenigen, nl. dat B. en W. en de polderbesturen in deze een beslissende stem zullen hebben. Enkele belastingreclames werden zon der enige bespreking behandeld. Voor de vacature van onderwijzeres aan de o. 1. school te Broek op Langen dijk was slechts 1 sollicitante, nl, mej. J. H. Hamstra uit Alkmaar, die dan ook met algemene stemmen werd benoemd. Aan de school met de Bijbel werd een subsidie verleend van 215 voor het aanschaffen van een kast voor het op bergen van boeken en andere leer middelen. Besloten werd aan den heer J. Kos te Oudkarspel een vergoeding te geven ter tegemoetkoming in de reiskosten voor twee zijner kinderen die een school voor B.L.O, in Alkmaar bezoeken. Convertering geldleningen. De raad keurde verder een voorstel LEZING OVER ROEMENIE. Dinsdagavond hield het Dep. Koedijk van de Mij. tot Nut van 't Algemeen zijn eerste bijeenkomst in dit seizoen in he' café van D. C. Butter. De voorzitter, burgemeester Pesman, riep het niet talrijk opgekomen publiek een welkom toe, in het bijzonder aan den heer S Pragano, Roemeen van ge boorte, die een lezing zou houden over Roemenië. Spr. deelde vervolgens mede, dat de volgende lezing zal worden ge houden op 13 November De Inleider schetste een stuk geschie denis van zijn land, dat menigmaal werd overvallen door barbaren en verwoest. De grote meerderheid der bevolking be staat uit boeren, die goedhartig en gast vrij zijn en wier zeden en gewoonten hij op interessante wijze beschreef. De le vensomstandigheden zijn vaak nog zeer primitief, wat mede een gevolg ls van de geringe ontwikkeling van het verkeer. Het onderwijs staat op een lage trap en de bevolking is over het algemeen arm, hoewel de grond goed en vruchtbaar ls. De landbouw is nog niet gemechani seerd en coöperatie kent men niet. In het bijzonder stelde spr. de uitbuiting van de boerèii in het licht, waarbij hij aanstipte, dat belastingen niet worden geheven van het inkomen, doch van het bezit, waardoor men ook in slechte jaren 't volle pond moet betalen. Na een be schouwing te hebben gewijd aan het po litieke leven, concludeerde spr., dat Roemenië niet arm behoeft te zijn, daar het land rijk is aan natuurlijke rijkdom men en aar, snelstromende rivieren voor de opwekking van electriciteit. Na de pauze werd nog een aantal lichtbeelden vertoond, waarna de bijeen komst onder dank werd gesloten. van B. en W. goed tot convertering van een 20-tal geldleningen en een nieuwe geldlening aan te gaan van 151.602.66 bij de N.V. Staal Co te 's-Gravenhage tegen een rente van 3.25 pet. en een koers van 100 pet. De afsluitprovisie be draagt 1/8 pet. Voor het uitvoeren van baggerwerken werd de 10de suppletoire begroting '46 verhoogd met 3500 en de totale raming gebracht op 4500. Als gemachtigde van het gemeente bestuur bij de verschillende bannebe- sturen werd gekozen wethouder J. Weel. In de commissie van bijstand voor de gem, landerijen werden benoemd de he ren L. Kalverdijk, P. Volkers, P. Duy- ves en W, Balder. Weth. Weel zal het voorzitterschap der commissie op zich nemen, zodat uit elk dorp der gemeen te een raadslid zitting heeft. Vastgesteld werd een verordening be treffende uitbetaling van bezoldiging aan ambtenaren e.a. in dienst der ge meente die als oorlogsvrijwilligers on der de wapenen zijn. Betreffende de salarispositie van het gem.-personeel werd besloten eerst het standpunt der regering af te wachten, alvorens tot verhoging over te gaan. Over dit urgente punt hebben enige raadsleden het woord gevoerd. Algemeen was men van oordeel dat de huidige le vensstandaard veel te hoog is. De pensioengrondslagen van de gem.- ambtenaren zullen in het vervolg door B. en W. worden vastgesteld. Tot een nieuw reglement voor het Fonds Armengoederen werd eveneens besloten. Het raadslid de heer Kalverdijk had schriftelijk enige vragen ingediend, n.l. over de slechte toestand van de straatweg ln Oudkarspel en over de zaksloten en lienten in hetzelfde dorp welke ernstig aan vervuiling bloot staan. Verder om naambordjes aan te brengen op de eilanden en het plaatsen van een hek bij de sluis eveneens in Oudkarspel. Geantwoord werd dat in al deze din gen zal worden voorzien. ERVARINGEN UIT AMERIKA. Voor de eerste van de serie winter- iezingen, welk te Broek op Langendijk Donderdagavond gehouden werd in de Gereformeerde kerk, bestond een flinke belangstelling. Door ds. J. D. Boerkoel uit Watergraafsmeer werd geopend met het laten zingen van ps. 75 en gebed, waarna door hem gesproken werd over zijn opgedane ervaringen in Amerika. Spr. zeide o.a., dat de Hollander daar heel goed staat aangeschreven. Ondanks het verschil van inzicht zijn er geen tegenstellingen, zoals we die hier heb ben. Er heerst meer eendrachtige geest. Europa beschouwt men als niet veilig, waarbij vooral de vrees voor Husland een rol speelt. Voor het kerkelijk leven bestaat veel belangstelling, hoewel er bijzonder veel soorten van godsdiensten zijn. De conclusie, die spreker getrokken heeft, is, dat de Hollander een tobber en de Amerikaan zorgeloos is. REGELING CONSUMENTEN- CREDIET. De districtsraad voor het consumen- tencrediet ta Langedijk bestaat uit de dames C. A. van Dijk—Maars, Oudkar spel, W. de Geus—Twisker, Zuid- Scharwoude en de heren C. Voogt, Oudkarspel, L, Schrijver, K. Ootjers en Jac. Bruin Dz., Noord-Scharwoude, M, Kuiper, Zuid-Scharwoude, G. Engel en H. Vinke, Broek op Langendijk. Bij bovengenoemde personen kunnen inlichtingen omtrent het consumenten- crediet worden ingewonnen. De heer H. Vinke zal ook gaarne be hulpzaam zijn bij het invullen van de aanvraagformulieren. De ingevulde formulieren dienen persoonlijk bij dep secretaris van de districtsraad, den heer Vinke, afdeling Sociale Zaken ter gemeentesecretarie te Broek op Langendijk, te worden ingeleverd, op dat kan worden nagegaan of de for mulieren goed zijn ingevuld. Bewijs stukken meebrengen. Gaarne invullen met inkt, Degenen, die menen hiervoor in aan merking te komen, doen verstandig, ook al zou de aflossing huns inziens moeilijkheden opleveren, toch de aan vrage in te dienen, aangezien er ver schillende mogelijkheden zijn om tot een soepele afwikkeling te komen. Aanvragen houdt niet meteen in, dat het crediet moet worden aanvaard. Men kan dit later, als de voorwar den te bezwaarlijk zijn, afwijzen. Wacht niet te lang, maar vul dt? formulieren zo spoedig mogelijk in. harmonie. theirs is the glory". De film „Theirs is the glory" is gepro longeerd, zodat men deze week nog m de gelegenheid is het werk te gaan zien. Het is te hopen, dat men dat ook in groten getale zal doen, om zich te laten doordringen van het besef, door welk een hel de gealliëerde luchtlandingstroepen en parachutisten gingen, terwille van ónze bevrijding en de gemeenschappelijke zaak. Overigens mogen wij volstaan met ie verwijzen naar de beschouwing, die wij vorige week Zaterdag aan deze film wijd den. In het voorprogramma een gekleurde tekenfilm naar het bekende kinderver haal „De drie beertjes" en in de actuele journalen o.a. het bezoek van Smuts aan Nederland, met een deel van zijn rede in de Ridderzaal, enige ontroerende opnamen van de Apeldoornse vliegtuigramp, troe peninspecties en als contrast een paar zeer bijzondere rustige tegenlicht-opna- men van een Deens schoolschip. cinema-americain, dat is amerika. Inderdaad één der beste amusements films, die wij de laatste tijd hebben ge zien. In de eerste plaats door de aardige geschiedenis van den oom, die een zeer hooghartige vrouw en dochter heeft, en zich het lot van zijn nichtje Sis Hopkins, een boerenmeisje, aantrekt. Dan door de vele verzorgde muziek- en revue taferelen, maar het meest door de kennis making met Judy Canova, een hier nog onbekende vrouwelijke ster, die echter het pleit meteen heeft gewonnen en ge toond heeft in het komische revue-genre tot bijzondere prestaties in staat te zijn. Zij vervult de rol van Sis Hopkins op on verbeterlijke wijze. Zij speelt, danst en zingt in diverse genres met een uitge sproken talent. Voor de muzikale omlijs ting zorgt de band van Bob Crosby (niet te verwarren met Bing Crosby) en zijn Bobcat swingers. De revue-opvoering, die de film op zeer gelukkige wijze besluit, geeft een aanéénschakeling van taferelen, die een lust zijn voor oog en oor. In haar lied en in de slotscène toont Sis Hop kins, wat Amerika eigenlijk is en wie het land groot maken. Naast het wereldnieuws ziet men in het voorprogramma nog een heel aardige mu ziek- en dansfilm onder de titel: Een avond in Venetië. ALKM, bioscoop theater. „de weg naar de hel". De film, die onder de titel „De weg naar de hel" in dit theater wordt ver toond, verdient die titel in alle opzichten. Wij behoeven slechts te noemen de naam „Buchenwald" en ieder zal weten, wat deze film doet zien. Natuurlijk bestond er voor deze inderdaad treffende film veel belangstelling en wordt men nog eens fel herinnerd aan alles wat misdre ven is. VICTORIA-THEATER. de man van marokko. De man van Marokko is een luitenant van de tijd van de Spaanse burgeroor- log^ Hij vecht met zijn mannen tegen het* fascistisch regiem en op een zijner speurtochten vindt hij in een oude door de strijd vernielde kerk de mooie Spaanse Manuela, wier beeltenis hem in zijn latere avontuurlijke jaren niet meer uit de gedachten gaat. Hij komt met zijn mannen in gevangenschap in Vernon, en op de dag dat Manuela hem een visum voor Engeland en daarmede de vrijheid zal brengen, worden al deze mannen naar de Sahara gezonden om er als blanke slaven bij het aanleggen van een spoorweg te werken. Hij ontsnapt op avontuurlijke wijze en neemt met zich mee een lijst van hon derd patriotten die slechts op een door hem gegeven sein zullen wachten om zich van het juk te bevrijden. Hoe hij ontsnapt en weer in de val loopt, welke gevaren hem omringen en hoe ten slotte alles nog terecht komt wordt in een lange reeks spannende opnamen weer gegeven. Liefde en verraad, maar ook roerende zelfopoffering komen beurte lings op de voorgrond eer de man van Marokko (Adolf Wohlbrück) en Manue la (Margaretha Scott) weer tezamen ko men om elkaar nooit meer te verlaten. Vooraf een uitgebreid wereldnieuws en bij de films uit het binnenland o.a een opname van de begrafenis der jeug dige slachtoffers in Apeldoorn. polderbenoeming. De heer Th. de Boer is gekozen al*, be-" stuurslid van de Koog- en Bleekmeer-» polder. overplaatsing. Mej. Porte, plaatsvervangend directrice van de distributiekring Oudorp, welkè kring thans is ondergebracht bij Alk maar, is in gelijke functie overgeplaatst naar de kring Langedijk. De raad vergaderde Donderdagavond onder voorzitterschap van burgemees» ter M. Niele, Aan de woningbouwvereniging Kg* mond aan Zee werd' een crediet ver» leend van f 190,000 voor de bouw vaü 16 arbeiderswoningen, met bijdrage in het exploitatietekort, waarvan 90 pet*, voor rekening van het Rijk komt eft 10 pet, voor de gemeente, Voor de bouw van deze wonlngeü ,werd door de gemeente aan de ver» eniging 3730 M2. grond verkocht aait de Prins Hendrikstraat voor de prIJS van f 3 per M2, Het materiaal voor deze woningbouw is reeds gedeeltelijk ter plaatse aan gevoerd, zodat dezer dagen hiermeê begonnen kan worden. Besloten werd voor 1647 tot een bs» drag van f 250,000 aan kasgeldleningstt en crediet in rekening-courant met dè Bank voor Nederlandse Gemeenten op te nemen. Het vermenigvuldigingscijfer rooft schoolgeld werd bepaald op 2. Voor het bezoeken van de school voor buitengewoon lager onderwijs M Alkmaar door 5 kinderen werd sub» sidie toegezegd in de 'kosten def school tot maximum f 30 per jaar. Vergoeding van reiskosten kon vol gens toelichting van den voorzitter wet telijk niet worden verleend. Hierovef ontspon zich uitvoerige discussie. "Wethouder de Graaff wilde wetswij ziging voorstellen, doch de voorzitter, meende, dat dit niet op de weg van dé gemeenteraad lag, maar door de par tijen bij hun 2de Kamerfractie bepleit zou kunnen worden. Aan den heer H, Prins werd een gratificatie van 1 200 toegekend voor het onschadelijk maken van mijnen, waarmede hij zich zeer verdienstelijk had gemaakt. Wethouder Zwart maakte bezwaar tegen het uitzenden van arbeiders bo ven de 60 jaar naar de Wieringermeer, waar zij veel te zwaar werk hebben, hij zou deze mensen in de gemeente tewerk willen stellen. De gemeente had dit jaar hiervoor geen geld. meer volgens den voorzitter. Getracht zal worden hen aan het sport veld of elders in de buurt aan werk te helpen. De heer Groen maakte bezwaar te gen de eenzijdige samenstelling van da vertrouwenscommissie. Deze commissie bleek echter reeds een half jaar oud te zijn, De voorzitter had overigens tegen uitbreiding dezer commissie niet het minste bezwaar. schaakclub opgericht. Dezer dagen is alhier een schaakclub opgericht voor de gezamenlijke dorps kommen Egmond aan Zee, Egmond aan de Hoef en Egmond-Blnnen. De speel avonden worden gehouden in de bewaar school te Egmond aan Zee. In de zomer zal zij ln samenwerking met VVV ten ge» noege van de badgasten schaakseances en tournooien organiseren. De 58-jarige Marten Nieuwland uit Schoorl werd ln 1938 symp. lid van de NSB en ging eind 1940 automatisch over als gewoon lid. Hij had „wel Iets verno men" van het bombardement van Rot terdam. Van April '41 tot Augustus '45 deed hij dienst in uniform met een pistool als wachtsman. Hij werkte voor de Wach und Schutzdienst ln Schoorl, Amsterdam, Oldenzaal en Leeuwarden. Ook zijn vrouw sympathiseerde. Voor verdachte pleitte mej. mr. Niebuur uit Amster dam, die een verklaring van dr. Van Hesteren aanhaalde waaruit bleek, dat de gezondheidstoestand van dit gezin treurig is. Uit armoede is dit gezin tot zijn houding gekomen. De man had geen pro-Duitse gezindheid, maar hij kon niet anders. Ook drie van de 6 kinderen van besch. waren bij het NSKK. Mej Nie buur vroeg onmiddellijke uitspraak. Het Tribunaal wees dit echter af. Nadat da verdediging had aangedrongen op uiter ste clementie, werd de uitspraak bepaald op Woensdag 30 October a.s. VERDWENEN EFFECTEN Gisteren stond voor het tribunaal te Alkmaar de 63-jarige Caroline Ringe ling—Hooft uit Alkmaar terecht, om dat zij lid van NSB, NSVO en sociaal werkster voor WHN was geweest. Zij is inmiddels vrijgelaten Zij zou veel werk hebben verzet in haar functies, maar haar verdediger, mr. Schuurman had een getuige mee gebracht, mejuffrouw Baas, die ver dachte in de gewraakte periode had verpleegd, toen deze zwaar ziek te bed lag. De beheerder poogde een aantal ef fecten als vermogen op te geven, ter waarde van 6000 gulden, hetgeen mr. Schuurman deed opmerken: „Maakt U het toch niet erger, dan het is!" Ook in zijn pleidooi zei de verdedi ger, dat deze effecten in Duitsland in beslag waren genomen, door Engelse soldaten, en of dat nu door Canadese of Engelse of Amerikaanse gebeurde, terug zag men nooit meer iets. Hij verzocht met klem rekening te hou den met de realiteit en geen vermo- gensstraf meer op te leggen. Over 14 dagen zal het tribunaal uit spraak do an LICHTE GEVALLEN. Voor het Alkmaarse tribunaal ston den twee beklaagden uit Noord-Schar woude terecht. Als eerste verscheen voor het hekje de 32-jarige Pieter Langedijk, die alweer op vrije voetan is. L. is van 1935 tot 1943 lid van de NSB geweest en in 1942 bij de SS ge gaan evenals bij de vrijwillige hulppo litie. Hij zou oa. ook op Texel de Hit lergroet gebracht hebben toen daar 'tl hakenkruisvlag werd gehesen. In 1943 is hij uit de SS gegooid en toen ook uit de NSB. Het vermogen bedraagt 14,000 gulden. Mr. Schuurman, die als verdediger optrad, pleitte, dat hoe langer in deze zaak gewroet werd, hoe meer gunsti ge feiten aan het licht kwamen. L. was een idealist en er behoorde ook 'n zedelijke moed toe om in 1943 ruzie te maken en daardoor uit SS en NSB te worden gegooid. Hij was in 1943 al bekeerd, waar het zijn idealen be trof. Spreker vroeg, geen verdere straf meer op te leggen. De uitspraak valt over 14 dagen. L. werd voor het hekje opgevolgd door den 34-jarigen Willem Roos. Zijn zaak was practisch gelijk aan die van Langedijk. Ook hier pleitte mr. Schuurman sn zal het tribunaal over 14 dagen uitspraak doen. DRIE KLEINE ZOND AARTJES. Drie „lichte gevallen" uit Alkmaar verschenen gisteren voor het tribunaal. Eerst kwam B. Andeweg aan de beurt, die werkzaam was op het ge westelijk arbeidsbureau alhier. Hij heeft verscheidene malen transporten arbeiders begeleid naar Oldenzaal of Bc-ntheim. De president, mr, Schenkevelö', las een verklaring voor van de zuiverings commissie (verdachte was ambtenaar) die veel gunstige dingen bevatte. In dezelfde geest pleitte mr. Schuur man, die zeide dat verdachte's lid maatschap van de NSB eigenlijk de vlag was, die de lading dekte, en dat A, veel arbeiders liet ontsnappen uit de transporten. Niemand wist iets van dat lidmaatschap af. Spreker vroeg, verdachte niet uit de burgerrechten te ontzetten, en overi gen betwijfelde hij de geldigheid van de dagvaarding. A. werd opgevolgd door de verfhan delaar W. Postema uit Alkmaar, die ook reeds vrij is Ook hij was NSB-er geweest en is bij de luchtbescherming terecht gekomen, in welke functie hij ook wel goede dingen deed. Mr. Tenslotte verscheen Grietje Schreu- Scholten pleitte clementie der, ale NSB-ster was, voor WHN col lecteerde en de NSB vlag uithing als Mussert jarig was.' Mr. Berkhouwer pleitte voor een straf, gelijk aan de voorlopige deten tie. In al deze zaken volgt de uitspraak over 14 dagen. HIJ KON VAN ALLES GEBRUIKEN Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar, gepresideerd door mr. Krabbe, verscheen vandaag Antoon V. uit Amster dam, wien een hele lijst vergrijpen werd ten laste gelegd. Hij stal een aantal I luiers van een drooglijn ontvreemdde j een dames- en herenrijwiel, eigende zich 4 konijnen en een aantal krielkippen toe, er om de collectie te ccmpleteren, een paar gummie-laarzen en dameskleeding. De beschuldigde toonde niet de minste spijt van zijn daden. Hij had een blanco strafregister en de over hem uitgebrachte rapporten luidden gunstig. Mede lettend op het feit, dat de fei ten in oorlogstijd zijn geschied, eiste de officier een voorwaardelijke gevangenis straf van 4 maanden. SCHAPEN GESTOLEN Cornelis F. uit Koog aan de Zaan en Uilke W. uit Akersloot stonden terecht wegens diefstal van twee schapen» Ei werd een groot aantal getuigenver- klyaringen voorgelezen. Twee schapen zijn in een weide gedood, in zakken ver voerd naar W.'s woning en daar geslacht De officier eiste een gevangenisstraf van 6 maanden voor ieder van hen, te meer, daar ze hier niet als boetvaardige zondaars stonden. Mr. Leesberg, die als raadsman optrad zeide, dat het feit in de oorlog was ge pleegd en pleitte mede daarom clementie. Over 14 dagen zal de Rechtbank uit spraak doen. een veelzijdig man Theodorus D., zonder vaste woonplaats, zit in Amsterdam gevangen voor een ju- welendiefstal en moest zich vandaag ko men verantwoorden voor een lange reeks andere diefstallen, o.a. van een schrijf machine. D. maakte er een gewoonte van, met vrouwen en meisjes omgang te zoekert, en ze dan na een poosje weer in de steeÊj te laten, met medeneming van dan dit en dan weer dit. Met één van die vrouwen wil verdachtö nu wel trouwen. Of zij wil, als hij uit de gevangenis komt, is natuurlijk een andere vraag. De officier van Justitie zag geen aan-* leiding een milde straf te vragen, en eiste 9 maanden gevangenisstraf. De uitspraak volgt ook hier over dagen. MOND- EN KLAUWZEER. De zo gevreesde veeziekte, het mond en klauwzeer, is ook in deze gemeente uitgebroken. We vernamen reeds een drietal gevallen. Door G TH. ROTMAN. (Nadruk vei oden.J i De Raad kwam gie zitterschap van dei den heer Vennik, 01 leden waren aanwez Medegedeeld werd, verordening op de rie-zegels hebben g< Ingekomen en Voo genomen was een n ris de Groot te Alk: overledene uit de g bedrag ad t 2000 ls fonds armengoederen B. en W. stelden te stellen de veror flng van riool- en was een speciaal 1 TV illibror dusstichting de, dat Ged. Staten coord kunnen gaan. financiën een voorc voorstel werd goedge Goedgekeurd werd en W. tot wijziging ding ln onderdelen voornaamste reden ii een vleugel bijgeboi De R.K. Meisjessc beschikbaarstelling v invoering van een schrijfmethode voor voorstel ls afgeweze teur van de Lager-o geest werd besloten. Voorstel van B. ei van een verordening jaarwedden van de met het onderwijs oefening aan de sch bezoldiging is thans per wekelijks lesuur lage kant geacht wo ook ongunstig af bij meenten. Het kwan voor de bezoldiging maken aan die in de temeer daar meestal gemeente voor het melijke oefening in gewezen, ook al om lijke personeelsvoorz: van onderwijs bij v res nog niet meer bi Zij stelden derhah ging vast te stellen c lesuur. De Raad ging hier Tot leden der cent: georganiseerd overlej de heren H. Vermeuli voor de commissie v de heren H. C. Gro A Bosma en A. Olivi missie voor openbar< G Heijne, J. Bolten, Kraakman. Ambtshal commissie beplantinge bare werken J. Rus, De heer Schuijt is re missie voor het nazi De heer Kraakn genoemde commissie ken wel zitting neme: dat de commissie gc dat de leden ook in c gekend zullen worden 33. Halverwege de straat was 'n open piek, waar een huis gebouwd moest wor- den# Daar zat dq oude opperman Toor. 'n beetje uit te rusten; z'n hoed lag naast heni. „Er in!" piepte ik buiten adem, en wip, wip, sprongen we in de hoed. Fik, die al »n aardig eind achtergebleven was, had niet gezien waar we gebleven waren en holde voorbij. 34. Pas op, daar stond Toon op, sloeg het stof van zijn knieën en wou zijn hoed opzetten. Nu was de brave man toeval lig doodsbenauwd voor muizen, en zo gauw werd hij ons niet gewaar, of hij wierp zijn hele hoed met ons er in zo maar over de heining! In de toekomst zal uitbreiding der algei aan de Holleweg aar B en W. hebben der overeenstemming te h naars der aangrenze: verkoop van deze g: meente en hebben op ten van N. F. Breijer aan te kopen de ten graafplaats gelegen een toegangsweg naa taal groot 5382 m2 f totale koopprijs van de uitbreiding eerst zal kunnen plaats vi: voorts getracht deze voorlopig zoveel mog maken. Zij menen dit te hebben bereikt. I en C. Lubout hebben noemde terreinen te meente voor de eyplc renpark voor een hut jaaz. Als borg voor deze P. van Bronkhorst z E. en W. hebben der huur besloten. Het prij zenbureau goederen, alsmede G zich met een en and» W. gaven derhalve i bedrag ad f 7500 te v Genietend kijkt Sti naar de blauwe lucht Mieneke had een bi; strik in d'r haar en werd al groter, al g en toen werden het vleugeltjes en toen ze door de klas vli< En alle kinderen er a< aan, maar niemand haar grijpen En toen k er een kabouter en die ook vleugeltjes en toen ze samen naar de zon vlogen. En nu hebbei daar een huisje van nestralen gemaakt." Tante kijkt over bril. „Maar je wilt niet zeggen, dat dat e gebeurd is?" vraagt ze ontwaardVgd. Slijntje 1 niets en vertelt or schrokken vorder: moet er een ander m op haar plaats zitten, hoop, dat ik het mag Want als de zon scl is haar hele bank goud." ..Je moest je schan vindt tante ,,Zo verse kelijk te jokken. Wat je moeder daar nu van?" Met een schok Stijntje naar de werkt he'd terug Jokken?" zeker, of vind je da waarheid, dat een vriendinrw' 'e v'.eu gekregen" De tr springen S'".: 'tjo in ogen. „Ik jok nooit",

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2