Engeland temidden der naties GEEN ANNEXATIE DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bevin vraagt erkenning voor het werk van zijn land Hors d'Oeuvre Een gezellig treinreisje kreeft. I maar grenscorrectie Göring's laatste woorden Regeringsvoorstellen uiterst bescheiden Tragisch geval H.M. de Koningin bedankt voor verenigingen Prins Bernhard weer thuis Dekens geblokkeerd Rusland deporteert Duitse arbeiders Voorlopig Ned. elftal samen gesteld Militaire wedstrijd tegen Engelsen in ons land? Ook Eerste Kamer in comité-generaal Ondeugdelijke zuurstofflessen Berlijnse gemeenteraads verkiezingen Krans voor Göring FEUILLETON CHANTAGE Geen annexatie DE meeste Nederlandse voorstanders van annexatie waren de overtuiging toegedaan dat inlijving van Duits ge bied nooit betekenen mocht: inlijving ener Duitse volksgroep. Zij wensten geen nationale minderheden durende bron van internationaal geharrewar bin nen ons land. Doch ook dit zou voor de bondgenoten een beletsel moeten zijn om Nederlandse wensen welke in deze richting gaan in te willigen. Duitsland toch zal reeds in het Oosten een aan zienlijk geb eu moeten prijsgeven aan Polen en ook Polen wenst geen Duitsers binnen zijn grens. Wie wenst ze wel? Byrnes heeft zijn veel-be- sproken rede weliswaar gezegd dat de Duits-Poolse grens nog door de Grote Vier zal worden herzien, doch het staat vrijwel vast dat Duitsland in het Oosten terrein zal moeten verliezen en dat eni ge millioenen Duitsers, thans reeds in Westelijke richting geëvacueerd, niet meer naar hun "oormalige woonsteden zullen kunnen terugkeren. In normale omstandigheden zou dit zo ernstig niet zijn. Maar nu zoveel Duitse steden en dorpen zijn verwoest en de voedsel- nood nijpend is, zou het noodlottig kun nen worden. Werd nu het voorbeeld van Polen door Nederland gevolgd, dan zou de nood in Duitsland weldra nog nijpender zijn. De sterfte door honger en kou, door g. '-rek aan woonruimte enz., zou aanleiding kunnen geven tot het uitbreken van epidemieën en Duits lands herstel te enenmole kunnen ver hinderen.... Weerbericht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma WOENSDAG 23 October 1946 Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 129 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk wooro meer 5 ct., uitsluitend contan-. Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. L. Uyldert. plv. Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp LONDEN, 22 Oct. Ernest Bevin, ml nister van Buitenlandse Zaken, heeft he den in het Engelse Lagerhuis een rede over de Britse buitenlandse politiek ge- houden, In zijn redevoering: zeide Bevin, dat de Britse regering haar best zou doen om een regeling in Indonesië te bevor- Engeland beeft zulks reeds met kracht gedaan. Bevin hoopt, dat de aankomst van de Nederlandse commissie-generaal in Indonesië tot een uiteindelijke re geling zal leiden. De Engelse minister president zeide; „Onze troepen zul len uiterlijk op 30 November uit In donesië worden teruggetrokken (toe juichingen) en ik heb alle hoop, dat op die datum reeds een regeling be reikt is." De Wereldvrede. Bevin zeide o.m., dat de tweede we reldoorlog zulk een ellende had veroor zaakt, dat indieh men een volgende cata strofe zou willen voorkomen, de gehele wereld een nieuwe regeling op zeer brede basis zou moeten treffen. De vraagstuk ken van 3uropa houden verband met die van het Midden-Oosten en Verre Oosten terwijl wij tezelfdertijd rekening moeten houden met ontwakend nationalisme over de gehele wereld Een van de grootste fouten, die de vredestichters na de eerste oorlog maas- ten was het negeren van de Russische positie. Indien men deze vergissing niet had begaan, zou tussen beide oorlogen meer vertrouwen bestaan kunnen heb ben, indien de Ver. Staten ook tot de Volkenbond zouden zijn toegetreden. Het Huis zal wel bekend zijn met onze moeilijkheden, ontstaan uit de vele pro paganda tegen het Britse Imperium en Gemenebest. Sprekende over het Verre Oosten bracht Bevin hulde aan generaal MacArthur. De materiële demilitarisering' van Japan is beëindigd, aldus Bevin, het gaat er thans om, te zorgen, dat de Japannezen noch de middelen, noch de wil meer bezitten om het pad der agressie opnieuw te be treden. „Wij wensen een blijvende vrede met Japan te sluiten" Over China zeide Bevin, dat de V S zeer wijs hebben gehandeld generaal Marshall's specialen afgezant, die bemiddelt tussen de Chinese regering en de commu nisten, daarheen te zenden om een ver zoening tot stand te brengen. Het was niet diens schuld, dat deze pogingen nog geen succes hebben gehad. Het Sowjet-verzoek om een basis aan de Dardanellen zou, aldus zeide Bevin, „een ongecorloofde inbreuk op de souvereiniteit van Turkije ten gevolge hebben", Het Verdrag van Montreux behoefde wijziging, maar de Britse regering venste deze kwestie inter nationaal geregeld te zien op een conferentie, die hiervoor bijeen zou worden geroepen. De Britse regering zal meehelpen om tot een oplossing van dit moeilijke probleem te gera ken. Ten aanzien van Griekenland zeide Bevin: „Wij hebben ons best gedaan Griekenland weer op de been te helpen. Wij willen het na de grote kameraad schap, welke tussen ons bestond, niet in de steek laten. Wij zullen orize politiek, om het ook economisch te helpen, voort zetten. De buitenlandse inmenging In Griekse zaken moet ophouden. Dit werd begroet met geroep van: „Laat het land alleen"; Bevin antwoordde hierop: „Ik meng me niet in Griekse zaken, noch ook de regering. Al deze beschuldigingen zijn leugens Wij zullen onze troepen zo spoe dig mogelijk uit Griekenland terug trek ken". Verdeling tussen Oost en West. De conferentie te Parijs had geleid tot de conclusie, dat er een verdeling tussen Oost en West was. „Zulk een verdeling moet, en, ik ben er zeker van, kan wor den voorkomen. Bevin sprak vervolgens over Duits land. „Overeenstemming ten aanzien van Duitsland Is zowel de toetssteen voor de betrekkingen tussen de vier grote mogendheden als onze gelegen heid om een blijvende vrede op te bouwen", H^j verklaarde voorts, dat Engeland het vrijwel geheel een^ was met de jongste verklaringen van maarschalk Stalin en Byrnes. Ten aanzien van de overeenkomst van Potsdam zeide Bevin, dat Engeland niet bereid is die gedeelten hiervan, die on gunstig voor dit land zijn, na te k men, indien ook andere gedeelten niet z .udën worden nageleefd. „De overeenkomst van Potsdam moet of in haar geheel worden nageleefd, of er moet een nieuwe over eenkomst in het leven worden geroepen";. De Duitse industrie heeft een belang rijke rol in de Europese economie te spelen Het was niet de bedoeling van Engeland deze industrie geheel en al te vernietigen, behalve voorzover zij de vei ligheid in gevaar zou kunnen brengen. Bevin verklaarde, dat de Britse rege ring had besloten de Franse voorstellen voor het Saargebied te aanvaarden. Zij kon die voor het Rijnland en het Ruhr- gebied niet aanvaarden. Over Duitsland zeide hij nog, dat dit land zo spoedig mogelijk weer 1n zijn eigen onderhoud moet kunnen voorzien. Er wordt thans ee'u plan uitgewerkt om de zware industrieën te onteigenen. „Wij overwegen een Duitse constitutie, welke het midden houdt tussen een onsamen hangende federatie., van autonome sta ten en een gecentraliseerd eenheids- bestuur". Bevin besloot met de woorden: „Wij zullen onze doelstellingen met kracht na streven, dan ben ik er zeker van, dat de wereld het werk, dat we verrichten, zal erkennen". Het was Dinsdagavond. Ik kwam uit het Gooi aan suizen in een snellopende, hei-verlichte electrische trein en zocht te Amsterdamop het duistere vierde perron, de aansluiting naar Alkmaar Waar is de trein?" vroeg ik. Een beambte wees mij een collectie gehavend antiek. „Stapt U maar in," zei hij nors. Ik merkte op, dat er geen treeplank was. „Die hebben we aan latjes ge zaagd," zei de man, „om ban ken te bouwen in de tweede- klasse-coupé's. Die mensen willen soms een zitje." Ik liep langs de trein. Iets van grauwe oertijd gaapte mij uit de holle comparti menten aan. „Maar conduc teur,'' opperde ik bezorgd, „de wielen van deze wagon hangen er los bij." „Hindert niet. meneer, de wagen hangt stevig tussen de andere gekoppeld en zo hard rijden we niet of wij staan stil als hij aanstoten mocht." Ozei ik en stapte in. Wij reden. Inderdaad niet hard. Voorbij Zaandam zag ik een wielrijder op de weg, die ons spottend toewuifde en ons spoedig een eind achter liet. Bij Uitgeest vroeg mij een dame de deur van de zijgang f-huiven, want het tochtte zo. Ik schoof, maar de tocht tochtte tochBr zat neen splinter glas in de deur. Bn Castricum begon het te regenenZware druppels sloe- gen mij in het gezicht Het portierraampje was dicht maar er zat een barst in. ..Niet tocht- en niet umter- dirh't." mompelde de dame ..Kom. kom. zolang het dak er niet aftuimelt zitten we hetrekkeliik droog" troostte ik haar ..Het zal wel beter urordev." „Ja. dat zegaen zei" hoor de ik haar zuchten. Ik begon '".de duisternis voor de af- leidlna ook maar een beetje te zuchten. ^T..,'Jnn denken nar d" ■vrolnke nnnff, avondtrein", waaruit ik in eze duistere was overge. afnv* Een diplomatieke medewerker van het ANP heeft vernomen, dat de rege ring overweegt een plenaire zitting van de Saten-Generaal aan te vragen om in besloten fitting de voorstellen te behandelen, welke zij te berde wil bren gen ten einde de correcties van onze Oostgrens te verkrijgen. H^t kabinet is dus thans tot overeenstemming gekomen omtrent dit uiterst belangrijke punt van regeringsbeleid. Nadat deze zaak met het parlement zal zijn bespro ken, zal de regering overgaan tot het polsen van de grote gealliëerde mo gendheden. De voorstellen zijn uiterst bescheiden en omvatten een gebied met niet meer dan 75.000 tot 100.000 Duitsers. De Ned. autoriteiten zijn van mening, dat de aanspraken niet als annexatie kunnen worden gekenmerkt en geen ruimer karakter dan dat van grenscorrectie hebben. De gebieden in kwestie sluiten in de grote Duitse inspringing in de Ne derlandse g.ens bij CoCvorden, Groenlo, Nijmegen en Zuid-Limburg. Voorts verluidt, dat de Ned. regering van plan is het eiland Borkum te vragen om ge- vaigene*. onder te brengen. Kort vóór Göring zelfmoord pleegde had hij een onderhoud met den Amerikaansen geeste lijke H. F. Gerecke, wien hij zei de: „Ik geloof in God den Vader. Maar ik geloof, dat God te groot is en te zeer bezig om zich met zulke kleine aangelegenheden bezig te houden als hel lot van Herman Göring". Gerecke ver klaarde, dat Göring verzocht had te mogen communiceren vóór hij zelfmoord pleegde, doch dat Gerecke dit had geweigerd. „Ik kon hem niet laten commu niceren omdat hij niet geloofde in de goddelijkheid van Jezus Christus.-die dit sacrament heeft ingesteld." aldus Gerecke. „Gö ring was nationalist, materialist en modernist. Hij ontkende de inspiratie der Heiline Schrift, de wonderen in de bijbel. het leven hierna en de goddelijkheid van Christus". Hit eerste ontwerp, dat ongeveer een half jaar geleden door de ministeries, die betrokken zijn bij economische aan gelegenheden en wederopbouw, was op gesteld, bevatte aanspraken op vrij gro te stukken, met een Duitse bevolking van meer dan of 1 millioen. Sinds die tijd zijn de aanspraken "successieve lijk verkleind tot een omvang, waarvan men gelooft, dat hij meer kans heeft om door de gealliëerden aanvaard te wor den. Blijft Duitse bevolking? Een van de problemen, die bestudeerd worden, is, de vraag wat er gedaan moet worden met de Duitsers in de ge bieden, waarop aanspraak wordt ge maakt. Uitzetting naar Duitsland komt niet in aanmerking, o dat de Britse bezet tingsautoriteiten zulk een nieuwe last zouden weigeren en omdat de Neder land -rs van n- ture niet tot dergelijke maatregelen geneigd zijn. Het schijnt daarom vast te staan, dat de Duitse bevolking zou blijven, met uitzondering van oorlogsmisda digers en andere nazi's. De algemene opvatting in kringen der Ned. regering is, dat men de Duitsers beperkte bur gerlijke rechten zou toestaan, waar door zij zouden kunnen werken, nadat men hun, althans voorlopig het Ned. staatsburgerschap zal onthouden. DE ANNEXATIE-PLANNEN Twaalfjarige jongen hangt zich op. Tommy Hailstone, een Londense jongen van twaalf jaar, werd, nadat hij Vrijdagmiddag naar school was ge gaan. vermist. Zondagavond jl, ontdek te een zuster van den jongen, die toe vallig een als bergplaats gebruikt schuurtje betrad, dat het lichaam van haar broertje daar aan een balk van de zoldering hing. Onder de voeten lag een omgeworpen kist. Volgens den vader van het knaapje was Tommy zeer onder de indruk geweest van de krantenverslagen over de terechtstel lingen te Neurenberg. Hij opperde de veronderstelling, dat de jongen dit ge beuren heeft willen imiteren. BUFFETJUFFROUW GESCALPEERD. Een buffetjuffrouw in een ijssalon aan de Jan Evertsenstraat te Amsterdam wilde Maandagmiddag nieuwe voorraad schep pen uit de ijsmachine, die nog in bewe ging was. De draaiende stang greep de haren van het 21-jarige meisje en rukte een groot deel van de hoofdhuid mede. Na behandeling in het Wilhelmina-Gast- huis kon het slachtoffer huiswaarts keren. Ten Oosten van Coevorden bevinden zich petroleumbronnen. Ten Oosten van Sittard kolenmijnen. Het ligt in de bedoeling het eiland Bor kum te gebruiken voor het onderbrengen van politieke gevangenen. DOODSTRAF GEëlST TEGEN JOEGO SLAVISCHE OORLOGSMISDADIGERS. Het militair gerechtshof te Belgrado heeft het proces tegen het personeel van Joegoslavische krijgsgevangenkampen in Noorwegen beëindigd. De procureur-ge neraal eiste de doodstraf voor alle be schuldigden, daar zij de dood van 1500 soldaten op hun geweten hebben. Het vonnis zou hedenmorgen om 8 uur wor den uitgesproken. Naar bekend is, heeft H.M. de Konin gin opdracht gegeven aan een door Haar tot dat doel samengestelde com missie een onderzoek in te stellen na^r de gedragingen gedurende de bezettings tijd van die verenigingen, waarvan Zij lid of beschermvrouwe is of waaraan Zij het recht heeft verleend het praedicaat „Koninklijke" te voeren. H.M. de Koningin heeft thans, na het advies van deze commissie te heb ben ingewonnen, besloten als lid van het schilderkundig genootschap „Pul- chri Studio" te 's-Gravenhage te be danken en niet langer als bescherm vrouwe van dit genootschap en van de maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam en van de vereniging „St. Lucas" te Amsterdam op te treden Aanleiding hiertoe heeft de Koningin gevonden in de aanmelding dezer vere nigingen bij de Cultuurkamer tijdens de Duitse bezetting. Het onderzoek der commissie omtrent een aantal andere verenigingen is nog gaande. Soestdijk, 22 Oct. - ZKH Prins Bern hard, die wegens maagklachten enige dagen ter observatie in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht was opgenomen, is heden naar paleis Soest dijk teruggekeerd. Bij het onderzoek werd geen afwijking gevonden waardoor operatieve behandeling nodig zou zijn. Uit handelskringen bereikte ons het bericht, dat de aflevering van wollen dekens aan de handel is geblokkeerd. Deze maatregel schijnt genomen te zijn in verband' met de dringende behoefte aan dekens in de getroffen gebieden. JAPANSE ZEEMIJNEN VEROORZAKEN 50 DODEN EN GEWONDEN. In Batavia ontvangen berichten uit Makassar, gedateerd 22 October, maken melding van het ontploffen van 18 Ja panse zeemijnen, toen een opruimings afdeling van de Ned. marine te Menado bezig was mijnen onschadelijk te maken. De commandant van de opruimings afdeling, 3 militairen, 22 Indonesiërs en 4 leden van een Japans strafpeloton werden gedood. 27 Indonesiërs werden gewond. Verdere bijzonderheden heeft men nog niet vernomen. Londen, (Reuter). - De Sovjet-autori teiten hebben gisteren bevel gegeven tot het wegvoeren van Duitse technici en arbeiders in de electricteitsindustrie uit de Oostelijke sector van Berlijn, aldus wordt door radio Frankfort medegedeeld De Amerikaanse autoriteiten hebben aldus de radio, bevestigd, dat de depor tatie der arbeiders en hun gezinnen voortgang vindt, maar de reden en hun bestemming werden niet onthuld. Het voorlopig Ned. elftal, dat Woens dag 30 Oct a.s. in Rotterdam tegen de militaire ploeg in het veld zal komen, is als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Potharst en vr.n der Linden (Ajax): midden: Pauwe (Feijenoord), Kuppen (Sitt. Boys) en de Vroet (Feijenoord); voor: Fischer (Ajax), Wilkes (Xerxes). Engelsman (Quick, N.) Smit (Haarlem), en Drager (Ajax). Reserve: van Raalte (BI -Wit), Reynen (NEC), Stoffelen (Ajax) en Rijvers (NAC) Met uitzondering dus van de rechts buiten, middenvoor en linksbinnenplaats, waar resp. Holleman (VLTC), Roozen (Haarlem) en Rijvers (NAC) vervangen zijn, vormt dit elftal dezelfde ploeg, die in Mei j.l. de laatste internationale wed strijd in Antwerpen tegen de Belgen speelde De niet-verkiezing van Roozen ligt voor de hand, daar Roozen deel uit maakt van het militaire elftal en de K.C. dus Woensdag de gelegenheid krijgt de twee voor het officiële Nederlands elftal in aanmerking komende midden voor spelers in een wedstrijd te beoor delen. Naar wij vernemen zijn thans bespre kingen gaande om de voor Zaterdag a.s. te Lyon vastgestelde halve wedstrijd om het intergeallieerd voetbalkampioenschap tussen Nederland en Engeland in Neder land te doen plaats vinden en wel op de vastgestelde datum te Rotterdam of Amsterdam. Vrijdag a.s. 2 uur zal ook in de Eer ste Kamer, die in comité-generaal bij eenkomt, de regering een verklaring afleggen over de voor te stellen grens correcties. Het minsterie van Sociale Zaken deelt mede, dat, nu binnen een kort tijdsver loop reeds drie ongevallen zijn voorge komen met zuurstofflessen, die tijdens het gebruik explodeerden, waarbij ook personen gedood en gewond wérden, het verder gebruik van zuurstofflessen, die in de bezettingstijd aan de normale bestem* ming zijn onttrokken, is verboden. Zeer waarschijnlijk zijn defce flessen, door Duitse of andere installaties in beslag genomen, gevuld geweest met andere gassen en zelfs brandbare vloeistoffen, zonder dat ze van een bepaald merkte ken zijn voorzien. Al deze flessen mogen niet meer ge vuld worden en voorzover zij nu nog zuurstof bevatten mogen ze niet verder gebruikt worden, terwijl men met in achtneming van bepaalde veiligheids maatregelen, het gas dient te laten uit stromen. Ieder, die zuurstofflessen in ge bruik heeft, wordt aangeraden zich in verbinding te stellen met de depothou der of het vulstation. In België hebben een katholieke, liberale, socialistische en een commu nistische senator bij de senaat een wets voorstel ingediend, het stoffelijk over schot van een niet-geïdentificieerden soldaat, tijdens de veldtocht van 1940 ge vallen, alsmede dat van een onbekenden verzetsman, onder de gewijden steen van de congreszuil te Brussel te begraven, Te Berlijn zijn de officiële definitieve uitslagen van de Berlijnse gemeente raadsverkiezingen bekend gemaakt: sociaal-democraten 999.170 st (48,7 pet) christen-democraten 454.202 st. (22,1 pet) soc. eenheidspartij 405.992 st. (19,8 pet) liberale democraten 192.527 st. 9,4 pet) ongeldig 39164 stemmen Aan het monument voor oorlogs slachtoffers, dat zich voor de dorps kerk in het plaatsje Geschwend (Württemburg) bevindt, heeft men een krans aangetroffen met de namen van Göring, Keitel en Jodl. '99 991 door J. S. FLETCHER Hij had de veelbesproken Geschiedenis van Barford nog eens ter hand genomen en bladerde er achteloos in toen er twee beschreven vellen uit vielen. Het ene was de brief van den aanvrager in Amerika. Er stond in, ten eerste de aan vrage om een goed exemplaar van Hop- kinson's Geschiedenis van Barford. dan ging hij door: „Als u soms een exem plaar tegenkomt van het pamflet: Cos- tuymen van het Hof van het Lant tot Barford. dat, naar ik meen in 1720 on geveer in druk verscheen, ben ik bereid er u iedere redelijke prijs voor te ge ven. Ik geloof, dat het een zeldzaam pamfletje is." Daarna vouwde Colling- wood het a idere papier open. het was een dubbelgevouwen folio vel. Er stond boven: Lijst van pamfletten en bro- chuurtjes over "--rford, in de kist ge merkt B. P. in mijn studeerkamer op Normandale Grande", en aan het ein de de initialen J. M. De titels van een dertig- of veertigtal werkjes volgden, waaronder ook het bewuste pamflet waai de Amerikaanse klant om gevraagd had. Nu meende Collingwood, dat hij de juiste oplossing gevonden had voor 't geval waarover hij zo gepiekerd had. Pas had zijn grootvader de brief uit Amerika gelezen of hij vond de lijst binnen in de Geschiedenis van Barford. Zonder tijd te verliezen had hij me vrouw Mallathorpe geschreven, in de hoop dat zij genegen zou zijn te verko pen waar de overzeese klant om ge vraagd had. Dan had zijn bezoek aan Eldricn Pascoe ook niets met de zaak uit te staan. Dus had hij het opgevou wen papier ook niet meegenomen. Terwijl Jaap naar de post was. had hij het weer in het kaartenzakje ge stopt, saaien met de Amerikaanse brief. Doodeenvoudig. Helemaal voor niets vanmorgen die tocht gemaakt. Neen, toch niet helemaal voor niets. Hij - had daar Nesta Mallathorpe ontmoet, en voelde wel, dat hij haar graag nóg eens ontmoeten zou. Nu hij een uitleg meen de gevonden te hebben, die licht ver spreidde over dit duistere punt, zette hij het hele geval uit zijn hoofd en dacht er verder niet meer aan. Maar ook een ander had nagedacht, n.l. Pratt. Collingwood had een taxi ge nomen uit de rij precies tegenover El- drick Pascoe, en Pratt, wiens lesse naar bij het raam stond, had hem kwart over tien zien wegrijden en ongeveer half terugkomen. In het zaken kwartier kende Pratt iedereen, ook den man die Collingwood gereden had. Toen hij uitging om te lunchen liep hij er even langs en vroeg hem, waar hij des morgens geweest was. De man. die niets te verbergen had, vertelde hem -lotweg dat hij naar Nor mandale Grange was geweest. Dat maakte Pratt een beetje ongerust. Hij begreep wei, dat Collingwood in Bartle's papieren had zitten ...nuffelcn. Kon het zijn, dat de oude heer tóch ergens een aantekening had gemaakt van zijn vondst, zelfs vóór hij naar Eldrick's kantoor ging? Wel had hij gezegd, dat hij er met niemand over gesproken had. maai oude lui maakten dikwijls zo'n drukte over een kleinigheid Hij mócht het eens opgeschreven hebben. Evenwel er was én persoon, die hem volledig kon inlichten over de reden van Col- lingwood's bezoek en dat was mevrouw Mallathorpe, (Wordt vervolgd). Het staat thans vrijwel vast, dat het vraagstuk van de annexatie van Duits grondgebied, dat ten onzent zo veel harten in beroering en zoveel pen nen in beweging heeft gebracht, bij onze regering geen punt van overwe ging meer uitmaakt, en dat deze slechts enkele grenscorrecties vragen zal, welke hoe waardevol zij op zichzelf ook mogen zijn, nauwelijks als scha deloosstelling voor de hier te lande aangerichte verwoestingen in aanmer king komen. Vele voorstanders van annexatie zul len zich door deze wijziging in de bui tenlandse politiek onzer regering teleurgesteld voelen. Dat deze wijzi ging geen vrijwillige is, maar in de lijn ligt welke de grote mogendheden ten aanzien van Duitslands toekomst hebben uitgestippeld, zal echter ieder een duidelijk zijn. P)E Grote - Vier streven in de eerste plaats naar Duitslands herstel, doch daarbij wordt voor Duitsland een welvaart beoogd, die moet voortvloeien uit agrarische, niet industriële pro ductiviteit. Duitsland moet een land- bouwland worden; de nijverheid motet worden beperkt. Daarom wordt het van vele industriële apparaten ontdaan; ma chinerieën worden weggevoerd en fa brieken opgeblazen. Wie de verwezen lijking dezer politiek gadeslaat zal ge makkelijk kunnen begrijpen dat het ontnemen van vruchtbaar grondgebied aan Duitsland daarmede allerminst in overeenstemming is. En het is juist dit wat onze voormalige minister van Buitenlandse Zaken mr. E. N. van Klet- fens op 't oog had. toen hij in het laat ste oorlogsjaar een desbetreffende nota opstelde en aan de bondgenoten ver zond* DAT de nood ook in Nederland groot is, dat ook bij ons duizenden land bouwers van hun grond en behuizing en van hun werktuigen zijn beroofd, daaromtrent schijnen de bondgenoten zich minder te bekommeren. Een ver armd en uitgeput Duitsland Is voor het herstel van Europa een grote belemme ring, een verarmd Nederland is daarbij vergeleken slechta van secundair be lang. Nu de oorlog geëindigd is maken de grote mogendheden klaarblijkelijk niet meer zulk een scherp onderscheid tussen vijand en vriend; zij vragen zich slechts af langs welke weg zij het her stel van economisch evenwicht in Euro pa het snelst kunnen bevorderen. yELEN zullen de wens koesteren, dat onze regering tegen deze houding der vroegere bondgenoten een krachtig protest zal laten horen in plaats van de idee der annexatie prijs te geven en zich te bepalen tot een nederig verzoek om betrekkelijk onbeduidende „grens correcties". Wij hebben voor onze in dustrie steenkool nodig, wij behoeven voor den Nederlandsen landbouwer vruchtbare grond. Nederland is nooit op gebiedsverovering uit geweest, maar het heeft recht op schadeloosstelling, in welke vorm ook. Het heeft recht' op herstel. Het heeft voor hetgeen het vorderen mag betaald met zijn goed en bloed. u. FLINKE NACHTVORST Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond: Afnemende bewolking en afnemende wind uit Oostelijke richting, koude nacht met op vele plaatsen flinke nachtvorst, ook overdag lagere tem peratuur dan vandaag, droog weer - Gistermiddag is te Schiedam de eerste zeetin-baggermolen de „Menoem- bing" te water gelaten.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1