NG 'ALSEN Nederlanders trekken ter walvisvaart President Truman voor de Ver. Naties arse Rechtbank er a.9. ÏIZEN :RS1TEIT )AG DE NOORDHOLLANDSCHF COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Willem Barendsz voor hei verirek gereed Staking in de Limburgse mijnen geëindigd De nieuwe bonnen STAD EN OMGEVING Prins Bernhard naar Den Bosch Geen enkel land wenst oorlog Weerbericht Zuinig zijn met zeep! C. Chr. W. Bonnet voor het Tribunaal Buitenzorg aan Ned. troepen overgedragen Twee sigaretten per dag voor politieke delinquenten Beloning van 6000 sigaretten Grepen uit het nieuws De glorie van „de Prinsenhof Volksuniversiteit NUMMER 29. A R uit Den Haag stond diefstal van een fiets op R benaderde daarmee ar hij reeds 28 veroordelin- am heeft staan. Een rap- verd. verminderd toereke- n verband daarmede vroeg an justitie ter beschikking regering en 1 dag gevan- iwer vroeg de rechtbank tspraak te doen, welk ver- 2wllligd. r werd verdachte, die zo j vaak voor de tafel moest tot 4 maanden gevan- aftrek van 4 maanden htenis en ter beschikking- EN HADDEN ZAT.... stond Hendrik J terecht, e in Winkel een fiets stal. veroordeeld. „Heb je dan toen je die fiets de president, maar ver- „De boeren hebben toch e hij veel spijt. Hij heeft t aangesloten bij een chris- •ganlsatie en heeft veel ;eloof. an justitie eiste 1 jaar ge- waarvan 9 maanden voor vroeg geen gevangenisstraf of althans het onvoor- eelte gel) te willen stel- orlopige hechtenis, volgt over 14 dagen. VAN DE 5000? uit Amsterdam verkocht in Spijker een Dodge- 4000 gulden en stond daar- L, verklaarde op de zitting, ;o in Amsterdam van een oon heeft gekocht voor 3500 dagen later weer van de 250 gulden winst. mr Krabbe, geloofde daar Verd is namelijk al vier Veel berouw ite niet. de 8 maanden gevangenis- ïk van voorlopige detentie, toonde aan, dat toentertijd verdwenen zijn. Is nu man wist, dat de auto was? Pleiter ge- Opzettelijke heling kan dan ste worden gelegd en mr. de •ijspraak of een straf gelijk pige dententie. 14 dagen. n f 4; 39200 kg andijvie 85 kg slabonen f 31—f 76; ppelen: Eerstelingen f 5,50, 8, Beverlanders en Koop- 6,30—f 8,50; 170 kg Tomaten ruiven: Alicante f 156; 700 I f 37,10—f 38,20, n f 10 op U ruet de plicht, het menschen in dië zoo goed mogelijk te geven AAG GIRO 511000 delen 3 geheel Op deze 25-jarig erdenken ige voor )or zijn gesteld 1 Aanvang 3 uur In Zaalopening half 3 IlLSES) tek „filmisch" ge- ïeuze PALEN". un eigen sfeer en eit der menselijke opgenomen in een iheel- ti 1.—; Ie RaRg inbegrepen), ag 21 Oct. in de ZWAAN ZOON, BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 167294 Dir.: J. Bijlsma DONDERDAG 24 October 1946 Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 130 ALKMAAKSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H fc, Uyldert. plv. Tj, N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp (Van onzen spec, verslaggever.) Een directieboot schroeft dwars over het IJ. De schipper aan het roer houdt recht aan op de droogdokken aan de overkant, vanwaar het geraas van klinkhamers In flarden over het water waait. Met een grote b oog komt de lange motorboot langszij van een vlot en een vijftig jour nalisten stappen op de ponton, uitgeno digd door de directie van de Ned. Maat- J schappij voor Walvisvaart. En daar, log gemeerd tegen een paar platboomde schuiten, ligt torenhoog boven het nietige vlot, de kolossale romp van Neêrland's enige walvis vaarder. Op de verse zwarte verf glanst met grote letters de naam „Wil lem Barendsz." en kleiner daaronder „Amsterdam". Van Amsterdam uit zal deze drijvende fabriek, deze stad in het klein, uittrekken naar de barre eenzame Zuidpoolgebieden, en na af loop van het seizoen terugkeren met 20000 ton traan, het Noordzeekanaal opstomen en weer met dikke trossen veilig worden vastgelegd, om uit te rusten, terwijl de kostbare lading wordt uitgepompt. Diep in de romp van de stalen kolos, in de eetzaal van de werklieden, spreekt de heer A. Warnderlnk Vinke woorden van welkom. De heer Vinke maakt het - aar kort, want deze persconferentie is er meer één om te zien, dan om te horen. Ook de heer Hansen, de eerste adminis- trateur, spreekt en geeft een overzicht van alles, wat er zoal aan boord omgaat. En dan trekt het gezelschap in groepjes over het schip. Vanaf de ontzaglijke helling in het ach terschip, de grote holle tunnel, waardoor de walvissen het dek worden opgesleept met lieren van 40 ton elk, vanaf die hel ling, tot de ankerlier op de bak, krioelen de werklieden als mieren dooréén. Ze slepen met kettingen, branden én hame ren, draaien bouten aan, sjouwen met - balken en planken, en plekken in de hoogte als meikevers tegen de witte I schotten, waarbij de verfkwasten strijken J en strijken Stoom sist uit de afsluiters, winches bolderen en rammelen, htfs na hijs komt op het dek neer, proviand, uit rustingsstukken, pijpen en buizen, rol len draad en manillatrossen. Muziek klinkt over het dek, uit grote luid sprekers, muziek die' straks zal schal len door de wijde stilte van de Pool- zee. En overal wiemeien de arbeiders dooréén. Dit schip moét op tijd klaar, en het kömt op tijd klaar. Vrijwillig wordt er overgewerkt en met recht zullen de werklie. en kunnen zeggen, als de Nederlandse gezinnen meer vet krijgen: „Dat hebt ge ook aan ons te danken". Onder leiding van kapitein Visser komen wij beneden in de fabriek, waar de traan wordt verwerkt, waar een 40, 50 ketels staan van verschillend soort en makelij, ketels, waaronder een druk van 4 atmos feren, de brokken walvisvlees en beende- ren tot een gelei-achtige massa worden ge kookt, om dan eindelijk via separatoren en centrifuges tot traan te worden. Het residu, de restanten, gaan over boord, omdat de Willem Barendz. speciaal voor traanwinning bestemd is. Bruikbare delen worden bewaard in de enorme vrieskamers, voor later onder zoek en verwerking tot vitamine- en hormonenpraeparaten, maar ook voor consumptie, zoals de walvislever, waar van één enkele 600 kg kan wegen. Trouwens, meer organen van zo 'n walvis mogen er zijn) een tong weegt wel 800 kg, en het beestje zelf van 50 —130 ton! Het is een hele overgang van de broeikas- temperatuur naar de vrieskamers, en vandaar weer naar het dek, waar het la waai weer over je heen valt. Achter een open deur staat de dokter eri pakt een koffer uit, een hut" verder woont de chi rurg, weer ergens anders chemici, biolo gen, natuurvorsers. Wij dwalen door lange gangen, lopen trappen op en af, kombuis, bakkerij, s^gerijDe slager heeft het witte jasje al aan, al is zijn werkplaats nog een stal gelijk, met wel acht zwoe gende werklieden erin Boven, op de brug, de modernste appa raten, echo-lood. giro-kompas; radar installatie, in een van de gangen mid scheeps het hospitaal, compleet met scha duwloze operatielamp in de operatieka mer. Aan boord leven en werken 244 mensen, die in moderne, ruime, „air-conditioned" verblijven er. hutten zijn ondergebracht. Op elk van de acht begeleidende jagers huizen 14 man, in totaal dus 356 man, w.o. elf man van de vliegdienst, die de zorg hebben voor de twee fel geel geschilderde amphibie-vliegtuigen, dienende voor de jacht en de meteorologie. Zeven maanden van huis vergt heel wat van de opvarenden, al is er voor alles gezorgd. Er is een bibliotheek, een filmapparaat, een eigen scheeps- drukkery, een winkel, waar van alles te koop is, van boordeknoopje tot oliegoed en zeelaarzen. En zo zal dan de Willem Barendz bin nen enkele dagen Amsterdam verlaten, zijn logge lichaam door Noordzee en At lantische Oceaan schuiven, om via Kaap stad, te zamen met de acht jagersschepen van 400 ton elk, de Zuidpooizeeën te door kruisen. De kapiteins-harpoenier van de „cat chers" zullen hun harpoengranaten in de ltfven van de walvissen jagen, hun vangst naar het moederschip brengen en weer uitzwermen op zoek naar nieuwe buit. En de vis, dié' geen vis is, wordt tegen de helling opgetrokken, in stuk ken gezaagd, gekookt, bereid en ver werkt. Wil het schip vol komen dan moeten het hele seizoen door gemid deld i0 k 11 van die kolossen per dag verwerkt worden. Maar de traan zal vloeien in de 12-meter diepe tanks onder het fabrieksdek, en die traan zal weer verwerkt worden tot mar garine en vet tot heil van onze volksge zondheid. En zoals in de 17e en 18e eeuw de mannen uit Hoorn, uit Enkhuizen, uit de Zaanstreek en waar al niet vandaan, optrokken ter walvisvaart, en hun ge vaarlijk bedrijf in hun open boten met handgedrilde harpoenen uitoefenden, zo knalt nu hét harpoenkanon op de hoge bak van de jagers, zo sissen nu de stoom- zagen, wentelen de centrifuges, stampfin de machines, met hetzelfde doel, traan en vet voor het Nederlandse, volk. Mannen van de Willem Barendsz.: goede reis en behouden vaart! Thans kan een volledig overzicht ge geven worden van het verloop van de staking op de Limburgse mijnen, gere kend over alle drie de diensten. Daaruit blijkt, dat van de ondergrpn- ders is opgekomen 44 procerft, van de bovengronders 77 procent,- gemiddeld dus 58 procent. Deze cijfers zijn inclusief de gedetineerden, die op de mijnen werken en vanzelfsprekend niet aan de staking hebben kunnen deelnemen. Op de vroege diensten van Woensdag morgen zijn alle mijnwerkers weder als normaal verschenen. De staking is dus, zoals trouwens was aangekondigd, be perkt gebleven tot de dag van gisteren voor de eerste helft van de 12de periode 1946 (27 Oct. t.m. 9 Nov.) geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van dé navermelde artikelen. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 6X2 (strook no. 1): 45-1 Brood 800 gr. brood 45-2 Brood 400 gr. Brood 45-1 Boter 125 gr. Boter 45-2 Boter 125 gr Margarine of 100 gr. Vet 45-3 Boter 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet 45-1 Melk 4 liter Melk 45-1 Vlees 100 gr. Vlees 45-2 Vlees 400 gr. Vlees 45-1 Algemeen 200 gr. Kaas 45-2 Algemeen 100 gr. Bloem 45-4b Reserve 1600 gr. Brood 45-4c Reserve 800 gr. Brood 45-5b Reserve, 45-5c Reserve 3 liter Melk 45-6b Reserve 100 gr. Kaas Bonkaarten Kd, Ke 612 (strook no. 1): 46-1 Brood 800 gr. Brood 46-1 Boter 250 gr. Boter 46-2 Boter 125 gr Margarine of 100'gr. Vet 46-1 Melk 12 liter melk 46-1 Vlees, 46-2 Vlees 100 gr. Vlees 46-1 Algemeen 100 gr Kaas 46-ld Reserve 800 gr. Brood 46-le Reserve 250 gr. Rijst «6-2d Reserve 100 gr. Bloem 46-2e Reserve 300 gr. Bloem Tabakskaarten, enz.: T 55 2 rantsoenen Tabaksartikelen V 56 200 gr. Chocolade en/of Suikerwerken x 55 2 rantsoenen Tabaksartikelen x 56 100 gr. Chocolade en'of Suikerwerken Voor de week van 3 t/m 9 November zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, waspoeder en zo mogelijk cacao. Deze week is wederom 100 gr. vlees extra beschikbaar, zodat men in' totaal 500 gr. per veertien dagen ontvangt. V 56 200 gram prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin. X 56 100 gram prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin (Ingezonden mededeling Installatie als „zwanenbroeder" Lieve Vrouwen broederschap te 's-Hsr- togenbosch waarvan de leden va.i nns orstenhuis allen lid zijn, r.al binnenkort ook prins Bernhard installeren als „zwa nenbroeder". De broederschap »esMat uit 35 broe ders, waarvan de helft katholiek en de helft protestant is. Zij wordt bestuurd door acht proosten. De regerende proost is mr. dr G. Kolff te Geldermalsen. Alleen vorstelijke personen kunnen de titel „zwanenbroeder" verkrijgen. De in stallatie van prins Bernhard zal, onvoor ziene omstandigheden, voorbehouden, op 3i October a.s. plaats hebben Zij zal gevolgd worden door een feest maaltijd Den prins zal daarbij een gou den penning der broederschap worden uitgereikt. Ter gelegenheid van de opening van I. bet tweede deel der zitting van de al gemene vergadering der Verenigde Na ties hield de president der Ver. Sta ten Harry Truman een redevoering, waaraan het volgende is ontleend: „President Trumqn verklaarde dat hij er op vertrouwt, dat de V. N., welker organisatie hij een „permanent deelgenootschap van de volkeren der wereld noemde, de staat van vrede zullen bereiken. In het begin van zijn toespraak bracht president Truman het handvest van de V N. in herinnering, omdat daar_ mee de constitutionele fundering voor de Verenigde Naties werd gelegd. Na fle eerste wereldoorlog weigerden de Ver, Staten lid "van de Volkenbond te worden. Ditmaal zijn de Ver. sta ten niet alleen lid. doch ook g'astge- - vers van de Ver Naties. Ik kan u verzekeren, dat de regering en het volk der V. S. zeer trots en dankbaar zijn, v dat de Ver. Naties ons land voor hun hoofdkwartier hebben uitgezocht. Deze vergadering symboliseert het LICHTE VORST. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: Vannacht lichte vorst, morgen over dag zonnig weer met ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuidoost. verlaten van de isolatie-politiek door de Ver. Staten. De overweldigende meerderheid van het Amerikaanse volk is ervan overtuigd, dat de Ver. Staten met alle beschikbare kracht zullen bij dragen tot het vestigen en handhaven van een rechtvaardige en duurzame vrede tussen de landen der wereld Het is echter in de war geraakt door het falen der gealliëerden om meer voortgang te maken De Ver. Naties zijn bedoeld om de middelen voor handhaving van de toe komstige internationale vrede te ver schaffen, nadat de regelingen getrof fen zijn De V. N. kunnen echter de arbeid niet ten volle aanpakken, zolang de vredesregelingen nog geen solide basis voor een duurzame vrede vormen. Vier vrijheden. President Truman zeide, dat het Amerikaanse volk en zijn regering de vier vrijheden het handvest der V N: vrijheid van woord, vrijheid van gods- bevrijding van nooddruft en be vrijding van angst voor oorlog, onder steunen en beschermen ervan voorstaan. Bevrijding van angst voor oorlog is bereikbaar. Elk land wenst vrede. Geen enkele verantwoordelijke re gering, aldus Truman, kan ontkennen, dat de volkeren ziek van de oorlog zyn. Er gaan praatjes rond over mo gelijkheden van een nieuwe oorlog en zjj vinden op zekere plaatsen een willig gehoor. Deze angsten zijn on gegrond en niet te rechtvaardigen. Dè Ver. Staten wensen nu of in de toekomst geen oorlog tegen enig volk ter wereld. Het kernpunt van onze buitenlandse politiek Is de oprechte wens tot vrede. Ons volk zal met alle middelen, die overeenkomen met zelfrespect en veiligheid, geduldig aan de vrede werken. Een volgende oorlog zou de hoop van de mens heid de bodem inslaan en de bescha ving, die wij kennen, vernietigen. Ik ben er zeker van, dat iedere gede legeerde in deze zaal met mjj het spreken over oorlog zal verwerpen Geen enkel land wenst oorlog. Elk volk heeft de Vrede nodig. Truman zeide ervan overtuigd te zijn, dat na het vestigen van de vrede de Ver. Naties de OTlog kunnen en zullen voorkomen en ook de vrees voor oorlog, die een struikelblok vormt voor de vooruitgang naar een betere samenle ving, zullen wegnemen. „Boven alles", zeide hij, „mogen wij nooit verschillen van economische en sociale systemenv in de weg naar de vrede laten staan. Indien toegelaten zou worden dat de Ver. Naties ver deeld worden in onverzoenlijke delen door verschillende politieke filosofie ën, dan zou een ramp over de we reld worden gebracht" Betreffende Japan en Duitsland zeide Truman, dat zijn land zal trachten overeenstemming tot een vredesregeling te bereiken, waarbij beide landen onge wapend zullen blijven en de nazi-in vloed in Duitsland en de macht van de oorlogsbaronnen in Japan voor altijd geëlimineerd zullen worden. DE ATOOM-ENERGIE. Twee van de voornaamste verplichtin gen, zo zeide Truman a.m. nog, door de V N. op zich genomen ter uitbanning van de vrees voor oorlog, moeten nog vervuld worden. Ten eerste moeten wij komen tot een overeenkomst ter instel ling van een internationale controle op de atoom-energie, waardoor deze slechts voor vredelievende doeleinden zal wor den aangewend, in overeenstemming met het unanieme besluit van de vergadering van de vorige winter. Ten tweede moeten wij geraken tot overeenkomsten, welke de dodelijke vrees voor andere wapenën ter vernietiging op grote schaal zullen uit bannen. 1 Tenzij een gunstige wijziging komt in de aanvoer van grond stoffen uit het buitenland, mogen de vooruitzichten der zeepproduc- tie niet optimistisch worden be oordeeld Begin November zal een bon voor waspoeder en in de tweede helft van November een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Het betrachten van zuinigheid met zeep, aldus wordt ons van be voegde zijde medegedeeld, is der halve in ieders belang. De V.S. zullen de V.N. onder steunen met alle beschikbare hulpmiddelen. Het gebruik van geweld of de bedreiging daar_ mede, waar ook ter wereld, ter verstoring van de vrede, gaat rechtstreeks het Amerikaanse volk aan. De loop van de ge schiedenis heeft ons tot een van de sterkste volkeren ter wereld gemaakt. Daardoor zijn wij be last met een bijzondere verant woordelijkheid om onze kracht te bewaren en deze op de juiste wijze te gebruiken in een wereld Welke zo onderling afhankelijk is als de .onze. Het A m e rj k a a n s ch c volk beschouwt de V.N niet als een tijó'eliik middel, doch ais een permanent deelgenoot schap, een deelgenootschap met de volkeren der wereld ter zake van ge meenschappelijke vrede en welzijn Ons aller weloverwogen doel moet zijn, ertoe bij te dragen, dat de V.N. leve en groeie in de geesten en 'de harten van alle voikren. Moge de almachtige Goff.in Zijn oneindige wijsheid en gena de, ons leiden en ondersteunen bjj het pogen om aan de wereld een duurzame vrede te geven. Met Zijn hulp zullen wij slagen. Een van de vele intellectuelen, die door een politieke ontsporing afdaalden naar de laagste regionen in het openbare leven en daar den vijand direct of indr reet in de hand werkten, stond nu voor het Alkmaarse Tribunaal terecht C. Chr W. Bonnet te Alkmaar, thans gedetineerd in het kamp Rochdale was in 1938 toe getreden tot de NSB, omdat volgens hem op deze manier de economische toestand het beste kon worden verbeterd. Uit het overzichtvan zijn beheerder bleek, dat dit niet voor hem als privaat persoon gold, want zelf kon hij zich geen betere economische toestand wensen, dan hij be zat en nog heeft. Een persoon met een natuurlijke begaafdheid en een aange boren eerlijkheid ging aldus de weg, die men van hem en van de vele anderen met intellectuele inslag niet kan ver wachten. Maar zolang de politiek niet wordt ontraadselt in rechtstreekse denk beelden en juiste verhoudingen zal dit wel altijd een raadsel blijven. Na 1940 kreeg de beschuldigde allerlei functie's in de NSB, groepsleider lid van de Ned.-Duitse Cultuurgemeenschap, NAF ingeschrevene, begunstiger van de Ger maanse SS enz. Wel een rijke staat van dienst in deze opgeloste partij. Ook in het openbare leven ging hij plaats inne men. Zitting genomen in ade raad van bijstand van de Kamer vaïï Koophandel stelde hij daar voor, de oranje-blanje- bleu vlag bij officiële gelegenheden uit te hangen. Later kwam hij door bemid deling van v. d. Sluis in de Raad v. Regen ten van het Weeshuis, werd er voorzit ter en zorgde er volgens de dagvaarding voor, dat NSB-lectuur (Vplk en Vader land, Het Nationaal Dagblad, De Storm meeuw en de Stormvlag) bij de kinderen terecht kwam. Bij de verklaringen bleek evenwel, dat dit alles door de regenten bij meerderheid van stemmen was aan- Heden is Buitenzorg (Bogor) door de Britten officiëel aan de Neder landse troepen overgedragen. Te voren had een samenkomst plaats gehad tussen brigadier-generaal Scott, als vertegenwoordiger van de Britse strijdkrachten te Buitenzorg, Dr P. J. A. Idenburg en Dr Her- mani, als vertegenwoordiger van het Indonesische ministerie van Bin nenlandse Zaken. Naar „Trouw" verneemt, ligt het in de bedoeling van de desbetreffende au toriteiten binnenkort het roken door gedetineerden in verblijf- en bewa- ringskampen toe te staan, met dien verstande, dat de politieke delinquen ten per dag 2 sigaretten mogen roken. De sigaretten worden vervaardigd van tabak die geteeld' wordt in het inter neringskamp te Wezep. Beloningen van 25000 mark en 6000 sigaretten zijn in het vooruitzicht gesteld voor aanwijzingen, die zullen leiden tot arrestatie van de personen, verantwoor delijk voor de bomaanslagen, die vorige week te Stuttgart zijn gepleegd. Woensdagavond is de bekende mu sicus en componist Joop de Leur, ter ere van het feit dat hij thans 35 jaar als musicus optreedt, in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam gehuldigd. In hoeverre de door de V. S. aan het buitenland verstrekte leningen een stimu lans betekenen voor de Amerikaanse ex port, blijkt uit het feit, dat weldra met behulp van deze gelden voor een waarde van 2.2 milliard dollars aan Ame rikaanse goederen gekocht zal zijn Maandag a.s. zullen de afgevaardig den van 51 landen bij de algemene ver gadering der V.N. een krans leggen op het graf van wijlen president Boosevelt. Von Papen heeft de gevangenis te Neurenberg onder Amerikaanse escorte verlaten. Hij is naar een particulier huis in Neurenberg gebracht. Wysjinky, de Sowj et-afgevaardigde heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie zich zal verzetten tegen het Zuid Afrikaanse verzoek om het mandaat-gebied van Z.- West-Afrika te mogen annexeren. Naar verluidt zal de Sowjet-Unie zich ook verzetten tegen voorstellen van Australië en Cuba, volgens welke de be palingen betreffende het recht van veto zouden moeten worden herzien. Evenals zooileder en rubberzolenma- teriaal mag, volgens een bekendmaking van den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder vanaf 7 Sept. kunst leder, dat geheel of gedeeltelijk uit le- dervezels is vervaardigd, zonder bon of vergunning worden gekocht, verkocht of afgeleverd. Een half millioen Nederlandse bloem bollen zullen in het komende voorjaar de Britse mijnwerkerscentra opvrolijken. Zij vertolken de dankbaarheid van het Ne derlandse volk voor hetgeen Engeland m de oorlog voor ons land heeft betekend FRANCO BOUWT VERSTERKINGEN. Het leger van generaal Franco is gis teren begonnen met het aanleggen van nieuwe versterkingen langs de gehele lengte van de Frans Spaanse grens. De schaal van deze werken is te ver gelijken met die van de Duitse ^West- wall". Er zou o.a. een systeem van on dergrondse gangen worden aangelegd en een groot aantal bunkers worden gebouwd. genomen. In de raad van regenten waren vier NSB-ers vertegenwoordigd en vier niet-leden, iets wat de raadsman deed op merken, dat er dan één (goede) vader lander meegestemd moest hebben, die dan in feite ook hier zou moeten staan. Het gehele gezin van beschuldigde had zijn aandeel in de NSB-beweging, behalve één dochter, die er niets mee te maken wilde hebben. De andere kinderen waren lid van de Jeugdstorm of SS-er. In het dossier bevonden zich een stapel van verklaringen, dat beschuldigde als NSB-er nimmer iets verraderlijks had gedaan, dat hij steeds zijn eigen perso neel goed behandelde en dat de inter nering voor hem lang genoeg geweest was. In een uitvoerig pleidooi voerde mr. dr C. Berkhouwer aan, wat de beweegredenen van zijn cliënt waren geweest en dat hij nimmer iets had gedaan, dat maar enigs zins op verraad wees. Hij was iemand, die voortdurend alles wat voorviel in der minne wilde schikken en niet hield van dwarsdrijverij of opschroeving tot het uiterste. Hij meende dan ook, dat de detentie lang genoeg geduurd had. Uitspraak over veertien dagen. Voordrachtavond Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". In de buurt van Grouw, Eernewoude. Warga en Wartena ligt het natuurre servaat „De Prinsenhof", onder de Frie zen beter bekend als „De oude Venen". Over dit vogelparadijs hield de heer Tsjalling P. Terpstra uit Amsterdam gisteravond in de dancing van de „Har monie" een voordracht, verduidelijkt doo. lantaarnplaatjes, welke alle door den spreker zelf waren opgenomen tij-' aens zijn onderduikerstijd in deze prachtige omgeving. In 1934 werd de Prinsenhof eigendom van „It Fryske Gea", vereniging tot behoud van na tuurmonumenten, en zo kunnen planten en vogels daar ongestoord leven naar de wetten van de natuur. De heer Terpstra heeft in het bijzon der het vogelleven geobserveerd. Hele dagen heeft hij doorgebracht in de on middellijke nabijheid van het nest der weide- en watervogels. Het is daarom geen wonder, dat het hem is gelukt, zeer veel treffende staaltjes uit het vogelleven op de gevoelige plaat vast te leggen. Er broeden in De Prinsenhof niet minder dan 40 soorten vogels, welke alle hun bijzonder aardigheden hebben. Behalve opnamen uit het natuurre servaat zelve, vertoonde de heer Terp stra ook beelden uit de omgeving; de plaatsen Grouw en Eernewoude werden in al hun karakteristieke eenvoud met woord en beeld vertoond. Ook de watersport, die in Frjeslajjd zeer levendig wordt beoefend, heeft sprekers bijzondere belangstelling. We zagen zeilwedstrijden en flitsen uit het vissersleven. Jammer genoeg was de belangstelling voor deze interessante avond zeer klein. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in het feit, dat velen er tegen op zien in een onverwarmde zaal bijeen te komen, hetgeen ook inderdaad niet prettig is. BUURTVERENIGING LAAT-OOST .Aetherflitsen was de titel van de non- stop-revue, die de Optimisten Dinsdag avond brachten in „Het Wapen van Heems kerk" op de feestavond van de buurt vereniging „Laat-Oost". Het actieve be stuur heeft met 't engageren van dit en semble een goede greep gedaan. Onmid dellijk na het openingswoord van den heer Merkx, de voorzitter van de buurt vereniging, begonnen de Optimisten hun programma de aether in te flitsen, en dit mag gezegd worden, de Heiloo-'ers onder leiding van Nick Akkerman bren gen een show, die voor beroepswerk niet onder doet. De heer Akkerman trad zelf als conférencier op en hij deed dat op een vlotte geestige manier. De show verliep zonder enige storing. Daar was mej. Tiny Komen met cabaret liedjes, Jaap van der Kommer als meneer Kuier (de K van koe en de rest wat er onder hangt) en tevens verdienstelijk tekenaar. Klaas Komen imiteerde goed. Bob van der Waay was een vlot accom- pagnateur. Zondér de overige artisten te kort te doen, moeten wij het hierbij laten. Steeds terugkerend applaus en een dave rend handgeklap aan het slot was de beloning voor het optimistische gezel schap. Na afloop was er een verloting met mooie prijzen en tot laat ln de nacht heeft men ln de beste stemming gedanst op de muziek van Gert van Twuyver en zijn uitstekende driemansband Het ener gieke bestuur en de feestcommissie heb ben alle eer ingelegd met dit goed ge slaagde feest, MOTORRIJDER VERWOND. Naar wij vernemen heeft de motorrij der die Dinsdagavond aan de Omval doordat hij door een tegenligger verblind werd een wielrijdenden jongen heeft aangereden, een hersenschudding gekre gen. Deze motorrijder, de heer M, blijkt bovendien verscheidene verwondingen te hebben opgelopen. De belangstelling voor de lezing „De moeilijkheden van de Vakbeweging", is blijkens de voor-verkoop van kaarten zo gering, dat het bestuur heeft gemeend de lezing niet te moeten laten doorgaan. In het algemeen wijst het V U.-bestuur belangstellenden er nog eens op, dat het voor het al of niet doorgaan van een lezing-, voordrachtavond of cursus van belang ts, dat zoveel mogelijk de kaarten in vóór-verkoop worden gekocht. Op basis van de resultaten van de vóór-verkoop moet de V.U. over liet ai dan niet doorgaan van een avond he al issen.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1