Wat brengen de Theaters? Alkm. Boys ontvangt W.F.C. STAD EN OMGEVING Spel met het noodlot Boerinnenbond bijeen Volksuniversiteit Predikbeurten Voor het Tribunaal Geld voor een goed doel Heiloo. Ruiten troef! Tekenborden. Tekendozen. Tekenhaken. P.O.A. n.v., PAYGLOP. Bergen. LAATSTE NIEUWS Egmond aan Zee. Schipper Van der Plas overleden Egmond aan den Hoef. Egmond-Binnen. St. Pancras. Voetbaloverzicht Tweede klasse A. Buitengewone creatie van Ko van Dijk. Het ls Inderdaad een prachtige toneel avond geworden gisteren ln 't Gulden Vlies. Het gezelschap „Comedla", onder leiding van Cor Hermus, bracht Emlyn Williams' toneelspel in drie bedrijven (vijf taferelen): Spel met het Noodlot. En dit spel is op schitterende wijze tot het pu bliek gebracht. In het bijzonder zij ge noemd Ko van Dijk, die zijn strijd tegen het Noodlot heeft gespeeld op een wijze, die zeker een uitzonderlijke creatie mag worden genoemd en die dezen jongen acteur tot een karakterspeler van for maat stempelt. Men zou het stuk met de naam „thril ler kunnen aanduiden. Maar helemaal juist is dit toch niet. De auteur geeft de ondergang van een tragisch leven, van een mens zonder een schijn of schaduw van moraal. En Ko van Dijk heeft als Dan laten zien wat de gevolgen zijn van een mens, die zich onbeheerst laat leiden door lagere instincten. Zeer mooi was zijn entree als plcolo uit het hötel en de wijze waarop hij de oude mevr. Bramsen en de andere vrouwen inpalmde. Doch niet alleen Ko van Dijk zorgde voor het suc ces. Neen, alle anderen en niet het minst de regisseur Cor Hermus hadden er een groot aandeel in. Rika Hopper kwam weer op het eerste plan door haar zeer goede uitbeelding van mevr. Bramson. De moeilijke rol van het nichtje Olivia was bij Rie Gllhuys in goede handen, terwijl Cor Hermus zelf een Inspecteur van Scot land Yard op beheerste wijze uitbeeldde. Bijzonder geslaagd was het optreden van Joekie Broedelet, die van de huishoudster iets geestigs maakte. Ellen de Thouars typeerde zeer juist het dienstmeisje Dora. Lucas Wensing wist de rol van Hubert Laurl aannemelijk te doen zijn wat een verdienste was. Lous Hensen sloot zich bij het geheel als verpleegster op de juiste wijze aan. Na elk der taferelen klonk een daverend applaus, dat na het tweede bedrijf en aan 't slot de vorm aannam van een ovatie. Natuurlijk voor Ko van Dijk maar ook zeer verdiend voor de anderen. .De aankleding was prima ver zorgd. Er was een flinke belangstelling, maar voor zulk een opvoering had de zaal meer dan vol moeten zijn. G. Woensdag werd er in Hotel „Irene" een provinciale herfstbij eenkomst gehouden van de Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Bij de opening van deze bijeenkomst was de belangstelling reeds zo groot, dat de zaal alle aanwezi gen nauwelijks kon bevatten, Mevrouw Wayboer—Van Elten sprak er haar vreug de over uit, dat de Bond zoveel zegenrijk werk verricht ten plattelande, en dat steeds opnieuw op de Plattelandsvrouw gerekend kan worden. Onderwerpen van allerlei aard werden op deze bijeenkomst besproken, o.m. het vraagstuk, welke verbeteringen In het Landbouwhui-houdonderwijs kunnen wor den aangebracht, en eveneens kwam ter sprake: „Wat kan de vrouw doen In het belang van de wereldvrede?" Dat inter nationaal contact de eerste stap ln de goede richting Is, spreekt voor zich zelf. Mevrouw Oud deelde mede, dat er het volgend jaar in Nederland een Interna tionaal congres zal gehouden worden, waar de plattelandsvrouw uit elke natie vertegenwoordigd zal zijn. Minister Mans- holt is ook zeer enthousiast voor dit con gres, en hopelijk zal het departement morele en stoffelijke medewerking ver lenen. Baby- en kinderkleren, weik« uit Australië waren overgestuurd werden tussen de afdelingen verloot, en zullen naar die gezinnen gaan, die ze het best kunnen gebruiken. In vele afdelingen is men bezig, cursus sen te volgen, welke onder df bekwame leiding van mej. Jansen uit Amsterdam staan. De cursisten leren goede boekbe- prekingen, onderwerpen e.d. te verzor gen. Voor deze cursussen bestaat overal zeer veel belangstelling, omdat er op on derwerpen van allerlei aard wordt inge gaan. Deze bijeenkomst werd afgewisseld door ang en goede declamatie en mag een waar succes genoemd worden. Dat de Bond een zegen kan zijn voor let platteland, bewees deze bijeenkomst overduidelijk. VIER FILMS VAN CULTURELE WAARDE De programma's van de Nederlandse Reisvereniging zijn altijd zeer aantrek kelijk. Dit werd weer eens duidelijk be- wzen o de eonsrdETAOIN SHRDLU wezen door de geslaagde filmvoorstel ling, die Donderdagavond in „Het Gul den Vlies" gegeven werd. Vóór de pauze werden de toeschou wers meegenomen naar Amerika, en zeden en gewoonten van het Ameri kaanse volk bewonderd. Dat vooral het gemeenschapsgevoel in Amerika sterk ontwikkeld is, is reeds een bekend feit, doch werd weer eens duidelijk naar vo ren gebracht. De verhouding Amerika Zweden werd in verscheidene mooie opnamen vertoond.. Een film over Lon den deed ons kennisnemen van de wer kelijk grootse wederopbouwplannen, die thans voor deze wereldstad worden uit gewerkt. Na de pauze zagen we het leven in de Tennessee-Vallei, waar de boeren vergeefs het land bebouwden, omdat de hevige regenval >Jjna ieder jaar de ge wassen van ie aardbodem wegvaag de. Er werden echter enorme dammen over de. Tennessee-rivier gebouwd, die de natuurkrachten kunnen regelen, zo dat deze niet langer tot een vloek, maar tot een heil voor geheel de streek zijn. De laatste film was het meest aan- trekkelijk.We zagen hier den groten kun stenaar Toscanini, componist, dirigent, en voorstander vtan democratie, aan het werk. Met het vuur van den Ialiaan zagen wij hem het prachtige stuk. dat hij schreef als reactie op de Italiaanse bevrijding in 1944, leiden- De muziek bracht de toehoorders in verrukking en zo kwam het einde van deze filmavond feitelijk nog te spoedig Dat het werk der N R.V. van grote cculturele waarde is behoeft geen betoog. DIERENBESCHERMING. Donderdagavond is door de politie een op de Rijksstraatweg aangereden hond opgenomen. Het dier, een langharige zwarte hond met witte vlekken, bevindt zich thans ten huize van den Inspecteur Dierenbescherming. De eigenaar wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij Dierenbescherming Baan- GEMEENTEBLAD In het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1906, is opgenomen het besluit van bur gemeester en wethouders van 19 Dec. 1945 tot beperking van de duur van de kermis. Het bestuur van de V U moet tot zijn spijt constateren, da de belangselling voor het gebodene dit seizoen ver beneden de verwachtingen blijft. Gelukkig treft deze terugslag niet alleen de V U. Over het gehele land is een sterke vermindering in de belangstelling van het publiek merk baar zowel op het gebied van de muziek, als het* toneel en de voordracht of lezing. Zelfs de film, die het zo bijzonder goed „deed", ondervindt de mindere lust (of .s het de financiële teruggang, die zich doet gevoelen?) van het publiek. Nu bi^Ht de VU a.s. Dinsdagavond ,,De Amokmaker" van Stefan Zweig, voor te dragen door den Rotterdamsen voor drachtkunstenaar Jac van Elsacker. De vóórverkoop voor deze avond Is nog zeer matig. Juist daarom wekt het bestuur zijn contribuanten en belangstellenden op toch vooral deze avond niet te ver zuimen. In Rotterdam heeft de heer van Elsacker alleen deze maand reeds 4 maal voor vole zalen in prachtig genuanceerde sfeer „De Amokmaker" voorgedragen. In de zaal kon men een speld horen val len, zo nam deze begaafde voordracht kunstenaar zijn publiek mede. Moge Alkmaar van deze eerste kennis making met den heer van Elsëcker geen teleurstelling maken voor de V U, die hier zijn contribuanten iets zeer bijzon ders voorzet. Liefhebbers van toneel en voordracht kunst, gij wordt verwacht! SINT NICOLAASFEEST VOOR DE OPENBARE SCHOLEN De St.-Nicolaascommissie van de NOV stelt zich voor ook dit jaar weer de Sint- Nicolaasfeesten voor de pl.m. 2.000 leer lingen van de Openbare Kleuter- en La gere Scholen en de BLO school te orga- niseren en wel op: Dinsdag 3 Dec. voor de kleuter- en de Laagste klassen; Vrijdag 6 Dec. voor de middel-klassen Donderdag 12 Dec. voor de hoogste klassen. Om aan de hiervoor benodigde geld middelen te komen, zal op Dinsdag 29 Oct een huis-aan-huis collecte worden gehouden. De Sint-Nicolaascommissie spreekt de hoop uit, dat ondanks de dure tijd', de col lecte niet minder op zal brengen dan ver leden jaar, zodat de feesten ook deze keer weer op dezelfde wijze kunnen wor den gegeven als vorige jaren. Zij, die hun bijdrage op de Giro willen storten, kun nen dit doen op Gironummer 488079 ten name van N_ de Jong, Ferd. Bolstraat Er is nog gebrek aan collectanten. Op gave kan geschieden bij den heer K. Oudes, Geestersingel 31. BATH-BIBLIOTHEEK. De prachtige verzameling Engelse boe ken, geschonken aan de gemeente Alk maar door het „Alkmaar Adoption Ap peal Committee", te Bath, werd door het gemeentebestuur gesteld onder hoede van den gemeentearchivaris, tevens beheerder van de gemeente-bibliotheek. De boeken zijn thans geordend en beschreven en keurig opgesteld in het beneden-voorver- trek van het gebouw Langestraat (in gang naast Stadhuistoren), waar tevens vanaf 1 November elke Woensdag- en Vrijdagmiddag de uitlening zal plaats hebben. Zij, die van deze interessante biblio theek gebruik wensen te maken en dat zullen er velen zijn! gelieven naam en adres op te geven aan het bureau van den gemeentearchivaris, Langestraat 85 boven, en wel bij voorkeur ln het tijdvak 28—31 October a.s. dagelijks van 9—12 en van l1/s5 uur. Men kan dan tevens in zage nemen van een getypten Catalogus en vast de nummers van begeerde boe ken noteren. Minderjarigen kunnen al leen ingeschreven worden op vertoon van een introductie van hoofden van onder wijsinrichtingen e.d. Op Vrijdag 1 November, 's middags tus sen 2 en half 5 uur heeft de eerste uit lening plaats in het gebouw Lange n,r. 87. De uitlening geschiedt geheel kosteloos. Alleen betaalt men éénmaal, bij aanmel ding, één gulden voor een boekomslag plus kort reglement en een gedrukte Catalo gus. Deze laatste is echter nog niet ge reed, maar men ontvangt hem zodra hij is verschenen. Alkmaarders toont waardering voor het mooie geschenk van de mooie stad Bath! Laat U op 2931 October f 1 inschrij ven als lid van de Bath bibliotheek. COMPETITIE-WEDSTRIJDEN BILJARTEN Gisteravond werden in de klasse A—I twee belangrijke ontmoetingen gespeeld- ZEKZ? won met 6—0 van „De Drie Rui ten" (3 gew. partijen). H Hoogland maak. te zijn partij tegen N. Venneke (450— 300) uit ln 8 beurten en speelde dus met een gemiddelde van 56. 25! Ecelsior won met 6—0 van „De Opti misten". BRAND BIJ DB NACO Gisteravond rond 11 uur werd brand ontdekt in de kelder onder de garage van de NACO aan de Stationsweg alhier Een voorraad poetslappen, die daar was opgeslagen, kwam door broeiïng tot zelf ontbranding. Door de zware rook-ontwik- keling liet het zich zeer dreigend aan zien, doch de brandweer kreeg met behulp van schuimblus-apparaten het vuur spoe dig onder de knie. BENOEMING LEDEN GEMEENTERAAD De voorzitter van het Centraal Stem bureau brengt ter algemene kennis, dat de besluiten, waarbij hij den heer J. Wiesa te Alkmaar in plaats van den heer J, J. Feringa en den heer F. J Meelis te Alkmaar in plaats van mevr. A. J. Kok—Van Berkum heeft benoemd ver klaard tot leden van de Gemeenteraad, voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage zijn nedergelegd Alkmaar, 25 October 1946 De voorz. van het Centr. Stembureau G. VAN SLINGERLAND. HERZIENIG UITBREIDINGSPLAN „WEST" De burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente in zyn vergadering van 24 Oct 1946 heeft bepaald, dat een herziening wordt voorbereid van het uitbretdings plan-in-onderdelen „West", vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 Sept 1932, nr x4. goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij hun besluit van 20 Dec. 1932, nr. 142; zoals dit ultbrei dlngsplan sedertdien is gewijzigd. JOHAN KAART IN »T GULDEN VLIES. Woensdag 30 October des avonds 8 uur, komt Johan Kaart met zijn Komediante/' een opvoering geven van het dolverma kelijke blijspel „Nieuwe Ministers" van André Birabeau. De hoofdollen worden vervuld door Magda Janssens en Johan Kaart, terwijl verder meewerken: Joh Valk, Gerh Alexander, Willem Maassen, Piet Urben, Nanna Symons, Mimi Lint- velt, Riny v Slingelandt, Jan Blaaser. Kaartenverl nop en plaatsbespreking be ginnen Maandagmorgen 11 uur. VOOR ZONDAG 27 OCTOBER 1946. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds Dikboom; 7,15 uur Jeugdienst olv ds Wild schut van Rotterdam. Kapelkerk, 10 u., cand Haverkamp van Zwolle. Rem geref gem., 10,30 uür, ds Mispelblom Beyer van Rotterdam. Luth kerk (Ou degracht), 10 uur, ds Roodenburg. Doopsgez. kerk, 'sav. 7 uur ds. Van der Sluis (H Avondmaal) Geref kerk, 10 uur, dr Polman; 5 uur ds Van Meyen feldt. Collecte orgel Egmond. Geref kerk (Art 31 KO) in Waakt en Bidt, 10 en 5 uur, ds Herm Knoop van Rotterdam. Herst Ap Gem, Toussaintstr., 9,30 en 4 u. en Woensdagav. 8 uur dienst. Baptis ten gem, 10,15 uur, in de N. Doelen, de heer F Golsinne van Amsterdam. Op Donderdag 31 October, 's avonds half 8, ln de Grote kerk herdenking kerk hervorming, uitgaande van de herv. luth doopsgez en rem geref gem; voorgangers: ds Wesseldljk en ds Roodenburg. AKERSLOOT, 10 uur, ds Van Santen. LIMMEN, 2 uur, ds Van Santen (nieu we opgave) HEILOO, Donderdag SI Oct, 8 uur, ds Bloemhoff (Hervorming, zang kerkkoor). EGMOND-BINNEN, 2,30 uur, ds Veen- huysen. Het soort was kwaad, maar in zijn soort was htf nog niet zo kwaad. Gewoonlijk heeft de secretaris bij de acte van beschuldiging een hele was lijst voor te lezen. Doch het lijstje van Jan Mulder te Broek op Langendijk was zeer kort. Vanaf 1934 was hij lid der NSB geweest tot aan de ontbinding van die beweging. Besch. was reeds in vrij heid gesteld, zodat de strijd, die gevoerd werd door Mr. Berkhouwer, slechts be trekking had op het niet kleine ver mogen van Mulder. Overigens werden slechts gunstige verklaringen afgelegd. Als het vermogen van besch. een knauw krijgt, zal dat misschien meer liggen aan de fiscus dan aan het tribunaal. ATTENTIE, De politie brengt ter kennis van het publiek, dat in den vervolge een stren ge controle op het wegverkeer, i.e. het aangeven van richting bij tot nemen van bochten en achterlichten van rij- wielem, zal worden uitgeoefend'. Men houde met het vorenstaande re kening, aangezien geen waarschuwin gen meer zullen worden gegeven. VERKOOP BIJ DE FA. ENGELN De data van verkoop zijn thans als volgt Dinsdag 29 October 1946: 9—12 uur de nummers 400 t/m. 475 en 13.3017 uur de nummers 476 t/m. 550. Woensdag 30 October 1946: 9—12 uur de nummers 1 t/m. 100 en 13.30—17 uur de nummers 101 t/m. 200. Donderdag 31 October 1946: 9—12 uur de nummers 551 t/m. 650 en 13.30—17 uur de nummers 651 t/m. 750. Vrijdag l November 1946: 912 uuf de nummers 201 t/m. 300 en 13.3017 uur de nummers 301 t/m. 399. NACHT- EN ZONDAGSDIENST AUTO NOODGEVALLEN Door de Alkmaarse leden van de Bond van Automobielhandeïaren en Garage houders BOVAG is een nacht- en Zon dagsdienst ingesteld voor noodgevallen voor automobielen. De garage's doen bij toerbeurt dienst en in elk dezer zaken is een lichtbak je aangebracht, waarop de eventueel ge strande of om hulp verlegen zijnde auto mobilist, kan lezen tot welke garage hij zich kan wenden. Dit is een grote verbetering. Immers, voorheen was er 's nachts of Zondags zeer moeilijk hulp te krijgen, zodat de BOVAG met de instelling van deze „Nacht- en Zondagsdienst bij noodgevallen" het auto rijdend publiek ongetwijfeld een goede dienst bewijst. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN, Morgen Zondag zal de apotheek van den heer B H J Schouten in de Emmastraat geopend zijn. Deze apotheek is de volgende week ook in de nacht geopend. Een lezer schrijft ons: Woensdagavond zat ik in de Lu therse kerk aan de Alkmaarse Oude gracht. De kerk was slecht bezet. Begrijpelijk: het was koud, er was geen propaganda gemaakt voor dat gene wat er in die kerk zou gebeu ren en er waren die avond zoveel andere dingen; werkelijk, men kan t enslotte niet overal naar toe gaan. In die half-lege kerk stond een vrouw. Die vrouw vertelde van haar werk in de Indische kampen, ten bate van die Indonendsche kerken, voor Indonesische en blanke protes- taten dus. Nooit hoorde ik iemad met zó wei nig woorden, met zulk een verbijste rende soberheid zóveel tragiek aan duiden. Het was het verhaal van 'n vrouwelijke predikant, die de kracht bezat haar werk te doen en het te blijven doen, toen duizenden stier ven van uitputting en moedeloos heid. Op de eenzame buitenpost in In donesië werkte deze vrouw. Zij was één dier weinigen, die de haast bo venmenselijke kracht bezat zichzelf weg te cijferen en uitsluitend aan anderen te denken. Die anderen bracht zij verzachting in hun bit terst lijden. Deze vrouw was een heldin. Zij verloor haar man, die eveneens predikant was. maar werk te door. Zij verloor een kind, maar zij werkte door. Er was niets, dat haar belette haar missie te volgen. Deze vrouw vertelt van de nood in Indonesië. Om die te lenigen is. he laas, ook nodig het slijk der aarde. In ontroerende bescheidenheid vroeg deze vrouw aan het einde van de avond om de collecte te gedenken, die aan de uitgang gehouden zou worden. Ik zag een schaal met wat zilvergeld, maar veel was het niet, want er waren maar zo weinig mensen. Daarom geef ik U de naam en adres van deze Noordhollandse heldin. Het is ongewoon een derge- 'iike oproep op deze plaats te doen. Maar deze vrouw deed ook onge woon werk in een tijd toen alleen de allersterksten zich konden hand haven. Hier zijn haar naam en adres: mevr. ds. M. MostertSohen- delaar, Parallelweg 6, Den Helder. Motto „Indonesië". Aan TI thans om een postwissel, een postcheque of om een aangete kende brief te sturen. NEDt JEUGDGEMEENSCHAP. Reeds geruime tijd is in Alkmaar een commissie aan het werk om een afde ling van de Ned. Jeugdgemeenschap op te richten. Tot nu foe is de medewerking van de onderscheidene hier ter plaatse bestaande jeugdorganisaties niet bijster groot. De voornaamste reden hiervan is waarschijnlijk gelegen in de weinige be kendheid^ die de Ned Jeugdgemeenschap geniet. C)m hierin enige verbetering te brengen, heeft de voorbereidingscommis sie nu een bijeenkomst georganiseerd, waarin de heer J Peters, alg secretaris van de Ned Jeugdgemeenschap, een uit eenzetting zal geven over de taak an de organisatie van de NJG. Deze vergade ring, welke gehouden wordt op Dinsdag 29 October a.s„ 's avonds f uur in de trouwzaal van het stadhuis, is in 't bij zonder bedoeld voor leidsters en leiders van de jeugdorganisaties. De commissie hoopt op deze avond over te kunnen gaan tot de definitieve oprichting van de Alkmaarse Jeugdgemeenschap. Belang stellenden, die nog geen uitnodiging heb ben ontvangen, kunnen bij den secreta ris, den heer E Buiskool, Nic. Beetskade 11 te Alkmaar, een toegangsbewijs aan vragen. JAN ZWART HERDENKING. Dinsdag 29 October a.s., 's avonds 8—9 uur, heeft er een Jan Zwart-herdenking plaats in de Kapelkerk te Alkmaar Feike Asma zal een programma ten ge hore brengen, uitsluitend bestaande uit meesterwerken van den in 1937 overleden kunstenaar. Velen zullen zich nog het magistrale orgelspel van Jan Zwart her inneren tijdens zijn voordrachten in de Grote kerk. Feike Asma, wiens werk zaamheden zich ook op andere terreinen der toonkunst uitstrekken, behoort als organist en oud-leerling van Zwart tot diens grootste dicipel. Hebt U radio? Ja? Dan bent U ook pa ter Henri de Greeve en dan weet U wat „ruiten troef" betekent. Ben U geen luisteraar, dan zal ik U inlichten. Heiloo heetf Goddank geen oorlogs geweld gespaard; het Zuiden en Oosten van ons land vingen de stoot op, óók voor ons. Nu wonen in de oorlogsgebieden nog duizenden mensen in huizen, brokken van huizen, hunkers en dergzonder glas in vensters en deuren Wat dat zeggen wil, zult ge ondervinden als ge vandaag de dag ramen en deuren tegen elkaar openzet en de straffe Noordoos- tewind vrij spel in uw huis laat. Ge zult zeggen: dat doe ik naturlijk niet, want dat is veel te koud! Natuurlijk doet ge zo iets niet uit vrije wil, maar beseft ge wel. dat onze landgenoten in het Zuiden en Oosten het moeten doen, omdat zijgeen glas in ven sters en deuren hebben! Onbeschadigd Nederland moet hier helpen, zoveel als maar mogelijk is! Daarom gaan "e hier in Heiloo nog eens een hulpactie op touw zetten, dit- hebt: ruiten, glas uit de tuinderij, glas gebruikt, wat ge niet dringend nodig beht: ruiten, glas uit de tuinderij, glas van schilderijen, enz. enzZiet Uw rommelbergplaats na: allicht vindt ge nog iets dat voor onze arme getroffen landgenoten bruikbaar is! (Ingezonden mededeling) Zaterdag 9 November <a.s. komen we bij U aan de deur. Zet klaar wat ge mis sen kunt, dat bespoedigt de inzameling! En als ge nu geen glas meer hebt om af te staan? Och, geld ls even welkom, *rant dan kunnen we stellig elders nog wel wat kopen De hulp is dringend nodig. Overtuigt daarvan door eens te gaan kijken bij den heer Kuijs, Holleweg G 111, en bij het Distributiekantoor. Daar kunt ge zien, hoe het Zuiden en Oosten er voor staan. Er is haast bij, nu de winter zich al aankondigt! BURGERLIJKE STAND Geboren: Nellie, d van -V M Ver- brugge en A van Pel^ Pieter W, z van A Hoekstra en G A C Gelder. Jan, z van J Zeeman en P J van Winden. Paulus J M, z. van AAM Janssen en I M E Hootsmans. -- Simone C A, d van S Goezinne en A T Bais. Ondertrouwd: Willibrordus Va der (wonende te Oudorp) en Gerarda M. Haakef Gehuwd: Bartholomeus Nuijens en Anna Hoogeland. VROUWENGROEP PARTIJ VAN DE ARBEID. Op de Woensdagavond in het Dorps huis gehouden bijeenkomst van vrou welijke partijgenoten van de P.v.d.A. werd besloten tot oprichting van een z.g. Vrouwengroep. Na in korte trekken ontstaan, doel en streven van de F.v.a'.A. te hebben geschetst, wees de gewestelijke propa gandiste voor Noord-Holland-Noord. Mevr. Frieling uit Alkmaar er op, dat de vrouwen als lid van de PvdA daar aan hebben mede te werken. Maar er zijn heel wat dingen, die meer speciaal de vrouw raken, haar bijzonder Inte resseren, als Kinderverzorging, wo ninginrichting, enz., met het gevolg, dat op verschillende plaatsen z.g. vrouwengroepen werden opgericht, die op haar bijeenkomsten meer bepaald zulke kwesties behandelen. Met een voorbeeld uit de praktijk werd dit na der toegelicht. In Alkmaar bijv. komt de groep eens per maand' samen. Nadat de agenda is afgehandeld, waar een uurtje mee heengaat, volgt een korte inleiding door een spreekster over bijv. Kinderverzorging, Projuven- tute of iets dergelijks of wisselt men van gedachten over een interessant ar tikel uit een tijdschrift, als bijv. Wij Vrouwen. Van zo'n bijeenkomst neemt de vrouw iets mee. Op zo'n vergade ring kunnen kennissen worden geïntro duceerd, wat propagandistische waarde heeft. Contributie mag niet worden ge vraagd de afd. kas van de partij heeft de kosten van de vergadering te dra gen. Voor 't vormen van een „potje" weten de dames intussen wel raad I „Harmonie Theater". Zondag 2.4.30, 7.en 9.30 uur en Maandag 8 uur: „Ge stolen leven" (Stolen life); 18 jaar „Victoria-Theater". Zondag 2.4.30, 7.— en 9.30 uur en Maandag 8 uur: „Waterloo Road"; 18 Jaar „Cinema-Americam". Zondag 2,4.30, 7.— en 9.30 uur en Maandag 7.— en 9.30 uur: „De Toneelbrigade". Alle leeftijden. 14 jaar onder geleide. „ABT". Zondag 3.30 en 8 uur en Maan dag 8 uur: „Vlucht naar Budapest". VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR SUIKERBONNEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de sui kerbonnen 629 Suiker, 129 Suiker, 130 Al gemeen en 131 Algemeen verlengd is tot en met 2 November. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. Ditmaal weer twee films. Allereerst de beroemde avonturenfilm „De Pelsjagers" van het hoge Noorden, met Richard Arlen in de hoofdrol. Vol spanning en sensatie. En dan de zeer goede film „Vlucht naar Boedapest", een sterk film werk, dat met Kent Taylor en Mischa Auer in de voornaamste rollen niet min der zal voldoen dan „De Pelsjagers". Een programma dat wel zal voldoen. VICTORIA-THEATER. „WATERLOO-ROAD". Londen 1941. Het leven van jonge men sen in een donkere wereld. In de film „Waterloo Road" heten de hoofdpersonen Tilly, Jim en Ted, we zouden ze ook an dere namen kunnen geven. Want deze ge schiedenis heeft zich óók in Nederland in duizenden variaties afgespeeld. Tilly en Jim zijn getrouwd, Jim moet in dienst, en in plaats van een gelukkig samenleven, een eigen huis en kinderen, ziet Tilly zich geplaatst in het gejaagde milieu van samenwonende families. Ze komt in aanraking met Ted, een bokskampioen, en wordt door zijn raffi nement geleidelijk aan ingepalmd. Jim wordt gewaarschuwd en breekt uit om Tilly te ontmoeten. Na zeer veel we derwaardigheden vindt hij haar alleen met Ted op een bovenkamer waar ze voor een zogenaamde verjaardagsfuif is bin nen geloodst. Natuurlijk is dit de geschiedenis In vo gelvlucht, en dat er nog heel wat ge beuren moet, voor Tilly met Jim Junior speelt, spreekt vanzelf. Van de figuren op de achtergrond is het vooral dokter Montgomery, die veel tot de gelukkige ontknoping bijdraagt. Wat deze film zo sprekend maakt, is het feit dat vrijwel iedereen een dergelijk geval van nabij heeft gezien en daardoor des te dieper voelt wat de oorlog aan het thuisfront heeft teweeg gebracht. Het voorprogramma vertoont iets bij zonders, namelijk een buit gemaakte Duitse propagandafilm, die tegelijk op -doeltreffende wijze wordt gecorrigeerd. Een film over de Bloedtransfusiedienst Is eveneens een waardig önderdeel van dit zeer goede en hoogstaande filmpro gramma. THEATER HARMONIE. STOLEN LIVE. Een film over een gestolen leven met een prachtige dubbelrol van de eminente filmartiste Elisabeth Bergner. Twee zusjes, tweelingen, die de naaste verwanten bijna niet uit elkaar kunnen houden, worden verliefd op denzelfden man. De een heeft een koude, trotse na tuur, de andere is hartelijk en zelfopof ferend Hij kiest.... de verkeerde en de andere trekt zich berustend terug maar al haar gedachten blijven uitgaan naar den man die thans haar zwager is geworden. Deze, een kalme bergbeklimmer, trekt voor lange tijd met een expeditie naar Azië en in die tijd gaan beide zusjes een zeiltochtje maken. Een storm steekt op, de boot slaat om, de ongetrouwde grijpt de hand harer reeds zinkende zuster en zij wordt later gered met de trouwring die afgegleden is, in haar eigen hand ge klemd. Zij wordt daardoor aangezien voor de vrouw van den expeditieleider, zij weet, dat deze de beide meisjes vroeger al niet van elkaar kon onderscheiden en zij neemt de plaats van haar overleden zuster in. Dan blijkt hoe deze Michael Red grave zich in haar huwelijk misdragen heeft en als de lang verbeide man einde lijk terugkeert blijkt hij van deze ontrouw op de hoogte en wenst een scheiding. Ten einde raad bekent zij haar bedrog en een gelukkig slot doet alle toeschou wers van deze bijzonder mooie film te vreden huiswaarts keren. Vooraf veel interessant wereldnieuws, opnamen binnen eigen grenzen en een alleraardigst gekleurd tekenfilmpje. CINEMA AMERICAIN, FOLLOW THE BOYS. (DE TONEELBRIGADE). Dit is één der beste Amerikaanse show films geworden, omdat de meest vooraan staande film- en showartlsten uit Ame rika er aan hebben meegewerkt. Nadat men eerst heeft gezien hoe het danspaar George Raft en Vera Zorina tot elkaar komen, volgt het uitbreken van de oor log. De artisten voelen dat zij iets voor de soldaten, de jongens die voor Amerika en de wereldvrede strijden, moeten doen. Spontaan bieden zij aan voor de soldaten, waar zij ook vertoeven, te gaan spelen, zingen, dansen enz. En dan ziet men t.al van beroemdheden van het witte doek in actie, 't Is een aaneenschakeling van prima nummers van artisten, te veel om ze alle op te noemen. Vier grote orkesten (van Ted Leurs, Freddy Slack, Charlie Spivak en Louis Jordan treden op. Maar daarnaast artisten als Jeanette Mc. Do nald, Dinah Shore, Sophie Tucker, de Andrew Sisters, Arthur Rubinstein enz. Zij geven allen hun beste nummers voor de soldaten. Dat hierdoor een show-film van groot formaat is ontstaan, laat zich begrijpen. Voor de liefhebbers iets bij zonders. Wereldnieuws leidt 't hoofdnummer in. Gisternacht is in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleden schipper J v d Plas, schipper van de Eg- mondse reddingsboot „President Steyn". Hij was daar dezer dagen opgenomen voor een operatie. Het had eerst de schijn dat zijn toestand gunstig was, maar plot seling kwam het einde. Hij bereikte de leeftijd van 60 jaar. In 1915 werd hij roeier van de redding boot en in 1922 volgde hij Philippus Stam als schipper op. Grote bekendheid ver wierf hij bij de redding van de beman ning van de Drente en de Kerkplein in de nacht van 19 op 20 October 1935. In vliegend stormweer werden toen 25 mensen gered in de door de bemanning ge roeide boot. Van der Plas ontving toen de zilveren medaille van de NZ-Holl. Reddingmaatschappij. Op 2 Februari van dit Jaar werd hij 60 jaar en waB pensioengerechtigd, maar hij dacht er niet aan te bedanken. Hij ver langde in de oorlogsdagen, als er mijnen opgeruimd werden, voortdurend om te kunnen uitvaren. Hij zal dit niet meer meemaken. De NZ-Holl. Reddingmaatschappij ondervindt door zijn overlijden een groot verlies. „SAMEN OF WEG" Op 80 October a.s., des avonds 8 uur, zal in de toneelzaal van P. Mooij de film „Samen op Weg" worden vertoond Dit is een van de vijf Nederlandse films, die in Frankrijk tot de filmkeuring is toe gelaten en aldaar zeer gunstig is beoor deeld. Hij wordt dan ook in Nederland cp vele plaatsen met veel succes ver toond. Niemand moge dan ook verzui men deze film te gaan zien. De avond is georganiseerd door het NVH Egmond. CONSUMENTEN CREDIET. Ter uitvoering van de wet op het consumentencredlet zij medegedeeld, dat aanvraagformuliern tegen beta ling verkrijgbaar op het postkantoor voor zoveel nodig ingevuld kunnen worden met behulp van het personeel oer gemeentesecretarie te Egmond aan den Hoef. De termijn, waarbinnen de aanvraagformulieren op het gemeente huis Ingeleverd moeten zijn, loopt af op 1 November as. Vertrokken: S. Stapel, B 10 naar Krommenie. A Zwiep, A 131 naar As sen G F Slaghekke, C 244 naar Am sterdam CM Kaag, A 89 naar Alk maar. J W Loggers, B 77 naar Am sterdam. T de Vries, A 83 naar Leeu warden. Ch K Laagewaard, C 149 naar Bergen. G. Cazemier, C 149 naar Engeland. CONSUMENTENCREDIET. Donderdagavond vond in het gemeen tehuis de installatie door den burge meester plaats van de plaatselijke com missie van het consumentencredlet, be staande uit de heren Jan Kloosterboer Jnz., Klaas Rus, Theo Post, S. Kloos terboer Dzn, en D. Bruin. De heer J Kloosterboer zal als voorzitter en de heer D. Bruin als administrateur op treden, welke laatste Donderdag 31 October, Vrijdag 1 November, Donder dag 7 November en Vrijdag 8 Novem ber in het gemeentehuis zitting zal hebben, 's morgens van 1011 en 's m'd- dags van 24, voor het in ontvangst ne men der aanvraagformulieren en tevens om behulpzaam te zijn bij de invulling. Vooral voor controle stamkaarten, rentekaart en spaarbankboekjes mee brengen. Hier trekt eerst Zeeburgia—Hilver sum ae aandacht. Een belangrijke ont moeting, met de beste kansen voor Zeeburgia. Spartaan zal het in Zaan dam bij ZFC moeilijk hebben. Of de Kennemers ln Amersfoort veel succes zullen behalen, valt te betwij felen. HVC is thuis heel sterk. Voor Alkmaar is de ontmoeting Alkmaarse BoysWFC van veel be lang. De Boys hebben tot nu toe op eigen veld goed werk geleverd, en zij zullen het tegen WFC wellicht tot een kleine overwinning kunnen brengen. West-Frisla speelt zeer wisselvallig en daarom kan haar bezoek aan AFC nog wel eens een verrassing ople veren. Helder ontvangt het Krommeniër GVO. Na de nederlaag tegen Bloemen- daal dienen de withemden deze wed strijd te winnen, waarna ze weer vol op in de running zouden zijn. Succes speelt ook al thuis. En nu Halfweg, toch geen daverende ploeg, op bezoek komt, geloven we in de tweede zege der Wieringers, die deze punten goed kunnen gebruiken. Tweede klasse B. TOG zal het met SDW wel klaarspe len, terwijl KFC haar naaste concur rent Watergraafsmeer op bezoek krijgt. Velsen zal vermoedelijk niet veel ple zier beleven van haar reis naar Volen- dam Vriendenschaar moet een verre reis maken en wel naar Haarlem. Toch zal HBC moeten oppassen. OSV—DW7 geeft belde partijen gelijke kansen. In B gaat DTS andermaal naar de Zaan. Ditmaal is de opgave nog zwaar der, want in Wormerveer staat het leidende en nog ongeslagen QSC ge reed de Deeties een warme ontvangst te bereiden. We horen echter zoveel ge ruchten over de mentail training der withemden, dat we niet weer zonder meer een nederlaag durven voorspel len. Het zal ons benieuwen! In 3 D gaat Schagan op bezoek bij één harer voorlopige mede-candidatan voor óe laatste plaats. De achterhoede behoeft geen verbeterde vorm, maar als de geel-zwarte voorhoede nu eens het goede recept om schieten te leren gevonden had, dan zouden we juist te gen WMS de zaak niet al te donker willen inzien. Doe je best, Spartanan. HRC gaat naar Hoorn, waar Hollan- dia klsar staat om de Racers partij te geven. Willen de roodiakken nog een stem in 't kapittel houden, dan dient gewonnen te word an. ADO zou voor de verrassing kunnen zorgen door ln Heemskerk Zaandijk een puntje afhandig te maken. Het Amserdamse onderonsje tus sen OVVO en APGS. zal spannend ge noeg zijn met een lichtelijk overwicht der Politiemannen.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2