Kif*6! feuilleton Vergadering Veilingvereniging Noordermarktbond Koolcampagne aan de Langedijk begonnen Razzia op clandestiene schapen en varkens WIJ VROUWEN Wij kijken om een Koekje Een paar smakelijke toetjes MEER LICHT, MEER GAS! „Louise zit niet op je nagels te bijten". Onze Puzzlerubriek DAMRUBRIEK Hf wm i» 'WB 'm.mbm De spannende avonturen van Piepneus en Bibbersnoet De peturioenverxekering voor tuinders. De pensioenverzekering voor tuinders zal in een openbare vergadering wor den uiteengezet door den heer Toma van het Centraal Bureau van Veilingen. Voor het glas dat de tuinders des tijds voor de getroffen gebieden hebben afgestaan zal t.z.t. een gedeelte nieuw glas uit het buitenland terugkomen. Mechanisatie van de tuinbouw, De voorzitter zelde, dat de gehouden demonstratie te Hoogkarspel een mis lukking is geworden, zodat het wel wenselijk zou zijn dat er ook aan de Langedijk een dergelijke demonstratie wordt gehouden. - De heer Jac. Kostelijk. Heerhugo- waard gaf een technische uiteenzetting van het gebruik van machinale 'ahd" bouwwerktuigen. Spreker zag me e gebruik van de M. rupstrekker een 2- scharige ploeg wel toekomst voor de ingebruikneming in het Geestmeram- bacht om te komen tot een meer ratio nele bewerking van de tuinbouw. Spreker was vol lof over een gehou den demonstratie op dit gebied in de Wieringermeer. Na enige discussie werd er besloten aan de mechanisatie-commissie een subsidie te verlenen van f 100 op voor waarde dat er in het Geestmerambacht een demonstratie op dit gebied wordt gegeven. Besloten wordt tot statutenwijziging over te gaan, vast te stellen in een bui tengewone algemene vergadering ten- einde het mogelijk te maken dat de winst bijgeboekt wordt op naam der leden, d.w.z. dat er een ledenkapitaal gevormd wordt. De NMB zou dan ren teloos over deze gelden mogen beschik ken. Bij overlijden of uittreding wor den deze gelden dan aan de leden te rugbetaald. De veilinglelder, de heer Kos, ver zocht de tuinders hun voorraad witte- kool over een langer tijdstip aan te voeren, daar dit een betere uitkomst zal geven. De volgende week mag er geen rode kool geëxporteerd worden, dit om de hoge prijzen voor het binnen1 and te drukken. Door de prijzencommissie is er nl. aanmerking gemaakt op de binnenlandse prijzen. De andijvie zal bij afroep geleverd worden voor de conservenfabrieken te gen de prijs van 3,50 per 100 kg. Er werd tenslotte nog besloten voor de leden een gratis collectief abonne ment af te sluiten voor een half jaar op het orgaan van de Landbouw Voor lichtingsdienst. Bij de rondvraag kwam nog ter spra ke de aflevering der pootaardappelen. Het is de bedoeling om deze herfst ook te beginnen met de latere soorten. Met het oog op de afzet der winter- producten en de regeling van het vei lingswezen had de Veilingsvereniging „Noordermarktbond" te Noord-Schar- woude Donderdagmiddag een vergade ring belegd, onder leiding van den heer J. Kliffen. De veilingsomzet. Medegedeeld werd, dat de veilings omzet over de maanden Augustus en Seeptember resp, 433,765,05 en 810,268,99 heeft bedragen. Deze cijfers kunnen gunstig genoemd worden, aldus voorzit ter Kliffen. De export van pootaard appelen is hierbij van belang geweest. De afzet der wintergroenten. De voorzitter doet verder nog enige mededelingen voor de afzet der winter groenten. 4000 wagons van 10.000 kg zullen er voor export uit de markt ge nomen moeten worden. De export voor de maanden Maart en Ap-il zal wel het moeilijkst zijn. Deze weel; is er 25 pet. voor export bestemd en 75 pet. voor het binnenland. De prijzen voor het binnenland liggen thans aanzienlijk hoger dan de export- Prijzen Het kon in April wel eens net andersom zijn, merkte de voorzitter nog op. De wittekool, waarvan de exportprijs thans 4,20 is wordt nu flink afgenomen voor de zuurkoolfabrieken. De gemid delde prijs is de laatste weken van 4,45 4,80. De fabrieken hebben f 1 boven de minimumprijs van de wittekool uit betaald, hetgeen zeer gewaardeerd wordt. De heer Kliffen deed een beroep op de tuinders om alle medewerking te verlenen voor de afzet der stapelpro ducten. Betreffende het parkeerterrein zal er getracht werden met de N.V. Station dorp Noord-Scharwoude tot een bevre digende regeling te komen. Van gele verde groenten aan de Duitse weer- maCl^ in het buitenland in de winter van 1044—1945 v: de fa. Vroegop, waar- van nog f 30.000 te vorderen was, is de zer dagen f 21000 ontvangen, waarvan plm. f 7000 gestort is op de geblokkeer de rekening van de NMB. Voor leve ringen aan de weermacht in het bin nenland zal er binnenkort nog f 525 worden uitbetaald. De kwestie van de 1/10 pet. korting aan de koophandel, welke men heeft afgeschaft, zal nog maals in de Vierbouw worden bespro ken teneinde hiervoor vaste richtlijnen toe te passen. Aan de Langedijk zijn de tuinbouwers begonnen met het thuis halen van de winterkool. Het prachtige herfstweer leent zich hier wel bij uitstek voor. De oogstverwachtlngen zijn gunstig, het geen wel zal blijken bij de eerstvolgende inventarisatie. Wyk aan Zee heeft gisteren in het teken gestaan van een razzia op schapen en varkens, welke werd uitgevoerd door een legertje van 20 ambtenaren van de Crisis Controledienst. Wijk aan Zee bood gistermorgen het beeld van een badplaats in winter slaap, toen plotseling een groep C.C D.-ambtenaren ter sterkte van 20 man het dorp met een bezoek vereerde en een razzia begon op clandestiene scha pen en varkens. IJlings ging het ge rucht van mond tot mond en menige houder van een clandestien schaaps- ke of krulstaartje kon zijn beestje aan het waakzaam oog der ambtenaren onttrekken door het dier de duinen in in te sturen, waar het volgens de re gelen der kunst onderdook. r Niet allen was echter dat geluk be schoren en tegen verscheidene perso nen kon dan ook proces verbaal wor den opgemaakt, terwijl de beesten in beslag genomen werden. Al zijn er maar heel weinig dames, die zich de weelde kunnen veroorloven, aan een avondtoilet te denken, het is toch wel eens prettig, om in het paleis der ij del heid om een hoekje te kijken. Wie dezer dagen in Amsterdam is ge weest, zal zich stellig de ogen hebben uitgekeken naar de meest sprookjes achtige modesnufjes. Voor zo 'n ogenblik vergeten we even, dat we maar heel gewone Assepoesjes zijn, die nauwelijks genoeg punten heb ben voor een warme wintermantel en peinzen er over, hoe zo'n wit of violet of amandelgroen gewaad ons wel zou staan. De grote modehuizen die zich in de oorlogsjaren slechts tot het brengen van de meest eenvoudige kleding moesten beperken, zijn nu zo gelukkig met hun ruimere toewijzingen, dat er thans een ware wedijver is ontstaan in het ontwer pen van romantische wijde rokken en fantastische strikken en draperieën De prachtige avondjapon op onze af beelding werd van fijne, donkere zijde vervaardigd en zou op het feest van Asse poester en haar prins geen slechte beurt maken. Het is altijd prettig, wanneer wij eens iets „anders" op tafel kunnen brengen. Ditmaal enkele heerlijke en toch voed zame nagerechten, die zeker in ieder ge zin welkom zullen zijn. lfoghurt met macaroni. 150 g macaroni, zout, *)s liter tapte- melkyoghurt, suiker naar smaak, (4 beschuiten), zout. De macaroni in stukjes breken, wassen en gaar koken in water met zout. De maca roni afgieten, koud laten worden en met de yoghurt en de suiker vermengen. Naar verkiezing enige beschuiten in stukjes breken en vlak voor het opdoen met het gerecht vermengen. Gebakken griesmeelpunten. Va liter melk of karnemelk, 100 g griesmeel, een snufje zout, boter of margarine. Van melk of karnemelk met griesmeel en iets zout een dikke brij koken; deze brij op een platte schaal uitstrijken en koud laten worden. Vervolgens punten er van snijden, deze door bloem wente len en in de koekenpan in wat boter of margarine bruin bakken. De punten warm opdoen en suiker of stroop er bij geven. Hulde aan onze Nederlandsche mijnwerkers. Door hun krachts inspanning en energie worden thans per dag 30.000 ton kolen naar boven gebracht. Dit be- teekent, dat wij dezen winter méér brandstof, méér licht, méér gas zullen hebben. Zoo krijgt het leven .veer een lichtzijde en genieten -.ve straks in de wanne huiskamer dubbel van echte De Gruyter's thee. De vier geurige mélanges zijn er. Ja, ook rood-zilvermerk! Die aparte thee in metaalpapier ver pakt, die zelfs de meest verwende fijnproevers in verrukking brengt. Geen grooter genot dan bij een warme kachel een kopje De Gruyter's thee. En dan nog spa ren, want ook op thee krijgt U tien procent korting. (Ingezonden Mededelingen.) (Van onze vliegende correspondente). Het was nog tien minuten vóór het vertrek van de KLM DC 3 naar Stock holm, toen ze door haar Amsterdamsen oom, waar ze enkele weken gelogeerd had, bij me werd gebracht. Dit kleine Zweedse dametje, ze moet zo ongeveer 10 jaar geweest zijn, was naar de laatste mode van haar land in het vuurrood gekleed, tot zelfs handtasje en haarlinten toe Ze kreeg 'n plaatsje vóór in de machine en een poosje verloor ik haar Uit het oog doordat de andere passa giers binnen kwamen en ik nog moest controleren of alle bourdpapieren in orde waren De stewardessentaak is nu eenmaal omvangrijk. Alles bleek start klaar, dusdraaien!! Een goedig uitziende oude heer kwam naast de kleine Scandinavische te zit ten maar ik bemerkte al gauw, dat deze conversatie niet vlotte, het oude heer- je sprak ook geen Zweeds Na deze reis heb ik onmiddellijk een Zweedse spraak kunst aangeschaft en bei aan de stu die geslagen, want heel ongelukkig bleek niemand van de passagiers het Zweeds te beheersen en de kinderogen keken al hulpelozer en angstiger rond. In Kopenhagen kregen we een half uur vertraging en daar stond ik met Louise Selma Ander.on. Gelukkig was één der passagiers in het bezit van Deens geld en ijs bleek Internationaal te zijn, althans Louise zoog met evenveel animo op haar dikke ijswafel als Hollandse kinderen gedaan zouden hebben. Ook de grote draaideur op het vlieg veld miste haar uitwerking niet en ziels gelukkig draaide Louise de gedwongen wachttijd door Onderweg van Kopenhagen naar Stockholm gebeurde het! Ik haalde de lege bordjes op na de genoten lunch en deed dit terwijl ik on bewust, zacht voor me zelf, het melo dietje zong: Louise, zit niet op je nagels te bijten" Hoe dit wijsje in mijn hoofd gekomen was, weet ik n.et, waarschijn lijk door de naam van het kind. DE WINTER KIJKT OM DE HOEK. Van het KNMI te de Bilt vernemen wij dat de temperatuur gisternacht was als volgt: De laagste temperatuur 3 graden Celsius op 2 meter hoogte en op som mige p'aaisen op de grond 5 of meer graden Celsius. De stiengste vorst werd geconstateerd in het midden en Oosten van het land. Ineens zong van vóór e=n kinderstem mee, heel schel en zuiver in goed en duidelijk Nederlands: „bah, wat vies. Louise". Gelach en bijval van alle passagiers en Louise, aangemoedigd door haar suc ces, zong dapper door: „je zult met dat bijten.... etc." Duidelijk merkbaar verheugden de pas sagiers zich, dat het kind los kwam en dat ze nu toch eindelijk een aankno pingspunt gevonden hadden en dan was het de oude heer, die de rij opende. Met een oude beverige stem viel ook hij in: „bah, wat vies, Louise!" De kleine straal de van pret en toen was het hek van de dam. Alles zong mee, al zingend landden we in Stockholm, al zingende passeerden we met elkaar de douane (en dat zegt toch wel iets) en nog zingende leverden we de Zweedse nachtegaal af aan een van vreugde glunderende vader en moeder. Oplossing puzzle 4: Uit welke plaats? De acht personen kwamen uit de volgende plaatsen: 1. Barendrecht; 2 Vogelenzang: 3. Haaksbergen; 4 De- demsvaart; 5. Hillegersberg; 6. Win terswijk; 7, Geldermalsen; 8. Bode graven. Het aantal inzendingen overtrof dit maal nog dat van puzzle 3 Na loting bleek de gelukkige prijswinnaar te zijn de heer H. Molenaar, Lauriestraat E 26, te Schagen. Gefeliciteerd! Postwissel f 5 zal worden toegezonden. Ook voor de nieuwe opgave (puzzje 5) is voor één der abonné's weer een prijs van f 5 beschikbaar gesteld. Aan het werk dus weer Oplossingen vóór Woensdag 30 October aan de redactie van Uw courant. Puzzle 5. Steeds 65. Een vierkant wordt door horizontale lijnen en verticale lijnen verdeeld in 5 x 5 of 25 gelijke kleinere vlerkanten In elk dezer moet komen te staan één der getallen van 1 tot 25 en wel zó, dat de som der vijf getallen op elke horizontale^ en verticale rij en op de twee diagonale rijen steeds 65 is. Hier voor zijn verschillende oplossingen, doch ditmaal wordt alleen goedge keurd die oplossing waarbij in de lin kerbovenhoek het getal 3, in de rech terbovenhoek het getal 15, de linker benedenhoek het getal 11, en in de rechterbenedenhoek het getal 23 staat Hoe ziet het ingevulde vierkant er uit? Oplossing probleem 4. Stand. Zwart 8 schijven op: 8, 11, 14 16, 24, 29, 34, 40. Wit 8 schijven op: 21, 27, 28, 37, 38, 46, 48, 50. Wit speelt: 1 28—23 (29x18) 2 60—44 (40x49), 3 27—22 (41x41), 4 22x2 (16x27). 5 2x10!! (41x5), 6 48—i2 (5—23), 7 42—37 73x41), 8 46x37! Vooral wits vijfde zet is heil mooi'. Een klein eindstandje. Zwart twee schrijven op 23 en 32. Wit schijf op 42, dam op 39. Wit aan zet moet spelen 39—48, zwart 26—31 gedw. wit 48—43!! Zw. 32—37 gedw. wit 43—48, zwart 37—41 gedw. Wit 42—37 en wint, hoe zwart ook slaat. Om te nthouden! Ter oplossing. Probleem 5 van O. G. van Veen, Alkmaar Zwart 9 schijven op: 4, 14, 19, 21, 22, 23, 28, 32, 45. Wit 9 schijven op: 25, 30 31, 33, 34, 39, 43 44 49. Wit speelt en wint. Hallo, Het is buiten koud en daarom trekt ken wij in een gezellige kring om de kachel. Komaan, we gaan elkaar eens fijn raadsels opgeven. Maar we moe ten eerst even potlood en papier klaar- zoeken, want die hebben we straks ook nog nodig. We beginnen met verborgen jongens- en meisjesnamen Het is wel een heel oud spelletje, maar toch altijd weer leuk. 1. Thans is het 26 October. 2. Ja, nu weet ik, wie het zei. 3. Opa, leeft toch ook ons hoekje? 4. Ik heb het in ieder geval gezien. 5. Heb jij al iets bedacht? En nu iets anders. Er zijn vijf spreek woorden, die helemaal door elkaar zijn geraakt. 1. Als de drank is in den man, dempt men de put. 2. De appel valt thuis best. 3. Zoals het klokje thuis tikt, is de wijsheid in de kan. 4. Oost west maakt nog geen zomer. 5. Een zwaluw tikt het nergens. 6. Als het kalf verdronken is, niet ver van de stam. Nu even schrijven: We doen een koppelraadsel. Weet je wat dat is? Je neemt twee woorden bijvoorbeeld pot sn gieter. Wanneer je daar het woord lood tussen plaatst, heb je twee nieuwe, goed-Hollandse woorden gekregen. Probeer het nu eens met de volgen de woorden. 1. hangkoor. 2. bruids-vis 3. hoorregels. 4 wacht-bode. 5. hoogtedag. 6. neusblazer. 7. schoolkist. 8. onder—veer. KUN JE NOG LACHEN? LACH DAN MEE. De knecht van den smid klaagde over maagpijn. Toen hij bij den dok ter kwam, zei deze: Jan, je moet een beetje minder eten. Als je eigen lijk twee pannekoeken lust, mag je er maar één nemen. „Dat is goed," zei Jan. Maar de volgende dag kwam Jan op het spreekuur met nog heviger maagpijn dan de dag er voor. De dok'er begreep er niets van. Je hebt mijn raad toch wel opgevolgd? vroeg hij. Nou en of, dokter, glun derde Jan. Ik lustte wel dertig pan nekeken en ik heb er maar vijftien opgegeten Tot slot een spelletje dat we net zo vaak kunnen uitbreiden als we zelf willen. Je neemt een woord in je ge dachten, bijvoorheeld „paddestoel". Nu moet je dat woord vormen uit al lemaal namen van bloemen en plan ten. Dus: paddestoel, aster, dahlia, duindoorn, enzovoort. Wie van je clubje het eerste klaar is, wint. Na tuurlijk kun je het ook alleen doen. Ik zal je vijf woorden opgeven. 1. Amersfoort (uit plaatsnamen). 2. politie-agent (uit beroepen.) 3. postkantoor (uit grote gebouwen.) 4 waterhoen (uit vogelnamen.) 5. nachtjapon (uit kledingstukken.) Ik ben reuze benieuwd wie al'e op gaven goed heeft. Stuur je je inzen ding vóór 1 November aan STEN, POSTBUS 2, ALKMAAR? Dan heb je kans op een van de drie mooie prij zen die onder de goede oplossers wor den verloot. Dag allemaal. Een stevige vijf van jullie. STEN. Door G TH ROTMAN. (Nadruk verboden.) 43. Maar neen, hoor, het waren Wik en Wak Met hun vader deden ze juist een wandeling langs de beek en hadden var de kant uit gezien in welk gevaar wij verkeerden Een, twee, drie waren ze tn t water gesprongen en hadden ons gered „Nu, kinderen, dat was nog net op 't nippertje!" zei meneer Lodderoog, die ons aan de kant opwachtte. 44. De zon scheen met grote kracht, en wij waren dan ook spoedig weer droog. Meneer Lodderoog nam ons toen mee naar zijn huis, opdat we wat van de schrik konden bekomen. Onderweg kwamen we voorbij de gymnastiekschool van mees ter Linksuitdeflank De kikkers maakten juist een mooien uitval rechts. „Ha, fijn!" riep ik uit, „daar zou ik graag aan mee doen!" 45. Nu, misschien later," antwoordde mijnheer Lodderoog. JUist had hij 't ge zegd, toen wij een arm kikkervrouwtje tegenkwamen. Ze had vier kinderen bij zich en allemaal huilden ze jammerlijk „Wel, wat is hier aan de hand!" vroeg meneer Lodderoog „Och, beste meneer Lodderoog, daar heeft me die lelijke ooievaar mijn armen man opgegeten en nu hebben m'n arme kindertjes geen vader meer!" snikte het vrouwtje „Ach, hoe vreselijk!" 46. „ik ben een boon, als ik geen eind maak aan die moordpartijen!" riep meneer Lodderoog woedend uit. „Jij, Bibbersnoet, en jij, Piepneus, loopt vlug als de wind naar alle kikkers in de buurt en zegt hun dat ze dadelijk hier komen om te vergaderen. Maar dadelijk, versta jeJ" Goed, we liepen wat we lopen konden en spoedig was er 'n hele vergadering bijeen. door J. S, FLETCHER 16) „U wenst mij te spreken?" begon me diens*'?"Iallath0rPe' "Wat er van uw „Zaken, mevrouw Mallathorpe,, za ken." zei Pratt. „7oaIs ik op mijn kaar- 'ie al aanduidde, belangrijke prive- eaken." „Met mij?" vroeg zij. „Met u en uw familie." hernam Pratt. sterven Wii een stap vcrder geen, geen sterveling weet er lets van.behalve ik" .hem° k,eek mevrouw Mallathorpe hem onderzoekend aan. Pratt boog zich Zlin .tem1, e' /er *iet bureau heen. heimzinn(vWaS 16608 gedaaId tot een ge- heimz.nnige en vertrouwelijke toon. heeft" fff? ?6t' waar u hat "ver zet ze "Ga*t u door" „Eerst een vraag, als het u belieft mevrouw". Pratt boog zlch'nög' meer naar haar toe. „Een vraag., «n een antwoord. Het is voor uw eigen bestwil. Is de jonge mijftvvr Collingwood van- "VIUI80 iuu g„T— .ju „Ja, maar waarom vraagt u dat?" „Wat wilde hij van u?" vroeg Pratt. Mevrouw Ma fthorpe aarzelde even en fronste haar wenkbrauwen. Pratt haastte zich haar gerust te stellen „Het is heus geen holle frase als ik zeg, dat het voor uw eigen bestwil is, me vrouw Waar kwam hij om?" „Hij kwam vragen, wat er ln de brief stond, die zijn grootvader mij gieteren middag schreef." „Dus had Antoon Bartle u geschre ven? En wat schreef hij? Want dat is van belang." „Alleen maar, dat hij graag zou zien, dat ik even bij hem kwam, wanneer lk in Barford was." „Geen woord meer?" „Geen enkel woord" "Ook niets over.... waarover hij u opreken wilde?" „Neen, ik dacht, dat hij mij zou wil len vragen hem nog een partij boeken over te doen van mijnheer Mallathorpe" „Heeft u dat ook aan Collingwood verteld?" vroeg Pratt, gejaagd. „Ja, nauurlijk ,.En was hij daarmee tevreden?" Opnieuw keek mevrouw Mallathorpe 'rstoord. „Waarom niet?" vroeg zij Het was de enige uitleg, die ik geven ;on. Hoe moest ik weten, wat de oude heer wilde?" Pratt schoof zijn stoel nog dichter bij het bureau en zijn stem ging geheel tot fluisteren over, terwijl zijn blik bete kenisvol werd. „Ik zal u eens zeggen, wat hij wil de." begon hij. „Daarvoor ben ik ge komen. De oude Bartle kwam, kort na vijven, op ons kantoor Ik was alleen al de anderen waren Weg. Ik liet hem in Eldrick's kantoor. Hij vertelde mij, dat hij die middag de boeken, die hij van u gekocht had, en die van Malla- thorpe's fabriek aftcon stig waren, eens had nagezien. Daarbij had hij gevonden wat denkt u?" Bij het noemen van de boeken was het bloed mevrouw Mallathorpe naar het hoofd geschoten Nu verbleekte zij, toen Pratt haar zo onderzoekend aan keek De klerk zag, dat haar handen zich vaster'klemden om de stoelleuning na het horen van zijn vraag. „Wat?" zei ze, nauw verstaanbaar, .Wat?" „Het testament van Jan Mallathor pe!" ftuisterde Pratt. „Begrijpt u het goed? Zijn testament." Snel keek zij om zich heen, naar de deur. en snel naar de gordijnen voor de ramen. v „Hier ie het veilig genoeg," stelde Pratt haar gerust. „Dat heb ik al on- de echt. Weest u maar niet bang.... Niemand weet er iets van.... behalve ik." Het scheen wel, of mevrouw Malla thorpe geen geluid meer kon uitbren gen en toen ze eindelijk haar stem te rugkreeg, klonk die sch en onvast. „Onmogelijk," was het enige woord, dat zij kon -.ort' rengen. „Toch is het - feit," verzekerde Pratt .„Dat zult u zien. Maar laat ik eere eve., verder vertell De oude man zeide dat hij. heel toevallig, een half uur tevoren het testament gevon den had. en vroeg mij, of ik Eldrick even vilde opbellen, dan konden wij drieën het tezamen lezen. Ik ging naar de telefoon, toen ik terugkwam, was Bartie dood En., ik nam het tes tament uit zijn Lak." Onwillekeurig maakte mevrouw Mal lathorpe een beweging met haar rech terhand. Pratt glimlachte listig en sch 'de zijn hoofd. „O neen, mevrouw, dat is een veel te kostbaar document om mee rond te lopen. Ik heb het veilig achter slot en grendel en zoals ik u al gezegd heb. weet niemand er iets wan af Geen le vende ziel. En niemand kan er iets van af weten Toch was lk een beetje on gerust, toen ik hoorde, dat de jonge Collingwood hier geweest was. Ik was bang, dat de oude man, a' had hij er mij niets van verteld, u een briefje had geschreven, om u te laten weten, wat hij gevonden had. Nu hij dat niet ge daan heeft,, wel., nu weet geen sterve ling er lets van, behalve u enik! Langzamerhand herkreeg mevrouw Mallathorpe haar kalmte Weliswaar had zij een hele schok gekregen, maar het ergste was al voorbij. Dit Pratt's kruiperige manier van doen en zijn veelzeggend air, begreep zij, dat het testament niet ten haren voordele zou zijn. Zij vermoedde, dat het haar en haar kinderen de pas-ver- kregen rijkdommen weer geheel of ge deeltelijk ontnemen zou. Er was dus niet veel anders te doen, dan de fe'ten onder de jen te zien. „Wel, en wat.... staat..., er in?" vroeg zij met m "3 sprekend- Voor antwoord knoopt Pratt zijn overjas los, en haalde uit de binnenzak een vel papier. Dit legde hij vóór haar op het bureau. „Een nauwkeurige cop'e", zei hij kort en bondig. „Leest u het maar." Ondanks haar krachtige poging om kalm te zijn, beefden haar vingers toen zij het papier opnam. De klerk bespied de haar aandachtig Hij begreep, dat er heel spoedig een strijd tussen hen ont branden zou, en zag heel goed in, dat zij er de vrouw niet naar was, om het een maal vr ->gen bezit zo maar zonder slag of stoot weer af te geven- Met kracht zou ze opkomen voor haar eigen belangen en die van haar kinderen. E praatjes van buiten, waar Pratt altijd erg toegankelijk voor was. had hij vernomen, dat mevrouw Mallathorpe een flinke zakenvrouw was. Daarom was hij niet verbaasd dat zij, na het stuk zorgvuldig i lorgelezen te hebben, z-'c- met een nuchtere vraag tot hem richtte. „Het gevolg vandat ding?" vroeg zij „Wat zou het zijn.... in het kort?" „Precies wat er in staat" antwoordde Pratt. „Kon niet duidelijker." „Dus zouden wij alles verliezen?" weerstreefde zij. „Bijna alles?" „Alles, behalve wat daar staat over die legaten," stemde Pratt toe. Zij trommelde met de vingers op het bureau. Dan wees - op het pap'er. „Is dat.... ding onaanvechtbaar?" „Stelt u zich daar niets van voor," zei Pratt. „Dit is de co. ie an een testa ment, waar niet tegen te ageren valt. Niemand kan er met een speld tussen k nen- Het is zo klaar als de dag Waar schijnlijk maakte uw zwager het zelf het is van begin tot het einde z ij n schrift - ei nrn 't mee naar de fabriek, op de dag n het ongeval. Ik veronder stel, dat hij het tekende in tegenwoor digheid van zijn onderdirecteur, Gau- krodger. en zijn kassier, Marshall, en toen tekenden zij ook. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 3