Onze voedselvoorziezing betrekkelijk gunstig De borrel wordt goedkoper Stalin beantwoordt vragen Obdam. ttberichten en Bibbersnoet t jongste bediende .0SPAARDA6 ;PA AR8ANK DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Aardappelpositie verzekerd. Eieren in het voorjaar vrij Het suikerrantsoen Hors cl' Oeuvre Bulgarije wordt communistisch De vliegtuigramp te Apeldoorn Angst naar twee kanten Tijdens dansen overleden Ook weer een glaasje meer De 7-December divisie Prins Bernhard naar Nederland terug Walcheren herrijst! Zwarte handel spoedig voorbij 7 Amerikaanse controle op atoom-energie Van nabij en verre 60 divisies in het Westen Politieke hartstochten in Frankrijk Onrustig Palestina Hoeveel water er viel! De Dardanellen Gerepatriëerden naar Indië terug Weerbericht door de burgemeesters en voor de aan Nis sympathie, booi het ge- van Roosendaal de heren iit Voorschoten en Vo:»r- aan^ Inmiddels wordt voor meer glas verwacht er groot. In Roosendaal een glastekort van niet 000 vierkante meter En kleine, gemeente Zeven- met een tekort van 6500 pen weekeinde was er te record-aanvoer van ha- hadden een geza- van 17.000 kantjes, be ten verse haring CONSUMENTEN- ÜEDIET, ijke commissie voor het hebben zitting de ster de Boer, de wethou- J en de Haan, H P. de j Bakker Sz en N ARTMATCH. te Obdam werd Woens- gespeeld tus- asselman, Amsterdam en )bdam. Eerstgenoemde be urten 600 car., met als 1; de heer Ursem be- met als hoogste serie 17. eelde de heer Hasselman beurten, met als hoogste J. Bakker, Obdam 38 rie 11. BOERDERIJ, den heer Joh. Dekker Augustus 19« door verwoest werd, zal binnenkort word n Centrale; 16 Pinken -raskalveren (Centrale) kalveren (Centrale); 79 Oude kippen van ennen 10 tot f 16; 20 t f 12. GROENTENCENTRALE f 6,20—f 13,90; 2.500 kg 8f,50; 147.400 kg witte kool 0 kg groene kool f 6 ien f 9,90—f 11,40; 2.200 kg idem III f4; 4.700 kg 40 en idem II f4; 3.300 lf 9,10500 kg aardappe f8; Bevelanders f7,30. 'OUDE e f —,30—11,00 15000 kg 13,70 afwijkende f 6, f 5,50—f 6,31000 f 6,40. (Nadruk verboden.) en de kikkers nu! Maar een op en riep: „Dat Ze moeten 'm z'n sna- En hij legde precies est zitten en waar de he doen moest en hoe worden gemaakt, ja, op. ..We moeten een r uitzetten!" stelde Ik erdamse eniging N.V. kantoor Alkmaar, angestraat 53 ■oor spoedige in- ïding een «DERDAG OCTOBER 'gebroken 0PEND 9 uur orgens tot r 's avonds. DANSCURSUS rsus voor begin- we'ke gehouden i Zondagmiddag -6 uur, is nog >r enige Dames I Nov a.s. dag 8 Nov. van -ir, aanvang van s voor DEN (beginnel.) BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 29 OCTOBER 1946. Voortzetting van de 144ste JAARGANG No. 134 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie®: 14 eent per millimeter, „Waagjes" tot 16 woorden 75 et., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. h, Uyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp 's-Gravenhage, 28 Oct. - Hoewel de stand van de voedselvoorziening in ons land betrekkelflk gunstig is rul len ook nu nog heel wat moeilijkheden te o vei winnen zijn alvorens ons huidig rantsoen tot het voorjaar 1947 is ver zekerd, aldus deelt men ons van be voegde zijde mede. Import van graan. Wanneer wij de voornaamste voe dingsmiddelen achtereenvolgens aan 'n beschouwing onderwerpen en dan be ginnen met ons dagelijks brood, kan worden opgemerkt, dat onze binnen landse graanoogst, hoewel bevredigend, slechts voor 1'6 deel in onze broodgraan behoefte zal kunnen voorzien. Een be langrijke import zal dus noodzakelijk zijn. Hoewel wij uit de Verenigde Sta ten en Canada nog aanzienlijke hoeveel heden graan en bloem te wachten zijn, is de aanvoer tengevolge van de reeds eerder genoemde stakingen welke ook thans nog niet geheel beëindigd zijn tenzij de allerlaatste berichten juist blijken te zijn vertraagd. Ook met verschepingsmoeilijkheden tengevolge van de opeenhoping van te verschepen producten in de havenplaatsen moet rekening worden gehouden. Aardappelpositie verzekerd. Een geruststelling vormt onze gun stige aardappelposiiie, waardoor dan ook tot opheffing van de aardappel- distributieregeling kon worden over gegaan. Afgezien van de mogelijkheid, dat tijdens een langdurige vorstperio de moeilijkheden met de aanvoer naar de groote steden zouden kunnen ont staan, kan worden aangenomen, dat de aardappelvoorziening gedurende de winter verzekerd Is. Het vleesrantsoen. Het huidige vleesrantsoen zal slechts kunnen worden gehandhaafd, indien import kan geschieden. De varkenssta pel heeft zich nog niet kunnen herstei len en ook de vooruitzichten hierom trent zijn weinig gunstig. Daar de melkproductie gedurende de wintermaanden op haar laagst is, Is gezorgd voor het vormen van een' win tervoorraad boter, kaas en melkpoeder, v aarmede men rekent de voorziening te met deze producten bevredigend kunnen doen verlopen. Afgezien van nieuwe moeilijkheden bij de aanvoer, zal het margarinerant soen echter op het huidige peil te hand haven zijn. De directe moeilijkheden op dit gebied zijn echter nog niet over wonnen. Hoewel omtrent onze suikerbieten- oogst goede verwachtingen bestaan, zul len versnaperingen voorlopig gerantsoe neerd blijven Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn de eierendistributie In het vroege voorjaar op te heffen. Keuzebon koffie-thee. Opheffing van de cacao-, thee- en koffiedistributie kan binnen afzien bare tijd niet worden verwacht. Wel bestaat het plan een keuzebon voor koffie-thee in te voeren, terwijl het niet uitgesloten is, dat een enkele maal een extra-rantsoen kan worden verstrekt. Geen rantsoenverlaging In November zullen de suikerbonnen weer in de eerste week van een .veer tiendaagse periode worden aangewezen Deze maatregel houdt geen rantsoenver laging in. De huidige situatie, aldus deelt men ons mede, Is een gevolg van het extra kilogram suiker, dat in de loop van Sep tember is verstrekt en waardoor aan de bevoorrading van de detaillisten hoge eisen zijn gesteld Thans worden de handels voorraden weer geleidelijk aangevuld TRAAT 48, Alkmaar WIE WAS DIE HELD? Het was bij ons voorgeslacht geen gebruik de haard te stoken vóór 1 November, en deze ge zellige kameraad werd prompt A5 April door den smid wegge homen, in het vet en op de zol der gezet. Kou of geen kou het kon sneeuwen of misten, hage len of stormen, April doet immers wat hij wil de smid had zijn plicht te volbrengen Men moet zijn vaderen natuur lijk eren en ik wil dan ook niet oneerbiedig zijn, maar ik vraag mij toch wel eens af, waarom de den zij het? Leefde men destijds in een milder klimaat? Zeer zeker niet. De strenge winter van '90 is nog altijd niet geëven aard en strenge winters waren geen zeldzaamheid. Dachten zij dat' het gezonder was? Het sterfte-cijfer is sinds dien aanmerkelijk gedaald en rheumatische aandoeningen waren ook toen geen zeldzaamheid Deden zij het uit zuinigheid? Nie mand die het geloven zal. De turf lag voor de deur Het was traditie, het was sleur Zij waren het nu eenmaal niet anders gewend. Pa had het ook altijd zo gedaan en de pa van pa ook en met echt Hollandse stijfkoppigheid hie'den zij aan de traditie vast. Als zij stonden te klappertanden en .iepen te rillen werd het verlangen naar vuur natuurlijk machtig bij hen, maar va)se schaamte weerhield hen om een week eerder naar den smid Te gaan. Valse schaamte tegen- den smid» valse schaamte tegenover het voorgeslacht, dat eens zou kunnen denken èls net zou kunnen denken „wat is mijn nageslacht verwekelijkt en verslapt" Dan maar liever Wet™ onbehagelijkhei 1. hehnnrutk pr°esten of met een behoorlijke griep naar bed Toch moet er eens Fr» voorgeslacht, een man' geweest zijn, een held, die met de tra Dat8 moe?nrtlg gebroken heeft Dat moet de man zijn pewee«;t die de kachel uitvond Want zijn voorgeslacht had nooit een ka chel gezien en zelfs geen wollen ondergoed Zijn voorgeslacht was de Kanlnefaat, die ten halve naakt placht te lopen en zich 's winters slechts ten dele be dekte met een dierenvel waar de wind doorheen blazen kon. En toen kwam die held, en hij had maling aan de traditie, -lij nam een paar Verkade-blikken en timmerde daarvan een ka chel zette die kachel midden m zijn woonvertrek op de eerste nag van de Novembermaand ont,stak het koesterend vuur J™ m'<Men April was het blik vod weg)"0 8n m SmCet h6t 10 hie held? Waarom hem hiet met een lof- ~.?arom hebben wij voor ufn stant)bee]d opgericht Misschien alleen uit stille en spijtige wrok, dat hij xiin Ver kade blik pas tot een kachel had vermaakt op de eerste van Novembermaand. KREEFT de Volgens een bericht van het Franse Persbureau AFP uit Sofia zijn de defini tieve uitslagen van de Bulgaarse verkie zingen in afgeronde cijfers als volgt: communistische partij 277 zetels; boe renpartij 64 zetels; Zweno-partij 2 zetels; socialisten s zetels; radicalen 0 zetels het oppositieblok behaalde 101 zetels; de democraten geen zetel De communist! sche partij heeft hiermee de absolut- meerderheid in de Grote Nationale Ver gadering gekregen. De toestand van den gymnastiekleraar Dobbenga, die bij de ramp te Apeldoorn zwaar gewond erd, ls thans zodanig verbeterd, dat levensgevaar als geweken mag worden beschouwd Het zal echter nog geruime tijd duren.alvorens hij het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Ook de vier leerlingen der HBS. die nog verpleegd worden, zijn thans buiten levensgevaar. Een Joods, statenloos meisje, Thérèse Joseph, stond terecht te Amsterdam voor het Bijzonder Gerechtshof. Zij had zich o.a. laten insluiten bij politieke gevange nen, hen uitgehoord en de inlichtingen aan de SD verstrekt Bovendien pleegde zij nog op andere wijze verraad. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat zij ge handeld had uit angst voor deportatie. Inderdaad was haar beloning „Arisierung" der familie. De advocaat-generaal sprak van perfide en schandelijk verraad, doch wilde de invloed der ouders en verd leef tijd in aanmerking nemen. De eis luidde 15 jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit de burgerrechten De uit spraak volgt op 11 November a.s Tijdens het dansen is in een Haar lems restaurant de twintigjarige P. J B. aan de gevolgen van een hartver lamming overleden. 1 v. L w Onder zeer grote belangstelling is de walvisvaarder „Willem Barendtsz" uit de Amsterdamse haven naar het Zuidpoolgebied vertrokken. De „Willem Ba- rendsz" op het Y. AHF P. De verhoging van de jenevertoe- wjjzing voor café's en restau rants zal op 1 November a.s. ge paard gaan met een aanmerkelijke prijsverlaging van de borrel. De ge oorloofde prijzen voor jonge jenever waren tot op heden in de vier ge bruikelijke klassen, waarin de café's zijn ingedeeld 30, 35, 45 en 55 cent per glas. Voor oude jenever was dit telkens vijf cent per glas meer. Deze prijzen zijn nu voor jonge jenever en alle dranken, waarin jenever is verwerkt, teruggebracht op 22, 25, 35 en 40 cent. Voor onde jenever, die voorlopig wegens gebrek aan grondstoffen nog slechts in beperkte mate zal kunnen worden geschon ken, mag per glas weer 5 cent meer worden berekend. Ook andere prijzen omlaag. Tegelijk met de jeneverprijzen, gaan ook de prijzen van andere „volksdran ken" omlaag. De prijs voor koffie of thee per kop was tot op heden in de verschillende klassen, waarin de café bedrijven zijn ingedeeld 16, 21, 27 en 27 cent. Met 1 November wordt dit 16, 20, 25 en 30 cent. De prijs voor een glas limonade wordt in alle klassen met 5 cent verlaagd tot 20, 25, 30 en 35 cent. De prijs van het glas bier blijft dezelfde, OP EREWOORD. Toen Vrijdagavond de officier van piquet in de Jan van Nassau- kazerne te Harderwijk zijn eerste ronde deed, vond hij alle kamers leeg. Ergens op een tafel lag een groot stuk papier, volgeschreven met handtekeningen onder de woorden: „We zijn naar huis ge gaan, doch komen op erewoord te rug...." De mannen moeten zich heden, Dinsdag, inschepen naar Indië. Blijkens inlichtingen waren he denmorgen alle deserteurs, gesterkt door een zoen vanvrouw of meis je, weer op hun post. De „Tegelberg" is met ongeveer 2400 man van de 7-December-divisie te Tandjong Priok aangekomen. De troepen werden verwelkomd door den divisiecommandant generaal-ma- joor Durst Britt, terwijl een kapel op de kade stond opgesteld. Prins Bernhard is Maandag per vliegtuig uit Aberdeen naar Nederland vertrokken. De prins maakte de terug reis in een Dakota van het Nederland se leger De prins is tijdens 't afgelopen week einde de gast geweest van majoor R. Wariow en zijn echtgenote op „Head Castle" te Lickley in het Schotse graafschap Inch. Met man en macht wordt op Walcheren gewerkt aan de wederopbouw. Daar de stenen der vernielde huizen door de inwerking van het zeewater niet te ge bruiken gebruikt men by de bouw van woningen het materiaal, dat af komstig is uit de andere geteisterde gebieden. Een b" ed zynde huis wordt van een rieten dak voorzien. A, N, P, P. In verband met de hier omschreven maatregelen aldus de Persdienst is het te voorzien, dat de grote vraag naar Jenever nog enige tijd zal aanhouden totdat het nieuwtje er af is. Met deze omstandigheid is in zoverre rekening gehouden, dat binnen korte tijd in een verruiming van de toewijzingen aan de café's tot boven 100 pet. van de omzet in 1939 zal kunnen worden voorzien. De overheid verwacht dat door deze maatregel één der ergerlijkste vor men van zwarte handel, die in sterke drank, spoedig tot het ver deden zal behoren. namelijk 24, 27, 30 en 36 cent voor zwaar b:er en 19, 24, 27 en 30 cent voor lager bier. Chocolade- en melkproducten, soep en ijs zijn eveneens in prijs verlaagd. Dranken van luxueuzer aard, zoals bui tenlandse likeuren, port, sherry, Franse cognac, whisky en cocktails voorzover daarin althans geen binnenlandse je never is verwerkt, worden in prijs vrij gelaten. Te Washington wordt medegedeeld, dat president Truman de controle op alle bronnen van atoomenergie in handen heeft gegeven van een commissie van 5 civiele personen. Voorzitter van de commissie is David E. Lilienthal. President Truman zeide, dat de atoom energie in de VS onder toezicht van de nieuwgevormde commissie zou komen, doch dat het departement van oorlog be last zou blijven met de uitvoering van het oorspronkelijke atoomplan totdat de plan nen voor de overdracht aan particulieren zouden zijn voltooid. Na 30 November a.s. zullen naar alle waarschijnlijkheid geen Nederlandse troe pen meer in Engeland worden opgeleid De aartsbisschop van York zeide na een reis door Duitsland, dat dit land op een of andere manier weer kolen nodig heeft, wil het niet blijvend verpauperen. De „Rulten-troef"-actie voor Walche ren leverde 15000 m2 glas op, benevens f 20.000. Het 25-jarig bestaan van „Tuschinski" te Amsterdam werd herdacht met een gala-voorstelling van Jean Cocteau's „La Belle et la Béte". In Triëst wapperden Maandag op de kathedraal en op het oorlogsmonument fascistische vlaggen met „booby-traps" ter herdenking van de mars naar Rome. Nederland zal deze winter 200 ton levende paling naar Engeland uitvoeren. De laatste 6000 Duitse inw. van Stettin zijn naar de Britse bezettings-zöne ver trokken. In Stettin wonen nu 120000 Po len. De nieuwe processen te Neurenberg tegen 1000 leidende Nazi's beginnen op 2 December a.s. Oa staat terecht Dr Brandt, lijfarts van Hitier Driehonderd Duitse arbeiders staken als protest tegen het wegvoeren van Duit se v/erklieden door de Sowjet-Unie. In het dorp Zwanenburg bij Halfweg heeft de fiscale recherche bij -huiszoe kingen voor tienduizenden guldens aan textiel opgespoord en in beslag geno men. De voorraad zal onder de bevolking worden verkocht. Een vertegenwoordiger van generaa Mc Arthur heeft verklaard, dat Japan met z'n 80 millioen inwoners behoorlijk ka. leven zonder levensmiddelen in te voe ren. Binnenkort kan de ondertekening van een nieuw handelsverdrag van Tsjecho-Slowakije met ons land worden verwacht. Onderhandelingen met Polen zijn gaande. De totale tonnage van de wereld- koopvaardijvloot bedroeg op 30 Juni j.l. 99,22 millioen ton, waarvan Nederland beschikt over 2 millioen ton tegen 34 millioen lp 1935. In de nabijheid van de Kroeng Ra- ba-baai is een Nederlandse kustvaarder beschoten. De vijf granaten, die werden afgevuurd, kwamen in het water te recht. In Italië hebben de socialistische en communistische partij besloten, samen ts werken in vele binnenlandse zaken. Wat de buitenlandse politiek betreft, huldigen beide partijen het principe van collectieve veiligheid. -~ Het 197 ton metende Nederlandse motorschip „Jura" is vijf mijl van Of- bridington (Eng.) met motorpech aange troffen. Het schip is door het Engelse stoomschip „Sylvia Baedle" op sleeptouw genomen naar West Hartlepool. De Zweedse en Sow jet-Russische re gering zijn tot overeenstemming gekomen omtrent de herinstelling van een ge regelde luchtverbinding tussen Stockholm en Moskou, via Helsinki. Volgens Radio Praag hebben de laat ste Duitsers in Tsjecho-Slowakije gister ei' per trein Praag verlaten (Reuter). Radio Moskou gaf de antwoorden van generalissimus Stalin op een hem door een Amerikaans persbureau toe gezonden vragenlijst. De ernstigste bedreiging voor de we reldvrede achtte Stalin de oorlogsop hitsers, in de eerste plaats Churchill en al degenen in Engeland en Ameri ka die denken zoals hij. Stalin hoopte, dat er vredesverdra gen tot stand zouden komen, die vriendschappelijke betrekkingen tus sen de geallieerde landen, die tegen het fascisme hebben gevochten, waar borgen. Verder, dat de vroegere asmo- gendheden verhinderd zal worden een nieuwe oorlog te beginnen. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Stalin, dat hij, te oorde len naar de uitslag der verkiezingen in de verschillende zones van Duits land, er niet van overtuigd was, dat Duitsland reeds zodanige vorderingen op de weg naar democratie had ge maakt, dat men de hoop zou kunnen Het scheelde niet veel, of de lei der van de uiterst rechtse Franse Re publikeinse Vrijheidspartij, ex-pre mier Paul Reynaud, zou na een ontijdig einde van een verkiezings rede, uit een raam op de eerste ver dieping van een vergaderingsge bouw te Watten, bij Duinkerken, geworpen zijn. De helft van zijn gehoor bestond uit communisten, die tijdens zijn rede storingen verwekten en hem zelf met projectielen van velerlei aard bekogelden. Uiteindelijk bestormden zij het platform om Reynaud en enkele an dere Vrijheidspartij-candidaten uit het raam te gooien. Slechts door het energieke optre den van Watten's burgemeester kon dit worden voorkomen. Reynaud moest haastig een goed heenkomen zoeken onder de hoede van den burgervader. Zijn metgezellen werden echter nog gemolesteerd, toen zij het ge bouw verlieten. koesteren, dat het voortaan een vre delievend land zal zijn. De overblijfse' leti van het fascisme moeten volledig worden uitgeroeid en het land moet gedemocratiseerd worden. Op een desbetreffende vraag ant woordde Stalin, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik in het westen, d.w.z, in Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Polen, totaal 60 divisies heeft, waaronder infan terie- en pantserdivisies. De meeste dezer zjjn niet volledig. In Joego slavië zfln geen Sovjettroepen, aldus Stalin, Binnen twee maanden, wan neer het 22 October 1946 uitgevaar digde bevel van de Opperste Sovjet aangaande demobilisatie van de vol gende groep ten uitvoer zal zijn ge bracht, zullen nog slechts 40 divisies in de bovengenoemde landen over zijn. De Irgoeng Zwai Laoemi, een Joodse terroristische organisatie in Palestina, heeft voor een geheime zender verklaard op twee fronten te zullen vechten, name lijk tegen de Britten en tegen de „Joods Quislings". Deze verklaring is een antwoord op de rede van een bestuurslid vsn het Jewish Agency, waarin de Joodse bevolking werd geraden, geen steun aan de terroristen te verlenen. UITSLAG BULGAARSE VERKIEZINGEN. De definitieve uitslagen van de Bul gaarse verkiezingen luiden als volgt; Communistische partij 277 zetels Boerenpartij 69 zetels Zweno-partij 8 zetels Socialisten 9 zetels Radicalen o zetels Van Zondagmorgen 8 uur tot Maandag morgen 9 uur viel volgens mededeling van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen 36 mm water of 36 liter per m2. Het vorig Jaar viel in de gehele maand October totaal 73,9 mm, hetgeen In deze maand nog niet bereikt Is. Tijdens de Landbouwtentoonstelling te Schagen viel op die berucht geworden datum 33 September echter nog meer wa ter en wel 44 mm of 44 liter per m2. JJET vraagstuk der Dardanellen blijft de gemoederen In beroering brengen en heeft de voortdurende aandacht der Anglo-Amerikaanse staatslieden, die zich krachtig verweren tegen de Russische ex- pansie-drang in het nabije Oosten en Tur kije morele steun verlenen in zijn verzet tegen de Russische eisen. Toch zijn deze eisen niet onredelijk. Turkije bewaakt een zee-engte die toegang geeft tot de Zwarte Zee, welke feitelijk door Rusland wordt beheerst. Het is begrijpelijk dat Rusland aan die bewaking deel wenst te hebben. Wordt die wens niet ingewilligd, dan blijft Rusland in een positie van afhanke lijkheid, die het in de gegeven omstan digheden, sinds het zich na de overwin ning op Duitsland in militair opzicht mach tig weet, moeilijk zal kunnen verkroppen. Aan de andere kant wensen Engeland en Amerika geen Invloed van Rusland in de wateren van de Middellandse Zee. Zij hebben in een moeizame strijd de maritie me macht van het fascisme gebroken en zich verzekerd van de veilige vaart naar en van het Suez-kanaal. Zij zijn niet van zins in die wateren een invloedssfeer te openen aan een bondgenoot die zich vroeg of laat zeer licht tot tegenstander ontpop pen kan. Amerika staat, wat deze kwes tie betreft, onwankelbaar achter Engeland. Op de vredesconferentie te Parijs zijn de tegenstrijdige belangen tussen Rusland enerzijds en Engeland en Amerika aan de andere kant op scherpe wijze aan de dag gekomen, telkens wanneer over de ver dragen met de Balkanstaten onderhandeld werd en telkens weer heeft Rusland daarbij het onderspit gedolven. Maar zou Rusland daarin kunnen berusten? TN de grote rede, over Engelands bui tenlandse politiek, door Bevln, En gelands minister van buitenlandse zaken, de vorige week in het Lagerhuis uitge sproken, heeft deze staatsman- ook met een enkel woord van de kwestie der Dar danellen gerept en nadrukkelijk ver klaard, dat Engeland inwilliging van de door Rusland gestelde eisen te dier zake als een ongerechtvaardigde schending der Turkse souvereiniteit zou beschouwen en hij heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat deze eisen onder geen omstandighe den kunnen en zullen worden aanvaard. Op de conferentie van Montreux, in 1936 gehouden, heeft Turkije van de grote mo gendheden het recht verkregen als bewa ker van de zeeëngten op te treden, doch Rusland verlangt thans herziening van destijds ondertekende verdrag, dat 10 No vember a.s. afloopt, en wenst dat een nieuwe regeling getroffen wordt, waarbij alleen de Zwartezee-mogendheden het voor het zeggen zullen hebben. Met an dere woorden, Rusland en Turkije ala voornaamste belanghebbenden zouden een overeenkomst moeten treffen en het is duidelijk dat zulk een overeenkomst niet tot stand zou* kunnen komen, zonder dat de Russische eis tot mede-bewaking van de zeestraat zou worden ingewilligd. Rusland heeft onlangs een nota tot Turkije gericht waarin de bekende eis der gemeenschappelijke bewaking nadrukke- lijk wordt gesteld, doch Turkije heeft zijn geduchten buurman nul op het rekest gegeven en wenst over deze kwestie slechts op besprekingen in te gaan indien de ondertekenaars van het Verdrag van Montreux met uitsluiting van Japan doch met inbegrip van de Ver. Staten daaraan deel hebben. Turkije zou ver moedelijk niet zo krachtig optreden, als het zich niet verzekerd wist van de steun van Engeland en Amerika, die er te zeer van overtuigd zijn dat Turkije, indien de Russen zich eenmaal van militair en ma ritiem overwicht aan de Dardanellen heb ben verzekerd, gedegradeerd zou worden tot een vazalstaat van Rusland, dat dan daardoor in het nabije Oosten een beheer* sende positie innemen zou. TNTUSSEN zet Rusland zijn zenuwen oorlog tegen Turkije voort, kruisen Engelse en Amerikaanse oorlogsschepen in het Oosten van de Middellandse Zee en laten Anglo-Amerikaanse staatslieden geen gelegenheid voorbijgaan om Turkije in zijn verzet te sterken en Rusland te waarschuwen. En terwijl aldus met woor den en wapens wordt gedemonstreerd wordt de vrede van de wereld in Ame rika voorbereid. Het schijnt vooralsnog een gewapende vrede te zullen zijn. U. Reeds enige maanden is men bezig een mogelijkheid te zoeken om diegenen, die daartoe de wens te kennen geven, naar Indië te laten terugkeren. Thans wordt van officiële zijde mede gedeeld, dat het eerste transport gereed is. Ongeveer 900 mannen, vrouwen en kinderen zullen aan het einde van de volgende maand met de Weltevreden van de Rotterdamse Lloyd de terugreis aan vaarden. De terugkerende personen zijn ver deeld in twee categorieën, nl. Indonesiërs (ongeveer 300) en de in Indië gewortelden (ongeveer 600). Het totale aantal van de tweede cate gorie wordt geschat op 6 7000, terwijl uit het overleg met de Nederlands-Indi sche regering is gebleken, dat men slechts plaats zal hebben voor 1700 tot 2000 personen. De betrokkenen zullen voorlopig wor den ondergebracht te Bandoeng en Soerabaja," vanwaar zij dan geleidelijk zullen worden verspreid Het gebrek aan scheepsruimte maakt het onmogelijk vast te stellen, wanneer een tweede transport zal kunnen vertrekken. NU EN DAN REGEN. In de kuststreken aanhouden van het buiige weer. Meest matige wind tussen West en Noord. In het bin nenland in de nacht en ochtend tijdelijke opklaring met plaatselijke mistvorming. Later weer toenemen de bewolking met hier en daar regen en regenbuien. Overdag meest ma tige wind tussen Noordwest en Zuid west. In het geheel weinig verande ring van temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 3