Onze groenten- en Iruitexport naar Engeland Nek aan nek-race Ajax-'tGooi Praatgrage staatslieden DE NOORDHOLLANDSCHE COVRANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Artsen contra het Ziekenfondsbesluit Waarom de contracten zijn opgezegd Van nabij en verre Misdadige Duiise jeugd Twee jongens spelen schaak om een moord Neptunus lijkt onbedreigd BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940. Voortzetting oan de 114ste JAARGANG No. 130. ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 ^cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 et., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv. TJ. N. Adem a rayonredactenr D. A. Klomp De Mü. tot Bevordering der Genees kunst die met haar 6300 leden overgrote merendeel der Nederlandse artsen vertegenwoordigt, heeft het standpunt van de Maatschappij uiteen gezet ten aanzien van de situatie, die ontstaan is bii de opzeggmg van de lópende contracten met de 172 zieken fondsen, die ongeveer 66 pet van de Nederlandse bevolking voor genees kundige hulp hebben verzekerd. ne groote meerderheid der lopende con- acten dateert van 15 tot 30 Jaar geleden, odat uit dien hoofde alleen een herziening er artsenhonoraria was aangewezen. Bij e specialisten was de toestand nog in het hijzonder onbevredigend. De laatste jaren wordt n.l. veel meer dsn voorheen specialistische hulp inge roepen. Deze hulp wordt veelal betaald uit de z.g. specialistenpot, gevormd, door dat 'het fonds een vast bedrag per ziel per Jaar in die pot stort, die de specialisten ondteling verdeler. Naarmate het aantal specialistische behandelingen stijgt, daalt, bij gelijkblijvende!. pot, het uitgekeerde bedrag per behandeling. D« onbevredigende regeling der hono- rarijjgvoor ziekenfondsartsen is herhaal delijk onderwerp van bespreking geweest nssen de Maatschappij en de ziekenfond sen, inaai heeft niet tot resultaat geleld, omdat verhoging der artsenhonoraria ird zou moeten gaan met een ver- 1 der ziekenfondspremies en deze iing werd geacht de draagkracht van een groot deel der verzekerden te |^E te gaan. Artsen werden niet erkend. Bij de invoering van het Ziekenfonds- besluit werden de artsen niet in het over leg betrokken, de nieuwe verplichtingen werden hun opgelegd, terwijl de volks vertegenwoordiging op dat tijdstip uitge- schakeld was. Bovendien werd de artsen de vrijheid ntnomen te bepalen, aan welk fonds zij wel en aan welk fonds zij niet wensten mede te werken. Deze nieuwe positie wordt door de artsen als volstrekt onaanvaardbaar beschouwd, maar de regering heeft haar gehandhaafd en zü is ook thans nog van kracht. De artsen wensen er echter niet langer in te berusten en onttrekken zich thans aan deze positie met het opzeggen van alle contracten. Britse kruiser beschoten Triest, 2 Noyemfcër. - De Britse kruiser Leander, die inmiddels te Triest is aangekomen, is in volle zee door Albanese kustbatteryen beschoten. Het schip liep lichte schade op. Kardinaal De Jong lijdt schipbreuk Nu de wind weer enkele dagen vast is geweest, is het eiland Ameland nu reeds weer twee dagen geïsoleerd, als gevolg van de lage waterstand van de Waddenzee. De postboot van de dienst Ameland— Holwerd liep gistermiddag ongeveer 300 meter vóór de pier van Holwerd aan de grond. Aan boord bevond zich o.a Z Em. kard. de Jong, die op Ameland, waai hij geboren is, het 200-jarig be staan van de RK Parochie had bijge woond. Van Ameland af werd de mo torboot Friesland ter hulp gestuurd en met een oponthoud van ongeveer drie kwartier werden passagiers en post op de vaste wal aan land gezet. Voorlopig Ned. Elftal Volewijckers I Woensdag 6 November a.s. te 3 uur «peelt in het Olympisch Stadion te Am sterdam het voorlopig Nederlands elf tal tegen de eerste ploeg van Volewijc kers. Het Nederlands elftal heeft sinds de wedstrijd te Rotterdam enkele wijzigin gen ondergaan De Haarlemmer Roozen is weer op de middenvoorplaats opge nomen, terwijl rechtsbuiten Fischer het veld heeft moeten ruimen voor Kaken- berg van NEC. In de middenlinie neemt Stoffelen de spilplaats in. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Potharst (Ajax) en v. d. Linden (Ajax); midden: Paauwe (Feijenoord), Stoffelen (Ajax) en de Vroet (Feijenoord); voor: Lakenberg (NEC), Wilkes (Xerxes), Roo ien (Haarlem), Smit (Haarlem) en Dra ger (Ajax). ®C*!1rv.e*: Ra»lte (Blauw Wit), de Vos (Quick, Nijmegen), van Spierenburg (NAC) e° (S"tard> Cn RÖVerS Landman van Nertunus zal worden uitgencoajd om het Volewijckers-doel te verdedigen. Engelse oorlogsvlieeers solliciteren bij de KX.M. Ongeveer tweehonderd vliegers van de Royal Air Force hebben bij de KLM gesolliciteerd naar een betrekking Van hen zijn veertig uitge nodigd, voor een selectie-commissie on er voorzitterschap van Viruly te ver- «chun-sn Volkstelling op 31 Mei Het ligt in het voornemen van .r?|?£inS de volkstelling op 31 Mei 1947 t« doen plaat# vinden. vooraf 2al een uitgebreide propa- ganda-aetie morden gevoerd om de medewerking van de gehele bevol king m te roepen. De artsen hebben de contracten opgezegd als eerste stap voor het aangaan van nieuwe overeenkomsten, die zij zoveel mogelijk aangepast wensen te zien aan de nieuwe toestanden en die tegemoet komen aan hup verlangens. De Maatschappij acht het niet wenselijk hangende de thans gevoerde onderhande lingen, zich over haar eisen uit te laten Zij volstaat met de eis, dat de gevraagde bedragen gebaseerd zijn op redelijkheid. Uitstel van eerste oefening Voor leerlingen land- en tuinbouwscholen. De Stichting voor de Landbouw deelt ons mede, dat leerlingen van de land- en tuinbouwwinterscholen, van de lagere land- en tuinbouw scholen en van de tuinbouwvak- scholen, die geboren zyn in de jaren 1925, 1926 en 1927, voor zover zij in de hoogste klas van deze scholen zitten en voor zover zjj thans nog geen oproeping hebben ontvangen, voor uitstel van eerste oefening voor de militaire dienst in aanmer king kannen komen. Belanghebbenden dienen zich on verwijld te wenden tot den direc teur van hun school. Melk en jenever Het Tweede Kamerlid Nederhorst heeft aan de ministers van Finan ciën, van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de volgende vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat de aankondiging, dat er een aanmer kelijke prijsverlaging van jenever zal plaats vinden, in brede kringen verwondering heeft gewekt? 2. Weten de ministers, dat velen in den lande de sociale juistheid niet vermogen in te zien van een prijs politiek, die de prijs van melk ver hoogt en die van jenever .verlaagt? 3. Zijn de ministers niet van me ning, dat, ten einde dergelijke schrille tegenstellingen en psycho logische fouten te vermijden, het ver standiger ware geweest de prijsver laging van jenever achterwege te laten? 4. Indien de omzet van en de winst op jenever van dien aard is, dat dit prijsverlaging mogelijk maakt, had het dan niet meer op de w,eg der regering gelegen om door een ac cijnsverhoging de extra-winst af te romen en ten bate van de schatkist te brengen? O De Britse minister van voedselvoor ziening heeft dezer dagen enkele me dedelingen gedaan over de import #van groenten en fruit in Engeland gedu rende 1947. Hieruit blijkt, dat de Engelsen trach ten voor het volgend jaar een iets vrijere importpolitiek te voeren dan tot nu toe gevolgd is. Een beperking wordt echter gemaakt voor een bepaald aantal artikelen. Fruit zal, voor zover het Nederland be treft, in Engeland geïmporteerd kunnen worden op een algemene invoermachti- ging zoals dat op het ogenblik ook voor druiven het geval is. Deze bepaling geldt niet voor andere landen, waarvoor spe ciale vergunningen afgegeven zullen wor den. Zacht fruit, zoals aardbeien, zal ook op een algemene invoervergunning geïmpor teerd mogen worden, doch de prijsrege ling in Engeland zal in 1947 op dezelfde wijze werken als in 1946, om te zorgen, dat het grootste gedeelte van de oogst verwerkt kan worden tot jam. Voor Nederland betekent dit, dat de si tuatie van dit jaar over het algemeen ge handhaafd blijft, waarbij evenwel de vol gende verbeteringen kunnen worden ver meld: De import van sla is van 1 November tot 15 Mei viij, de rest van het jaar be perkt en slechts op speciale licenties mo gelijk. Tomaten kunnen zonder beperking van 1 Mei tot 31 Juli worden geïmpor teerd, voor de overige maanden op be paalde voorwaarden en onder bijzondere omstandigheden Bospeen kan vrij worden geïmporteerd tot 1 Mei, op speciale vergunning van 1 Mei tot 7 Juni. De invoer van radijs staat geheel open van 1 Januari t/m 15 April en van rabarber van 1 December t/m 28 Februari Appelen, inclusief cider-appe- len, kunnen thans op contigenteringsbasis uit Nederland in Engeland worden inge voerd. Voor druiven is de situatie gelijk gebleven. Voor andere vruchten, zoals me loenen en peren, is de import eveneens vr*i. n Het bovenstaande geldt in het algemeen voor verse groenten en vers fruit. Half Nederland kreeg een nieuwe burgemeester Ministerpresident Beel heeft in de Tweede Kamer medegdeeld, dat se dert de bevrijding 421 burgemeesters zijn ontslagen krachtens het zuiverings besluit en 73 burgemeesters op grond van het KB F 22 wegens een te slappe houding Er zijn, naar wij vernemen, op het ogenblik 101S gemeenten, zodai' half Nederland een nieuwe burge meester heeft Vier doden in de Zaanstreek Uit nadere informaties is gebleken, dat het ongeluk te Koog aan de Zaan twee slachtoffers het leven heeft ge kost: Mevrouw Puls (niet Kruis) en haar zoontje uit Zaandijk. Mevrouw Heyne uit Assendelft is met een schë- delbasisfractuur in -het gemeentezie kenhuis opgenomen.v Te Zaandam geraakte voorts het 9-jarig zoontje van het echtpaar Stelder, wonende op Rustenburg, onder een ex-legerauto, en te Oost- Knollendam, nabij Wormerveer reed de 9-jarige G. J. Koster met zijn fiets tegen een auto. Beiden werden op slag gedood. Brand in het stadhuis van Brugge Gisteravond is .een gedeelte van het historische stadhuis van Brugge door een hevige brand verwoest De brand weer slaagde er in de welbekende „Kapel van het Heilig Bloed" die aan het stadhuis grenst, te behouden Het is hog niet bekend hoe de brand is ontstaan Een „zwarte" student Gistermiddag werd een viertal bon nenhandelaren bij den economischen politierechter te Amsterdam voor het hekje geleid. De hoofdverdachte, de 28- jarige A. B. uit Utrecht, een toekomstig theologisch student, is Donderdag door de recherche in het café „Populair" op de Nieuwe Markt aangehouden. Bij fouillering bleek bij 8,8786 bonnen bij zich te hebben. Tijdens het verhoor bleek, dat deze verdachte zich reeds vier jaren met de zwarte handel bezig houdt Zijn omzetten zijn zeer groot Zijn verdiensten zijn het niet minder. Hij werd bv in 1944 door een zwarten- andel-confrère opgelicht voor een waar de tan f 20,000 aan diverse bonnen. Ook voor zijn geestelijk welzijn zorg de hij met de opbrengst van zijn gif- handel. Bij de huiszoeking vond de re- recherche nl. een zeer waardevolle bi bliotheek met veel antieke boekwerken waaronder enkele waardevolle bijbels. Bovendien vond de recherche nog 21400 tabaksbonnen in een van zijn kas ten. Gezien de omvang van deze zwa.' te handelaffaire achtte de officier van justitie een nader onderzoek gewenst. U November, de dag van het oor logsgraf. Door liet gehele land zullen klaprozen worden verkocht waarvan de opbrengst bestemd is om famlieleden van in Nederland begraven geallieerde soldatendie niet kapitaalkrachtig genoeg zijn, om een overtocht naar Nederland en een verblijf alhier te bekostigenin de gelegenheid te stellen de graven hunner bloedverwanten te bezoeken. Te Berlijn speelden onlangs de 19-jarige Karl Albrecht en de 18-jarige Heinz Schroeter tien partijen schaak, waarvan de verliezer de waardin van een Berlins café met een knuppel zou moeten neerslaan. Zij zouden dan samen de woning plunderen. De jongste schaker verloor, maar wachtte zo lang met de uitvoering van de daad, dat Albrecht op een gegeven dag het vrornemen uit vierde, waarna zijn metgezel hem met het binnenhalen van de buit hielp. De waardin kon vóór haar dood de daders nog identificeren. Albrecht heeft thans 1? jaar tuchthuisstraf gekregen, terwijl eerst de doodstraf tegen hem was ge- eist. Schroeter wordt voor acht jaar in een jeugdgevangenis ondergebracht. Het wedstrijdprogramma van mor gen vertoont een paar wedstrijden van vooraanstaande ploegen, die er zijn mogen. Daar is dan in de eerste afdeling de ontmoeting in A'dam tussen Ajax en het Gooi. Het Gooi, dat zich verleden week zo smadelijk hij de neus liet nemen, krijgt morgen tegen de nieuwe lijstaanvoerder een harde noot te kraken. En hoewel Ajax slechts door een gelijk spel bo venaan wist te komen, belooft dit een spannende partij te worden. DWS, nummer drie op de lijst, heeft rust, terwijl Feyenoord, dat eveneens 8 punten heeft, naar Spangen trekt, om te trachten ook inderdaad zijn plaats te behouden. ADO ontvangt op eigen ter rein VSV en heeft daarmee een kans om van de onderste plaats af te komen, temeer daar EDO en Emma, resp, met z en 3 punten, tegen elkaar komen HDVS, dat het er tot nu toe maar slecht afbracht, gaat te gast in Rotter dam bij RFC, en ook daar zullen de Schiedammers weer een zware dobber heböen. In de tweede afdeling komt Neptunus, dat niet alleen leidt, maar bovendien al zo'n grote voorsprong in doelpunten heeft (16-3) in een uitwedstrijd tegen Xerxes en het lijkt ons daarom aanne melijk, dat Neptunus onbedreigd boven aan blijft staan. De twee Amsterdamse cubs BlauwWit en de Volewijckers gaan een felle strijd voeren om de twee de plaats. Haarlem dat zo snel is komen opzetten, na een ontmoedigend begin reist naar Utrecht en speelt tegen DOS De mogelijkheid, dat Haarlem zijn „run" zal volhouden, is hier zeker niet uitge sloten. HBS, dat nu een bijna hopeloze achterstand heeft, woidt ontvangen door DIIC, waardoor wij het voor de bezoe ker* maar som bar Inzien, ondanks het feit. dat de Delftenaren vorige week me: 40 werden verslagen. In IJmui- den wordt Stormvogel*DFC gespeeld. De Dordtenaren, die verleden Zondag zo best uit de hoek kwamen, zullen de punten ook deze keer wel mee terugne men In het Oosten heeft NEC zijn vrije oag, terwijl Heracles op eigen terrein tegen de Ensched. Boys speelt, waarvan :1e uitslag niet twijfelachtig is. Tubantia ont"angt Quick en Go Ahead speelt te gen AGOVV. De Apeldoorners zullen hier hard moeten werken om er tegen de mannen uit de koekstad iets van te recht te brengen. Enschede, dat vorige .week met 31 won, speelt thuis tegen Be Quick, waarbij de Zutfenaren, die hun achterstand op Enschedé alleen danken aan één wedstrijd minder ge speeld, zeker niet kansloos zijn. Wage- ningen-Vitesse tenslotte is een match, waarbij de mogelijkheden ongeveer in evenwicht zijn. Het vierde district toont NOAD tegen BW, in Tilburg. NOAD leidt onbedreigd met 3 punten voorsprong op zijn bela ger en blijft dus in ieder geval aan de kop De hekkensluiter in deze afdeling, de Baronie-DNL komt in een uitwed strijd tegen Longa, waarbij ze niet veel kans maken. Helmondia reist naar Walcheren, om tegen Vlissingen te spelen. Twee onge veer even sterke ploegen zullen hier een wedstrijd vol spanning leveren. Helmon dia ls tenslotte een „nieuweling" en Vlissingen was goed op weg, al lieten ze het dan tegen BW ar bij zitten. In Hel mond wordt HelmondVVV gespeeld Willem II reist naar Breda tegen NAC, waarbij de gastheren de beste kansen hebben. In het Noorden staat de lijstaanvoer der Heerenveen morgen tegen Veendam, en hoewel de verrassingen de wereld nog niet uit zijn, aullen de Friezen wel kan* zien, hun plaats ti behouden. Ve- loeltasBe Quick doet in de bezoekers de aterksten vermoeden, terwijl Achilles -Leeuwarden geen grote verschillen In d« stand kan brengen. Emmen zai ongetwijfeld moeite doen om op eigen terrein Sneek te verdrin gen van de tweede plaats, terwijl Frisia- GVaV voor de Groningers niet veel goeds voorspelt. En dan tenslotte het zesde district, met een volledig programma voor mor gen. De leider, Sitt. Boys, heeft rust, maar staat met 5 punter, voorsprong on bedreigd. Zijn opvolgers op de ranglijst. MW en Bleijerheide, spelen tegen el kaar, terwijl Limburgia, dat ook 7 pun ten heeft, bij Juliana op bezoek gaat Veranderingen kunnen er dus wel ko men, temeer, daar PSV met 6 punten tegen Maurits gaat spelen, waar ze vrij goeie papieren hebben. De Sportclub Emma tenslotte ontvangt de Eindhoven- se Spechten, waar voor de laatsten een mogelijkheid in zit, de onderste plaats te verlaten (Zie vervolg pagina 2). In Omdoerman (Soedan) zijn grote betogingen voor aansluiting bij Egypte gehouden. Bij de ontstane relletjes wer den 16 personen gewond. De gemeenteraads-verkiezingen in 360 gemeenten in Engeland geven grote wi. ist voor Labour -en de consavatieven. Molotof overweegt het voorstel, de pers uit te nodigen voor deaanstaande bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken, zulks in afwij king van zijn tot nu toe aangenomen houding. Koning George van Griekenland wenst de regeringscrisis vóór Zaterdag avond opgelost te zien. Chinese troepen hebben de Frans- Indo-Chinese stad Moncay, aan de golf van Tonkin, bezet. Jo Vincent kon wegens plotselinge ziekte niet optreden voor de BBC. Haar toestand is niet ernstig. De 32-jarige S die deelnam aan de executie van door de Duitsers gear resteerde Rotterdammers is conform ae eis ter dood veroordeeld. De plannen bestaan om San Fran- sisco de zetel der V N te maken Nog ongeveer achtduizend Britse oorlogsbruidjes wachten op reisgele genheid naar de Verenigde Staten v.an de 2216 passagiers van de Queen Elisabeth", welke Donderdag terug uit New York te Southampton arriveerde, heeft de Britse douane naar schatting in totaal voor vijftien duizend pond sterling aan invoerrech ten ingenomen, voor juwelen. Nylon kousen en andere artikelen. Gisteren heeft de minister van Openbare Werken en Wederopbouw dr ir J A Ringers, na een afwezigheid van enige weken tengevolge van ziek te, zijn werkzaamheden aan het minis terie hervat. Sovjet economische deskundigen stellen een plan op om elke maand ge middeld 100 fabrieken hersteld op nieuw te laten draaien. In totaal om vat dit plan 5,900 fabrieken Tegen de 65-jarige verloskundige Sophie Kortenbroek te Eindhoven, die aangaf, dat zekere Smits een Joods kind in huis verborgen had, is 15 jaar geëist Opnieuw voedselvergiftiging Na een verjaardagspartijtje met een feestelijke maaltijd heeft zich bij de fa milie C te Hilversum een ernstig ge val van voedselvergiftiging voorgedaan. Zes personen werden dusdanig ziek dat een ontboden arts van drie hunner di recte opneming in het ziekenhuis nood zakelijk achtte. Vermoedelijk is ondeugdelijke blik- groente de oorzeak dezer vergiftiging De toestand der zes slachtoffers is inmiddels vooruitgaande. .4 ■BB - Aan boord van de walvisvaarder „Willem Barendsz" bevinden zich twee journalisten, de bekends rui tuurvorser Jan P. Strijbos en Han nes de Boer, die het leven der vogels in 't Zuidpoolgebied zullen filmen. Jan Strijbos rechtsen Hannes de Boer met hun camera's aan boord van het schip tijdens het oponthoud te Southampton. Ongetwijfeld is het een enigszins zonderling verschijnsel, dat de grote staatslieden der beide toonaangevende werelddelen zo druk in de weer zijn om de mensen ervan te overtuigen, dat zij de vrede willen bevorderen, terwijl zij tegelijkertijd niet nalaten de schuld voor de politieke onrust en ongerustheid, welke de volken in be klemming houdt, op elkaar af te wen tel sn. Het kalmeringsmiddel dat zij aan wenden is bovendien haast erger dan de kwaal en eerder geschikt om de onrust aan te wakkeren dan om die te temperen. Ten eerste, omdat dergelij ke redevoeringen volmaakt overbodig' zouden zijn als er geen politieke span ningen waren welke aanleiding zou den kunnen geven tot een gewapend conflicten ten tweede omdat deze behoefte om te getuigen en te over tuigen blijk geeft van weinig vertrou wen in het werk der Verenigde Na ties. Immers, wanneer de spraakgrage staatslied-en op het resultaat van dit werk en op het tot stand komen van een tweede Volkenbond gerust waren, zouden zij de resultaten van Që orga nisatie-arbeid afwachten en er voor lopig het zwijgen toe doen. Dit doen zij echter helaas allerminst. En toch blijft ons, de bewoners van deze ver warde wereld, van dit jammerlijk ver stoorde mierennest, niet veel anders over dan onze hoop te vestigen op het tot stand komen van een statenbond, die de machtige mogendheden ter we reld samenbindt, die een apparaat in stelt om eventuele conflicten te be slechten en die een internationaal po- litieleger op de been brengt om de besluiten, wanneer zij eenmaal geval len zijn, tegen mogelijk onwillige lid maten van de bond te handhaven De eerste volkenbond, het resultaat van president Wilsons bemoeiingen op de vredesconferentie welke de vorige oorlogsperiode afgesloten heeft, leed schipbreuk, mede doordat Amerika tenslotte het werk van zijn president verloochende en aan een isolationisti sche politiek de Voorkeur gaf. En een volkenbond die niet alle invloedrijke volken verbindt, leidt tot niets, Ge lukkig is Amerika, na dit tweede we reldconflict, niet van zins een derde te riskeren en het heeft, bij monde van zijn minister van buitenlandse za ken nadrukkelijk kenbaar gemaakt, dat het zijn belangen met die van Europa nauw vervlochten weet en dat het de invloed welke het op de Europesche aangelegenheden verkregen heeft, niet prijs denkt te geven Mén kan daaro ver ongetwijfeld verheugd zijn, al blijft altijd de mogelijkheid, dat ook in de politiek van de tegenwoordige Ameri kaanse regering te elfder ure ëen wij ziging wordt gebracht. Er zijn ook thans jn de Verenigde Staten sterke stromingen die anders willen dan Byrnes wil. Zijn ambtgenoot Wallace heeft die andere gezindheid enige tijd geledsn reeds onder woorden ge bracht en president Truman is een ogenblik^ weifelend tussen Se politiek van Byrnes en dfe van Wallace, naar den laatsten overgeheld 'Niets is be stendig: zéker niet de politiek. Het resultaat van het werk der Ver enigde Naties moet vooralsnog wor den afgewacht en al afwachtende d'oet men goed niet te veel betekenis te hechten aan de redevoeringen en ver klaringen der leidende staatslieden die door de Radio-zenders over de wereld worden uitgebaziiind. Dié staatslieden toch geven niet altijd de politieke ge zindheid weer van de volken uit wier. naam zij schijnbaar spreken. Zij vol gen daarbij in de regel een eigen po litiek. welke niet slechts bestemd is voor buitenlands, maar ook en voor ai. voor binnenlands gebruik en voor eigen gebruik. Want iedere staats man is ook politicus binnen de perken van zijn eigen partij en dient met zijn redevoeringen niet in de laatste plaats die partij en zichzelf als leidende fi guur in die partij. U Nederlandse aanspraken op goud in Roemenië New York, 1 November. - United Press meldt uit Boekarest, dat de Ne derlandse en Belgische regeringen de Roemeense regering hebben medege deeld, dat zjj aanspraak maken op 60 ton goud, dat tijdens de oorloog door Duitsland aan Roemenië is betaald voor olie-leveranties en geroofd is uit Nederland en België. Roemeense functionnarissen hebben met nadruk verklaard, dat deze aan spraken ongegrond zijn, daar de gouden staven het stempel van de Reichs- bank droegen Weerbericht De Bilt, 1 November. - Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Enkele verspreide opklaringen. Koude nacht met plaatjelijk mistvorming Over dag Iets zachter. Geleidelijk verder afnemende wind tussen oost en zuid

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1