KOUSEN DICHTE 2 de Lustrum „Sans Atout" REPARATIES STAD EN OMGEVING Roofmoord in donker Amsterdam DE BOYS BEZOEKEN ENKHUIZEN Van boek tot Rond Alkmaar's Kegelkampioenschap De benoeming van Koelma prof. Van de Politie Ijl ons aller belang! Zeemansvrouwen in het Gulden Vlies Predikbeurten mee/ Qiklfkéttalf Burger IJsclub De verkoop bij de fa. Engeln "feiloo. Schoorl- Wat brengen de Theaters mm Egmond-Binnen Noordscharwoude. Kerkhervorming herdacht Lezing Nutsdepartement Langedijk Hensbroek m Voor verzorgde en vakkundige ALKMAAR Vormen gratis LAATSTE NIEUWS Bejaarde vrouw slachtoffer van haar rijkdom Alcmaria speelt thuis J-)E laatste bladeren van U beneden m de tuin zijn De boom staat daar nu als gewei in de grond geplant, schijnende waterdruppels ui vochtige nacht sieren als wi laatst nabloeiende rozen. Z buigen hun zware toppen i de De Oostindische kers is haar groeneranken, die ei den tegen het hek. vallen toch prettig aandoend naja over de stad, schijnt op de len, tekent schaduwen van op de dikbebladerde grond park en valt wit op het te gende wasgoed achter de hu De spannende avor Naar aanleiding van het door de Alkm. Kegelbond behaalde kampioenschap van Nederland willen wij gaarne nog even op enkele dingen terugkomen. Wij vernamen zo hier en daar, dat de 10 Alkm. kegelaars wel heel blij waren over het behalen van het kampioenschap, maar dat hun „kegelhart" eigenlijk niet voldaan was. Een eersteklas kegelaar wil nu éénmaal nergens en achten gooien en liefst zoveel mogelijk, want, niet waar, een 9 is het ideaal van eiken kegelaar of kegelaarster. Nu waren de banen in Haarlem echter zo gevlakt, dat 60 van de beste werpers uit ons land slechts met de uiterste in spanning en soms geluk het tot een 9 konden brengen. Maar zo goed als anders een 9 een topprestatie is, was het op deze banen een 6 en als de Alkmaarders dat nu voor ogen willen houden, zullen zij toegeven dat zij kranig gegooid hebben. Opmerkelijk was dat wij in één der Zuid-Limburgse bladen onder de titel „Zet 'm op!" het volgende stukje aan troffen, dat hier zo juist bij aansluit; Kegelen is een schone sport, bijgevolg ook een kunst met een aparte techniek. Het is niet zo, dat je een bal maar op de plank werpt en dat die rollend zijn weg in de kegels vindt. Daar komt meer voor kijken. Het opzetten van de bal beslist over het succes van de worp, met een tikje effect en rechts of links gericht moet de bal in de „poort" komen. Maar er spelen nog andere factoren een rol, als de vorm en de concentratie van den kegelaar en d-n de baan. In de banen van het Heerlensch Kegelpaleis zit 't 'm Juist. De banen zijn hier pas gevlakt en door deze restauratie is het geultje ter dikte van een postbriefkaart, dat zich door de wrijving van de bal in de baan schuurt, verdwenen. Het was een tasten en zoe ken naar de juiste weg geworden, die het verklaarbaar maakte, dat er in de eerste dagen zo weinig negens werden gewor pen. Hoe was 't anders te verklaren dat slechts één kegelaar 45 had gegooid en alle pogingen om hem van zijn eenzame positie weg te kegelen schipbreuk hadden geleden? Als rectificatie op een eerder geplaatst bericht delen wij mede, dat de minister van Binnenlandse Zaken heeft ingesteld een commissie, belast met het ontwer pen van een regeling voor samenwer king van grote steden en de aangren zende randgemeenten, zulks om zo mo gelijk voortdurende grenswijzigingen tegen te gaan. Voorzitter dezer commissie is profes sor Koelma, burgemeester van Alkmaar. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werd er ingebroken in een groothandel in rijwielen en rijwielonder delen. Een partij rijwielbuiten- en binnenbanden werd ontvreemd. De re cherche stelt een onderzoek in. Vrijdagmorgen omstreeks 10,15 uur wprd een 76-jarige inwoner van het Westerlicht, die het Ritsevoort overstak, door een wielrijder aangereden. Hij kwam te vallen en brak een been. De wielrijder reed door en is waarschijn lijk onbekend met het geval. Hoewel de schuld geheel aan de zijde van den voetganger is, wordt de wielrijder in verband met het procesverbaal ver zocht zich te vervoegen bij de politie, afd. Verkeer. In de City-garage aan de Pater nosterstraat brak brand uit, doordat de inhoud van een zg. lekbak vlam vatte. De politie doofde het vuur met een schuimblusapparaat, zodat de brand weer niet behoefde te worden gealar meerd. Een tweede brandje bracht gistermiddag schade in een woning aan de Akkerhoornbloemstraat. De bewoon ster bemerkte een schroeilucht en vond de slaapkamer in rook gehuld. De kleerkast stond in brand, doordat het deksel van een rookkanaal was los gegaan en vonken op de kledingstukken oversprongen. De brand werd met em mers water geblust. De schade bedraagt plm. 600. DIERENBESCHERMING. Zwervend te Koedijk aangetroffen een gele zwart-gestroomde hazewindhond (reu) Nadere inlichtingen bij mevrouw dr. den Hartogh te Koedijk. Te Alkmaar zwerven sinds enige maan den een jonge smoushond, donker van kleur, teef, plm. 8 maanden oud en een 3-kleurige poes. (Rood, wit-zwart) Denkt U er om geen zwervers bij den inspecteur te brengen? Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. li kon het dezer dagen weer lezen: „Auto-ongeluk eist slachtoffers". Elke dag opnieuw worden wij door dergelijke berichten opgeschrikt. Weet U dat er in de afgelopen drie maanden meer dan tweeduizend ongevallen plaats vonden? De oorzaak hiervan is niet altijd onop lettendheid. Veeleer kan de schuld wor den gegeven aan onwetendheid. Doordat in de oorlogsjaren een goede voorlichting op het gebied van verkeer., geheei ontbrak, en het aantal vervoer middelen miniem was, zijn velen thans totaal vervreemd van de verkeersregels. De Vereniging voor Veilig Verkeer heeft daarom voor de week van 4—9 Novem ber een landelijke verkeersweek geor ganiseerd, die oud en jong zal door dringen van de noodzaak de verkeers regels in acht te nemen. Weggebruikers ontvangen verkeerskranten, terwijl de schooljeugd pakkende folders ontvangt, waarin voor de groten lessen worden gegeven en voor de kleinen een verhaal van den bekenden schrijver W. G. van de Hulst wordt verteld. In het vervolg zullen er weer geregeld op de scholen verkeerslessen worden gegeven, waar na de kinderen door de oplitie worden geëxamineerd. Voorts ligt het in de be doeling, om in Alkmaar een vereniging voor V.V. op te richten, die een leven dige propaganda voert voor de algemene veiligheid. Waar dit onderwerp momen teel zo urgent is, zullen alle weggebrui kers van deze hernieuwde activiteit met vreugde kennisnemen en het werk der vereniging, dat in ieders belang ge schiedt, op velerlei wijze willen steunen. VOOR ZONDAG 3 NOVEMBER. ALKMAAR, Groote kerk, 10 uur dB Wesseldijk; 5 uur ds Verbeek van Hens- broek. Kapelkerk, 10 uur, ds Van Wijk. yi de Groote kerk Donderdagav half 8 prof Wagenaar van Leeuwarden, bijzon dere kerkdienst, onderwerp: „Wat zoekt gij en wat hebt gij gevonden?" Zang me vrouw Westerouwen van Meeteren. Rem geref gem, 10,30 uur, ds Rappold Luth kerk (Oudegraeht), 10 uur, ds Roo- denburg; 5 uur mevr wed ds Mostert— Schendelaar, waarn pred bij de Indische kerk te Bandoeng Doopsgez kerk, 10 uur, ds v d Sluis (coll. Bouwfonds) Geref kerk, 10 uur, ds Von Meyenfeldt; 5 uur dr Polman. Donderdagav, 8 uur, dankuur voor het gewas. Herst Ap Gem, Toussaintstr, 9,30 en 4 uur en Woensdagav 8 u. dienst Baptisten gem, 10,15 uur, de heer J Goezinne van Am sterdam Ned Chr Gem.sch.b, in W en B, Donderdagrv 7,30 uur evangelist J Dammuller Geref kerk (Art 31 KO), in Waakt en Bidt, 10 en 5 uur, prop Deddens van Kampen. Op Vrijdag 8 Nov In W en B, 's av 8 uur, ds Vogel van Amsterdam (dankuur voor het gfewas). HEILOO, herv. evang, 10 uur, de heer J G de Bruin van Heiloo. OUDORP, geen dienst (verbeterde opg.) Warmenhuizen, av 7 u., ds Wiegers van St Pancras. EGMOND AAN ZEE, herv kerk, 10 uur, ds Roobol Oud-kath kerk, 8 en 10 uur dienst, av 7 uur vesper. OTi-.kI.EEK, io uur, (Doop), ds de Jong. STOMPETOREN, 10 uur, de heer Binksma. Evang, 10 uur, de heer Dek ker. ZUID-SCHERMER zie Stompetoren, ZONDAG: „Harmonie-Theater „De patiënt ver dwijnt", 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Maandag 8 uur. 18 jaar, „Victoria-Theater". „Macao". 2, 4,80 7 en 9,30 uur. Maandag 8 uur. 18 jaar „Cinema-Américain". „Vier Mannen der Duisternis". 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Maandag 8 uur, 18 jaar. 1 „A B T". „Van het Westelijk Front geen nieuws", 3,30 en 8 uur. Maandag 8 uur, 18 jaar. Het Gulden Vlies, 8 uur „Zeemans vrouwen". MAANDAGl Ifet Gulden Vlies, 8 uur, Ned. Heis vereniging, Voordrachtavond over „Le venslied en chansons" met pianomuziek. Hotel „Irene", 8,15 uur, lezing Genoot schap NederlandEngeland. WELKE APOTHEEK? De apotheek van dr, H. Hartong van Ark, Langestraat 1, zal de volgende week des nachts .geopend zijn. Tevens zal mor gen door deze apotheek de Zondags dienst worden waargenomen. ALLKMAARSE EXPORTVEILING. 1 Nov, 1946. Andijvie 19; winterpeen 5—8,90; worteltjes 11—19; tomaten 32—97; groene kool 14—21; spruitkool 31—103; ro de kool 7—15; gele kool 6—10; prei 12—17; uen 6,90—11,(0; bieten 5,80—6,20; druiven 51—107; bloemkool IA 35—46, I 18—25, II 1015; wiltof 51120; knolselderie 7,10 9,30; worteltjes 13—24; selderie 3—8,20; selle 6—8; sla 1—4,50. Tot de meest succesvolle stukken van het Ensemble Bouber behoort zeer zeker Zeemansvrouwen, door Herman Bouber zelf geschreven. Het stuk trekt het pu bliek, mede omdat het thans bij het en semble Bouber uitstekend bezet ls en alle artisten, waaronder natuurlijk Aaf en Herman Bouber, er in medewerken. Wie dit stuk vol afwisseling nog niet zag, ver- zuime Zondagavond de gelegenheid niet, want dan wordt het nog eens in het Gul den Vlies opgevoerd. IK MOET NOG EVEN NAAR DE GRUYTER MET MIJN BONNEN EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN DE GRUYTER DE KOFFIE- EN 1HEEZAAK Donderdagavond hield de BIJC haar eerste algemene vergadering sinds 1941. De heer E Hamburger, vice-voorzitter, heette de aanwezigen welkom. Hij gedacht den heer H Koorn, die zoveel voor de BIJC gedaan heeft en allen konden zich verenigen met de aanbieding van het ere lidmaatschap aan den oud-voorzitter. De verenigi g bestaat 55 jaar en de heer J Merkx, de enige die van de oprich ting af lid van de BIJC geweest is, mocht een extra woord in ontvangst nemen. Hierna bracht de heer J Merkx, pen ningmeester, zijn financiëel verslag uit. Het batig saldo was f 239,76, Tot leden der kascomm. 1946-'47 werden benoemd de he ren C Schoonewil en J Pol. De vijf aftre dende bestuursleden werden herkozen en toegevoegd werden de heren mr dr C Berkhouwer en D Haasbroek. Door de vergadering werd als voorzitter gekozen mr dr C Berkhouwer. Wij mogen de BIJC hiermede feliciteren. Hierna dankte de voorzitter voor het vertrouwen in hem gesteld. Hij zou zijn beste krachten geven tot groei en bloei der vereniging. Tot slot wekte hij allen op nieuwe leden te werven opdat de uitkering bij het 55-jarig bestaan zo goed mogelijk mag slagen. Data van eerkoop. MAANDAG 4 Nov.: 9—12 uur: nr 351 t/m 399 en 751 t/m 775; 14—17 uur: 776 t/m 850. DINSDAG 5 Nov.: 9—12 nr 1001 t/m 1075 en 14—17 uur: 1076 t/m 1150. WOENSDAG 6 Nov.: 912 uur; nr 851 t/m 925 £n 1417 uur nr 926 t/m" 1000. Nadere publicatie van de nümmers volgt. W ARMENHUIZEN, 1 Nov 1946. 7700 kg rode kool f 6,90—f 10,40; 12300 kg witte kool f 4,90—f 5,10 en 2700 kg neen f 5,40— f 6.10. OPENBARE LEESZAAL. In ons bericht „Nieuwe aanwinsten 1946" in het blad van gisteravond is de kop weggevallen. Bedoeld zijn de aan winsten van de Openbare Leeszaal en Boekerij alhier. Hedenavond wordt het 2e lustrum van de populaire bridgeclub „Sans Atout" in de Rustende Jager te Heiloo herdacht met een groots opgezette feest avond, waar alle leden met enkele in- troducé's worden uitgenodigd. Wij von den dit feit voor Heiloo belangrijk ge noeg om daar enkele regels aan te wijden. Irijmers, Sans Atout is in Heiloo onder de diverse verenigingen van ont spanning en sport niet de slechtste. Wij zouden haast durven beweren: één der beste. Want hoort men over „Sans Atout" spreken, dan is het steeds iets goeds. Nu tien jaar geleden kwam op initiatief van enkele bridgers wij noemen slechts bekende namen als de fam. Leertouwer, ten Hoope, Hoevers, Boelhouwer, Touw en de gebr. Oud bij een, om tot oprichting van deze nu zo populaire club te komen. In het bestuur werden gekozen de heren H. Lizee, Leertouwer, Backer, Stuveling en Boel houwer. Als leden zien wij o.a genoteerd ie heren van Dijk, Harreveld, Vonk Köhne, Postma, Eekhof en de, dames Stuveling en Wakker. In de vergadering van 27 Juni 1939 werd een nieuw be stuur gekozen en de meeste bestuurs leden vervullen nog altijd trouw deze functies op een wijze, die de volle waar dering van de leden kan wegdragen Eén bestuurslid willen wij hier speciaal noemen, nl. den heer De Zwijger. Want wie bridgeclub Sans Atout zegt, denkt an den heer De Zwijger Wij waarderen öe perfecte leiding van het bestuur in zijn geheel, maar wat de heer De Zwijger tevens nog doet als leider en organisa tor van de diverse bridge-avonden en fcridgewedstrijden, die de club ook tegen andere verenigingen speelt, is be wonderenswaardig. Niets is hem te veel en alles geschiedt op buitengewone ani merende wijze. Wij geloven dan ook, dat hij hiervoor dank en waardering geniet, die hem ook op deze plaats niet mag worden onthouden. De club telt momen teel een kleine honderd leden en heden avond zal men na geopend te hebben met 'n hridgewedstrijd 'n feestavond hebben in de Rustende Jager, welke zaal voor deze gelegenheid door de heren Kueter es. keurig is versierd. Het feest Staat onder leiding van de heren Schole, Stuveling, Roest en mevr. Arendsen. Mogen zij waardering voor hun werk vinden. Ook vanaf deze plaats feliciteren wij „Sans Atout" met de viering van haar 2e lustrum. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna E M, d van J Tiebie en M A Kaandorp Simon T, z. van T S Koppes en G Schut Gerarda J M, d van T C Pepping en G Jongkind Mar tha C T, d. van S Ruiter en T Berkhout —Cornelia G, d. van A Bruin en C G Laas Nicolaas G M, z. .van E Dudock en A C M Scheerman. Getrouwd: Cornells Krult en Ca- tharina Weij. Overleden: Maria Molenaar, 1 jaar, overleden te Alkmaar. HARMONIE-THEATER DE PATIëNT(E) VERDWIJNT James Mason is momenteel de meest populaire der Engelse filmartisten en zijn films trekken grote belangstelling. Zeer velen waren dan ook gisteravond in de Harmonie, waar onder de titel „De patiënte verdwijnt" één van Mason's films uit zijn eerste periode werd ver toond, Crabey Sr is een inspecteur bij het grote politiecorps, maar hij heeft een concurrent in zijn zoon, die een zeer grote liefhebberij in het detective-spelen heeft en plotseling in een zeer ingewik kelde zaak wordt betrokken waarbij een meisje verdwijnt, dat in handen gevallen vai} een gewetenlozen dokter en zijn assistente. Welk een sensationele strijd de zoon (James Mason) moet voeren om de bodsdoeners te ontmaskeren en welke spannende en gevaarlijke situaties hij ipioet doormaken voordat een gunstig re sultaat is bereikt, moeten de liefhebbers van spanning en sensatie niet verzuimen te gaan zieiv Het gaat er niet zachtzinnig toe in deze strijd, die telkens nieuwe verrassingen brengt Maar de jonge detec tive overwint. Het spel van Mason is aan trekkelijk. Aan het hoofdnummer gaan vooraf een zeer mooi Holl Nieuws met o.a. onze prinsesjes als bruismeisjes, nieuws uit CINEMA AMERICAIN. VIER MANNEN DER DUISTERNIS. Edgar Wallace heeft een onnoemelijk aantal „thrillers" op zijn naam staan, waarvan „The four just men" een van de bekendste is. Deze vier „rechtvaardi gen" ziet U deze week op het witte doek in een van de spannendste avonturen uit hun veelbewogen loopbaan. Een van de vier wordt door zijn kameraden op net nippertje gered, als de beul al liefkozend over zijn bijl strijkt en dan volgen de lot gevallen elkaar in een steeds stijgende spanning op. Tegenstanders, die overigens allen boze bedoelingen hebben, worden meedogenloos uit de weg geruimd, bij welke bezigheid zowel de vier als hun vijanden hoogst originele metho den oepassen. Een groot complot tegen de eenheid van het Britse rijk wordt op het laatste moment' verijdeld, ondanks de vinger, die een ijverige journaliste in haar onschuld in de pap steekt.... De vier mannen zijn op alles voorbereid, en zo houdt één van hen een vlammende speech in het Lagerhuis, terwijl de oor spronkelijke spreker (een der aanstichters van het complot) in# zijn badkamer Neen, lezer, bedwing Uw nieuwsgierigheid nog even en ga zelf kijken, als ze aan 't werk zijn, deze vier mannen der-duister nis! Vooraf, behalve het journaal, een korte film met een paar koddige dansers en een alleraardigste tekenfilm uit de be kende sprookjesserie in kleuren' „De dappere tinnen soldaat", VICTORIA-THEATER „MACAO". Deze film verplaatst ons paar de ge- Indonesië ep het bezoek van HM de Ko- heimzinnige sfeer van China, waar de wa- ningin aan België. Ook het wereldnieuws pensmokkel welig tiert, de roulette heeft zeer goede en actuële opnamen, ter wijl ten slotte een dwaze klucht voor grote vrolijkheid zorgt. Een afwisselend programma deze week in het Harmonie- Theater. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. IM WESTEN NICHTS NEUES! Na de eerste wereldoorlog heeft deze film, vervaardigd naar het beroemde boek van Remarque grote opgang gemaakt en nu is deze film weer eens teruggebracht in het ABT. Er bestond veel belangstel ling voor en stellig zullen nog velen, die t boek kennen en de film nog niet heb ben gezien, van de gelegenheid gebruik [maken om het filmwerk te gaan zien. draait en voor geld met plezier de groot ste laagheden worden begaan De Franse consul smokkelt wapens, de directeur van het beruchtste speelhol in Macao is le vens minister, en de verwikkelingen die ontstaan zijn meer dan adembene mend. De film is niet slechts ontspan ningsfilm; de geldhonger van den direc teur leidt tot een drama Hij verspeelt zijn enig kind Jasmine, vermoordt zijn handlanger en slaat daarna de hand aan zijn eigen leven. De wapensmokkelaar vindt met zijn vriendinnetje dat aan hem haar vrijheid te danken had, de dood bij een bombardement. Dit verhaal, dat ge heel op fantasie berust, leert waartoe hartstochten kunnen leiden. Vooraf veel wereldnieuws en een filmpje over „Tim- ley House", de Engelse kustwacht, die zoveel schepen voor de ondergang be hoed heeft. DE BLAUWE VAA°N De afdeling Schoorl van de Ned Ver eniging, tot afschaffing van alcoholhóuden- de dranken hield Maandagavond in „De Rode Leeuw" een openbare bijeenkomst. De presidente, Mevrouw Roos—Breed, sprak er in haar openingswoord haar gro te voldoening over uit, dat ondanks het slechte weer, de zaal geheel gevuld was. Het bekende Tweede Kamerlid Evert Vermeer trad op als spreker. Hij wees er op, dat men in 't algemeen niet meer be reid is te luisteren naar een ernstig woord De jongere generatie vertoont in dit opzicht wel een groot verschil met de oudere en schijnt te menen, dat levens ernst levensblijheid uitsluit. Spr wou het niet hebben over alles wat gewoonlijk wordt aangevoerd tegen het gebruik van alcoholhoudende dranken, maar wees er op. dat de strijd een veel- diepere beteke nis heeft Elk mens dient doordrongen zijn van zijn verantwoordelijkheid voor zijn medemens. Niemand mag die verant woordelijkheid van zich afschuiven mét de 'Woorden: „Ben ik mijns broeders hoe der?" Met de roep: „Versterkt onze gelede ren, volgt de blauwe vaan in de -strijd voor een betere wereld!" besloot spr zijn met de meeste aandacht gevolgde rede. Dit ernstige woord werd omlijst met enige filmvoorstellingen: een interessante vogelfilm, een spannende vossenjacht op ski's, een komische tekenfilm enz BILJARTWEDSTRIJD De biljartwedstrijd tussen Egmond aan de Hoef en Egmond-Binnen had een spannend verloop. Eerst in de drie laatste wedstrijden wist De Hoef zijn achterstand in te lopen en om te zetten in een overwinning. In totaal behaalde De Hoef 115 punten meer dan Egmond-Binnen. Binnenkort zal een revanchewedstrijd worden gehouden te Egmond-Binnen. De wedstrijd werd ge houden in café „Het Roode Hert". In een druk bezochte bij eenkomst werd Woensdagavond in de Ned. Herv Kerk te Noord-Scharwoude de Kerkhervorming herdacht. Ds. Nell, Ned. Herv. predikant sprak over Luther en ons Geloof' ter wijl ds. Haitsma, Geref predikant, sprak over „De Hervorming in de Nederlan den", waarbij hij enige gedeelten voorlas uit het proces tegen Jan de Bakker, die in 1525 wegens zijn belijden van het pro testants geloof op de brandstapel om het léven kwam. De Ned. Herv. Zangver. „Crescendo" dir. Willem Hesp'e, zong op de haar eigen wijze enige liederen. Voor een matig bezochte verga dering sprak in „Concordia" de heer C'. F. D. Kohnert uit Alkmaar over „Atoom-energie". Na een ihleidend woord van den voorzitter, den heer J. J. Eecen, be gon de heer Kohnert zijn interes sante uiteenzetting. Geleidelijk ontvouwde hij voor de toehoorders de ontwikte ingsge- gchiedenis van deze belangrijke ma terie en belichtte het werk van gro te geleerden, als Einstein, Dubraine, Mendelejeff. Arthur Meyer, Mevr. Curie en Röntgen. Toen cfe heer Kohnert gekomen was bij de ontdekking van electro- nen en protonen, moest hij zijn be langwekkend betoog afbreken. De lezing wordt voortgezet op 12 November a:s in de zaal van den heer Van Liempt te Oudkarspel. BENOEMD De heer A, Peters, onderwijzer aan de Openbare Lagere school, is benoemd aan één der lagere scholen te Hengelo (Ov.). DE TIVOLI-BIOSCOOP HOOPT HALF NOVEMBER TE DRAAIEN IN NOORD SCHARWOUDE De werkzaamheden aan de nieuwe Tl- voli-Bioseoop beginnen te vorderen Roe wel de bioscoop reeds van bulten gereed If, is men van binnen nog druk bezig Hoewel eerst de gedachte was met 1 November te draaien zal dit nog wel een paar weken later worden. Naar wij hoorden is er een geheei nieuw projectie-apparaat van Engels fa- bricaat op komst. Alles wijst er op, dat dit nieuwe bios coop-theater een „knus" geheel zal wor den met intieme sfeer. De voorzaal krijgt 226 zitplaatsen, ter wijl het balcon plaats zal bieden aan 54 personen, evenals de achterzaal. DISTRIBUTIEKRING LANGEDIJK. Aan belanghebbenden wordt hiermede bekend gemaakt, dat met ingang van 2 November 1946 de Distributiedienst Heer-Hugowaard als zodanig is opge heven en als Agentschap bij de Dis tributiekring Langedijk is gevoegd. Het agentschap te Heer-Hugowaard is uitsluitend wekelijks geopend op Maan dag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 12 uur, terwijl voor Obdam wekelijks zitting wordt gehouden in het Gem.huis aldaar op Vrijdag van 9,30 tot 12 uur, in Hensbroek in het Gemeen tehuis op Vrijdag van 1,30 tot 3 uur en in Wogmeer in Café Homan op Vrijdag van 9,30 tot 12 uur. Nadere bijzonderheden over uitreiking gen e.d. worden tijdig bekend gemaakt In het Agentschap te Heer-Hugowaard wordt wekelijks spreekuur gehouden op Woensdagmorgen van 10 tot 11 uur. Alle correspondentie betreffende de Distributiedienst moet voortaan worden gericht aan de Distributiekring Lange dijk, postadres Zuid-Scharwoude. NED OORLOGSGRAVENCOMITé Het Nederlands Oorlogsgravencomi- té houdt omstreeks 11 November 1946 in heel Nederland 'n openbare speld jescollecte. Dit comité stelt zich ten doei in overleg met het Departement van Oorlog en de voor gravenverzor- ging bestaande buitenlandse organen, alle graven van in Nederland rustende gealliëerde strijders te doen adopte ren door Nederlanders, die beloven het door hen geadopteerde graf te zul len verzorgen alsof het een graf ware van hun eigen vader, zoon of broeder Zoals vanzelf spreekt zijn aan een en ander kosten verbonden Het zou natuurlijk niet billijk zijn al deze kos ten te laten dragen door de Nederlan ders, die wonenl in gebieden waar de meeste oorlogsgraven zijn Vandaar dat deze landelijke organisatie is ont staan. Een eventueel surplus der collecte opbrengst komt ten bate van de in stellingen, die zorgen voor de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militai ren, invaliden en verzetsslachtoffers. Verwacht mag worden dat een ieder sympathiek staat tegenover het doel dezer collecte. Op initiatief van burgemeester Schelhaas is ook voor deze gemeente een comité gevormd, bestaande uit de dames M de Bruin, A de Graaf en G Leegwater en den heer K Bierman te Broek op Langendijk; de heren Th Magielsen; J Renaud, H Metselaar en P Wit te Zuid-Scharwoude, de dames M Misset en J Goorden en de heren P F Slot en P Beers te Noord-Schar woude, de dames wed. Paarlberg Hartland en B Pancras en de heren A J Wijnveldt en S Bommer te Oud karspel. Oud-burgemeester Wijnveldt heeft bet voorzitterschap van dit comité op zich genomen. Op alle burgers van Langedijk wordt een beroep gedaan deze collecte te steunen. Het doel is dit ten volle waard. V&D Kant en klaar binnen 24 uur EEN VROEGE STALTIJD Het slechte weer van de laatste dagen is oorzaak, dat reeds thans verschillende veehouders er toe overgaan vee op stal te brengen. Hier en in de omtrek staan enkele z.g veeschuren, waarin bij herfstdag het vee wordt gemolken en de nacht doorbrengt; overdag, althans bij goed weer, kunnen de dieren buiten grazen. De voordelen hiervan zijn o.m. een verhoogde melk- opbrengst, een beter in conditie blijven van het vee en een aanmerkelijk uitstel van de definitieve staltijd. Ongetwijfeld zullen meer van dergelijke schuren volgen, zodra de materiaal-posi tie en de bouwkosten dat toelaten. BENOEMING De heer C. de Jong te Hensbroek is be noemd tot hulpbesteller der PTT# Amsterdam, 2 Nov. - Een stokdove 61-jarige alleenwonende vrouw, Anna Al. Marsman, die een rendez-vous-buis in de Moesstraat 99 te Amsterdam-C. beheerde, is vannacht het slachtoffer geworden van haar eigen zuinig be waarde kapitaaltje. Een 24-jarige jongeman, die beloofd had haar hedenmorgen te vergezellen naar bet belastingkantoor (z(j had een aanslag ontvangen voor 20,000), trof haar vanmorgen om 10,30 uur tot zijn ontsteltenis gewikkeld in een deken en gekneveld vlak achter de niet ge sloten voordeur van het perceel aan. Eaar gasten lagen rustig op de eerste e-> tweede verdieping in de gehuurde kamers te slapen. Volgens de 24-jarige jongeman, die vanmorgen omstreeks half elf het lijk van de ongelukkige oude vrouw in haar huis in de Warmoes straat te Amsterdam aantrof, had hij reeds eenige tijd buiten het perceei op haar staan wachten. Zij had be loofd naar buiten te zullen komen. Zijn aandacht wer daarop getrokken aoor een voor ."e glazen voorruit van de winkeldeur hangende deken, die zoals thans warschijnlijk is door de(n) moordenaar(s) als ver duisteringsgordijn is gebruikt. Tot zijn verbazing bemerkte de buiten wachtende man, dat de deur niet was gesloten. Zoals alle buren he- denomrgen mededeelden, hing er om de vermoorde vrouw steeds een waas van geheimzinnigheidi Wan neer er gebeld werd, ontgrendelde zij de talloze sloten eerst nadat er door de ruit heen vragen en ant- 'woorden waren gewisseld. Onmid dellijk daarop werd de deur dan weer vast gesloten. Zij werd vanmorgen aangetroffen, gewikkeld in een deken, op een divan, die schuin voor de deur was geplaatst. Het is vrijwel zeker, dat roof het motief voor de moord is geweest. Of de dader er in is ge slaagd een buit in de wacht te slaan, is nog niet bekend. Wel was de ge hele benedenverdieping van het per ceel overhoop gehaald en in grote wanorde achter gelaten. De vrouw heeft tijdens de oorlog haar intrek in het huis genomen en leefde aanvankelijk samen met een bejaarden man, dien door omwo nenden het laaste halfjaar niet meer is gesignaleerd. De afdeling moordzaken van de Amsterdamse recherche, onder lei ding van hoofdinspecteur Dijkstra, heeft thans het onderzoek in handen. De in de bovenverdiepingen aanwe zige gasten werden om 12 uur van middag tesamen gebracht sp een ka mer van het huis en aan een ver hoor onderworpen. Daarna mochten zij het huis verlaten. (Ongecorrigeerd.) Tweede klasse A: Zeeburgia is te gast bij de Spar taan en blijft daarmede onbedreigd aan de kop. RCH krijgt bezoek uit Zaandam, waarbij de gastheren de beste kansen hebben. HVC is een sterke ploeg, en nu ze een uitwedstrijd spe:en tegen WFC, valt hier een spannende wedstrijd te verwachten. Van West-frisia is weinig te voorspellen, daar de Enk- huizers grillig spelen, maar wij ne men aan, dat de Boys goed hun best zul en doen, en we.licht met een kleine overwinning zullen te- .ugkeren. Hilversum tenslotte ontvangt AFC. Tweede klasse B: TOG, dat vorige week zo'n fraaie overwinning boekte, gaat tegen Wa tergraafsmeer spelen, waarmede ze ook wel raad zullen weten. VelsenKFC kan de gasten nooit van de eerste plaats verdringen, daar KFC met 4 punten voorsprong aan de kop gaat. Vriendenschaar Volendam is een ontmoeting, waar bij de Volendammers de minderen wel zullen worden, terwijl de twee „nakomelingen" op de rariglijst, ZW en HBC elkaar moeten be vechten. SDW krijgt OSV op bezoek, twee ploegen, die een ongeveer even sterke indruk maken. ALCMARIA—HOLLANDIA. Bij het lezen van die twee namen, voor het eerst sinds lange jaren naast eikaar in competitie-verband,, stromen de herinneringen uit lang vervlogen en gulden dagen weer naar voren. Het heeft niet zo mogen zijn, dat deze oude" clubs elkaar in de tweede klasse ontmoetten, het zij zo. Het voetbal van vroeger is het voetbal van heden niet meer, en namen als E'.fring, Bos, Reitsma zijn dierbare legenden geworden in de ge schiedenis van Alcmaria-Victrix, een lijstje van namen, dat door elk recht geaard supporter, die de gloriedagen van weleer heeft mogen bejubelen, met nog enkele tientallen zou kunnen worden aangevuld.... Ze zijn voorbij de schone dagen, waarin de traditie telkens weer wilde, dat de Hollandianen in de kaas stad wonnen en de Alcmarianen de punten uit Hoorn meenamen, en wij hebben te maken met de realiteit van het heden, dwz. dat Alcmaria met rasse schreden op een hernieuwd tweede- klasseschap aanstuurt en Hollandia nog niet over een elftal beschikt, dat tot die krachtpiestatie in staat is. Dat wil ove rigens nog bij lange na niet zeggen, dat wij de Hollandianen niet in staat achten om ondanks het feit, dat op papier de wedstrijd verloren is, voor de grote ver rassing in 3D zorg te dragen. Moge Alcmaria ook deze moeilijke klip om zeilen. Stil trekt zo'n herfstdag Soms gaat de dag over in nacht, waarin sterren hun geheimvolle gedachten plaat gelgeruis vertelt van voge. het Zuiden trekken, soms dag af met een naargeestii die de avondstraten leeg 'maakt. Herfst.... Het is het eela de uit de natuur geboren vergaat. Het zaad is gevorn «en hebben de vruchten v geoogst. De tijd van rust bi Die afbraak van het echoonh'"-'-4 gepaard gaande moed, welke als een fleurij hart van den mens kan gaa deed den mens wiens gees ontvankelijk zijn en zich ui dicht schrijven, dee hem een neéri'ae",en in woorden van dat wat geest en licha: Laat ons nu voor deze eens een paar regels citer achat van poëzie; welke oo taal geschreven werd. Das Ik een ogenblik in enkele op mijn tafel liggen en lee: naamste dat daarbij opvalt, tlef, dat voortdurend uit elk na spreekt: 'n toon van m doordrenkt verlangen. We v: in „De verlatene" een ged: Roland Holst, dat hieronder heel volgt: De wind en het grauwe w ov< En ergens over een dak v 1 De winter wordt al koud. struiken zijn Over een plek waar mijn zijn ge Ik zou vuur maken als zij bi Als eens in. dat oud varha; Maar nu sta ik, stil en den De winter wordt koud; de gin Door G. TH. BOTMAN. 57. De ooievaar ging als 'n keer, sloeg met z'n vleugels, ti tot opeens -floep!- het paal grond sprong. En, terwijl de het touw vasthielden, ploer onderdoken, nadat ze eerst 'i de hoogte in waren gevoerc ooievaar er klepperend van d paaltje meeslepend.... Zodra dit na de bevrijding n verscheen „Nacht over Java romans, die Johan Fabricius logsjaren, tijdens zijn ballingsc geland, geschreven hééft. Ook in dit *boek ontmoetei weer als den voortreffelijken denden verteller, die zelden 'i geschreven heeft, dat zijn leze begin tot einde boeien bleef In „Nacht over Java" laat h leven met een groep manner steld uit alle klassen der Indis leving, die, na de triomf der J J_eilen' de strijd voor het behi Nederlandse driekleur in de voortzet. Het is een verhaal wreedheid van den Japanner, weerloosheid van den inland< harding van den Hollander en Europeaan treffend getekend verhaal gelijkt meer een oorlo dan een roman, maar het is d,3t '£*1' d'e het sch°ne Indlê slechts bemoedigen kan En t ook op fantasie berusten mag de sfeer van het Indische land van het Indische volk op beko weer. Fabricius tekent zijn g en de mensen van dit land en i waarop hij tekent blijkt hoe telijk nog Inrftner de liefde Is. c dit land en volk gekoesterd h De Westfrlese schrijver Ja< kent de mensen ln wier middel en leeft, hij kent hun taal en hun bijgeloof en andere zwakh ook hun oprecht geloof en ht de trouw aan het land waarop boren^ en waaruit zij, in harde welvaart putten die dé eenvou bestaan opluisteren kan Soms welvaart tot %en weelde waa karakter n'et bestand blijkt te over het algemeen woekeren schamele winst en vindei, zij beid hun geluk. Van deze mensen en hun bi hu verteld tn zijn voortreft 1 „Boerenvolk", die reecis h. werd herdrukt en ook uit zijn a schenen boek- ..rijtuig voor "eeld van he V/est friese ven ovei ut-.d voor ons op Broersen heeft in laats,geuuei

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2