s NEDERLANDSE EISEN TEN AANZIEN VAN DUITSLAND en Bibbersnoet DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mijr ijnconcessies en grenscorrecties jnconcessies Drie handelspolitieke wensen Ook grenscorrecties Het eiland Borkum Slecht begin van veilig- verkeersweek Levenslang geëist tegen verrader Hij hielp Joden en illegale werkers arresteren Van nabij en verre TELEF. 346^ lit Blad Hors d'Oeiivre REACTIE IN ENGELAND. Wijziging in de Sowjet- Russische houding? oldaten op weg naar de Oost Radiorede van min. Beel Weerbericht DE ROOFOVERVAL TE SCHAGERBRUG Week van Veilig Verkeer Twee mensen levend ver brand in een auto K.L.M.-toestel verongelukt OOK SIGARETTENBON VOOR DAMES. Stadsnieuws Veertig jaar Alkmaarse Kegelbond (Nadruk verboden BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: 3. Bijlsma WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 Voortzetting oan de 114e JAARGANG No 140 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 et., elk wooro meer 8 ct„ uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, t 5.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H E. Uyldert. plv. TJ. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp :n er slecht af, want w. laar den politierechter. Hij te verhoren, maar v.-t uwachtlg, dat we geen uitbrengen. Toen werd de Udig. Hij wees naar de het ia tien voor zes, ik Snorrebaard stop ze Ir, kunnen ze daar eena na oor ze hier zijn." 4 Nov. Andijvie f 4 - '47f54; winterpeen f4 tjes f 12—f22; tomalen f.:o >ol f 8f 14sprultkool 130 '1 f 5f 17,10; gele kool 1 5 -f 14; uien f5,90—f 12; hiQ. druiven f90—f172; bloem lem I f 34 en idem n 1 rs knolselderie f 5,90—f 15,Co. -f28; selderie f 5,60f 10,89 2,50—f 7, GROENTENCENTRALÏ - 24200 kg rode kool f 4,29 j kg gele kool f 5.80-* 8.30I se witte kool f 4,20—f 6; kool f 7—f14.10; 4300 kg '1 1,80; 2000 kg peen II en ni f 4,20; 3900 kg bleten n f 4270 stuks bloem- 2e s. f 38; 28300 kg andljv.e OPGAVE roerde vee, op de Maar irdagse veemarkt van 2 1 4 November en, centrale; 26 pinken, raskalveren, centrale; 21 ren (slacht), centrale; 225 centrale; 15 oude kippen 6; 56 Jonge kippen per st. fijnen per stuk f 6—f 11. je benteen schoft". erde hl) zich om en t ziende stootte een van een dier, dat zich ontschieten. Woedend Pratt met zijn dikke miste Pratt's hoofd, even de rand van zijn huin op zijn linker barstte al de woede, binnenste gekookt had land op zijn schouder 5. Hij viel op zijn tegen- 1 greep hem bij de keel ie iets kon doen. Hij iot zijn tanden klapper- et hij hem tegen de arbij zij hadden «taan :n potige vent. Hij en voetbal, en ging week turnen. Hij had en als een hoefsmid en 1 bokskampioen. Door ad' hij den tengeren Par wat steviger aangepakt, st, en hem veel harder 1 hij bedoelde. Toen de net zijn hoofd tegen de kte, hoorde Pratt ©en end geluid, maar eerst liet op. De pijn ln zijn Parrawhite hem ge- d heftig. Hij begon de vrije hand te wrijven en zijn aanvaller. (Wordt vervolgd) Gisteravond 6 uur is aan de regeringen van Frankrijk, de Unie van Socialis tische Sowjet-Republieken, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Sta ten van Amerika aangeboden het memorandum betreffende de Nederlandse territoriale en economische eisen ten aanzien van Duitsland. De regering verwijst in haar memorandum allereerst naar de verklaring die op 28 October 1944 door haar werd afgelegd, en ter kennis van de regeringen der bondgenoten werd gebracht. In de periode, die sindsdien verlopen, is, is het mogelijk geweest een overzicht samen te stellen van de totale verliezen, die de nationale economie heeft ge leden. Daarbij is gebleken, dat, wil Nederland in staat zijn om zijn nationale welvaart enigermate te herstellen, een onontbeerlijke vereiste is, dat de be schikking verkregen worde over zekere compensaties van Duitse /ijde. Tevens zal het nodig zijn waarborgen te scheppen, die de Nederlandse economie zul len vrijwaren tegen discriminatoire Duitse maatregelen, die in het verleden ten detrimente van Nederland werden genomen. De grilligheid van de Nederlands- Duitse grens heeft in het verleden her haaldelijk tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Thans dient de situatie af doende te worden gewijzigd. Bij de bepaling van haar standpunt ten opzichte van deze grenscorrecties heeft de Nederlandse regering zich laten lei den door de volgende overwegingen: 1 verkorting van de grens; 2 verbetering van de locale verkeers- moge'.ijkheden; 3 plaatselijke verbetering van de wa terstaatkundige toestand: 4 verbeteringen van de sociaal-eco nomische toestand; 5 opheffing van plaatselijke misstan den. De verlangde grensrectificaties zullen o.a. ten gevolge hebben, dat de grens lijn tussen Nederland en Duitsland van 525 km tot 340 km zal worden terug gebracht. Dit resultaat wordt bereikt door een oppervlakte van slechts 1750 km2 bfl Nederland te voegen. Ten aanzien van de Duitse bevolking,' woonachtig in de streken,, die van Duits land zullen worden afgescheiden, heeft ae Nederlandse regering ernaar ge streefd, dat een zo gering mogelijk aan tal Duitsers binnen het Nederlandse taatsverband zal worden gebracht. Zulks vindt oa. zijn practische toepassing in het gebied beoosten Dinxperlo en Nij megen, waar met een geringere grens correctie genoegen wordt genomen dan logischerwijze in aanmerking zou ko men, een en ander op grond van de dichtbevolktheid van die streek. Volgens statistische gegevens van '39 wonen ongeveer 119.000 personen in het 'e cederen gebied. Deze bevolking is merendeels Duits. Naast Nederlanders bevinden zich ech ter in het bijzonder bij Zuid-Limburg, vreemdelingen, niet-Duitsers, onder de bevolking. De Nederlandse regering stelt zich op het standpunt, dat de autochthone be volking in bedoeld gebied die kan aan tonen, dat zij op 10 Mei 1940 ter plaatse was gevestigd, daar zal kunnen blijven wonen, In dit verband d'ent te worden opgemerkt, dat de „vrijheden van de mens" door de Nederlandse grondwet ten volle worden gewaarborgd Slechts per sonen, wier houding tijdens 't nationaal- socialistische regime opneming in het Nederlandse staatsverband onmogelijk maakt, zomede de als zodanig geïdenti ficeerde oorlogsmisdadigers, zullen moe ten worden uitgewezen. De Nederlandse regering wenst er de nadruk op te leggen, dat de beide aan gelegenheden in een enkel verband dienen te worden gezien, met dien ver stande, dat, mochten ljare economische desiderata in het bijzonder diegene, die op mijnconcessies betrekking heb ben onverhoopt niet die mate van bijval vinden, die de regering verwacht zij zich het recht uitdrukkelijk voor- Gebleken is, dat het letsel, aan de nationale economie toegebracht, derge- lijke afmetingen heeft aangenomen, dat een herstel in de vorm van toewijzing van Duits gebied, tengevolge van de omvang, die deze annexaties zouden aannemen, practisch niet te verwezen lijken zou zijn. Hr. Ms, Regering beoogt derhalve hare territoriale eisen te beperken tot de nader te noemen grenscorrecties en zou overigens de vergoeding van het toegebrachte nadeel in hoofdzaak op het I economisch terrein willen nastreven. Als eerste specifieke eisch wenst Nederland voor een tijdvak van voor lopig 40 tot 50 jaren de beschikking te verkrijgen over een aantal Duitse mijnconcessies in hoofdzaak op de linker-RUnoever, zoveel mogelijk lig gend tnssen de oostgrens van de pro vincie Limburg en de Rijn. Op het gebied van steenkool wordt 1 hierdoor de mogelijkheid geschapen de Nederlandse importbehoefte te dekken en de Nederlandse kolenbasis te ver breden, hetgeen noodzakelijk is voor de verdere industrialisatie van het land, mede in verband met de steeds toene- f mende bevo king. Van handelspolitieke aard zijn de drie ^•volgende wensen: afdoende regelingen zullen moeten worden getroffen met betrekking tot de tarieven van vervoer op de Duitse spoorwegen, wegen en kanalen, alsmede ^betreffende de haven- en opslagtarieven, zodat deze geen oneerlijke concurrentie ■meer zullen kunnen inhouden tegenover de Nederlandse havens. In bet kader van bovenstaande past J een verbod aan Duitsland tot het aan- I leggen van nieuwe kanalen, die het v I voer van de Rijn op onnatuurlijke wijze ■zouden kunnen aftappen. Nederland maakt aanspraak op waar- borgen, dat de Duitse monetaire poli- 1 zodanig zal worden gevoerd, dat zijn vitale belangen zullen worden ont- zien. •L De Nederlandse regeling heeft het I zwaartepunt van het herstel gelegd op I economische wensen, hetgeen niet weg- dat zij daarnaast moet overgaan j tot het verlangen van enkele correcties I van de Nederlands-Duitse grens. DE ANNEXATIE-PLANNEN behoudt verder strekkende eisen van territoriale aard te stellen. De regering spreekt echter de hoop en de verwachting uit, dat de redelijkheid van haar wensen te bevnegder plaatse zal worden erkend en begrepen, en ver trouwt, dat door de inwilliging van deze verlangens het Nederlandse volk in staat zal worden gesteld zijn positie in de we reldeconomie opnieuw op te bouwen. Uit de belagen tekenen wy nog aan, dat het logisch wordt geacht het eiland Borkum, dat de monding van de Eems beheerst, bij Nederland te voegen. De veilig-verkeersweek in de hoofd stad is wel zeer ongelukkig begonnen. Twee treeplank passagiers werden op de Weteringschans door een passerende auto van een tram gesleurd. Met snij- wonden zijn zij naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd en na verbonden te zijn naar hun woning overgebracht. In de vooravond reed een motorrijder de 32-jarige café-houder A. Inthout uit Amsterdam, die vermoedelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, met zijn motor met zijspan op het Damrak r.abij de Oudebrugsteeg tegen een tram de motor sloeg om waardoor de motor rijder onder de tram kwam en aan de bekomen verwondingen overleed De zij- spanpassagier is na in het Binnengast huis te zijn verbonden naar huis ver voerd. Op het Leidseplein reed omstreeks half elf een auto een fietser aan, die met een schedelbasisfractuur in het Wilhelminagasthuis werd opgenomen. PUZZLE 6. Willen de puzzelaars er even de aan dacht aan schenken dat in de opgegeven Lettergrepen het woordje ren ontbreekt en dat sa moet zijn sap. Inzendingen tot en met Donderdag. ts. DtzaMrgsant roept hun plicht. Neen, hty AR INI ER S 3E*OEPSMAMNlE! 17 tot en met 24 jaar rine Werv ingtb urea u Haag WIJ WORDEN GEWAARSCHUWD Dat de plannen der Nederlandse regering om aan haar bondgeno ten voorstellen te doen tot an nexatie van Duits grondgebied - zeer bescheidenlijk geformuleerd ÏÏS grenscorrecties - voor onze Oostelijke buren geen geheim zouden blijven, ligt voor de hand. Tot dusverre werd daarop echter van die zijde niet gerea geerd. En terecht Maar nu heeft een der Duitse Persorganen. „Der Morgen", de stoute schoenen aangetrokken wij kennen ze maar al te goed, deze hard bespijkerde schoenen - en ons eens gewaarschuwd, „dat v,ft 11 cht voor de toekomstige Deirekkingen tussen Duitsland en Nederland zou zijn" indien Ne derland Duits gebied zou wilier inlijven Nóg ligt Duitsland machteloos in de greep van den overwinnaar en reeds vernemen wij weer het bekende geluid, de dreigende stem van den Pruisischen „Schutz- mann": „Man sei gewarrrrnt!" Meent men werkelijk daar ach ter onze Oostelijke grens, dat de Nederlands-Duitse betrekkingen na alles wat Duitsland jegens ons misdreven heeft, nog slechter kun nen worden dan zij, door Duits lands schuld, geworden zijn, er alleen door het inlijven van ee> klein stuk Duits gebied? E» meent men werkelijk dat me' ons nu nog met zulk een waar schuwing intimideren kan? Van Duitse zijde wordt o heel welwillend -- erkend da Nederland aanspraak maken ma op schadevergoeding, wegens d schade die door de Duitse leger is aangericht Het is prettig di - Ien* Maar men dringt eroi f®"' dat die schadevergoeding 01 geregeld zal wordei tan „geschleden zal in de vorn tttv. Erenscorrecties. Ook da een b»H« elovend Doch een beetje zonderling uit dn mnn. van een bankroetier Al e?„ kikkerland en de Duttsc niet, toch zal hij evengoed we ten als wij, dat men nu een mat van een kikker geen veren pïtkt kreeft. LONDEN, 5 November. Deskundi gen ten aanzien van Duitse aangelegen heden te Londen zijn van mening, dat de territoriale eisen ten opzichte van Duitsland wegens hun gematigheid waarschijnlijk de minste tegenstand zul len ontmoeten. De' economische eisen daarentegen zullen, hoewel zij in prin cipe gerechtvaardigd worden geacht wegens de schade, die door de Duitse bezetting aan Nederland is toegebracht, in de practijk algemene moeilijkheid veroorzaken. De moeilijkheid is, dat elk van hen er toe bijdraagt om het totale gebrek aan betaalmiddel in de Britse zone te vergroten, een gebrek, dat thans door den Britsen belastingbetaler wordt gedekt. Het verbod van discriminatie ten opzichte van Nederlandse havens ten gunste van Hamburg, Bremen en Em- den, dat in de nota wordt voorgesteld, zou op het ogenblik geen effect jegens een Duitse regering, maar jegens de bestuurscommissie sorteren. Het is moei lijk zich voor te stellen, dat de bestuurs- autoriteiten gaarne er mede accoord zouden gaan elke toekomstige verbre ding of uitdieping van eccentiële ver bindingen in het Duitse kanalensysteem als het Dortmund-Ems kanaal en Mit- tellandkanaal te verbieden. De laatste Nederlandse eis, dat aan geen toekomstige Duitse regering mag worden toegestaan, discriminerende maatregelen op het gebied van de va luta jegens Nederland te nemen zal het gemakkelijkst worden ingewilligd. Wilson Broadbent, diplomatiek cor respondent van de Daily Mail, bericht uit New York, dat „volgens een betrouw bare diplomatieke bron die in contact staat met de Sowjet-Russische regering" Sowjet-Rusland bereid zou zijn zijn standpunt ten aanzien van de vredes verdragen met Italië en de Balkanlanden zonder veel verder verwijl te herzien. Broadbent haalt verklaringen van zijn bron aan, volgens welke Molotof bij zijn vertrek uit Parijs tijdens een particulier onderhoud gezegd zou hebben, dat de vredesverdragen zo snel mogelijk vol tooid zouden worden, dat de Sowjet-Ünie bereid zou zijn tot een compromis te ko men met andere standpunten ten einde dit te bereiken en dat alles vóór 1 Dec aanstaande geregeld zou zijn. Nieuw Holland passeerde 3 Nov. Gibraltar. Indrapoera passeerde 2 Nov. 6 uur Perim. Jchan van Oidenbarnevelt 3 Nov. te Tandjok Priok. Johan de Witt vertrok 2 Nov. van Suez naar Batavia. Dezer dagen is in de bossen bij Norg opgegraven het lijk van den inspecteur van politie te Groningen R, Pentinga, die op 4 December 1944 door de SD te Groningen werd gearresteerd en enige dagen nadien werd vermoord. Uit Indië wordt gemeld, dat er van de Smeroe op Oost-Java de 1ste Nov. een uitbarsting heeft plaats ge had, welke een zandregen van 13 uur veroorzaakte. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft medegedeeld dat in 1947 de wereld-voedselpro- ductie zeven procent groter zal zijn dan het vorige jaar. De 22-jarige van der Helm, die zich bij de Haagse politie meldde in verband met de moord in de War moesstraat te Amsterdam, heeft nog niet bekend; er blijft echer verden king tegen hem bestaan. Door Duitse ondergrondse groe pen van saboteurs en brandstichters zijn vier fabrieken in Saksen in de Sovjet-zone in brand gestoken. Deze zijn door het vuur verwoest De minister-president, dr. Beel, heeft het voornemen waarschijnlijk Woens dagavond, wanneer de betreffende nota aan de Grote Vier overhandigd zal zijn een radio-rede te houden over de in houd der nota en de problemen, welke vastzitten aan de gevraagde grenscor recties met Duitsland en de Nederland se belangen bij het achterland Duits tand. RUSTIG HERFSTWEER. Plaatselijk nevel of mist, overigens meest zwaar bewolkt met hier en daar een tijdelijke opklaring. Droog weer. Weinig wind, ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. In de Ver. Staten is het aantal mijnen, waarin gestaakt wordt, ge stegen tot 36. Er zijn besprekingen met de regering gaande, Nadere bijzonderheden Van andere zijde bereiken ons om trent de roofoverval te Schagerbrug nog de volgende bijzonderheden de boerderij van de familie van Schaik ligt eenigszins afgelegen. De indringers wisten, nadat zij den boer, de boerin en hun zoon hadden gebonden, de sleutel van de brandkast te bemachtigen. Zij roofden de gehele inhoud. De zoon des huizes kon, toen de indringers ver dwenen waren, uit ln kast een mes te voorschijn halen en daarmede de touwd( doorsnijden. Bij de rovers bevond zich een nog zeer jeugdig per soon, gekleed in plusfours. Enige da gen te voren hadden dezelfde vier personen een bezoek aan <3e boerderij gebracht. Zij wilden eieren kopen. Zij deelden toen verder mede, dat het rij wiel van een hunner was gestolen en zij beweerden, dat de zoon van den boer de dader was Zij eisten het rij wiel terug onder bedreiging, dat zij anders den zoon het hoofd zouden in slaan. Zij verdwenen echter zonder dat aan hun eis werd voldaan. Nog meer bezoek. Onze correspondent uit Schagen schrijft nog: Ook hebben de heren van het inbre kersgilde vermoedelijk een bezoek ge bracht aan de woning annex smederij van den heer van Dijk. Deze was des nachts om 12 uur thuis gekomen; er was op dat moment van onraad geen sprake. De auto waarmede de bandieten zijn gekomen was vermoedelijk een luxe of kleine vrachtwagen die geparkeerd heeft gestaan op het straatje bij de benzinepomp vóór de smederij van de heer van Dijk. Autobandensporen doen denken dat de auto in de richting Schagen is vertrokken. Achter de wo ning en smederij werden nog voet sporen aangetroffen met een indruk van een hak waaronder een hoefijzer heeft gezeten. Het spoor van het la ter teruggevonden rijwiel was nog duidelijk te zien naast het spoor van de auto. Niettegenstaande een uitge breid onderzoek tast de politie nog vol komen in het duister. 4—9 November Het parool voor vandaag, morgen, overmorgen en altijd: Rydt en loopt met verstand, De dood loert aan de kant! Dinsdagavond omstreeks kwart over zeven is er ter hoogte van het viaduct onder de voormalige Overschie een ontzettend ongeluk gebeurd, waarby twee slachtoffers zyn te betreuren. Daar tot nu toe onbekende oorzaak is daar een met stenen beladen vracht auto in botsing gekomen met een luxe wagentje, waarin twee personen geze ten waren. Door de schok vloog de luxe auto in brand en was weldra één vlammenzee. De inzittenden moeten wanhopige pogingen hebben aange wend om het portier te openen en zo doende te ontsnappen. Vermoedelijk heeft de stenenlast van de vrachtauto zulks helet. Reddingspogingen. De bestuurder van de vrachtauto heeft nog al het mogelijke gedaan om hulp te bieden, maar tengevolge van de door de benzine aangewakkerde vlammen moest hij lijdelijk toezien, hoe de in de cabine opgesloten mensen 'n zekere dood tege moet gingen. Toen de geneeskundige dienst met een tweetal wagens arriveer de, vond men niet anders dan de ver koolde resten van twee vermoedelijk jonge mensen, van wie men niet eens de kunnen meer kon vaststellen; De advocaat-fiscaal bij de Rotter damse Kamer van het Haagse bijzon dere gerechtshof eiste gistermiddag te gen den 32-jarigen schilder W H Kuik levenslange gevangenisstraf. Kuik was iti 1941 lid van het bijbelgenootschap „Jehova's Getuigen", dat een papieren actie voerde tegen de Duitsers. Hij werd gevangen genomen en teneinde aan een eventuele straf te ontkomen, verklaarde hij zich bereid den Duit sers medewerking te verlenen om het bijbelgenootschap „op te rollen". Hij hielp mee bij huiszoekingen en arrestaties en trad op als agent provo cateur. Zijn actie heeft verschillende mensen het leven gekost In 1944 werd hij tewerk gesteld bij de beruchte po litionele groep 10 en deed mee aan arrestaties van Joden en illegale wer kers Onder meer hielp hij bij de ar restatie van een Jodin, die te Hei- nenoord bij een predikant was onder gedoken. In Delft bood hij de behulp zame hand bij de arrestatie van ds. Fokkema en diens zoon Te Rotterdam schoot hij o.a, een vluchtende Jood aan, toen deze in Rotterdam-Zuid een woning binnendrong. De man werd met een schotwond naar het ziekenhuis gebiacht, en hoewel ongenezen, door de Duitsers gearresteerd en naar een con centratiekamp vervoerd waar hij niet van terugkeerde. Verdachte bekende Hij verklaarde uit' angst te hebben gehandeld en zijn vrouw en kind te hebben willen red den. Hij riep de uiterste clementie in en wilde trachten goed te maken wat hij had misdreven 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. - Een Da- kota-toestel, dat de regelmatige KLM- dienst tussen Amsterdam en Londen onderhoudt, en hedenmorgen om 8.45 onder commando van gezagvoerder Kappelmeyer was vertrokken, moest tussen Guildfordt en Dorking 'n nood landing maken. Bij deze landing werd het toestel ernstig beschadigd. Aan boord bevonden zich 15 passagiers waarvan er enkele enige verwondin gen opliepen. De stewardess, mejuffr. Corry Kans uit Amsterdam, werd met ernstige kneuzingen per ambulance naar het ziekenhuis te Guildfort ver voerd. De piloot alsmede een passa- giere, mevrouw Pearsall, liepen lichte verwondingen op. De overige passa- giérs bleven ongedeerd. In tegenstelling tot lopende geruch ten, volgens welke Vrijdag a.s. op de tabakskaarten van vrouwen geen bon zou worden aangewezen, kan het Han- delsbl. op grond van inlichtingen te bevoegder plaatse mededelen, dat wel degelijk voor de aanstaande periode een tabaksbon ook voor dames zal worden aangewezen. Een belangrijk jubileum. Deze maand is voor de kegelaars en de kegelsport in Alkmaar een bijzondere. Want de Alkmaarse Kegelbond, die in 1906 de leiding nam over de kegelsport, bestaat thans 40 jaar. Wij feliciteren de AKB met dit jubileum en alle leden en kegelvrienden zullen moeten erken nen, dat de Bond zeer veel en uitste kend werk voor de kegelsport heeft ge daan. Natuurlijk zal dit jubileum niet ongemerkt voorbijgaan en wie het aar dige feestprogramma doorleest, zal ont dekken, dat November inderdaad een „kegelmaand" zal zijn A.s. Zndag is er s middags receptie in Hotel „Irene", waar het de Bond niet aan belangstelling zal ontbreken. Dinsdag volgt dan een cabaretavond in het Gulden Vlies en Donderdag een bioscoopavond in de Har monie. Zaterdag 16 Nov. om 8 uur zal op de kegelbanen in de Unie de ope ning plaats vinden van de onderlinge wedstrijden, terwijl Zondag daarop reeds om 11 uur een aanvang wordt ge maakt met de Invitatie-Bondenwedstrijd. Van 16 tot 24 November worden de on derlinge wedstrijden voortgezet, waarna op Zaterdag 30 Nov. de viering van het jubileum besloten wordt met een gro te feestavond in „Het Wapen van Heemskerk". Tal van personen hebben zich in de loop der jaren'voor de Bond belangrijk werk gedaan. Doch dan moeten wij in de eerste plaats noemen de heer Joh. Die pen, die tegelijk met het jubileum van de Bond zijn 40-jarig bestuurslidmaat schap herdenkt. Dit is toch wel een gro te Dijzonderheid. Inderdaad de tegen woordige voorzitter is steeds de ziel van de Bond geweest. Ook H. Buys is vanaf de oprichting lid geweest Van de vele andere belangrijke figuren uit de Bond mogen bij dit jubileum nog genoemd de heren v d Berg, De Rover, Hofmeester, dr J M v Dam, Leujes en Hamburger. Onder leiding van het tegenwoordige bestuur de heren J Dupen, C H de Lange, G Oostinga, J Kok, C Klerk, C v d Cappelle, W Lagas, C Dekker en A v d Oever zal de Bond met vol ver trouwen op het gouden jubileum kunnen aanstuwen. Moge November 1945 een succesvolle kegelmaand worden voor Alkmaar. EIGEN SCHULD Gisteravond om ongeveer 6 uur heeft een aanrijding plaats gehad tussen twee auto's op de hoek van de Houttil en de L.angestraat. Een luxe auto kwam uit de Houttil en wilde recht door de Boter- straat inrijden. De wagen reed met een behoorlijke snelheid en de chauffeur wilde geen voorrang verlenen aan het uit de Langestraat komende verkeer en kwam daardoor in botsing met een mili taire wagen. De luxe wagen liep schade op aan motorkap, radiateur en bumper, terwijl de militaire auto geheel onbe schadigd bleef. Bovendien werd door de politie tegen den chauffeur van de luxe auto een proces-verbaal opgemaakt. VERENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING De zusters verpleegden in de maand October 74 patiënten ei: legden 989 be zoeken af, waarvan 373 betalende be zoeken, 583 bezoeken voor AZA en 33 gratis bezoeken. De wijkkraamverpleegsters verpleegden 16 patiënten, legden 279 bezoeken af en hebben 3 maal den doctor geassisteerd. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat op Woensdag 13 November dezes jaars, door den direc teur van openbare werken afd. Plant soenen zal worden gehouden de jaar lijkse schouw over: de Hoevervaart beginnende bij het bruggetje in de Kennemersingel; de sloot langs de Egelenburgerlaan en Ropjeskuil tot de weg naar de begraaf plaats; de Zandersloot, lopende vanaf de Sportparklaan tot aan de banscheiding van Heiloo; de sloot lopende van het Baanpad af achter langs de woningen van „Goed Wonen" tot het pad van Overdie; de sloot van de le Kanaalstraat af ten Zuiden van de huizen van het Zeglis tot het Kanaal; de sloot lopende ten Zuiden van het weiland, behorende bij „Oostwijk" en verder tot het Kanaal. Wordende alle eigenaars of gebrui kers van percelen AAN en LANGS die sloten liggende aangemaand om van de gezegde sloten en wel ieder voor zo verre zijn eigendom zich daarlangs uit strekt, de kanten af te maaien, het kroos en afgemaaide op te halen, alsmede de sloten uit te diepen en het zand, bene vens modder op hunne kosten, ter weerszijden daaruit op te halen alles op zodanige diepte en onder die boete en strafbepalingen, als bij de bestaande ver ordeningen zjjn vastgesteld. Burgemeester en wethouders voorn., A KOELMA, Burgemeester R VEENDORP, lo.secretaris. Alkmaar, 10 Oct 1946 DE ZUIVERING BIJ DE POLITIE. Bij beschikking van den minister van justitie is, op grond van het Zuiverings besluit, ontslag verleend uit zijn functie aan J. E. Staats, hoofdwaehtmeester der gemeentepolit'e hier ter stede, gerekend van 22 Augustus 1945 Zo moet volgens een Londense krant, welke beweert, „authentieke details van de bouw en de productie der Amerikaanse atoombommen te bezitten", het vreselijke wapen er uit zien. Het gevaarte is 7 meter lang en weegt ruim 4 ton. De lengte is nodig voor het ontstekingsmecha- twee delen plutonium met elkaar in iek, dat bestaat uit een buis, waarin verbinding worden gebracht. Het gewicht wordt veroorzaakt door de buis en een loden omhulsel, dat dient, om gevaarlijke uitstralingen te voorkomen, A.P. P.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1