Ontwerp-overeenkomst geparafeerd DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nederland-Indonesië Onregelmatigheden in kamp Laren Duur betaalde roekeloosheid Hors d'Oeuvre Verliefd, Verloofd en.. in „de bak" Prijsverlaging, mits K.L.M.-directeur over de ramp op Schiphol De dodenlijst Herman de Man omgekomen Geen „dienst"-snoepreisjes meer! UitgeestZaandam nog niet electrisch. De prijzen der aardappelen Zeep voor bepaalde categorieën Inflatie-monster moet terug! Aantal ambtenaren de 100,000 gepasseerd Slechts drie ontmoetingen in 't Westen Worstelingen in de lagere regionen Unie onder de Kroon is thans, door de te Cheribon gevoer de besprekingen en door het accoord dat daarbij werd bereikt, aan deze ver warring een einde gekomen? De commis sie-generaal, naar Indië gegaan om dit te bevorderen, heeft zich tenslotte genoopt gezien zich rechtstreeks in verbinding te stellen met Soekarno en wij hebben ver nomen dat oen basis gevonden is waarop het, naar men aanneemt, mogelijk zal zijn om tot overeenstemming te komen. Van nabij en verre Weerbericht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: 3. Bijlsma ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 149 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 15 woorden 75 et., elk woord meer 5 ct„ uitsluitend contam Abonnementen: f 1.10 per maand, t 8.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. t. Uyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp Tm hesnrekineen tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties over «n ontwerp-overeenkomst werden Donderdag te 13,00 uur beëindigd in de 10e vergadering welke werd gehouden ten huize van de Commissie-Generaal onder voorzitterschap van den heer Sjahrir. De tekst van het ontwerp werd door beide delegaties geparafeerd. Aneta kan daaraan toevoegen, dat de mogelijkheid zich voordoet, dat de Commissie-Generaal thans in het geheel niet naar Nederland zal terugkeren, doch dat hooggeplaatste Nederlandse functionnarissen wellicht de minister van overzeese gebiedsdelen Jonkman naar Indonesië zullen komen. Men hoopt ook, dat ten aanzien van het enige punt, waarover in de over eenkomst nog de sanctie van de Neder landse regering wordt verwacht, een 6poedige beslissing van Den Haag door de Nederlandse regering naar Batavia zal worden geseind. Maandag publicatie ontwerp overeenkomst. Aneta verneemt, dat de tekst van de ontwerpovereenkomst op Maandag 18 dezer zal worden gepubliceerd. Naar wij vernemen is door den commandant van het bewaringskamp tg Laren gistermorgen aan het depar tement van justitie te Den Haag me dedeling gedaan, dat door hem onre gelmatigheden in dit kamp zijn ont dekt Het departement van justitie heeft de politie te Laren opdracht gegeven een onderzoek in te stellen Wij verne men voorts, dat thans reeds twee per sonen van de bewakingsdienst zijn .gearresteerd, waaronder een adjudant Zij zijn ingesloten in het politiebureau te Laren Het onderzoek wordt met kracht voortgezet T>e vaandrig T N die met verlof te Streefkerk vertoefde bracht op het erf van zijn broer een explosief voor werp, dat er ongeveer uitzag als twee kaarsen, tot ontploffing Als gevolg van de ontploffing zal het slachtoffer zijn rechterhand en een oog moeten missen, terwijl voor het behoud' van 't andere oog wordt gevreesd MINISTER. Ik droomde, dat ik minister was en dat de portier een schamel jr-vrouwtje binnen liet, dat verlegen bij de deur bleef staan. „Edelachtbarezei ze. I „Excellentie", verbeterde de portier. „Ga jij nou maar bij de voor deur staan", zei ik „Wat is er aan de hand, vrouwtje?" I „M'n man is loodgieter", zei ze „en nou heppie een kraan ge- maakt. Dat kostte vroeger een gulden en nou heppie d'r een riks i voor gerekend". „Dat moet je man weten", zei ik, „daar heb ik geen verstand van". „Ja, dat zei m'n man ook Excel lentie, maar d'r is zo'n kerel van de prijsbeheersing geweest en die 'hep 'm op de bon geslingerd En alles is toch veel duurder gewor den, de grondstoffen en de lo nen...." „U kunt U schriftelijk beklagen bij kamer veertien, zesde afde ling", zei ik, „maarikvrees.dat t U niet veel zal helpen. Als mi nister moet ik zorgen, dat de men sen niet afgezet worden." „En m'n man zeit, dat U 'n j tweetje op de derdeklas spoorwa gens hep laten schilderen en dat we nou tien cente op een brief motte plakken". „De grondstoffen", zei ik, „O, nee de lonen. Zou U voor 'n dubbeltje een brief naar Maastricht willen brengen?" „Ikke niet". „O, zo." Ja, dat zeit u nou, maar wan neer wordt de boter nou es goed koper en de suiker en...." „Stil, vrouwtje", zei ik, „we zijn met het allernodigste begonnen. De jenever...." ,rJa, ja", zei het vrouwtje, „dat heb ik gemerkt. M'n man dronk elke Zaterdag vier borrels in D« Gekroonde Mier", en nou neemt ie d'r zes, omdat ze zo goedkoon zijn." Ik drukte op het belletje en de portier deed de deur zo vlug open dat ik begreep, dat hij had staan luisteren. „Laat die dame buiten", zei ik I „kom jij zo dadelijk nog even t terug". I „Had U nog wat, Excellentie?" HL vroeg hij even later ..Jij bent een volksman", zei ik I „Wat zullen we nou eerst veria gen, de boter of....?" inï?ee' nee"> zei hij. „Die botei slikken ze wel. De sigaretten, Ex- £2 tie Drie maanden lang dub bele rantsoenen tegen een kwartje rrwÖ°°Je> om de zwarte handel te bestrijden". „Zou je denken?" vroeg ik weifelend. „D r zal nooit zo'n populaire mi- ?«S geweest zijn", verzekerde hij my. „Goed", zei ik, „laat me alleen- ik moet er over denken" Hij stoot; de deur zo zachtjes, dat ik niet eens merkte, dat hij weg was. KREEFT. Zij waren verliefd en verloofd, hij, Zoetemeijer en zij, Zoetebier, beiden uit de hoofdstad, schrijft de N. Ap. Crt. Wanneer je verloofd ben,t, dan dien je beiden één van zin en één van willen te zijn. En als dan de namen nog zoveel gemeen hebben Was 't zoet of was 't niet zoet? Dies trokken ze getweeën naar Apeldoorn en lieten hier een lodderoog vallen op een paar fietsen. In Hattem zijn ze aangehouden, Zoetemeijer en Zoetebier dan. En ze hebben nu gra tis onderdak. In hetzelfde huis, maar gescheiden. Na de ontzettende vliegramp op Schiphol. Wrakstukken van het veron gelukte vliegtuig, de PH-TPW, op de plaats des onheils. ANP (Van onzen parlementairen redacteur) Krachtig wordt gestreefd naar prijs verlaging van nieuw op de markt te brengen artikelen en goederen, zo deel de de minister-president dr L J M Beel in de Tweede Kamer mee Verla ging van handelsmarge wordt bevor derd ten aanzien van textiel, glas, me taal, huishoudelijke artikelen en bor stelwaren Mits voegde hij er ijlings veiligheidshalve bij de buitenlandse grondstoffenprijzen niet verder stij gen In een gistermiddag te 's-Gravenhage gehouden persconferentie naar aanlei ding van het vliegtuigongeval te Schip hol deelde de directeur van de KLM, de heer Plesman, mede, dat het vliegtuig om 19,23 uur boven de Haarlemmermeer verscheen Het kreeg landingsbeurt nr. Het toestel vloog in de richting van het vliegveld. Vervolgens werd een afvliegrichting in de richting Amsterdam gekozen. Er was dus nog geen sprake van een landingspoging. Hierna vloog het toestel wederom over de peilinrich ting. Ket kreeg toen grondzicht en maakte een linkerbocht teneinde met de landing te kunnen beginnen. Om 19,48 uur beëindigde de radiotelegrafist het contact met het radarstation op het vliegveld. Een halve mimiut later stortte het toestel omlaag aan de Zuid-West rand van het vliegveld. Het toestel stort te in de aanvliegrichting van de lan dingsbaan naar beneden. Het had nog moeten doorvliegen tot de landingsbaan Öp het moment, dat de ramp gebeurde had het Dakota-vliegtuig volgens taxa tie een hoogte van 90 100 M. De heer Plesman vermoedt, dat ver lies van snelheid de oorzaak is ge weest van de ramp. Op het laatste ogenblik schijnt de piloot de landing te hebben willen uitstellen. HU schijnt vol gas te hebben gegeven om zich weer op een nieuwe landing voor te bereiden. Dit was evenwel niet meer mogelijk, aangezien het toestel in „overtrokken toestand" was geraakt. Het toestel moet dan landen, aldus de heer Plesman. Tot voor de op het laatst gemaakte bocht verliep alles normaal. Er was een laag wolkendek, maar het zicht bedroeg tenminste 2 km. Dergelijke vliegtuigon gelukken, aldus de heer Plesman, zijn meer gebeurd. Wanneer een vliegtuig bestuurder bij een dergelijke landing zijn ogen op de grond gericht houdt en tegelijkertijd maatregelen wil nemen om een nieuwe landingspoging voor te be reiden, dan is dit nauwelijks meer uit voerbaar. Na het verkrijgen van grond zicht had de piloot zijns Inziens niet moeten landen, maar gewoon verder moeten vliegen en de landing moeten voorbereiden. 's-GRAVENHAGE, 15 November Tot de omgekomenen bij de ramp van het KLM-vliegtuig behoort o.m, de letterkun dige Herman de Man, het pseudoniem voor Salomon Herman Hamburger Hamburger werd 11 Juli 1898 te Woerden geboren, zodat hij de leeftijd van 49 jaar bereikte Na aanvankelijk in de handel werkzaam geweest te zijn, ging hij in de journalistiek, waar hij zich tevens als schrijver van formaat ontwikkelde Tot 1936 bekleedde De Man de functie van waarnemend directeur van de Algemene Uitgevers Maatschappij NV Tot zijn voornaamste werken behoren* Rijshout en Rozen (1924), „Het wassend water" (1926), dat bekroond werd door de Maatschappij ter Bevordering van de Nederlandse Letterkunde In 1932 schreef Herman de Man zijn eveneens zeer be kend geworden werk „De kleine wereld" en „Maria en haar timmerman" Hierop volgden achtereenvolgens „Een stoom schip in den mist" (1934), „De barre win ter van negentig" (1936), „Scheepswerf, De Kroonprinces" (1936) „Maria, of hoor de wedrPartij" (1936), „De' Koets" (1937) en „Aart Luteyn" (1937) In 1938 verwierf De Man de Tollens- prijs Laatstelijk was hij werkzaam te Wil lemstad op Curagao, waar hij de functie van directeur van de Curagaose Radio- omroep bekleedde De nadere bijzonderheden over de slachtoffers van de vliegtuigramp luiden: P A Josephs, werkzaam bij de B P M, wonende te Londen; ir J Vet, secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Den Haag; H J v Arkel, werkzaam bij de Billitonmaatschappij, wonende te Wasse naar; E L van Musscher, werkzaam bij de Billitonmaatschappij, wonende te Den Haag; dr J Ridder, werkzaam op het mi nisterie van financiën, wonende te .Den Haag; W E A M König, wonende te Den Haag; K Sperna Weiland, werkzaam op de afdeling propaganda en publlcteit bij de KLM, wonende te Den Haag; U R Mo- seley, uit Londen; M A Elias uit Den Haag; W L Elderson, radio-technicus van de KLM, wonende te Londen; Herman de Man, omroepleider van de Curacaose ra dio-omroep, wonende te Eindhoven; ma joor G N Weston, wonende te Rotterdam (Engelsman); mevrouw A P Ulrich—de Groot, wonende te Rotterdam; L H Lam- bo, officier marinestoomvaartdienst; mevrouw H A Lambo-Goats, Fomford; M M Buschman te Lisse;. F M Burgis uit Londen; J Kooiman, eerste stuurman vd Holl stoomboot mij; Lt-kol C Tonnet uit Vorden; R A Witham uit Chelmsford (Essex); EMM van Vlijmen, uit O ver veen; Bemanning; E J H F Moreton, ge zagvoerder, wonende te Rotterdam; W L Milo, radio-telegrafist, Amsterdam; H L Vos, radio-telegrafist, wonende te Am sterdam; H H J Tiemans, boord-mecano, wonende te Amsterdam; mej J M Lam mens, stewardess, wonende te Noordwijk De begrafenis der slachtoffers De KLM-persdienst deelt mede, dat, voor zover de familie geen andere wen sen kenbaar mocht maken, de slachtof fers Dinsdag as. gezamenlijk op een der Amsterdamse begraafplaatsen ter aarde zullen worden besteld. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar de minister van Financiën, prof mr P Lieftinck, in de Tweede Kamer medeelde, heeft de Ministerraad een besluit uitgevaardigd tot beperking van het gebruik van auto's in over heidsdienst Duideijk zullen die woor den „Dienstauto" moeten worden aan gebracht, dat zal misbruik tegengaan Er komt voorts een direct onder den Secretaris-Generaal staanden ambts naar om uit te maken, wie recht heeft op gebruik van een auto Daarbij wordt een centralisatie van het wagenpark doorgevoerd LAATSTE CONTINGENT NAAR INDIë De Legervoorlichtingsdienst meldt: Op 29 November aanstaande vertrekt vanaf de Merwedehaven te Rotter dam het ms „Sibajak" met het laatste contingent en aanvulling van de 7 De- cemberdivisie naar Indië Naar wij van d© afdeling Electri- flcatie der Nederlandse Spoorwegen vernemen, zal na de technische proefrit, welke gisteren op het baan vak Zaandam-Uitgeest is gehouden, voorlopig nog geen officiële dienst- regeling voor het publiek worden uitgevoerd. Het gebrek aan voldoen de materiaal is hiervan de oorzaak. Vermoedelijk zal eerst regelmatig electrisch worden gereden, zodra ook het baanvak Uitgeest-Alkmaar ge reed is. Alleen bij versperring der stoom- tractie en bij bijzondere gelegenhe den za! langs de Zaanstreek door electrisch© rijtuigen worden dienst gedaan. Bij de beantwoording van de vragen van den heer Suurhoff over de stijging der aardappelprijzen heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, de heer Mansholt, gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat a.s Maandag de prijzen der aardappelen (voor de telers) worden vastgesteld op 6 a 7 cent per kg. Daarbij komt het be- waarloon Voor de consumenten zal dat neerkomen op il cent voor zand- en 12 cent voor kleiaardappelen. Van de zijde van het ministerie deelt men ons nog nader mede, dat deze con sumptieprijzen zullen ln gaan op Maan dag 25 November. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat de plaatselijke distribu tiediensten op nader bekend te maken tijdstippen ranitsoenbonnen voor zeep voor vuile arbeid zullen uitreiken Zij, die in aanmerking komen voor zeep voor vuilen arbeid ontvangen voor de 13e periode 1946 en in de ie en 2e periode 1947 een rantsoen zachte zeep en een rantsoen waspoeder Zij die zéér vuile arbeid verrichten, ontvangen voor genoemde perioden vier rantsoenen zachte zeep en één rantsoen waspoeder Artsen, verpleegsters enz ontvangen voor bovengenoemde perioden rant soenbonnen vor huishoudzeep of toi letzeep De portretten der leden van de bemanning en de stewardess van het KLM-vliegtuig PH-TPW, die by de vliegramp op Schiphol om het leven kwamen. VInr: Moreton (gezagvoerder), Milo (2de piloot), H. L. Vos (radio-telegrafist), Tiemens (boordmecano) en mej. Lammens (stewardess). mende afhankelijkheid van het buiten land. door de lening-politiek. De rege ring zo ging de afgevaardigde voort dacht het inflatiegevaar te keren door een consequente geldsanering, doch noch de zwarte handel, noch het inflatiege vaar konden afdoende worden bestreden. Corruptie en zwarte handel gaan altijd samen met distributie en prijsbepaling, aldus mr de Wilde. De oud-minister begeerde in de pa thologische toestand der financiën eerst een diagnose; een vaststelling van de In het eerste district ontvangt Emma het Rotterdamse RFC, waarbij twee volkomen gelijke ploegen (zelfs de score is practisch dezelfde) tegenover elkaar komen en er dus hard gevochten zal worden om de plaats op de ranglijst. De overige wedstrijden in deze afdeling zijn uitgesteld. De herboren leider in de tweede afdeling, Neptunus, zou tegen Stormvogels gaan spelen, welke ontmoeting echter eveneens uitgesteld is. Daar blijven nu over één der andere prominenten, Volewijckers, die naar Delft reizen om DHC tegenover zich te vinden, waarop ze reeds 4 punten voorsprong hebben, alsmede een wedstrijd DOS—HBS in Utrecht. Wij kunnen nog niet zien,< dat het HBS zal gelukken de onderste plaats te ver laten. DE MOTIE-ROMME AANVAARD De Tweede Kamer heeft gistermid dag de motie van den heer Romme cs betreffende de afvaardiging van een aantal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal naar Suriname en de Nederlandse Antillen, zonder hoofde lijke stemming aangenomen District Hl Slechts één wedstrijd in het Oosten, AGOVV-Tubantia in Apeldoorn AGOW dat verleden week heel verdienstelijk van zich afbeet, door Wageningen met 3—1 te slaan krijgt zodoende een mooie gelgenheid om zich naar de bo venste lijsthelft op te werken Het Zuidelijke district Helmond leverde vorige week goed werk .(6—3 op RK TVV) en krijgt nu Willem II op eigen terrein Een mooie kans voor de gastheren, om te tonen of hun opmars ernstig bedoeld is Het flinke Vlissingen moet op reis naar Longa, om hun „Luctor et Emergo" te trachten waar te maken NO AD krijgt Helmondia op bezoek en zal ongetwijfeld trachten zijn repu tatie te handhaven, die het deelt met Veendam, nl nog steeds ongeslagen te zijn De vierde en laatste ontmoeting in deze afdeling is VVV4—BW, twee clubs, die niet speelden vorige weel? en waarvan de laatste tot nog toe de sterkste was In het Noorden In het vijfde district wordt een vol ledig programma afgewerkt, waarvan lijstaanvoerder Heerenveen deze keer naar Drente trelrt, om tegen Emma zijn (Van onzen parlementairen redacteur) Op de tweede dag der algemene be schouwingen in de Tweede Kamer was de niet zo lange, maar kloek-heldere rede van den oud-minister van financiën, mr J A de Wilde (AR) verreweg de belang rijkste. Deze zo deskundige spreker noemde de huidige financiële toestand des lands „zeer ernstig", maar hij toonde zich verheugd, dat de minister van fi nanciën thans „meer bewindsman dan professor" blijkt te zijn, door getoonde zin tot realiteit. Volgens mr de Wilde kon het inflatiegevaar niet uitblijven, en middelen tot ezondmaking. Die pioeten een tweede gevaar achtte hij de toene- voor iéder duidelijk zijn, wil de regering de volle medewerking verkrijgen van volk en ambtenaar om het inflatiemon ster terug te dringen. Volgens minister P Lieftinck sluit de gewone dienst op de begroting voor '47 met een saldo van f 90 millioen, maar dat bestreed mr de Wilde, want zo vroeg hij er komen nog de verhoging der salarissen (o.a de onderwijzers) en de voorziening voor de ouden van dagen, samen wel f 300 mil lioen kostende Dus is er déérdoor al een flink tekort Maar er is nog meer.... De belasting-opbrengst is geraamd op f 2205 millioen, maar daarbij zijn f 123 millioen van achterstallige belasting, dat is dus ook maar voor één keer. En: de gemeente-financiën zijn nog niet gesa neerd, dat zal óók geld kostenI Voorts is de vlottende schuld opgelopen tot 7 8 milliard gulden, die moet worden gecon solideerd en dan tegen meer rente. Mr de Wilde vervolgde met te verze keren, dat er op de militaire uitgaven veel te bezuinigen valt, en tegen het lijntrekken van ambtenaren moet worden opgetreden omdat er teveel zijn; in '39 waren er 40,652, thans 119,276! Men dient bij de bezuinigin gen zeker niet voor „kleinigheden terug te deinzen, vond de afgevaar digde, anders komen we er niet. Slechts krasse maatregelen kunnen het vertrouwen doen terugkeren. De oud-minister vond het vreemd, dat de minister telkens andere cijfers geeft om trent de Staatsschuld; 't laatst noemde hij f 22 milliard „Elk kind, in Nederland geboren, br* ngt een schuld mee van f 2500!" riep mr de Wilde uit. Ten aanzien van de leningen ln het buitenland vroeg de AR-afgevaardigde hoe de regering de f 750 millioen, die op korte termijn werd geleend, denkt terug te betalei En wordt aldus de oud-minister niet teveel crediet ge bruikt voor Nederlandse bureaux in het buitenland en voor allerlei reizen over onze grenzen? Het laatste verslag van de Alg Rekenkamer legt op dit euvel de vinger Het verdere debat bracht weinig op merkelijke of nieuwe gezichtspunten Het antwoord is nu aan den minister president positie hoog te houden Be Quick ziet nummer twee van de lijst Sneek met belangstelling en goede moed komen, omdat hier gestreden wordt om twee de, voor Sneek wellicht eerste plaats De ongeslagen ploeg van Veendam speelt thuis tegen HSC, dat vorige week mooi werk leverde en wij vra gen- ons af, of Veendam zich zal kun nen handhaven GVAV speelt tegen Leeuwarden op eigen terrein en in de lagere regionen staat een ontmoeting AchillesFrisia op het program De zesde afdeling Maurits—MVV is uitgesteld Overi gens is het hier drukker dan verleden week De Sittardse Boys gaan tegen Eindhoven spelen, om hun plaats aan de kop te verdedigen Verliezen kun nen ze die in geen geval, daar ze met drie punten voorsprong de leiding hebben De Philipsmensen ontvangen Juliana, waardoor er in Eindhoven zwaar gestreden zal worden, te meer daar ook de Spechten thuis spelen te gen Sportclub Emma wat ook een fel le ontmoeting belooft Brabantia ver laat de eigen velden en gaat zijn ge luk beproeven tegen Bleijerheide, om opnieuw te trachten zich wat op te werken MIDDEN Augustus 1945 werd, op in stigatie of in ieder geval met mede werking van Japan, door Soekarno en Hatta de Indonesische republiek uitge roepen. Ruim een maand later moesten de Japanners de wijk nemen voor de op Java gelande Britse troepen en er kwam een einde aan hun invloed en gezag in het schone eilandenrijk. Soekarno echter wist zich te handhaven, ook onder het tijdelijk bestuur der Engelsen en onze regering kwam voor de zware taak te staan om met de leiders der Indonesische republiek naar overeenstemming te stre ven door overleg en een wijze te vinden waarop deze republiek opgenomen zou kunnen worden in het kader van het ko ninkrijk. Dat het de Nederlandse rege ring daarbij aan goede wil om aan de wensen der Indische volken tegemoet te komen niet ontbreken zou was sinds lang wereldkundig gemaakt. Reeds op 6 December '42 had onze Koningin, in een radiorede een Rijksconferentie in uit zicht gesteld en het tot stand brengen van een Rijksverband, waarin Nederland, Indonesië, Suriname en Curagao opgeno men zouden zijn en waarin zij, ieder op zichzelf, de eigen inwendige aangelegen heden in zelfstandigheid zouden kunnen behartigen. De Iidische republikeinen hadden echter de uitvoering van dit plan niet afgewacht en voor een deel van Nederlands-Indië de republikeinse re geringsvorm gepropageerd en ingesteld, met alle verwarrende gevolgen van dien. Nationalistische hartstochten kennen geen geduld. Dit klinkt veelbelovend; doch zijn daarmee alle moeilijkheden uit de weg geruimd? Er is reden om het te betwij-- felen, want wij vernemen ook, dat de commissie over bepaalde punten nadere besprekingen met de Nederlandse rege ring zal moeten voeren. Waaruit valt op te maken dat er van Den Haag nog enige concessies worden verwacht. De „Unie" van het koninkrijk der Neder landen met de Verenigde Staten van Indonesië is volledig aanvaard, doch een der vele moeilijkheden is, dat de federa tie van alle Indische bevolkingsgroepen, welke federatie de Verenigde Staten zou moeten vormen, nog niet bestaat. Men verwacht dat met het tot stand brengen daarvan nog wel enige jaren gemoeid zul len zijn. WELKE vorm deze Unie heeft is, op het ogenblik dat wij dit schrijven, nog niet opgehelderd. Volgens een ver klaring van den minister-president zal de Unie inderdaad zijn wat de naam aanduidt: een vereniging van de Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. Beide delen van de Unie zouden door de Kroon worden be heerst. In ieder geval mag men verwachten, dat er van vijandelijkheden tijdens het overleg dat voortaan zal worden gevoerd, geen sprake meer zal zijn en dat de In dische extremisten, voorzover deze zich nog deden gelden, zullen worden inge toomd. Voorts, dat ook Nederland de hand zal kunnen hebben in het tot stand brengen van de federatie en daarbij al licht een leidende functie zal kunnen vervullen. Er blijft echter nog stof tot vragen te over, want wij, hier in Neder land, tasten nog volkomen in het duister omtrent hetgeen te Cheribon in werke lijkheid werd bereikt. Wij zullen nadere berichten moeten afwachten. Reden tot jubelen is er, naar het ons toeschijnt, voorshands niet, al is men, in financiële- en handelskringen te Batavia optimistisch gestemd. Wij zullen moeten afwachten tot onze regering aan de volksvertegenwoordiging de opheldering verstrekt waarop deze aanspraak maken mag. Doch hoe het zij, de overeenstemming, zo deze tenslotte een definitief karakter blijkt te dragen, hetgeen men aannemen mag, is zeer ze ker met grote offers gekocht. U. Tengevolge van een explosie in de Koh-i-noor kolenmijnen bij Mostt in Noordwest Bohemen zijn 52 personen, o.w. zeven krijgsgevangenen, gedood Te Bremen hebben eeh 1500 mensen gedemonstreerd tegen vordering van hui zen door het Amerikaanse militaire be stuur Door de Amerikaanse legerautoritei- ten is bekend gemaakt dat, de laatste van de ongeveer 89000 Duitse krijgsgevangen nen, die thans door het Amerikaanse le ger in Europa worden vastgehouden, op 1 Juli 1947 zullen zijn vrijgelaten. Op 17 November aanstaande zal voor het eerst in de geschiedenis een straal vliegtuig met volledige passagiersbezet ting van het ene land naar het andere vliegen, namelijk van Londen naar Parijs. Het Volksgerechtshof te Leitmeritz heeft den 47-jarigen Theodor Hohaus, voormalig bewaker in het concentratie kamp te. Theresienstadt, vrijgesproken op grond van zijn buitengewoon menselijke houding, die hij in dit kamp tegenover de .gevangenen aannam. Door een hevig noodweer te Rome zijn twee personen om het leven geko men en een duizendtal dakloos gewor den. Honderden huizen werden over stroomd of bezweken door grondverschui vingen. WEINIG VERANDERING Meest zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist en plaatselijk lichteregen of motregen, wein'g wind, iets kouder.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1