Belang van stad en land Dr. ANNA SCHOO S. KRC STAD EN OMGEVING De gezinswoning Teraardebestelling A. Kooger „Loat 't mer kuuln, 't löp wel lös" Meervoudige Kamer AGENDA Wij luisteren morgen naar Heiloo. Coöp. „Help U Zelf" De toestand der HSV-spelers Bergen voert straatbelasting in Voorziening lesruimte en personeel Kaasmarkt en kaasbeurs Een Medisch-Opvoedkmidig Bureau te Alkmaar Gesticht onder auspiciën van „Volksherstel" Koedijk older Heer-Hi peil adeel voor de klei tuindersbëdrijven' Alkm. Biljartcompetiti- Advertenties Geen Spreekuur Th. VAN BEEK i Architecte Staal-Kropholler de Ver. van Huisvrouwen. Gistermiddag heelt de Amsterdamse architecte, mevrouw M. Staal-Krophol ler, voor de Alkmaarse Ver van Huis vrouwen in de Muziektuin het woord gevoerd naar aanleiding van de enquê- ie betreffende de gezinswoning. Na ingeleid te zijn door de voorzitster, mevrouw Swanenburg de Veye, betoog de spreekster, dat de thans heersende woningnood aan de architecten een voortreffelijke gelegenheid biedt om plannen te maken en een ideale oplos sing voor allerlei woning-problemen te zoeken. Na het bouwverbod in 1942 zijn veel bouw-technische en bouw-esthetische krachten vrijgekomen, die met animo hun tijd en energie gegeven hebben aan plannen voor de wederopbouw en in het bizonder aan die voor de na-oorlogse woningbouw. Overal kwam de particuliere belang stelling op. Ir. Ringers heeftin het weekblad „Bouw" uiteengezet hoe hij zich de wederopbouw dacht. De finan- tiële moeilijkheden en het gebrek aan materia!e|| hebben het onmogelijk ge maakt de plannen ten volle te verwe zenlijken. Amsterdamse bouwondernemers heb ben aan een groep architecten opdracht gegeven ontwerpen te maken voor stadsuitbreiding met bebouwing, en vooraanstaande architecten namen het initiatief om alle Nederlandse architec ten te verenigen, teneinde tezamen het probleem van de na-oorlogse woning bouw te bestuderen. Spreekster wees erop, dat de eigen schappen die de volkswoning hebben moet, zowel wat practische indeling als wat esthetische vormgeving betreft nog nooit met zoveel belangstelling bestu deerd zijn als thans. De gezinswoning moet zowel gelegenheid bieden aan het gezinsleven als geheel, als aan de af zonderlijke leden ervan om zich geheel naar individuele behoeften uit te leven, en daarbij moet rekening gehouden worden met allerlei hinderlijke lasten die het moderne stadsleven veroorzaakt. Een dezer lasten is bijv. de geluidshin der. Er moet met de keuze van het ma teriaal en ook met de bouw-constructie naar worden gestreefd de "voortplanting van het geluid zoveel mogelijk te beper ken. Voorts moet naar een doelmatige centrale verwarming der woonruimten worden gestreefd. Verder moet de architect aandacht schenken aan de eigenaardigheden van iedere stad en streek, in verband met het karakter der bevolking; aan het ka rakter van de grote en van de kleine stad, aan de eisen die de forens, de fa- brieks-employé of de landbouwer kan stellen, zowel wat de bouw als de lig ging der huizen betreft. Vervolgens behandelde spr. de ver schillende typen van huizen, de ligging der woningen ten opzichte van de zon en de indeling der gezinswoning, waar over door de Ver. van Huisvrouwen thans een enquête wordt gehouden en zij wekte haar gehoor op vooral geen gele genheid voorbij te laten gaan om in de besturen van woningbouw-verenigingen zitting te nemen, omdat de huisvrouw uiteraard meer dan de man belang heeft bij een practische woning-indeling. Tenslotte beantwoordde spr de, vraag of het beroep van architecte voor de vrouw een wenselijk beroep is, in beves tigende zin. Aanleg voor wiskunde en techniek is ook bij meisjes niet zeld zaam en dat het de vrouw aan artistie ke begaafdheid allerminst ontbreekt be hoeft niet nog te worden aangetoond. Na de pauze stelde de voorzitster de talrijke aanwezigen in de gelegenheid aan de spr. vragen te stellen en van deze gelegenheid werd druk gebruik ge maakt. Het is voor de Alkmaarse Ver. voor Huisvrouwen een zeer leerzame middag geweest Gistermiddag werd op de Algem. Be graafplaats te Alkmaar het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen den heer A Kooger, bekend musicus en voor de oorlog lange tijd muziekrecen sent van de Alkm. Courant. Er was veel belangstelling van fami lie, vrienden en bekenden en van de leden der Remonstr. Gemeente, die zich allen achter de baar schaarde. Na dat de kist in de groeve was neergela ten, werd na een eerbiedige stilte het woord gevoerd door ds. Rappold, de vrouwelijke voorgangster -van de Rem. Gemeente te Alkmaar, waarvan de over ledene lid was en tevens organist. Spr. bracht eerst namens de familie hartelijke woorden van dank^voor de getoonde belangstelling en herdacht daarna op gevoelvolle, eenvoudige en toch zo treffende wijze den overledene, wiens gehele leven in alle opzichten eenvoud en bescheidenheid was geweest. Een goed mens, wars van alle uiterlijk vertoon. Spr. eindigde met het „Onze Vader". Deze teraardebestelling was ze ker geheel in de geest van den-overle dene en maaktte zeer veel indruk. Gisteravond hield de Overijselse ver eniging „Loat 't mer kuuln, 't löp wel lös" in café Switzer een z.g. kermis avond. Zoals de voorzitter, de heer Wester- hof, in zijn welkomstwoord mededeelde, was deze avond in elkaar gezet om het gat in de kas te stoppen. Daarom was het wel jammer dat de opkomst, door het slechte weer, niet zó groot was als men had verwacht. Maar de goede stem ming was er dadelijk en de aanwezigen waren volkomen bereid aan het doel van de avond mede te werken. Er waren di verse kermistentjes opgesteld, zoals Roulette," hengelen enz. Verder verleende de heer de Boer als accordeonist zijn medewerking, terwijl radio Buisman de dansmuziek op de cramofoon verzorgde. Het was een zeer geanimeerde avond. SCHUREN OP SLOT! De politie vestigt de aandacht op het feit dat het de laatste tijd heerhaalde malen is voorgekomen dat fietsen zelfs uit de schuurtjes achter de hulzen zijn gestolen. Laat een leder er dus voor zorgen dat dit kostbaar bezit bij het Invallen Jer duisternis achter slot en grendel zit. Meestal worden deze diefstallen nl al vroeg in de avond gepleegd. Een gewaar schuwd man telt voor twee! BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Adrianus, zoon van Jacöb Zomerdijk en G C Bolten Gustaaf A, zoon van Gustaaf A Josée en M J Hees been. GEHUWD: Jan Schats en Elisabeth den Das Remmert S P Bregman en Aagtje Visser Teunis van de Ridder en Alida van Baaren. OVERLEDEN: Suzanna T M van Gie- zen, oud 37 Jaar, gehuwd met J G ter Voort Maria Dingerdis, oud 46 jaar, ge huwd met J Mijnen Maartje de Boer, oud 86 jaar, wed van P Bos, AFHALEN BONKAARTEN Degenen, wier geslachtsnaam begint met de letters I en J kunnen op Donderdag 21 November hun bonkaarten 701 afhalen aan het uitreikings lokaal in de Ridderstraat. SNOEILES Voor de op Initiatief van de Commissie voor Landschapsschoon in Hollands Noor- derkartier door de Heide Maatschappij te organiseren snoeiles gaven zich reeds veel gegadigden op. Het staat al vast, dat de snoeiles te Alkmaar zal worden gehouden op 13 en 14 December a.s. Tot uiterlijk 1 December kunnen lief-! hebbers zich nog Aanmelden bij den se cretaris van bovengenoemde commissie. Th P H Wortel, Bergerweg 78, Alkmaar. UITSPRAKEN. Annie T Batrtsch te Velsen-N (dief stal) 2 jaar met aftrek. Theodorus W. Burger te Velsen-Noord (diefstal) 2 jaar met aftrek. Johan P. de Jonge Schoorl (diefstal) jaar bijzondere strafgevangenis voor jon gelieden. Jacobus V. te Amsterdam (diefstal) 10 maanden met aftrek, waarvan 5 maan den voorwaardelijk. Hermanus O. te Amsterdam (diefstal) 1 jaar 6 maanden met aftrek. Dirk S. te Hoorn (diefstal) 8 maanden met aftrek. Jan V. te Medemblik (zedenmisdrijf) 12 maanden, waarvan 6 maanden voorwaar delijk. M RECTIFICATIE Ons verslag over Dindua is gisteren abu sievelijk geplaatst onder „Êgmond Bin nen". Tevens schreven wij„die tot leven wordt gewekt en tevens door een „zwak momentje" weer tot mummie wordt" en ook over mevr. GroefsemaSchoen en d^r. heer R. Morsch. Donderdag Harmonie 8 uur Gekooide Jeugd, 14 Jaar. Victoria 8 uur I'll be your sweetheart. Beneden 14 jaar, zonder geleide geen toe gang. Cinema Americain 8 uur De Winterko- ningin, 14 jaar. ABT 8 uur De witte Gorilla, 14 jaar. Wapen van Heemskerk, 8 u, Toneelver eniging „Jong Leven' met „Jeugd verzet zich"t Hilversum I: .301 M 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur Nieuws 8,45 AVRO Symphonle- concert 9,15 Morgenwijding 12 Klein vrouwenkoor 14 Voor de vrouw 16,15 De camera loopt 18,15 De stem van de viool 20,15 Concertgebouworkest 22.45 Nederland in de wereld 23,30 Hoogste tijd, heren Hilversum n: 415 m: 7, 8, 13, 20 en 22 uur: Nieuws - 8,15 KRO Pluk de dag 10,15 NCRV morgendienst 11 KRO „De Zonnebloem" 12,03 Fluitrecital 14,40 NCRV „Voor de Vrouw" 16 3ijbelle- zing 16,45 Zangrecital 18 Populaire orgelbespeling 20,05 Holland zingt 22,45 Avondoverdenking 23 Pianorecital Gisteravond had de jaarlijkse algem. vergadering ven boveng. Coöperatie plaats in het Brunogebouw. De voorzit ter, de heer H Pel, memoreerde de goe de vooruitgang die er over 't algemeen in de Coöperatieve beweging viel te constateren. Mededeling werd gedaan, dat Vrijdag a.s. de nieuwe winkel zal worden geopend voor het publiek en dat Donderdagavond de officiële opening in het Gezellengebouw gevierd zal wor den Bij de ingezonden stukken was er een schrijven van de R-rijsbeheersing. Door het bestuur zal aan den burge meester mededeling worden gedaan, dat het bereid is aan deze Prijsbeheersing mede te werken, door eventueel zitting te nemen in de plaatselijke commissie. De winst- en verliesrekening werd goedgekeurd, evenals de balans. Het di vidend werd vastgesteld op 5K pet. voor rie ledenverbruikers en 2Vz pet. voor de verbruikers. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat met algem. stemmen werden herkozen de heren Pel en Dek ker en werd gekozen de heer W. Kaan dorp. In de Raad van Toezicht werd herkezen de heer J Lammers en gekozen de heer W. Maas. Medegedeeld werd nog, dat as. Zaterdag de d'vidend-uit- kering gal plaats hebben. In da hierna gehouden bestuursvergadering werd de heer H Pel als voorzitter h irkozen, de heer P. Haanraads als secretaris en de heer P J Dekker als penningmeester. De rechtsbuitensptler van HSV, de heer G Bolten, die momenteel in 't zie-' kenhiiis wordt verpleegd maak; het uit stekend. Over enkele dagen zal hij het ziekenhuis weer verlaten. De heer B Kraakman. die met een lichte hersen schudding thuis verpleegd wordt, zai nog enkele weken rust moeten houden. Ook verkamen wij nog dat J Ranzijn een gekneusde rib in de wedstrijd tegen WSV had opgelopen. Zijn toestand is echter goed. De Raad kwam Dinsdagmiddag in open bare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. Jochems. Ingekomen stukken en mededelingen. Een viertal verzoeken om vermindering van schoolgeld moesten worden afgewe zen, omdat er geen wettelijke reden voor Inwilliging bestond. Naar aanleiding van een schrijven van Maatschappelijk Hulpbetoon stelden B. en W. voor het aftredende lid F. Gutker te herkiezen. De raad ging hiermee ac coord. Betreffende het iiigekomen bouwplan van twee woningen merkte mevr. Jansen op, dat zij een haars inziens betere plaats had ontdekt. Na enige discussie stelde de heer Kaag voor, niet te veranderen, daar dit weer oponthoud zou veroorzaken. Met 4 tegen 3 stemmen nam de raad dit voorstel aan. Ambtenaar Burgerlijke Stand. De raad benoemde burgemeester mr C. A. J. Jochems tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Eervol ontslag. Aan de heren R. van Essen, gemeente opzichter en bouwpolitie, en C. Delver, klokopwinder, werd overeenkomstig eigen verzoek, eervol ontslag verleend met in gang van 1 Januari 1947. ■m Haven- en Kadegelden. De oude verordening, die met ingang van 1 Januari 1941 haar geldigheid had verloren, werd met enkele niet belang rijke redactiewijzigingen opnieuw vast gesteld. Straatbelastin; De in de vergadering van 14 Mei vast gestelde rioolbelasting had niet de hogere goedkeuring kunnen wegdragen. In ver band met haar noodlijdendheid diende de gemeente over te gaan tot heffing van een belasting wegens gebouwde en on gebouwde eigendommen, die aan de we gen zijn gelegen. Het percentage zal niet minder mogen bedragen dan 6 pet. voor de bebouwde eigendommen en 3 pet. voor de ongebouwde. De geraamde opbrengst van deze straat belasting zal f 5.914,35 bedragen. De^heer N. Kaag wees er op, dat eigena ren van ongebouwde eigendommen toch sterk gedupeerd waren, daar pachtver- hoging niet mogelijk is en vroeg of de 3 pet. niet kon worden verminderd tot 3 pet. Na ampele bespreking ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord, zij het dan ook niet van harte. Het zal den outsider ongetwijfeld min f meer vreemd aandoen, in de Alkmaar se Courant, diezich steeds een ijverig voorvechtster heeft betoond van 't voort bestaan van de kaasmarkt, een artikel aan te treffen, waarin een grotere be langstelling voor de kaasbeurs wordt ge propageerd. Immers, er is een tijd ge weest en deze ligt nog niet zo lang in het verleden dat kaasmarkt en kaasbeurs als concurrenten en zelfs wel als eikaars natuurlijke vijanden werden beschouwd. Wie voor het belang van Je kaasmarkt pleitte en dat waren er velen in en om Alkmaar nam uiter aard stelling tegen de kaasbeurs en om gekeerd. Er heerste in dit opzicht zelfs, een bepaalde rivaliteit, waarbij de Alk maarse Courant, zoo nauw verwant aan het*historische Waagplein, wij zouden bijna zeggen vanzelf sprekend, de zijde der kaasmarkt koos. Het belang toch, dat Alkmaar had en nog heeft, bij het voortbestaan van de kaasmarkt, een be lang, dat in niet geringe mate voort spruit uit de bevordering van het vreem delingenverkeer, kan geenszins worden ontkend. Het gemeentebestuur heeft dit zelfs onderstreept door de toekenning van een niet onbelangrijk subsidiebe drag. Waarom dan toch de kaasbeurs? Deze vraag lijkt ons na de voorgaan de beschouwing zeer voor de hand l liggend, doch de beantwoording hiervan beide partijen kan zijn. is niet zo moeilijk als wel lijkt. De kaas markt toch is in verband met diverse, ook klimatologische omstandigheden een seizoenmarkt, welke op dit ogenblik aan het aflopen is, evenals de steun, welke van overheidswege wordt toegekend. Dit zou impliceren, dat de aanvoerders, die in de zomermaanden steevast de markt bezoeken, thans hun productie thuis van de hand doen, ware het niet, dat voor dezulken <je Alkmaarse kaasbeurs haar deuren openstelt. Tot op voor kort was de belangstelling voor deze beurs nog gering, doch zij is stijgende en zo de voortekenen niet bedriegen zal deze stijgende lijn in de komende we ken blijven gehandhaafd, niet alleen vanvVege het gemak, dat men in de win termaanden heeft van het verkopen van op monster, doch bovenal om de zeer behoorlijke notering, dié hier voor de kaas wordt gemaakt en die toch nog altijd de doorslaggevende factor is. Voor al waar deze notering, zoals de practijk heeft uitgewezen, niet onbeduidend ligt boven die, welke thans door de produ centen aan huis wordt gemaakt. Het is dus vooral ook in hun belang, dat zij met hun produet cp de Alkmaarse kaas beurs verschijnen en op deze wijze de periode overbruggen, welke ons van de herleving van de aloude kaasmarkt scheidt. Hiermede onderhoudt men dit zij ten laatste opgemerkt ook een band met de kaasstad, welks verstevi ging niet anders dan in het belang van Onder auspiciën van „Volksher stel" is opgericht de Vereniging tot oprichting en instandhouding van Medisch Opvoedkundige Bu reaux in Noord-Holland Noord en West-Friesland. Er zijn in alle tijden moeilijke kinderen geweest, maar zij hebben niet altijd zo veel belangstelling gehad als hun thans wordt geschonken. In den regel werd er meer belangstel link aan de ouders dan aan de kinderen gewijd, maa^wij zijn gelukkig langzamer hand in de tijd gekomen, dat men in en buiten onderwijskringen de leuze deed horen, dat er voor het kind niets te goed was. De belangstelling voor het kind uitte zich door de oprichting van bureaux voor beroepskeuze, bureaux ter behande ling van gezinsmoeilijkheden en derge lijke, waarbij de belangen van het kinc direct of indirect waren betrokken. De onvolwaardige kinderen hebben te Alkmaar een zeer gewaardeerde schoo voor Buitengewoon Lager Onderwijs, maar er zijn tussen deze en de in alle opzich ten normale kinderen zeer vele jongens en meisjes, die tot de zogenaamde moei lijke" kinderen worden gerekend. XXX Misschien zijn zij de dupe van „moei lijke" ouders, maar meestal zijn er andere oorzaken voor allerlei grotere of kleinere afwijkingen. Ieder kind is wel eens ondeugend,, maar er zijn er vele waarbij die ondeugd zich steeds weer iq een bepaalde vorm de monstreert, b.v. in vechtlust, brutaliteit vernielzucht, diefachtigheid, vagebonde ren enz. Een dergelijke ongunstige eigenschap kan karakteristiek voor een zeker kind zijn en daarnaast kunnen er slechte eigen schappen als gevolg van geestelijke of lirhamelijke stoornissen zijn, als nervosi telt, nagelbijten, gebrek aan concentratie slapeloosheid, stotteren, slecht eten en zo vele andere. Wat doet men nu met zo'n kind? Zeer vele ouders hebben dat probleem op hun eigen wijze opgelost door liet kind een duchtig pak slaag te geven, het in een kelder of kast te stoppen, het naar bed te sturen of op een andere wijze te straffen. Dat leek alles doodeenvoudig en na tuurlijk, maar het verrassende element bij dit alles was, dat men daarna gewoonlijk tot de cbnclusie kwam, dat het allemaal niets had geholpen, ja, dat het zelfs nog erger dan vroeger was geworden. Daarom zijn verstandige ouders met hun „moeilijke" kinderen naar een psychiater of een psycholoog gestapt en deze heb ben niet alleen het kind bekekn, maar ook het verleden van het kind en dat alles tegen de achtergrond van zijn af stamming en het milieu waarin het is op gegroeid. En dan bleek, dat afwijkingen vaak gelorrigeerd konden worden door de oor zaken daarvan weg te nemen en dat me a bij ernstiger moeilijkheden vaak nog juist bijtijds was om zeer ernstige gevolgen en waarschijnlijk zelfs toekomstige maat schappelijke ontsporing te kunnen voor komen. XXX Bij dat alles was er één grote moeilijk heid, namelijk, dat deze „geestelijke kin derspecialisten'^ in het algemeen „dun gezaaid" waren en dat hun adviezen vaak nogal kostbaar waren, zodat de minder draagkrachtige de zaak maar op zijn be loop liet. Daaraan zal nu een einde komen, want onder auspiciën van „Volksherstel" is de „Vereniging tot oprichting en instand houding van Medisch Opvoedkundige Bu reaux In Noord-Holland en West-Fries land" tot stand gekomen, een organisatie die mogelijk is geworden door samen werking van alle bevolkingsgroepen, waar van Pater G. Meijer O.P. voorzitter en de heer G. H. Hoytink secretaris is en waar van de andere bestuursplaatsen bezet zijn door dr. W. J. Lojenga, directeur van het Centraal Ziekenhuis, L. J. M. Niessen, onderwijzer aan de R.K. school voor B L O, J H Wiggerê, ambtenaar voor de Kinderwetten en de burgemeesters van Langedijk, Bergen en Castricum. Het Bureau is te Alkmaar gevestigd In het Bureau van Ned. Volksherstel (Ken- nemerstraatweg 103) en daaraan zijn ver bonden dr. H. L, J. Vaessen, psychiater aan de Sint Willibrordusstichting te Hei loo, dr Joh Booy, conservator aan de Valeriuskliniek te Amsterdam, mej Kie- wied, psychologe en een nog niet m<:t name genoemde sociale werkster. Vooral nu door de oorlogsomstandig heden het kwaad nog zoveel groter is dan vroeger, is krachtig ingrijpen noodzakelijk geworden en de ervaringen in andere plaatsen hebben reeds geleerd, dat van paedagogische en rechterlijke zijde op de grootst mogelijke medewerking kan wor den gerekend. Men heeft niets anders tè, doen dan (Donderdags tussen 3 en 4 pur) op het bureau de moeilijkheden met de sociale werkster te bespreken, waarna hét on derzoek wordt voorbereid en het „geval aan den psychiater wordt doorgegeven. XXX Ten slotte iets over de kosten. Voor eenvoudige gevallen wordjt het advies f 15,— berekend en bij voor een behandeling van langduriger aard f 50, Men zal wellicht opmerken, dat men daarvoor ook „particulier" terecht kan, maar men bedenke daarbij wel, dat het bureau een zeer aanvaardbare regeling zal treffen wanneer blijkt, dat het advies niet ten volle betaald zal kunnen worden. Dit is mogelijk door firianciëlen steur van de overheid en door het vormen -^r» een vereniging, welke een contributie van f 1,50 per jaar van particulieren en van f 20,— voor verenigingen heft en waar voor wij hier gaarne een woord ter aan beveling willen schrijven. XXX Het is geen wonder, dat de oprichting van deze Medisch Opvoedkundige Bu reaux de krachtige steun genieten van medici en jufisten, die zich in het bij zonder voor een toekomstige gezonde sa menleving interesseren. Het hier gevestigde bureau, dat zijn arbeidsterrein hoofdzakelijk in dit ge west, in Noord-Holland-Noord en West- Friesland zal vinden, verdient daarnaast de morele en financiële steun van allen, die het „moeilijke" kind tegen zichzelf willen beschermen en het in een goede samenleving gezondheid en levensvreug de willen schenken R.K. Bijzondere school. De raad beschikte gunstig op de crediet- aanvrage van f 1.700,— ten behoeve van de R.K. Bijzondere school te Katrijp voor het aankopen van schoolmeubelen en leermiddelen. Begrotingen. Na vaststelling van een viertal wijzi gings-begrotingen over 1943 en '46, werden aangeboden begrotingen Maatschappelijk Hulpbetoon, Gasdistributie-bedrijf, Gem. Vleeskeuringsdienst en der Gemeente. Tot commissie van onderzoek werden benoemd alle raadsleden. Op 26 Novem ber ligt alles gereed ter Inzage en op 2 December 's morgens 10 uur zal een com missievergadering worden gehouden. De voorzitter hoopt, dat dan om 4 uur de begrotingen kunnen worden vastgesteld. Gebrek aan lesruimte en personeel. De belangrijke toename van leerlingen in de lagere klassen der openbare schooi te Schoorl noopte niet slechts tot het be noemen van een vierde leerkracht, maar ook tot het scheppen van meer 1^- ruimte. Om in dit laatste te voorzien, stelden B. en W. voor om het oude hou ten hulplokaal weer in gebruik te nemen en vroegen zij een crediet van f 1000,— voor het verplaatsen van dit gebouwtie naar het terrein aan de Molenweg. De heer C. Duin wilde het gebouw op dezelfde plaats laten staan, wat niet wen selijk werd geacht voor de goede gang van het onderwijs. Het gevraagde cre diet werd toegestaan. Om te voorzien in de behoefte aan per soneel stelden B. en W. voor om mej. P. G. J. Halff te Sint Pancras te benoemen tot onderwijzeres en den heer W. A. Braa- kensiek, onderwijzer te Groet, op zijn verzoek over te plaatsen naar de open bare school te Schoorl. Nadat de raad enige tijd in comité had vergaderd, werd aldus besloten. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerden verschil lende leden naar het rijwielpad, en drong de heer Blankensteijn aan op strikte na leving van de Kampeerverordening in '47* PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. Vrijdagavond 'was de afdeling Koedijk de Plattelandsvrouwen bij een in liet zaaltje van café Butter. De voorzitster, mevr. Pesman, opende met een hartelijk welkom en prees de goede opkomst. Toch wees de voorzitster erop, dat steeds de ouderen regelmatig opkomen, gaar ne zag ze ook deze regelmatig bij de jongeren. Ze deelde verder mede, dat er geen verslag der Prov. verga dering zal worden uitgebracht, daar geen der beide afgevaardigden deze avond kon bezoeken. De secretaresse, mevr. Ootjers Over las een- drietal verslagen voor van de gehouden bijeenkomsten, waaronder die van de gehouden Landelijke vergadering te Utrecht, die door de voorz. en haar als afge vaardigden was bezocht, waaruit duidelijk bleek het nuttig werk van de vrouwenbond. De voorzitster deelde mede, dat een Kerst,middag gehouden zal wor den op 23 December, hiervoor is aangeschreven mej. van Vliet uit Hoorn verder, dat 27 Januari a.s. Lode van Gent is uitgenodigd, die zal spreken over Itido China ver volgens dat dames, die de cursus willen volgen van tassen knopen en knutselen zich kunnen opgeven vóór 1 Dec. Dat door het Hoofdbe stuur een actie wordt gehouden on der de leuze „Wat kunnen wij vrou wen doen om de Wereldvrede te be- wa ren". Ieder lid wordt verzocht op een briefje te schrijven, hoe zij zich dit indenkt, die bij het bestuur in te leveren, zo worden zij verza meld en aan het Prov. Bestuur op gezonden, dat dan zorgt voor doorzending naar het Hoofdbestuur, zo denkt men een belangrijk rapport Samen te stellen, in het belang van de vrede. Verder een verzoek van het Hoofdbestuur om medewerking, daar het een boekje wil samenstellen van allerlei bijdragen van de leden, gedichten, boetseren enz., alles door leden zelf gemaakt. Gezien de veie talentvolle vrouwen, die de bond telt, wordt het heel goed mogelijk geacht. De voorz. besprak ook nog weer de hulp in natura of geld voor de soldaten, die ons land hebben ver dedigd en nog niet geheel hersteld zijn. Er zijn er, die al 7 jaar liggen. Boter, eieren, suiker, fruit, alles is welkom, maar ook vooral sigaretten. De datum van inlevering is 15, 16 en 17 Januari, dus denkt erom niet ver geten. Het bestuur stelde voor om met St. Nicolaas (Gouden Engel) een 3-tal, dat dit feest niet in eigen huis en haard kan vieren, namens de Vrou wenclub een cadeau te sturen, dit zijn: een patiënte in het sanatorium en een tweetal jongens, die uitgezon den zijn als soldaten naar Indië. Al len gaan hiermede accoord. Ook was bij het bestuur een ca deau binnengekomen van de Bond van Plattelandsvrouwen uit Austra lië, n.l. 'n paar babysokjes, deze wer den onder de jonge of aanstaande moeders verloot. Mevr. MulderNap was de gelukkige moeder. Met de te houden Kerstmiddag zal tevens begonnen worden met de af gesproken „Boekencirkel", waarbij uiteindelijk ieder zijn eigen boek weer terug ontvangt. Binnengekomen bij het bestuur was de welkome gift van f 16 van. een opgeheven Buurtvereniging. Na de pauze werd de reiskjis be sproken. Mevr. OotjersOver fas een drietal schetsjes voor uit een boek. wat met grote aandacht werd ge volgd en zij werd beloond met ap plaus. Mej. de Vries gaf als bijdrage Het haantje van de Toren" (van'de Genestet). Onder grote stilte werd die oude maar mooie schefsie aange hoord. Zeer terecht merkte de vooiz. op, ziet U wel er zijn eronder jniu, die heel goed jets kunnen, zodat met eigen krachten heel goed gezellige en nuttige avond kimt,' houden. De voorz. las uit het dagboek vi de Rode Kruis teams wat er niet Maandagmorgen-cent gebeurt, beeld van het vele en goede van team 4, welke zegenrijk verricht werd op Bali onder leiZi i dr. L. D. J. Reesen. Verder „aanaaB„— nog een drietal schetsjes Uit „L A,tJrLf heemraden en hoofdlngel! daan herinneringen'1 van C. P. - wwr.Hutowaard tei van dr. L. D. J. Reesen. Verder „daemidag kwam het college ze nog een drietal schetsjes Uit ,JC? ™"aaf heemraden en hoofdlngel! daan herinneringen'1 van C. P, de 'polder Heer-Hugowaard tei Asperen van der Velde. Ook dit tehuize onder voorzitterschap bodene oogstte dankbaar applaus.' den heer Tromp In openbare vergac 10,45 werd staande het Bondslied tueen. Vle zongen en gingen de dames wekt huiswaarts. KOEDIJK BEZIT EEN BIOSCOO] De zaalhouder Jac Schuit heeft het leden waren aanwezig. In, zijn openingswoord heette vooi «oeciaa! welkom den heer v. d. Bo| vanT Amsterdam, technisch adviseur de polder. Spr. memoreerde- het O' den van heemraad ^Konijn, die eers ttatlef genomen zijn zaal in te rlchHe"jaren als hoofdingeland, voor filmvertoningen, door het 2ijn beste krachten aa brengen van een speciale cabine b *ls; nnlder gegeven had zijn zaak. zodat brandgevaar van de P°Ider sloten is en we In Koedijk dus ook r herdacht voorzitter de bioscoop kunnen gaan Zaterdagav zichter, den heer WU e, werd de eerste filmavond gegeven werkzaam is gewees den overleden die ook lang is geweest voor de p als hoofdfilm; „De kampioen op ,3 Vo'örbeiden werd een ogenblik sti. ken" met George Formby in de acht genomen Een bizonder wqord I telrol Er werd volop genoten van r- spr. tot den heer J. Brum, dolkomische film met veel spanning lste maal als hoofdingeland ter beelden werden helder op het doek g, dering aanwezig was. toond, ook de vóórfilm was bulten; Medegedeeld werd dat van Ged. I woon goed De thuisblijvers hebben da 'goedkeuring verkregen was, de moois gemist en wij twijfelen er niet hoging van 15 procent op de salai of de volgende maal zal er meer belar Van het vast-personeel, met 5—10 pi stelling zijn Men behoeft heus niet n tijdelijke verhoging, naar Alkmaar om iets moois te zij doch kan het nu dichter bij redden Wij geven hieronder de volledige si 1 5 31 315, 1 8 25 210,1 0 14 14 202) 0 14 14 180, 0 3 1 7 0 7 1 11 0 13 13 0 8 26 941 12 0 9 24 10:i 11 0 10 22 85l' 6 0 15 12 71, 5 Alkmaar na de zevende speelweek: A»-klasse I: Z E K Z? 6245 491 21 Excelsior 4567 515 21 Dr Ruiten 4157 490 21 Optimisten 4016 499 21 A-klassell: O Ons, Alkm 2538 521 15 Optimisten 2805 620 18 De Vr.schap 2322 577 15 8 Excelsior 2717 671 18 6 Dr Ruiten 3119 645 18 5 B-klasse I: Excelsior 2801 672 21 16 0 5 Volharden 2848 679 21 WIK 2979 640 21 Drie Ruiten 2728 619 21 De Vr.schap 2589 774 21 Driesprong 2659 770 21 B-klasse II: O Ons, C'cum 2966 668 21 18 Optimisten 2780 656 21 14 E K Z? 2280 632 18 10 Alcm Victrix 2702 672 21 9 .Excelsior 2064 622 lf< Volharden 1797 672 21 B-klasse III; N Gedacht 2198 625 Dr Ruiten 2134 678 O Ons, Alkm 1598 602 Excelsior 1548 547 Gekr Valk 1268 442 B-klasse IV: Centr Boys 2396 Excelsior 2235 O Ons, C'cum 1827 Optimisten 1821 Z E K Z? 1895 Driesprong 1624 C-klasse I: Nt Gedacht 1586 Gekr Valk 17£8 Alc Victrix Optimisten Dr Ruiten Harmonie O-klasse II: Drie Ruiten 1674 751 Harmonie 1775 759 De Waag 1439 641 De Vr.schap 1358 625 Fr Poort 1466 810 O Ons, C'cum 1002 484 C-klasse III: Z E K Z? 1480 586 15 12 Excelsior 1592 678 18 O ons, Alkm 1741 752 18 Volharden 1496 593 18 WIK 1491 6E7 18 Driesprong 1074 566 15 C-klasse IV: Alcm Victrix 1378 608 15 11 De Waag 1233 573 15 9 O Ons, C'cum 1075 715 15 Drie Ruiten 1119 627 15 Driesprong 917 441 12 Gekr Valk 1169 640 15 Volharden 1021 630 15 C-klasse V: LIndenhoek 1054 447 12 10 Hierna kwam het hoofdpunt aa orde, n.l. verlaging van het peil afdeling Pannekeet. Van de Ned. Heide Mij zijn een afgevaardigden bij den dijkgraaf ge* uit naam van een aantal landgebri in deze afdeling, die hun landerijen liseren en draineren, om peilverlagl verzoeken, om de drainage «tot zijn den der biljartcompetitie in het distr. te kunnen laten komen. Door dijl 24 74; 21 WK 16 ei; 13 74) 10 94) s is tijdens het onderhoud gewezen moeilijkheden die peilverlaging med brengen, die door de afgevaardigden den gedeeld. Zo zal peilverlaging veranderingen en verbeteringen van f afvoersloten, daar deze tegen dig niet voldoen om het water sne te voeren. Wordt de pomp open geze zal het water in de afdeling 30 cm ken. Door de landgebruikers is me lijst gelopen, waarop 47 van de 50 h getekend voor verlaging. Voorzitter er op dat degenen die het verzoeks hebben ondertekend wel dienen te dat bij verlaging al hun sloten uitg moeten worden. Om een en ander lijk te maken zal een vergadering deni belegd voor deze mensen Voor 0 16 10 7f ®an de Ned Heide om Plan er groting worden verzocht De af de: Pannekeet, Middenpolder en Berk dijk 'worden dan een grote polder. De heer van Graft vond het niet de flélanghebbenden de kosten ze laten dragen, bovendien krijgt mer een polder in een polder. Voorzitter klaarde dat de polder het systeerr een polder in een polder reeds kei de.svorm van de afd. Berkmeerdijk, f 1,pér ha. voor de sluis betaald De heer Glas voorspelde dat binne zienbare tijd het peil van de geheR der omlaagzal worden gebracht, bij een lagere waterstand «betere mische opbrengsten. Voorzitter kantte zich sterk tegen laging van het peil, in verband m geringere bevaarbaarheid, waarovè; reeds vele klachten binnen komen, meende dat de kleine tuinder op het voer te water is aangewezen, al i; 23 39! in het gunstigste géval dan ook 8 20 4f vóór het vervoer der producten na* 8 20 45 laadplaats voor de auto's. De heer Stuyt wees er op dat te 1 Hugowaard meer dan 80 procent va tuinbouwproducten per auto ven wordt. 1005 507 12 8 1110 604 15 7 925 504 12 7 966 551 15 5 745 471 12 1 Harmonie Centr Boys Alc Victrix Drie Ruiten Gekr Valk D-klasse I; O Ons, Alkm 914 727 18 14 Optimisten 1110 7l4 lf 13 1166 768 18 10 1138 769 18 9 715 691 18 7 908 738 18 5 f64 679 18 3 0 15 Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte onzer dochter ELISABET. Mr. S. D. SLUIS E. C. SLUIS—BOON. ïergen (N.H.), 18 November 1946. „Papyrus". DONDERDAG 21 NOV. Lindenhoek Alc Victrix Harmonie De Waag Gekr Valk D-klasse II: Lindenhoek I 1135 915 21 13 1 7 27 Excelsior 971 862 21 13 1 7 27 N; Centrum Boys 1276 795 21 12 0 9 24 m De Waag 1341 861 21 12 0 9 24 Harmonie 889 903 21 8 0 13 16 Lindenhoek II852 894 21 4 0 17 f ALKMAARSCHE KEGELBOND. Wij laten hier de standen volgen tot heden in de diverse afd bereikt: Korpswedstrijd Super klasse: OKA Senioren: OKA 598; Cubo 582; OW Ons 550; De Club 538; Houthalers 525 Junioren: De Unie 644; De Club 563: 557; Houthalers 456; OZEK 432 Dam» Onder Ons 544; WIK 544; W I K 43' Drietallen; WIK 257. Jubileum. Super klasse: J de Bask 119; J Eikholt 118 Senioren: J Laniq dijk 118; P J Ouwèns 113: W Scheepmak' 107 Junioren: J Jong 111; J Witte 1 jz Kokkes 108 Dames: mevr Berktw- 104; mevr Plas 94. Personeel. Super klasse: J van SP 125; J de Bakker 124 Senioren: S d Post 116 (15 tr 8 x 9); J Langedijk (15 tr 7 x 9); _M Bak 113 Junioren; Swart 113; J de Jong 111; H Meiman Dames: mevr Kokkes 104; mevr Et. hout 103; mevr van Spanje 98 Extra jubileumwedstrijd: C Klerk z J de Bakker 1 x 40 j kriiebaanwedstrUd. Superklasse: w Bosch 45 (6 x 44 5 x); J de Bakker 45 i 44 3 x); A Köllman 45 4x Senioren Bonsema 45—43; G L v d Post 45-43' Winder 44 2x; G de Wit 43—42; Ja" 43; J P Wielart 42; M Witte Langedijk 41—39 Junioren: G J veen 44; I Groothedde 43; L Plas Kokkes 42 2 x; A van Rietschoten f E Brink 42-40; P J J Hllbrand Hulskamp 42 Dames: mevr Eikiw mej Oud 3Emevr -Metselaar 37. Keel-, neus- en oofartS' van 21—24 Nov. GEEN SPREEKUUR. Na 24 Nov. adres: NASSAULAAN 9. CHEM. WASSER ALKMAAR Te Met handhaving van zijn de prijzen AANZI Thans chemi Japon, wol, zonder met m zijde, ii met garneri zoi Aflevering bi Filiaal LANG TELEFC i

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2