Leerzame excursie naar een Beetwortelsuikerfabriek Hongarr e arm en vernield... De V. S. zijn den groten nog niet vergeten man H»CHANTAGE"H Laatste Berichten en voor volwassene Jf doden te Medan Koedijk Castricum an men zich ergert Van biet tot suiker Holland kan nog wel wat Zal de oude pracht herleven? Het geld is weer stabiel naar: Zijn laatste dagen Ons Volk wacht! Boodschap der Gen.-Synode der Ned. Herv. Kerk Kon. Ver. v. Officieren richt zich tot H.M. Watersnood in Engeland Kaasexport nog twijfelachtig H.M. de Koningin ontving Commissie-Generaal Vrouwen zijn taaier dan mannen. FEUILLETON len, die geboren zijn in 1825 t orden circa 200 gram citroen». >n beschikbaar gesteld. Het CD e, dat men, om deze citroene [en, bon 49IA reserve bij eei in groenten en/of fruit, ulter terdag 7 December, dient in u De aflevering zal geschieder de citroenen aangevoerd wor sl vermoedelijk geruime tijd >r oen. Uiterlijk op 7 Decemlx men ook de reeds bekend ge innen voor sinaasappelen, bor •8 Algemeen, waarop te zijne alle leeftijdsgroepen 500 grarr len verstrekt zullen worden dnhandelaar in te leveren. erl-lndische legervoorlichtings- cht, dat er Dinsdagochtend bi en te Medan 12 doden, w.o eni te betreuren zijn Negen var het slachtoffer van dum-duir VOND VAN HET NUT artement Koedijk der Maat- ot nut van 't Algemeen hielc' te bijeenkomst in dit aelzoe n D C Butter, een avond met van eigen krachten. ?emeester, voorzitter, opende irt woord en deelde mede dat er een filmavond gegeven zal or den heer Rijnders. De no den gelezen en onveranderd rd. Hierna trad' de heer Rijn met een lezing „Ratje" var Vries. Dit boeiend verhaal veel gevoel gelezen en toege- t het door de aanwezigen met lacht werd gevolgd', het ver een jongetje uit het Olie- zwerverstype met een gou- een slachtoffertje van zijn en omgeving. De heer Rijn- 5t zijn lezing met op te mer it boekje verkrijgbaar is in ibliotheek. Er zijn vele nieu- bijgekocht en hij rieddeaan- an er veel gebruik van te et Visser (onze blinde Piet1 [erna enige nummers op de telde daarna de bijzonderhe- de muziek en de bedoeling jmponist. Hij legde tevens uit i] tussen klassieke muziek en romantische muziek. Bij het ;t de gedachte door het pu- worden bepaald door aanleg luzikaal gevoel; bij het twee een bepaalde gedachte ten gelegd. In zijn tweede optre- Ide Piet ons bijzonderheden smponist Chopin die een Pool rte was. Speciaal voor piano hem vele mooie werken ge- i leefde van 1810—1842 toen anig in verdrukking verkeer- ït pat )t heeft hij in zijn le- ïel om zijn land dat hem lief en. Hierna speelde Piet een ?n en een 2-tal mazurka's van I componist. Piet verkreeg les warme bijval, ester Pesman las hierna een hten voor uit de bundel van te weten „de Kaan", Ezel- ianje", „Rotterdam Mei 1945" ding". B C Slooten las uit van St. NHcolaas goed hei rat nog al eens de lachspie- intspannen. Alle ontredenden i welverdiend applaus te in- ,eden van het Nut, allen moe- ■erken, dan kan er wat meer het programma komen. Jul- i het. Dan worden de avon- ïooier. briek „Dingen van de Dag" Volkskrant het volgende op: icum zijn plm 300 woningen doch nu heeft de Raad it de bouw van 37 woningen, stuk ruim f 13000 zullen kos- :oot bedrag voor een eenvou- Jerswoning. Erger is echter, istricum nog Volkduitsere wo- wle er zelfs een als officier Dnt is geweest en dus tegen leeft g vochten Terwijl vele ïers nog geëvacueerd zijn om- i woning voor hen disponibel dit heer met zijn gezin, dat e Utrecht verblijf hield, in an den vroegeren NSB-burge- Sfordt het geen tijd, vraagt zer, die met de toestand ter de hoogte is. dat dergelijke orden uitgewezen naar het icrkomst? OEDGESLAAGDE )NEEL-AVONDEN. eelvereniging „De Seha- Zaterdag in de toneelzaal W Th Beentjes en Zondag jrst opgevoerd het blijspel edrijven „De Doofpot" I vlug en vlot spel te rfen Het waTen toneel-avonden hoog peil stonden, ledewerkenden verdienen en woord van lof voor het Het aanwezige publiek ook terdege genoten van sne en menig applaus viel ten deel. ITRIBUTIENIEUWS. eriode van 25 Nov.14 ien werkschoenen worden gd door personen o lder ir en die na 30 Nov. 1943 elijke schoenen hebben ge- zij wier werkzaamheden jepenlijst voorkomen, ko- nmerking. zulks ter beoor de distributiedienst UTEN HaJLEN: Dinsdag, letters T—E; Woensdag, letters SZ CONCERT. ekvereniging „DIXJ" zal op Dec, a s. een concert ge- toneelzaal van het Pro enhuis „Duin en Bosoh" In 1918 werd de Frlee-Qroningse Beet wortelsuikerfabriek gesticht en werd door den heer J J van Doormaal de leiding van deze fabriek aanvaard. De totstandkoming van deze fabriek was het levenswerk van den heer Van Doormaal die kort geleden werd op gevolgd door den heer Koning. De fa briek werd een coöperatieve fabriek en door de drooglegging var» de Zui derzeepolders kwamen verschillende aandeelhouders ln de Wieringermeer te wonen en werden vele kilogrammen bleten van Noord-Holland naar de aan het Hoendiep bij Groningen gelegen •uikerfabriek vervoerd. Enige N.H. boeren, merendeels leve ranciers aan de fabriek, besloten nu om een excursie te maken naar het Hoen- diep om eens van nabij te zien op wel ke wijze hun bieten tot suiker werden verwerkt. Zo vertrok dan Vrijdagmorgen een groep van 120 personen naar Gro ningen, waar men om kwart voor tien arriveerde. De deelnemers werden ge splitst en in groepen werd de fabriek bezichtigd onder leiding van enige ex cursieleiders De groepen waren klein gehouden daar het op sommige plaatsen b de fabriek zulk een lawaai was, dat ie leiders zich moeiijk verstaanbaar kon den maken. De suikerbietencampagne duurt onge veer 8 weken en in die tijd wordt con tinu gewerkt met een personeel van 1200 man verdeeld over 3 ploegen. De aanvoer. De aanvoer van de bieten geschiedt hoofdzakelijk per schip, hoewel ook de aanvoer per vrachtauto niet onbelang rijk is. Na aankomst wordt eerst een monster genomen en de tarra en 'het suikergehalte van de bieten, dat ge middeld 5 en 17 pet. is, bepaald. Uitbe taling aan de leveranciers heeft plaats naar het suikergehalte dat de bieten be vatten. De schepen worden per electri- sche kraan gelost, waarvan er 6 stuks aanwezig zijn en elke kraan kan 40 ton bieten per uur lossen. De vrachtauto's worden door middel van een waterka non leeggespoten, zodat de gehele la ding van auto en trailer in 3 minuten ie gelost. Het vervoer naar de fabriek geschiedt door middel van zwemgoten, waarin de bieten van de losplaats naar de fabriek met een snelheid van 2 me ter per seconde binnen zwemmen. De benodigde hoeveelheid zwemwater die Jaardoor nodig is, bedraagt ongeveer 25900 liter per minuut. De reiniging. -41s de bieten in de fabriek aangeko man zijr» komen zij op een soort schep rad en vervolgens in de wasmolens te recht die de nog aanwezige modder en andere ongerechtigdheden verwijderen. Dat er nog al wat vuil aan de bieten zit bleek wel daar ons werd verteld, dat er per. campagne ongeveer 30,000 M3 grond achter blijft. De snQmolens Via de schudzeef en een Jacobsladder komen de bieten nu in een snojmolen, waarvan wij er in de fabriek 4 telden. De snijmolen is een snel roterende schijf en de bieten worden door hun eigen ge wicht daar op gedrukt en komen er dan al. dakpanvormige stukjes uit. Het uitlogingsproces. De snijdsels, zo worden de stukgesne den bieten nu genoemd, belanden via een fcarktransporteur in de diffusieketels, waarvan de bedoeling is dat de in de snijdsels aanwezige suiker zo volledig mogelijk in aanraking komt met het war me water van de ketels.' 10 diffusieke tels staan met elkaar in verbinding en het warme water waarmee de snijdsels in aanraking komen halen het ruwsap (de suiker) er uit. Het warme water doorloopt daarvoor alle ketels en de uit geloogde snijdsels, de pulp (die als vee voer in droge of natte toestand wordt gebruikt) verlaten de ketels aan de on derzijde, en via transportbanden, de fabriek, terwijl het suikersap zijn weg vervolgt en bij de meetbakken terecht bomt waar de hoeveelheid ruwsap wordt gemeten. 240,000 liter ruwsap kan, als de fabriek volop werkt, per uur worden geproduceerd. De zuivering van het sap. Van de meetbakken komt het sap in Je chauleurs waar het sap in aanraking wordt gebracht met ongebluste kalk. Deze kalk wordt in het eigen bedrijf door middels van enige kalkovens geprodu ceerd Deze kalktoevoeging dient om zu- ren te binden, zoals fosforzuur en derg., welke worden geneutraliseerd. De car- bonisatieketels is de volgende etappe, die het ruwsap nu bereikt. Bij dit pro ces wordt de kalk omgezet in andere be standdelen en het sap komt nu in de fil- treerpersen of schuimpersen Het sap wordt op een temperatuur van 95 gra den gebracht en door de viltdoeken verdwijnen de onzuiverheden en als schuimaarde is dit een zeer gevraagde meststof voor oudere kleigronden. De viltdoeken die nu de suiker be vatten worden weer in water u'tgewas- sen. Het daarna weer gevormde sap komt nu na de opkokers te ziin gepas seerd in de zakfilters, waar het sap wordt ontkleurd en ook de bieïensmaak d'e wij ons uit de porlog nog wel herin neren toen uit bieten stroop werd ge maakt, verdwijnt. Het inkoken. Het sap wordt nu weer ingekookt en in de centrifu-er worden de me'asstroon en ie suiker gescheiden. De su'ker wordt nu met blauwselwater afgewassen om de kleur te verbeteren en door stoom verkrijgt de suiker meer glans, waarna droging volgt. Een ingenieus systeem wordt gevo'gd om de zakken te vullen, waarna in em groot magazijn de Dap-'eren zakken wor den ooeeria"=n „m te 7i1ne- tijd via de distributiebon e 0nze huiskamers te verschijnen. De melassestroop gaat naar de Spiri tusfabrieken, waar er gist en spiritus van wordt gemaakt. De rondgang door ae fabriek was hiermede beëindigd en wij kregen wel een indruk wat een ge weldige hoeveelheid bieten in een cam pagne kunnen worden verwerkt. Men vertelde ons dat de dagcapaciteit 4 mil- lioen bieten per dag bedroeg of de pro ductie var» 100 ha. Enige indruk van de grootte van de fabriek krijgt men ook wel als men u vertelt, dat de verbruik te electrische stroom, die door de fa briek zelf wordt opgewekt, gelijk is aan 1/3 van het stroomverbruik van de ge hele provincie Groningen. Per dag wor- oen 400 ton steenkolen gebruikt. De deelnemers mochten aan de fabriek wel wat suiker eten, maar meenemen was taboe. Door aanwezige beambten wer den sommige deelnemers nog gefouil leerd om te zien of niemand de accijns of distributiebepalingen ontdook. Deze combinatie lijkt nogal won derlijk, maar binnenkort zal zij toch werkelijkheid zijn. De Verenigde Amusementsbedrijven van Hommer- son. Vermolen en Janvier gaan n.l. per 10 December met een speciaal daartoe gecharterd schip naar Cairo, met het doel een tournee door Egypte te ondernemen. Er gaat van alles mee: een schiettent, een rupsbaan, een autoscooter, een cakewalk en al wat er zo meer tot een echte Hol landse kermis behoort. Zelfs bevindt zich onder de uitrus ting van het Lunapark een restau rant in de vorm van een Hollandse molen waarin kellners zullen bedie nen in Volendams costuum. Zo wor de- de Egyptische pyramide en de Hollandse molen tijdelijk buren. Deze amusements-expedltie tus sen twee haakjes vereist een enor me organisatie. Er gaan, om maar eens een voorbeeld te noemen, niet m.nder dan veertig bedrijfsleiders mee. Inderdaad, wij in Holland kunnen nog wel wat. Ook kunnen wij nog wel wat leren. Adres (zie boven) Hommerson, Vermolen en Janvier... Doelman Kraak moeit handelend optreden tijdens de wedstrijd Bl- WitStormvogels, welke ln het Amster damse stadion werd gespeeld. Anefo P. Boedapest, (Unicos Press). Wie Boedapest terugziet, deze vroeger zo ver rukkelijke stad, welke zich zo prachtig langs beide oevers van de Donau uit strekt, zal het nauwelijks herkennen, Zelfs nu nog niet, twintig maanden na de storm, welke in de vorm van een belegering van tien weken over de stad raasde, de vreselijke plagen van een oorlog met zich meevoerend, bommen regen hongersnood en vele, vele doden. Het Hongaarse volk heelt in de alge lopen anderhalf jaar wonderen verricht, alle ontberingen ten spijt. (Door onzen specialen correpondent C. Haubert.) De noodbruggen, welke niet opge wassen waren tegen de geweldige ijs- schotsen van de late winter, zijn reeds vervangen door twee machtige, nieuwe bruggen van stevige, ijzeren construc tie. De spoorbrug, welke aan de hoofd verkeersader Oost-West ligt, werd on langs eveneens geheel hersteld. Zelfs in de meest afgelegen straten valt geen puin of geen ruïne meer te bekennen, die het reeds weer zo levendige ver keer zou kunnen stremmen. Duizenden beschadigde woningen werden bewoon baar gemaakt. In de voornaamste win kelstraten van de binnenstad rijen zich weer, grotendeels in de oude degelijke vorm herstelde winkelgevels aan el kaar, al zullen Uw blikken indien U deze hoger laat gaan, nog op halfver- nielde overblijfselen van een huis rus ten. Het kostbaarste verdween Maar het kostbaarste van deze stad ,het betoverende panorama, zal in jaren, misschien in tientallen van jaren, niet meer te herstellen zijn. De weken der belegering, deze verschrikkelijke laatste acte van de Hongaarse tragedie, hebben alles, wat dat vroegere panorama zo onvergetelijk maakte, grondig vernield. De mooiste twee bruggen, n.l. de kettingbrug, welke een eeuw geleden werd gebouwd, en de Eli- sabeth-brug, welke de machtige stroom in één enkele boog omvat te, zijn evenals alle andere brug gen ten offer gevallen aan de vernielzucht van de verslagen en vluchtende S. S. Het prachtstuk van architectuur aan de Oostelijke oever, het Parlementsge bouw, is aan het vernielingsgevaar als door een wonder ontsnapt; de kroon van de Westelijke oever en van het ge hele panorama daarentegen, de Schloss- berg, met de kapotgeschoten, uitge brande Königsburg, welke vroeger het gehele stadsbeeld beheerste, de mooie barok-paleizen, de schilderachtige Fischerbastei met de dromerige, oude, kronkelende straatjes op de hellingen, dit alles vormt nu één zee van ruïnes. Slechts bouwvallige overblijfselen van muren herinneren ons aan de beroem de luxueuze hotels aan beide oevers van de Donau: het sprookjesachtige, 3 K.m. lange Margaretha-eiland, met zijn oer oude bomen, heerlijke parken, hotels, prachtige baden en sportterreinen, is thans veranderd "in een verlaten wilder nis. Zal de oude pracht herleven? Zal het vernielde, verarmde Honga- ije, dat onder de last der hoge repara tiekosten van meer dan 700 millioen gulden gebukt gaat, met alle energie, welke dit tot de heropbouw besloten volk vermag bijeen te brengen, ooit in staat zijn. de oude pracht van de hoofd stad te doen herleven? Bedriegelijke voortekenen van een voor-inflationis- lfprhe se1--'^conjunctuur in de zomer van 1945 deden dit bijna vermoeden. Maar de ontbindende uitwerkingen der inflatie, welke geen grenzen meer leek te hebben, wisten naderhand deze schijn al gauw volkomen uit en de stabilise ring op economisch gebied, welke sedert Augustus met de valuta-verandering in trad, geeft nu de armoede van het land nuchter en duidelijk weer. Deze toe stand is niet hopeloos te noemen, als men alleen maar een bestaansmogelijk heid overweegt, doch wel weinig be moedigend, wanneer men voor de eerst komende tijd een weg meent te zullen vinden, om tot een slechts bescheiden welstand te geraken. Opbouw. De nieuwe muntsoort, de Florint, heeft de proef tot nu toe doorstaan. De arbeider ontvangt zijn loon, de ambte naar zijn salaris, de boer de prijs voor zijn producten in een geldsoort, aan welks waarde hij vertrouwen kan schen ken. De oogst schijnt voor een krappe verdeling toereikend te zijn. De indus triële productie is langzaam in opkomst de goederenvoorraad groeit aan, men hoopt zelfs, midden December ongeveer zeven en een half millioen meter textiel van eigen fabrikaat te hebben en lang zamerhand ook zoveel leer op de bin nenlandse markt te kunnen brengen, dat de ergste noden der arbeiders en boeren wat kleding betreft, gelenigd kunnen worden. Een crediet van 370 millioen werd aan particuliere bedrijven ver strekt, de staat was in het eerste kwar taal der stabilisering al in de gelegen heid 87 procent van zijn uitgaven te dekken door zijn lopende inkomsten. In de winkels is bijna alles te koop. Het stabiele geld heeft de goederen, welke in de laatste maanden der infla tie. verdwenen, weer in de etalages te- ruggetoverd; de kopers ontbreken ech ter meestal. Een rondvraag erover, wat sedert de stabilisering het meest in het zakenleven opvalt, werd beantwoord met: de veel beleefdere bediening in de zaken! De stabilisering heeft wel het gevaar van een onmiddellijke ineenstorting af gewend en het economische leven weer in geregelde banen geleid, zij vermocht echter niet, wonderen te verrichten en de algemene armoede van het land in een plotselinge welstand te herschep pen. De regering en de coalitie-partijen doen hun best, na de succesvolle valu taverandering ook leniging te vinden voor de meest drukkende noden. Werk verschaffing, een vermindering der in- diistr-'eprijzeu van voorlopig minstens 20-30 procent, verder de kledingvoor- ziening voor de bevolking, al dit staat bovenaan op het programma, W;; Hilversum I, 301 M. 7, 8, 13, 18, 20. 23 N'euws; 8,15 Vara orgelspel; 10 VPRO- morgenwijdin,g. 11 Non-stopprogramma: 13,20 Stafmuziek; 14,45 Sinterklaasfeest; 19.3C VPRO: 21,45 VARA „Morgen zal de maan weer schijnen"; 23,15 VARA: Op vleuglen van muz»ek. Hilvefsum II, 415 M 7. 8, 13, 19, 20, 22 uur Nieuws: 8,15 NCRV Morgenconcert: 1G,39 Morgendienst; 12,40 Adventsdienst; 16 15 Kinderkoor: 16,45 Sinterklaaspro- gran.ma voor de jeugd; 20,05 Reportage; 22,45 Avond-overdenking; 22,30 Calvet- kwartet.. Op Harry Truman, de president der Verenigde Staten rust een schier ondra gelijke taak. Hij leeft in de schaduw van zün groten voorganger en naarmate ztfn populariteit slinkt, neemt de verering voor den helaas te vroeg ontslapen Roo sevelt toe. Men noemt en schrijft diens naam niet meer, maar volstaat met de initialen F.D.R, Iedereen weet, wie daar mee bedoeld wordt. In Amerika wordt nog ongelooflijk veel over Roosevelt gesproken en deze ge sprekken hebben nieuwe stof gekregen door een boek, geschreven door Roose^- velt's lijfarts vlce-admiraal Ross T. Mc Intlre, onder de titel „A White House Physician". Allerlei dingen vertelt Mclntire, die ook niet Amerikaan belang inboezemen. Zo is het merkwaardig, dat niemand oo.t met Roosevelt in contact kwam en hem als een kreupele bleef beschouwen. Zijn verbazingwekkende vitaliteit en opge wektheid overstemde het klikken van zijn duraluminium beensteunen, overschaduw de zelfs zijn rolstoel. En niemand was meer „verguld" dan de president, toen mevr. Tsjang Kai Tsjek zijn conditie zo zeer vergat, dat zij hem verzocht niet oy te staan om haar tot de deur uitgeleide te doen! Mclntire gelooft, dat zonder de oorlog, die het hem onmogelijk maakte zijn dagelijkse oefenschema te blijven volgen, F. D. R het volledige gebruik van zijn beide benen zou hebben her kregen De laatste maanden. In vele opzichten bevat het boek nieuws. „Als zij schrijven over Teheran en Yalta", zegt hij, „is het voor vele redac teuren en artikelenschrijver een vaste ge. woonte geworden, zonder enig bewijs tf- beweren, dat Roosevelt een zieke, ja zelfs een stervende man was in die periode. In werkelijkheid, zegt Mclntire, was hij vermoeid en afgetobd, ondermijnd door overwerktheid, maar organisch gezond afgezien van een chronische „sinus con dition" Eensklaps verbreidde zich echte, het gerucht van zijn instorting en bitter merkt Mclntire op: Voorheen waren de fotografen zonde? uitzondering vriendelijk en attent. Nooit verrasten zij hem in een onprettige hou ding. Tegen het einde evenwel knipten zij hem uit iedere hoek en schenen zij er de voorkeur aan te geven hem te nemen met open mond en voorover gezakt.... Geen vrees voor aanslagen. Mclntire had vele zorgen. Hij slaagde er in, uit de dikte van Roosevelt's acten- tas en de hoogte van „de was", zoals F. D R. de stapel documenten noemde, die van zijn handtekening moesten wor den voorzien, op te maken, hoeveel uur de president zou moeten werken en deel de dan zijn dag daarnaar in. Hij leerde de mensentypen onderscheiden, die Roo sevelt het meest vermoeiden. In het voordeel van „Oom Joe" Stalin pleitte, dat hij een vroeg-naar-bed-gaander was. „Winnie" Churchill echter doet een middagdutje en was, omdat hij Roosevelt tot diep in de nacht bezig hield „staats vijand nummer één".... Achteloos was Roosevelt, waar het afln persoonlijke veiligheid betrof. „Als iemand me wil doden, kan mets hem dat beletten," was zijn standpunt. En toen hij Uruguay bezocht en presi dent Garfriël Terra, herstellende van een schotwond, opgelopen bij een aanslag, hem -waarschuwde, dat hij liever geen rij. toer door Montevideo moest maken, barstte F. D. R. in lachen uit „Ik zie niet in, waarom ik enig risico zou lopen," riep hij uit. „Jö bent de president die ze te pakken willen ne men!" Op de eerste Adventszondag, is vanwege de generale synode der Ned Herv kerk een kanselboodschap voorgelezen, waarin o.m wordt gezegd, dat de nood, ontstaan door de verarming en de ver oorzaakte spanningen, moet worden ge dragen door het besef van saamhorig heid van ons gehele volk „Alle te nemen maatregelen moeten lei den tot waarachtige sociale gerechtigheid voor heel het volk Herstel mag niet be tekenen dat kleine groepen der bevolking het voorrecht der welvaart genieten, ter wijl velen onduldbare armoede lijden Verlaging van het welvaartspeil mag niet alleen worden gedragen door hen die niet van bijzondere omstandigheden kun nen profiteren. Wanneer een leder, die werkt, dit za 1 doen ten bate van de ge meenschap, zal ook iedere werker recht worden gedaan Ons volk wacht ln spanning op het duidelijk inslaan van een weg naar ge rechtigheid en gemeenschap" 's-Gravenhage - De koninklijke vere niging van officieren, ridders der mili taire Willemsorde, heeft in een schrij ven aan HM de Koningin haar bezorgd heid uitgesproken „over de loop der on derhandelingen in Ned,-Indië, zowel met het oog op de militaire situatie als voor wat betreft de veiligheid van persoon en goed van de 70 millioen onder Harer Majesteit gezag levende onderdanen ii» het Verre Oosten". De rivier de Theems, die reeds ten gevolge van een buitengewoon zwaren regenval een zeer hogen stand heeft, is in de afgelopen nacht nog 5 cm geste gen en heeft haar oevers op „schrikba rende" wijze overschreden. Duizenden mensen moeten vervoerd wordei» met vrachtauto's met speciale uitlaten, plat boomde schuiten, rubberbootjes en an dere vaartuigjes. Vele woningen staan bijna een meter onder water. Te Wind sor is het peil van de Theems bijna lH meter hoger dan gewoonlijk, waardoor het omringende land overstroomd is. Eton College is geheel door het water- omgeven. De uitvoer van Nederlandse kaas NEW YORK (ANP—ANETA—Allen Raymond, de correspondent van de „New York Herald Tribune" in Den Haag, schrijft, dat het zeer twijfelachtig is of de V.S. ooit de belegen Edammer en Goudse kaas nog in grote hoeveelheden uit Nederland zullen ontvangen. De toe komst van Nederland als een van de grootste exportlanden van kaas en andere zuivelproducten is, naar de correspondent verder meldt, twijfelachtig, hoewel de Nederlanders alle pogingen in het werk stellen om op het ogenblik een klein deel van de voor-oorlogse uitvoer te expor teren. Na een vergelijking te hebben gemaakt tussen de voor- en na-oorlogse zuivel industrie in Nederland verklaart Ray mond „Nederland hoopt de zuivelproduc- tie in 1947 te verdubbelen, doch men ziet de toekomst donker in." Gistermiddag om 5 uur heeft HM de Koningin de leden van de comra'ssie- generaal ir» audiëntie ontvangen Het onderhoud heeft ruim een uur geduurd. België mag zich op het ogenblik in het bezit van nie minder dan 14 honderdjarigen verheugen. Dat de vrouwen taaier zijn dan de mannen blijkt wel hieruit dat op deze 14 hon derdjarigen slechts twee mannen voorkomen. De Belgische regering heeft besloten aan deze oudjes voor da winter een speciaal rantsoen van 5 hectoliter steenkool toe te kennen. De oudste dezer honderdjarigen is de weduwe Catharina Dalcq uit No- duwez, die de aanvallige leeftijd ven 106 jaren heeft bereikt. Deze krasse dame wilde met alle geweld nog haar stem uitbrengen tijdens de laatste gemeenteraadsverkiezingen en toonde zich zeer teleurgesteld toen de dokter haar dit verbood. HET INTERIEUR VAN DE ROTAL LOUNGE IN DE „WITTE TREIN", WAARIN DE ENGELSE KONINKLIJKE FAMILIE TIJDENS HAAR TOCHT DOOR ZUID-AFRIKA IN HET VOLGEND JAAR ZAL REIZEN. Een te lefoon- en een radiotoestel zijn in dit smaakvol ingerichte vertrek aanwezig. Reuter P. door J. S FLETCHER No. 38) „Wanneer zeg je, dat je dat me vrouw verteld hebt?" vroeg Pratt. „Dat was Vrijdagmiddag, meneer", antwoordde de oude arbeider. „Het was teuge twoalf uur, ik was op weg noar huus, om te ete. En ik kwam mevrouw hier teuge, en zei het hoar. Die ouwe brug. God bewoar, here, die was zwart van de rot in de midöe, doar woar de jonge heer doorviel. U mos dat noa loate zien" zei ik Zekerlik wor-ie nie dikkels gebruikt zei ik moar zekerlik komme er onge- lukke van, as-ie gebruikt wor. Dan worre er nekke gebroke, zei ik. En ziet u here, zo is het gebeurd ook. 't Is zowat 'ien meer bove de weg, en een merokals harde weg is het, hele moal greniet, tot oan de stalle". „Weet je wel zeker, dat het Vrijdag middag was", drong Pratt aan „Zo zeker as ik u zie", zei de oude En mevrouw zei, dat ze er voor zorrege zou. God nog toe, ze had hem motte slulte". De oude man schudde het hoofd en schuifelde weg tussen de bomen. Pratt oogde de verdwijnende gestalte na met een zonderlinge uitdrukking in zijn ogen en keerde zich dan zwijgend om. Gevolgd door Collingwood sloeg hij df terugweg naar het huis in. Bij het punt aangekomen, waar het andere pad nun weg kruiste, wendde hij zich tot den iongen advocaat. .Als u dit pad volgt, mijnheer Colling wood, komt u vanzelf in het dorp Het kan niet missen. Ik moet dezen kant uit". Vlug verdween hij en Collingwood wandelde rustig verder door het geurige bos naar het Wapen van Normandale. De gehele weg peinsde hij over de woorden van Pratt tegen den ouden ar beider, en verbaasde zich erover dat Pratt zo precies het uur en de dag wilde weten waarop hij mevrouw Mallathorpe gewaarschuwd had voor de oude brug. HOODSTUK XI PRAATJES. Tot op die middag had Collingwood nog nooit een voet gezet in het plaatsje, waarheen hij nu op weg was. Bij zijn vorige bezoeken aan Normandale Gran ge had hij slechts de dorpsstraat aan het einde gekruist. Nu hij erin afdaalde vanuit het park, bevond hij dat het niet veel meer was, dan één straat met een kerk, een paar boerderijen, enige huis jes samengegroept bij de hoge stenen brug, die over de beek welfde. Tegen over de brug was het hotel, een ouder wets ruim huis, vanwaar uit men een prachtig uitzicht had op de beek ln naar kronkeligen loop door de weilanden en de dichtbeboste hellingen. Een aardig, lief en rustig plaatsje, maar de sombere atmosfeer, die hij boven in het grote huls al waargenomen had, scheen ook hier op iedereen te drukken. „Tja, een lelijk ding, mijnheer", zei de waard, een oude man met een zwaar moedig gezicht. Al heel spoedig nadat Collingwood een kamer bij hem bespro ken had, was hij tot de slotsom gekomen, dat zijn gast bij de rechterlijke macht thu.s hoorde „En vreemd ook", voegde hij erbij. „Vreemd dat allebei de heren, eerst de oude en nu de jonge, wat je noemen kan, een gewelddadigen dood gevonden heb ben" In beide gevallen een ongeluk, zou ik zeggen", antwoordde Collingwood. Eerst knikte de waard, alsof hij met dat gedeelte van het ontvanger» ant woord instemde, dan schudde hij het hoofd om te beduiden, dat hij er des alniettemin niet geheel gerust op was „Ja, natuurlijk, zei hij „Een fabrieks schoorsteen die zonder waarschuwing ln mexaar valt en een voetbruggetje, dat bezwijkt, dat zijn allebei ongelukken. Maar er is toch iets vreemds aan die brug, iets heel vreemds. Er wordt al veel over gepraat. „Wat voor praatjes?" vorste Colling wood. Al sinds de ontmoeting met den ouden arbeider, die zich bij hen ge voegd had, terwijl hij en Pratt naar de brug stonden te kijken, was de zaak hem enigszins wonderlijk gaan voorko men, de woorden van den waard nu, versterkten hem in dat idee. „Waar pra ten de lui dan over?" „Ze praten er niet allemaal over, er zijn er maar enkelen", hervatte de waard. „Er zijn hier twee mannen ge weest, die allebei over die brug gelopen hebben sinds Vrijdagmiddag en het wa ren beide grote zware kerels. Naar wat ze zeggen, werd de brug niet veel ge bruikt door de bewoners van de Grange, zij hadden er niet veel aan. Maar er is een recht van overpad door het park, en die twee mannen, waar ik zo juist over sprak, maakten daar gebruik van Vrij dag tegen de avond. Ik ken ze beiden, ze wegen samen zeker viermaal zoveel als de jonge mijnheer Mallathorpe, en toch vielen zij er niet door. En dan, maar een paar uur later om zo te zeggen, plof, daar ging de brug". „Ik geloof niet, dat u daar een oor deel over kunt uitspreken", zei Colling wood. „Dergelijke oude constructies be zwijken soms heel onverwacht en plot seling". „O ja, die twee mannen gaven allebei toe, dat het bruggetje een beetje onvast en wiegelend was", hernam de waard .Evei, goed zeiden ze, dat ze het vreemd vonden, dat het zo helemaal ineens in mekaar viel toen de jonge heer er over ging" Collingwood sloeg ineens raak, door recht op den man af te vragen: „Dus je wilt zeggen, dat er wat aan die brug geknoeid is?" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 3