Geheimzinnige ontploffing; in hoofdpostkantoor te Utrecht Broodrantsoen wordt niet bedreigd Linggadjati DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting oan de DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen gewonden, wel grote glasschade De „Heimat" trekt niet meer! Hors d' Oeuvre Begroting Buitenlandse Zaken aangenomen Overeenstemming in Medan Make-up in de gevangenis De grote Vier ziin het eens Tachtig textielpunten, maar Franse duikboot wordt] vermist Kabinetscrisis op lava? Inhaalwedstrijden in 't Westen Overigens een volledig programma Krant zet Den Haag op stelten Een dubbele sensatie Zuinigheid geboden Weerbericht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3820 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma ZATERDAG I DECEMBER 1948 144STE JAARGANG No. 167- ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 16 woorden 76 ot., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv, Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp Utrecht, 6 Dec. - Omstreeks kwart over acht Vrijdagavond, werden de be woners van de Utrechtse binnenstad opgeschrikt door een hevige knal. In het hoofdpostkantoor op de Neude bleek zich door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing te hebben voorgedaan. Politie, geassisteerd door pas serende militairen, zetten onmiddellijk de omgeving van het hoofdpostkantoor af. Hoewel zich op het tijdstip, dat de ontploffing geschiedde vele voorbij gangers op de Neude bevonden, zijn er geen personen gewond. Wel is een groot aantal ramen aan de voorzijde van het postkantoor door de luohtdruk ver splinterd. De ontploffing welke gevolgd werd door een grote steekvlam, heeft zich voorgedaan ir» het sousterrain aan de voorzijde van het gebouw. Deze ruimte, welke gebruikt wordt als opslagruimte en archief, kreeg grote schade, welke echter geen stagnatie in de werkzaam heden op het postkantoor tengevolge heeft. Ook van de in het gebouw aan wezige personen werd niemand door de glassplinters gewond. Vermoedelijk heb ben onbekenden een pakje met explo sieve stof over het ander halve meter hoge muurtje, dat op het trottoir voor het sousterrain staat, door één der ra men naar binnen geworpen. De glas schade is beperkt gebleven tot de ramen aan de voorzijde van het hoofdpostkan toor. De enorme luchtdruk, welke door de explosie ontstond, is door het muurtje dat ook beschadigd is, gebro ken, zodat de huizen aan de overkant geheel onbeschadigd zijn gebleven. Trotyl! Uit het voorlopige onderzoek meent de politie te moeten concluderen, dat hier geen sprake is van een bomaanslag, er zijn nl. nergens in het sousterrain scherven gevonden. Men verondersteld dat een fles of een pakje met een zeer explosieve Inhoud, mogelijk trotyl, naar binnen is geworpen. Ook omtrent de be weegredenen van den persoon of per sonen, die deze zinloze vernieling op hun geweten hebben, tast de po litie volkomen in het duister. Het is wel merkwaardig, dat zich eni ge maanden geleden in Utrecht op het Koekoeksplein een soortgelijke ont ploffing heeft voorgedaan,- De schade was hier echter veel kleiner dan bij de ontploffing van Vrijdagavond. Ook hier vond de politie geen scherven of andere voorwerpen, die zouden duiden op een bomaanslag. Deze ontploffing is echter nog steeds niet opgehelderd. Voorbijgangers verklaarden aan de politie dat zij, voor de ontploffing ge beurde, enige personen zouden hebben zien weghollen, het staat echter niet vast of dit de mogelijke daders van deze aanslag zijn geweest. MOMBASA, 6 Dec De „Johan van Ol- denbarneveldt" is heden uit Bombay te Mombasa in Kenya aangekomen, waar gewapende wachten een groot gedeelte van het havengebied hadden afgezet, aan gezien aan boord van het schip moeilijk heden waren ontstaan met Duitse krijgs gevangenen, geïnterneerden en zeelieden, die uit voor-Indië naar Duitsland wor den gerepatriëerd Naar verluidt hebben de Duitse zee lieden, die er zich tegen verzetten naar Duitsland teruggezonden te wor den, getracht hst schip op te houden door een staalkabel over boord te gooien, met de bedoeling daardoor de schroef in het ongerede te brengen. DUN OF DIK? Mae West, de gezette film-ster, met een tikje Afrikaans bloed in haar wijd-vertakte aderen, heeft het geprobeerd: zij heetf een aan val gewaagd op de „slanke lijn" Daar kwam zij, op het witte doek, aanstevenen als een drie dekker onder vol zeil. machtig en breed, een vervaarlijk vrouwsper soon, en iedere moderne jonge dame geleek op eens een sprie- terig, armetierig ding, nietig, schraal, bloedeloos, slap, planke rig en plat en onvrouwelijk van top tot teen. Maar de vlieger ging niet op Mae West maakte geen schooi. Zij verdween zoals zij gekomen was: plotseling. De dames maak ten zich naar aanleiding" van haar optreden niet dik. De „slanke lijn", in een tegenoffensief en on dersteimd door de Mode van Londen en Parijs, die alleen maar bleef ontwerpen voor een zeer etherische taillemaat, versloeg het opgezwollen negerbloed. Afri ka heeft het loodje gelegd. De slanke lijn heeft gezegevierd bij de vrouw. Laten wij er blij om zijn in deze tijd van textiel- gebrek. De slanke lijn van den man ls nooit ernstig belaagd. Natuurlijk behoorde een man goed gespierd te zijn, maar een laag vet werd bij hem niet geduld. Drong deze zich aan hem op, dan werd zij verdreven met massage en gym nastiek, met sport, met lichaams beweging van allerlei soort. De dikke werd gewaardeerd om zijn karakter-eigenschappen zijn goedmoedigheid en zijn neiging tot gezellig verkeer maar be wonderd werd hij niet. Romeo en Parsifal waren niet dik. En als Lohengrin het somwijlen per on geluk is, of Siegfried, sluit men de ogen met een zucht en luistert men alleen. Onlangs echter heeft een Ame rikaans anthropoloog een aanval gedaan op de slanke lijn van den man. Hij heet Ernst Hooton en heeft de lof gezongen van den dikkerd, die zo gezellig tafelen en babbelen kan. Was deze Ernst in ernst? In ieder geval heeft hij zich op glad ijs gewaagd, wani wie een minderheid prijst kan er staat op maken, dat hij de meer derheid tegen heeft. De magere man is nog altijd in de meer derheid. Overigens zal het wel waar zijn, dat de dikke man, over het al gemeen een beter huisgenoot is dan de dunne; hij is hokvast, ta fel-vast, stoel-vast. Hij is te zwaar om opvliegend, te zeer door eigen gewicht belast om lastig te zijn, de magere man daarentegen met zijn bemoeizuchtiger activi teitEnfin, Shakespeare wist het reeds. Hij laat Julius Caesar van Cassius zeggen: Laat welgedane mannen om mij zijn Met gladde haren en die nacht* goed slapen. Die Cassius ziet er schraal en hongrig uit. Hij denkt te veel; die mannen zijn gevaarlijk Overigens vergete men niet, dat zijn Falstaff zeer dik en toch een spitsboef was. KREEFT. EEN LUGUBERE ST. NICOLAAS- SURPRISE. Ten huize van. de fami lie de Boer acn de Prinsegracht te Den Haag werd op St. Nicolaasavond een pakje bezorgd, dat een helse machine bevatte, die, bij opening van het pak ket exploideerde, tengevolge waarvani de heer de Boer en zijn vrouw om het leven kwamen. De étage, nadat de ontploffing had plaats gevonden. Ned. Fotobur. P. Gisteren is in de Tweede Kamer de be groting van het Ministerie van Buiten landse Zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de aantekening, dat de cocmmunistx tegen stemden VOLGEND JAAR APRIL TURF VRIJ. Het ligt in de bedoeling de subsidi ëring van huisbrandturf met ingang van 1 April tegelijk op te heffen met de distributie van deze brandstoffen. De Nederlandse broodgraanpositie is, sinds na de bevrijding verkregen grote voorraden tarwe van oversee, die de regering sich had weten te ver schatten, geleidelijk zijn verbruikt, naar verhouding steeds meer afhanke lijk geworden van nieuwe graanim- port. Maakt het wereldtekort aan granen het verkrijgen van de ons land toegewezen hoeveelheden reeds moei lijk, de gebeurtenissen in Amerika met name de stakingen, belemmeren bovendien het transport, waardoor het binnenkomen van verwachte tarwe- leveranties aanzienlek is vertraagd- In tegenstelling met de mening, die hier en daar schijnt post te vatten, als zou het broodrantsoen thans worden be dreigd, wordt van officiële zijde mede gedeeld, dat er geen reden is voor di- lecte bezorgdheid, vooral als men weet, dat enige tijd geleden de situatie een veel nijpender aspect heeft geboden dan thans het geval is. Het is natuurlijk Medan, 8 Dee. Na een vergadering van vier uur zijn een Nederlandse en een Indonesische militaire delegatie he denmorgen tot overeenstemming geko men. Men heeft een bevredigende op lossing voor beide partijen gevonden. De uiteindelijke details zullen mor gen worden besproken. juist dat op lange termijn over de tarwe-import niets te zeggen is, maar de Nederlandse broodgraan voorziening op de huidige basis is voor de naaste toe komst gedekt, terwijl de laatste berich ten mogen doen' verwachten, dat nog deze maand nieuwe aanvoer uit Ame rika ons land zal bereiken. De gevangeniscommissie van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft besloten, de vrouwelijke arrestanten het gebruik toe te staan, van lippenstift, poeder en schmink. Zij kunnen deze producten dan ko pen van het opgespaarde geld, dat zij door hun werkzaamheden in de ge vangenis hebben verdiend. De can- tines der strafgevangenissen voor vrouwelijke delinquenten hebben op dracht gekregen, dergelijke artike len regelmatig in voorraad te heb ben. Dat is de geest van de nieuwe tijd De ministers van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden zijn het Vrijdag eens geworden over alle overige kwesties in de vüf vredes verdragen, uitgezonderd enkele kleine technische kwesties, die deskundigen zullen oplossen. Zaterdag zullen de ministers beginnen met de voorbereidende besprekingen over de agenda voor het Vredesverdrag met Duitsland Twee documenten, die Byrnes 1 heeft laten circuleren, zullen daarbij als basis dienen. Dr. E. L. Kramer, directeur voor herstel en voorziening van het Mi nisterie van Economische Zaken heeft in een radiorede op 26 November 1946 medegedeeld, dat men in 1947 de productie hoopt te brengen op 80 textiel punten per hoofd der bevolking, terwijl hij daarnaast de indruk wekte, dat men ook op 2 paar dameskousen kon rekenen, al sprak hij zulks niet onom wonden uit. De vakgroep „Detailhandel in Textielgoederen" schrijft thans, dat na al de desillusies, welke officiële en semi-officiële instanties ons volk reeds bereid hebben, doordat in pers en per radio geweldige beloften werden ge geven, welke in de practijk op geen stukken na werden vervuld, nu toch wel enige voorzichtigheid nodig is, wanneer men nieuwe suggesties gaat uiten. In dit verband mogen wij herinneren aan de in 1945 officieel afgelegde belofte, dat in 1946 onze linnenkast weer behoorlijk gevuld zou zijn, terwijl thans een groot deel der bevolking lijdt aan huidziekten, mede door het gebrek aan voldoende linnengoed. Toch suggereert Dr. Kramer nu weer 80 textiel punten per hoofd in 1947. doordat hij verzuimt te vermelden, dat 80 punten productie nog lang geen 80 textielpunten in de winkel betekenen, want in dustrie, leger en vloot eisen een zeer belangrijk deel van deze 80 puniten op. In de Centrale Textielcommissie is nog juist dezer dagen, namens het Textieldirectorium een zeer pessimistische beschouwing gegeven over. de tex- tielpositie in 1947, waarbij men tot de conclusie kwam, dat men zeer tevreden zou zijn als in 1947 60 punten gehonoreerd zouden worden. Wat de dameskousen betreft, zal men wellicht tot 2 paar kousen per persoon kunnen komen, wanneer men daar ook de zgn. standaardkousen bij- rekent, een artikel, dat door de Ned. vrouw heel weinig gewild is. Parys, 6 December. Vliegtuigen, torpedojagers, sloepen, corvetten en torpedobooten, waarvan ver schillende zijn uitgerust met' anti duikboot-onderwater-detectors, zyn voor de FranseMiddellandse zee kust op zoek naar een Franse duik boot, de 2,326, die thans vermist wordt. De duikboot, die vroeger tot de Duitse marine behoorde en 250 ton meet, is gisterochtend met een beman ning van 21 koppen van Toulon uit gevaren voor het nemen van proeven met duiken tot grotere diepte. Zij zou tot op een tiental mijlen uit de kust varen en gisteravond om onge veer 5 uur terugkeren. Ofschoon Franse marinedeskun digen hebben verklaard, dat er zeer weinig kans bestaat, dat de opva renden van de kleine duikboot le vend zullen worden gered, omdat zij niet' over communicatiemiddelen met de oppervlakte beschikken, zal het zoeken, dat gisteravond be gonnen is, vannacht voortduren. Volgens officiële mededeling van de marine prefectuur te Toulon, heeft een mijnexplosie de luiken waarschijn lijk opengerukt, waarna de duikboot onmiddellijk zou zijn gezonken. Ds hevige storm, die op het ogenblik in dit gebied woedt, heeft reddingspo gingen tot nog toe onmogelijk gemaakt. Marine-autoriteiten hebben alle hoop opgegeven de 21 leden van de beman ning te kunnen redden. Volgens Associated Press voorspellen Indonesische politieke leiders te Batavia deze kabinetscrisis. Zy schijnt onafwendbaar, tenzij de Mo hammedaanse ministers in het Re publikeinse kabinet breken met hun party, en een nieuwe Mohamme daanse groep van geestverwanten van Sjahrir vormen. Een verantwoordelijke Indonesische zegsman heeft verklaard, dat als de Mo hammedaanse leden van het kabinet hun ontslag indienen, dr. Sjahrir zelf zijn ontslag zal indienen bij president Soekarno Men verwacht, dat de presi dent dan den leider van de Islam-partij, ai. Soekiman, verzoeken zal een nieuw kabinet te vormen. Een dergelijk Mo hammedaans kabinet, zegt de Indonesi sche bron, zou de verplichting op zich nemen, de onderhandelingen met Neder land te heropenen en moeten trachten grotere concessies te krijgen dan bij de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati verkregen zijn. (De Islamietische partij. .Masjoemi" genaamd, is de grootste In donesische politieke partij. In het Westen staat sleehts een be scheiden programma ons te wachten, voornamelijk inhaalwedstrijden. Lijst aanvoerder Ajax, die verleden week zo smadelijk in Schiedam verloor, heeft morgen rust, evenals 't Gooi en RFC. Overigens zien wij eerst een wedstrijd VSVEmma, die voor de gastheren alle goeds belooft, nog te meer na hun kranige prestatie van vorige week tegen 't Gooi. In Rotterdam ontvangt Sparta het Haar lemse EDO. Hoewel de kasteelheren ver moedelijk iets sterker zijn, durven wij van de uitslag toch niet veel te voorspellen Feijenoord mo'et de reis naar het Am sterdamse DWS gaan maken, om daar zijn krachten te meten. Hier komen twee sterke ploegen tegenover elkaar in het veld, wat spanning en een verwoede strijd waarschijnlijk maakt In den Haag tenslotte staat de derby ADO—Hermes- DVS op het program. Gezien het fraaie resultaat van de Schiedammers tegen Ajax, doet dit voor de gastheren, die toch al onder aan de lijst staan, het ergste vrezen In het tweede district Ook hier maar een zeer onvolledig programma. Kop en staart tegen el kaar, als opvallendste wedstrijd. Nep- tunus reist namelijk naar Stormvogels, waardoor het er voor de IJmuidena- ren maar slecht uitziet. Toch verrasten deze verleden week nog door een onverwachte overwinning op Blauw-Wit en wie weet, wat ze nog meer in hun mars hebbenBlauw-Wit komt uit tegen Xerxes. Tegen dez« Rotter damse ploeg hebben de Amsterdammers nu kans, him nederlaag van 1 December weer goed te maken. In Rotterdam een waarbij het Dortse team wel de meerdere zal blijken. Het Oosten Hier toont de competitie wel een vol ledig beeld, al ontbreekt de lijstaanvoer der Go-Ahead deze keer op de lijst De Deventer mannen hebben een rustdag. Een ernstig pretendent voor de eerste plaats is ongetwijfeld NEC, al kan dat die plaats morgen nog niet bereiken, door Go-Ahead's drie punten voorsprong NEC speelt tegen Heracles, waarbij de winst vermoedelijk aan de zijde van de Almelose gastheren zal blijven AGOVV, gestuit In zijn opmars, krijgt opnieuw een kans te gen Be Quick, op eigen terrein, terwijl op de onderste lijsthelft een wedstrijd Tubantia—Vitesse te wachten staat. Quick moet tegen de Enschedese Boys in Nij megen tonen wat het kan, ongetwijfeld een zware opgave, en hetzelfde geldt voor Enschede, dat de Wageningse spelers ont vangt. Afdeling vier Ook ten Zuiden van de Moerdijk kun nen de liefhebbers hun hart ophalen aan een volledige voortzetting van de competitie. Hier is het Willem II, dat rust heeft. Voorman NOAD krijgt be zoek uit de onderste regionen. Deze keer zal het Helmond zijn, waarmee NOAD zichzelf wel weer omhoog zal werken. De laatsten van de lijst, De Baronie en RKTVV, spelen beide een thuiswedstrijd, resp tegen Helmondia en Longa, waarvan de laatste de moeilijkste opgave zal zijn. Uit de middenmoot komt de ontmoeting VVV—NAC waar een kans in zit, de volgorde veranderd te krijgen. Vlissingen tenslotte speelt weer thuis, deze keer tegen BW De Walcherse ploeg zal hard moeten werken om hier iets van terecht te brengen! Het Noorden Achilles, dat zich vorige week zo fllnls weerde tegen de mannen van Abe Leaatr», r«(»t morgNi 4c vcea&olu- niën in voor een uitwedstrijd tegen Veendam. De Assenaren zullen zeker alles op alles zetten om op de goede weg voort te gaan. WIJZIGINGEN IN RET VOETBAL PROGRAMMA. VelocitasGVAV wordt GVAV—Veloci- tas, de wedstrijd SLTOHelder is verval len, terwijl in 3C wordt gespeeld: IVV Aalsmeer en in 3D Schagen—HRC In de vierde klasse A is nog een ontmoeting WieringerwaardTexel toegevoegd (Van onzen parlementairen redacteur) Gistermiddag was het Haagse Be; zuidenhout in rep en roer vanwege een hoogstssensationele mededeling, welke het dagblad „De Nieuwe Nederlan der" op zijn nieuwsbord had laten vermelden, n. 1. dat degeen, die op St. Nicolaasavond in zijn huis aan de Prinsegracht door het verraderlijke pakketje was gedood, niemand minder was dan de heer de Boer, het lid van de Commissie.Generaal! Grote volksmassa's drongen samen, de trams konden niet verder en er werd opge* wonden gediscussieerd, zelfs klonken 'vijandige kreten! De toestand leek niet zonder ge; vaar. Het bericht was dan ook ont zettend genoeg en velen vreesden nu terecht verschrikkelijke rampen. Kon het wel waar zijn? En ziet, het duurde niet lang, of het bord werd binnenge; haald en de verlossende tijding kwam, dat de mededeling eenvergissing was! De vermoorde heet n. 1, Boer en iu was d« „fout" eotstaan, DUITSE GELEERDEN CONTROLE REN EEN V. 2-PROJECTIEL. Drie Duitse geleerden, die deel uitmaken van een staf van meer dan honderd Duitse specialisten op luchtvaartgebied, die de luchtvaartexperts van het Amerikaanse leger behulpzaam zijn bij de experimen ten met vliegende projectielen, contro leren een V. 2, welke voor een proef neming te White Sanes iq New-Mexico gereed gemaakt wordt. Kolentoewijzingen voor de Neder landse industrie verlaagd. Ook ons land gaat van de Amerikaan se mynwerkersstaking nadelige geyol- gen ondervinden. Hoewel getracht zal wrden de industriële bedryvigheid zo min mogelijk te beperken, zal het ko- lentekort het noodzakelijk maken, op de toewijzingen voor de industrieën een voorlopige korting toe te passen van tenminste 20 procent. Aangezien ook de kolentoewijzingen voor de gas- en electriciteitsbedrijven met minstens 20 procent zullen worden verlaagd, zal op het verbruik van gas en electrici- telt onmiddellijk een overeenkomstige besparing moeten worden bereikt. Er zal met alle middelen naar wor den gestreefd, de huisbrandvoorziening zo normaal mogelijk te doen verlopen, en de voor dit stookseizoen in uitzicht gestelde 12 eenheden te waarborgen. pvE Commissie-Generaal en de voorstan- ders van de te Linggadjati gesloten overeenkomst hebben het deze week zwaar te verantwoorden gehad, maar de tegenstanders in niet mindere mate. Want de politie h rtstochten zijn fel opgezweept nu het de toekomst van ons geliefd Indië geldt en het zijn niet slechts overwegin gen van politieke en zakelijk economi sche aard die de gemoederen in bewe ging hebben gebracht; wat overheerst is een algemeen gevoel van sterke gehecht heid aan het historisch gewordene, een saamhorigheidsgevoel, dat den Nederlan der aan Indië bindt. WANT ieder landgenoot voelt het meer dan ooit: Nederland en Indië beho ren bijeen. Als hij spreekt van „ons" Indië bedoelt hij niet een koloniaal „be zit", maar een deel van het eigen rijk, dat met het moederland het woord „moe derland" geeft de kern van deze gevoels- gehechtheid op de meest overtuigende wijze weer door eeuwenoude traditie is vergroeid Ook al is hij nooit in Indië geweest, al heeft hij geen verwanten in de Oost, dan nog zijn Java en Sumatra, Celebes en de Molukken geen ledige klan ken, geen dorre begrippen, maar zij be tekenen voor hem iets levends en werke lijks, dat onverbrekelijk verbonden is aan het moederland, iets dat een deel vormt van zijn vaderland. Want Neder land en Indië hebben een gemeenschap pelijke groei beleefd, Indië leeft voorden Nederlander, te zamen met zijn eigen land, in de geschiedenis van zijn zeehel den en ontdekkingsreizigers, in die van zijn vrijheidsoorlogen, in zijn literatuur, zijn poëzie, Hoevelen onzer landgenoten hebben niet, door de eeuwen heen, hun leven ingezet, opgeofferd, tot de dood toe gewijd aan het prachtige, vruchtbare land, bewoond door dat bekoorlijke en aanhankelijke volk dat wij onder onze hoede hebben genomen en jegens hetwelk wij een verantwoordelijkheid dragen, te zwaar dan dat wij ons daaraan terwille van wie ook, kunnen onttrekken, dan dat wij haar, op wie ook, kunnen afwente len Waarlijk, de protesten tegen het voorlopig accoord van Linggadjati wor den, hoe heftig en scherp zij ook gefor muleerd mogen zijn, niet ingegeven door gevoelens van vijandschap, maar door een gevoel van zorg en angst voor een moge lijk verlies, niet verlies van materieel bezit in de eerste plaats, maar verlies dat een deel raakt van het eigen levensver band. Wij hebben te lang, te duurzaam, te vriendschappelijk samengewerkt met de inlandse bevolking van het prachtige eilanden-rijk, dan dat wij het zonder een gevoel van hartzeer en diepe rouw zou den kunnen prijsgeven aan het ongewisse lotgeval, dat een toekomst onder een eigen republikeins en nog niet geordend en beproefd bewind voor ons en voor dit bevriende volk, verbergt. Daarom zijn zovele landgenoten huiverig het rijksver band te verbreken en Indië over te laten aan een bewind, waarvan de betrouw- Iottige gevolgen van domheidsmacht, vaardigheid nog moet worden beproefd. W^IJ hebben de inlandse bevolking in de w loop der eeuwen eerst ongetwijfeld dienstbaar gemaakt aan ons eigen be lang, maar allengs, volgens de begrippen ener wijze en milde democratie, opge voed, geschoold en beschermd, be schermd ook tegen de druk van inlandse feodale dwingelandij en tegen de nood lottige gevzolgen van domheidsmacht. Wij hebben Indië opgericht uit een chaos en tot geordende welstand gebracht en wij hebben ons daartoe, in deze eeuw van bezinning en bezonnenheid, zware offers getroost. De Japanse bezetter heeft het moeizaam uitgewerkte stelsel van ons constructief bestuur ineengetrapt, en een chaos achtergelaten waarvan in de eerste plaats de inlander zelf het slachtoffer ge worden is En vóór wij met het werk van herstel een aanvang konden maken, vóór de belofte van de Koningin, vervat in Haar radio-rede van December '42, en die een rijksconferentie in uitzicht stelt, in vervulling heeft kunnen gaan, heeft een groep inlandse intellectuëlen de leiding uit handen der Japanners overgenomen en de republiek geproclameerd. Is het wonder dat de Nederlander, die in het te Linggadjati bereikte accoord een besten diging dezer leiding ziet, zijn bezorgdheid over de doeltreffendheid dier leiding tot uiting brengt en zich afvraagt wat er van Indië, zo nauw vergroeid met het moederland, worden moet, als het Neder land beleid uitgeschakeld wordt? Want nog altijd hebben de Indische leiders, heeft de republiek de eigen strijdkrach ten niet in de hand, nog steeds wordt er geschermutseld en is de zo luide toege- lands beleid uitgeschakeld wordt? Want Indische extremisten niet van kracht. TERWIJL onze regering het hoofd te ^bieden heeft aan een storm van cri- tisch protest van landgenoten die menen, dat zij, door de voorlopige overeenkomst van Linggadjati te aanvaarden, Indië prijs geven aan chaos en verval, hebben de republikeinse leiders op hun beurt te kampen met landgenoten die vrezen dat dit accoord bijdragen zal tot de bestendi ging van hetgeen zij als het „Nederlands imperialisme" menen te moeten schu- "wen, en die uitsluitend heil zien in een volstrekte onafhankelijkheid. Zo zijn er moeilijkheden voor de leiders, hier en ginds. Laat ons hopen dat de voorspelling, juist vier jaar geleden, op die gedenk waardige Decemberdag uitgesproken door onze Koningin: Nederlands-Indië en Nederland zullen na de gemeenschappe lijke overwinning hun zelfopoffering en onverschrokkenheid bekroond zien met de herwinning van vrede en geluk voor land en volk in een nieuwe wereld, laat ons hopen dat deze voorspelling als nog in vervulling zal gaan. U De uitvinder van de V 2, Werner von Bi*auh. wordt Amerikaans staatsburger. Stalin heeft in November een hart aanval gehad en .neemt thans rust op de Krint TIJDELIJK OPKLAREND. Tijdelijk brekende bewolking. Late- weer plaatselijk enige regen. Matige, aan de kuat tijdelijk krachtige. Weate-j lijke wind. tets ho»ere temperatuur. J ;i - - i --JU 1

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1