Nederland aan vooravond van belangrijke beslissing dodenmars naar executie-plaats Zingen - jullie zwijnen - zingen flaar hij zong er zich door WALT DISNEY Zoekt nimfen en bosgeesten Mickey Mouse en Donald Duck zijn buiten de deur gezet r De bomaanslag in Den Haag De Nederlandse vrouw vraagt: Overheid, help ons aan een corset De ontwerp-overeenkomst van Linggadjati De Commissie-Generaal publiceert een Memorie van Toelichting Maaltijd voor elke dag Grepen uit het verleden I Er zijn vele zangers, die bestaan ran hun stem, maar er zijn slechts weinige, die aan hun stem het leven t« danken hebben. Een van die weinigen is Miklós Vari Weinstock, een 23-jarige Hon gaarse tenor, die optreedt onder de naam „Nicolo Gaiiney" en door som mige Italiaanse vereerders als een tweede Caruso wordt beschouwd. Volgens zijn eigen verhaal heeft de raak zich als volgt toegedragen: Zijn gehele familie vader, moeder, broers, zusters en andere bloed- en aanverwanten, tezamen niet min der dan 98 personen werd door na- li's „geliquideerd". Alleen de zanger Walt Disney, de grootmeester der tekenfilm, is in Ierland en ,,op jacht Inaar geesten en nimfen", zoals hij ver klaarde. Het zijn de legendarische feeën, die Walt Disney in een van zijn volgende teken-fantasieën wil laten optreden. Tijdens een persconferentie, waarbij Disney's voltallige staf van scenario- ichrijvers, ontwerpers en reclame-ex perts aanwezig was, deelde hij mede, dat zijn volgende film „De kleine Men sen" zal heten en hierin spelen de bos geesten en feeën de titelrollen. „Tijdelijk worden Mickey Mousggr Do nald Duck en de rest van de onsterfe lijk geworden film-menagerie buiten de deur gezet", aldus Disney. Hoewel hij moest toegeven, dat zijn medewerkers, die overal ter wereld op soek zijn naar nieuwe talenten, totnu- oe geen contract met een bosgeestje ladden kunnen afsluiten, vertelde Dis ney, dat hij met behulp van de Ierse plattelandsbevolking hoopt zo nauw keurig mogelijke schetsen te maken van deze alleen in de Ierse overlevering bestaande figuren. „Volgens de boeken, die ik heb ge lezen, zijn ze 30 c.m. groot en een deel van hen is schoenmaker", verklaarde Disney in volle ernst voor een kamer vol verslaggevers. „Ik geloof, dat het hun niet voor de wind gaat, want ik heb gemerkt, dat een goeie bosgeest niet meer dan een dubbeltje in zijn zak taeft. Er zal met hun een uitmuntende im te maken zijn", besloot Disney, i Van de bosgeesten afstappend, ver- r^arde -bij verder, dat hij tijdens zijn VerbUji nog „een oogje zou wagen" aan „Alice in wonderland" en „Peter Pan", met het doel om ook deze beroemdhe den tot filmsterren te bombarderen. De reden van zijn speurtocht naar buitenlandse gegevens was, volgens Disney, „dat Amerika belangstelling schijnt te hebben voor ieder land, be halve voor Amerika". In antwoord op vragen van bezorgde journalisten of hij Mickey Mouse en Pluto voor goed had uitgebannen, zei Disney, dat deze oude geliefden ook voortaan van de tekenborden af zouden springen, maar niet in het tempo van vroeger. In de toekomst zal Disney zich blijven toeleggen op tekenfilms, waarin levende mensen tezamen met getekende figuurtjes optreden. Walt Disney, die tijdens de eerste wereldoorlog ambulance-chauffeur in Frankrijk is geweest, vertelde verder nog, dat zijn staf in Hollywood die tijdens de oorlog gedund werd thans weer tot de normale omvang van 1300 (Vervolg van pagina 1). HET ONDERZOEK De Haagse politie begon da delijk met het onderroek. In den be ginne dacht men aan een vriend van de dochter van het eerste slachtoffer, óie zowel den heer Boer als zijn doch ter telefonisch minder vriendelijk be jegende naar aanleiding van een geëns ceneerde ontvoering van de laatste. Hij werd gearresteerd en deugdelijk verhoord. Het bleek, dat hij niets met de zaak te maken had. Tijdens het ver hoor werden hem namen van hem be kende militaire motorrijders gevraagd en hij noemde o.m. de naam van Van Haastrecht. Deze was echter op het tijdstip van de aanslag te Leiden, waar hij verbonden werd na een mo tor-ongeluk. Dat alibi stond vast Het alibi van van Haastrecht stond echter niet langer vast, toen de ge wonde sergeant de Vrijer, die door een particulieren chauffeur naar een Am sterdams ziekenhuis was vervoerd, vol granaatscherven bleek te zitten. Deze vertelde, dat de motorrijder, die hem gelift had. van Haastrecht heette. Maandagmiddag omstreeks twee uur werd' van Haastrecht gearresteerd en viel na een verhoor van enkele uren door de mand. Hij noemde ook de na- roer: van de andere leden van het com plot. De recherche arresteerde met mede werking van de militaire autoriteiten sergeant de Boer en korporaal Peter- se. Na een langdurig verhoor bekenden ook dezen. Den korporaal Peterse werd Hij zijn verhoor gewezen op het risico dat hij ae aanslag op den heer Boer ook andere slachtoffers vie len. „Mevrouw Boer was ook he lemaal fout" was zijn commentaar. „Maar het dienstmeisje dan?" vroor* men hem. „Dat is het risico van het vak", antwoordde Peterse. „Ik heb in oorlogstijd honderden men sen gedood". zelf bleef gespaard om ingelijfd te wor den in de legioenen der nazi-slavenar beiders in Hongarije. Op zekere nacht ging een der gevan genen er van door. De volgende dag werden Weinstock en negen anderen aangewezen om als vergelding voor die „misdaad" ter dood te worden gebracht. De gedoemden moesten een doden mars volbrengen naar de executie plaats, die op ongeveer 35 K. M. af stand was gelegen. En terwijl zij daar voortstapten, de dood tegemoet, schreeuwden de nazi bewakers hun toe! „Zingen, jullie zwijnen, zingt je laatste liederen"! Weinstock zong. Hij zong 8 kilo meter lang, toen liet een Duits staf officier in de nabijheid van een dorp halt houden. Hij sprak een ogenblik met den commanderenden officier en trok toen Weinstock uit de groep. Maandenlang heeft deze stafofficier, die volgens Weinstock Hesse heette majoor Baurat Hesse en die een voormalig componist en architect was, den jongen tenor geprotegeerd tot op een dag een Pruis van hogere rang ver scheen en van het geval hoorde. Prompt besliste hij, dat zulk een voorkeursbehandeling niet goed was voor een „slaaf". Majoor Hesse wist, wat waarschijn lijk zou volgen. Om drie uur in de morgen maakte de Duitser Weinstock wakker, gaf hem 'n pakje met zijn persoonlijke bezittingen, duwde hem in een auto van de staf en reed hem tot op vijf kilometer van de Russische voorposten. Daar gaf hij Weinstock een uitgebreide kaart, op dat hij verder de weg alleen zou kun nen vinden, drukte hem de hand en zeide: „Ik doe dit in naam van de cultuur en de beschaving. Moge de Führer mij vergeven. Leve het nationaal-socialis- me"J De weg omhoog. Tegen het einde van de dag had Weinstock de Russen gevonden. Hij zong voor hen, zong op hun feesten en maakte zich vrienden, van wie de in vloedrijkste hem tenslotte uit Honga rije naar Italië hielpen. 0 Daar kreeg de jonge Hongaar, die een leerling was geweest van Hootempis Erzsebet en Havas Andras te Boeda pest, verder onderricht van M&rio Ter- ni, een maestro uit Milaan, en van den 72-jarigen Riccardo Stracciari te Rome, die twintig jaar geleden tezamen met Caruso heeft gezongen. Weinstock's repertoire omvat thans acht opera's, die hij kan zingen in het Hongaars, het Russisch, het Duits, het Italiaans en het Frans. Zijn Italiaans, dat hij na een verblijf van vier maan den in Italië heeft geleerd, is tot nog toe dat van een beginneling, maar ook iie taal leert hij vlug. Zijn devies is: „men kan alles leren, als men er maar hard voor werkt". f :- CUE. uei ZULLEN f\AteNTpm 'SCUQIK ALKMAAPÜE& ME£A Er zullen wellicht mannen zijn, die wanneer zij het opschrift boven dit ar tikel lezen meesmuilend mompelen: „moet de couran zich ook daar al mee bemoeien" Zij hebben bij voorbaat al ongelijk, want ieder lid van het zwakke geslacht zal onmiddellijk beamen, dat hier een actueel en urgent onderwerp wordt aangesneden. On het gebied van corsetten is, erger dan op enig ander onderdeel van de vrouwelijke interes se, een noodtoestand ontstaan, waar op in alle bescheidenheid, maar niette min met zeer veel klem, de aandacht van de overheid moet worden geves- tigd. Wij weten het wel, de hoge heren in Den Haag hebben met vele en grote problemen te worstelen. Wat is op pervlakkig bezien het vraagstuk van de corsetten, in vergelijking met dat van de ontwerp-overeenkomst van Lingga- djati, dat van de kolenvoorziening van ons land, dat van onze eisen met be trekking tot Duitsland en maar vult u het lijstje zelf aan, lezerl En toch: wij durven het aan een ogenblik ern stige aandacht te vragen van overheid en publiek voor het corsettenvraagstuk omdat hier een zaak, de volksge zondheid betreffende, aan de orde is, en omdat de corsettennood voor vele vrouwen een deel van haar levens vreugde vergalt. Laat ons dat eerst duidelijk maken met enkele cijfers. In het eerste half jaar van 1939 werden er in Nederland 1.220.267 corsetten ingevoerd, waarte genover de eerste helft van 1946 slechts 20.550 stuks kan stellen. Wanneer men daarbij in ogenschouw neemt, dat in de zeven jaren, sinds het uitbreken van de oorlog, het artikel zeer schaars en zelfs gedurende geruimen tijd in bet ge heel niet te verkrijgen is geweest, dan behoeven wij waarlijk geen breedspra kig betoog op te zetten om te bewij zen, dat millioenen vrouwen zich ern stig gedupeerd voelen. De regering kan daarvan niet onkundig zijn, want reeds in Mei van dit jaar heeft de Vereniging van Corsetspecialisten er bij haar op aangedrongen deviezen beschikbaar te stellen om in de behoefte van dit on ontbeerlijk artikel te vóórzien. Helaas, Wat de betekenis der basis voor overeenstemming betreft, wordt, naar het oordeel der Commissie-Generaal, een zeer belangrijke stap gedaan In de richting die de regering in het voetspoor der Koninklijke rede van 7 Dec. 1942 en de regeringsverklaring van 10 Febr. 1946 zich heeft voorgenomen in te slaan, nml de vestiging langs vreedzame weg van een nieuwe rechtsorde voor Ned.-Indië en de hervorming van het staatsbestel van het Konink rijk in zijn geheel. Allereerst moesten de vijandelijkheden gestaakt worden daar anders besprekin gen over politieke samenwerking niet konden worden heropend. Verwezen moet ook worden naar 30 No vember 1946, de dag waarop de gezags- overdracht van de gealliëerde aan Neder landse autoriteiten moest zijn voltooid. Het is duidelijk, dat te voren een ac- coord moest zijn bereikt. De basis voor overeenstemming heeft dan ook een zekere ontspanning te weeg gebracht. Hulde wordt gebracht aan Lord Kil- learn, die er in sterke mate toe heeft bijgedragen om de wederzijds levende wens tot hervatting der besprekingen te verwezenlijken Gezocht moest worden naar een poli tieke basis die het mogelijk zou maken om de noodzakelijk langs wettelijke weg tot stand te brengen hervormingen in het staatsbestel van Ned Indië en van net Koninkrijk in hun geheel ter hand te nemen. Het ontwerp kan niet worden gezien als een stuk, dat zelf nieuwe staatsrechte lijke regelingen vaststelt, doch het geeft aan in welke richting de maatregelen zich zullen moeten bewegen. Dit is geen constitutie, veeleer een beginselprogram ma, een politiek document. De Comm.- Generaal had zich bezig te houden met een situatie en met organisaties die bui ten de constitutionele verhoudingen wa ren ontstaan. De Ontwerp-overeenkomst bevat aan duidingen omtrent de Inhoud van een nieuwe rechtsorde en zU schrijft op verscheidene plaatsen voor op welke wijze die nieuwe rechtsorde moet worden benaderd. Vast moet staan, dat de juridische struc tuur van het Koninkrijk niet verandert zolang zij niet langs wettelijke weg ge wijzigd is en dat het hoogste staatkundige doel alleen benaderd kan worden als de Nederlandse wetgever aan de verwezen lijking zal willen meewerken. De politieke betekenis. Er Is wederzijds voldoende ruimte voor de geesteshouding om te komen uit de sfeer van strijd en vijandschap naar sa menwerking en versterking van het we derzijds vertrouwen. Er Is ondanks alles een klem van ver trouwen in de eerlijkheid der weder zijdse bedoelingen gebleven, die tot een innige samenwerking kan uitgroeien, al zal op tal van punten een bevredigende regeling eerst ontstaan wanneer de eer ste concrete vormen van samenwerking de sfeer van onderling vertrouwen heb ben versterkt. In dit licht moet ook wor den bezien hetgeen de basis overeenkomst over de Ned. Indonesische Unie bepaalt. De Comm. Generaal begrijpt de moei lijkheden welke ook de wederpartij ln eigen kring moet overwinnen. De op rechtheid der bedoelingen der regeringen mogen niet door een onverantwoordelijk optreden van enkelingen in twijfel wor den gebracht en na .de aanvaarding moet ieder op de bescherming zijner belangen kunnen rekenen De Verenigde Staten van Indonesië De Ned regering en die der republiek zullen samenwerken tot een spoedige vestiging van een souvereine, demo cratische staat op federatieve grond slag, genramd: De Verenigde Staten van Indonesië. Binnen de staats- en volkenrechtelijke eenheid van het land moet voldoende ruimte blijven voor staatkundig eigen meesterschap der onderscheidene gebieds delen en volksgroepen Gebleken is, dat men van Indonesische zijde liever sprak van een souvereine dan van een vrije democratische staat, waartegen geen be zwaar is gemaakt. De mogelijkheid bestaat dat de bevol- tot nu toe zonder resultaat. Mogelijk, dat de daarbij betrokken ambtenaren ook al tot de categorie meesmuilende mannen gerekend moeten worden Tot hen dan moge het volgende in 't bijzonder worden gericht, omdat dit wellicht hun inzicht kan veranderen Het corset vervult een dubbele func tie: Het is een vormgevend en tegelij kertijd een steunend artikel. In Ame rika wordt het genoemd een „founda tion garment", een grondslag-kleding stuk. In geen geval kan het corset be schouwd worden als een luxe-artikel. In tal van gevallen is het dragen er van uit medische overwegingen beslist geboden en wordt het dan ook door de artsen voorgeschreven. Het rapport van de Vereniging van Corsetspecialisten stelt dan ook vast, dat vele vrouwen met klachten over rugpijn, verzakking, operatieholten e.d. hun medicus sme ken om 'n doktersbriefje teneinde een steunend corset te kunnen krijgen, maar 't is gewoonlijk zonder resultaat, omdat er geen te krijgen zijn. Hetzelfde is het geval met de pl m. 200.000 aanstaande en jonge moeders, die er jaarlijks in Nederland zijn. De toestand is te erger, omdat door ondervoeding en andere oorlogsgevolgen de gezondheid der vrouw in het algemeen verzwakt is en haar weerstand tegen verschillende on dermijnende kwalen en ziekten belang rijk is verminderd. Voor het herstel van de volksgezondheid en de volks kracht is het corset onmisbaar. Vóór de oorlog bedroeg de invoer ruim twee millioen per jaar tot een waarde van pl.m. 2millioen gulden. De binnen landse productie is in vergelijking daar mee gering; naar schatting hoogstens 20 pet. van de totale normale behoefte. Op het ogenblik heeft verreweg het merendeel van onze vrouwen dringend behoefte aan een corset. Het gaat hier niet om een weelde-artikel, maar om de voorziening in. een levensbehoefte, evengoed als schoenen, dekens en tex tiel. Ónze vrouwen doen een klemmend beroep op de regering om onmiddellijk de nodige deviezen beschikbaar te stel len voor de Import van corsetten en van de grondstoffen, om de binnenland se productie van dit artikel krachtig te bevorderen. Woensdag 11 December Vleeskoekjes, aardappelen en gestoofde bieten. Vruchten toe De vleeskoekjes maken we als volgt: 1 kg koude, gekookte aardappelen, een ge snipperde ui, ongeveer IV2 of 2 ons vlees- resten, wat kruiden en Indien mogelijk, een geklopt ei. Vorm er koekjes van en bak ze in de koekepan lichtbruin (Van onzen parlementairen redacteur). Hoe enorm belangrijk deze dagen wel zjjn, waarin misschien beslis singen vallen, welke of ten goede, of ten kwade richting geven aan de toekomst van ons land, moge blaken uit het feit, dat men heel ver in de geschiedenis van ons vader land moet teruggrepen om perioden be vinden, welke eigenlek overeen komst vertonen met wat er thans staat te gebeuren, namelijk: 'n wij ziging in d© staatkundige structuur van ons land. Want hoe dan ook er zullen cUep-ingrtypende wijzi gingen komen; de tijd lijkt niet ver meer af, dat men, over de huidige periode sprekend, gewaagt van „het oude Nederland", omdat er dan een ander, nieuw Nederland zal zjjn ont staan. In de loop der eeuwen is „Nederland" zeker niet ongewijzigd gebleven; moeten wij gaan speuren tot aan het begin, dan komen wij bij de graafschappen en de hertogdommen, om maar niet te spreken van Claudius Civilis, die eigenlijk Neer- lands eerste „verzetsman" is geweest en dus deze lage landen voor het eerst deed noemen als streken, waar men „een eigen wil" had. Maar de eigenlijke „Ne derlanden" als onafhankelijke oorden zijn ontstaan door de Unie van Utrecht, of als men wil: bij de afzwering van Koning Philips, toen men hier het lands heerlijke bestuur in eigen hand ging nemen en .stadhouder" Prins Willem de eerste dienaar der Staten werd. Ruim twee honderd jaar zou het du ren, eer de lage landen weer voor gro te veranderingen werden geplaatst. In 1795 stortte die oude republiek ineen; het statenbondje werd omgezet in een eenheidsstaat en in 1798 verrees de Ba taafse Republiek. Er kwam een dikke grondwet, maar al spoedig werd zij tel kens gewijzigd, door de al-wassende invloed van Napoleon, totdat de Bataaf se Republiek geheel verdween en het „Koninkrijk Holland" met Napoleon's broeder aan het hoofd ervoor in de plaats verscheen. Van 1806 tot 1810 duur de dat slechts; toen maakte de grote Keizer aan de komedie een einde en lijfde het arme Holland maar helemaal bij Frankrijk in. Dat was de derde grote verandering, die ons land onderging sinds 1579. En spoedig volgde de vierde: 1814! Het nieuwe Nederland, met een Oranje als Vorst aan het hoofd. Nog spoediger kwam de vijfde zeer belangrijke muta tie, en wel door de aanhechting van België bij Nederland. Dat leek een prach tige uitbreiding van het Rijk, dat nu ook een Koninkrijk was geworden. Maar teleurstelling volgde en reeds in 1831 kwam de breuk, met in 1838 de offici ële afscheiding en de grondwetsherzie ning van 1840. Weer was Nederland tot cp zijn grondvesten geschokt. Ingevolge de constitutie Voor de zesde maal sinds de geboorte van zijn onafhankelijk bestaan had ons Het nieuwe portretstudie van Prinses Margaret Ros© van Engeland. AP. P, land een grote staatkundige verandering endergaan. Daarna is Nederland verdet Nederland gebleven, kwamen er geen grote schokken. Precies een eeuw na 1840, na honderd jaren van toenemende welvaart en staatkundige ontwikkeling, ook en niet in het minst in Indië, volgde misschien wel de grootste schok, welke de lage landen ooit te verduren hebben gekregen: de zevende, waarvan de ge volgen nog immer nawerken. De vraag, waarvoor wtf thans staan» n.l. of HM een voorstel als het ge publiceerde nopens de Unie met de Verenigde Staten van Indonesië zal willen doen Indienen, Is natuurlijk in wezen revolutionnair, maar het mag begrijpelijk worden genoemd, dat onder het volk de gedachte leeft! Hoe kan de Koningin een voorstel tot ontbinding van Haar eigen Koninkrijk goedkeuren? Nogmaals: ©en constitutioneel vorst houdt zich strikt aan de wettelijke regelen en zal de ministers formeel geen beletselen in de weg leggen om hun taak te volbrengen, maar wel kan hij in het persoonlijk con tact met zijn raadslieden zijn ont stemming doen blijken en de(n) be trokken minister(s) warme uurtjes bezorgen, het vuur na aan de sche nen leggen. Alleen als notalre strijd met de constitutie zou dreigen, zal de Koning weigeren daaraan mee te werken, maar dat heeft met per soonlijke voorkeur dan ook niets meer te maken. king van enig gebiedsdeel besluit nog niet dat deze Unie gevormd wordt door om zetting van het Koninkrijk. Het resultaat van deze hervorming komt neer op de vereniging in één verband van twee vrije staten. Het proces zal ln tijdsorde niet gesplitst kunnen worden in twee delen, waarbij de vorming van de nieuwe sou vereine staat voorafgaat aan de Intrede van die staat ln de Unie. Deze Unie treedt niet in de sfeer der interne aan gelegenheden der beide landen, maar ver zekert anderzijds dat elk onderwerp, In dien belde landen daartoe termen aanwe zig achten, op het niveau der Unie kan worden behandeld. De positie van de Kroon Ondanks ernstige bezwaren van Indo nesische zijde is vastgehouden aan Art 8 krachtens welke de Koning der Neder landen aan het hoofd van de Ned Ind Uni© staat. In de handhaving van het op- tot de Verenigde Staten van Indonesië toe te treden. Voor Nieuw Guinea kan een andere re geling worden getroffen. Er zal een constitutionele vergadering worden gehouden en de Ned regering zal voorlopig de procedure bepalen waarbij zij zal samenwerken met de republiek en de andere belanghebbenden. De Ned Indonesische Unie De hervorming der structuur sluit onderschikking van Indonesië aan Ne derland uit. De deelgenoten worden naast elkaar gesteld in een gemeen schappelijk verband. Het hoogste ge meenschappelijk gezag ligt in de Kroon verankerd. Het basis-accoord bevat een belangrijke bepaling over de wijze waarop de Ned Indonesische Unie gevormd wordt, n.l EEN OVERZICHT TIJDENS DE BIJEENKOMST VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, TERWIJL DE MINISTER VAN OVERZEESE GEBIEDSDELEN, MR. J. A. JONKMAN, EEN VERKLARING AF LEGT BETREFFENDE HET RAPPORT DER COMMISSIE-GENERAAL» Anefo P. pergezag des konings is de meest zake lijke waarborg gelegen voor de bestendi ging van de band tussen beide volkeren. Open gelaten is de vraag in hoeverre het koninklijke oppergezag zal door werken ln de hoogste leiding van de Ver Staten van Indonesië. Waar het onderscheid tussen den constitutione- len koning ln Nederland en den ko ning krachtens het statuut van de Ned Indonesisch© Unie gedurende de be sprekingen aan de Indonesische zijde nog geen vastomlijnd begrip was, viel het voor de Indonesiërs moeilijk met de gelijkwaardigheidsgedachte over een te hrenjren op dit punt reeds thans een regering te aanvaarden. Hoge commissarissen zullen geen Unie- organen zijn, doch representanten van de onderscheiden belangensferen van Ne derland en Indonesië. Voor Nederlandse en Indonesische staatsburgers wordt de uitoefening der burgerschapsrechten over en weer volledig gewaarborgd. Bij de wederpartij bestaat het verlan gen naar een innig cultureel contact. De republiek zal haar volle medewer king verlenen opdat de schuld en ver plichtingen t.z.t door de te formuleren herenigde Staten van Indonesië zullen worden overgenomen. Ook over de mili taire aspecten is overleg voorgeschreven Een overgangsperiode Tussen de aanvaarding van deze basis overeenkomst en de totstandkoming der Ver Staten van Indonesië ligt een periode gedurende welke in Ned. en Ind. het her vormingswerk moet worden gereed ge maakt Deze periode moet zo kort moge lijk zijn. Waar nodig, zullen allereerst in de na- buurstaten Indonesiërs in de buitenlandse dienst worden opgenomen op voordracht van de republiek Indonesië. In de thans door Nederlandse troepen bezette gebieden zal de regering niet zonder de meest strikte waarborgen voor de verzorging van de haar toever trouwde belangen kunnen overgaan tot enige maatregel, die een vermindering zou betekenen van haar vermogen om die belangen veilig te stellen De Commissie- Generaal meent dat het de meest doel matige weg ts het mogelijk te maken om een daarna aan te wijzen instantie met de nodige bevoegdheden te bekleden. Een Nederlandse delegatie zal een orga nisatie vormen waarin de In de basis overeenkomst beoogde samenwerking tus sen de Ned regering en die der republiek is belichaamd.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 3