A.R.-fractieleider klaagt aan )en weer ontvangen a f 14.75 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Felle critiek van den heer Schouten op Linggadjati Even kouder dan bij ons Van een eenzaam eiland Nederlandse ski-kampioen schappen. De Noodvoorziening van Ouden van Dagen Een huurstaking in Tiel? Laatste boten over IJselmeer. Nieuwe Bonnen Ontsporing in Zeeland. Holland bindt de ijzers onder De elfstedentocht. Zaterdag de Elf meren tocht. Wedstrijden te Diemen Weerbericht Aanhoudende vorst De vrede met Duitsland DE OLIEMAN GEVRAAGD: ?ergordflnen en 14. Superlargo rn. aangeb.: en bontmantel aaat 4446, onder no. 249 dit blad. 2423 12.13 door 1222 12.24 1228 12.29 12.32 12.33 12.36 1237 12 42 12.44 12.48 12.49 12.55 12 55 13.02 2451 18.13 door 18.22 13.24 18.28 1829 18.32 18.33 18.36 18.37 18.42 18.44 18.48 18.49 18.55 18.56 19.02 ecstdfgcn. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 Voortzetting oan de 144STÈ JAARGANG No. 176 ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f S.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. fc. Uyldert. jilv. TJ. N. Adema, rayonredaoteur D. A Klomp (Van onzen parlementairen red.) De heer J. Schouten (A.R.) die gis» teren de eerste spreker-.in de Tweede Kamer was bij de voortzetting van het debat over Linggadjati, heeft ruim t\yee uren nodig gehad om zijn inzicht ten te ontvouwen en meer nog dan de vorige avond de heer W. H. Tilanus (C.H.) had gedaan, die ook in orato» risch opzicht niet zo klemmend be* toogt, rafelde de heer Schouten stuk voor stuk de bepalingen v. Linggadjati en haar toelichtingen uiteen. Maar dat was tenslotte niet de zaak, welke hem bracht tot een beklemmend „J'accuse" die ging om het feit, dat de Commissie» Generaal is afgeweken van haar wette» lijke taak, mede met goedvinden, ja, op aanraden der Regering, welke aan de C. G. opdracht gaf, „te bereiken wat maximaal bereikbaar is" door prof. mr. C.P.M. Romme „verfoeilijk" ge» noemd. Volgens geruchten zou de It. G.G. het buiten de wet gaan hebben afge» dwongen door met ontslag te dreigen. De heer Schouten riep uit, dat de Re» gering niet had mogen wijken, maar desnoods wetswijziging had moeten voorstellen. „Nu heeft zij de wet ge» schonden", zo verklaarde de "A.R. frac» tie»leider nadrukkelijk en dat achtte hij niet te vergoelijken. En ging hij on» der gróte stilte in de zaal en bewegen» loze aandacht aan de Regeringstafel voort beroept de Regering zich op de nood, dan betekent dat, dat zij de rechtsorde terzijde stelt, met als ge» volg de ondermijning van het Staats» gezag. We moeten optreden tegen hen, die illegale middelen toepassen, maar evenzeer tegen een Regering en een lt. Gouverneur»GeneraaI, die <pók illegaal te werk zijn gegaan en aldus illegale wederactie oproepen. '„Wij verzetten ons tegen iedere illegale actie, maar even sterk tegen illegale actie van dé Regering." Zijn inderdaad Engeland en Amerika da „boemannen" zoals de heer Schou» ten het zei? „-Zeker zei hij, daar moeten wij rekening mee houden, maar voorop sta het landsbelang. („Volkomen juist" rrep dr. Logemann). Krachtige standvastigheid zou groter invloed op de wereld hebben en als cngeland en Amerika ons inderdaad zouden willen dwingen om te doen wat zij willen, dan dragen' zij riep de A. R.»fractieleider uitde verantwoorde» lijkheid. I Geroep van de P.v.d.A.cbanken: „Dan bleven wij met de stukken zitten") Dat is volkomen défaitisme, vond de heer Schouten, die voortging met te verzekeren, dat de regering der repu» bliek minimale zekerheid geeft, dat zij het accoord kan en wil nakomen. En toch bukt onze Regering voor haar, daarmede de rechtsorde in naam der democratie terzijde schuivend. Gesteld, riep de heer Schouten uit, dat Neder^ land in 1940 óók maar kalm had ge»' bukt en was blijven bukken voor ge» weid (De heer Vorrink: „Colijn") Colijn en ik antwoordde de heer Schouten on» middellijk hebben dadelijk na Mei 1940 steeds geconfereerd en Colijn Stond voorop in het bieden van verzet, hetgeen niet betekende, dat de heer Schouten geen bezwaren had tegen de bekende brochure, maar riep hij den heer Vorrink toe als gij. bezwaren had tegen den heer Colijn had ge niet met hem moeten gaan samenwerken. De heer Schouten verzette zich fel tegen de beschuldiging, een oorlogs» drijver te^zijn. De geschiedenis met het Bestand noemde hij leerrijk. Hij ver» zekerde, dat de positie van het republi» keinse bewind uiterst wankel is, elk ogenblik vervangen kan worden of weg» gevaagd. En dat eist „souvereiniteit". Hoe kan vroeg de heer Schouten na Regering de militaire toestand van nu laten bestaan, terwijl onze mannen tot weerloosheid worden gedwongen tegen het moordzuchtig, extremisme? Laat men nu een veelzijdige Rijkscon» ferentie bijeenroepen, welke zonder bedreiging in de rüg werken kan, opdat verkregen worde een waarachtige na» tionale oplossing der zaak, met steun van het gehete Nederlandse volk en respectérend de werkelijke nationale gevoelens van het Indonesische volk. Zó wordt het Koninkrijk gediend en wordt voldaan aan het „Je Maintien» drai" We kunnen het er gevoegelijk over eens zijn, dat het hier op het ogenblik behoorlijk wintert, doch het was nog slechts bij uitzondering zo, dat de temperatuur lager was dan tien gra den beneden nul. Geheel Europa ligt echter onder de boeien van de heer sende vorst en zo wordt uit Moskou zelf een temperatuur gemeld van mi nus 24 graden. De koudste plaats ter wereld is thans Kolyma Taiqa bij de nederzet ting Oimekon aan de rivier Indigir- ka in Noo.rd-Siberië, waar men een temperatuur heeft geregistreerd van 70.2 graden onder nul Lief en leed in Amelands isolatie Ameland is nu drie dagen van de bui tenwereld afgesneden en deze isolatie bezorgt de inwoners heel wat ongerief Maar anderzijds geeft deze toestand een zekere rust, want men behoeft bij de heersende Oostenwind geen angst te heb ben voor het verder afkalven van de duinenrij, die in het Westen van het eiland nog slechts enkele hieters breed is Dit houdt het*gevaar in, dat bij een iets verder doordringen van de Noordzee honderden hectaren cultuurgrond verlo ren gaan De mogelijkheid ls zelfs niet uitgesloten, dat het geheele Westen van Ameland aan de golven ten prooi zal vallen Reeds enige malen zijn adressen met handtekeningen van alle bewoners aan de bevoegde instanties in Den Haag gezonden om op direct ingrijpen aan te dringen Momenteel is de situatie zodanig, dat Ameland prefereerde geïsoleerd te zijn boven voortdurend in angst en vrees te leven Reeds thans dreigt er gebrek te komen aan diverse artikelen Aan kruideniers- en grutterswaren is voor 14 dagen aan wezig, aan tabaksartikelen slechts voor een week De schuld hiervan ls niet bij de winkeliers te zoeken, die met een isolatie van Ameland rekening hebben gehouden en tijdig bevoorrading bij het CDK hebben aangevraagd DIRECTEUR BOLDOOTFABRIEKEN OVERLEDEN Op 61-jarige leeftijd is te Overveen overleden de heer J M B van Vlijmen .directeur van de Boldootf abrieken en oud-lid van de Kamer van Koophande te Amsterdam. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat de zoon van den overledene enkel'5 weken geleden om het leven is gekomer bij de vliegramp op Schiphol. De Nederlanders die deze winter ld Zwitserland zfjn of zullen zijn, zullen kunnen deelnemen aan de Nederland se skikampioenschappen, die te Arosa worden gehouden op 27 en 28 Jan. De kampioenschappen zullen be staan uit afdaling en slalom voor dames en heren. Pleidooi voor rentetrekkende weduwen en wezen Aangezien het ingediende ontwerp Noodvoorziening Ouden van dagen /een verbetering brengt voor rentetrekkende weduwen en wezen, noch van de invali den beneden 65 jaar, heeft de Stichting vd Arbeid tij den minister nog eens erop aangedrongen om regelingen te treffen voor deze bevolkingsgroepen Ook heeft zij erop geweien, dat het wetsontwerp geen rekening houdt met 't feit, dat de positie van verzekerden een andere 13 dan die van niet-verzekerden In dit verband heeft de Stichting van de Arbeid bepleit af te zien van de aftrek, van inkomsten uit pensioenvoorzieningen Zulks op grond van het feit, dat in de vorm 'Van de Vereveningsheffing voor so ciale doeleinden zeer grote bedragen worden opgebracht, welke in de eerste plaats dienen ten goede te komen aan hen, die bij het arbeidsproces betrokken zijn' of betrokken zijn geweest .Over de Tielse noodwoningen, die het vo rig jaar om deze tijd door 42 Tielse gezinnen zijn betrokken wordt door de bewoners veel geklaagd Volgens de bewoners is een van de grootste bezwaren, dat deze woningen zeer vochtig zijn Het water loopt ln vele gevallen langs de muren Hierdoor wordt grote schade aan meubilair, inventaris en aan de ge zondheid van de bewoners en vooral aan die der kinderen toegebracht Al deze klachten zijn reeds acht maanden oud, doch zonder resultaat Wij vernemen thans, dat de bewoners een schrijven hebben gericht aan het ge meentebestuur en de wederopbouw om onmiddellijke verbetering, daar zij an ders met ingang van 1 Januari in huur staking zullen gaan Gistermiddag om 2 uur zijn twee sche pen van de rederij Koppe ,te Amsterdam na een moeilijke nachtelijke tocht over het IJselmeer in Amsterdam aangeko men Het waren de „Rijnstroom" en de „Waalstroom", die beide te middernacht resp. uit Kampen en Lemmer vertrokken waren De plm 170 ton metende pas sagier-vrachtboten ontmoetten elkaar mid den op het IJselmeer en zetten gezamen lijk de tocht voort tot zij 'bij Marken In het, daar zeer dikke, ijs vastraakten. Na veel manoeuvreren wist de beman ning de schepen gisterochtend om 8 uur weer vlot te krijgen en zij bereikte na een reis van 0 uren de veilige haven yan Amsterdam, verklsumd, doch behouden, Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de scheepvaart over het IJselmeer thans ge heel is lam gelegd. Zoveel mogelijk wordt het goederen vervoer thans per auto in stand gehouden De 54-jarige mevrouw J I de J te 's- Gravenhage, die Maandag aan de was was, heeft de dood gevonden, toen de electrische wringer de punten van haar halsdoek greep en meetrok Voor de eerste helft van de 1ste pe riode 1947 (22 Dec, 1946 tot en met 4 Jan. 1947): Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA KB KC 701 STROOK no. 1): 53-1 brood 800 gram brood 53-2 brood 400 gram brood 53 1 boter 125 gram boter 53-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 53-3 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 53-1 melk 4 liter melk 53 2, 53 - 3 melk 3 liter melk 53-1 vlees 100 gram vlees 53-2 vlees 400 gram vlees 53 1 algemeen 200 gram kaas 53 2 algemeen 100 gram suikerwerk 53 3 algemeen 1 ei 53-4 algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. 53 1 reserve 1600 gram brood 53 - 1 c reserve 800 gram brood 53 - 2 b reserve 200 gram kaas BONKAARTEN KD KE 701 (strook no, 1): 54.1 brood 800 gram brood 54.1 boter 250 gram boter 54 2 boter 125 grant margarine of 100 gram vet 54 - 1, 54 - 2 vlees 100 gram vlees 54,1 algemeen 100 gram kaas 54 2 algemeen 100 gram suikerwerk 54-3 algemeen 1 ei 54 - 4, 54 - 5 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. 54 ld reserve 800 gram brood 54 le reserve '500 gram rijst, kinder meel (uit rijst bereid) of kin- derbiscuits. TABAKSKAARTEN ENZ. T 63, T 64 2 rantsoenen tabaksart. V 64 200 gram chocolade en/of suikerwerken X 63 2 rantsoenen tabaksart. X 64 100 gram chocolade en/of suikerwerken BONKAARTEN MA MB MC MD 701 (Strook no. 1): 53-4 brood 800 gram brood 53 4 boter 250 gram boter 53-4 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 53 4 melk 5 liter melk 53 4 vlees 400 gram vlees 53 - 5 vlees 100 gram vlees 53 - 4 kaas 200 gram kaas 53-4 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel en/of 500 gram jam, stroop enz. Deze week is wederom 100 gram ex tra vlees beschikbaar, zodat men in to taal 500 gram per veertien dagen ont vangt. Op de bonnen voor tabaksartikelen zafl bij aankoop van twee rantsoenen si garetten ten minste één rantsoen siga retten, vervaardigd uit Z.-Amerikaanse tabak gekocht moeten worden. Het aanvullend kaasrantsoen voor per sonen, geboren in een der jaren van '27 tot 1932, zal in de vervolge worden ver strekt in de vorm van 200 gram per 4 weken in plaats van 100 gram per 2 we ken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds-, op Donderdag 19 December worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 23 Dec. mag wor den gekocht. De niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 612 kunnen worden vernie tigd. De in de bonnenlijst vermelde num mers van de bonkaarten MA, MB, MC MD 701 hebben betrekking op de ex tra-rantsoenen, geldende voor bijzonde re arbeid en voor aanstaande en jonge moeders. Zij, die hierop recht hebben, zijn en worden periodiek in het bezit van deze bonkaarden gesteld. Een geheimzinnige epidemie onder babies in Engeland heeft reeds de dood van 23 pasgeborenen ten gevolge gehad Professor Jean Robert Mazet, rector van de universiteit te Caen, ls per radio doctor honoris causa van de universi teit van Montreal geworden In China Is een Dakota neergestort, waarbij 5 Inzittenden de dood hebben gevonden Het toestel had 500 kg bank biljetten aan bocrd, waarnaar men een onderzoek Instelt De tweede bijzondere KLM-vlucht op Zuld-Afrika is voltooid Het toestel landde op Schiphol met 34 passagiers aan boord De 63-jarige kantoorknecht P J Ver straten uit Amsterdam is, toen hij op een passerende vrachtauto wilde springen, onder de aanhangwagen terecht gekomen, waardoor hem het hoofd werd verbrij zeld Dinsdagavond om ongeveer zeven uur is nabij het station Kruiningen in Zee land een losse locomotief öntspoord, het geen een ernstige stagnatie van het trein verkeer tengevolge had Verschillende per sonentreinen uit de richting Vlissingen naar Brabant en Holland hadden lang durige vertraging Naar wij vernemen had dén bij de ontsporing geen persoonlijke ongelukken plaats De commissie voor de Friese Elfste dentocht houdt P©r auto een inspec tietocht langs* het Friese Elfsteden- traject om zich op de hoogte te stel len van de jjsgesteldheid. In verband met de vrij harde wind, die vele open plekken in het ijs veroorzaakt, - ver wacht men echter niet, dat zoals sommige geruchten willen doen gelo- van reeds deze week een Elfsteden tocht zal kunnen worden gehouden. Door het comité voor de Elfmeren- tocht is besloten om Zaterdag 21 Deo. de vierde elfmerentocht per schaats te honden. De wedstrijdtocht met start en eind punt te Langweer vangt aan des mor gens 9 uur precies, de tourtocht met be gin- en eindpunt te Sneek, des morgens om 10 uur precies. Voor den winnaar van de wedstrijdtocht wordt de zilveren zwaan van Langwer als wisselprijs be schikbaar gesteld. De route is nog niet geheel vastge steld, doch zal voor de wedstrijdtocht plm. 100 km; voor de ourtocht plm. 80 km bedragen en door het mooiste ge deelte van de Zuidwesthoek van Friesland voeren, o>a. over Hissen, Piekemeer, Oude Gaasterbrakken, Zand- en Gaastmeer, Heegermeer, Fluessen, Slotermeer, Grote Brakken, Couvordermeer, Langweerderwielen, Goengarflpsterpoel, en Sneekermeer. Er zal worden getracht om naast ho tels ook particulieren te bewegen aan de deelnemers onderdak te verlenen. Aan de laatste Elfmerentocht ln 1941 waren voor de wedstrijdtocht. 187, voor de tourtocht 7317 deelnemers, die bij na allen he parcours uitreden. In het laatste nummer van de natio nale wedstrijden voor amateurs, die te Diemen werden gehouden, de 3000 m, wist de Amsterdammer Breed zich als eerste te plaatsen in de tijd van 6 min 4,2 sec. en hiermede tevens de eerste plaats in het totaal-klassement te ver overen. Buyen, die de beste papieren had, kwam in de voorlaatste 'bocht van zijn serie tegen Breed te vallen, en kon niet meer opstaan. Gelukkig bleek even la ter, dat zijn arm niet, zoals eerst ge dacht werd, uit de kom geschoten was. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. Slechts enkele overdrijvende wol kenvelden, des nachts matige tot strenge, overdag matige tot lichte vorst. Tijdelijk nog krachtige noord oostelijke tot oostelijke wind De afdeling klimatologie van het KNMI te De Bilt deelt mede. dat de ontvangen gegevens geen betrouw bare verwachting voor de maand Jan toelaten VAN HOORN WINT DE 500 METER De uitslag van de 500 meter luidt: 1. S van Hoorn (Zaandijk) 50,5 sec.; 2. J Ha- vekotte (Amsterdam) 51,8 sec,; 3. en 4. J Breed en Buyen (beiden Amsterdam) 52,2 sec. De 1500 meter voor Buyen De uitslag van de 1500 meter luidt: 1 Buyen (Amsterdam) 2 min. 50 sec.; 2. J Breed (Amsterdam) 2 min# 42,8 sec.; 3. W Egas (Amsterdam) 2 min. 53,8 sec.; 4. Van Hoorn (Zaandijk) 2 min 55,5 sec. Ondanks de straffe wind werden op deze 333V2 meter lange baan goede tijden gemaakt. NU de besprekingen over de vredes verdragen met de kleine tegenstanders te New York afgehandeld zijn, komen die met de grote vijand aan de beurt; en in de eerste plaats het vredesverdrag met Duitsland over de voorbereiding waar van de Grote Vier'van gedachten hebben ge-yvisseld Het lijdt geen twijfel of ook vertegenwoordigers der kleine naties, die door de Duitse agressie getroffen zijn, zullen na verloop van tijd bij deze besprekingen worden betrokken Daarbij zal dan onze regering het verlangen naar grenscorrecties kenbaar kunnen maken, en haar eis kunnen toelichten, een eis welke in Duitsland reeds veel stof heeft opgejaagd, en die daar allerminst in goe de aarde gevallen is Het Duitse volk, de tegenwoordige po litieke partijleiders inbegrepen, is er nl nog in het geheel niet van doordrongen, dat het tijdens de wereldoorlog ten aan zien van het „bevriende Nederland" een gruwelijk onrecht heeft begaan, zó gru welijk, dat van een vriendschappelijke verhouding inafzienbare tijd geen spra ke zal kunnen zijn Zeker, de helderste koppen beseffen wel dat Duitsland aan Nederland iets goed te maken heeft, maar dat een klein volk aan een mach tig en groot volk machtig in het na bije Verleden en ongetwijfeld machtig in een niet al te verre toekomst eisen waagt te stellen, krenkt de Duitse trots, die nog allerminst gebroken is en ver wekt toorn en wrok Neen, de Duitsers hebben ook uit deze tweede wereldoorlog nog niet veel ge leerd In ieder geval niet® wat deemoed is Zij hebben nimmer uitgemunt door zelfinkeer en zelf-critiek Zij leven nog steeds in een waan, welke door geen deemoediging gebroken is WAT Nederland betreft beroepen ook de vrijzinnigste en weldenkendste Duit sers, overtuigde tegenstanders van het Nazi-bewind, zich botwqg op de oude vriendschapsbanden en zij beseffen niet in het minst, dat er tussen hen en ons een en ander is gebeurd waardoor de vriendschap is verkoeld Zij zijn natuur lijk bereid, want gedwongen, om met de Grote Vier op voet van gelijkheid over de vredesvoorwaarde]} te onderhandelen en, als de partij die het spel verloren heeft, concessies te doen Maar grensge bied afstaan aan het kleine en nietige Nederland, dat is niet slechts vernede rend, het is in'hun ogen belachelijk Dr Kurt Schumacher, de leider der Duitse sociaal-democraten is tijdens zijn verblijf te Londen zelfs zo ver gegaan dat hij 'n verkapte bedreiging uitgesproken heeft.. Als de Nederlandse' en Belgische eisen worden ingewilligd zal het Duitse natio nalisme voedsel krijgen en dit nationalis me zou wel eens zeer snel in een agres sief militairism° kunnen overslaan Aldus dr Schumacher in een gesprek met Engelse partijgenoten, maar partijgeno ten, die toevallig ook Engelse ministers zijn Men weet in Duitsland zeer goed, tenminste de vooraanstaande vrijzinnige politici weten zeer goed, dat de Geal lieerden belang hebben bij een spoedig economisch herstel van midden-Europa en dat zij dus bij het opstellen van het vredesverdrag aan de economische no den van Duitsland tegemoet zullen** ko men De Duitse protesten tegen onze eisen betreffende inlijving van grensgebied zijn talrijk en het heeft geen zin daarvan een exposé te geven Naar Nederlands rechten op economisch herstel wordt nau welijks gevraagd Alleen Duitslands her stel wordt door de Duitser in het oog ge vat Is dit herstel eenmaal verwezenlijkt, dan wil hij wel zo goedertieren zijn het kleine Nederland enige schadeloosstelling te gunnen, maar Nederlandse eisen acht hij uiterst ongepast MEN zal moeten afwachten wat van andere zijde zal worden geëist, n.l, door de Geallieerde Komen de Grote Vier ten aanzien van Duitsland tot overeenstem ming en' tot vruchtbare samenwerking; weten zij het herstel van een eenheids staat te voorkomen: slagen zij in de vor ming van een Duitse federatie die in economisch en militair opzicht duurzaam gekneveld blijft, dan is het gevaar be zworen en dan zullen de Duitsers tot een juister begrip van hun positie in Europa kunnen worden opgevoed Maar botsen ten aanzien van Duitsland wederom de belangen tussen Rusland en de Anglo— Amerikanen, dan zou Duitsland zijn macht wel eens sneller kunnen herwin nen dan voor de- toekomst van de wereld wenselijk is U 2) Het motorschip „Zaandam" van de Holland»Amerika Lijn, 11000»tonner, ploegt de brede deining van de South Atlantic en Kees van der Slot, de olie» man, hangt over de reling. Wie is Kees van der Slot? Kees van der Slot keilt niemand, en dat is geen wonder. Kees van der Slot is maar ge» woon olieman en hij mag al blij zijn als ze hem kennen op de vuurplaat van zijn schip. Kees van der Slot is niets bijzonders. Hij is één uit acht niillioen Nederlanr ders en hij bezit hoegenaamd geen bij» zondere eigenschappen. Hoe zou hij ook? Oliemannen maken de wereld niet en er gaan er twaalf in ieder do» zijn. Zijn oliemannen eigenlijk wel no» dig? Kees van der Slot vraagt het zich Te&i eens af. Het is maar een grijs en mistroostig bestaan. Varen, varen, varen. Je kunt natuurlijk op allerlei manieren varen. Als cabin»class passagier, als tourist, als filmartiste, en alle variëteiten heeft Kees van der Slot al zo in z'n carriëre van olieman gezien. En hij heeft ze stuk voor stuk benijd. Hij gaf wat om zo'n leven, maar .dat is voor hem niet weggelegd. Dan had hij maar moeten zorgen in een ander nest geboren te worden en niet als mister Nobody er» gens in een Rotterdams proletenbuurt» je De „Zaandam" vaart z'n 17 mijl, uur na uur en Kees van der Slot hangt over de reling. Hij staart in het water en hij denkt eraan dat het hoog tijd wordt dat het met die pokken»oorlog afloopt. Hij heeft er z'n buik vól van, ondanks de dappere daden die de ra» dio»zenders de zeelui der Vrije Volke» ten laten bedrijven. Kees van der Slot heeft hoegenaamd geen behoefte zich te scharen onder die helden. Liever zat hij thuis, in Rotterdam, bij z'n zes broers of bij z'n vader, in het Oude» mannenhuis. Olieman Van der Slot is ongetrouwd. Wel verkering gehad, maar nooit is hij naar het stadhuis gelopen. Hij had ook nooit zoveel om wat over te leggen en zonder dat doe je niet veel. Maar soms is het een verduiveld eetvzaam gevoel als je eraan denkt dat je eigenlijk geen huis hebt, vSoral met die oorlog. Kees van der Slot krijgt ineens erg veel verlangen naar huis, maar het moet bij verlangen blijven. Tussen Rot» terdam en de South Pacific ligt een verduivelde lap water en die oorlog kan nog wel jaren duren, al zegt Mister Churchill dan dat het in '45 wel beke» ken zal zijn. Kees van der Slot gelooft niet meer aan Misters Churchill. Hij gelooft niet aan zo heel veel dingen meer. Dat is geen wonder, want zo'n bestaan als olieman laat weinig ruimte over voor lieve en hooggestemde en idealistische en vaderlandslievende ge» dachten. Je buik en je veiligheid zijn véél concreter dingen en daar heb je dagelijks mee te maken. Ja, Kees van der Slot, de olieman van de „Zaandam" is een nuchter mens. Maar dat wa#hij altijd. Dat was hij al toen hij op 14 Maart 1940 uit Rotterdam vertrok. En dat bleef hij toen de oorlog uitbrak. Hij voer met de „Zaandam" naar Manilla en Oostindië en hij ontkwam ternau» wernood aan de Jappen, toen die bezit van Tjilatjap namen. Daarna kwam het overbrengen van evacué's naar Austra» lië en vervolgens werd de „Zaandam" troepentransportschip. Van Australië naar Amerika, heen en weer. Een soort taxi»dienst, maar altijd de dood op je het aan wal toch altijd nèt iets veiliger is dan buitengaats. Maar al die dingen mag je niet denken en Kees van der Slot houdt er tenslotte nogal orthodoxe begrippen op na wat zijn dienstverband aangaat. Kees van der Slot kan hoegenaamd geen aardigheid aan de oorlog vinden. hielen. Kees van der Slot kent de oor» log. Hij heeft de bommenwerpers bo» ven z'n schip horen ronken en de near misses op een paar meter afstand zien neerdonderen. Met de scherven aan dek. Hij was niet zo erg bang, maar hij zat liever achter een koud biertje in 't Vergulde Spinnewiel in Rotterdam. Als je het tenminste voor 't zeggen hebt. Maar Kees van der Slot hééft het niet voor het zeggen, want hij is maar olie» man en een zeeman mag nooit wegblij» ven, ook al denk je natuurlijk wel eens bij jezelf, als j« gepassagierd hebt, dat Eenmaal pikten ze van de „Zaandam" een sloep op met een getorpedeerde bp» minning. Het waren allemaal Indont» 'siërs en er waren 'r 16. Van een Ne» derlandse schuit. Die kerels hadden het vervloekt hard-gehad en het was hoog tijd dat toevallig kapitein Stamperius van de „Zaandam" in de buurt kwam. Je moet maar geluk hebben. Kees van der Slot bekeek die bruine kerels en hij kreeg zowaar de angst dat hem zoiets nog 's zou overkomen. Nee, varen was mooi maar ze moesten aan wal geen oorlog maken. Want je zat met die smeerpijpen van een Moffen en Jappen op zee, wier vuile streken aan iederen zeeman bekend waren en waarvan olieman Kees van der Slot niets be« hoefde te verwachten als het zover kwam. De „Zaandam" boort zich in de dei» ning van de South Atlantic. Een vuil en smerig schip, met z'n bizarre camou» flagekleuren. 's»Nachts, als ze in de black out varen, moet het wel een spookschip lijken. Geen cigaretje mag je opsteken, laat staan dat er een lamp brandt. Het is allemaal beroerdigheid en misère, denkt Kees van der Slot. De eenzame olieman van de „Zaan» dam" luistert naar het bruisen van het water tegen de flanken van het schip, dat zijn witschuimende voor trekt door de bedaarde deining van de South At» Iantic. C: hemel koepelt als een ont» zaglijk blauwe drijfschaal hoven hem en beneden hoort hij het veraf dreunen van de machines van het schip. Hij zucht: over een half uur moet hij op wacht. Voor uren in de gloeiende ma» chinekamer van het schip dat zich rept naar Amerika. Ergens worden glazen geslagen. Olieman Kees van der Slot telt mee: ja, het klopt, hij heeft nog een half uur om zich te laten zonnen. Hij zal nog even een biertje gaan pikken ook. (wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1