P„CHANTAGE Opvoeders op straat P.O.A. N.V., PAYGLOP 7 Een vol! mi STAD EN OMGEVING Een vuurzee bedreigde Schagen VAN VALSHEID IN GESCHRIFTE EN VAN KOFFIE Hors d' Oeuv Iets over de politie Alkmaardermeer nog niet betrouwbaar. AGENDA EEN LAFFE DAAD. Maar Alkmaar bracht de victorie! Zakagenda's, Kantooragenda's, Maandkalenders. PfN A Payglop 7 Schildersbedrijf in de bloemen. Een monument ter nagedach tenis aan gevallen Alkmaarse burgers. Burgerlijke Stand De Kerstbomenmarkt. Succesvol optreden van het ABC-cabaret. Het gehele jaar verse groenten Co pieerpotloden, „De Komedianten" op de planken Het behoud van d° Alkmaarse kaasmarkt Noordscharwoude. Hij heeft heimwee zijn jeugd vriéhd FEUILLETON Waarom kijkt iedereen met zo'n ontzag op tegen een agent van politie? Waar om bestaat er onder de jeugd vooral, maar ook onder volwassenen een heilige angst voor de Heilige Hermandad' De verklaring zal wel nooit gevonden wor den. Het feit is er nu eenmaal, dat een politie-agent als een soort boeman wordt beschouwd, dat de lieve straatjeugd maar liefst een straatje omloopt zodra er een zwarte pet en een paar glimmen de beenkappen zichtbaar worden en dat ook menig oudere zich plotseling gaat afvragen, of hij iets op zijn kerfstok heeft, als een politieman langer dan 10 seconden in zijn richting kijkt. In Engeland bijvoorbeeld is dat heel anders. Daar zijn de agenten ware vrienden van de bevolking. De Bobby's methun zwarte helmen jagen geen schrik aan, als ze met hun bedaarde stap door Lo'nden's straten kuieren. Iedereen weet, dat hij bij die dienaars der wet te recht kan om hulp en steun en gedraagt zich daar ook naar. Er is maar één ding, waarom een Londense politieman hels wordt, en dat is als hij met Bobby wordt aangesproken. Zeg nooit Bobby want dat wordt als een scheldnaam be schouwd. Zeg „constable" of ga nog een stapje verder en noem hem „brigadier" en vanonder iedere helm zullen twee cgen u glimmend van trots aankijken.. Er is wel één factor, die misschien meewerkt en dat is het officiële, het martiale uiterlijk van onze politieman nen. Hebt u wel eens op een verkeers agent gelet op een hete zomerdag? Hij werkt met zijn armen, of bedient zijn stopbord en daarbij komt zijn zwarte kraag niet los, zijn uniform blijft mo del gesloten, hij blijft vóór alles ae die naar der wet, de uitvoerder van de uit voerende macht En hebt u misschien wel eens zijn col lega in Amerika aan het werk gezien? In de eerste plaats is daar het uniform heel anders, de „co(js" drag m een blauw overhemd met een zwarte das en een uniformjas van een couvert-model. En als het in New-York een hete dag is, staat de verkeersagent op zijn vlucht- heuiteltje en trekt kalm zijn jasje uit, dat hij aan een haak ophangt. Zijn mou wen worden opgerold en rustig wordt het verkeer verder geregeld. Kijk, le zer, daar maakt alles een indruk van gemoedelijkheid, veel meer, dan aan de- ,ze zijde van de grote vijver En toch heeft ook onze Nederlandse politie dezelfde taak als haar zuster-or- ganisaties in Londen of in Vashington. Niet alleen moet de wet gehandhaafd worden, maar ook, en dat is zeker uiet het minste, moet het ppbliek beschermd worden tegen overtreders van diezelfde wetten. Gedurende de oorlog heeft de politie haar taak kalm-aan opgenomen. Er wa len zoveel dingen, die toegelaten wer den, en die toch eigenlijk niet mochten. Toen de bevrijding eenmaa' een feit was, zijn de politiemannen Jaar voorlo pig mee door gegaan, naar aan alles komt een eind. Er zijn dingen, die de wet verbiedt, en men kan niet eeuwig doorgaan met verbieden. Eéns moet er. ook ingegrepen worden en dan heet het al géuw: „Dieagent heeft me op de bon geslingerd". Let maar eens op, als er ergens een overtreder in botsing komt met wet telijke bepalingen en hij wordt deswege op zijn vingers getikt door een politie man, kiest het publiek altijd de zijde van den zondaar en de agent krijgt nooit gelijk. Hoe vaak komt het niet voor, dat er een jeugdig boosdoener wordt opgepakt en uit het natuurlijs in grote drommen toegestroomde publiek eerst binnensmonds maar steeds Juider stemmen opgaan van: „Hee, mot je mij doen", of: „Zeg, kejje wel, kleine jon gens slaan?" Nooit is er sprake van slaan, maar de verhitte fantasie, opge zweept door talrijke omstanders ziet overal ieeuwen en beren En weet u wel, lezer, dat het publiek zélf altijd schuld is aan het optreden van de politie, een optreden, dat nooit on rechtvaardig is? Voorbeelden te over! Wij maakten een ronde mede met onze Alkmaarse politie en konden ons overtuigen van de vele zondaars, die dag in dag uit be zig zijn de wettelijke bepalingen met voeten te treden, of dat nu gemeente lijke verordeningen zijn of Rijkswetten. Als er een agent staat aan het begin van de Langestraat, u weet wel, waar dié paaltjes staan met kettingen ertus sen, is alles pais en vree. Die paaltjes staan daar namelijk niet zo maar voor n'e'.s, die dwingen de voetgangers ovér te steken, op de plaatsen, waar het voor hen het minst gevaarlijk is. En hebt u er wel eens op gelet, wat er gebeurt, zodra zo'n agent zijn hielen heeft ge licht? Dan krioelt de rijweg opeens van voetgangers, die zo hun leven wagen om tien meter te bekorten. Bescherm'ng van het publiek, dat is ook hier het doel. Maar het publiek wil niet be schermd worden. Het blijft alleen ach ter de kettingen, omdat er een agent staat, niet omdat het de bedoeling be-,, grijpt en Waardeert. Rijdt u eens heel vroeg in de morgen als het nog aardedonker is, over de Bergerweg en let dan eens op, hoeveel overtreders daar daj?e'ijks zondigen. Ja, u begrijpt wel, wat wij bedoelen! Juist, dat tunneltje. Duidelijk staan er ter weerszijden borden me4 een rode rand en een zwarte fiets erop: „Verboden voor rijwielenMaar och, zo vroeg op de dag staat er toch geen agent, om dat te controleren, dus vooruit maar Fout, lezer, helemaal fout. U moet dat niet laten omdat er een agent staat, maar omdat het niet mag. Laten wij de politie toch helpen bij haar werk, laten wij meewerken, die taak te verlichten, en dat gaat op die manier zeker niet! Veel overtredingen worden begaan uit onwetendheid. Wist u, dat u niet in een vensterbank mag zitten, zonder nood zaak? U misschien wel, maar dan zijn er nog massa's mensen, die het niet we ten. Gaat u maar eens kijken op het Stationsplein bij de bussen. Op de hoek van een van de zijstraten is zelfs een bewoner, die zijn kozijnen fel rood heeft geschilderd, en er een rode lat_ voor heeft geslagen. Wist u, dat u de Kennemerstraatweg niet per fiets mag oversteken? Wij wil ei wedden van niet. De rijwielpaden daar hebben blauwe borden met een wit rijwiel, zijn dus verplichte rijwiel paden. En dus is de rijweg verboden voor rijwielen. Het is heel eenvoudig, maar u moet het weten. Neen, lezer, de politie is er niet op uit, u te vangen, zij werkt dag in, dag uit aan uw en ons allêr opvoeding, maar wij willen maar héél moeilijk iets aan nemen. En als dan na maanden en maan. den van waarschuwend optreden zonder resultaat, de dienaren van de Heilige Hermandad strenger uit .de hoek gaan komen, en er processen-verbaal gaan vol gen wie krijgt de schuld? De politie De politie heeft een mooie taak, maar zij kan niet werken, zonder de zo broodnodige medewerking van het u- bliek, en daar mankeert nog veel aan! Naar ons bij informatie is geble ken, is het ijs van het Alkmaarder meer nog niet betrouwbaar. Giste ren nog heeft de boot van de zui velfabriek het ijs opengebroken, zodat de situatie voor schaatsen rijders gevaar oplevert, «v Hedenmorgen zal naar de toe stand _van het ijs op hot meer na bij Uitgeest een. onderzoek worden ingesteld, in verband met de vraag, in hoeverre dit betrouwbaar mag worden geacht. WOENSDAG Harmonie, 8 uur: De beul van Londen (18 jaar); 2,30 matinée Victoria, 8 uur: Gelukzoekers (Bene den 14 jaar onder geleide); 2,30 matinée Cinema Americain, 8 uur: Het onzicht bare paar (19 jaar); 2,30 matinée A B T, 8 uur: Red Wagon (18 jaar) 2,30 matinée KI zaal Harmonie, 7,30 uur: Voor drachtavond 't Nut DONDERDAG Harmonie, 8 bur: De beul van Londen (18 jaar) Victoria, 8 uur: Gelukzoekers (Bene den 14 jaar onder geleide) Cinema Americain, 8 uur: Het Onzicht bare paar ABT, 8uur: Red Wagon (18 jaar) Er zijn mensen, die bij gebrek aan ar gumenten dadelijk klaar 3taan hun vuisten te gebruiken. Er zijn er, die te laf zijn om in het openbaar van hun overtuiging te laten blijken en voor hun wandaden het vei lige duister uitzoeken. Een van de anonieme helden blijk baar begeesterd door de dappere daden welke de werkelijke illegalen in.de on dergrondse strijd verrichtten is het in de polemiek der couranten blijkbaar niet piet ons eens geweest en heeft daarvan blijk gegeven door het ingooien van een der ruiten van de boekhandel Herms. Coster en Zn. Twee keien lagen in de etalagekast. De dappere dader was natuurlijk spoor loos verdwenen. Kwajongenswerk? Neen, waarschijnlijk de laffe daad van een man, die meer verbeeldingskracht dan hersens ,had en het duister afwacht te eer hij zijn misdadige neigingen ging botvieren. Bij de felle brand, die in de napht van Zondag op Maandag in Schagen woedde, heeft de Alkmaarse brandweer, zoals gemeld, kranig werk gele» verd. Wij zijn daarom eens gaan praten met den hoofdbrandmeester, den heer J. v. Maarleveld, dien wij aantroffen, gereed om het er na deze zwa= re nacht eens op z'n gemak van te nemen. „Ik kan mij niet herinneren, ooit eer» der zo'n zware brand te hebben mee» gemaakt, zolang ik bij de brandweer ben", aldus de he^f van Maarleveld. Hij was vol lof over het bijna boven» menselijke werk, dat „zijn jongens" hadden gepresteerd. Precies om tien minuten voor elf kwam het alarm binnen op de ka» zerne en zes minuten later rukte de Alkmaarse brandweer uit met twee motorspuiten, onmiddellijk gevolgd door de commando»wagen met den commandant, den heer F. Ringers en den-hoofdbrandmeester. Deze wagen passeerde onderweg de beide voort» razende spuiten, zodat, toen deze ter plaatse arriveerden, de heer Ringers de situatie reeds had opgenomen, het werk had uitgezet en de machtige machines direct hun strijd konden be» ginnen. Vijfentwintig minuten na het alarm werd in Schagen water gegeven, met een totale capaciteit van 5000 liter per minuut, door zes slangen. De burgemeester van Schagen, die Zondag juist zijn verjaardag vierde, ontving de rode monsters uit Alkmaar met de woorden: „Ik geef het op, hier is niets meer te redden". Maar de Alk» maarse brandweer zou de Alkmaarse brandweer niet zijn, als er niet onmid» dellijk werd aangepakt. En hoe! Omdat onze mannen nog niet over een ladder» wagen beschikken, (de nieuwe Magi» rus»ladder heeft juist gisteren de fa» briek te Weesp verlaten) was het ui» terst moeilijk, het vuur van bovenaf aan te vallen, maar de brandweerman» nen klommen in de ijzige koude op de «W.A-\.n.v. Tel. 3892 Het was Zaterdag een driedubbel feest in het schildersbedrijf van den heer Langenberg aan de Zaadmarkt. Na een inwendige verbouwing werd de zaak feestelijk heropend, terwijl te vens het 25-jarig bestaan dat reeds een jaar geleden plaats vond alsmede hef 12K>-jarig jubileum als knecht van den heer P de Jong geviera werd Vanzelfsprekend was er veel belang stelling, aangezien het bedrijf in Alk maar een grote bekendheid geniet. Het ontwerp voor de verbouwing is van den heer Langenberg zelf en hij is er in alle opzichten in geslaagd met me dewerking van timmerbedrijf Schouten, de zaak een fleurig en modern aanzien te geven. Een grote etalagekast, glas m lood, licht schilderwerk, plastiek en moderne lichtbakken, dit alles werkt er aan mede, dat de zaak niets van haar oude aanzien heeft behouden Hoewel ook dit bedrijf nog steeds on der de materialenschaarste lijdt, kon de hèer Langenberg reeds een flinke partij behangelspapier bekomen, en hopelijk zullen de lege verfblikjes spoedig door volle worden vervangen.. ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN. De eerstaanwezend-ingonieur der Genie te Haarlem heeft aanbesteed het 1-jarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken in en om A'kmaar. Laagste inschrijver was de fa. M Duinmayer Zn, te Alkmaar, f 6600 hoogste inschrij ver fa. P. Buis, Ouddorp, f 9810, daken en spoten van daar af massa's water in de vlammenzee. Omdat de si» tuatie ter plaatse moeilijk was en het huizenblok aan twee zijden brandde, werd aan iedere kant een spuit opge» steld, die onafhankelijk van elkaar werkten. De algemene leiding berustte natuurlijk bij den heer Ringers, maar, zo vertelde de heer van Maarleveld, „toen alles achter de rug was, zag ik mensen, van wie ik niet eens wist, dat ze ook waren meegegaan De vonkenregen was enorm, door 't droge weer en het vele brandbare materiaal, o.a. décors uit de schouw» burgzaal, en de heer van Maarleveld vergeleek het schouwspel met dat van een „waterval" bij een vuurwerk. Hoe lastig de situatie was, toonde de hoofdbrandmeester aan, toen hij vertelde, dat iedere ladder, die werd opgesteld, door een paar mensen moest worden vastgehouden, omdat hij anders onderuit zou zijn gegleden door de gladheid. Alles werd een ijs» klomp. En hoe de mannen boven op de daken, van wie er sommigen twee uur in de hoogte hadden gezeten, zon» der aflossing, de slangen nog konden vasthouden, is een wonder. De be» volking werd verzocht, alles wat ze maar hadden, vuilnisemmers, asbak» ken en wat al niet meer, op straat te ledigen, maar al gauw was dat ook al weer met een laag ijs bedekt. Duidelijk bleek overigens, hoe goed dergelijke dingen in Alkmaar zijn ge» regeld, waar direct een goede afzetting is, en ieder, die niets op het terrein te maken heeft, geweerd wordt. Bij deze brand hielp Jan en alleman mee, en hoewel goed bedoeld, wv-erkt dat voor de brandweejlieden wel eens venvar» rend. Toen onze brandweer om ongeveer vier uur klaar was met haar taak, kwam er nog een zwaar karwei. Het oprol» len der slangen vergde namelijk heel wat hoofdbrekens. Het water moest er door blijven lopen, anders bevroren ze dadelijk en toch moesten de slangen worden opgerold om ze mee terug te kunnen nemen. Ook daar sloegen de wakkere kerels zich echter doorheen en de hete koffie en de borrel, met brood met roastbeaf, die ze na afloop in ho» tel Igesz kregen voorgezet, waren dan ook meer dan verdiend. Eens te meer is gebleken, welk ont» zaglijk nut een goed geoutilleerde brandweer in een centraal gelegen plaats heeft en eens te meer heeft Alkmaar haar plaats als kerngemeen» te gehandhaafd. Ongelukken zijn er bij deze nacht van hard zwoegen in bijtende koude niet voorgekomen, want een brand» weerman die een tand verliest door 'n stoot met een straalpijp, of die een smak maakt door de gladheid, telt zulke dingen niet, als het erom gaat. de naam van de Alkmaarse brand» weer hoog te hóuden, zoals ook in deze, voor Schagen zo ongelukkige nacht, ten volle is geschied. TERUG VERWEZEN. Dinsdagmiddag deed de Meervou dige Kamer uitspraak in de zaak tegen Geertje Kr. te Nrd. Schar- woude, in dien zin, dat deze zaak werd terug verwezen naar den Rechtercommissaris. DISTRIBUTIEKRING ALKMAAR In verband met de a s feestdagen, zal het kringkantoor te Alkmaar, Oudegracht 168, bij UITZONDERING Op Zaterdag 21, Zaterdag 28 December en op Zaterdae 4 Januari 1947 des morgens van 911 uur ge opend zijn voor hen, die een oproep heb ben ontvangen en voor bijzondere geval len Formulieren zullen niet worden ver strekt en/of worden ingenomen Het Alkmaarse Bevrijdings Comité 1945 zal in overleg en samenwerking met de Ver. v. Oud»Illegalen in het tijd» vak van 15»31 December hier ter stede een huis»aan»huis»collecte houden om te komen tot de oprichting van een mo» nument ter nagedachtenis van de Alk» maarse burgers, die tijdens de oorlog en de bezetting zijn gevallen. De buurtverenigingen zullen deze lijsten aanbieden, terwijl ook een be» roep zal worden gedaan op de grootste bedrijven en instellingen van Alkmaar. Het comité verwacht natuurlijk, dat dc Alkmaarse burgerij veel voor dit doel zal gevoelen en ieder naar draagkracht aan de stichting van dit monument zgl willen medewerken. Millioenen zijn in deze oorlog op de slagvelden en daarbuiten gevallen, maar natuurlijk gaan onze gedachten aller» eerst uit naar onze medeburgers, die slachtoffers werden van Duitse mishan» deling en fusijlades en naar hen, die door de uitwerking van mitrailleurko» gels en explosief materiaal in onze ge» moente het slachtoffer van de oorlog zijn geworden. Op diverse instanties rust de plicht van financiële hulp aan de zwaar ge» troffen gezinnen. De burgers van Alk» maar kunnen slechts van hun medele» ven getuigen door voor hen allen een monument op te richten dat tot in lengte van dagen zal getuigen van de verschrikkingen welke ook onze ge» meente in de nu achter ons liggende ja» ren heeft doorgemaakt. ALKMAAR Geboren Hendrik L, z van Wessel Zevenhek en N Pilipenko Elisabeth M, d van Hein J Boersma en M J Popma Jacobus W J, z van Walter C Bats- en M Otte Peter L H, z van Jacob Schmitz en H Schroder Gehuwd: Jacobus A J Vallentgoed en Marie J Bal Steven *H den Otter en Johanna I van Scheers Jacobus van Renen en Corstiana Sterk HERSTEL ELECTRISCHE TRACTIE Morgen zal de Directie der Nederland se Spoorwegen met haar genodigden een proefrit maken op de baanvakken Am sterdam—Alkmaar en HaarlemAlkmaar ter gelegenheid van het herstel der elee- trische tractie Voor de inwoners van Alkmaar is dit een belangrijke dag en zij toiogen de di rectie der N S dankbaar zijn voor de volledige elèctrificatie van beide baan vakken Het gemeentebestuur verzoekt aan de in gezetenen door het uitsteken 'der vlaggen op Donderdag a s van hun medeleven met deze gebeurtenis blijk të geven, gelijk de gemeente zelf ook de vlaggen van de officiële gebouwen zal laten uitsteken De Directie der N S met genodigden zullen om half vier ten stadhuize worden- ontvangen WILLEM GOOSSENS' VOLKSTONEEL. Zaterdag 21 en Zondag 22 December des avonds 8 uur brengt Willem Goossens' Volkstoneel in 't Gulden Vlies het ontroe rende drama ,,En vergeef ons onze schul den", een nieuw Nederlands 'Stuk van Jacq Bess Dit actuële stuk, waarin Willem Goos sens de rol van „pe Priester" zal ver tolken, zal niet nalaten diepe indruk te maken Verdere medewerkenden zijn o m Cilly Bach, Anny Follender, Caroline van Dommelen, Bram Boulé, Henk Dille- waard Tonny Verway en Frans Everard KERSTWIJDING Men verzoekt ons te willen mededelen, dat de Kerstwijding in de NH Kerk te Heiloo niet zal plaats vinden op Donder dag a s, maar op Zondagavond 22 Decem ber Het is een oude traditie, dat de Kerstbomerimarkt in de week vóóï Kerstmis wordt gehouden op de Steenenbrug, aan het einde van de Langestraat. Dit jaar is voor het eerst met deze traditie gebróken en is er over-»'deze markt enige wrij ving ontstaan. De zaak zit zo, dat een der gegadigden een standplaats op de Steenenbrug heeft gepacht, waardoor er voor de anderen geen plaats meer is. Zij hebben echter 'n ander „onderejak" gevonden en wel in de visbanken achter de Stee nenbrug. Wij willen daar gaarne even de aandacht op vestigen, èn in het be lang van het Alknjaarse publiek, dat over het algemeen in de me ning verkeert, dat de Kerstbomen- markt zich tot de Steenenbrug, be perkt, èn in dat van de mensen, die, vrijwel vergeten de hele dag in de yisbanken staan te wachten op een toevallig passerende klant. Het was voor Alkmaar een prettig we derzien gisteravond, want het ABC- cabaret trad in het Gulden Vlies weer voor het eerst na zeven jaren op En men bleek Corry Vonk en Wim Kan nog niet vergeten, getuige de grote belangstel ling Zij hebben in de oorlogsjaren en dan speciaal in Azië heel wat meegemaakt Maar daar wilden zij in hun cabaret- revue; „De mooiste ogenblikken" niet over spreken Zij brachten met hun zeer goede medewerkers inderdaad een bijzon dere voorstelling omdat het over het ge heel zo echt weer eens wat anders was Na het aardige „begin" van Matthieu van Eysden met de medewerking van an dere artisten als publiek in de zaal, kon men op het toneel de kennismaking her nieuwen mét <ien zo populaiyen dr Fok- kema in de -persoon van Corry Vonk, die met een enthousiast aplaus werd begroet en daarna op geestige wijze vertelde over haar mooiste ogenblikken Een leuke con férence van Wim Kan vond veel bijval, waarna men kon genieten van de schets: Nou moest er eenseen vijftal tafe reeltjes, waarin Corry Vonk als Jan Kik ker een groot succes behaalde Lya Sten, Herman van Eelen en Mat thieu van Eysden brachten daarna een fris nummer, nl Als je jong bent, heb je de wereld in handen Bijzonder goed was daarna „Quatre Mains", inderdaad op voortreffelijke wijze gespeeld door Corry Vonk en Wim Kan, die de verschillende figuren kostélijk ty peerden Pam Henning eveneens één der zeer goede medewerkster gaf een geslaagd nummer op geestige wijze, nl Terwijl de groten zich \jerkleden Zeer veel indruk maakte: Opa en Oma in Tiel, waarin het gehele ensemble optrad Het tweede gedeelte werd óp aantrek kelijke en originele wijze geopend door Wim .Kan, waarna in de comedie: Wie krijgt' de Kinderen? Corrie Vonk op voor treffelijke wijze, naast Lya Sten als de moeder en Matthieu van Eysden als de vader, de drie kinderen uitbeeldde Met een serie flitsen uit het leven zelf onder d? titel: Dat leuke leven toch, waarin wederom het gehele gezelschap optrad, werd de avond besloten, een avond, die getoond heeft, dat het cabaret nog vele mogelijkheden biedt, waarvan het ABC-cabaret reeds eeli schitterend gebruik heeft gemaakt We npemen nog gaqrne Cor Lemaire als de perfecte bege leider en Iris Man en Lya Sten, die ook tot het succes medewerkten G «IJ WIELIEVEN GEPAKT. In samenwerking met den groeps commandant van de Rijkspolitie te Harenkarspel arresteerde de Alk maarse recherche in de na ent van Maandag op Dinsdag twee rijwiel- dieven, waaronder een vrouw, die Maandag tè Harenkerspel een rij wiel wegnamen. Meervoudige kamer Een interessant geval werd gister» middag door de meervoudige Kamer, onder presidium van mr. Krabbe, in behandeling genomen. Het betrof hier een aanklacht van de Gemeente Haarlem tegen den gemeen» te»ambtenaar Dinand de R. te Uitgeest wegens valsheid in geschrifte. De R. had aan de gemeente Haarlem een verklaring ingestuurd dat een zeke» re mevrouw Jankowski, die 'door het huwelijk van den broer van mevr. de R. met de dochter van mevr. Jankowski in zekere zin aan haar verwant was, niet in het bevolkingsregister van Uit» geest was opgenomen. Op die verkla» ring had hij echter vermeld, dat mevr J. „statenloos" was. En dat was de re» den, waarom de aanklacht was inge» diend, want mevr. J. had zelf beweerd dat ze van Duitse nationaliteit was. Raadselachtige nationaliteit Welke nationaliteit zij in feite bezat, was echter niet geheel duidelijk. Van geboorte Russin, was zij met een Duit» ser getrouwd geweest, doch daarvan reeds in 1930 gescheiden. Haar schoon» zoon P. had haar met veel, moeite over de grens gekregen en op de betreffen» de papieren, die ook verdachte gezien heeft, stond zij inderdaad als „staten» loos" Vermeld. De Officier van Justitie achtte ech» ter het feit bewezen en eiste een boete van 200.^-, subs. 40 dagen. De R.'s verdediger mr. de Groot, wees met nadruk op de waarschijnlijk» heid, dat mevr. J. maar zegt, dat zij een Duitse is, omdat zij graag naar haar- zoon in Duitsland wil gaan, en dit de zaak natuurlijk zou vergemakkelijken. „Bovendien", aldus mr de Groot, ,wat zou de beweegreden van mijn cliënt geweest moeten zijn, indien hij tegen beter weten in had verklaard, dat mevr. J. statenloos was? Integendeel, het zou voor alle partij» en %iakkelijker zijn geweest indien de R. zó maar, zonder deugelijke bewij» zen, zou hebben verklaard, dat zij Duitse was. De gehele familie, en ook pievr. J. zelf, zouden gaarne zien, dat zij naar Duitsland kon gaan. Maar het plichtsgevoel van den verdachte weer» hield hem ervan, een dergelijke ver» klaring tc geven". Verder maakte mr. de Groot nog gewag van de schandelijke wijze, waar» o-p deze verdachte is behandeld. Hij is n.l. m een cel gestopt en heeft daar be» handelingen ondervonden, die betvijzen dat het Duitse systeem nog lang niet is uitgeroeid. De Kamer zal over 14 dagen uitspraak doen. GEEN ZUIVERE KOFFIE. In ieder geval was het geen zuivere koffie, die door den verdachte Jaco» bus Herm. H. te Alkmaar met spoed naar Limburg was gedirigeerd om daar aan den man gebracht te worden Wel' bestond nog twijfel over de vraag, of deze koffie, het was een partij van pl.m. 60 k.g., door ,H. uit het pak» huis ,van de fa. C. was gestolen, of dat hij deze partij, naar hijzelf beweerde, gekocht had van „een^onbekende, op de hoek van een straat". Verschillende aanwijzingen deden echter het eerste vermoeden groter worden. De Officier eiste dan ook een ge» vangenisstraf van 9 maanden. Op 31 December, dus over 14 dagen, volgt de uitspraak. DINGEN, DIE NIET MOGEN. De economische dienst van de po litie maakte proces-verbaal op tegen een viswinkelier, die gebak ken bokking tegen te hoge prijzen verkocht. Een handelaar in klompen had zich eveneens aan prijsopdrijving schuldig gemaakt. Een andere inwoner van Alkmaar verhandelde vaste brandstoffen zonder distribu'Jjvergunr.ing. KLEIN DUIMPJE. Gisteravond vond de chauffeur van een vrachtauto uit Schoorl- dam langs het Nrd. Holl.kanaal ongeveer over 1 km verspreid, 128 pakjes roomboter van 250 gram. Later op de avond meldde zich een chauffeur, afkomstig uit Fries land, die de pakjes verloren had. Er worden er van de 188 stuks nog 68 vermist De eerlijke vinder ver diend wel een pluim voor zijn ge drag. Wij gaan met onze tijd mee en we zijn sinds de grote mannen der wetenschap het middel ontdekten om levensmidde' n te conserveren niet meer afhankelijk van de tijd van het jaar om naar believen doperwtjes of boerenkool te kunnen eten De conservenfabrieken hebben alle groenten met behoud van haar onmisba re vitaminen in blikken verpakt en deze door middel van verhitting en afkoeling geschikt gemaakt om ze*lange tijd té be waren zonder dat het product gevaar loopt te bederven en daardoor oneet baar te worden Het ging er natuurlijk maar om het product zó te behandelen, dat de on zichtbare wezentjes hoe men ze dan ook noemen wil die verrotting of be derf veroorzaken als het ware uitge schakeld worden Men heeft ze door ver hitting gedood maar de laatste tijd' past men ook 'een andere procédé toe en schakelt ze .uit door bevriezing Dat is alles volkomen begrijpelijk, maar het is ook duidelijk, dat bij dat proces enige moeilijkheden rijzen omdat het product op de .jiuur niet houdbaar meer is als het weer ontdooid wordt Men heeft thans de zgn diep-vrjes me thode toegepast Men bevriest het voed sel en de vitaminen die bij ontdooi ing weer hun functie hervatten De vers geplukte groenten en fruit- soorten worden schoongemaakt en bij 50 gr onder nul ingevroren, waarna ze be waard worden in koelkasten met een temperatuur van 25 gr onder het vries punt o In Alkmaar was de firma' Kroon de grossier die het eerst 'n dergelijke «nel- kast aanschafte en daardoor het dieo- vries artikel in de handel kon brengen Hij levert aan de middenstand die het arti kel direct aan de klanten aflevert en omdat men er zeker van moet zijn, dat steeds deugdelijke artikelen worden af geleverd zijn er regelingen getroffen tus sen grossier en detaillisten waardoor de groenten en het fruit niet langer dan noodzakelijk is buiten de koelkast blij ven Wij hebben met deze snelvries-produc- ten kennis gemaakt en ze alleszins aan- bvêlenswaardig gevondéh Het fruit dat men op deze wijze thuis krijgt is even vers en even geurig of het zo wordt ge plukt' en men heeft nu dus bereikt, dat de huisvrouw haar gezinsleden het ge hele jaar door op verse groenten en vers fruit zal kunnen tracteren Tehenootloden, Schrijipoiloden. TEL. 3892 ,,De Komedianten" brachten Zon dagavond in café Klop „De mijn brandt" voor het voetlicht, een toneel spel in 3 bedr ven van Joh. van Doorn en Fr Dirikx Deze dilettantenclub heeft bet zich met c}e keuze van dit stuk lang niet gemakkelijk gemaakt, maar de toewijding, de volle overgave werden met succes bekroond. De au teurs schilderen in dit sxuk een brok leven uit een mijnwerkersgezin en geven een indruk van de moeiten en zorgen van deze kleine luiden. «,De kolen worden .duur betaald!" (Intus sen steken de sociale voorzieningen in ons land zeer gunstig af bij andere mijndistricten en geldt onze mijnbouw als ae meest moderne en best geouxil- leerden van Europa) In bet gezin van moeder Diddens, met volle toewijding vertolkt door mw Schoen, heersfc niet enkel armoe, maar de arme wedu we wordt nog zwaarder getroffen door een mijnramp, waarbij haar zoontje invalide wordt en haar dochter haar man verliest. En ten slotte treft de arme vrouw nog het verwijt, dat zij ^een goede moeder is geweest voor haar kinderen, omdat zij bij deze de^ zelfde slaafse onderworpenheid had trachten aan te kweken, die' zij zelf tegenover haar meerderen betrachtte De jeugd kwam daartegen in verzet. Het publiek volgde in spanning het hele gebeuren en gaf met een hartelijk applaus uiring aan zijn dank voor het gebodene. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Bond van op Coöp grondslag wer kende Zuivelfabrieken is het resultaat besproken van de proef, welke het ge meentebestuur van Alkmaar genomen heeft om onze kaasmarkt althans in de zomermaanden in stand te kunnen houden doorwan gemeentewege een zeker bedrag beschikbaar te stellen, waaruit voor diverse fabrieken de kosten van aanvoer ter markt konden worden be streden Van het welslagen van deze proef 'Kras de onontbeerlijke medewerking dér fa brieken nodig om daarmede het voortbe staan van onze wereldberoemde markt te verzekeren Verheugend is het daarom dat op de vergadeyng der Zuivelfabrieken gecon stateerd werd, dat het voornemen om mede te werken aan de instandhouding der markt een goed besluit is geweest Wanneer men kan rekenen op verdere vergoeding in de aanvoerkosten en daartoe zal de gemeente ongetwijfeld be reid blijken doet het bestuur een beroep op alle leden om hun medewerking te blijven verlenen Het heeft daarbij opge merkt, dat de markt niet alleen een plaatselijke traditie heeft, maar van grote betekenis is voor de noodzakelijke reclame voor de afzet Inderdaad, vooral dit laatste is voor. de zuivelfabrieken van betekenis De onge wilde reclame in binnen* en buitenland voor ons nationaal product is door het vreemdelingenbezoek aan de markt van zo grote betekenis, dat dit alleen al vol doende is om de aanvoer ter markt zo krachtig mogelijk te steunen INVENTARISATIE VAN STAPELPRODUCTEN De door de Provinciale commissie ge houden inventarisatie van stapelproducten bij de Noord-Hollandse veilingen geeft ons de volgende cijfers in wagons van 10,000 kg Rode kool 1101 wagons; gele kool 1934 wagons; witte kool 1369 wagons, totaal 4465 wagons Andere producten: Uien 587 wagons; peen 669 wagons; kroten 1043 wagons, to taal 2299 wagons In een rommelige, doodarm van New.York (Lower East deze herfst een milllonnair i den op bezoek geweest. Een de millionnair nog wel, Si Sterling uit Regent Street, di wee had naar zijn jeugdvrien Grand Street. Sir Louis Sterling is een Brl naat, die toen hij twintig ja het aloude gezegde, dat Amei land is, waar men er boven komen, liet voor wat het was Engeland overstak om fortuin ken. „Ik gin# weg" zo zegt hij t „omdat ik in een exportfirma 8 de plaats innam en de baas uitzag, alsof hij spoedig naar d< zou gaan." Hij ging dus naar Engeland ei bezittingen bestonden in een van het Hebreeuwse Technisc. tuut, zes pond sterling en een Het was de gramofoon, die h fortuin bezorgde. Binnen vijf jaar was hij de vi woordiger voor Europa van de bia Phonograph Company en vijftien jaar bracht hij een fi stand van de vier grootste mas pijen tot vervaardiging van grar onder de naam „His Masters VI met een kapitaal van 18 millioei Zo werd het jochie uit Grant een magnaat van Threadneedli (de straat waar de Bank van E is gevestigd). Hjj gaf millloen) Het meest treffende in de denis van dezen man, die v boren in een huurkazerne aol OORLOG 18 DUUR. War does not" pay. De o< levert geen voordeel op. Hoe ook loopt, of men wint of liest, de rekening wordt slotte gepresenteerd. Duitsland ls de verliezer weest en zal moeten bet Maar hoe? Het heeft èl zijn aan dit verlies ten koste ge Het heeft milliarden besteed het vervaardigen van een vechtsapparaat, dat nu nauwt de waarde heeft van oud-i Het is zo berooid als na de tigjarige oorlog; het moet, or bevolking in leven te hot klaplopen bij den vijand Engeland is de overwin geweest. Is het er beter aan Het zit diep in de schuld en i wat voeding en. kleding be tevreden zijn met een zeer perkt rantsoen. De schuld, Engeland aan zijn bondger, heeft aan Amerika in de ste plaats is bijna dubbi groot als de schuld van E land. Zo ongeveer vijf mil pond sterling, heeft Lord li chapel gezegd. Als Duitslan* staat zou zijn de eigen schul telgen, en als het dit bedrag den Engelsen minister van fl ciën gireren kon, zou deze er eenzelfde bedrag bij moeten sen om zich te kunnen bt men op een schone lel. He de oorlog begonnen ter vert ging van „de vrijheid der ken" en het heeft ondervori dat „vrijheid" een duur ar is. Ook Amerika, de grote i schieter, weet dat nu. Want ia wel aardig als men «tt< milliarden aan zijn vriende vorderen heeft, maar het ls der aangenaam wanneer mei vens weet, dat die vriender solvent zijn En als men die vriende: maar ten volle vertrouwen zodat men geen dure ooi schepen meer hoefde bouwe geen atoom-energie hoefde zamelen, men zou tenminstt de duur enige winst hebben haald. Doch vertrouwen 1* schaarser dan.... goud Het is toch maar gelukkig de mensen zo onbaatzuchtii zo weinig materialistisch Want ware dat niet het g niemand had een gulden voc vrijheid op het spel gezet. Di fers wijzen uit, dat de idealis nog altijd van den mater wint en dat de menshheid slotte toch meer hecht aan ideologie en aan een ideaal aan materieel bezit. Of ben ik nu zelf een ver idealist? KREE door J. S FLETCHER. 48). Eldrlck nam de brief met ve ring aan Hij had een goede en hij herinnerde zich, dat wood hem verteld had, dat h Nesta had gehoord, dai Pratt mandale Grange wa» gekomen Mawson had gesproken en haa: had, dat hij mevrouw Mallath< soluut moest spreken Hoewel niet gauw Iemand verdacht, 1 hem toch door zijn brein of Pr «chlen die middag mevrouw M: pe die brief had laten schri, hem zelf meegebracht had. „Ik geloof, dat er nog heel v verstand is in die zaak," be „Mijnheer Collingwood zegt, d: kwam en de kamenier mededef je mevrouw absoluut moest zo'n beetje je zelf opdrong, Pr „Niets daarvan, mijnheer," w hem Pratt en liet de brief h weer wapperen. „Staat er nie brief, door mevrouw zelf ges dat ZÜ mij noodzakelijk wil om drie uur? En was het absoluut nodig voor mij, om zien te krijgen? Kom nu. Zc

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2