Gratis Adverteren Conferentie te Denpasar geopend r ONTHULLINGEN UIT EEN NAZI-HEL ONZE GROTE WINTER-CAMPAGNE HOOFDPRIJS f SO.« Nieuw Herenrifwiel en nieuw Eadiotoesfiel Wie is de dader?? De Alkmaarsche Courant f DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN New-York en Moskou. Om de toekomst van Oost-Indonesië A* Rede van Dr. v. Mook Op pag. 3 leest U het derde vervolg van het grootste avontuur door vijf zeelieden in oor logstijd beleefd, die 83 dagen op een klein vlot over geleverd waren aan hon ger, dorst en ellende 27 branden op één dag Ook volgend jaar: iedere maand 'n schoenenbon Voorschot personeel lager onderwijs Weer stroomloze uren op komst? Tien-nul voor ons! De „Karei Doorman" keert terug Hoofdprijzen Staatsloterij Petroleumbonnen aangewezen Volgende prijzen f 25.-, f 10,- en 2 van f 5.- 5 prijzen in de vorm van prachtige hoeken NAAM Ondergetekende abonneert zich met ingang van heden op ADRES w arm De gruwelen van Auschwitz Zeven personen door land mijnen gedood Dinsdagmorgen is de Belgische gemeente Jabbeke in opschudding gebracht door een zware ontplof fing, veroorzaakt door het in de lucht springen van een met land mijnen beladen auto. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma DONDERDAG 19 DECEMBER 1946 Voortzetting van de 144st« JAARGANG No- 177. SCHE COURANT TARIEVENl Advertenties: cent per millimeter, „Waagjes" tot 16 woorden 75 ct.f elk woora meer 5 ct„ uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, t 8.25 per kwartaaj Hoofdredacteur M. H. fc, üyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp |?R is sinds en tengevolge van de tweede wereldoorlog onnoemelijk veel veranderd in de Europese politie ke verhoudingen en het is zelfs niet meer gemakkelijk zich van de tijd vóór die oorlog een juiste voorstelling te maken. Het politieke toneel werd toen door Duitsland en Engeland beheerst, door Duitsland met het geestdriftig Italië als satelliet en door Engeland' dat min of meer aarzelend door Frankrijk werd gesecundeerd. Amerika hield zich op de achtergrond en wat Rusland be treft, ja, wie kon zich destijds een juist denkbeeld vormgn van Ruslands mili taire'en diplomatieke kracht? De Rus sische diplomatie maakte de indruk weinig betrouwbaar en vrij onhandel baar te zijn. Nog bij het uitbreken van de oorlog reikte Stalin aan Von Ribbentrop de 'hand; de Russische le gers werkten broederlijk samen met ifle Duitsers om Polen, terwille van welks belangen de oorlog eigenlijk ontketend was, onder de voet te lopen En de oorlog tegen Finland, die aan de wereldoorlog vooraf ging. werd door 8e Russen niet gevoerd' op een zo door tastende wijze, dat men een groot denkbeeld krijgen kon van Ruslands aanvalskracht. jjAARIN is spoedig verandering ge- komen. Toen Hitier zijn oostelijken buurman, na een kortstondig bondge nootschap, de handschoen toewierp. Werd deze opgevangen in een, met Amerikaanse hulp zó stevig gepant serde vuist, dat aan de nederlaag der Duitse wapenen aan het oostelijk front weldra geen twijfel meer mogelijk was. Al strijdende en steeds sterker bewapend met de hulp van de Ame rikaanse oorlogsindustrie, heeft Rusland zich_ ontwikkeld tot een militaire mo gendheid van de eerste rang. En Ame rika? Het heeft als leverancier van oorlogsmateriaal gelegenheid gehad zijn industrie te perfectionneren en toen het door Japan in het wereldconflict werd gesleurd ontplooide het een kracht, welke ook voor Duitsland noodlottig geworden is. Thans, nu de oorlog ach ter ons ligt, wordt de Europese poli tiek niet meer door Europese landen Duitsland en Engeland beheerst, maar door de Ver. Stalen van Ame rika en door de half-Aziatische Sovjet republiek. Het ziin deze twee wereld machten, die straks, bij de vredeson derhandelingen met Duitsland, weljce 10 tiinart te Moskou een aanvang zul len nemen en te Ne^v-Dork werden voorbereid, de toon zullen aangeven én die de uiteindelijke beslissing in han den hebben. New-York en Moskou, met deze namen is alles gezegd. Enge land en Frankrijk blijven op het «twee de plan. 0°K bij de besprekingen over de 'be perking der bewapening werd de diplomatieke strijd' voornamelijk lus ten de Sovjet-TJnie en de Ver. Staten gevoerd. Deze onderhandelingen, de vorige week met een uiterste krachts inspanning tot een voorlopig einde ge bracht, hebben, ondanks de vriend schappelijke gezindheid der diplomaten fem de talrijke resoluties, nog geen definitief resultaat opgeleverd Wel een voorlopig resultaat. De gedelegeerden zijn er geenszins blind voor, dat nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden eer men erin zal «kunnen sla gen tot 'n practische verwezenlijking der ontwapening te komen en de Vei ligheidsraad' zal het ontwapeningspro bleem thans moeten uitwerken. Er ziin zoveel haken en ogen dat enig pessi misme zeker gewettigd is. Rusland blijft wantrouwend ten opzichte van 't geheim der atoom-energie en Washing ton is uiteraard huiverig om dit tot dusverre onweerstaanbare wapen, waarmede Amerika als het ware heel de wereld in zijn macht heeft, prijs te geven. Troepentelling, inventarisatie der bewapening, inspectie en controle, ook met betrekking tot de atoom-ener gie, ziedaar enkele zaken die geregeld moeten worden vóór het ontwape ningsprobleem in zijn geheel kan wor den behandeld en natuurlük is het atoom-geheim het grote struikelblok U. Gistermorgen werd de conferen tie te Denpasar geopend met een rede van dr. H J van Mook. Dr. van Mook noemde het voor Neder land en Indonesië zeer moeilijk, om in de chaos van gebeurtenissen een samenhang te vinden. Telkens dreigt de algemene lijn van het beleid gebroken te worden door onverantwoordelijk en onbeheerst, geweld. Hoewel de omstandigheden ons tot tijdelijke voorzieningen noodzaken, al dus dr van Mook. willen wij de wet tige weg 'niet verlaten, daar juist de ontwikkeling volgens de wettige weg het Oostelijk gedeelte van de archi pel onderscheidt van hetgeen zich el ders heeft voorgedaan. Wij willen niet stilstaan, totdat elders de moeilijkhe den zijn opgelost. Alles is ervan afhankelijk of eensge zinde conclusies bereikbaar zijn en of deze vergadering, die de eerste voor lopige volksvergadering van Oost-In donesië vormt, de noodzakelijke over eenstemming kan bereiken. De stem-van Oost-Indonesië heeft niet alleen gelijke invloed als die van de andere staten, maar is ook de eer ste, die in duidelijke en concrete voor stellen spreekt en dus het initiatief neemt tezamen met de Indische rege ring. Wij moeten komen tot het be sef, dat een negara als Oost-Indone sië alleen reden van bestaan heeft en een juiste plaats kan verkrijgen wan neer er «eenheid is van overtuilfcg, waarop alleen een krachtige bewinds vertegenwoordiging gevestigd kan worden, zonder welke de grootste overdracht van bevoegdheid en de meest fraaie regeringsmachine een le dige vertoning, een „sandiwara" zou zijn. Onder de volkeren van Indonesië hebben de volken uit het Oosten de beste kansen de vrachtvaarders van den archipel te worden en daardoor een belangrijke plaats te bezetten. De resten van tweedracht, verwildering en terreur moeten ten spoedigste uit Oost-Indonesië verwijderd worden. Na te hebben gewezen op de moei lijkheden in verband met de eigen verantwoordelijkheid van Oost-Indone sië voor de financiën, zulks wegens de omstandigheid, dat aanzienlijke uit productie-bronnen voortvloeiende over schotten voor de overheid, nog niet te verwachten zijn, zodat de eerste jaren soberheid is geboden, besloot van Mook zijn rede als volgt „Wanneer in een gedeelte van deze Archipel de politieke vrede geheel kan hersteld worden, het vertrouwen tussen Indonesiërs en Nederlanders kan worden gegrondvest en het recon- struciiewerk met volle toewijding en inspanning van alle krachten kan worden aangevangen, dan zal dit zon der twijfel door de kracht van het voorbeeld ook de anderen meeslepen. Ik ben overtuigd, dat Oost-Indonesië zodanige moeilijkheden in zich bergt, dat het waard is met volle inzet van zjjn persoonlijkheid er voor te strijden. Moge de Almachtige ons bij de beslui ten, waartoe wij geraken en bij He keuze van de personen, aan wie wij de verdere uitwerking van deze taak toevertrouwen, bijstaan en ons blijven leiden op He weg, die voor Oost-Indo nesië als geheel de beste is", aldus eindigde dr. van Mook. Met de plotselinge koude worden de kachels harder gestookt en daar door stijgt het aantal brandjes aan merkelijk. Dinsdag was daar een voorbeeld van. In Amsterdam moest de brandweer niet minder dan 27 keer in 12 uur tijds ingrijpen, twee maal voor uitslaande brand.en Alle Amsterdamse brandweerlie den zijn Dinsdag meerdere keren in touw geweest. Het Ugt in de bedoeling ook het volgend jaar schoenenbonnen uit te reiken volgens het tot dusver geldende loterij-systeem. Hierbij zal dezelfde volgorde als in 1946 bij het aanwijzen van de stam- kaartcijfers worden aangehouden, zodat men in 1947 in dezelfde maand een paar nieuwe schoenen kan kopen als dit jaar het geval was. In Januari is het laatste cij fer, nl. nr. 5, van de huidige uit reiking aan de beurt. Dq minister van Onderwijs, Kunsten er Wetenschappen brengt ter kennis van de gemeente- en schoolbesturen, dat als voorschot op de komende salaris-verbete- ringen aan de onderwijzers, die sedert 1 Juli 1946 in functie zijn geweest bij het Lager Onderwijs, een bedrag kan worden uitbetaald, gelijk aan het netto uit te betalen salaris over December 1946, ver minderd met de kindertoeslag en de loon- belasting, uit te betalen voor het eind van dit jaar Voor iedere maand, die'een onderwijzer nè 1 Juli 1946 bij het onder wijs in functie is getreden, wordt boven genoemd voorschot met één-zesde ver minderd. De directeuren van de Ned. Electriciteitsbedrgven hebben, naar „Trouw" meldt, beraadslaagd over de moeilijkheden in de electriciteitsvoorziening, welke zjjn gerezen ten gevolge van de stakingen in Amerika en door de plotseling ingetreden vorstperiode, welke zowel het kolenvervoer per spoor als dat te water belemmert. Het ziet er naar uit, dat men nog deze week zal moeten overgaan tot het invoeren van stroomloze uren. Hoewel de vergadering dienaangaande nog geen definitief besluit heeft genomen, staat deze invoering vrijwel vast. Nog gister zou een deputatie van de directeuren der lichtbedrijven op het Rijkskolenbureau in Den Haag een bespreking voeren om een beslissing in deze kwestie te bespoedigen. Aan de hand van het feit, dat Dinsdagavond een paar keistenen door een ruit van ons gebouw te Alkmaar zijn gekeild, constateren wij: lo. dat de stelling van het schuim der natie, dat boven drijft, weer eens is onderstreept; Zo. dat er altijd stenen werden gebruikt, als de argumenten waren uit geput; 3o. dat uit deze „aanslag" tot op zekere hoogte een mentaliteit spreekt als die bij de Haagse bomaanslag, welke het gehele Nederlandse volk met af schuw heeft vervuld; 40' dat de werkelijk schuldigen aan deze stenengooier^ de heren van de zgn. illegale pers zijn, die doo? hun ophitsend, haat zaaiend en de waarheid verdraaiend geschrijf, tot dergeljjko daden van vandalisme opzwepen; 5o. dat het publiek deze scheldkanonnades zo langzamerhand-aardig beu wordt; 6o. dat zich dit ten duidelijkste demonstreert in de stijging van ons abon nementental binnen twee maanden tijds van 17 000 tot 22 000; dat zelfs tien stenen door de ruiten deze aanwas, welk© zich ook al lengs demonstreert in de advertentierubriek, niet kunnen tegengaan; 8o. dat elke steen door de ruiten voor ons minstens honderd nieuwe abonné's betekent; 9o. dat de vriendjes van de zgn. illegale bladen dus in feite druk bezig zijn, hun eigen glazen in te gooien; 10o. dat dit ons sterkt om rustig en vol vertrouwen voort te gaan op de ingeslagen weg. Naar Trouw verneemt, zal het escorte- vliegdekschip „Karei Doorman", dat mo menteel In de Indische wateren kruist naar Nederland terugkeren Men ver wacht dat het schip ongeveer half Fe bruari de haven van Roterdam zal bin nenlopen Derde klasse, 1© lijst, 16 Dec 1946. - 1 25,000: 7324; f 5.000: 8236; f 1.500: 21270. f 1.000: 11911; f 400. 2738, 3543, 8386, 14613 1G014; f 200: 17101, 17579, 1 100: 2385, 3373 3374, 4157, 8438, 15335, 15449, 15567 Het CDK deelt mede, dat voor het tijd vak van 22 December 1946 tot en met 1 Februari 1947 de bonnen 54—5 en 54—6 Algemeen zijn aangewezen voor het ko pen van 2 liter petroleum II t Onze courant staat gedurende de komende weken in het brandpunt der belang stelling, omdat 1. zij iederen abonné en iederen NIEUWEN ABONNé 'de gelegenheid biedt door oplos sing van de hieronder opgenomen eenvoudige puzzle een prima nieuw heerenrijwiel of een perfect spelend en gloednieuw radiotoestel te winnen; 2. zij iederen Noordhollander, van 8 tot 80 jaar, die over wat speurzin beschikt, zonder zoo knap te zijn als Sherlock Holmes, Raffles of Charley Chan, de kans geeft uit te puz zelen wie de geheimzinnige bedrijver is vqn de misdaden op het Alkmaarder Meer. 3. zij dezer dagen begint met een sportprijsvraag, die iedere sportsman (èn sports- vrouw-) zal volgen en waarvan de winnaars beloond worden met een K.L.M.-vlucht of een touringcar-excursie 4. iedere Noordhollander, die zich vóór 1 Januari a.s. als abonné opgeeft in deze maand de krant gratis krijgt thuisbezorgd; 5. zij iederen oud-abonné en iederen NIEUWEN abonné hierbij aanbiedt gedurende de maand Januari 1 maal GRATIS een z.g. „kleine advertentie" in de rubriek „te koop", „te huur", aangeboden" enz. te plaatsen; 6. de kinderen en ouderen van dag tot dag naar de krant zullen grijpen om de avon turen te volgen die zich op het Alkmaarder Meer afspelen. Dit verhaal is een der span nendste geschiedenissen die ooit in de Noordhollandsche pers verschenen. Behalve de jeugd volgt ieder, van 8 tot en met 80 jaar, de sensationeele gebeurtenissen; 7. Bijzondere aandacht vragen wij voor het zoojuist aangevangen relaas „83 Dagen", een der meest tragische episoden, die zich gedurende wereldoorlog II op zee afspeelden. Exclu sief voor de Noordhollandsche Courant geschreven door den schrijver-journalist Anthony v. Kampen. Wij geven hieronder twee rijen lettergrepen; vóór elke lettergreep van de tweede rij moet een lettergreep geplaatst worden uit de eerste rij, zó, dat een goed nieuw woord gevormd wordt. De volgorde van de tweede rij moet gehandhaafd blijven. Heeft men de juiste woorden gevonden, dan vormen de eerste letters de naam van iets, dat in de belang stelling staat van geheel Noord-Holland. 1. Aanturn 7. Maanhond 2. Davoud, 8. Neerknop 3. Deurter 9. Ofmer 4. Emkomst 10. Raslicht 5. Eerbel 11. Tafer 6. Eenbied 12. Winslag Welke woorden zijn bedoeld en wat vormen de eerste letters? De oplossers dingen mee naar een De dader van de misdaden op het Alkmaarder meer is (Dit in te vullen zodra U den dader weet). De juiste oplosser dingt mee naar de hoofdprijs van 50.tweede prijs van 25.en andere prijzen (zie hier boven). Naam: .«««as t. Adres: Deze bon geeft recht op een gratis Waagje in de maand Januari voor iedere abonné van ons blad. Met de aanbieding van Uw adver tentie deze bon inleveren. INTEKENBILJET Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gistermorgen een getuigenis van dr Robert Levy, hoogleraar aan de medische faculteit te Straatsburg, aangehoord. Dr Levy werd naar Auschwitz en Birkenau gedepor teerd, alwaar hij tot cher-medicus werd gepromoveerd. Door zg „selec ties" werd hij van tijd tot "tijd van 80 a 90 pet van zijn patiënten, die hij nooit meer terugzag, beroofd. Sinds 1943 brachten de Duitsers een honderdtal jongelieden, bijna allen Polen, van 20 tot 24 jaar binnen. Zij waren toen gezond en krachtig. Enkele dagen later trof hij ze in zijn kliniek aan met verbrande onderlijven en dijen, als gevolg van behandeling met „x-stralen" voor sterilisatie. Enkele weken ia- ter werden de overlevenden ge castreerd. Allen stierven zij. Dr. Levy zeide, dat 4Va millioen menselijke wezens op deze wijze te Auschwitz alleen al vermoord werden. In Juli 1944 werden 23.000 mensen per dag vernietigd. Nadat dr. Levy zijn verklaring af gelegd had, durfde geen der Duitse advocaten een woord te zeggen. Vervolgens was de beschuldigde Rudolf Brandt, kolonel der SS, aan de beurt. Hij was de eerste, die op de gedachte kwam om Joodse vrou wen te steriliseren Na hem verscheen getuige Hein- rich Stöhr in de beklaagdenbank. Hij was In Dachau geïnterneerd en fungeerde aldaar als ziekenoppas ser van een blok Hij verklaarde dat nog geen 50 zigeuners de expe rimenten, waarbij slachtoffers met zeewater werden „gevoed", over leefden, „Wanneer de zieken in te groten getale stierven", aldus getuige, „lie ten de „doktoren"", belast met de experimenten, de lijken verdwij nen en vervangen door andere pa tiënten, die in tamelijk goede con ditie verkeerden. Op deze wijze konden zij bevredigende rapporten indienen." Bij deze ontploffing werden 7 personen gedood en 9 anderen zwaar gewond. De explosie werd veroorzaakt door een landmijn, waarvan men had- aangenomen, dat zij onschadelijk was, waar zij tevoren reeds op verschillende legertentoonstellingen geexposeerd was.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1