Dorpentocht in Noord-Holland groot succes MORGEN VOOR HET LAATST! Een Centraal Verkeersbureau in Alkmaar de noorl::^' courant dagblad voor alkmaar en omstreken Segers uit Purmerend eerste Vier en een half duizend deelnemers Dijkstra Ned. kampoen kc;te baan Aafjes kampioen korte baan Noord-Holland De prijzen voor het slijpen van schaatsen De postkantoren op Oudejaarsdag Tweede Kerstdag opnieuw dorpentochten? Nederlandse rijders naar Noorwegen Kerstboodschap van H.M. de Koningin Een tweede v. Meegeren WORDT SPOORWEGVERKEER MET 20 o/o BEPERKT? Duitse dokters veroordeeld Geen pakketten naar Duitsland „De Drie Koningshoofden" afgebrand Van nabij en verre Weerbericht Kampioenschappen Schoon rij den STAD EN OMGEVING Federatie van V.V.V.'s vergaderde Mèt of zonder directeur? MAN OVER BOORD BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma MAANDAG 23 DECEMBER 1946 Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 180. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaaj Hoofdredacteur M. H. fe, Uyldert. plv. Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp „Gunstig weer" was de algemene opinie onder de deelnemers aan de gisteren verreden Dorpentocht Hoewel de zon zich de gehele dag schuil hield werd er met goede moed gestart Om 20 minuten vóór negen begaf men zich in massa op weg Er waren twee routes uitgestippeld, één van 100 en één van 85 kilometer Het aantal uitvallers was zeer gering en bedroeg in totaal nog geen 300 Het enthousiasme was groot, zoals wel blijkt uit het feit dat de krasse 77-jarige heer Hoek na zijn 85 km nog een baantje op zijn eentje ging trekken Het traject werd vlot afgereden, ook de gedeelten tegen de wind Direct bij het begin al maakte zich een peloton van acht man los, dat de kop nam, maar waarvan reeds voorbij Hoorn, toen het tempo ver hoogd werd, er één afviel, en na het pas seren van Spijkerboor moest ook een tweede achterblijven, doch de resterende kopgroep bleef tot de uiterst spannende finish keurig bij elkaar "Wat de wedstrijd zelve betreft het vol gende: T Segers uit Purmerend heeft in 4 uur 12 min de 100 km wedstrijd gewonnen na de eindstrijd met 4 andere rijders, die allen vlak na elkaar de finish in Purmerend passeerden De 5 rijders hadden het grootste ge deelte van de tocht gezamenlijk op de tweede plaats gereden achter Th Koning uit Kwadijk, die lange tijd op zijn eentje de leiding had 't Gedeelte van Spijkerboor tot Ilpendam was het zwaarste traject, daar dit recht in de wind op ging Een tiental kilometers tegen het" einde wisten de 5 anderen hem te passeren 5 kilometer vóór Purmerend liepen Segers en P Korver uit Edam uit dit groepje weg Beiden kwamen ojdens de eindspurt ten val, waardoor C Reek uit Heiloo, S Westra uit Warmenhuizen en N H Keiler Zaterdagmiddag organiseerde de IJsclub „Zijdelmeer" te Uithoorn onder auspiciën van de KNSB de Nederlandse kam pioenschappen op de korte baan Veertien deelnemers hadden voor de series ingeschreven, waaruit de Amster dammers Dijkstra, Havekotte, Ekelschot en de kampioen van het vorige jaar, Meulenbeld, zich voor de eindstrijden plaatsten In de finale kwamen tegenover elkaar Dijkstra en Havekotte Dijkstra won de eerste rit met groot verschil, ter wijl het verschil in de tweede rit slechts enkele centimeters bedroeg De snelste tijd van den kampioen Dijkstra werd ge maakt in de series, nl 15,7 sec; Havekjtte werd tweede, zijn snelste tijd bedroeg 16,2 sec Gisterenmiddag organiseerde de ijsclub „Klein maar dapper" op haar banen te Krommeniedijk korte baan wedstrij den voor amateurs om het kampioenschap van Noord-Holland. W Aafjes uit Assendelft wist met 0,1 sec. verschil van P Groenenwold uit Zaandam te winnen. De tijd van Aafjes over de 160 m bedroeg 15 sec. Voor schaatsenslijpen, zo wordt on.? van bevoegde zijde medegedeeld, mag niet meer worden berekend dan de voe gende bedragen: hol slijpen f 2.vlak slijpen f 1.40; polijsten f 0.60. De prijscontrole zal hierop toezien. 's-Gravenhage. - Op 31 December a-s. zullen de posfinrichtingen na 15 uur voor alle geldzaken, dus ook voor spaarbanken, gesloten zgn. uit Hilversum zich opnieuw bij hen wis ten te voegen. In een felle eindspurt pas seerde Segers toch nog als eerste de streep. Telkens met een verschil van i seconde volgden daarop Korver, Reek, Purmerend. De ijsbond Hollands Noorderkwartier organiseert ijs en we der dienende op de Tweede Kerstdag een iweede serie dorpentocht en wel de eehte oud-Westfriese tocht met o.a. als startplaaisen Purmerend, Alk maar, Medemblik, Hoorn, Schagerbrug en Schagen en een Amstel- en Vecht- tocht met als startplaatsen Abcoude Ouderkerk aan de Amstel, Uithoorn, Breukelen en Loosdrecht. AMSTERDAM - Het ligt in de bedoeling dat zes hardrijders omstreeks 10 Januari a s naar Noorwegen zullen gaan om een viertal weken te trainen en deel le ne men aan de wereldkampioenschappen te Oslo, welke in de Noorse hoofdstad op 15 en 16 Februari plaats vinden De moge lijkheid is natuurlijk niet uitgesloten dat deze rijders ook naar Stockholm gaan waar een week vóór de wereldkampioen schappen de Europese kampioenschappen in het hardrijden worden georganiseerd Het spréékt vanzelf, dat de 6 ri. ,ers eerst zullen worden aangewezen, nadat de com missie voor het hardrijden van de KNSB de resultaten van de in eigen land gehou den en nog te houden wedstrijden nauw keurig zal hebben bestudeerd De legercommandant heeft bij dagorder de volgende telegrafische kerst- en nieuwjaarsboodschap van H M de Konin gin bekend gemaakt: „Bij de nadering van het Kerstfeest en van nieuwjaar zend ik allen, die deel uit maken van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië, mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar Ik reken er op, dat gij de moei lijke doch schone taak, het brengen van recht en vrijheid aan de volkeren van Indonesië, met zelfbeheersing en be kwaamheid zult volbrengen" Purmerend. De dorpentocht Nd.- Holland is een groot succes gewor den. Ruim 4300 deelnemers hadden zich voor deze tocht waarvoor van uit vier plaatsen werd gestart, op gegeven en kwamen zonder uitzon dering aan de start. De eonditie van het ijs was over het algemeen uitstekend. Slechts hier en daar was het ijs, door de plotseling in gevallen vorst, wat golvend. De oudste deelnemer, de 77-jarige heer P. Hoek uit Winkel, volbracht zijn 85 km en ging daarna nog een baantje rijden. Ongelukken van be tekenis zijn niet voorgekomen en de stemming onder de deelnemers was uitstekend, waaraan vooral de vlotte organisatie voor een groot deel heeft bijgedragen. Parijs. - De Parijse politie heeft op Montparnasse in hechtenis genomen den Egyptischen schilder Georges Khoury Coumene. Na 'n nauwgezet onderzoek was gebleken dat Cou mene de vervaardiger is van vier valse schildferijen van Matisse, ze- veni van Picasso, drie van Renou- ard, twee van Marie Laurencin, drie van Duchy, een van Bohnard en* vier van Boldini. Coumene gaf als verklaring, dat hij van mening is dat de moderne schilderkunst in verval is geraakt en dat hij had willen aantonen dat het talenit van moderne schilders kan wedijveren met dat der grote meesters. President Truman za! op Dinsdag 24 December om 23 uur Ned. tyd voor de Amerikaanse radio „Kerstgroeten aan de Natie" uitspreken. In het bekende radiopraatje „De spoorwegen spreken" Is gistermiddag medegedeeld, dat bij voortduring van de stagnatie in de kolenaanvoer, de Spoorwegen genoodzaakt zullen zijn, wellicht reeds binnen* enige da gen, het spoorwegverkeer met 20% te beperken. In het bijzonder zou deze beper king zich op de geëlectrificeerde netten doen gevoelen. Met de belan gen van de forensen zou zoveel mo- gelijk rekening worden gehouden. HAMBURG - Dr Hennecke, een der Duitse dokters en verpleegsters, beschul digd van het doden van geesteskranken in het gesticht te Eichberg in de Ameri kaanse zóne, is door een Duitse recht bank ter dood veroordeeld Een collega, dr Schmidt, werd veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf In tegenstelling met in sommige bladen verschenen berichten, deelt de persdienst van de PTT ons bij informatie mede, dat vooralsnog geen pakkettonverkeer met Duitsland mogelijk is Tengevolge van kortsluiting is gis teravond om 6 uur in de kapitale boerderij „De drie koningshoofden" aan de Noordervaart in de Schermer (gem. Oterleek) bow. door den bur gemeester van dit dorp, den heer J. Bosch, brand uitgebroken. De brandweer van Alkmaar en die van Stompetoren waren beide spoedig ter plaatce. Door de hulp van buren kon het vee ten getale van 30 stuks rundvee nog uit de boerderij worden gered, doch twee paarden, waaronder een drachtige stamboekmerrie, en een kalf kwamen in de vlammen om. De inboedel ging nagenoeg geheel verloren. SPAAR DE TELEFOON IN DE OUDEJAARSNACHT s-Gravenhage. - In verband met het personeelstekort op verschillende tele foonkantoren wordt het publiek ver zocht in de nacht van 31 Dec. op 1 Jan a.s. het aantal en de duur van de niet- automatische telefonische nieuwsjaars- wensen te beperken. Morgen wordt onze krant U voor het laatst gratis thuisbezorgd, tenzij U zich van daag of morgen abonneert, dan ontvangt U haar nog tot 1 Januari a.s. gratis. Volgt het voorbeeld van ruim 22000 Noordhollanders en neemt een abonnement op de krant, die door bekwame journalisten wordt verzorgd Mensen, die Uw streek kennen. Geeft U vandaag op bij onze agenten of lopers, of op ons kantoor. U dingt dan mee naar een splinternieuw herenri'wiel of prachtig radiotoestel. Speurt naar den dader van de misdaden op het Alkmaardermeer, waarvoor een hoofdprijs van 50,is uitgeloofd. Ondergetekende geeft zich met mgang van boeien op als abonné. l.AAM: ADRES: Het is thans mogelijk, zo meldt men uit Batavia, van de Nederlandse zóne naar Republikeins grondgebied te reizen, echter met vergunning van het Republikeinse Ministerie van Bui tenlandse Zaken. Het afgelopen weekeinde kwa men twee personen dpor gasverstik- king om het leven, nl. een 80-jarige vrouw te Ouderkerk aan de Amstel en een 22-jarige jongeman te A'dam. De Britse regering heeft haar am bassadeur te Madrid teruggeroepen. De beslissing werd genomen een uur nadat de Spaanse ambassadeur te Lon den werd teruggeroepen. LANGZAME STIJGING VAN TEMPERATUUR. Meest zwaar bewolkt weer, nu en dan wat nevelig met plaatselijk enige lichte neerslag, langzaam verdere stijging van temperatuur, doch in het Zuiden van het land nog lichte vorst. MaGge aan de kust krachtige wind uit Zuidelijke rich ting. De ijsclub „Zuidpool" te Zaandam or ganiseerde wedstrijden om het kampioen schap schoonrijden van Noord-Holland Hieraan waren tevens wedstrijden vooi juniores verbonden De uitslagen luiden. 1 M de Ruyter (Zaandam), kampioen van Noord Holland; 2 C P Timmerman (Schagen); 3# H Wesséloo (Bussum), 4 J J Blauwboer (Middenmeer); 5. D J v d Woude (Zaandijk), 6. W Kalf (Heiloo) Dames: ,1. Mej, L Schipper (Zaandam), kampioene van Noord-Holland; 2 mevr Schoorl—Keetman (Barsingerhornj3 mevr de JagerWartenhorst (Heiloo); 4 mevr. Rommelaar—Timmerman (Almelo): 5 mevr Kuiper—Koelemay (Purmerend); 6. mevr. Klei-r-Jonker (Alkmaar). Juniores Heren: l D J Visser (Scha gen); 2. A Klootwijk (Rotterdam); 3. M Brommersma (Purmerend) Juniores dames: 1. mevr Hartog (Scha gen); 2. mevr Rijks—Lanser (Zaandam): 3. mevr BakkerBakker (Alkmaar) Westra en Keiler. Als zesde kwam 2 mi nuten later K- ning binnen Voor deze wedstrijd waren 's morgens 101 rijders gestart. Voorts namen 4355 rijders aan de 100 km tocht voor touris ten deel. De uitslag van de 100 km wedstrijd luidt. 1. T Segers (Purmerend) 4 uur 12 min 2 P Kover (Edam) 4 uur 12 min. 1 sec.. 3 C Reek (Heiloo) 4 uur 12 min 2 sec; 4. S Westra (Warmenhuizen) 4 uur 12 min 3 sec; 5 N H Keiler (Hilversum) 4 uur 12 min 4* sec; 6. Th Koning (Kwadijk) 4 uur 14 min 1 sec Zaterdagmorgen vergaderde in Pa viljoen „Kinheim" te Alkmaar de Federatie van V.V.V.'s in Noord- Holland boven het Noordzee-kanaal. Mr. D. Breebaart, voorzitter der Fe deratie opende deze 23ste vergadering met een bijzonder woord van welkom tot den heer Coerts (wethouder van Alkmaar) de burgemeesters van Den Helder en Callantsoog, den wnd. bur gemeester van Heiloo en den afgevaar digde van de binnenkort op te richten afdeling Wieringermeer. Een Gewestelijk Gebouw. Het belangrijkste punt van deze ver gadering mocht zeker het rapport van den heer Dinkelberg (Zaanstreek) wor den genoemd. Het kwam dan ook direct na het afhandelen van de huishoude lijke punten aan de orde. In het rapport wordt voorgesteld, een Gewestelijk Verkeershuis op te rich ten. waar het reizend publiek alle mo gelijke inlichtingen zal kunnen beko men. Als plaats werd gedacht het Waaggebouw te Alkmaar, waar thans is gevestigd het bureau van V.V.V. „Alc- maria". Van verschillende zijden werd hiertegen echter geageerd. De heer Joosten -stelde voor het ge bouw in de omgeving van het station te doen vestigen. Dit is voor de reizigers de meest aangewezen plaats. Er zal naar worden gestreefd, in dit gebouw verschillende instellingen bij een te krijgen, namelijk KNAC, ANWB en reisbureau Lisonne, van welke reeds medewerking werd toegezegd. Eventueel zou er ook een hulppostkantoor kunnen worden ondergebracht. Teneinde de steeds stijgende onkosten te kunnen dek ken zou er van 't publiek voor de ver strekte inlichtingen een kleine vergoe ding gevraagd moeten worden. Mr. F. Zeiler (Bergen) zag' hierin een bezwaar. Hij meende, dat er zo aan de ideële basis van de Federatie afbreuk zou worden gedaan. De heer Dinkelberg was echter van mening, dat het publiek reeds uit eigen beweging naar de portemonnaie grijpt, wanneer het geholpen wordt en een kleine vergoeding zou al een enorme sleun betekenen, temeer waar de prij zen van propagandamateriaal, als druk werken e.d. onrustbarend hoog zijn. Een directeur? In het rapport werd de wenselijkheid naar voren gebracht, voor het nieuwe bureau een directeur te benoemen. Vooral van de zijde van burgemeester Ritmeester werd hierop critiek uitge oefend. Hij achtte de centralisatie niet noodzakelijk, daar elk VVV-kantoor in staat moet zijn behoorlijke inlichtingen te verschaffen, zoc' c ook een directeur een overbodige luxe zou zijn. De heer Dinkelberg meende echter, dat er wel een frisse kracht moet zijn, die de opbouw van de Federatie en die der VVV-bureaux kan behartigen. Na een lange discussie, waarin de zaak van vele zijden werd belicht, werd het bestuur gemachtigd de uitvoering van het rapport te regelen. De contributie van de aangesloten verenigingen werd met alg. stemmen verhoogd van 10 tot 20 cent per lid (mi nimum 20.—,, maximum 100 De bestuursleden mr. D. Breebaart, D. Margadant en mr. F. Zeiler werden herkozen. Met algemene stemmen werd beslo ten de voorjaarsvergadering van de Federatie te Hoorn te doen plaats vinden. Bij de rondvraag voerden verscheide ne aanwezigen het woord. Wethouder Coerts bracht namens burgemeester Koelma de beste wensen over en hoopte, nu Alkmaar na de elec- trificatie der Spoorwegen weer zoveel dichter bij het centrum des lands is ge komen, in het college van B. en W. daadwerkelijke steun aan de V.V.V. te geven. Namens den heer Klomp uit Bergen, die zeer actief lid van de V.V.V. is, doch wegens ziekte zijn werk moest neerleggen, bracht mr. Zeiler de beste wensen over. Burgemeester Niele, die inmiddels ook ter vergadering was verschenen, noemde zich gestimuleerd door deze enthousiaste bijeenkomst en hoopte daarvan in de toekomst blijk te mogen geven. Ten slotte dankte mr, Breebaart alle aanwezigen voor hun belang stelling en moedigde aan tot en ergieke arbeid. Hetgeen op het ge bied van de V.V.V. gedaan kan worden, ij onnoemelijk te veel, en vooral nu de mogelijkheden weer geopend worden buitenlandse gas ten te ontvangen, moet de vereni ging meer dan ooit paraat zjjn. Met een gezamenlijke lunch werd de bijeenkomst besloten. Kees van der Slot ziet de hel. De „Zaandam", of het wrak ervan, is ge» huid in een wolk van smook en walm en vette rook. Luiken, kisten en plan» ken suizen terug op het dek of komen in zee terecht. Het schip trilt na als heeft een reuzenvuist het getroffen en wordt het door die vuist nog na»ge» schud. Hier en daar kruipen mannen naar boven. Met lijkbleke angst»gezich» ten en verwonde gezichten. Met bloed over hun handen en voeten. Alles op het bovenschip is vernield, verwrongen gebroken en overal stijgt rook op. De „Zaandam" is haar einde nabij en 1 n a' een sne^ e'nc'e zijn- Dat heeft kapitein Stamperius gezien en hy geeft order zo snel mogelijk het fc,.!P verlaten. Maar dit schip is fei» teiijk al niet meer te verlaten. De man» nen die zich thans nog bevinden op de dekken staan op een doodkist, die wel» jswaar nog drijft, doch binnen enkele minuten zal zijn verzonken in de dei» ning van de South Atlantic. Binnen enkele minutenWaar» schijnlijk eerder. Het moet wel een reusachtig gat zijn dat die tweede tor» pedo in de romp van het schip gesla» gen heeft, want het zinkt zienderogen weg in de golven. Vermoedelijk is het voorschip gebroken, want de zee neemt zó snel bezit van het wrak," dat er geen tijd meer is voor de mannen om zich te beraden. De paniek is volkomen. Het is een wonder dat er nog drie boten buiten boord komen, hoewel er twee zo lek als een vergiet zijn. De meesten krijgen niet eens gelegenheid naar de boten te komen. Wie kans ziet een red» dingvest te - grijpen springt daarmee overboord, in dodelijke angst voor het loeien onder in het schip. Anderen werpen vlotten langszij en laten zich daarnaast in het water zakken. En nóg anderen springen zonder vlot en zon» der vest overboord, in de hoop een kans te hebben buiten de zuiging te komen van het zinkende schip. De hel is losgebarsten en Kees van der Slot ziet dat alles voor zijn ver» baasde ogen afspelen. Hij ziet de tragedie zich voltrekken en begrijpt dat het ook z ij n tijd is. En e hoogste tijd, wil hij nog de kans lo» pen eens in New York te landen. Maar voorlopig moet hij maar zien dat hij niet omkomt op dit schip. In twee sloepen bevinden zich 130 man en het is één kluwen vechtende en worstelende mensen. Een andere boot er 90 mee, maar kan er slechts '0 bergen. Ze slaat om en al het volk komt in zee terecht. Die zee deint en golft en beweegt zich huiveringwekkend. Zij is overdekt met pikzwarte stookolie, die zich vast» f-Ct. flez'c'1tcn, armen en overige lichaamsdelen der mannen in het water. Het is een beeld uit de onderwereld en het grift zich muurvast in de herinne» ring van Kees van der Slot, den olie» man. Hij ziet tallozen ronddrijven, weg» zwemmen of worstelen met de deining en het is een weinig verleidelijk schouwspel. Maar Kees van der Slot weet dat er voor hem geen keus is en hij kijkt om zich heen. Daar ligt een balk. Hij gooit hem overboord en een seconde later gaat hij er achter aan. Hij voelt het water koel bezit van hem ne» men, hij duikt onder en komt weer bo» ven. Hij haalt diep adem en maakt een naar slagen. Waar is de balk? Hij grijpt haar beet. En hij ziet om zich heen. Vóór hem ligt de zinkende „Zaan» dam Het zal hoogstens nog een halve minuut duren, dan is het gebeurd. Wat zinkt dat# schip snel weg Van der Slot heeft nooit geweten dat een schip zo snel kan wegglijden in 't water. Rondom hem drijven en zwemmen spoken. Het zijn de mannen van de „Zaandam", koolzwart door de olie. Het is een luguber en sinister schouw» spel Boven van der Slot welft zich de tropenhemel, deels verduisterd door de walm en de smook van de stervende „Zaandam". En overal wordt gegild, ge» schreeuwd en geroepen. Om hulp... om een boeiom een vestom in een boot te mogen. De zee is wild»be» wogen en in die wild»bewogen zee duikt weg, rechtstandig, het wrak van het Hollandse schip dat zijn plicht gedaan heeft en nu tot rust komt op de bodem van de South Pacific. Op het bovenste gedeelte van de brug staat een kleine figuur. Dat is kapitein Stamperius. Ka» nitein Stamperius gaat niet overboord. Het lijkt wel of hij vastgeschroefd staat aan dié brug. Hij gaat mee naar de diepte en hij wordt niet meer ge» Kees van der Slot wendt zich om in het water. Hij doet z'n schoenen uit, hoewel dat niet meevalt. Maar het zwemt makkelijker. Hij ziet mannen die rondtollen Rij balken en planken. Hij ziet vlotten kapsijzen en wegzinken door te zware last Hij hoort het ru« moer in de sloepen, die afdrijven. De schemering van de komende tro» penavond slaat over de oceaan en van der Slot weet dat het nu spoedig don» ker zal zijn. Ineens ziet hij iets opduiken. Zijn ogen puilen uit.daar splijt het wa« ter en nu ziet hij het: de duikboot. Het is de mysterievis die de „Zaan» dam", het goede schip, vernietigd heeft. Het is een grote duikboot, die er nog nieuw uitziet. Waarschijnlijk zó van stapel gelopen. Van der Slot ziet de dubbebschroef en twee kanonnen, die dreigend gericht zijn op de plaats waar de „Zaandam" verzonken is. Een luik wordt opengestoten eri een paar offi» eieren komen op het druipende dek. Ze richten hun kijkers op de vlotten, reddingvesten en sloepen. Ze overzien de buit en het resultaat en ze zijn tevreden. Het luik klapt weer dicht en een mi» nuut later glijdt de duikboot weer naar de diepte. Aan de oppervlakte vechten de over» levenden van het stoomschip „Zaan» dam", dat op weg was van Kaapstad naar New York, om hun leven. C^ordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1