EEN JAAR WENTELDE OVER NEDERLAND te groot pessimisme 1946: Jaar van krachtig harstal Qeen re(Jen voor 1946: Jaar van grote problemen t Juli: Kabinet Beel gevormd Linggadjati Bladerend in het logboek van ons geheugen trekt in snelle opeenvolging van beelden heeldit woelige jaar voorbij. En mochten wij tot pessimisme geneigd zijn laat ons dan, zonder enige zelfoverschatting, denken aan het woord van Noel Baker op de graanconferentie in Londen „Wat Nederland na de oorlog heeft gepres teerd, grenst aan het ongelooflijke; deze reconstruc tie van verwoest en ondergelopen land is waarlijk een wonder!" En waarom zouden wij ons, in onze zwaar moedigheid, niet spiegelen aan den grijzen Smuts, die tijdens zijn bezoek aan ons land uiting gaf aan een blijmoedig geloof: „Ek is glad nie pessimistisch ge stemd nie, glad nie, glad nie!" November: K.L.M. door ramp getroffen Augustus: Spoorwegen bouwen.voort September: Comm.-Generaal benoemd October: Willem Barendsz kiest zee Maart: Sjahrir vormt kabinet April Bespreking op de Hoge Veluwe Mei: Churchill in ons land Juni: Afgevaardigden uit de West bij de Koningin December Jonkman verdedigt Februari Mr. Van Kleffens in Veiligheidsraad Voor het eerst sinds jaren toog ons volk ln deze maand ter stem bus. De Partij van de Arbeid bracht het tot 29 zetels in de Kamer. De K.V.P. won een zetel, de Communisten stegen van 3 op 10 zetels! Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten verloor de Partij van de Arbeid opnieuw terrein; dr. Beel kabinetsformateur. Nadat Blokzijl twee maanden eerder gefusilleerd was, werd in Mei aan Mussert het doodvonnis voltrokken. De parlementaire commissie keerde terug uit Indonesië en in de Kamer werd een motie-Van Poll aangenomen, waarin de wens aan de Ned -Indische gebiedsdelen een autonomen bestuursvorm toe te kennen, uitgesproken werd. Churchill bezocht ons land en keerde met 3000 kg aan geschen ken (waaronder honderden sigaren) naar zijn land terug. De haven staking eerst de zeelieden en vervolgens de havenarbeiders bracht ons suikerrantsoen tot nihil terug. Gelukkig bracht de onge raffineerde suiker gelost door vrijwilligers en soldaten uit komst, ondanks sombere voorspellingen, dat deze suiker ongeschikt voor consumptie was. Het Prinselijk Paar bezocht Zwitserland en vertolkte Nederland's dank voor de krachtige hulp in de honger winter, Prof. Schermerhorn au Ir. Soekaroo bespreken het Indische vraagstuk. Indonesië: het grote vraagstuk bleef van 1 Januari 1946 af de aandacht vragen tot aan de laatste dag van het jaar toe. Met de eerste 1900 gerepatriëerden uit Indonesië kwam de „Almanizora" ln Amsterdam aan. Tijdens de Kamerdebatten over Indonesië diende van Poll een motie in, de regering verzoekend een parlementaire commissie uit te zenden. Met 4930 stemmen werd deze motie aan genomen. Sir Archibald Clark Cerr nam in Batavia deel aan de onderhan delingen. Hadio Herrijzend Nederland zong haar zwanenzang: de Stichting Radio Nederland kwam. Tevens werd het laatste gat in Walcheren's dijk dat bij fort Rammekens gedicht. „Holland's Tuin" was gered...* Dr. Van Mook stelde t.a.v. Indonesië ▼oor een gemenebest te stichten, als deelgenoot in' het Koninkrijk; in Am. sterdam werd de Partij van de Arbeid opgericht; minister Lieftinck's wets, ontwerp inzake vermogensaanwas was de voltreffer in het zwarte geld.... Amsterdam herdacht de Februari staking, Van Kleffens werd perma nent vertegenwoordiger van Neder land bij de Veiligheidsraad, mr. J. H. van Royen volgde hem op als minister van buitenlandse zaken. De B.P.M. schonk onze regering vier millioen gulden voor de inrichting van drie laboratoria aan Nederlandse Univer. siteiten. Commissie-Generaal benoemd: de heren Schermerhorn, Van Poll en De Boer vertrokken per „Skymaster" naar Indonesië om, mét den Engelsen diplomaat Lord Killearn na een onderbreking van drie maanden de besprekingen te hervatten. Op de derde Dinsdag in deze maand opende dr. Beel, namens de Koningin, de zitting der Staten-Generaal. Millioenen-nota van minister Lieftinck: een tekort van twee milliard, maar een bezuiniging op de uitgaven van IX milliard. Consumenten-crediet en.... een pessimistische radioboodschap van dr. Beel: verdere loonsverhoging niet mogelijk, brood, melk en boter zullen duurder worden! H.M. de Koningin reikte in Brussel on derscheidingen uit; de „Willem Barendsz" vertrok voor de walvis vangst. In Apeldoorn stortte een vliegtuig op de Chr. H. B. S.: 24 leerlingen werden gedood. Batavia: wapenstilstand gesloten. Besprekingen in Batavia opge schort; Van Mook, Clark Kerr, als mede leden van de Indonesische dele gatie kwamen per K.L.M. naar ons land, waar op het landgoed de Hoge Veluwe besprekingen werden gevoerd- De Nederlandse staatslieden bezochten ln Londen Attlee en Bevin, Enkele weken later vertrok de Indonesische delegatie, weinig optimistisch naar h°L scheen. De „Nieuw-Amsterdam", vlagge. schip der H.A.L., keerde in Rotterdam terug. En meteen vroeg de affaire Arnold Meijer de aandacht. Tegenvoorstellen van Sjahrir aan Van Mook, met het voorstel een Indo nesische Vrijstaat te vormen, die met. ons land in een bondgenootschap zou treden. Afgevaardigden uit de West overhandigden H.M. de Koningin een petitie inzake een zelfstandige rege ringsvorm. Arnold Meijer werd tot vijf jaar veroordeeld, in Duindorp kwamen politieke delinquenten in op stand, de „Meerkerk" liep op een mijn (12 doden) en de haringventers legden de haringen er bij neer, omdat deze niet meer 30 cent doch slechts 8 cent mochten kosten. Kabinet-Beel gevormd uit leden der K.V.P. en Partij van de Arbeid. De ministers van Justitie (mr. van Maar- aeveen) en van Onderwijs (dr. Gielen) deden van zich spreken: de eerste door de barmhartigheid bij de beoor deling der politieke delinquenten haar intrede te laten doen alsmede te rugbrenging van het aantal gedetineer den van 70 000 op 25.000 de tweede door zijn reorganisatieplannen. De Ko ningin opende de Staten-Generaal met de Troonrede, waarin de instelling der Commissie-Generaal, alsmede indie ning van een nota tot grensverbete- rlng, aangekondigd werden. De zee lieden. en havenarbeidersstaking werd opgeheven, de „Oranje" werd als eerste schip in de herstelde IJmuider- sluis geschut en tenslotte trok ons volk voor de derde maal naar de stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen. Tal van adhaesie-betuigingen ten gunste van, en protesten tegen de over eenkomst van Linggadjati wérden ge publiceerd. Minister Jonkman verde digde het gevoerde beleid in de Tweede Kamer, welke daarmede met grote meerderheid accoord ging. Lord Be- veridge werd te Rotterdam tot ere doctor gepromoveerd. Misdadige bomaanslagen te 's-Gravenhage en Utrecht. Intense koude zette midden December in. Het centrum van Schagen door zware brand geteisterd. Minister Huysmans sprak te Utrecht over onze belangen bij de handel op Duitsland. De electrische treinver binding tussen Alkmaar en Amsterdam hersteld. Te Den Passar werd de staat Oost-Indonesië gevormd. De P.N.I, verwierp Linggadjati. De interpellatie-Joekes in de Tweede Kamer over de reorganisa tie van het departement van onderwijs liep met een sisser af. De Spoorwegen namen de brug over de Moerdijk in gebruik; uit Soest- dijk werd het heuglijke bericht gemeld dat in de eerste maanden van 1947 een blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin verwacht wordt. De radio-orkesten gingen in staking. Nederland's nota aan de grote mogendheden inzake onze territoriale en economische eisen vond vrijwel overal een goed onthaal, behalve.—, in Duitsland. In Cheribon bereikte de Commissie-Generaal met de Indonesische delegaties overeenstemming op basis van een Ned.-Indonesische Unie, omvattende het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver. Staten van Indonesië met onze Koningin als staatshoofd. Minister Ringers trad af omdat hij zich met de Indonesifi-politiek niet kon verenigen. Een Dakota van de WK.L-M. stortte op Schiphol neer: 26 doden, 't eerste grote ongeluk, dat onze luchtvaartmaatschappij, na de oor log, trof. Sjahrir vormde een kabinet op bre dere basis, Nederlandse troepen landen op Java; de parlementaire commissie leden van de rechterzijde der Ka mer vertrok naar Indonesië. Brood rantsoen verlaagd van 2800 tot' 2400 sgam. De „Oranje" ln de herstelde sluizen van IJmuiden.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 5