J Van nabij en verre BYRNES TREEDT AF als Amerika's Minister van Buitenl. Zaken DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Op het hoogtepunt van zijn carrière STAD EN OMGEVING ELFSTEDENTOCHT AFGELAST Weerbericht Generaal Marshall zijn opvolger Jan Langedijk wint op de 500 en 5000 meter Kranige prestatie! Alexander wint tournooi te Hastings Nat. feestdag bij geboorte van Koninklijke Baby Deze week Karde zeep! Zondag a.s. nieuwe dorpen- tocht Vink tot 5 jaar veroordeeld Watervoorraad was uitgeput Een eervolle benoeming Door het ijs gezakt Het ijs is goedgekeurd Hors cT Oeuvre DE KWELLING BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bfjlsma WOENSDAG 8 jANUABi 1947. DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting van de liie JAARGANG No. 191. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaaj Hoofdredacteur M. H E. üyldert. plv. Tj. N Adema rayonredacteur D. A. Klomp WASHINGTON, 7 Januari. Volgens mededeling van president Truman heeft Byrnes, de minister van Buitenlandse Zaken, zijn ontslag aangeboden. Zijn ontslag is aanvaard. Generaal Marshall zal Byrnes opvolgen als mi nister van Buitenlandse Zaken. Het ontslag gaat in op 10 Januari. Hri Witte Huis publiceerde een telegramwisseling, waarin de president het ontslag van Byrnes aanvaardde „slechts node en met diepe spijt". Generaal Marshall, die Trumans gezant in China is geweest, is thans onderweg naar Washington uit Nanking. Leeuwarden, 7 Jan. (ANP). De Eflstedentocht zal Donder dag: geen doorgang vinden. Het aantal wakken langs de route in Friesland is groot en het is, ondanks de zeer strenge vorst, zelfs tóegenomen. Het ijs in de omtrek van Leeuwarden is minder dik en minder betrouwbaar ge worden. Vermoedelijk is dit het gevolg van de zeer harde wind en van de stromingen in het water. Op deze grond heeft het bestuur van de Friese Elfstedenvereniging zich genoodzaakt gezien de tocht Donderdag niet te laten doorgaan. Over een andere datum kon het bestuur van de Friese Elfsteden- vereniging zich nog niet uitlaten. Paludrine, een nieuw Britsch ge neesmiddel tegen Malaria, heeft bij toe passing in de stad Victoria (Australië) in ruim 99 procent van de 3,172 behan delde gevallen genezing gebracht De hevige wind, die in het oosten van België met de koudegolf gepaard ging, heeft talloze bomen geveld en de electrïsche draden van de spoorweg Spa Luik afgebroken Mrs Peggy Thomas oud 29 jaar, moe der van drie kinderen, heeft te Bridgend (Wales) een vierling gekregen Het vier tal, dat uit 2 jongens en 2 meisjes be staat, maakt het voorlopig best In Den Haag zullen met ingang van heden 22.000 sinaasappelen worden verkocht, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Ned. Rode Kruis. De politie te Amsterdam heeft een waarschuwing tot het publiek gericht in Verband met het ontstellend grote aan tal diefstallen uit onbeheerd staande auto's. De woning van mevr. J. Smulders, burgemeesteresse van Middelbeers (Bra bant) is Maandagavond door een felle brand geheel in de as gelegd. HIER EN DAAR WAT SNEEUW. Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit hier en daar enige sneeuw kan vallen. Meest iratige wind tussen oost en zuidoost. In het noorden van het land strenge vorst, in het overige gedeelte matige vorst. ZON EN MAAN- 9 Jan.: Zon op: 8,06. Onder: 16,08. Maan op: 19,05. Onder: 10,08. Byrnes overwoog reeds op 16 April '4S af te treden. Hij zeide Truman in een brief van die datum, dat hij van zijn dokter advies had gekregen „het kalm aan te doen." Byrnes verklaarde toen, dat hij zijn ontslag wenste te doen ingaan op 1 Juli 1946. Op 19 December schreef Byrnes weer aan president Truman, en herin nerde hem eraan, dat bij gehoopt had reeds op 1 Juli af te treden, aangezien hij verwacht had dat dan de Vredescon ferentie zou zijn besloten. De aankondiging van het ontslag van Byrnes en de aanvaarding daarvan door- Truman kwam enige uren nadat Byrnes- een bezoek had gebracht aan Trunman. President Truman schreef bij het aan vaarden van het ontslag aan Byrnes: .,Ik besef zeer goed hoe zwaar en gecompli ceerd de vele problemen zijn geweest, die u hebt moeten behandelen sinds ge uw ambt aanvaardde." Goed gedaan, Byrnes! Truman complimenteerde Byrnes voor zijn werk, en hij releveerde zijn „zela zame tact en oordeel en indien nood zakelijk zijn vastbeslotenheid en vast houdendheid". „Ge hebt een vaste hand gehad by £e moeilijke problemen die zonder op houden ontstaan zijn. Voor alles wat ge deed gedurende de oorlog en bij het tot stand brengen van de vrede hebt gij de dank van het volk verdiend. Ik zeg dus: goed gedaan, in de hoop dat wij ook verder een beroep op u mogen doen voor de raad, die ge uit een zo rijke en afwisselende ervaring kunt geven." Onverwachte ontslagname. De aankondiging van het ontslag van Eyrnes kwam als een verrassing, daar de ambtenaren van het Witte Huis hadden medegedeeld, dat er geen verder nieuws van het Witte Huis te verwachten was. Er waren slechts vier journalisten aan wezig toen de mededeling werd gedaan In zijn brief aan Truman dd 19 Dec schrijft Byrnes: „Toen het duidelijk werd, dat ik mijn verwachtingen ten aanzien van de vol tooiing van het werk in verband met het opstellen van de 5 vredesverdragen met de satellieten van de 'As te hoog gespannen had, deelde ik U mede, dat ik er mede voort zou gaan totdat men tenslotte over de vredesverdragen tot overeenstemming zou zijn gekomen Wij hebben nu een volledige overeen komst bereikt De verdragen zullen op 10 Februari getekend moeten worden Ik zou gaarne van mijn functie onthe ven willen worden Ik vind 6et belangrijk, dat er dit keer een wijziging moet komen Wij hebben voor 10 £Iaart een bijeenkomst te Moskou vastgesteld, waar besprekingen zullen worden gevoerd over het Duitse en Oos tenrijkse vredesverdrag Dat werk zal maanden in beslag nemen De minister, die deze taak op zich neemt, moet vol doende tijd hebben om zich op de hoogte te stellen van de kwesties Daarom ver zoek ik, dat mijn ontslag op 10 Januari zal ingaan of zo spoedig mogelijk nadat mijn opvolger is benoemd Ik heb dien datum vastgesteld, omdat de Senaat dan bijeen zal zijn en de benoeming van mijn opvolger tegelijkertijd met de aankondi ging van mijn aftreden aan den Senaat bekend gemaakt kan worden." Byrnes besluit de brief: „Geen man, die gewerkt heeft als minister van bui tenlandse zaken, zou groter steun en aanmoediging gevraagd of gekregen kunnen hebben dan U mU gegeven heeft" In bevoegde kringen te Washington legt men er de nadruk op, dat de Amerikaan se politiek van „vastberadenheid en lankmoedigheid" jegens de Sovjet-Unie naar alle waarschijnlijkheid onder gene raal Marshall geen verandering zal on dergaan Op het hoogtepunt van zijn carrière De benoeming van generaal Marshall houdt belangrijke consequenties in, in verband met de politieke toestand in Amerika Een aantal democraten heeft ge- ruimen tijd verklaard, dat de enige hoop van de democraten om bij de verkie- GENERAAL MARSHALL zingen in 1948 het presidentschap te be houden, de benoeming is van een grote figuur als generaal Marshall Er bestaat evenwel een traditioneel vooroordeel te gen de verkiezing van een generaal als president Daarom hebben bovengenoem de democraten erop aangedrongen, dat generaal Marshall eerst een hoge civiele functie zou uitoefenen voordat hij can- didaat voor het presidentschap gesteld wordt. AFP verneemt, dat men in Washington meent te weten, dat president Truman Vrydag aanstaande de benoeming van generaal Marshall aan de Senaat ter ratificatie zal voorleggen. Langedijk zorgde gisteren tijdens de kampioenschappen op de lange baan te Kralingen (R'dam) voor de verrassing door in de 15de serie tegen Roos, die op de binnenbaan begon de prachtige tijd van 48,3 seconde te maken, waarmede hij tot op dat moment de snelste van j de dag maakte. Roos dwong zijn tegenstander op het tweede rechte eind zijn uiterste krach ten in te spaninen en mede daardoor wist Langedijk, die op de binnenbaan moest eindigen, den sprinter Roos te slaan. Ook Egas noteerde in de volgende serie een uitstekenden tijd, 48,8, waar mede hij de tweede plaats bezette ach ter Langedijk In de 10de serie bezette van Wonde ren uit Warmenhuizen de eerste plaats in 53.2 sec. Kelderman, Broek in Wa terland werd tweede met 53.4 sec. 15de serie Langedijk, Oudkarspel, 48,3 sec. en Roos uit Amsterdam 48.9 sec. 16e serie: Egas uit Amsterdam, 48.8 sec. en Kareisen, Soestdijk. Langedijk wint beide afstanden. Wij vernemen nader de uitslag van de 5000 m.,.welke luidt: 1 Langedijk 9,18,8; 2 Keyzer 9,22,2; 3 Verbiesen 9.23,2, 4. Strijbis 9 24,8, 5. C. Broekman 9.34,6, 6. Zwanenburg 9.35,4, 7. Havekotte 9.36,5, 8. Scheer 9 38,3, 9. Muts 9.38.4, 10. van Hoorn 9.40,3, 11 Egas 9.41,5, 12. Buyen 9.44, 13. van Wonderen 9.44,5, 14. van Dorp 9.46,9. De stand na de eerste dag, dus nadat 500 en 5000 m. gereden zijn, luidt: 1. Langedijk 104,180 punten; 2 Verbiesen 106.620, 3. Havekotte 106,850, 4. Egas 106,950, 5. Strybis 107,480, 6. Buyen 107,700, 7. Keyzer 107,720, 8. Scheer 108,130, 9. Breed 108,260 en 10. Jonker 108700. (Voor meerdere bijzonderheden zie pagina 2). De Britse schaakspeler Alexander heeft door in de achtste ronde van den Canadesen kampioen Yanofski te win nen reeds beslag gelegd op de eerste prijs van het schaaktournooi te Has tings. LONDENSE PAARDEN VERKOUDEN. 1000 Londense paarden lijden op het ogenblik aan influenza Zij moeten in lakens gewikkeld in d» stal blijven en volgens de stalknechten hoesten, niezen en bibberen zij als mensen Den Haag, 7 Jan De dag, waarop een prins of prinses zal worden geboren, zal als een nationale feestdag worden be schouwd, indien deze gebeurtenis tussen 0 en 12 uur plaatsvindt Voor zover de dienst het toelaat, wordt aan het over heidspersoneel vrijaf gegeven, terwijl on middellijk na de bekendmaking van de geboorte de scholen zullen worden geslo ten Indien de geboorte tussen 12 en 24 uur geschiedt, zal eveneens vrij worden gegeven De volgende dag wordt dan als nationale feestdag beschouwd Zou als gevolg van het tijdstip der geboorte, de nationale feestdag beschouwd Zou, als dan zal de viering naar Maandag wor den verschoven Naar wij vernemen zal deze week een bon worden aangewezen voor 250 gram iarde zeep. Tevens zal op de E-kaart voor babies een extra-bon worden aangewezen, tvaarop 90 gram toiletzeep zal worden verstrekt. Terwijl men dan van neden af te kust en te keur kan gaan in geheel Noord Holland, roept de IJ H N de liefhebbers op voor Zondag a.s. voor een weer spe ciale Oud-West Frieslandtocht, over 110 km. met diverse startplaatsen, terwijl daarnaast kleinere tochten gemaakt kun nen worden vanuit Alkmaar, Schager brug en Kolhorn over 55 km, vanu'1 Hoorn, Medemblik en Enkhuizen over 70 km. en vanuit Purmerend over 130 en 75 km Vanuit Alkmaar is er bovendien de wedstrijdtocht over 110 km om de Oud- West Friesland wisselbeker, die twee maal achter elkaar of driemaal in het geheel gewonnen moet worden. Ten slotte, wat Noord-Holland boven het IJ betreft, organiseert de IJ H N Zondag eveneens een Zaanse molen- en merentocht met startplaats Zaandam Luitenant J Vink, internering voor de tijd van 5 jaar, met aftrek van de tijd iW* detentie doorgebracht, dus tot 10 Mei '50 ontzetting uit kies- en ambtsrechten en verbod om enig beroep by de politie uit te oefenen Verbeurdverklaring van f 250 Uit angst voor een bevroren waterlei ding en alle nadelige gevolgen hiervan, heeft een groot aantal inwoners van het gebied van midden Noord-Holland de kranen laten lopen. Dat dit catastrophaal kan zyn, blykt uit het feit, dat in dit gebied een groot aantal aangeslotenen op het Provinciaal Waterleidingnet en kele uren van water verstoken zullen zyn, daar de watertorens totaal leeg zyn. Het ergste echter treft deze tydelijk ge stagneerde watervoorziening de zieken huizen. Met klem wordt het publiek dan ook verzocht, niet onnodig water te verspil len, door uit angst voor bevroren water leidingen de kraan te laten lopen. Mede als gevolg van de uiterst precaire ko- lenpositie, welke aan de industrie en de vitale bedrijven een strenge beperking oplegt, dient het publiek er goed van doordrongen te zijn, dat verspilling van water thans meer dan ooit ongeoor loofd is. In het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal verbruiken de 110.000 abonne's van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland 's nachts van 1—3 uur gemiddeld 1000 m3 water per uur. Thans is het verbruik per uur ruim verdubbeld. „Mocht er geen water zijn op een be paald moment, dan moet het publiek vooral niet in paniekstemming geraken. Geduld, de waterleiding doet wat zij kan Maar pompen voor de sloten, als variant op emmers water naar de zee dragen" aldus een van de hoofdingenieurs van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, „is voor ons verspilling van energie, en wat belangrijker is verkwisting van kolen." Wij hebben onlangs reeds gemeld, dat de heer G. Lienesch, Rijkslandbouwcon- sulent en Productiecommissaris in onze provincie een eervolle benoeming wacht- te. Thans is de heer Lienesch defintief benoemd tot directeur van de afdeling Visserij van het Departement van Land. bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Zijn taak is voornamelijk het coördi neren van de organisaties op visserij- gebied. Uit deze benoeming blijkt, dat men van plan is meer aandacht aan de vis serij te besteden en men heeft daarvoor in ir. Lienesch, die bekend staat als een man met groot organisatievermogen een uitstekende kracht gevonden. De heer Lienesch zal zich ook bezig houden met het researchewerk en het onderzoek naar de methode van verwer king van het product. Hoewel de per soon en het werk van ir. Lienesch in deze provincie algemeen bekend zijn, laten wij hier over zijn loopbaan nog enige bijzonderheden volgen. Hij werd in 1905 te dezer stede ge boren, studeerde te Wageningen voor landbouwkundig ingenieur, werd in 1929 adj. landbouwconsulent in Groningen, in 1932 Rijkslandbouwconsulent in Schagen en directeur van de R.L.W.-school. In 1940 werd hij als productie-commissaris belast met de uitvoering der bodem- productiewet in deze provincie. Gistermiddag omstreeks half twee zak te een 10-jarig meisje door het ijs onder de Klein Nieuwlandbrug Het ijs was toen nog niet goedgekeurd en vooral bij de bruggen zeer gevaarlijk Het kind werd gered door den 24-jari gen Florijn uit de Uitenbosstraat, die haar door handreiking op het droge trok De reddingshaak, die bij de brug aanwe zig moet zijn, bleek spoorloos verdwenen Het meisje werd bij de familie Huibers binnengebracht en voorzien van droge kleren Hierna kon ze naar haar huis in de le Oosterstraat gaan ZUIVERINGSBESLUIT Bij beschikking van den minister van Binnenlandse Zaken is op grond van het Zuiveringsbesluit, ontslag verleend uit hun functies aan: R van Wieringen, ar beider bij het gemeentelijk sportpark, alhier; K Stam, klokkenist der gemeente Langedijk. en J Schafstra, lid van de luchtbeschermingsdienst te N.-Niedorp. Heden is het ijs goedgekeurd De slechte plekken 2«illen door Ge meentewerken met strobossen worden af gezet Er wordt echter wel de nadruk op ge legd dat het ijs van het Noordhollands Kanaal onbetrouwbaar is Vooral de be woners van de Noorderkade en het per soneel van Ringers worden er op attent gemaakt, dat er regelmatig ijsbrekers door het Kanaal gaan, zodat een „over- steekje" levensgevaarlijk is NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN SCHOONRIJDEN VOOR HEREN Zaterdag zullen dan de belangrijke wedstrijden op de ijsbaan Heiloo gehou den worden, want het ziet er niet naar uit dat de dooi weer spelbreker zal wor den Het kampioenschap van Ned schoonrij- den voor heren is wel het hoofdnummer van het programma en men kan er van verzekerd zijn, dat de prominente figu ren op dat gebied aanwezig zullen zijn De wedstrijden beginnen om 11 uur Verder zijn er wedstrijden schoonrij- den voor junioren en nationale wedstrij den schoonrijden voor paren De ijsbaan Heiloo mag zich steeds vooral voor der gelijke wedstrijden in grote belangstel ling verheugen en aanstaande Zaterdag mag men dan ook op veel bezoek rekenen De gemeente Heiloo toonde reeds haar grote interesse door het scheuken van een prijs DE MINNESTRELEN Door plaatsgebrek moeten wij het ver slag van de uitvoering van De Minne- strelen tot morgen laten liggen Red KOUDE EN SPORT. Tot mijn verwondering blijken er mensen te zijn, die zich er over beklagen, dat zij gedwon gen zijn bij tien of vijftien gra den vorst een kwartiertje tegen de straffe Oostenwind in te fiet sen of dat hun broodwinning meebrengt, dat zi3 OP een toch tig spoorwegstationsperron een tien minuten moeten staan trap pelvoeten Ik weet natuurlijk wel, dat verre van prettig is, maar zoekt men dan in het .te ven altijd alleen wat prettig is? Ik dacht juist van niet. Ik heb ondervonden, dat men er steeds op uit is om voor zijn pleizier het meest onpleizierige te doen dat men zich maar voorstellen kan. Men vindt het dan prettig alleen omdat men het vrijwillig doet. Onlust naar eigen keuze wordt als iets aangenaams ge accepteerd, ja gezocht Het is de dwang van buiten, die het tot een kwelling maakt Hoeveel mensen gaan niet kam peren in de zomervacantie Zij kennen niets heerlijkers Zij ver laten hun geriefelijke slaapkamer hun badkamer met stromend warm en koud water, hun gemak kelijk bedf gasfornuis enz, om te overnachten in een kleine tent, te slapen op stroo, te koken in de open lucht op een spiritus- vlammetje, dat telkens uitwaait zich te wassen in een rubber bakje zo klein als een soepbord. En zij genieten, want het is sportief. Hoeveel jonge mannen rennen en trappen niet iedere Zondag achter een voetbal, laten zich in de modder buitelen, krijgen soms schoppen, die niet mooi meer zijn; en hoeveel tienduizenden staan daar Zondag op Zondag, soms in regen en wind, naar te kijken en hebben nog geld toe betaald? Als zij het voor hun broodwinning moesten doen zou den zij klagen, steen en been. De winterwind is doordringend koud, maar de schaatsenrijder laat zich niet afschrikken van steden- of dorpentocht en hij ge niet, alleen omdat hij vrij is m de keuze van de tocht, omdat de tocht hem niet als taak is opge legd door 's levens nood Ik voor mij heb mij aange wend alle ongenoegelijke dingen, die het leven nu eenmaal ople vert op te vatten als takken van sport Als de wind mijn adem bevriest, mijn vingers verstijft, mijn oren afsnijdt, stei ik mij voor, dat ik voor mijn genoegen naar Marken rijd en als ik in een volle tram half-dood wordt gedrukt, stel ik mij voor, dat rik rugbyvoetbal speel met eeo geestdriftig team En lk heb er mij altijd wèl bij bevonden. Een beetje verbeeldingskracht, lieve lezers, een beetje verbeeldings kracht KREEFT. Het water in die kleine tank werd kun een kwelling. Alle uren van de dag waren vervuld van dat schamele beetje lauw water. Het beheerste iedere ge dachte, het vulde hun dromen onder ...?roezelig zeil, het deed een gru welijke hebzucht ontstaan in hun har ten, het werd het begin en het einde van mdere gedachte. Ze leden dorst en toch durfden ze geen mondje water meer te nemen omdat ze wisten dat tussen hun redding en hun dood al leen die paar liter lauw water in de tank stonden» Maar he$ was een kwelling, die naar mate de dagen voorbijgingen en er geen mast van een schip aan de kim opdoemde .heviger, intenser, onverdra- gelijker werd. Toen kwam de nacht dat een van hen zo droomde van dat water, dat hij overeind kroop en zich naar de tank overboog. Hij deed de kraan open en voelde toen het lauwe water op zijn verdroogde lippen. Hij wilde slik ken en toen schopte hij tegen de tank. De anderen richtten zich op, als het ware tegelijk geëlectrificeerd door dat geluid waarop ze allen hadden liggen wachten. De man die* wilde drinken werd terugetrokken en er werd met hem gevochten» Gesproken werd er niet. Dit tafreel droeg een luguber karakter. Deze vijf mannen, op dat stuk levensruimte van bij 2V2 meter, die elkaar beloer den en nu de eerste ontdekt hadden die een ogenblik zwak geworden was, om dat hij de dorst niet kon vergeten, dat moordende gevoel van behoefte naar één mondvol water. Ze lieten zich terugvallen, moe en uitgeput van de lichaamsbeweging. Grommend legden zij zich weer' neer, sloten hun ogen. Maar ze bespiedden, van achter hun oogharen, de bewegin gen van elk der anderen. Het gebeurde niet éénmaal. Het ta freel herhaalde zich. Iedere nacht was er wel één die probeerde een mond water te bemachtigen. Maar de ande ren waakten over de tank zoals leven den waken over het ding, dat hen van de dood moet redden. En dat ding heette op het vlot: water. Overdag werd er niet over gesproken. Dan zaten ze bij elkaar. Ze keken naar de einder, in de hoop, dat die toch ééns verbroken moest worden. De eerste weken gingen voorbij en het leek hen of ze al jaren vereend waren op het vlet* Ze vermagerden. Hun haar groeide snel en de mannen kregen een wild uiterlijk. En de honger pijnigde hen ieder uur van de dag. Nico, de Vlaardinger, was een zoon van vissers. Met z'n veertiende jaar was hij al de breeveertien opgestuurd. Hij moest visser worden, net als de an deren. Maar toen de oorlog kwam vluchtte hij naar de landen, waar geen Duitse hiel drukte. Zo kwam hij op de vloot der vrije volken en hij voer op vele schepen. Hij vertelde ervan. Van zijn wonderlijke belevenissen. Veel te wonderlijk voor zo'n kleinen matroos. Hij kende het leven als een volslagen zeeman en hij had meer van de wereld gezien dan menig bevaren matroos. Ja, Nico Hoogendam mocht er zijn. Het weer bleef mooi. Tè mooi .Want ze verlangden naar een regenbui, die de watervoorraad zou aanvullen. Een bui, dat betekende water. Dat betekende dat ze eenmaal konden drinken, net zo veel en net zo lang als ze wilden. Het werd een obsessie, die bui. Maar hij kwam niet, hoewel de natte moesson teeh zeer nabil moest zijn; Ze hielden er rekening mee dat het ruw weer kon worden. Daarvoor had den ze met zeildoek een opstaande rand gemaakt 'angs de vier zijden van het vlot. Om .et water, dat over hen heen zou kunnen slaan, tegen te hou den. Het zeildoek had nog geen dienst gedaan en ze hoopten dat dit ook nooit nodig zou zijn. Maar toen kwam de avond, dat de hemel betrok en de wind opstak. Hij maakte de zee roerig en de deining werd veel korter dan gedurende de da gen ervoor. De vijf mannen kropen te gen elkaar en hoopten dat het vlot het zou heuden? Donker was de hemel. Er waren geen sterren. Soms, een heel enkele maal, gloorde wat licht tussen de lappen deken, die de hemel nu geworden was, door. Zou er regen komen? vroeg Izzy. Wellicht komt er nu regen zei Beasley. Regen regenregen zucht ten de anderen. Het vlot werd heen en weer gewor pen. Van de ene deiningsgolf op de andere. Een armzalige speelbal van die golven, een onuitsprekelijk klein ding, een belachelijk brokje niets in de eeuwigheid van de South Atlantic. (wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1