Bij JAN LANGEDIJK thuis DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prof. GERBRANDY over de regerings-verklaring „Woorden van<H.M. de Koningin worden als dekmantel gebruikt. Hors d' Oeuvre 23 S.S.'ers aan de haal Van nabij en verre Eetlust was belangrijker! Landbouwconsulent benoemd 48.000 Gulden verduisterd Spoorlijn in de N O-polder Dorpentocht afgelast Ook in 1947 geen Zomertijd Weerbericht Hoi het 't best 'daan" E.V.C. zal werk in de Rotterdamse haven Zaterdag 24 uur staken De „Karei Doorman" 18Febr te Amsterdam GE VLOEKTE ZON vrijdag 10 januari 1947. DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144e jaargang No. 193. Voortzetting van de ALKMAAHSCHE COURANT Hoofdredacteur M. H. It. Uyldert. plv. XJ. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp bureau: voordam 9, alkmaar telefoon adm. 3330 redactie 3902 Giro 187294 Dir.: 3. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk wooro meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaaj Duitsers plunderen kolentrein. Tengevolge van de jongste hevige koude in Duitsland heeft het stelen van steenkolen uit treinen grote omvang aan genomen en de politie is nauwelijks bü machte de diefstallen tegen te gaan« Duitse vrouwen bezig met het plunderen van een kolentrein. Topical P. Gisterenavond om 9.45 uuifc heeft prof. Gerbrandy de volgendé rede uitgesproken voor de zenders Hilver- ..sum I en II Op Vrijdag 3 Januari werd van „of ficiële" zijde een verklaring per radio openbaar gemaakt naar aanleiding van mijn rado-rede, de dag tevoren uitgezonden over beide zijders Ik wens thans in verband met deze re geringsverklaring iets te zeggen. De regeringsverklaring treft niet de zakelijke inhoud van het door mij gesprokene, zij treft niet het machti ge probleem, dat ons allen beroert. Zij is, wat men noemt, er naast Het is daarom niet aangenaam over haar te handelen vooral niet waar er een persoonlijke kant aan zit. Toch wil ik niet zwijgen, nu van officiële zijde is gereageerd. Ik had eerder moeten komen met mi^n toelichting op de koninklijke verklaring van 7 December 1942, zoo luidt het ver- Wijt. De koninklijke radiorede van 7 Decem ber 1942 is helder als kristal Zij had heus aan toelichting geen behoefte Dr Van Mook DISPEREERT NIET Deze week heeft men Jan Pie terszoon Coen herdacht Het was 8 Januari 360 jaar ge leden dat deze grote man te Hoorn geboren werd Hij is één dier talrijke mannen uit Neder lands roemvolste tijd geweest aan wie het nageslacht met een gevoel van trots denken blijft Hij was een grote figuur in een toen nog wel zeer klein land. Maar hij heeft één fout ge maakt. Hij heeft zich verspro ken, of liever, hij heeft zich ver schreven. In een zijner belangwekkende rapporten, tot de heren in het moederland ger'cht, hééft hij een uitdrukking gebezigd die aan leiding gegeven heeft tot veel ersernis Hij heeft in dat stuk twee woorden geplaatst die lui den: „Dispereert niet." En juist dat had hij nu niet moeten doen. Want iedereen weet, dat hij had behóren te schrijven: Ende desespereert nietImmers, in deze vorm leeft Coens historisch woord in Nederlands weinig his torisch geschoold geestesleven voort Iedereen citeert 't op dezë enigszins week-zalvende manier die men blijkbaar schoner vindt dan het kort en krachtige, ^het kernachtige: „dispereert niet* Als Coen dit nu maar had voor zien, als hij aan de Nederlandse geest van jaren later een wein-g tegemoet had willen komen, als ook hij dit „Ende enz" gebe zigd had, ware er niets geweest waarover men zich het hoofd breker, kon. Hij heeft deze gele genheid om een historisch woord te spreken dat onsterfelijk zou zijn, helaas jamemrlijk ver zuimd. Ik dispereer niet, maar men zou ertoe kunnen komen KREEFT Alle hens aan dek Hoewel daarover toen niet dadelijk 1s beslist, was het natuurlijke vooruitzicht dit, dat te zijner tijd Dr Van Mook als luitenant-gouverneur-generaal zou terug keren naar Nederlands-Indië Ik veroorloof mij over het opnemen in ons midden van Dr Van Mook, die door den gouverneur-generaal naar ons was toegezonden, het volgende: In deze voor het koninkrijk benarde jaren gold slechts één devies: Alle hens aan dek, allen sa menwerken, van welke politieke opvat- tingt van welke ligging tegenover allerlei problemen ook, samenwerken in de meest doelmatige vorm tot het ene doel: de oorlog winnen Ik kende dr van Mook tevoren niet, omgekeerd hij mij niet Wij leerden el kaar kennen Ik heb een ernstig voorval dat bijna tot een crisis leidde, in mijn radio-rede van 2 Januari vermeld Maar in dien tijd prevaleerde boven alles: wat eist 't belang van het Koninkrijk, en wat eist de oorlogvoering Zo was het ook bij onze Britsche bondgenoten, daar zwegen richtingen, daar sprak alleen het vader land, het imperium Machts-opeenhoping? Is er toen in werkelijkheid een machts opeenhoping geschapen, die allerbedenke- lijkst is? Daar is geen sprake van Wat is nl geschied? In het najaar 1944, in September-October van dat jaar, hoopten wij op een snelle bevrijding van Neder land De tijd is aangebroken dat dr Van Mook als luitenant-gouverneur-generaal terug keert naar het Verre Oosten, laat hij voor die korte tijd lid van ons kabinet blij ven, gebonden aan samenwerking met ons Aldus is geschied Dit is juridisch In derdaad een monstrum, maar een prak tische noodmaatregel in oorlogstijd In tussen Nederlands bevrijding kwam niet Toen dit duidelijk werd, is den heer Van Mook medegedeeld, dat de samenkoppelingg van functies beëin digd moest worden En ze is beëindigd Dat vertelt de regeringsverklaring er niet bij Is dan misschien de macht, ge geven aan den luitenant-gouverneur ge neraal, te groot geweest Natuurlijk moest de luitenant-gouverneur-generaal bijzondere bevoegdheden hebben Die ver langde hij ook Hij kreeg wat .het kabinet na langdurige beraadslaging voor korte overgangstijd beslist onvermijdelijk en nuttig vond Ik heb in mijn memorandum de besluiten, waarop de bevoegdheden rusten, vermeld Ik moet hieraan nog een hoogst be langrijk punt toevoegen De herbenoeming van dr Van Mook In 1944 geschiedde met een alles beslissende beperking, welke beperking ik aan hem persoonlijk namens Kroon en kabinet heb overgebracht Voorbehoud Die beperking was de volgende: U dr Van Mook wordt weer wat U In de aanvang van de oorlog met Japan waart, luitenant-gouverneur-generaal, maar bedenk wel: straks is Nederland bevrijd, dan is het niet zoals thans, dat we geen keuze hebben, want in dat bezette Nederland zijn figuren die na de val van Japan deze functie met ere kunnen vervullen Uw benoeming thans bindt in geen enkel opzicht onze op volgers En in de tweede plaats: U wordt niet gouverneur-generaal, maar luuitenant-gouverneur-generaal, die slechts zeer tijdelijk de bevoegdheden van gouverneur-generaal uitoefent Wij hebben een gouverneur-generaal, Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. die straks weer vrU zal zijn Mocht U luitenant-gouverneur-generaal blij ven, waarover wij niet zullen hebben te beslissen, dan nog alleen als onder geschikte van den heer Tjarda van Starkenborgh na diens bevrijding Gerbrandy's politiek Wat wij wensten was dit: bij de be vrijding van Nederlands-Indië zal de dai verloste Tjarda van Starkenborgh, wat dr Van Mook betreft, die verhouding terug vinden, die einde 1941, toen de oorlot met Japan was uitgebroken, in overeen stemming met zijn wens had bestaan daarbij vrij staande tegenover dr Vai Mook. Dét was de politiek van het kabinet dat door mij gepresideerd werd. Tot zover mijn verantwoordelijkheid. Wat gebeurt er thanst Luisteraars, u weet nu, dat beleid door de twee opvolgende kabinetten gs- heel is omgebogen. Het huidige kabinet haast zich de re publiek te vestigen en als dat geschied is, dan zal het later, veel later aan het Nederlandse volk vragen: verander nu uw grondwet om haar met die toestand in overeenstemming te brengen. Ik ver oorloof mij deze vraag: Als dén het Nederlandse volk zegt: „néén, zo willen we het niet", wie is is verantwoordelijk voor de politieke chaos, waarin het Koninkrijk der Neder landen dan zal verkeren? Het comité zet door Een vooraanstaand Nederlander heeft in bitterheid tot mij gezegd: houd maar op met uw comité, het is te laat, Neder lands-Indië i s weg, de oorlog is ver- loren^ Deze Nederlander was door de defaitistische politiek der regering zelf defaitist geworden. Het comité houdt niet op. Want wij hebben een andere stem beluisterd. De stem van het Nederlandse volk, die zegt: alleen hij is overwonnen, die zich over wonnen geeft. Een overwinning? De officiële verklaring zegt, dat de rege ring haar beleid in de volksvertegen woordiging heeft toegelicht en deze on gevraagd zich in grote meerderheid ach ter haar voornemens heeft geschaard Inderdaad, wat de Tweede Kamer be lieft (de Eerste moet zich nog uitspre ken) heeft de regering een overwinning behaald. Of de leden van het kabinet diep in hun hart het ook een overwin ning noemen, betwijfel ik. Maar dit is zeker: in het volk, dat zich niet gewonnen wil geven en bü onze jongens in Indië, in wier borst het nationaal gevoel voor recht is ont gloeid, daér heteft het kabinet zijn zaak reeds verloren. BEWAKERS ZATEN IN EEN CAFé Met bestemming Den Helder verliet Woensdagmorgen j.l^ een vrachtauto, waarin zich 23 Hollandse SS ers en de nodige bewakers bevonden, het Limburgse dorp Hoensbroek, De tocht was met de heersende koude geen plezierreisje en toen het transport tegen het vallen van de avond Ede pas seerde, besloot de leiding bij een buiten café even te stoppen om krachten op te doen voor het verdere gedeelte van de lange reis. Eén der bewakers bleef met de SS-ers in de vrachtauto achter. De collega's schoven in de gelagkamer rond de warme kachel en bleven hier meer dan anderhalf uur zitten. De be waker is de auto was inmiddels in slaap gevallen, hetgeen de half bevroren, maar desondanks op hun vrijheid beluste SS- ers, een welkome gelegenheid bood de plaat te poetsen en in de omliggende bossen te verdwijnen. De vinnige koude en de honger dreven een gedeelte der deserteurs de volgende morgen weer terug naar de bewoonde wereld, zodat Donderdagmiddag ongeveer de helft der gevangenen weer present was. Op de overigen wordt nog ijverig jacht gemaakt. Het feit, dat de SS-ers uit Limburg werden overgebracht naar Den Helder om daar in een fort opgesloten te wor den, bewijst voldoende, dat het hier geen „lichte" gevallen betrof. Gisternacht zijn reeds twee SS- ers op de Pont te Velsen gearresteerd Naar het ANP verneemt zal het proces tegen den kunstschilder Han van Meegeren in Mei worden gevoerd Gisterochtend heeft H M de Konin gin een bezoek gebracht aan het Rijks museum, waar zij ruim een uur heeft vertoefd Op de conferentie van het Wereld- verbond van Vakverenigingen is een voorstel over gedwongen arbeid in het Ruhrgebied ter sprake gebracht In het afgelopen jaar is het ledental van de Ned Reisvereniging gestegen van 30,000 tot 70,000 Er werden 298 reizen geor ganiseerd De Franse drukkers, die thans een „lijntrekkersstaking" houden, hebben be sloten de publicatie van twee bladen per dag te vertragen In Amsterdam deden zich gisteren, tengevolge van de gladheid, tal van onge vallen vopr Zeven personen moesten met 1 arm- en beenbreuken naar een ziekenhuis worden overgebracht In het nieuwe restaurant van de National Gallery, het „rijksmu seum" van de Britse hoofdstad, zouden enige schilderijen van Ne derlandse meesters worden opge hangen. Dit gebeurde inderdaad, doch al spoedig na de opening van het restaurant besloot men ze door andere doeken te vervangen, daar de donkere Ned. schilderijen niet bevorderlijk voor de eetlust bleken te zijn. Ze werkten namelijk druk kend op de atmosfeer. Het bestuur van de EVC heeft besloten Zaterdag a.s. voor vierentwintig uur het werk in de Rotterdamse haven neer te leggen Deze staking zal een proteststa king zijn. De EVC wil er haar ontevre denheid mede te kennen geven over het traineren van de onderhandelingen, welke van Februari van verleden jaar af nog steeds voortduren en waarvan net resultaat zou zijn, dat het college van rijksbemiddelaars een beslissing heeft getroffen welke zou neerkomen op al gehele aanvaarding van het standpunt der werkgevers. Zaterdagochtend zal in gebouw Odeon een vergadering worden belegd en daar zullen de volgende eisen worden be sproken: Een loonsverhoging van 10 hogere garantielonen op het peil, zoals dat te Amsterdam bestaat nl, f 36,in plaats van f 30.90; een betere regeling voor val- e en bijzondere arbeid; een collectief arbeidscontract voor het toezicht- en op zichthoudend personeel; geen arbeid op Zondag en medezeggenschap van de or ganisaties in alle aangelegenheden be treffende de lonen en de arbeidsvoor waarden Deze actie houdt, zo deelt de EVC ons mede, geen direct verband met de kwes- Naar wij vernemen is tot land bouwconsulent voor de provincie Noordholland benoemd de heer ir. L Dijke^.a tot op heden verbonden aan de landbouwvoorlichtingsdienst in de Wieringermeer. Vermoedelijk zal ir Dijkema zich in Schagen komen vestigen. De 21-jarige voormalige klerk van de gemeentesecretarie te Katwijk J J B. thans als dienstplichtig soldaat gelegerd in het kamp Oirschot, ls gearresteerd in verband met aan het licht getreden frau des op de onderafdeling geallieerde za ken" Een onderzoek bracht aan het licht, dat ongeveer f 48,000 was verduisterd B heeft reeds bekend, doch verklaart zich „slechts" f 30,000 onrechtmatig te hebben toegeëigend Hij is ter beschik king van den officier van justitie ge steld De Nederlandse Spoorwegen hebben het plan een spoorlijn aan te leggen van Kampen naar Emmeloord in de N O-pol der Dit zal dan de eerste spoorlijn zijn, die door het gebied van de voormalige Zuiderzee zal lopen Wegens onbetrouwbaarheid van het ijs heeft de Dorpentochtcommissie voor Noord-Holland de Dorpentocht van a.s. Zondag definitief afgelast. tie van de lossing van Antwerpse sche pen. Wat dit betreft kon de EVC niet een haar bevredigende regeling met de Unie verkeerder erkende bonden ver krijgen Naar Trouw van bevoegde zijde ver neemt zal ook dit jaar geen zomertijd worden ingevoerd Zolang In ons land de Middel-Europese tijd geldt, zal van de invoering van zomertijd geen sprake zijn OM OF EVEN BOVEN HET VRIESPUNT. Plaatselijk nevel of mist, overi gens wiss lende bewolking met hier en daar enige lichte regen. Weinig wind. In het noordoosten van het land temperatuur om het vriespunt, in het overige gedeelte enkele graden boven het vriespunt, ZON EN MAAN. 10 Jan.: Zon op: 8,06. Onder: 16,09. Maan op: 20,30. Onder: 10,33. WAARSCHUWING VOOR HET VERKEER. Op vele plaatsen bij opvriezend weer opnieuw gladde wegen. 11 (Van onzen specialen verslaggever) 't Was gistermorgen druk bij vader en moeder Langedjjk in Oudkarspel. Hun Jan Nederlands kampioen op vier afstanden, hij had het kranig geleverd en het medeleven van vrienden en kennisen was groot. Juist stonden we een prachtig bloemstuk van een bevri ende zakenrelatie te bewonderen of er werd opnieuw gebeld en vader Lange dijk had een schoon bloemstuk van het gemeentebestuur in ontvangst te nemen Kijk en hier in deze kamer hangt de krans, die Jan gisteren kreeg, wijst zijn broer Gerrit. Aan de wand zien we een grote krans van eikenloof, omvloch ten met witte hyacinthen, rode tulpen en narcissen. Op het rood-wit blauwe lint de opdruk „Nationale kampioen schappen 1946—1947" Ik bracht hem gis teravond mee uit Rotterdam, want.. en nu komt de pech, die we hadden en waarvoor we ons 's morgens vroeg met de auto op de levensgevaarlijk gladde buitenwegen hadden begeven: Jan Lan- gedijk zelf, die we hadden willen spre ken, was reeds op weg naar Scandinavië De kans, dat hij nog even thuis zou komen, was groot geweest, dat wisten we en ook zijn kameraden, van wie er vele even kwamen feliciteren De groep rijders zou n.l. per spoor naar de kampioenschappen in Noorwe gen vertrekken, maar het visum van de Eritse zone van Duitsland ontbrak tot Woensdagmiddag half vijf, toen men van de Britse autoriteiten het vereiste stem pel loskreeg. Een telefoontje „Om half negen vanmorgen had ik Jan van uit Amsterdam nog even aan de telefoon," vertelt een van zijn vrien den. „Hij was heel tevreden en voelde /ich nog best in vorm. Ik moest jullie de groeten van hem doen Ook Fred Meinders uit Alkmaar, Jan s masseur, komt gelukwensen, maar vindt zijn pupil evenmin thuis Maar ook hl blijft praten. Jan en de rijderij zijn na tuurlijk hét onderwerp van het gesprek „Zijn lichaam was in een conditie a.>s nooit te voren. Toen hij wegging, ze ik tegen hem: „Jan, ze zeggen, dat het na je vijf en dertigste jaar afgelopen is met de rijderij Laat ze maar kletsen Denk er om je haalt er uit, wat er in zit" En het is hem gelukt ook, zelfs de veteraan Jaap Eden heeft het zo nooit klaargespeeld De jarenlange technische ervaring heeft hem veel steun gegeven Trainen en nog eens trainen Dat Langedijk er op gebrand was dit maal na zeven jaar weer het kampioen schap te halen, blijkt wel uit het feit dat hij van Juni af al tn training was Elke Zaterdag ging hij op zijn racefiets naar Amsterdam om daar in het Olym pisch stadion o,Lv Piet Nap te oefenen Ook reed hij wel op de kunstijsbaan In de Apollohallen te Amsterdam om het „gevoel" in zijn benen te houden Twee avonden in de week g*ng hij hardlopen én daarbij kwam nog een paar uur in. doortraining. Hij rookte niet meer en dronk ook niet Langedijk heeft verder nog het nadeel dat hij als landarbeider bij het werk op het veld veel vocht opdoet. Zijn spieren waren tenminste in het begin zo stijf als een plank, zegt Fred Meinders Zijn wil was sterk en., voor geen anderen rijder was hij bang. Ook Jan's broer Gerrit mengt zich in het gesprek: „Jammer, dat Keyzer viel bij de 10.000 meter, anders had Jan ook dat record waarschijnlijk verbeterd. Na het einde der wedstrijden was hij niet moe. De* 1500 meter hebben hem nog wel de meeste moeite gekost. Egas lag ver vcor, maar met een reuze sprint wist bij het toch te redden." En nu Noorwegen. En wat denkt u nu van Noorwegen, vroegen we den masseur. „Wat de Nederlanders betreft, daar bij maakt hij een goede kans. Wan neer het Ijs goed is, zal zeker nog wel een Nederlands record sneuve len Hoe hij het zal maken tegen over de buitenlanders, is nog niet te bezien^ De Noren b.v. zijn veel beter geo'efend Zij hebben wel zes weken op Ijs kunnen trainen en dat is heel belangrijk". In elk geval zullen we er het beste van hopen „Langedijk vormt een klasse apart", zei Taconis van de KNSB er dat er nog meerdere overwinningen voor hem zijn weggelegd is wel zeker Weer komen anderen gelukwensen en aller conclusie is: „Hoi het 't best 'daan!" Jan, nogmaals geluk en ook in net buitenland veel succes. De „Karei Doorman", die 20 December uit Tandjong Priok is vertrokken, zal in Ie morgen van 18 Februari te Amsterdam aankomen Nu kom ik tot de eigenlijke kwestie Ik zou wel de laatste mogen zijn om Dr Van Mook op het punt van overschrijding der grenzen van de Grondwet te kritiseren, want ik zou zelf hebben bevorderd dat hij met ongekende macht werd bekleed Het lijkt mij gewenst de feiten te laten spreken. In October 1941 was er in mijn kabine een. vacature voor koloniën Na beraad in mijn kabinet wenste ik de oorlog met Japan kwam dreigend aanzetten overleg te plegen met den gouverneur generaal van Ned, Indië, de heer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Dit over leg leidde tot de beslissing om den heer Van Mook te polsen voor koloniën Ik kon hem met goed gevolg ter benoeming voor dragen aan H M de koningin Kort daar na brak de oorlog met Japan los Li overleg met den gouverneur-generaal verzocht de heer Van Mook mij toen hem van zijn belofte te ontslaan. Nadat prof Gerbrandy erop gewezen had, dat dr van Mook op verzoek van G G Tjarda van Starkenborgh luitenant- gouverrieür-géneraal geworden was, me moreerde hij dat ook de G-G Dr v Mook naar Londen stuurde 19) Toen de crackers op slechts een paar na verdwenen waren, begrepen de vijf mannen dat er nu een schip moest ko men; een groot schip of een klein schip, maar in ieder geval een schip. Of een vliegtuig. Er n vele schepen op zee en er vliegen talloze vliegtuigen, van kust tot kust. Maar er was in die dagen geen schip en 4een vliegtuig, dat het vl°t opmerkte, waarop vijf mannen uur na uur de horizon en de hemel afzoch ten. De hitte overdag was verschrikkelijk. f,f. zocbten verlossing van hun bitter lijden door regelmatig buiten het vlot te zwemmen. Dat klinkt veel eenvou diger dan het in werkelijkheid voor de mannen was. Ze waren zwak geworden door de geringe hoeveelheid voedsel, die ze per dag tot zich hadden kunnen nemen en daarbij kwam dan nog het ge vaar voor de dag en nacht rond het vlot zwemmende haaien. Ze zwommen om de beurt. De man die te water wil de, liet zich, geholpen door de anderen, buiten het vlot zakken, waarbij de vier achterblijvenden hem aan een touw vasthielden. Zodra de haaien toescho ten trokken ze hun kameraad weer bin nenboord Dit laatste was de zwaarste taak, omdat de man door het zwem men uitgeput was geworden en het vlot enkele voeten boven de oppervlakte van het water lag. Toch was dit de enige manier om wat verkoeling te krijgen en zo ver moeid konden ze niet zijn of ze gingen eens per dag in zee Het water beet in ■bun verbrande lichamen, maar voor en kele ogenblikken verloste het hen uit de hel van verterende hitte, verloste het hen van het aan de hemel hangend vuur van de zon. In die weken hebben mensen geleerd de zon te haten Beasley, de Amerikaan, zat door gaans triest voor zich uit te kijken Soms richtte hij zich uit zijn liggende houding op en mompelde dan wat over zijn dochtertje, dat thuis op hem wacht te. Hij twijfelde of ze hem wel ooit zou terugzien. Hij was van zijn vrouw ge scheiden. Door de steeds toenemende verma gering werden de lichamen der vijf man nen uiterst gevoelig. Een gevoeligheid, die nog erger werd door de verbrande huid. Iedere aanraking was hun een kwelling en 's-nachts, als ze poogden door de slaap enkele uren vergetel heid van hun lijden te verkrijgen, be spiedden zij elkaar dat niet een van hen den ander zou aanraken. Het was maar een hopeloos klein vlot, nauwe lijks groot genoeg voor één mens. Laat staan voor vijf mannen. En die mannen lagen over en door elkaar en steeds opnieuw kwamen zij met elkaar in con tact. Dan schreeuwde de man het uit van pijn. Het was een houten vlot en er was bijna niets dat deze mannen' ver lichting kon brengen. De stof, waarmee de zwemgordels waren opgevuld werd gebruikt om ballen van te maken, die ze 's-nachts in hun nek legden om op deze manier tenminste de illusie van een kussen te hebben. De weinige kle ren die ze bezaten toen ze het vlot be reikten, waren nu niets meer dan wat verrafelde en verteerde vodden, die nauwelijks enige beschutting boden voor de zon. Van der Slot begon in die dagen van het omkleedsel der zwemvesten iets te fabriceren dat op een hemd en broek leek. Hij had er tijd genoeg voor en hij was een handi ge kerel. In de derde week hield het zwem men op Ze hadden nfèt voldoende kracht meer Er waren 2 paddels op 't vlot en een ervan werd hun kalender. Iedere nieuwe dag werd met een mes een kerf in het hout gesneden en iede re dag werd de rij kerven langer. De vijf mannen van het vlot vroegen zich af hoe lang die rij zou worden Dat wist alleen de Voorzienigheid. Af en toe streken vogels neer op het vlot. Ze keken er met aandacht naar. Maar het land liet zich niet zien en ie dere avond, iedere morgen, iedere mid dag bleef de horizon even ver en onge broken als de eerste dag van hun sa menzijn. De karaktereigenschappen van de vijf mannen traden aan de dag. Het was voor elk van hen de vuurproef op iede re eigenschap. Op de goede en op de kwade. Daar was mijnheer Maddox, ge voelig, sterk gespierd, bij-de-tijd, maar ook opvliegend en kort aangebonden. Beasley, de iït zich zelf gekeerde man uit Missouri, van wien ze eigenlijk nooit het ware aan de weet kwamen, van der Slot, de dood-nuchtere, simpele olieman uit Rotterdam, tevens de oud ste op het vlot en Nico, het kind, dat altijd zeer mannelijk deed en een hou ding aannam of hij de hele wereld in z'n zak had Tenslotte: Izzy, de andere jon gen, die aldoor maar wilde praten over zijn familie, z'n zusjes en over de heer lijke dingen die hij straks zou gaan eten, als deze vervloekte drijftocht over de South Atlantic eindelijk tot het ver leden zou behoren. En die aanvallen van wanhoop en pessimisme had, waar bij de anderen hem troostten door te zeggen dat ieder uur een schip kon komen Waarbij Izzy zijn grote ogen op de vier mannen richtte en hen vragend aanzag. Zijn ogen vroegen: is dat wer kelijk waar? fwordt vervotéd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1