Oost-Indonesisch Kabinet samengesteld ZATERDAG ii jANDARiDE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Alles moet nog worden opgebouwd" De installatie Van nabij en verre Hors d' Oeuvre Wie is generaal Marshall? Voetbal afgelast! Financiering Particuliere Woningbouw De nieuwe radioregeling Er komen meer rijwielen Wolven in Griekenland De Kerstpakketten van de NIWIN Negen doden bij wraak oefening op Tarakan (N.0.I.) Lammerentweeling geboren Een toevallige geschiedenis Bespreking handelsverkeer met Duitsland Ernstige botsing op de Afsluitdijk Zijwand van autobus opengereten Drie zwaar en drie ichtgewonden De gewonden DE CIGARET Noodlottig wantrouwen Weerbericht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3802 Giro 187294 Dir.: J. Byisma Voortzetting van de 114e JAARGANG No. 194. ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct.f elk wooro meer 5 ct„ uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, t 3.25 per kwartaaj Hoofdredacteur M. H t. Cyldert plv, TJ. N. Adema rayonredactenr D. A. Klomp Naar een bijzonderen correspondent van het A-N.P. verneemt, is Nad Jamoeddin Daeng Malewa geslaagd in het formeren van een Oostindone- sisch kabinet De samenstelling van dit kabinet is als volgt: Minister-president en minister van economische zaken, Nadjomoeddin Daeng Malewa. Binnenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, zelfbestuurder van Gian- jar (Bali). Financiën, Mr. M. Hameling, direc teur Java-Bank, Makassar. Onderwijs, E, Katoppo, inspecteur van het L. O, Minahassa. Gezondheid, Dr. S. J- Larrouw. Sociale Zaken, kapitein J. TahiJa. Justitie, mr. Tjia Kok Tjiang, hoofd Juridische zaken residentiekantoor Makassar. Verkeer en Waterstaat, E. D. Den- gah, lid adviesraad alg. regeringscom missariaat voor Borneo en Grote Oost Voorlichting, Dri G. R. Pantouw, lid college dagelijks bestuur Zuid- Celebesraad, De installatie van het nieuwe Oost- ïndonesische kabinet zal Maandag 13 Februari in het gebouw van de voor malige Raad van Ned-Indië te Batavia plaats vinden Hier zullen de nieuw benoemde ministers de eed afleggen in handen van het tijdelijk staatshoofd, Tjokorde Gde Rake Soekawati, zulks in tegenwoordigheid van den lt.-gouver- neur-generaal Dr. H. I. van Mook, de overige leden van de commissie-gene raal, den legercommandant lt.-generaal S. H. Spoor, vice-admiraal A. S. Pinke, den directeur-generaal Dr. P. J. A. Idenburg en vele andere hoge autori teiten. De minister-president Nad jamoeddin heeft in een korte verklaring gezegd, dat dit kabinet een „constructiekabi- nei'.'kan worden genoemd Men pleegt een dergelijk kabinet In West-Europs een zakenkabinet te noe men, doch hier, aldus Nadjamoeddin, is deze term minder toepasselijk we gens het ontbreken van een volgroeid partijenstelsel Tevens duidt de naam van dit kabinet een bijzondere taak aan en wel deze, dat het alles nog moet opbouwen, van een grondwet af tot een departementale organisatie toe, waarbij zakelijke motieven de doorslag zullen geven De aanigekongidde reis van den gene- aal Spoor naar Nederland is in ver- tand met de installatie enkele dagen uitgesteld. B en W van 's-Gravenhage hebben de ontwerp-gemeentebegroting 1947 aange boden met een tekort van niet minder dan 24 millioen Ter opening van de wekelijkse Ame rikaanse luchtvaartdienst van Washington naar Bombay heeft de skymaster „Taj Mahal" de afstand van 10,458 km in 45 uur en 48 minuten afgelegd Een personentrein is op de lijn van Toulouse naar Marseille op een goederen trein ingereden, die was ontspoord Vijf tig personen werden gewond De stroomlevering van Duitsland naar Holland zal waarschijnlijk tijdelijk wor den stopgezet ten gevolge van de critieke situatie waarin de electriciteisvoorziening van West-Duitsland door de vorst is ko men te verkeren In een perceel aan de Uiterwaarden straat te Amsterdam is de 47 jarige be woonster door gasverstikking om het le ven gekomen TELLEN De regering heeft voor dit jaar een .volkstelling aangekondigd Daar dit mij wel een leuk werkje lijkt, zal ik mij dezer dagen eens als teller aanmelden bij den directeur van het Cen traal Bureau voor Statistiek. Ik heb hem n.l een mooi systeem voor te stellen Het is heel een voudig. Als hij mij benoemt, en dat doet hij natuurlijk, is de gang van zaken aldus: Ik bel ergens aan en zeg tegen net meisje voor-dag-en-nacht, of net dag-hitje, of de werkvrouw, of mevrouw zelf, wie er dan ook opendoet: „Dag dame mag ik er even in? ik kom u tellenEn ^an1rtla mi3 voorstellen aan de leden van het gezin, accepteer til fnn thkOKie in de ochtend, een kop thee in de middag en s avonds tegen tien uur een koo chocola - een warme ctfgnac- grog is óók goed ik vertel het een en ander en tel: Pa mop Zus, Boy, enz. en dan dé ke*i- kenprinses, èls zij er is .Ziezo' zeg ik dan, „dat is dat. Bedankt" en ik bel bij de buren aan Na tuurlijk houd men mij, als ik tegen etenstijd kom, te eten. Zo behoort het Ik ben een net per soon, dat ziet men dadelijk. In begin op 1 Mei van dit jaar Ons land heeft ongeveer 9Vt mil lioen inwoners: ik hoop er een 50 per dag af te werken en op te tellen, d.w z. 300 per week Ik heb dus werk voor 31.666 we ken of 633 jaar Nee, dat kan niet Maar als de directeur mij nu 632 assistenten geeft zijn wij juist binnen één jaar (2 weken vacantie meegerekend) klaar. De moeilijkheid is, dat wij dan weer van voren af aan moeten beginnen, om hier en daar de wlegenkindjes te tellen Mis- sch.en Is er aan mttn systeem toen nog wel wat te verbeteren Het zou jammer zijn als het ni^t werd toegepast, want het kost in deze tijd van papierschaarste haast geen papier Nu, we zul len wel eens zien. Maar het baantje trekt mij aan KREEFT. Generaal Marshall, de nieuw be noemde minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, werd op 31 December 1880 te Union- town in Pennsylvania geboren, en is nu dus 66 jaar oud. Hij trad in 1901 ln militaire dienst en door liep snel alle rangen. In de eerste wereldoorlog fungeerde hij als as sistent chief of staff for operations, en diende in Frankrijk. Van 1919 tot 1924 verbleef hij in Frankrijk en daarna werd hij in verschillen de functies belast met het oplei den van troepen. In 1939 benoemd tot stafchef, maakte hij de tweede wereldoorlog in deze functie mee. In November 1945 benoemde pre sident Truman hem tot zijn spe cialer» gezant in China. Naar wij van de zijde van de KNVR vernemen, zijn alle KNVB-wedstrydeu voor Zondag a.s. afgelast, óók die van de afdeling Noord-Holland en de Zater dagmiddag-competitie. Het (reeds tot 12 Januari uitgestelde» programma van 5 Januari wordt in zijr geheel opnieuw verschoven naar Zondag 19 Januari a.s. Binnen enkele dagen zal van Reg- ringswege de regeling voor de finan ciering der particuliere woningbouw wor den bekendgemaakt De particuliere bouwer zal door deze regeling een deel van de hoge bouw kosten kunnen bestrijden uit de huur opbrengst. Voor het financieren van he niet-rendabele deel der bouwkosten Zdl op de particuliere kapitaalmarkt een be drag moeten vinden. Voor dit bedrag zal de Staat gedurende tien jaren de rente betalen voor dit bedrag Na deze periode zal het bouwen waarschijnlijk weer rendabel zijn, zodat dus dan weer stabiliteit zal zijn bereikt (Van onzen parlementairen redacteur.) Met het oog op lopende geruchten omtrent invoering der komende nieuwe radio-regeling hebben wij ons tot de bevoegde instantie ge wend, waar men ons heeft meege deeld, dat er ernstig naar gestreefd wordt de nieuwe regeling per 15 Februari a.s. in te voeren. Aan mej. Beatrix Terwindt, hoofd- otewardess bij de K.L.M., zal 18 Jan. te Maastricht de „Medal of Freedom" wor den uitgereikt in verband met de hulp welke z(j tijdens de bezetting aan geal lieerde piloten heeft verleend. Mej. Ter- windt is één der weinige Nederlandse vrouwen, die tijdens de bezetting boven Nederlands gebied uit een vliegtuig werden neergelaten. Anefo P. (Van onzen specialen verslaggever) Naar wij vernemen, kan voor dit jaar een grote productie-stijging voor wat be. treft de fabricage van rijwielen ver wacht worden. De voorziening van repa. ratie-onderdelen zal in 1947 aanmerke lijk verbeteren. De voorzitter van de vakgroep Rij wielindustrie heeft ir>. Amerika een col lectieve order geplaatst van *750.000 siel pedalen, 100.000 stuks terugtrap remmen (met de waarschijnlijkheid, dat nog 50 000 zullen volgen), 100.000 kettin gen en 10 millioen kogels voor de ko gellagers In Canada zijn hem toezeg gingen gedaan voor grote aantallen ket- tmgwielen met crancks. Alleen voor v/at de bestellingen in Amerika aan gaat, betreft het hier voor een waarde van 1 millioen dollar. In de loop van 1947 zullen bovendien nog worden afgeleverd diverse orders, welke industrie en groothandel hebben kunnen plaatsen t-w. voor 1 millioen pond sterling in Engeland, vöor 45 mil lioen francs in België en voor 250 mil lioen francs in Frankrijk, benevens voor kleinere bedragen in Tsjecho-Slowakjje en Italië. De banden-positie is nog steeds niet rooskleurig. Wat aan banden gemaakt wordt is veel te weinig en komt vooral ten goede aan de vervanging van de banden voor hen die in de prioriteits klasse vallen en die vorig jaar een nog s.'echt soort band gekregen hebben, die al v/eer veelal versleten zijn. Nadat er vier dagen lang een sneeuw storm in Griekenland heeft gewoed, lijn er wolven, door honger gedreven, xit de bergen naar de vlakten afge daald en zijn gesignaleerd buiten de militaire barakken ten Oosten van Sa- oniki. De soldaten hebben ze ver- ireven. Naar aanleiding van de verschillende geruchten over vermissing en beschadi ging van een groot aantal door de NIWIN naar Indië gezonden Kerstpakketten ten bate van onze militairen, deelt de pers dienst van het Centraal Bureau van de NIWIN het volgende mede: „Volgens zo juist uit Batavia telefonisch verkregen inlichtingen zijn van de in to taal 150.000 naar Indië verzonden Kerst j pakketten 355 niet op de plaats van be stemming aangekomen. Het aantal tij dens het transport beschadigde paketten moet naar verhouding uiterst gering ge- dens het transport beschadigde pakketten meer dan aanvankelijk in de bedoelmg lag aan leger en vloot werden verstrekt, kon aan ongeveer 1000 militairen, die zo juist in de tropen waren gearriveerd, geen Kerstpakket worden uitgereikt De actie is een buitengewoon succes geworden en er zijn bereids talloze dankbetuigingen bij het Centraal Bureau van de NIWIN binnengekomen met verzoek deze dank aan de Nederlandse bevolking over te brengen." In de nacht van 26 op 27 December heeft een aantal Timorezen in Tarakan een aanval gedaan op een aantal Boegl nezen, waarbij negen man werden gedood en drie gewond. Vermoedelijk geldt het hier een wraakoefening tengevolge van een oude vete Gisternacht heeft een schaap van den heer J. Vries, Zanddijk 7, Julianadorp, het leven geschonken aan twee welgeschapen lammeren. De heugelijke gebeurtenis vond des nacht' in het weiland plaats. N et alleen hef feit, dat het een cweel.ng is, verdient vermelding, maar vooral het uitzonderlijk vroege tijdstip van de worp. Zou den we toch een vroege lente krijgen? Gisteren heeft ten gevolge van de zware mist het luchtvaartverkeer op Schiphol de gehele dag stilgelegen In Koedijk wandelde een man, die plotseling op straat neerstortte en alle verschijnselen vertoonde van een lijder aan vallende ziekte. De patiënt met het toeval werd een woning binnen gedragen, zijn hoofd werd liefderijk ondersteund door één van de bewoonsters en een dokter werd erbij gehaald. Na weer voldoende hersteld te zijn was de patiënt in de gelegenheid, zijn tocht te vervolgen, waarbij bleek, dat hij naar Alkmaar moest. Allerlei omstandigheden leidden ertoe, dat er geld werd ingezameld tot een vrij aanzienlijk bedrag, om den man uit de ergste nood te hel pen, Men spreekt var» een bedrag van 15 gulden. Opgetogen dankte hij zijn weldoeners en vertrok. Echter, enige dagen later kreeg aan de Langedijk ook iemand een toeval, waarbij dezelfde procedure gevolgd werd. Hier kwam een be drag van negen gulden bij elkaar. En weer een paar dagen nadien gebeurde precies hetzelfde in Oudorp. In drie verschillende plaatsen drie toevallen is natuur lijk erg toevallig, maar als dan blijkt dat het ir> drie gevallen de zelfde man is, en dat er drie maal geld wordt ingezameld, na incasso waarvan hij zijn weg kan vervol gen, spreekt men niet meer van toeval, dan heet dat opzet. Ziet men dus toevallig dit toeval, dan zij men op zijn hoede.... Op 23 Januari a s za! een gemengde Engels—Amerikaanse delegatie naar den Haag komen voor het voeren van besprekingen met het directoraat voor de buitenlandse economische betrek kingen Het doel van deze besprekin gen is een regeling te treffen voor het handelsverkeer tussen Nederland en de EngelsAmerikaanse zone in Duits land Gisterochtend omstreeks kwart voor tien heeft op de Afsluitdijk, op pl.m. 4 KM. afstand van de Noordhollandse kust, tengevolge van gladheid en mist, een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij drie personen zwaar en drie licht werden gewond Op het genoemde tijdstip wilde de Alk- maarse chauffeur S B., die de autobus- dienst Alkmaar—Leeuwarden reed, een vóór hem rijdende auto passeren, welke manoeuvre echter noodlottig zou worden Op het moment namelijk, dat de bus op de linker weghelft reed, naderde van de richting Friesland een grote trailer van de firma Halbertsma uit Grouw Daar het zicht door de zware mist uiter mate was beperkt, merkte de buschauf feur zijn tegenligger te laat op. Wel deed hij nog alle moeite, naar rechts uit te wijken, doch hierdoor slipte de bus en bleef het achtergedeelte op de linker helft van het wegdek. De trailer greep de autobus, waarin vijftien passagiers waren gezeten, oa- geveer in het midden en scheurde het achtergedeelte van de zijwand er ei- heel uit. Na de botsing heerste er een ogenblik een paniekstemming, doch toen men even later in de ravage de balans van deze ernstige botsing kon opmaken, bleek dat er althans op dit moment gelukkig geen doden vielen te betreuren Wel was een zes tal personen gewond, van wie drie ernstig. Zodra mogelijk werd medische hulp vanuit Wieringen gerequireerd en al spoedig waren ziekenauto's ter plaatse, waarmede de gewonden naar Den Hel der werden vervoerd. De beide chauf feurs kwamen met de schrik vrij Nader vernemen wij nog, dat de vol gende personen naar het r.k zieken, huis te Den Helder zijn overgebracht M. C. Hommer van Beverwijk, mevr. C de Jong—Dekker van Callantsoog, mevr_ Heydanus van Sint Maartens brug, mevr. A> de WildeTamboer van Bergen, D. Visser van Alkmaar en W Paap van Zandvoort De beide eerst- genoemden zijn bereids weer naar hun woonplaats teruggekeerd en mevrouw Heydanus werd naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De toestand van de drie laatstgenoemden is nog steeds ernstig. 20) Door het dagenlang liggen op de har de planken van het vlot ontstonden putten en kerven in de gevoelige li chamen van de vijf mannen. De zengen de zon deed de rest. Die brandde de tere plekken open, zodat het vel weg- krulde en het bloed naar buiten drong. Het beetje zonnebrandpoeder werd angstvallig voor de ergste wonden ge bruikt doch het was op eer ze het wis ten. De eerste weken masseerden ze el kaar om de toenemende stijfheid tegen te gaan en fit te blijven. Het duurde echter niet lang of hun ontbrak de kracht om te wrijven. Ze lagen maar het liefst naast elkaar, te turen in de verte °f zo maar zonder doel in het groene water van de oceaan, die tergend een tonig onder hen doortrok. Soms kreeg van der Slot een hevige behoefte aan een cigaret. Het leek hem laren geleden dat hij de laatste gerookt had en hij vroeg zich af hoe het moge lijk was dat hij in al die jaren zoveel duizenden cigaretten gedachteloos in rook had doen opgaan. Cigaretten wa ren goedkoop. Voor een paar centen en nog minder had je er al een. Wat zou het hem nu niet waard zijn één cigaret te hebben. Hij zou hem in zijn mond steken, hij zou vuur maken met de luci fers ep hjj zou de rook inhalen... lang zaam, diep in zijn longen. Heel diep zó diep, dat hij de rook zou kunnen voelen in heel zijn lijf, in zijn hart en in zijn longen. Hij zou zich wel eens een keer helemaal vol met rook willen zui gen aan een cigaret totdat hij er dron ken en duizelig van was. Maar er zijn geen cigaretten op de South Atlantic. Daar zijn eigenlijk maar drie dingen, die je daar in overdaad toegediend krijgt, zoveel als je wilt. Dat zijn water, lucht en zon. Maar het water, de lucht en de zon waren tegelijk hun vijanden en het waren bittere vijanden. Kees van der Slot dacht, soesde en droomde maar over die cigaretten. Hij zag de doosjes op zich af komen... Player Lucky Strike Philip Mor ris Capstan Mooie felgekleurde pakjes, met glanzend cellofaan, dat knisterend onder je nagel weggleed dan de flavour van de cigaretten en de smaak van.de rook. Kees van der Slot had weinig fantasie maar toch nog wel zóveel, dat hij een onbeschrijflijk heim wee naar de éne cigaret kreeg. En er kwam een ogenblik, dat hij die heimwee niet meer kon verstouwen en hij die ci garet maakte Hij had geen tabak, geen rijstpapier. Hij had niets. Hij had al leen maar wat stukjes papier, die om de rolletjes verbandgaas gewikkeld wa ren. Die papiertjes wikkelde hij er af, rolde ze op, stijf in elkaar, en zie, het kreeg de vorm van een cigaret. Hij be keek die cigaret en z'n vingers beefden. Wel... ale er nu eens tabak in zatl Hij wierp een blik om zich heen. De vier anderen lagen met gesloten ogen naast hem, twee van hen onder het zeil Hij greep een doosje lucifers. Hij pakte er een lucifer uit, haalde hem langs het ruwe strijkvlak. Toen stak hij de ciga ret op. Hij zoog de rook naar binnen en het werd duizelig voor z'n ogen. Maar het was een vuile, smerige smaak, het was een stinkend stuk namaak-cigaret en ineens wist Kees van der Slot, de olie man van de „Zaandam", dat hij met ro ken moest wachten tot hij weer op een schip zat. Met een spijtig en wanhopig gebaar wierp hij de cigaret buiten het vlot. Het ding deinde even mee op de rug van de brede golf om daarna te verdwijnen. Kees van der Slot sloot zijn ogen. Hij zag uit een zwart niets met lichte spik kels kleurige doosjes te voorschijn ko men. Hij kon de letters erop lezen: Philip Morris Capstan Gold Flake Hij gromde van wanhoop. Soms vroeg een van hen den anderen of hij enig idee had waar ze zich be vonden. Ieder had er zo zijn eigen ge dachten over maar niemand wist in welke richting ze gegaan waren, nie mand van hen wist bij benadering hoe ze gedreven waren en in welke richting ze nu gingen. Dat stuurloos ding, dat rondtollend vlot, dreef soms op een en dezelfde dag in verschillende richtin gen en er was voor hen geen touw aan vast te knopen. Daarbij bezat niet een van hen ook maar enige practische nau tische kennis, een tekort dat ieder van hen danig dwars zat. Het waren ook maar eenvoudige jon- gens en ze misten de handigheid en de vindingrijkheid die gewoonlijk de schip breukelingen in romantische boeken be zitten. Ze wisten niet dat het mogelijk was een water-zandloper te maken, die geijkt kan worden door twee opvolgen de zonsondergangen. Maar zs bezaten HET aftreden van Byrnes, enkele maanden vóór met de vredes besprekingen betreffende Duitsland te Moskou een aanvang gemaakt moet worden, mag dan al een wereldschok kend feit zijn of op zijn minst een ge beurtenis, die de gehele wereld onaan genaam heeft verrast, de radio-rede- ,'oeringen, die de republikeinse minister jan defensie Sjarifoedin en de opper bevelhebber der republikeinse troepen te Djokjakarta hebben uitgesproken, ra ken de belangen van Nederland meer onmiddellijk. In deze redevoeringen toch wordt Nederiand beschuldigd van de stelselmatige schending van de wapen stilstands-overeenkomst en heeft laatst genoemde spreker gewaagd van Neder landse agressiviteit en van geduld aan Indonesische zijde, dat uitgeput raakt. Hij heeft zelfs tot voortzetting van de strijd aangezet. En dit geschiedde terwijl de Commissie-Generaal op weg was haar Indië zij is Dondei dagochtend te Batavia aangekomen om het door de Nederlandse regering aanvaarde accoord te tekenen. Nederlands-Indische regering heeft de beschuldigingen over schending van de wapenstilstand cate gorisch van de hand gewezen en het spreekt vanzelf, dat er, na de jongste kamerdebatten en de rede van minister Jonkman van opzettelijke en stelselma tige agressiviteit van Nederlandse zijde geer» sprake kan zijn. Maar de sfeer Van wantrouwen waarin een gedeelte yan het Indonesische volk ademt is door de besluiten welke in Den Haag geval len zijn geenszins weggenomen, wane trouwen, dat ongetwijfeld wordt gevoed door de perscampagne van Nederlandse groepen, die zich met de overeenkomst van Llnggadjati niet kunnen verenigen ook de republikeinen houden zich na tuurlijk op de hoogte van hetgeen hier te lande over Indië geschreven wordt Een zeker wantrouwen heerst wellicht ook bij sommige Nederlandse, r»iet- verantwoordelijke, elementen ten op zichte van de oprechte vredelievend heid der Indonesiërs; en wantrouwen is n de politiek en in aangelegenheden van militair belang altijd een bedenkelijke en noodlottige factor geweest. Daarbij komt, dat ook grote groepen republi keinen, evenals grote groepen van het Nederlandse volk, zich met het accoorct yan Llnggadjati allerminst kunnen ver enigen en geen vrede hebben met de ,Unie zoals hun regeringsvertegenwoor digers en de Commissie-Generaal die hebben ontworpen. Zij eisen Indonesië op voor den Indonesiër, geheel los van elk Europees gezag. ■yoOR deze extremistische groepen is reeds de aanwezigheid van gewapende tegenstanders een element, dat gevoelens van vijandschap prikke en moet en er behoeft dan niet veel te gebeuren of deze gevoelens zetten zich ln daden om. Vandaar de voortdurende schermutselingen hier en daar en een voortzetten van de strijd ondanks het op 14 October afgekondigde bestand. JJE voorlichtingsdienst van het Ne derlandse leger heeft medege deeld, dat dit bestand in de maanden November en December 350 maal van Indonesische zijde geschonden is; Sjari foedin zijnerzijds beschuldigt de weer partij van onophoudelijke provocatie en Soedlrman spreekt van een agressie, die het geduld der Indonesiërs heeft uitge put, zodat de strijd, wanneer deze een. saai is ontbrand, moet worden voort gezet, Uit de redevoeringen, te Djok- jakara uitgesproken, valt op te maken, dat het waarschuwend woord, door dr. .Van Mook in zijn Nieuwjaarsrede geuit, niet de indruk heeft gemaakt welke hij er ongetwijfeld van heeft verwacht. De luitenant-gouverneur-generaal heeft toen een krachtig optreden in uitzicht gesteld tegen de onverantwoordelijke elementen, die het tot stand brengen van een vreedzame overeenkomst poogden te laboteren. Maar het is, gezien de ver warde toestand waarin de voorlopige republikeinse regering nog verkeert, niet gemakkelijk vast te stellen wat onver antwoordelijke elementen zijn. Sjarifoe din, die deel uitmaakt van deze rege ring. kan daartoe moeilijk worden gere kend en generaal Soedirmar», de op perbevelhebber, evenmin. En ook aan Nederlandse zijde is de toestand ge zien de actie welke hier te lande nog steeds tegen de overeenkomst van Llng gadjati wordt gevoerd en die op de men taliteit der Nederlandse troepen in In dië van invloed kan zijn nog zeer verward. Dit alles geeft voedsel aan we derzijds wantrouwen, dat ijlings weg genomen zal moeten worden om gevol gen te kunnen voorkomen, die noodlot tig kunnen zijn. U. geen horloge. 's-Nachts was het, bij hel der weer, eenvoudig geweest door mid del van de zuidelijke hemelpool. Soms hadden ze. het gevoel dat ze de ene dag in de tegenovergestelde rich ting dreven als de dag ervóór. Ze zei den het elkaar, maar niemand kon een antwoord geven. Ze wisten het niet. En ook de zee de enige die het wist, antwoordde niet Zo schoven de dagen achter elkaar aan. (wordt vervolgd) he- Weersverwachting, geldig tot denavond: OPNIEUW STIJGING VAN TEMPERATUUR. Toenemende wind tussen zuidwest en zuidoost met regen in het noord, oosten van het land tijdelijk sneeuw val, Stijging van temperatuur. Aan vankelijk nog hier en daar nevel of mist, ZON EN MAAN. 12 Jan.: Zon op: 8,05. Onder: 16,12. Maan op: 23,08. Onder: 11,08.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1