Kolen- en levensmiddelen transporten worden geplunderd GEHEIME DOCUMENTEN uit 1919 ontdekt DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onrust in Duitse steden Demonstraties tegen honger en koude Sterk -laar man in stukken gezaagd 27 DODEN BIJ VLIEG TUIGRAMPEN Engels burgervliegtuig vermist Weerbericht STAD EN OMGEVING ZINKEN GELD GAAT VERDWIJNEN! Oceaanrace naar IJmuiden Vive 1' Empereur Opvolger voor ir. Ringers? Zal de geschiedenis zich herhalen? Deense stomer op de gronden gestrand Bemanning weigert van boord te gaan Ike Nienhuis kampioene op de korte baan Sleepboten „snellen" te hulp Van nabij en verre ^PORTSPETTERS 20 jaar Ramblers Een nieuwe fabriek Het bijgeloof en de vogel BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Btflsma MAANDAG 13 JANUARI 1947: Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 195. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woora meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, t 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. fc. Uylderft. plv. TJ. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp Terwyl zich in Berlijn, waar, na een temperatuurstijging door sneeuwval, de barometer Zaterdag weer sterk gedaald is, nog geen ongeregeldheden hebben voorgedaan, dreigt in West-Duitsland een chaos door de vertwijfeling, waarin de bevolking is geraakt De berichten over plundering van kolentransporten nemen toe en Zaterdag werd uit Bonn gemeld, dat by een razzia, die door de politie op een grote massa kolenplun deraars werd ondernomen, een Duitser door een Belgischen militairen politieman werd neergeschoten Dit incident vond plaats toen de politie trachtte een tweehonderdtal personen, dat een trein bestormde, te verdrijven Naar onderzoek worden ingesteld De grootste onrust heerst te Hamburg, waar een groep van 700 man een van de stations bestormde Zaterdag is de eerste broodfabriek in de stad door gebrek aan kolen gesloten Oproep tot hulp In het Ruhrgebied werd deze week zeshonderd ton van voor de U S-zöne bestemde, kolentreinen gestolen De over vallen hebben georganiseerd plaats door groepen van twee- tot driehonderd per sonen Er is een speciale rechtbank inge steld om de gearresteerden onmiddellijk te berechten Tot nog toe zijn slechts geringe straffen opgelegd Bij de plundering van een levensmiddelentransport in 't station Bielefeld is een Britse wachtpost gewond Uit gevangenissen te Hannover en Celle zijn vierhonderd gevangenen ontslagen daar geen verwarming beschikbaar is Op een protestvergadering van een jeugdvereniging te Hannover werd de eis gesteld dat ,,de wetten der menselijkheid van Neurenberg" zouden worden toege past op degenen, die verantwoordelijk zijn voor een vluchtelingen-transport uit Polen Medegedeeld werd dat het aantal doden van het laatste transport, dat Han nover 28 December bereikte, is toegenomen tot 66 Berlijnse doktoren kwamen gisteren bijeen om een oproep tot hulp aan de wereld te richten In de stad zijn driehon derd verwarmde wachtlokalen ingericht, waar een groot deel van de bevolking thans zijn dagen doorbrengt Demonstratie te Hamburg Een tweeduizendtal communisten heeft Saterdag in het Flora-theater, gelegen in bet „rode" Altona, een protestdemon stratie tegen de honger en de koude ge- houden De communistenleider Harry Nau- joka verklaarde in een toespraak: „De Duitsers kunnen er niet onder gehouden worden, zelfs niet met geweren" Verder zeide hij: „Laat u niet verleiden tot vechten met de bezettingstroepen Vecht tegen de Duitse kapitalisten, die voor deze ramp verantwoordelijk zijn" Britten worden uitgejouwd De ellende van de bevolking van Ham burg is slechts een begin, aldus zeide De tweeling Lin en Lee Mills uit Brisbane werden van elkaar ge scheiden toen zij acht jaar oud wa ren door een toeval ontmoet ten zij elkaar na dertig jaar. Het bleek, dat zij beiden hetzelfde soort open overhemd droegen, dezelfde tanden en kiezen misten of geplom beerd hadden, beiden niet van mar melade hielden. Dol op paarden en roken, even groot waren en slechts één pond in gewicht verschilden.... officiéél werd medegedeeld, zal een Naujoka De officiële verklaringen, dat men het dieptepunt voorbij was, noemde hij een leugen De Duitsers zouden met hun leven moeten betalen voor de fouten van het bestuur, waardoor zij van voedsel en brandstof verstoken gebleven waren Twee Britse correspondenten werden bij het verlaten van het theater uitgejouwd De commissaris vaa politie te Ne wark USA, heeft medegedeeld, dat mevrouw Thomas Devlin, een zachte, welgemanierde grijze vrouw van 72 jaren, rustig bekend heeft, haar 75- jarigen echtgenoot te hebben vermoord en zijn lichaam met een zaag en een zeis in stukken te hebben gedeeld. De politie vertelt nat zij bekende, toen zij geconfronteerd werd met ge deelten van het lichaam, die bij haar thuis werden gevonden. Het hoofd van Devlin had zij in de kachel in de huiskamer verstopt. Hij heeft me zo vaak trachten te ver moorden, a'at ik besloot een eind aan zijn leven te maken", zei mevrouw Devlin. Vervolgens vroeg zij naar huis te mogen gaan, hetgeen niet werd toegestaan. BIJ HET SPELEN GEDOOD. Het 12-jarig jongetje Peter van Loon, wonende te Tilburg, is, toen het nabij de Piushaven op een hooischelf aan t pelen was, op een gegeven moment naar beneden gevallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij met ernsti ge kwetsuren naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. Vfjf doden in Engeland. Zondagmorgen tijdens een dichte mist is in Kent in Engeland een Dakota- oestel neergestort. Het kwam op een boerderij terecht. De brandweer begaf zich naar de plaats var» de ramp. Het toestel had waarschijnlijk elf passagiers aan boord en een bemanning van vijf koppen. Het was vertrokken met be stemming voor Lagos in West-Afrika. Volgens latere berichten zouden er vijf doden te betreuren zijn. Zes doden in de Chinese Zee. Manilla, (Reuter). - Men vreest, dat zes personen zijn gedood tengevolge van het neerstorten van een vliegtuig van de Phillipines Far Eastern air Trans port in de Chinese Zee. Het toestel was op weg van Sjanghai naar Hongkong. De overige inzittenden zijn in veilig heid gebracht. Vliegtuig neergestort in Virginia- Galax, (Reuter). Door het neerstorten van een passagiersvliegtuig van de Eastern Airlines te Bearby Wythville zijn zestien van de negentien inzittenden gedood. Vliegtuigwrak gevonden. Washington, (Reuter). - Door marine autoriteiten te Washington is medege- ieeld, dat het verkoolde wrak van het diegtuig, dat sedert 30 December j,l, in het Zuidpoolgebied vermist werd, thans is gevonden, met tenminste zes overlevenden. Een reddingsvliegtuig is op open water, 16 km van het neergestorte vliegtuig neergestreken, aldus wordt in New-York bekend gemaakt. De piloot .en een andere inzittende hebben zich daarop metveerh vlot aan land begeven. ">e zes overlevenden renden over de neeuw hun bevrijders tegemoet. Een vliegtuig van de Engelse burger luchtvaartmaatschappij dat Zondag avond met 9 passagiers en twee kop pen bemanning van Londen naar het eiland Guernesey was vertrokken, heetf alle radiocontact met de begane grond verloren, sinds het boven het eiland Wight in een zware zuidwester storm is geraakt TOENEMENDE WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In het Noordwesten van het land stormachtige, in het overige ge deelte harde wind tussen Zuid en Zuidwest! Zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijke opklaringen. Enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 14 Jan-: Zon op: 8,03. Onder: 16,15. Maan op: 0,22. Onder: 11,37. Naar de „Maasbode" verneemt, zal dit jaar bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inzake het muntwezen worden ingediend. Dit is noodzakelijk ter invoering van nieuwe munten, die de door den bezetter Ingevoerde zin ken pasmunt zullen moeten vervangen. NEW YORK In beginsel heeft de Cruising Club of America besloten een Oceaanwedstrijd te houden van Newport naar *IJ m u i d e n. De start zal plaats vinden op 20 of 22 Juni a.s. Deze wed strijd vindt plaats op voorstel van de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roei vereniging ter gelegenheid van het ho,:1" derdjarig bestaan van deze vereniging Of Nederlandse jachten aan deze wedstrijd zullen deelnemen is nog niet bekend. On derhandelingen daaromtrent zijn nog gaande Het zal de eerste wedstrijd over de Océaan zijn sedert 1935. Zaterdagavond bracht de toneelgroep D.E-S. in het Gulden Vlies een opvoe ring van de klucht Vive 1' Emperieur. Twee van de medespelenden willen wij met ere noemen, n.l. de heren A. de Rooy en A. Jansen, als de twee in brekers. Ook de heer N. van Twuiver als Salomon Cohen had veel goeds, ter wijl C. Kiewit, die de hoofdrol van Na poleon Goedeel vervulde, zich in zijn rol goed had ingeleefd. Alleen moet hij niet zo vaak met zün naar het Pu" bliek praten, daar hij dan achter in de zaal onverstaanbaar is, een euvel, dat ook voor de overige acteurs en actrices geldt. Mevr. Renooy als de film-artiste Francy heeft haar gezicht niet in be dwang, terwijl ook haar dictie te zwak is. Er werd nog te toneelmatig en veel te veel op de souffleur gespeeld, die vaak in de zaal was te horen, maar met veel repeteren, zal D.E S. er zeker in slagen komende Zaterdag een beter resultaat te bereiken. Ook zal dan on getwijfeld de vergulde N. boven de deur niet weer op zijn kop komen te staan. Naar het „Hbld" verneemt is het niet uitgesloten, dat prof ir H T Zwiers ir Ringers zal opvolgen als mi nister. In parlementaire kringen ver luidt intussen, dat wordt overwogen het departement te splitsen in een voor Wederopbouw en voor Water staat, doch dr Beél zou de voorkeur geven aan één buiten de partijen staanden minister. Franz von Papen is door een Duits zuiveringstribunaal gedagvaard Léon Blum tracht te bemiddelen :n de Franse krantenstaking, waardoor Parijs al drie dagen zonder kranten zit HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND. Op 1 Januari jl. bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen in Neder land 697,279. Op 1 December jl. luidde dit getal 669,135. Het aantal aanslui tingen op de rijksradiodistributie be droeg op 1 December jl. 466.243 tegen 462.609 op 1 November Ike Nienhuis uit Makkinga won te Crouw Zaterdagmiddag het Nederlandse kampioenschap voor vrouwen op korte baan om geldprijzen met een tijd van 15,5 sec. over 140 meter. Tweede werd Joke Hoekstra, derde Coba Hoekstra en vierde Annie Bijlman. (Van onzen specialen verslaggever) Zaterdagavond om ongeveer zeven uur is het 1200 bruto registerton me tende Deense stoomschip „Lilian", met een lading pijpaarde onderweg van Fowey (Cornwall, Zuid-Engeland) naar Helsingfors (Finland), op de Noorder- haaksgronden by Den Helder gelopen, vermoedeiyk tengevolge van het zeer slechte zicht. In het begin gaf de kapitein geen nood signalen Zondagmorgen eerst werd daar door het schip door de kustwacht van Huisduinen ontdekt Op dat moment vroeg ook de „Lilla" om hulp De Helderse motorreddingboot „Dorus Rijkers" voer uit en bracht bij terugkeer in de haven slechts één gewonde mee De zestien overige leden van de bemanning bleven aan boord Sleepboothulp uitgevaren. Uit IJmuiden is de sleepboot „Sten tor" van de redery wysmüller ter as sistentie uitgevaren. Zondagmiddag gevolgd door de „Borndiep" van de redery Doeksen op Terschelling. Oe „Stentor" was in de vroege middaguren ter plaatse, de „Borndiep" kwam enige uren later aan« Het was geen eenvoudige taak een sleeptros over te brengen. De „Lilian- was vastgelopen op de westkant van d« buitenste rug en het was voor de sleep boten onmogelijk het schip te naderen. De tros moest dus met behulp van een vlet worden overgebracht. Men wilde trachten het schip met het opkomen van de vloed vlot te slepen De „Dorus" andermaal uitgevaren 's Middags om 2 uur was de „Dorus Rijkers" andermaal uitgevaren, daar ver wacht werd dat de bemanning vooral omdat het schip door het voortdurende stoten op de zandbank water begon te maken de „Lilian" zou willen ver laten. De kapitein bleek echter niet van zins te zijn met zijn bemanning van boord te gaan, zodat de „Dorus Rijkers" gister avond om circa 8 uur onverrichter zake in de haven terugkeerde. Wel zou de reddingboot paraat blijven om op een eerste oproep van Radio Scheveningen weer te hulp te snellen. Naar wij van Radio Scheveningen ver namen liet het radio-grafisch contact met de „Lilian" veel te wensen over. Gister avond om half twaalf lagen enige tele grammen gereed, maar het bleek niet mogelijk verbinding te krijgen Nog niet vlot. De eerste pogingen om de „Lilian" vlot te krijgen hebben geen resultaat opge leverd, zodat op de volgende vloed moet worden gewacht. Wanneer alles naar wens verloopt, kan dus de „Lilian" vanmorgen omstreeks 10 uur vlot zijn. Geheime notulen van de vredes conferentie van 1919 te Parjjs, die thans door het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken zjjn gepubliceerd, vermelden dat op 2 J*uni 1919 Lloyd George aan presi dent Wilson en Clemenceau mede deelde, dat hoge Britse autoriteiten hadden besloten, dat „Duitsland geen gevaar zou opleveren voor Frankryk gedurende 30, of zelfs 50 jaar en zeker niet binnen 15 jaar" De notulen maken duideiyk, dat de mannen, die het vredesverdrag voor de eerste wereldoorlog op maakten, bevreesder waren dat Duitsland niet zou tekenen. dan dat het zich zon herbewapenen Zaterdagavond heeft H M de Ko ningin de Doelenzaal te Amsterdam be zocht, waar door het Ned. Volkstoneel werd opgevoerd „Ciske de Rat". Luit.-generaal Spoor, die gister avond naar Nederland zou vertrekken, moest om gezondheidsredenen zijn ver trek warschijnlijk tot Dinsdag uitstel len. Burgemeester de Monchy, van Den Haag, is bij zijn afscheid door burgerij en gemeentepersoneel gehul digd. Wouter Nijhoff, directeur van de bekende uitgeverij, is Zaterdag te Den Haag overleden, op 80-jarige leeftijd. Engeland heeft aan Rusland be kend gemaakt dat het zich ernstig be zorgd maakt over de toestand in Po len bij de a.s. verkiezingen. Bij een ontploff;ng in het post kantoor en politiebureau te Haifa zijn 4 personen gedood en 60 zwaar ge wond Lloyd George trachtte de voorwaar den voor Duitsland te verzachten, het zij ten koste van de Poolse territoria le eisen in Silezië en Fommeren, hetzij door het beperken der herstelbetalin gen Herhaaldelijk stelde president Wilson concessies voor, die de eisen op Duitsland zouden verzachten Meer dan de anderen onderstreepte Clemenceau de gevaren voor een vre de wanneer Duitsland onvoldoende gecontroleerd zou worden De Britse delegatie eiste herhaaldelijk, dat de Fransen hun bezettingsleger van Duitsen bodem zouden verwijderen, omdat zij de aanwezigheid van een leger daar niet verder noodzakelijk achtten De notulen beslaan 2000 pagi na's en op iedere pagina voelt men iets van de vrees der westelijke mo gendheden voor de opkomst der bolsje wieken in Rusland en het korte com munistische bewind van Bela Kun in Hongarije PROF ROMME TE BATAVIA GEARRIVEERD. Batavia, (AFP). Prof mr C P M Romme is Zaterdag in de namiddag te Batavia gearriveerd. Op de dag van de geboorte van de vierde Oranjetelg organeseert de Haaagse athletiekvereniging „Vlug en Len'g" een eestafette-loop van Den Haag naar Soestdijk Zwitserland overweegt de kosten der Zwitserse Olympische ploeg te bestrijden uit voetbal-pools Ook Noor wegen en Zweden koesteren dit plan De heren G van Zoonen en H M van Bemmelen zijn als Nederlands- Indische vertegenwoordigers toege voegd aan het Nederlands Olympisch Comité De Alkmaarse jeugd was gisteravond in het Gulden Vlies vergaard, om te luisteren naar Theo Uden Masman en zijn mannen, die ter gelegenheid van hun twintig-jarig jubileum op hun tournée ook Alkmaar niet hadden ver geten. Wij schatten de gemiddelde leeftijd van de bezoekers op twee-, drie en twintig jaar. Met deze enthousiastelin gen was de zaal tot de nok gevuld en reeds bij de aanvang, toen het gordijn vaneen spleet onder het spelen van de herkenningsmelodie, daverde het ap plaus op. Het is welhaast overbodig over de prestaties van de Ramblers te schrij ven, want geen dansorkest zal zo'n grote populariteit genieten en het samenspel van deze bezetting van 6 koper, vier riet en vier rythme, waar van alle saxophonisten doubleren op klarinet, is volkomen af. Werkjes als Laughin' on the outside of Gipsy doen n'et onder voor wat Engelse of Ameri kaanse bands brengen. Het is alleen te betreuren, dat Masman te veel tege moet komt aan de vraag van een onvol wassen publiek, en Paps niet thuis leert swingen, of Pietertje Swing niet de nek omdraait. Zelfs een goed nummer als Symphonie wordt zodoende radicaal vermoord. Natuurlijk ontbraken ook In the mood en Tiger rag niet om van het boemeltje naar Purmerend maar te zwijgen. Voor de pauze werd door den heer van Gulik namens de directie van het Gulden Vlies met enige welgekozen woorden een mand bloemen aangeboden, die echter een welkome hartversterking verborg. Na de pauze lag de kruik zie lig en leeg op de vleugel, en zoals Mar cel Thielemans zong: „Het sprookje was uit". De heer Kommer, die voorheen elders in de stad zijn bedrijf uit oefende, heeft Zaterdagmiddag een nieuwe fabriek geopend aan de Heiloo'er dijk. Nadat in de daartoe verbouwde ruime stallen van een boerderij een gedenkplaat was onthuld, waarop een toepasselijke energieke spreuk was gebeiteld, waren wij in de ge legenheid het geheel in volle wer king te bezichtigen. De firma Kom mer vervaardigt ijzeren manden en korven. Wij zagen een machine waar het draad gericht en op maat geknipt wordt; wij zagen rappe handen de manden vormen tussen de roodgloeiende las-electroden en wij zagen de zgn. korven, die voor woningbouw worden gebruikt De ze korven worden door de firma Kommer in licentie vervaardigd, terwijl het architectenbureau Heu- velink het octrooi bezit. Een enorme tijdsbesparing wordt met deze werk wijze verkregen. Er worden draag- balken van vlechtwerk aangebracht, waaroverheen een „vloer" van ijzerwerk met steengaas komt te liggen. Op dit steengaas, en gesteund door wapenijzer wordt een beton - laag gestort. Op deze wijze werkt men veel viugger, omdat de bekis tingen overbodig zijn geworden. Ook voor dak-constructies wordt deze manier gevolgd. Ook hier is echter het probleem het tekort aan materiaal. De vraag is veel groter dan de productie. De heer Kommer vertrouwt echter in de toekomst meer en meer te kunnen leveren. De fabriek wacht nog op nieuwe machinerieën, waardoor o.a. het buigen van het ijzer, dat nu met de hand geschiedt, op een centerpers zal gebeuren en opnieuw tijd wordt bespaard. Op een druk bezochte niet-offiei- ele receptie gaven zeer vele belang stellenden van hun interesse blijk. Wjj wensen den heer Kommer met zijn belangrijke tak van nijver heid alle succes toe. De middagen op het vlot waren ein deloos. Er waren middagen die zich uit- tu t j" a'S waren zi) elastiek. De zon bleef dan schroeien op de slechts hier en daar met vodden bedekte lichamen e.r. V1' mannen, de zee bleef een dui- zelig-makende poel van zilverig schit terend water en de hemel was een aaien e Poel met in het midden een vuurhaard? Mn*ende ««-gloeiende re!|aieirS kirTn dan 0nde>- het zeil, maar ook daaronder was het ver stikkend heet. Een voor een kwamen ze te voorschijn, vuurrood geroosterd, niet de vellen als witte lappen aan de huid hangend en opengeschroeide plek ken Radeloos kijkend naar de on eindigheid van water, die verkoeling ood. Maar ze "waren te zwak gewor- en om af te dalen in zee, in het lok kende water. Ze lieten hun benen in zee hangen, ne zo lang tot de haaien toeschoten en er naar hapten. Ze lieten hun handen in zee zakken wierpen met die handen water tegen hun gezicht, op hun hoofd. Maar de zon was sterker dan deze droppels water en het bracht maar voor een paar ogenblikken verzachting Ze werden duizelig, onpasselijk, van de eeuwig-brandende zon en ze smeekten God dat Hij wolken zou stu ziek ren en regen. Wolken en regen, opdat zij gespaard zouden blijven voor deze brand op hun mishandelde lichamen. Soms kwamen er wolken en een enkele maal regen. Haastig hielden ze het zeil op om enkele liters op te vangen, na eerst het aangekoekte zout van het zee water weggespoeld te hebben uit dat zeil. Dan was er voor enkele dagen weer water, waar ze zo zuinig moge lijk mee omsprongen. Soms kwam er midden in de nacht een bui. Ze hoor den het water spatten op de planken van het vlot. Ze verrezen tegelijk en Izzy riep met blijdschap in z'n stem: „Okaywater boys!" Die derde week gingen zij op een an dere manier naar de vogels kijken. Niet meer als eenzame mannen die iedere vogel bekijken als een korstondige af wisseling in een moordend monotoon bestaan. Ze keken niet meer naar de vriendelijke kraaloogjes, niet meer naar de veren, niet meer naar de kenteke nen of het land- dan wel zeevogels wa ren. Ze keken naar die vogels op een heel andere manier. Op de manier waarop een tijger zijn prooi beloert. Op de manier waarop een kat, die dagen achtereen gehon gerd. heeft,, een muis biologeert. Op de manier waarop een van honger ster vend mens naar een maal eten tuurt, dat hij van achter de ruiten van een restaurant ziet opdienen. Ze keken naar de vogels zoals vijf verhongerende mannen, die drie weken achtereen op een vlot in de South At lantic gerworven hebben, naar een vo gel kijken, waarvan ze weten dat die onder zijn vleugels een lichaam bezit. Ochmaar een heel klein, miserabel lichaampje, maar dan toch een lichaam van vlees en bloed, een lichaam, dat men zou kunnen Ze spraken er met elkaar over. Eerst alsof ze over een grap spraken. Was er wel eens een zeman geweest, die zo'n vogel opgevreten had? Zou het moge lijk zijn zo'n aardig beest te doden en daarna te verwerken? Er was er een die de vraag concreet stelde. Hij leed zwaar onder de hon ger, evenals mijnheer Maddox. Een vogel eten? Was dat mogelijk? Kpn dat? De anderen zeiden dat het niet kon. Er was een bijgeloof onder zeelui en dat bijgeloof was er altijd geweest, dat men zich niet vergrijpen mag aan zeevogels. Wie daarmee begint is een verloren man. Het was altijd uitgekomen en ze wisten er voorbeelden van. Zeevogels mocht je niet doden,, daar kwam alleen maar misère en dood van. En ze wilden hun laatste kansen niet verknoeien. Nee, ze moesten het nog maar even zien uit te houden. Wie weet kwam er morgen geen uitkomst. Dan wérd het morgen en ze keken uit over de oceaan: geen schip, geen vlieg tuig. Niets, niets. Niets, zo klein als een stip werd zichtbaar. De kim bleef een grijs-stalen ring die zich rondom de we reld van die vijf mannen sloot en soms leek hef hun alsof die ring hen zou gaan verpletteren. Ze lagen voorover op hef vlot en zagen de wonderen der zee. Snelle vis- senlijven die elkaar najoegen in het soms kristalheldere water. Rode en groene en violette vissen, vissen met de wonderlijkste vormen. En dan kwamen de grote brede schaduwen van de haaien, die diep onder het vlot door doken, op jacht naar die groene, rode en violette vissen. Ze vroegen zich af, van der Slot, Ni co, Beasley, mijnheer Maddox en Izzy, wanneer de grote schaduw van de South Atlantic h n zou najagen. Ze hadden sombere voorgevoelens, al spraken ze er slechts zelden over. Het was in die dagen dat mijnheer Maddox gewoon „Maddox" werd. Ze vonden alle vijf dat het werkelijk geen enkele zin had een van hen aan te spreken met „mijnheer". Ze leefden op een kleine wereld hun miniatuurbe- staan en alles ging anders worden. [wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1