INDISCHE MILLIARDEN Hyena van Vught stond terecht DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Enorme Nederlandse voorschotten Komt er een rente én aflossing Hors d' Oeuvre De Nederlandse nota inzake Duitsland Soekarno zet de strijd voort Van nabij en verre j Sadiste martelde vrouw af Onmenselijk Zelfmoord in de St Pieter Mr dr J A E Buiskool Plaatsvervangend gouverneur van Suriname 62 Canadese piloten voor de K.L.M. Nederlandse vliegster vloog van Londen naar Kaapstad Tocht van 13000 K.M. met 7 passagiers Zeerovers aangehouden Verkoop „Volksherstel"-sigaretten Weerbericht Jimmy Maddox en de haai De opsiand in Griekenland HE DE bevolking van Griekenland ls inmiddels weerloos overgeleverd aan het geweld en de willekeur der strijdende partijen; zij staat bloot aan verschrikkelijke ontberingen en aan voortdurend lijfsgevaar. Alleen reeds uit overwegingen van, menselijkheid zou het wenselijk zijn, dat de Veiligheids raad de middelen vond voor herstel van orde en rust. Een Engelse parlemen taire commissie, welke in Griekenland op onderzoek is uitgegaan, meent de weg daartoe te weten en heeft geadvi seerd tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen en de vorming van een nieuwe regering waarin alle partijen vertegenwoordigd zouden zijn, met uit zondering dan, van die der communis ten. Deze regering zou onder toezicht van de Engelsen tot stand gebracht moeten worden en zou een algemene amnestie moeten afkondigen. Doch het zijn, naar de overtuiging van Tsaldaris juist de uiterst links georiënteerde be volkingsgroepen, welke ir» opstand ge komen zijn en indien dit zo is zouden de plannen der Engelse parlementsleden al zeer weinig resultaat opleveren. BUREAU* VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 14 JANUARI 1947 Voortzetting van de 144e JAARGAN No. 196 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot M woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: I 1.10 per maand, t 8.29 per kwartaal Hoofdredacteur M, H. k. Uyldert. plv, Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp Nederland heeft in de laatste ttfd meer dan 2900 millioen gulden aan Ned.-Indië voorgeschoten en dit be drag loopt nog dagelijks op, aldus ver klaarde prof. Ir. P. Honig, onder directeur van het departement van het departement econ. zaken te Batavia, aan een ANP-redacteur# Dit is vooral zo belangrijk» omdat een troot deel dezer leningen is onderge- racht bij levensverzekeringsmaatschap pijen, zodat de Nederlandse spaarders hierbij indirect betrokken zijn. Hierbij, aldus prof Honig, komt het vraagstuk van de rentebetaling en aflossing naar voren, dat in de loop van dit jaar meer gedetailleerd onder de ogen moet worden gezien een aangelegenheid, welke in het bijzonder Nederland en de Neder lands-Indische regering aangaat. De heer Honig wees er op, dat de In- 'Öische landbouwbedrijven op Java en Sumatra nog niet aan herstel toekwamen In tegenstelling tot de tin- en olie-indus trie, de scheepvaart en de landbouw in üe Malino-gebieden Bij de voorbereiding van de technische rehabilitatie van Java Un Sumatra moet het personeelsprobleem een definitieve oplossing krijgen en moeten voorzieningen voor dit personeel, zodra de mogelijkheid tot hervatting der werkzaamheden open komt, getroffen Worden. De uitwerking van al deze plan nen verkeert nog in een stadium van voorbereiding^ „Ijskoude calculaties". In ondernemingen en bedrijven zullen honderden millioenen guldens nieuw ka pitaal nodig zijn Hiermede betreden wij het terrein van de „ijskoude calculaties" Men is bereid geld in ondernemingen en bedrijven te steken, indien er rechtsze kerheid bestaat en indien er een rede lijke kans is op rentabiliteit van het ge- investeerde kapitaal. Sjahrir heeft enige malen betoogd, al- flus prof Honig, dat in *e toekomst zo- flanige financiële maatregelen zullen moe ien moeten worden geprojecteerd, dat 'n groter deel van de winsten aan het In donesische volk ten goede zal komen. Men dient echter in de republiek te be denken, dat het kapitaal eerst dan naar Indië zal vloeien, wanneer de mogelijk heid van een redelijke interest en zeker heid omtrent de terugbetaling bestaan. Ten slotte verklaarde prof. Honig op een desbetreffende vraag, dat hij zich geheel kon verenigen met de inhoud van het een dezer dagen gepubliceerd artikel van Associated Press, waarin weerlegd werd, dat de Verenigde Staten een zo grote belangstelling ln Indië zouden heb ben, dat hieruit meer dan normale zake lijke aspiraties zouden zijn af te leiden. DE WIJNPERS. X Op de hellingen onzer duinen groeien bramen, maar het edele druivennat kweekt men er niet De doornige bramenstruik tiert beter in ons weinig mild klimaat dan de sappige wijndrank, waar van de vrucht door de zon moet worden d'oorstoofd wil de mens bevredigd zijn. Jammer, want al smaakt ons, op een warme zomerdag, een glaasje fris, koel bier, en al kunnen wij onze in heemse likeuren, waarmee het buitenland moeilijk wedijveren kan, alweer iets rijkelijker genie ten, een glas wijn zet op een feestdis luister bij Maar ach, wijn vereist deviezen, en devie zen, wie had vóór deze ramp spoedige oorlog ooit van het le lijke woord gehoord? zijn al lereerst bestemd voor het brood nodige en kunnen slechts met mate worden besteed aan een luxe-artikel als wijn. Toch is het verlangen naar wijn onze volksaard niet vreemd en het behoeft dus niemand te ver wonderen, dat Alkmaar, hoewel niet door wijnbergen omringd, een wijnpers bezit. „De wijnpers" is echter slechts een product van de pers, een wijnpers van papier, een blaadje over wijn voor mensen met goede smaak (uitgegeven door de firma Th. Kraakman Zoon), maar waaraan enige bekende schrijvers als onze medewerker Anthony v Kampen, Wouter Paap, Godfried Bomans enz luister bijzetten met goed-verzorgde bijdragen. Al perst deze papieren pers du's geen verkwikkend nat uit de druiven- schil, hij perst uit de geesten het niet minder edel artikel van het stijlvol vernuft. En leert ons bo vendien veel wetenswaardigs over de, helaas, al te schaarse wijn. KREEFT. Naar wij vernemen, zal heden te Lon den door de Nederlandse ambassade al daar aan de leden der voorbereidende Conferentie inzake Duitsland, de nota der Nederlandse regering worden overhan digd, welke haar standpunt terzake in houdt Of op een later tijdstip de Nederlandse regering haar standpunt te Londen mon deling zal doen toelichten, is afhankelijk van de procedure, welke door de verga dering van plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, zal worden vastgesteld Op een Zondag te Soerakarta ge houden jeugdeongres heeft Soekarno een rede gehouden, waarin hij o a zeide: „Het einddoel van de strijd van de Indonesische Republiek is de een heid van Indonesië, dat wil zeggen van alle gebieden van het voormalige Nederlands-Indië Wjj zullen een sterk leger, een sterke luchtmacht en een sterke ma rine bouwen Wij, volk van Indonesië, zullen dit kruispunt van wegen be. waken, opdat niemand, wie het ook zij, kan pdsseren Dit betekent, dat wij onze stijd zullen voortzetten" Soekarno wees er vervolgens met nadruk op, dat met goede wil een een volk alles, onverschillig wat. kan bereiken „Indien wij geen banden hebben, zuilen wij deze fabriceren, indien wij geen spoorwegen hebben, zullen wij ze aanleggen, indien wij geen vliegtuigen hebben, zullen wij deze bouwen", aldus besloot Soekarno zijn rede KABUS WILDE FÜHRER WORDEN Siegfried Kabus, de leider bij de bom aanslagen te Stuttgart, heeft de wens gekoesterd een Rijksregering in Duits land te vormen, waarvan hij Rijkskanse lier zou worden De nieuwe groet zou dan „Heil Kabus" zijn. Deze gegevens zijn ontleend aan een getuigenverhoor tijdens het proces te Stuttgart Een van de fanatieke SS-bewaaksters van het concentratiekamp Vught, de thans 31-jarige Suzy Arts uit Amster dam, stond gisteren in de beklaagden bank van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Zij stamt uit een goed ge situeerde familie en bezocht kostscho len in Duitsland, Engeland en Frankrijk Voor opleiding als „Aufseherin" ging zij naar Ravensbrück en toen zij van dit oord terugkeerde was practisch alle men selijkheid uit haar verdwenen Waar zij möar de gelegenheid kreeg, aldus de In houd der getuigenverklaringen, sloeg zij de gevangenen, liet ze uren in regen en koude op appels en strafappels staan en sloeg pannetjes melk, bestemd voor zwangere vrouwen van de kachel Rode Kruis-pakketten waren zelfs niet veilig voor haar en vóór de pakjes de gevange nen bereikten, was het grootste deel reeds in haar handen en die van ande ren verdwenen Op 19 Januari 1944 om 6 uur des avonds werden 79 vrouwen, die verzet hadden aangetekend tegen een maatre gel van de kampleiding, opgesloten ln een bunker met afmetingen van 8x3 meter De vrouwen werden ln deze ruimte opgepakt: 5 naast elkaar, 16 rijen dik Suzy aldus getuigenverklaringen - hielp met radistisch genoegen mede de vrouwen op haar plaatsen te zet ten Van tevoren had zij gezegd: „Het lachen zal jullie deze nacht wel ver gaan" Toen werd de deur gesloten De volgende ochtend toen de cel werd ge opend waren 11 vrouwen gestorven, anderen krankzinnig geworden en ve len overdekt met brandwonden, ver oorzaakt door het van de muren af druipende salpeterzuur Vaticaanstad, (Reuter) De St. Pieter te Rome was gisteren voor het publiek gesloten wegens - 'n gedane poging tot zelf moord binnen het gebouw Een 24-jarige bewoner van Rome, die naar verluidt getracht had zich met een schot van 't leven te beroven, werd zwaar gewond uit de kerk .gedragen. In zijn requisitoir betitelde de advocaat fiscaal mr M H Gelinck Suzy Arts als een hyena, die'Tïe vrouwen in Vught heeft getreiterd, gehinderd en gesard op een wijze die zelfs een Duitser haar niet verbeterd zou hebben Haar beestachtig optreden en het stelen van Rode Kruis- pakketten tellen voor haar, die verpleeg ster en kinderverzorgster was, nog zwaarder. „Ik wil" aldus mr Gelinck „dat zij elke verdere dag van haar leven zal doorbrengen in de zelfde omstandighe den als de vrouwen in Vught, zodat zij Zxch elke dag bewust zal zijn wat zij aan deze vrouwen heeft misdaan" Mr Gelinck requireerde derhalve venslange gevangenisstraf le- Alle passagiersvervoer per trein wordt van heden af in Oostenrijk we gens kolengebrek stopgezet In een kleine houten hut op een berghelling in Tennessee is een vierling geboren Alle meisjes, met een totaal ge wicht van een-en-twing pond De vierde baby is doodgeboren Tengevolge van de staking te Lon den dreigt een partij vlees van 600 ton te bederven, die men alleen wil vervoeren, zo de miltalren uit Londen worden te ruggetrokken Door de politie te 's-Gravenhage werd aangehouden de 31-jarige militair JAM die zijn verloofde had bedreigd met een stengun Bij een onderzoek in de woning werden nog 11 handgranaten ge vonden In verband met de precaire toestand van de haringvoorraad is in een te b-Gravenhage gehouden vergadering be sloten, zo mogeelijk een quantum haring in Noorwegen aan te kopen Engeland zal jaarlijks 30 tot *0,000 ton wol naar Duitslandzenden, als bij drage tot het program voor industriële tvederopbouw (Amerika zendt 70 tot 80,000 ton katoen) De Zweedse regering heeft 1,500 Duitse kinderen en ouden van dagen frerlof gegven zich in Zweden te vesti gen 30,000 Duitse vrouwelijke krijgsge vangenen in de Russische zone worden in de landbouw tewerkgesteld en moeten cursussen volgen Naar wij vernemen, heeft de KLM 62 jonge Canadese piloten aangezocht in haar dienst te treden Dit is het resul taat van de reis, welke dr H K Slotboom, hoofd van de medische dienst der KLM en de heer H Fuchs, chef van het vlieg bedrijf, begin December naar Canada hebben gemaakt voor het aanwerven van nieuwe bestuurders. De betrokkenen moeten echter eerst nog worden ge keurd. Het ligt in de bedoeling, dat de pilo ten, die voor het grootste deel oud- oorlogsvliegers zijn, voor Maart a.s hun arbeid beginnen. Voordat zij op de KLM- diensten worden ingeschakeld, zullen zij gedurende enige maanden op Schiphol zorgvuldig worden geïnstrueerd. Plesman in Londen verwacht- Dr A Plesman, directeur der KLM, wordt vandaag in Londen verwacht voor belangrijke besprekingen met Britse Idchtvaart-autoritëiten, welke enkele da gen zullen duren. Naar „Avia" bericht, heeft de Ned vliegster Ida Veldhuyzen van Zanten, een twee-motorig Miles „Aerovan" tran spontvliegtuig met zeven passagiers van Londen naar Johannesburg en Kaapstad gebracht Met het uitvoeren van deze vlucht ls mejuffrouw Van Zanten de eerste Nederlandse vliegster die de route naar Zuid-Afrika heeft bevlogen en de eerste Nederlandse vrouw tevens, die onder eigen verantwoordelijkheid voor besturing en navigatie een dergelijke grote afstandsvlucht heeft volbracht De totale afstand Londen—Kaapstad, waarbij de route over Sardinië, Noord- Afrika, Cairo en langs de Nijl over de Soedan en Rhodesia werd gevolgd, be draagt 13,000 km Mejuffrouw Van Zanten behaalde in Juni 38 bij het London Air Park in Enge land haar vliegbrevet en vervolgens in Engeland en Polen het brevet zweefvlie gen In 1P39 kwam zij als stewardess bij de KLM in dienst Tijdens de bezetting, in Januari 1942, slaagde zij er ln, na eerst twee mislukte pogingen te hebben on dernomen om met een motorboot naar Engeland over te steken, per trein en te voet uit Nederland weg te komen en via België en Frankrijk Zwitserland te be reiken Ruim een half jaar later kwam zij, over Spanje en Portugal reizend, irt Engeland aan In 1943 werd zij opgenomen in de ATA, de Air Transport Auxiliar" (civiele vlie gers en vliegsters van verschillende na tionaliteiten, die de voor de RAF bestem de nieuwe Jagers, verkenners en bom menwerpers van de fabrieken naar de militaire vliegvelden overvlogen en ook transportvluchten maakten) Na de oorlog gaf mejuffrouw Van Door H M de Koningin is mr dr J A E Buiskool (vroeger te Scha- gen) benoemd tot plaatsvervangend gouverneur van Suriname Mr Buiskool kreeg in November 1945 de eervolle benoeming tot lid van hef Hof van Justitie in Suriname. Reeds een maand later vertrok hij naar zjjn nieuwe woon plaats om thans, een jaar later, tot een van de hoogste functie's In onze overzeese gewesten te worden geroepen. Zanten in Engeland nog enige tijd onder richt als zweefvlucht-instructrice en maakte later charter-vluchten met pas sagiers naar Schotland, de Kanaal-eilan den en de Franse badplaatsen. In Sep tember bracht ze met een Austervlieg- tuig een bezoek aan ons land RADIOPRIJSVRAAG FONDS NOODGEBIEDEN Op Dinsdag 14 Januari van 21,30 uur— 22,15 uur zal over Hilversum 2 een her uitzending plaats hebben van de radio- luisterwedstrijd „welke tak van sport zag het Kerstmannetje" als intermezzo in hét contactprogramma De oplossingen kunnen per briefkaart, waarop bijgeplakt ten minste 40 cent aan postzegeld boven de frankeerwaarde, naar het fonds noodgebieden, Paleisstraat 1, Den Haag, worden uitgezonden De sluiting van de inzèndingstermijn is bepaald op 18 Januari Een politieboot heeft nabij het eiland Lailai een dertig ton metende prauw, do „Bintang Selemat" aangehouden en naar de prauwenhaven in Makasser gesleept De prauw werd in Maart 1946 ten westen van Toedjoetoedjoe in de afdeling Bone geroofd, waarbij de ka pitein en stuurman met meseen werden afgemaakt De uit 9 koppen bestaande bemanning werd gearresteerd en legde een voleldige bekentenis af. De gearres teerden zullen vervolgd worden ter zake van moord en zeeroof van een met 20 ton rijst geladen prauw Verwacht mag worden, dat met '4e verkoop van de geïmporteerde zgn „Volksherstel"-sigaretten omstreeks eind Januari kan worden begonnen Deze si garetten, waarvan ongeveer 20 millioen stuks of 1 millioen pakjes ter beschikking zullen komen, worden tot nader vast te stellen datum zonder bon verkocht tegen prijzen van f 1,20, f 1,44 en f 1,68 per pakje, verhoogd me een toeslag van f 3 De opbrengst van deze toegslag komt voor ongeveer 1/5 gedeelte ten goede van het Nederlands Volksherstel, terwijl het resterende deel voor nadere door de mi nisters vaii sociale zaken en economische zaken te bepalen liefdadige doeleinden bestemd zal worden De verkoop, waaraan zowel de impor teurs als de handel belangeloos hun me dewerking verlenen, zal via de normale tabakshandel geschieden TIJDELIJK HARDE WIND. In de avond en nacht weer toe nemende en van zuid naar west rui mende wind. Aan de kust t ij d el ij k stormachtig. Morgen geleidelijk af nemende en weer terugdraaiende wind. Wisselend bewolkt met enkele buien, wat minder zacht. ZON EN MAAN 15 Januari Zon op 8.02 en onder 16.17 uur. Maan op 1.34 en onder 1L52 uur. S2> In de vierde week fielden de vijf mannen er mee op wacht te houden. Daarvóór hadden ze beurtelings wacht AH"!0' zoweI overdag als 's-nachts. Altijd was er een ogenpaar geweest, dat langzaam de zee en de hemel af zocht. Naar een schip, een veeg rook aan de horizon, een ander vlot, een vliegtuig. Nooit kwam er iets. Er was geen water meer en er was geen voedsel. Honger en dorst martel- tien hen en ze vermagerden snel,. De zon schroeide de vellen van hun lichaam en toen kwam de dag dat ze ineens wisten dat je de vellen van el- kaars huid kunt opeten, en ze aten de vellen van eikaars huid. Het hielp tegen de ergste honger, maar het deed afschuwelijk pijn in hun maa|' lan«zaam kleiner en kleiner Tik magen krompen zich ineen tot belachelijke kleine dingen, nauwe lijks zo groot als van een kind. Eigen lijk hadden ze ook helemaal geen maag meer nodig, want voedsel was er tóch niet. Zo aten ze de vellen die de zoo van hun huid schroeide en ze stilden er hun ergste honger mee. Het grote lijden was gekomen. Het grote lijden. Vijf mannen met monden die als kurk zo opgedroogd waren, met gebarsten en kapotgespron- gen lippen, met ineenkrimpende ma gen. Vijl mannen, die zich gingen voor bereiden op het einde. Hoe lang zou den ze dit nog uithouden? Een dag, een week, een maand? Ze wisten het niet. Ze baden tot God, dat Die hen zou verlossen uit hun grote nood. Ze kregen een kans. Het vlot werd vrijwel doorlopend omzwalkt door haaien en het was Jim my Maddox die een van hen, een vaste begeleider van het vlot, speciaal in het oog hield. Toen sprak hij er met de an dere vier over. En dit was het wat ze bespraken. Er moest uitkomst komen, hoè dan ook. Uitkomst, dat betekende water en voedsel. Water moest hun ge geven worden door de hemel, maar voedsel, kijkdat was vlak in de buurt. Daar zwom heten dëar en daar Jimmy Maddox, eens mijn heer Maddox, wees op een paar hoeki ge vinnen, die door de deining joegen, op slechts enkele tientallen meters af stand. De anderen keken Maddox aan en luisterden. En hij wees hun er op, dat ze een haai moesten zien te van gen, een behoorlijk exemplaar. Hij had al zo vaak gehoord dat haaienvlees best eetbaar was. Goed, het was geen lamsvlees of tarbot maar het was best verteerbaar en,., ze moesten iets hebben, anders zouden ze met z'n vij ven sterven, eer ze een paar dagen ver der waren. De anderen knikten instemmend. Ja, Maddox had wel gelijk. En ze keken naar de driehoekige vinnen, die het water openkerfden. Van der Slot vroeg hoe Jimmy Mad dox het zich eigenlijk gedacht had, die vangst en Nico zat met wijd-open ogen en oren te luisteren. Maar je moest Jimmy Maddox niet onderschatten. Die had allang dat plan uitgebroed 's-nachts, onder het zeil, als hij toch niet slapen kon. En zó moes ten ze het doen: ze zouden met hun voeten in het water gaan zitten en met hun tenen de haaien lokken. Er was geen twijfel dat de monsters naar hun benen zouden happen. Nou dan was de rest verder doodeenvoudig niet waar? Dan behoefde je alleen nog maar een strik om de toeschietende haai te werpen en je was klaar. Ze vonden het een mooi plan en het werd aanstonds uitgevoerd. Ze zaten, met hun voeten in het lauwige water van de South Atlantic te roeren, hun tenen bewegend. Inderdaad lokte dit de haaien. Ze schoten nader, bekeken de situatie eens, zwierven argwanend om het vlot heen om daarna toe ie schie ten op de benen van de mannen. Deze trokken zich snel terug, hun benen uit het water tillend, terwijl Jimmy Mad dox zijn stuk touw, waaraan zich als bij een lasso een strik bevond, uitwierp.. Misl Dit was de eerste teleurstelling. En op die eerste volgden er talloze ande re. Het bleek, dat het strikken van haaien in volle zee moeilijker was dan het vangen van een wild paard met een lasso, en nadat ze twee dagen bezig geweest waren gaven ze het op. Alleen Jimmy Maddox, van wien het plan was, hield vol. De anderen kropen onder het zeil, hijgend van honger, met een dul- deloze pijn in bun maag. Ze spraken niet. Jimmy Maddox had het gevoeld en geweten Hij had uitgerekend dat het moést lukken en er kwam een ogen blik, dat hij zijn strik uitwierp en deze als een mirakel bleef haken achter de rugvin van een haai. Hij gaf een schreeuw van verrassing en de vier andere mannen kropen naar de rand van het vlot. Ze grepen het touw beet. Vijf verzwakte mannen tegen één haai. En toen begon het gevecht. (wordt vervolgd) IS net wel ooit vrede op aarde geweest? Terwijl de Verenigde Naties te New York vergaderden over ontwapening, en de Veiligheidsraad plannen ontwierp tot duurzaam vredes- behoud, woedde, om maar enkele oor logsfeiten te memoreren, de guerilla in ons Indië voort, versloegen de Per zische legers de troepen van Azerbeids- jan en leverden de Griekse regerings troepen slag tegen de opstandelingen aan de noordelijke grens. De burgeroorlog in Griekenland is al lerminst van plaatselijke betekenis. Hij houdt gevaar in voor de wereldvrede, want in het land der klassieke cultuur botsen, zoals wij vroeger al eens hebben uiteengezet, weliswaar geen economische maar toch primaire politieke belangen der grote mogendheden, welke ten slot te toch tot economische motieven te herleiden zijn. Van de uitslag dezer re- volutionnaire beweging is afhankelijk of de Anglo-Amerikanen hun invloeds sfeer in het Griekse gebied zullen be houden dan wel of Rusland deze ver werven zal. Een invloedssfeer door bei de partijen begeerd, daar de Middelland se Zee nu eenmaal de weg is waarover de handelsvaart van Europa naar het Verre Oosten voert. ET is daarom zeer goed te be grijpen, dat de Veiligheidsraad de vorige maand te New York het be sluit genomen heeft om een commis sie van onderzoek naar het Griekse grensgebied af te vaardigen, ook om dat de Griekse regering zich er ernstig 'over -heeft beklaagd, dat de opstande lingen door de noordelijke buurvolken die onder communistische invloed heten te staan die van Bulgarije. Zuid- lavië en Albanië van wapens wor den voorzien. Van de zijde der opstan delingen wordt dit natuurlijk met stel ligheid ontkend. Deze verzekeren, dat zij geenszins behoefte hebben aan wapen- levering door de noordelijke Baikansta- ten, daar zij het oorlogsmateriaal, dat zij nodig hebben, gemakkelijk op hun tegenstanders kunnen veroveren. En indien het zo zou zijn dat de opstan delingen rechtstreeks of indirect door Rusland werden bemoedigd en gesteund, dan zou daartegenover aangevoerd kun nen worden, dat zich in Griekenland een sterk contingent Engelse troepen be vindt ter bescherming van de wettige regering Tsaldaris. yoORLOPIG staan Engelland en Amerika onwrikbaar achter de regering Tsaldaris en het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft nog dezer dagen herhaald, dat de Ver. Staten rechtstreeks en indirect hun steun aan de regering zullen verlenen. Maar daarmede is de vrede niet her steld. De „Manchester Guardian" stelt vast, dat de toestand ernstiger is dan ooit, daar de strijd thans ook in het gebied van Centraal Griekenland woedt eD zich zelfs tot op de Peloponesos heeft voortgeplant. En deze wreede oorlog wordt zonder genade gevoerd, schrijft het/ blad niet zonder schamperheid, in een land waarin, wij, naar wordt ver ondersteld, enige invloed oefenen en waar wij een contingent bezettingstroe pen hebben staan. Het is zeker geen aanbeveling voor de Britse politiek. Als de tegenwoordige warboel het resultaat is van een politiek, die niet van in terventie weten wil. zou het dan niet tijd worden, dat de Britse regering eens wilde overwegen of een beetje inter ventie niet tot een beter bewind zou kunnen leiden en tot ccn verstandiger politiek? Aldus di<, Engelse blad. Het einde van de strijd is helaas nog niet 'n zicht. Het Griekse volk dat zich zo dapper te weer heeft gesteld toen de troepen van Mussolini via Albanië tot een aanval overgingen en dat den Italiaanschen aanvaller menige harde slag heeft toegebracht had zeker, na het beëindigen van de wereldoorlog, een beter lot verdiend. u „pias- niet Een Londense firma heeft een tic" aan de markt, gebracht, dat barst en. niet aan weersinvloeden onder hevig is Men wfi er damesschoenen van vervaardigen, die nog geen anderhalf ons zullen wegen

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1