NEDERLAND EIST DUITSE GROND De zee neemt, de zee geeft... DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Memorandum inzake Duitsland Wensen en adviezen van onze regering 5 Hors cl' Oeuvre Bon voor soda Schoenen voor a.s. moeders Engelse tuinbouworders geannuleerd Jochem Blaauboer Kzn. t Haring-invasie STAD EN OMGEVING Prins Bernhard Inspecteur- Generaal der Kon. Marine Een biljartwedstrijd met hindernissen Het lot van de „Lilian"' achter nevelsluiers verborgen Sportliefhebbers, opgelet WEKELIJKSE SPORTPRIJSVRAAG een gratis K.L.M.-VLUCHT of een excursie perAUTO-CAR „Plechtige" afkondiging der grondwetsherziening Weerbericht I HART EN LEVER BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187IM Dir.: J. BiJlsma WOENSDAG 15 JANUARI 1947 Voortzetting van de 144e JAARGAN No. 197 ALKMAABSCHE COU TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk wooro meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3 25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. E. Uyidert. plv, Tj. N. Adema, rayon redacteur D. A. Klomp Gistermiddag is aan de plaatsver vangende ministers van Buitenlands? Zaken der „Grote Vier" te Londen 't memorandum overhandigd van onze regering t- av. het beleid dat de geallieerde mogendheden tegenover Duitsland moeten voeren. Het hoofddoel Het hoofddoel, dat Nederland ta.v. het Duitse vraagstuk nastreeft is het schep pen van afdoende waarborgen ter ver zekering van vrede en veiligheid ener zijds en anderzijds het vormen van de noodzakelijke waarborgen voor het ger atel van economisch leven van Nederland jen de welvaart van Duitsland voor zoverre fieze noodzakelijk is Voor het sluiten van een vredesverdrag is het allereerst nodig een gemeenschap pelijk besluit op te stellen, dat voor alle bezettingszones zal gelden en waarbij dc nabuurstaten van Duitsland ten nauwste betrokken moeten worden, in het bijzon der Nederland, dat, wat veiligheid en Welvaart betreft, in hoge mate afhanke lijk is van de welvaart van Duitsland en de grondslagen waarop deze berust Waar geheel Duitsland bezet is, kun nen de Duitsers oordelen, dat kun lau- clenregeringen en de te vormen centrale organen alleen bij de gratie der bezet tingslegers bestaan. Hiertegen en ook om de bezettingskosten zoveel mogelijk te verminderen zal getracht moeten worden de militaire bezetting t.z.t. de beperken tot een aantal strategische ge bieden en Punten. BUS-CONTRAPUNTEN Reizen per bus heeft aantrek kelijke trekken zolang de bus op tijd wil vertrekken en men hém niet, wegens motor-pech zélf moet trekken Een bus-reis heeft zijn voor, een bus-reis heeft zijn tegen Pro: De bus heeft een schier oneindig aantal haltes, zodat men practisch voor de deur in- en uit-stappen kan De bus heeft maar twee so.ortén zitplaatsen. n 1 vensterplaatsen en plaatsen langs het middenpad De büs doet aan een tóuring-car denken en wekt dromen aan verrukkelijke vacantiereisjes op Er zijn bus sen met bizonder charmante conductrices, die voor de sfeer in het vehikel minstens even belangrijk zijn als de stewardes sen in de KLM-Constellations Men kan de chauffeurs der bus sen aanspreken met Jan, Piet, Rens, Thijs, en men reist dus om zo te zeggen „en familie' Men hoeft voor de bus niet in de rij te staan om een kaartje te bemachtigen Ais wij eenmaal rijden wordt het ons netjes over handigd Wanneer men bang ts zijn aansluiting te missen praat men even met den chauffeur en die gooit er dan wel even een schepje op Dit alles is dus pro Contra: De bus heeft een ont zaggelijk aantal haltes, zodat men, vooral in het duister, 'gemakke lijk de tel kwijtraakt wat onge makkelijk is De bus heeft maar weinig plaatsen, zodat men soms slag moet leveren om mee te ko men Er zijn bussen met reclame apparaten, die ik advertentie watervallen zou willen noemen; je zit rustig te dromen en tel kens word je opgeschrikt door een flap-beweging van het ding en wèg is je droom Het komt voor, dat een bus te vroeg bij een halte is en dan maar rustig doorrijdt De vorige week, tij dens de hevige vorst buste ;k ergens in Noord-Holland en toen hoorde ik de conductrice bij een halte zeggen tegen den chauf feur: „Rens, wij zijn drie minu ten te vroeg, maar rijcf alsje blieft door; wie er nou nog niet Is, moet maar liften". En we re den door Ziedaar dus het contra Maar het is wel vreemd Wan neer ik met de bus reis, denk ik altijd aan de contra-punten, maar wanneer ik met de spoor reis, veilig, vlug en voordelig, voel ik mij in de regel erg pro bus De mens voelt zich zelden tevreden KREEFT Daardoor zullen allereerst de grenzen der bezettingszónes militair opgeheven kunnen worden, desnoods met adminis tratief vastgestelde grenzen. De bezet tingslegers vormen dan geleidelijk een militair georganiseerde politie-macht, on dergeschikt aan de hoogste civiele bezet- tings-autoriteiten. De bestaanszekerheid der bevolking Een vredesverhouding met Duitsland zal eerst mogelijk zijn als een minimum aan economische en social© bestaanszekerheid aan de Duitse bevolking kan worden ge waarborgd. Voorkomen moet worden dat men de verantwoordelijkheid voor wat in Duitsland geschied is op de gealli eerde aiftpriteiten afwentelt. Men zal daar om allereerst de verantwoordelijkheid voor de voedselvoorziening in Duitse handen moeten leggen. Men zal van geallieerde zijde nauw keurig moeten toezien op het denazifi- catie-beleid in Duitsland. Dit is nodig voor de toekomstige politieke veiligheid maar ook tot herstel van de politieke rust in het land. De denazificatie kan men niet aan de Duitsers zelf overlaten. Naast deze noodzakelijkheid staat de berechting der oorlogsmisdadigers, die een zuiver geallieerde zaak is» Nederland staat achter de Franse eisen. Uitvoerig wordt daarna de motie be sproken waarin speciale veiligheidsmaat regelen t. a. v. de Rijn- en Roergebieden geboden zullen zijn. Ook de regeling van bet Saargebied wordt bekeken Daarbij wordt vastgesteld, dat onze regering In beginsel volledig begrip heeft over de Franse desideratle ten opzichte van het Saargebied. Behandeld worden de herstelbepAlingen Men moet overwegen of gelijktijdig met het vredesverdrag een raam gereed kan zijn voor een algemene economische samenwerking in Europa, inclusief Duits land. De beperkte bezettingskosten zullen ten volle door het Duitse volk opge bracht moeten worden, evenals de kos ten van de wederopbouw van Duits land- Er is nog Pruisisch nationalisme Vastgesteld wordt,, dat er reeds thans voldoende aanwijzingen zijn dat de val van het Hitlerisme niet het einde van het Pruisische nationalisme heeft be tekend Ieder© agressiepoging moet op onmiddellijke weerstand stuiten Het noodzakelijke genezingsproces zal veel tijd vergen eer men het Duitse volk zijn vertrouwen kan schenken Samen werking der grote mogendheden is voor dit alles noodzakelijk Alle buurstaten moeten kunnen toetreden tot het ver drag dat de militairisering en ontwape ning van Duitsland beoogt. Ten slotte wordt aandacht gewijd aan de culturele en geestelijke aspecten van het Duitse vraagstuk Nederland wil Duitsland altijd de behulpzame hand bieden De annexatieplannen De Nederlandse regering pleit er voorts voor, dat bepaalde gedeelten van West-Duitsland, in het bijzonder die welke door volksaard, historisch- culturele banden en streektaal aan Nederland verwant zijn voor zover het leiding bij het cultureel en paeda- gogisch herstel aangaat (uiteraard onder toezicht van de centrale c q tn- tergeallieerde organen) toevertrouwd worden aan de zorg van Nederland Op deze wijze kan een belangrijke bijdrage geleverd worden voor het herstel van de persoonlijke contacten, waaraan een wereld, die naar vrede snakt, dringend behoefte heeft Geen herleving van het nationalisme Een te ontwerpen statuut moet daar bij op beginselen zijn gebouwd waarbij rekening wordt gehouden met de po- 1 litiek en de economie Gewaakt zal bv moeten worden tegen een herleving van het Pruisisch-Duitse nationalisme en de Duitse zucht tot wereldverovering Naar „Trouw" verneemt, wordt de mogelijkheid overwogen om binnenkort een bon aan te wijzen, waarop een half rantsoen (125 gram) söda verkrijgbaar zal zijn. Het is thans echter nog niet te zeggen wanneer deze bon bekend gemaakt zal worden. Zeker is, dat dit nog niet bij de eerstvolgende bonaan wijzing zal zijn. Als staatsvorin wordt een statenbond het meest gewenst geacht Daarna kan tot oprichting van centrale Duitse re geringsorganen worden besloten In economisch opzicht zal gewaakt moeten worden tegen hernieuwde Duit se economische agressie in de toekomst Zo spoedig mogelijk moet de Duitse economie worden gedecentraliseerd De Nederlandse regering heeft tegen sociali satie van 'aarvoor in aanmerking ko mende bedrijfstakken geen bezwaar So cialisatie mag in Duitsland evenwel niet op nationalisme neerkomen Naast een redelijke mate van herstel der Duitse economie n<jet worden gestreefd naar de decentralisatie der politieke structuur en de decentralisatie der economische macht in Duitsland. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den vervolge de ver strekking van een schoenenbon aan as moeders als een extra verstrekking zal gelden. Dit wil dus zeggen, dat «.s- moeders zowel 24 weken voor de ver moedelijke datum der bevalling als bij de aanwijzing van het eindcijfer van hun tweede distributiestamkaart voor een schoenenbon in aanmerking komen Deze regeling zal worden toegepast met terugwerkende kracht tot 1 April 1946 Alle vrouwelijke personen, van wie een attest voor het verkrijgen van extra rantsoenen als as of jonge moe der bij de distributiedienst in behan deling is, en die sedert 1 Januari 1945 niet meer dan 1 schoenenbon hebben gekregen zullen alsnog een schoenen bon ontvangen. Door de importeur van Covent Garden zijn alle orders op Nederlands tuinbouw producten geannuleerd Het betreft hier voornamelijk orders op ondergekoelde druiven, uien en bevroren groenten Deze annulering is het gevolg van de Londense transportstaking Op 61-jarige leeftijd is gisteren plotse ling overleden de heer Jochem Blaauboer Kzn, te Schagen- De heer Blaauboer bekleedde in Hol lands No.rderkwartier in zeer vele ver enigingen op landbouwgebied een zeer voorname plaats. Gedurende de laatste dagen zijn voor de Belgische kust en in de Scheldemonding enorme scholen ha ring gesignaleerd. De vissersboten kwamen met grote vangsten binnen. De laatste dagen werden in Vlissin- gen 28.000 kg haring en 3.800 kg schardijn aangevoerd. Woensdag alleen beliep de haring- aanvoer in Vlissingen meer dan 10.000 kg. In Breskens is de aanvoer nog aanmerkelijk groter. Zaterdag werden daar 50 000 kg haring aangevoerd. Vrijdag j.l. bedroeg de aanvoer 108.000 kg. Naar wü vernemen is by Koninklijk Besluit Z.K-H. Prins Bernhard tot In specteur-Generaal der Koninklijke Ma rine benoemd. In Oslo is bericht ontvangen, dat de „Simbra" een vaartuig behorende bij de Noorse walvisvloot, vergaan is en 15 mensenlevens te betreuren zijn Bij de gisteravond in het café „De Boer" gehouden biljartwedstrijden be vond zich onder de toeschouwers onder anderen de slager D. uit Oudorp Of deze slager nu te diep in het glaasje had ge keken, of door andere oorzaak wat ob stinaat was, in ieder geval gedroeg htj zich onrustig en werd, zoals men dat noemt „lastig". Deze storingen van de wedstrijd konden natuurlijk niet langer geduld worden (de zaal was overvol) en de voorzitter van de biljartvereniging, tezamen met één der aanwezigen heeft teen D buiten de deur gezet Hiermede waren échter de opwindende gebeurtenis sen nog niet tot een eind gekomen, want temidden van de bezoekers bevond zich ook een man, die Hoornse sprits te koop aanbood, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Toen het echter op afrekenen aankwam, bleek voor deze -versnapering 40 cents te worden gevraagd, wat voor een aanwezigen ambtenaar van de prijs- beheersing, die, evenals zijn 'vrouw, ge bruik had gemaakt van de aanbieding, aanleiding was procesverbaal op te ma ken inzake prijsopdrijving (Van onzen specialen verslaggever) )en Helder Een in deze contreien welbekend spreekwoord zegt: „De zee geeft, de zee neemt", maar het ziet er thans naar uit, dat wij in verband met het lot van de „Lilian" deze spreuk zou den kunnen omkeren, en zeggen: „De zee neemt, de zee geeft" Tot gistermorgen vroeg gaf niemand voor de „Lilian" een cent meer Het schip was lek, de bemanning was van boord, er stond een harde wind, en de „Lilian" had zich vast in het zand van de Noorderhaaks gezogen Kapitein Moer man van bureau Wijsmüller was ook van mening, dat berging onmogelijk was, en anders in ieder geval niet lonend zou zijn Kapitein Clausen, de optimist Eén bleef er optimistisch: kapitein Clausen van de „Lilian", die met de Vandaag beginnen wij met onze, reeds eerder aangekondigde Iedere week loven wij als prijzen uit Bovendien stellen wtf wekelijks ZES BOEKEN als troostprijzen beschikbaar. Oplossingen moeten OP EEN BRIEFKAART GESCHREVEN, uiterlijk Zaterdag a.s. des middags om twaalf uur op ons bureau aanwezig zijn. Oplossingen, welke na dat tijdstip binnenkomen, of niet per briefkaart zijn ingezonden, worden onherroepelijk terzijde gelegd. OVER DEZE PRIJSVRAAG KAN NIET WORDEN GECORRESPONDEERD- In de linkerbovenhoek schrijven: SPORTPRIJ SVRAAG- Sportsman en sportsvrouw van Noord-Holland, deduceert, combineei l, scherpt uw brein en dingt mede naar de vliegtocht, de reis per auto-car of de boeken, die elke week worden uitgeloofd! Hieronder vindt u de eerste opgave: HOE LUIDT DE UITSLAG VAN DE VOLGENDE ZES WEDSTRIJDEN? 1. FeyenoordV.S.V, 2. West-FrisiaDe Spartaan S. SuccesAhrends 4. ZaandijkAlcmaria Victrix 5. SchagenA.PG.S. 6. A.D.O. '20H.K.C. Onder de goede oplossers worden de prijzen verloot. Mocht er geen enkele oplossing goed zijn, dan komen zij in aanmerking, die het dichtst bij het juiste antwoord zijn. Een ieder, die de juiste uitslag raadt krijgt voor ieder van de zes opgaven drie punten, is bovendien de score ook nog goed, dan worden vijf punten toegekend. In totaal kan men dus uit deze opgave 30 punten behalen. De uitslag van deze wedstrijd maken wq bekend in ons nummer van a.s. Woensdag, tegelijk met de nieuwe opgave. drie andere mannen Maandagavond om kwart voor elf in Nieuwediep aan wal stapte, netjes afgeleverd door de „Dorus Rijkers" Om tien uur wa ren zij van het wrak op de „Dorus" overgestapt^ drie sprongen in het vangnet, maar de vierde prefereerde het harde dek! Toen de „Dorus" na een vlotte reis, dank zij de vloed- stroom, in de haven aankwam ston den wij op de steiger Om Wierhoofd heen kwam een klein lichtpuntje, even later hoorden we het bekende geluid van de diesel van de red dingboot, en een paar minuten later stapten we aan boord, waar juist kapi tein Clausen afscheid nam van Piet Bot en zijn mannen met een simpel miar ge meend; „Thank you so much! Sleep wel!' Kapitein Clausen, een fors gebouwde Deen, man van weinig woorden, uitte ons zijn bewondering voor de mannen van de „Dorus Rijkers", die zich zq kranig van hith taak hadden gekweten Kapitein Clausen zag het lot van de „Lilian" niet zo somber in „Het kan natuurlijk slecht afkomen, maar ik zie nog wel een kans je dat de boot behouden blijft!" Een op timisme, dat zeer weinigen met hem deelden! De „Lilian" op weg naar diep water? Gistermorgen scheen er echter een keer in de gang van zaken te komen De kustwacht meende duidelijk te kunnen zien, dat de „Lilian" e eindweegs was verplaatst En inder daad bleek het schip door de vloed- stroom omstreeks een mijl in de richting van het Westgat te zijn verschoven Vermoedelijk zou het zelfs met vloed voor het grootste deel vrij van de bodem liggen! Het trof ongelukkig, dat de „Stentor", die geen radio aan boord heeft, om ne gen uur naar IJmuiden was vertrokken, om tien uur gevolgd door de „Borndiep", die eveneens zonder radio naar West-Terschelling was teruggekeerd Om half elf voer de „Dorus Rijkers" uit met het doel eens poolshoogte bij de „Lilian" te nemen, maar de reddingboot keerde weldra terug, omdat de „Lilian" terecht was gekomen op een plaats waar het mijnengevaar bijzonder groot is Toen de „Stentor" in IJmuiden aange komen was, werd deze sleepboot onmid dellijk weer naar Den Helder gediri geerd, evenals de „Borndiep" na haar aankomst op Terschelling De „Stentor" kwam gistermiddag om vijf uur in de Helderse haven aan, de „Borndiep" twee uur later Inmiddels echter was er e n dichte mist komen opzetten, zodat van de „Li lian" niets meer te zien was Haar lot was dus in letterlijke zin achter nevel sluiers verborgen En dat zal nog we! zo blijven tot de sleepboten haar weer met een bezoek zullen vereren Misschien dat in de loop van de mor gen de teerling definitief zal worden ge worpen Kapitein Clausen mag dus nog even optimist blijven! Onze grondwet is gewijzigd en het is vanzelfsprekend dat daarvan zoals men dat officiéél noemt de volke kond moet worden gedaan Dat moet bekend worden gemaakt en het was nu maar de grote vraag op welke wijze dit zou geschieden Men zou het natuurlijk in de couranten kunnen zetten, maar de mogelijkheid be staat; dat er mensen zijn die toevallig geen courant lezen Men zou het door de radio kunnen ver tellen, maar er is op de negen millioen Nederlanders „maar" één millioentje, dat een luistervergunning heeft of bij de centrale is aangesloten en men loopt dus kans, dat ook op deze wijze een zeer groot deel van onze landgenoten van het ge wichtige feit onkundig zal blijven Daarom is voorgeschreven, dat alle bur gemeesters zich rechtstreeks tot het volk zullen wenden, dat wil zeggen, dat men zich ook hier in het hartje van de stad op het bordes van het stadhuis zou opstel len en aan de daar verzamelde menigte van het historische feit kennis zou geven Vijf minuten vóór half drie; de grote deur van het stadhuis staat open, een. bode kijkt voorzichtig naar buiten en trekt haastig zijn hoofd terug als hij merkt dat het regent Twee minuten vóór half drie: de bode wordt opnieuw op onderzoek gestuurd en rapporteert aan het college dat de be langstelling der stadgenoten zich beperkt tot drie heren, die in een portiekje schui len Er staan nog vier mannen in de ves tibule van het Alkm Bioscooptheater maar die weten blijkbaar niet wat hun boven het hoofd hangt Eén minuut vóór half drie: de bode heeft een vloerkleedje uit de raadszaal gehaald en hangt het over de rand van het bordes Hij doet of hij van plan is het te gaan kloppen maar bedenkt zich en gaat weer naar binnen Half drie: het carillon van de Grote kerk laat wat vrolijke klanken door de lucht buitelen en op de hoge stoep van het stadhuis verschijnt Alkmaar's eerste burger, die, ondanks het feit, dat hij pas ziek geweest is, wind en regen trotseert en terwille van het vaderland met onge- dekten hoofde het volk dat hem lief is tegemoet treedt Om hem heen schaart zich een lijfwacht van wethouders met den secretaris als meest markante figuur Ze zitten diep in hun jassen, hebben de kragen opgezet en lijken op doodgewone mensen waardoor de met ambtsketen omhangen burge meester als een decoratieve figuur op de voorgrond treedt Drie slagersjongens zijn van hun fiet sen gestapt en kijken verbaasd naar bo ven Ze blijken zich totaal niet bewust, dat er zich een historische gebeurtenis afspeelt, evenmin als een paar winkelende dames en twee straathondjes, die zich meer voor elkaar dan voor de wet inte resseren De burgemeester neemt diep bewogen het woord Hij maakt het verbaasde audi torium bekend, dat onze grondwet is ge wijzigd- en hij kijkt in het bijzonder de slagersjongens aan als hij vertelt, dat de mededeling daarvan om zó en zó laat in Curasao en Suriname zal geschieden Hij noemt de namen van diverse ministers, die hij uiterst zorgvuldig met al hun voorletters citeert en als hij zijn papier tje heeft uitgelezen kijkt hij een beetje teleurgesteld op alsof het hem spijt dat alles maar zo kort geduurd heeft Het publiek is intussen uitgebreid met een politieman, een postbode en een melkboer die nieuwsgierig informeert wat er aan de hand is Intussen constateert de burgemeester, dat aan alle voorschriften is voldaan Hij verdwijnt met zijn lijfwacht, de bode neemt haastig het natte kleedje weg en de deur valt achter hem dicht De burgemeester heeft rechtstreeks tot het volk gesproken en de Alkmaarders hebben met verbazing vernomen, dat er een grondwetsherziening geweest is ZEER ZACHT. Meest krachtige wind tussen zuid en zuid-west. Zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of mot regen. Morgen overdag zeer zacht- ZON EN MAAN 16 Jan.: Zon op: 8,02. Onder: 16,18. Maan op: 2,45. Onder: 12,09. 23) De strik werd dichtgehaald achter de vinnen van de haai en op hetzelfde ogenblik begon die haai om zijn leven te vechten. Het was een haai van on geveer een meter lengte en hij vocht als een duivel. Een haai is ongelooflijk sterk maar hij krijgt reuzen-krachten ais hij weet dat het om zijn leven be gonnen is. En daar was het om be gonnen. Dat wist die haai. Hij rukte sprong, wilde wegzwem men in de klare veilige diepten bene den hem maar altijd was daar de lijn, die hem tegenhield. Aan het andere ein de van die lijn hingen vijf mannen, vijf verzwakte en vermagerde mannen. Eigenlijk was het veel te veel van hun schamele krachten gevergd, maar die v'jf mannen op het vlot wisten precies z? ?eker als die haai aan het andere einde van het touw, dat ze voor hun leven vochten. Langzaam wonnen ze op de haai. Zij steunden met hun voeten tegen het boord van het vlot en ze besloten zich liever daarvan te laten afrukken dan op te geven. Als bezetenen worstelden ze m m ?r en e'ndelijk kwam er een ogenblik, dat het tegen het vlot aan lag. wild met de staart het water en het vlot geselend, de zee makend tot een kolkende baaierd van schuimend zeesop. Een van de mannen sloeg hem op de kop en een ander zag kans een paddel in de wijdopengesperde bek met de vreselijke tanden te steken. Dat was het einde van het ondier. Ze hesen hem op het vlot, maakten hem af met het mes en rustten toen uit. Ze kónden niet meer. Ze hijgden, ze waren volkomen uit geput en ze moesten een uur wachten aleer zij in staat waren een aanvang te maken met het slachten van de hun door de Voorzienigheid gezonden buit. Van der Slot wist dat het hart en de lever de beste en meest smakelijke de len van een haai zijn. Jimmy Maddox bevestigde het. Het zou'dus gaan om het hart en de lever. Ze sneden deze delen uit het haaienlichaam, dat alleen nog maar licht natrilde. Grote, bloedi ge stukken vlees waren het, dat hart en die lever De vijf mannen zagen ze liggen. Toen keken ze elkaar aan. Daar lag hun voedsel. Een haaienhart en een haaienlever. Versgeslachl, zo uit zee. Ze aarzelden. Maar ze aarzelden niet lang. Ze sne den het vlees in stukken en als wolven beten ze in die stukken. Het bloed droop langs hun mond, over hun borst. Ze proefden Het smaakteja, waar naar smaakte het eigenlijk? Ze wisten het niet. Misschien hadden ze al geen smaak meer. Maar het deed hun goed, het veerde hen op, het deed het leven weerkeren in hun uitgehongerde licha men en ze voelden zich beter, sterker, hoopvoller. Ze aten niet veel, want hun maag kon slechts weinig verdragen. Ze aten zoveel tot de ergste honger gestild was en toen deden ze de overgebleven stukken in de lege bus, waarin een der flash-lights gezeten had. Dat was voor morgen en overmorgen en over-over- morgen. En daarnd misschien nog wel. Er was voedsel, er was uitkomst, er was geen direct levensgevaar meer. Ze dankten de Voorzienigheid dat deze hen gered had en ze vielen neer, van uitputting tengevolge van het ge vecht met de haai en ze sliepen. Ze sliepen rustig, voor het eerst sedert vele dagen. Ze hadden geen honger. Alleen hun maag kon het vreemde voedsel maar nauwelijks verwerken. Morgen zouden ze opnieuw haaien vlees eten. Vijf mannen droomden van het geluk dat hun die haai gebracht had. Die nacht werden ze wakker. Op nieuw aten ze van de haai en nu merk ten ze eerst, hoeveel vocht er in dat haaienvlees zat. Ze konden er, al eten de, hun dorst mee lessen en ze kwamen opnieuw tot de overtuiging dat het wel een zeldzaam buitenkansje geweest was, dat het lot die dag op hun weg ge plaatst had. Toen gingen ze opnieuw slapen. De andere dag stond de zon hoog aan de hemel toen ze wakker werden. Waar werden ze wakker van? Een af schuwelijke stank hing over het vlot, de stank van rottend vlees. Ze zagen de overblijfselen van de haai. De haai rotte snel weg onder de zengende hitte van de zon. Maddox greep naar de bus, deed het deksel er af, hield zijn gezicht er bo ven, om hem daarna van zich af te werpen. Ook de inhoud van de bus, met de restanten van het hart en de lever, wa ren verrot en oneetbaar Treurig schoven ze alles overboord, keken het met nauw-bedwongen tranen na. Daar ging hun hoop, daar ging hun voedsel en water voor de komende da gen. Niets, niets was er overgebleven. De stukken van de haai zonken weg, om dan plotseling vastgegrepen te wor den. En in de diepte zagen de vijf man nen op het vlot, dat andere haaien toe geschoten waren en de overblijfselen van hun soortgenoot opvraten. Met felle, korte beten. Ze lieten zich vallen op de planken van het vlot. Maddox keek uit naar een andere haai. (wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1