dood door schuld DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN fl/Ieervoudi&e Kamer Mr. Berkhouwer vraagt vrijspraak Niet geheel toerekenbaar Hors d'Oeuvre J :"oth'twab Cijfers over het consumentencrediet In de krant van Maandag Candidaten voor het Nederlands elftal Van nabij en verre Uitreiking schoenenbonnen bij voorrang Vliegboot in Indië verongelukt Hofrouw Begin Febr. drie mud kolen Extra bon voor 100 gram vlees Weerbericht Baby in kinderwagen door auto overreden Weer een vliegtuig vermist Geheimzinnig telefoongesprek vóór de vliegramp Vliegtuigramp en rouw Soekawati in Nederland WOENSDAG 29 JANUARI 1947. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dit.! 3. Bijloma Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 209. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk wooro meer 5 ct., uitsluitend contan- Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. L. Uyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp „Dood door schuld" luidde de be schuldiging tegen Jan C. P. uit Alk maar. Gistermiddag werd de strat- zaak tegen dezen man voor de Meer voudige Kamer behandeld, nadat er reeds drie zittingen aan vooraf waren gegaan. Het gebeurde in October 1944. dat een gezelschap van vier personen zich door p. naar Wieringen liet rijden, teneinde daar paling te kopen. Reeds bij de Friese brug bleek de voetrem niet in orde te zijn, doch men wilde „kalm aan doen" en doorrijden- In Schagen werd de reis onderbroken voor een bezoek aan 'n café. Hier wer den enige borrels naar binnen geslagen. Echter door den chauffeur, bovenge- acemden F-, alleen een glaasje bier en anderhalve borrel. Op de terugweg gebeurde een onge luk, dat aan Jan L. het leven heeft ge kost. Door de vroeg ingevallen duister nis 'en het feit, dat P. op verzoek van de heren langs een vreemde weg reed, was het zicht zeer slecht, en er volgde een ernstige botsing tegen een boom, waarop de auto te water reed. De officier noemde P. aansprakelijk voor de dood van L. Hij had moeten weigeren te rijden in een wagen zon der goede rem en ook niet mogen drinken. De eis was derhalve vrij hoog, namelijk een geldboete van 300 of 30 dagen. De officier wilde, gezien de lange tijd, welke tussen het gebeurde en deze behandeling ligt, geen vrijheidsstraf opleggen. Mr. Berkhouwer achtte het in zijn pleidooi niet zo zeer laakbaar, dat F, toch had gereden. Hij was onderge schikt aan den heer K. (die als getuige ter zitting aanwezig was) en wist, dat er, als hij weigerde, een ander achter 't stuur gezet zou zijn. De borrel noemde mr. Berkhouwer niet van overwegend belang. Toevallig was er iets gebruikt, doch wanneer F. niets had gedronken, zou het ongeluk niet zijn uitgebleven. De verdediger vond ook het feit, dat er met een snelheid van 40 km. gereden was, niet bezwarend. ,.40 km. is tegen woordig niets"Mr. Krabbe merkte op, dat in de Leidsestraat in Amsterdam maar 12 km gereden mag worden, waar op mr. Berkhouwer zeide: „dan kunnen we ons wel aan de boombladeren vast grijpen om te stoppen. 40 km. is abso luut een slakkengang". Schuldig aan de dood van L. wilde de verdediger P. niet noemen. Het slacht offer had zelf ook schuld; tenslotte Stemde hij er in toe een dergelijke ge vaarlijke tocht mee te maken en moest daarvan zelf de consequenties aanvaar den. De weduwe van L. eist van P. een geregelde toelage, zodat de man vaak genoeg aan zijn onachtzaamheid zal te rug denken. Mr. Berkhouwer verzocht vrijspraak. Op 11 Februari a.s. zal uitspraak wor den gedaan. De nog jeugdige verdachte Mattheus G. M. uit Castricum, die gistermorgen voor de Meervoudige Kamer verscheen, werd door zijn verdediger verminderd toerekeningsvatbaar genoemd. Dit was o"^ reeds door dr. B. ge constateerd. en de beste remedie om M. weer enigszins normaal te krijgen is een kuur in een psychopaten-asyl. M. had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een fles cognac, een dames rijwiel, gereedschappen en 4 autowie- len met banden. De cognac had hij niet opgedronken, maar weggegooid, hetgeen mr. Krabbe de verzuchting ontlokte: „dat is toch jammer De fiets was in September 1944 te Hoorn gestolen. Aanvankelijk verklaar de M., dat die fiets dringend nodig was voor eigen gebruik, doch later bleek dat niet waar te zijn. De autowielen wa ren afkomstig van de wagen van M.'s baas. die na de bevrijding om politieke redenen gedetineerd werd. Hij verkocht de wielen voor 125.per stuk. De officier eiste 5 maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief en daarna terbeschikkingstelling van de rëgering, door opname in de stichting St. Willibrordus te Heiloo. De raadsman., mr. Winkel, kon zich Uitspraak over 14 dagen. In de gevangenis Wij hebben onlangs bunnen lezen, dat de vrouwelijke gedetineerden in de Engel- sche gevangenissen vergunning hebben ge kregen lippenstift, poeder en schmink te gebruiken. De gevangeniscaniines sullen deze artikelen steeds in voorraad moeten hebben, opdat de dames zich ervan kun nen voorgten. Er rijn mensehen, cUe aan zulk een bcriohi aanstoot nemen. Zij vinden dat een dievegge, een moordenares, een mis dadigster in het algemeen, een uiterlijke verschijning moet vertoonen welke met haar innerlijk in overeenstemming is en dat een zwarte riet geen rozige wangen behoort te hebben. Ik ben het daarmee eigenlijk niet eens. Iedere misdadiger toch pleegt zijn Werkelijke aard te verbergen. Met aan nemen van een schijn-gestalte is karak teristiek voor hem en behoort dus tot zijn karakter. De misdadigster, die haar vale huidkleur en haar bleeke lippen onder schmink en lippen-zalf verbergt en een bednegehjh uiterlijk aanneemt handelt daarom naar haar aard. Bovendien laten wij de bewakers ook Wa gunnen! Het is niet prettig om, wan delend van cel lot cel steeds maar grauwe gezichten en armelijke pimje temoetm zien. Het is veel opwekkender binnen te treden bij een dame die fraai geschminkt en fraai gekapt is, dan bij een vrouw tn het kleurloos gevangenis-jak. Ik zou daarom willen voorstellen dat onze minister van Justitie het voorbeeld van zijn Engelschen ambtgenoot volgt en zelfs iets verder gaat. Waarom zouden de dames in de cel niet in de gelegenheid worden gesteld een avondjapon te dragen als de avond valt en de dagtaak is ver richt} Waarom mogen de heeren dieven, oplichters en moordenaars geen smoking °f rok aanschieten Een gevangenis is een noodzakelijk kwaad, maar behoeft Plaat?u%r?m 0ngm0e^'ke VerbHif' Over het algemeen maakt men het logies fJvanSenisstn veel te onaantrek- Wtarom Mganiseerm de recidi- ^i Zv z *:et} Zi' '"'"nen- alÊ ut 'aatste insta»<:° Vdn de staking, KRRRJ Het ministerie van financiën deelt het volgende mede: Sedert de termijn voor het aanvragen .van, een consumentencrediet op 14 De cember definitief werd gesloten, is met spoed een begin gemaakt aan de uit gifte van voorschotboekjes. Uit de van 832 districtsraden binnengekomen opga ven is gebleken, dat 273 824 aanvragen werden ingediend. De 149 resterende districtsraden betreffen kleine gemeen ten, zodat de thans bekende cijfers als doorslaggevend mogen worden be schouwd. Uit de tot dusver behandelde geval len blijkt, dat het gemiddeld te ver strekken crediet ongeveer f 475.— be loopt. Dit betekent, dat per aanvrage 4 5 personen van het crediet profi teren, zodat in het geheel mag worden aangenomen, dat ruim 1 Yt millioen per sonen voor het crediet in aanmerking wensen te komen. Inmiddels werden ongeveer 20.000 voorschotboekjes uitgereikt met een uitstaand crediet van circa f 9.500 000. Het centraal bureau voor het consu mentencrediet verwacht, dat men om streeks 15 Februari a.s. met het uit reiken der voorschotboekjes over de gehele linie gereed zal zijn. Alsdan zal cok de geldigverklaring van de eerste waardebonnen plaats hebben. Het is intussen gebleken, dat ver scheidene personen reeds thans met hun waardebonnen van. het consumentencre diet bij de detailhandel goederen trach ten te kopen. Tot dusverre zijn er ech ter nog geen waardebonnen geldig ver klaard. Heeft u in deze wereld van haast en snelheid de krant van Maandag rustig gelezen? Werd die rust niet verstoord door het nieuws, wat die krant van Maan dag u bracht? Dakoti^s storten van geringe hoog te naar beneden en vele levens, die werden afgebroken, worden betreurd. Een piloot, vergrijsd in de lucht, gaat ten onder, een prins onder de slacht offers, een filmster, kloosterlingen en een vliegdienstondernemer. De radio-nieuws deinst heeft één minuut stilte betracht, vlaggen hingen half-stok, deelneming werd betuigd, andere vliegtuigen stegen op met mensen, die gingen onderzoeken, hoe of zo-iets mogelijk was. Een ko lom verder leest men het bericht van Al Capone's dood. Tweehonderd duizend gulden per week verdiende hij. Maar een beroerte, die hem do delijk trof, kon hij er niet voor af kopen. In Napels^ is de consul uit Zuid-Slavië vermoord. Even verder wordt eerbiedig herdacht de minnaar van het leven: Felix Timmermans. ,.Maar ik leef nog!", roept hij uit in zijn boerenpsalm. „Het leven is nog zo goed en schoon en ik heb nog niet genoeg heimwee naar uwen He mel om er mijn schop bij neer te leg gen!" Anderen nemen de schop op om de zen edelen schrijver toe te dekken. De krant van Maandag Deens schip op een mijn gelopen. Vijf mensen werden gedood. Een auto langs de weg met twee roerloze ge-i stalten. Dood. Een auto in de Mui der Trekvaart, Eén dode. Heeft u plannen voor de nieuwe week? Neem de krant van Maandag. Mensen op reis, mensen met plannen en één spelbreker: de dood! Vandaag en morgen en altijd zal hij blijven rondwaren in de lucht, ter zee en op het land. Bezinnen we ons bij het lezen van de dodenkrant van Maandag en proberen we ons reisplan zó in te richten, dat als de dood het be-ëiradigt, hij geen onher stelbaar werk verricht. De KNVB maakt bekend, dat de vol- ïende spelers zijn uitgenodigd voor de lederlands-elftal-training, welke 4 Fe bruari a.s. op het VUC-terrein te 's- Gravenhage zal beginnen. De Jong (ADO), Drager, Van der Lin den, Potharst, Stoffelen en Stroker (al len Ajax), Bergman, Van Raalte en Wilders (Blauw Wit), Mollen (Braban- tia), Terlouw (DCV), Schaap (Donar), Mohring (Enschede), Vermeer (Excel sior), De Vroet (Feyenoord), Roozen (Haarlem), Abe Lenstra en Jan Lenstra (Heerenveen), Van Buytenen. Paulus en Van der Tuyn. (HDVS), Kok (KFC), Ja cobs, Lubeck en Theunissen (Limburgia), Van Roessel (Longa) Maessen (Maurits), Van Bun (MVV), Lakenberg en Spie renburg (NEC), De Vos (Quick), Ies- broek (RCH), Ehlen (Sitt. Boys), Kraak (Stormvogels), De Boer, Van Gelder, De Jongh, Kamstra, De Ruiter en Van der Steen (allen Volewijckers), Van Onselen VSV), B de Harder en Smit (VUC) en Wilkes (Xerxes) In het Franse plaatsje Monbelliard is de Franse politie er in geslaagd 15 personen te arresteren, die er van ver dacht worden tot een bende valse mun ters te behoren welke meer dan 1000000 aan valse Zwitserse francs in omloop h eft gebracht. 38 BEASLEY WORDT SLECHTER Er waren niet veel van die kleine roode en witte schelpjes, waarin de Voorzienigheid het brood des hemels voor de mannen van dat vlot in den South Atlantic bewaarde. Ze krabden de twee drums schoon en toen hun vin gers en hun handen geen schelpen meer tegenkwamen begaf Nico zich te water. De anderen hielden hem vast en zoo kon hij onder de drums zien. Het kostte hem verschrikkelijke in spanning en ieder oogenblik moest hij uitrusten van het ongewoon zware werk. Maar het resultaat was slechts een bittere teleurstelling: er waren geen roode en witte schelpen meer op de olievaten. Ze aten alle alikruiken op en het voedde hen gedurende t\*ee dagen. Toen was er niets meer. Beasley kreeg het te kwaad met aan vallen van verstandsverbijstering. Hij iag hevig te ijlen, overdag en 's-nachts, vroeg om water maar er was geen wa ter- Hij probeerde zich soms op te richten maar het ging niet meer. Snel verdwenen de laatste restjes kracht uit het lichaam van den Amerikaan en 'es van der Slot vroeg zich af hoe- Op het hoofdkwartier van het le ger des Heils te Amsterdam is men weer begonnen met het uitreiken van gratis koffie. Men hoopt dit, zolang de koudeperiode aanhoudt, voort te zetten. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal het stoffelijk overschot van Grace Moore in Amerika ter aarde worden besteld. H M de Koningin heeft Maandag, omstuwd door honderden kinderen, een wandeling van drie kwartier gemaakt door Amsterdam-Noord. Volgens de laatste berichten zou- ien zich momenteel nog 5 millioen Duit se soldaten in krijgsgevangenschap be vinden. Wilson de leider der Britse dele gatie bij de voorbereidende commissie van de FAO, schat het aantal onder voede mensen op de wereld op één milliard. De recette van de voorstelling, welke het circus Knie Zaterdagmiddag in Amsterdam heeft gegeven en die af gedragen zal worden aan de Prins ^ernhard Stichting, bedraagt f 7500. De belastingopbrengst in Nederland heeft over 1946 de raming met 260 mil lioen gulden overschreden. De Engelse Trans-atlantische Lucht vaartmaatschappij en de Europese Lucht vaartmaatschappij gaan de Dakota' door Engelse vliegtuigen vervangen. De Joegoslavische consul te Napels is tijdens een bezoek aan een kamp door anti-Tito gezinde Joegoslavische solda ten doodgeranseld.'/. In het Belgische interneringskamp Leopoldburg zijn voor millioenen aan diamanten gevonden, die daar blijkbaar door de nazi's waren ondergebracht. Door de opnieuw ingetreden winter is het eiland Ameland opnieuw ge- .soleerd, hoewel men nog pogingen in stelt om het vasteland te bereiken. Te Tilburg is het bejaarde echtpaar Terschegget ten gevolge van gasver- stikking om het leven gekomen, ver moedelijk was er een lek in de leiding. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de uitreiking van schoe nenbonnen aan hen, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer 5 en die tussen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ont vangen, op Zaterdag 8 Februari a.s. zal worden beëindigd. Zij, die op grond van het bovenstaande recht hebben op een schoenenbon, moeten zich dus uiterlijk op 8 Februari tot de distributiedienst wenden om een schoenenbon in ontvangst te nemen. Dit geldt ejjeneens voor hen, wier stamkaartnummer reeds werd aange wezen, doch die hun schoenenbon nog niet hebben afgehaald. Na 8 Fe bruari a.s. zal op de in 1946 aange wezen nummers van de stamkaart on der geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenenbonnen plaats hebben. Van 17 Februari a.s. af zullen de distributiediensten op plaatselijk nader e bepalen dagen een schoenenbon uit- •eiken aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 3, 6 of 9, voorzover ,ij nog in het bezit zijn van de Injeg- yelbon 614. Gisteren heeft de Marine-voorlichtings dienst medegedeeld, dat een Catalina- vliegboot van de Marine-Luchtvaart dienst op 26 Januari bij Gillimanoek (Bali) is verongelukt. De sergeant-vlie- ger L Muller kwam hierbij om het leven, terwijl de overige leden van de bemanning en drie van de vier passa giers werden gewond. Naar wij vernemen, heeft de opper- ceremoniemeester van H.M. de ko ningin bekend gemaakt, dat het Hof, in opdracht van H.M. de koningin, wegens iet overlijden van prins Gustaaf Adolf /an Zweden een week halven rouw zal aannemen, ingaande 30 Januari 1947. Het ligt in de bedoeling Donderdag as een bon van de brandstoffenkaart aan te wijzen, waarop dan begin Febr drie éénheden brandstof beschikbaar zullen worden gesteld. vele kolenhandelaars zullen niet in staat zijn, deze bon in zijn geheel te ho noreren. Van regeringszijde zal worden geadviseerd, met de beschikbare voor raad zoveel mogelijk mensen te helpen. Ook zal men niet trachten voorraad te vormen, maar alles in het werk stel len om de beschikbare brandstof zo snel mogelijk naar den verbruiker te vervoeren. Nu de vorst opnieuw is ingevallen en de waterwegen weer onbruikbaar zijn geworden, blijft onze kolenpositie zeer orgelgk. (Par.) Op de bonnenlijst, welke Donderdag a.s. wordt bekend gemaakt, zal weer een extra bon voor 100 gram /lees voorkomen voor diegenen, die een a-, b- of c kaart hebben Een:ge tijd gele den moest deze extra bon vervallen, omdat in de wintermaanden daarvoor niet voldoende vlees beschikbaar was Thans is het u a tengevolge van een ruimer aanbod van slachtvarkens mo gelijk deze bon voorlopig weer aan te wijzen AANHOUDENDE VORST. Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk nog wat lichte sneeuw valt Matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. In de nacht in het zuid-ocsten van het land plaat, selijk zeer strenge vorst (minimum temperaturen beneden 15 graden on der nul), overigens strenge tot matige vorst. Dinsdagmorgen is op de terreinen van de Firma B. te Wieringen een ernstig orgeluk gebeurd, waarbij het 5 maan den oude dochtertje van de familie K. gedood is. De familie K., die uit de Wieringermeer geëvacueerd is, woon in de nabijheid van het fabrieksterrein en had, aangelokt door het zonnig weer, de baby in de kinderwagen op een stille plaats op 't fabrieksterrein gezet Een van de chauffeurs van de firma, die met een vrachtauto aan het manoeuvre ren was, bemerkte de wagen niet en reed deze omver. Het kleintje geraakte onder de vrachtauto en overleed spoe dig na het ongeval. Opnieuw wordt een vliegtuig van de Chinese Nationale Luchtvaartmaat schappij vermist, ditmaal met een be- -nanning van twee Amerikanen en 24 passagiers onde.r wie 9 buitenlandse missionarissen. Het toestel vloog van Hankou naar Tsjoengking. Bij het verhoor, dat de commissie van onderzoek inzake de vliegramp met het RLM-toestel heeft afgenomen, is beves tiging verkregen van geruchten, dat 10 minuten vóór het ongeluk plaats had, het kantoor te Kastrup van de Deense brigade voor eerste hulpverlening eer- geheimzinnige telefonische oproep kreeg. Degene, die opbelde, zeide, dat hij na mens de luchthaven sprak en wilde weten, hoe gehandeld moet worden, in dien er zich op het vliegveld een onge luk mocht voordoen. Hij verklaarde voorts, dat de autoriteiten van de lucht haven een lijst van telefoonnummers aanlegden, die bij een eventuele vlieg ramp konden worden opgebeld. Nadat men den aanvrager geantwoord had, hing deze op. Ofschoon zij sabotage vrijwel uitgeslo ten acht, is de commissie van onder zoek begonnen deze aanwijzing uit te werken. Het vliegtuig werd kort vóór den oorlog, en ook kort daarna, als een betrekkelijk veilig vervoermiddel be schouwd en statistieken wezen uit dat het aantal slachtolfers, omgekomen bij schaarsche ongevallen, geringer was dan dat der spoorwegrampen. En men had goede hoop, dat de ondervinding welke men tijdens den oorlog met vliegtuigen had opgedaan en de tech nische perfectioneering der machines het vliegen nog veiliger had gemaakt. Thans echter volgt ramp op ramp. Een Dakota stortte neer op het Lon- densche vliegveld Croydon en elf slachtoffers werden geteld. Een Dqfcota kwam te Kopenhagen ten val en twee en twintig dooden zijn te betreuren. In het geheel kwamen tijdens dit week-end in alle deelen ter wereld bij vliegtuigrampen een kleine zeventig menschen om. De ramp te Kopenhagen treft ons Nederlanders diep. Niet alleen omdat het hier een Nederlandsch toestel be treft van onze steeds toch zoo veilig geachte KI.M. Maar om de personen der slachtoffers die daarbij gevallet! zijn. Een onzer beste piloten die met zijn onversaagde vluchten tal van on derscheidingen verworven heeft en die meer dan vijftig vluchten naar lndië op zijn naam hqeft staan is bij deze ramp omgekomen. Zijn noodlottige dood is voor onze luchtvaart een zwaas verlies. Het neergestorte vliegtuig maakte een einde aan het leven van de gevierde zangeres en film-actrice Grace Moore, als kunstenares in Nederland bewonderd en bemind. En ieder zal diep getroffen zijn door den dood van Prins Gustaaf Adolf, oudste zoon van den Kroonprins van Zweden, die, van een kort bezoek aan Prinses Juliana en Prins Bernhard te Soestdijk, op weg was naar huis. Wij noemen slechts deze drie, maar wij nemen deel in het ver driet van de nabestaanden dier t-alrijke andere slachtoffers die, op reis naar een ons onbekend doel of bij het ver vullen van hun beroepsplicht, zoo on verhoeds uit het leven zijn weggerukt. En wij gedenken hen. Nederland en Zweden zijn in rouw gedompeld door deze onverhoesche ramp en diep gevoelen wij mee met het leed van de Koninklijke familie van Zweden en met dat van het Zweed- sche volk dat ons tijdens den oorlog, in de periode onzer grootste benardheid zoo hartelijk en gul terzijde heeft ge staan en dat in Gustaaf Adolf een ge liefden Prins verliest waarop het voor de toekomst zijn hoop gevestigd hield. Met het leed ook, dat door dit verlies van een gpeden vriend, in het Prinse lijk gezin te Soestdijk diep zal worden gevoeld. Dit ongeluk is voor velen een rware slag en de rouw van Zweden wordt ongetwijfeld gedeeld in menig Neder landsch hart. u. Per K.L.M.-Skymaster is gister- avond om ongeveer half zeven op Schiphol gearriveerd de heer Tjo- korde Rake Soekawati, president van de nieuwe staat Oost-Indonesië. Op het vliegveld werd Z-Exc, namens den minister van Overzeese Gebiedsdelen verwelkomd door den heer J. M. KI' veron, secretaris-generaal van het departement, en de heren dr. H. Frie- derioy en D. E. Hoorens van Heynln. gen. Ook de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d' Allly, gaf van zijn belangstelling blijk. Z.Exc., die verklaarde een goede reis te hebben gehad, deelde mede, nog niet e weten hoelang zijn verblijf in Neder land zal duren. Het ligt in de bedoeling, dat hij door H.M. de Koningin in audiëntie zal worden ontvangen. Z-Exc. heeft voorts het voornemen, zich over enige tijd naar Parijs te begeven, om zijn aldaar vertoevende echtgenote en kinderen te ontmoeten. Gezamenlijk zullen zij dan de terugreis aanvaarden naar Indonesië. veel dagen Beasley het nog zou weten te redden. Maar lang stellig niet meer. Krampen joegen door het lichaam van Beasley. Dat lichaam, dat overblijfsel van Beasley's lijf zag er deerniswek kend uit. Letterlijk vel over been. De beenen en armen waren nog maar pij pen, waaromheen het vel als het ware slordig gevouwen was. De buik was een kuil, de rug een bord met fel-uitste- kende spaken. De dood, makaber en gruwelijk, was reeds bezig zijn stem pel op Beasley te zetten en de scha duw van den Onbekende zwierf alle uren van den dag en alle uren van den nacht rondom dat eenzame vlot op dien vervloekten Oceaan, die slechts omgeven was van horizon en een tergend-blauw hemeldak. De mannen spraken over den visch, die ze gevangen hadden. En ze spra ken over de alikruiken, over de vogels en over het water. Égenlijk hadden ze veel ontvangen. Veel meer dan je mocht verwachten op dat vlot. Fei telijk hadden ze allang dood moeten zijn en ze waren het er over eens dat dit ook veel beter geweest zou zijn. Hoeveel noesten ze nu nog lijden? Hoe zou hun einde zijn? Zouden ze allen zoo komen te liggen als nu Beasley? Ze hoopten het niet. Het was een ellendig en jammerlijk gezicht, die arme Beasley ook al hadden ze niet zoo erg veel met hem opgehad. Maar dat was Beasley's eigen schuld, omdat hij zoo stil en in zichzelf ge keerd was en nooit omgang met Iemand zocht. Maar nu hij daar zoo lag, met zijn bloederige oogen en met die naar adem happende mond hadden ze toch ook weer medelijden met hem. Hij was gelijk met hen aangekomen op het vlot en gelijk met hen had Beasley alle misère doorgemaakt. En hier lag hij nu en hij zou vast doodgaan. Zou dat komen omdat ze die vogels vermoord hadden? Of zou dit het einde zijn, om dat hun dit al was aangezegd door de haaien die dag-in dag-uit t vlot volg den? Wie zou t zeggen.... ze wisten het niet, omdat ze maar doodgewone zeelui waren die niet zoo erg veel we ten en die eigenlijk alleen maar goed zijn om de vrijheid der volkeren van deze aarde te helpen verkrijgen. Dat ls hun werk en als ie per ongeluk ge torpedeerd worden ls er geen sterveling die kans ziet deze vrijheidsstrijders te redden. Arme Beasley..,, hij had geen en kele eontróle meer over zijn doen sn laten en dat was even erg voor Beasley als voor de anderen, omdat iedereen over den ander lag. próbeer- de Kees van der Slot vrij te komen van datgene dat het lichaam van Beasley begon terug te geven maar het was niet mogelijk. De anderen probeerden het ook. Ze deden het voorzichtig, om dat ze medelijden met Beasley hadden die van niets mear wist en af en toe nog maar heldere oogenblikken had. Kees van der Slot pijnigde zijn kop af om iets te bedenken, waarmee hij Beasley helpen kon. Maar er was niets om te helpen en dat was het meest droevige van alles. Was er maar een mondje water geweest, het was aan Beasley gegeven. Nu was er voor nie mand water en de hemel koepe'de zich als een blauwe hel boven 'den. lederen dag als er weer een morgen op een na^t volgde, werd de padd 1 gegre pen waarop met een kerf de dagen aangegeven werden. Kees van der Slot kerfde de meeste kerven in dien pad del. Hij telde soms de kerven en zoo wist hij hoeveel dagen er om waren. Hij rilde als hij zag hoeveel dagen het al geleden was dat ze van de „Zaan dam" afkwamen. Dien dag telde hij alle kei ven nog eens over. En toen begon hij terug te rekenen. Zooveel kerven was zooveel dagen en. ,v. Maar dan was het vandaag Kerstmis, Ja, het v as de eerste Kerstdag. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 5