DE MIDDENSTAND IN 'T GEWEER ES ariélé AMMA aiaans lein, Alkmaar leest DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ernstige klachten tegen de methode *der prijsbeheersing Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de radio. j Van nabij en verre Molotof tekent vredesverdragen Hors d'Oeuvre Atoomenergie in vredestijd Weerbericht aanhoudende vorst. Zeer lage temperaturen gemeld De inwisselingsbon op de bonkaarten Amerikaanse schoenen Dat gaat goed! Nieuwe Bonnen Nieuwe petroleumbonnen Eén ei per week? =.'-_Anthonv van KampgrT~ ©e hardnekkige tHiilergeest NIEUWE KOLENBONNEN - 10,50 Kleutertj» an vrouw tot vrouw muziek 12,35 Staf enova-septet 15 izonden 15,20 Ra- Camera Loopt ers 18,15 The Ro- „Confetti" 25,50 tanskerel" 22,45 vereld 23,45 Papa- V. i/TY SISTERS boys. v. 111 uur. KLAVERZADEN kunstweide, bij: 3 VAN 'T BESTS uiymrnm lichaam I cratea den en heeft de gen gemaakt, enzoo Robert anderen, lagt hun lich- lachtelijk uur croscopen. Ztf t welzijn van zoeken dankt van len. Een vol ste onderzoe- meer 5 ceat DONDERDAG 30 JANUARI 10471 BUREAU: VQORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM, 3320 REDACTIE 3902 Giro 167294 Dir.: J. BJjlsma Voortzetting üan de 1443TR JAARGANG No, ALKMA AESCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 oent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woorö meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 8.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv. TJ. N. Adema. rayonredactenr D. A. Klomp Reeds enige malen hebben wij stemmen aangehaald van midden standsorganen, die hun afkeuring uitspraken over de Prijsbeheer sing. Daarbij gaat het dan niet zozeer om de prijsbeheersing zelf, waarvan men de noodzakelijkheid wel erkent, dan wel om de onjuiste methoden, welke daarbij worden toegepast. Thans kwamen ons weer twee ernsti ge klachten onder de ogen. Zo schrijft lAmbacht en Detailhandel", orgaan v. <3e hoofdgroep Ambacht en de bedrijfs groep Detailhandel: „Zoals gezegd, de methoden bij de prijzencoritrole toegepast, hebben f echts dit gevolg gehad, dat de mede- werking ook door de bone fide winke- Sers en ambachtslieden is beëindigd. Dag in dag uit reeds gepl. door bezoe ken van allerlei controlerende instan ties, hebben zij het tijdverlies en de rompslomp daaraan verbonden aan vaard, omdat zij de overtuiging had- Ren, dat het voor een goed geordend verkeer in schaarstetijd nodig was. Zij konden ook waarderen de correctheid en deskundigheid, gepaard' aan het ge- ■ond begrip voor omstandigheden bij Oeze ambtenaren. Deze controleurs yister, te onderscheiden tussen opzet en verkeerd begrijpen, tussen geknoei en fouten. Scherp steekt daartegen af de methode van de Prijsbeheersing. yiiegende brigades, overvalwagens, raz zia's, commandanten van de opspo ringsdiensten, deze woordkeus herin nert al zo prettig aan de Duitse tijd. pndeskundigheid', gebrek aan onder- echeidingsverm controlemaatstaven fiie de controleurs zelf niet begrijpen en tot slot nog schedpartijen in de kranten, vervolledigen het beeld en zijn methoden, waarmede de goedwil lende winkeliers en ambachtsman in 't .bevrijde Nederland te maken heeft. jTet I» mogelijkdat de Prijsbeheersing Weent dat dit de juiste weg is om het prijsniveau inderdaad te beheersen, pet resultaat wijst niet in die rich ting. Wij zijn daarom zo vrij van me ning te verschillen over de juistheid wan die weg. En zeker durven wij de 'Stelling aan, dat bij de leiding van de prijscontrole psychologisch inzicht ont breekt, wanneer 2y na het bedrijfsle ven ln de misdadigershoek gejaagd te Slabben, nog belangstelling en mede werking uit die kring voor haar werk verwacht". Schoen en Leder" 't officieel orgaan yan de Bedrijfsgroep Lederverwerken- de ambachten, maakt o.a. de volgende Opmerkingen: - „Wij aanvaarden, dat het loonpeil niet verder kan worden opgevoerd. Een verder doormarcheren op de weg naar inflatie zou noodlottige gevolgen hebben voor ons gehele volk, voor ar beiders. middenstanders en industriëlen in dezelfde mate. Daarom moeten de prijzen omlaag. Wij accepteren die con sequentie ten volle. Om dat te berei ken, moeten offers worden gebracht. Ook dat aanvaarden wij. Die offers moeten dan gebracht worden door het gehele volk en niet door één groep I Wie bij het brengen van die offers progressiviteit verlangt, vindt ons naast zich. Het offer van den rijke dient zwaarder te zijn dan van de arme Maar daarmede zijn de grenzen dan ook duidelijk genoeg getrokken. Wij /ormen een natie, 'n gemeenschap van mensen, die gezamenlijk door de moei lijkheden heen moeten. In die gemeen schap vervullen handel en ambacht een even nuttige functie als arbeiders en fabrikanten. Het is volkomen in strijd met het „Draagt elkanders lasten", dat thans van de middenstand verlangd wordt voor de gevolgen van de komende prijsverlaging op te draaien. Een afschuwelijke legende. De afschuweleijke legende gaat ge boren worden, dat de gehele midden stand eigenlijk tot het gilde van de zwarte handelaren behoort In deze geest wordt tegenwoordig op vergade ringen gesproken En deze geest is en wordt gekweekt door de nog steeds volkomen Duitse methoden, waarop de prijzencontrole te werk gaat. Een me thode naar Göbbeliaanse trant, ge baseerd op intimidatie en propaganda. „Prijzenslagen", „prijzencommandanten, „brigade-commando's",, „Vliegende Brigades" en dergelijke Duitse non sens moeten het publiek de Indruk ge ven, dat de overheftl toch heus wel haar best doet, maar dat die on-sociale middenstand' dag in dag uit de prijs- voorschriften saboteert fantastische cijfers worden na iedere „slag" aan de pers verstrekt over aantallen overtre ders en hoeveelheden in beslag geno men goederen. Naderhand blijkt dan meestal, dat grote hoeveelheden volkomen ten on rechte in beslag zijn genomen, dat talloze „in overtreding zijnde" mid denstanders volkomen vrijuit gaan. Maar daarover wortlen dan wijselijk geen cijfers verstrekt. De secretaris van de Bedrijfsgroep Detailhandel deelde dezer dagen mede, dat na de laatste zo „succesvolle prij zenslag" te Amsterdam, waarin een ongekend groot aantal winkeliers op de bon werd geslingerd, gebleken is, dat waarschijnlijk vrijwel allen volko men vrij uit gaan. Maar onderhand heeft de propaganda haar werk ge daan en dat schijnt de hoofdzaak te zijn. Prinses Juliana en prins Bernhard hebben tn verband met bet verblijdend nieuws, dat wil binnenkort van palels Soestdük hopen te vernemen, toege stemd ln een vraaggesprek, dat Don derdagavond 30 Januari des avonds om acht uur door belde zenders zal wor den uitgezonden In Griekenland is een ambte- ■arenstaking uitgebroken, die zich over het gehele land verbreid heeft Uit Teheran wordt gemeld, dat een Perzisch legervliegtuig Van het type Tiger Moth is neergestort De beide piloten kwamen om het leven De Britse minister van voed- selvoerziening, Strachey, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Groot-Brittannië tegen het najaar aardappelen uit verschillende landen zal invoeren De consumptie van aardappelen is in Engeland aan merkelijk gestegen Het vermiste Chinese vliegtuig is op 30 minuten afstand vliegen van Hankou gevonden Over het lot van de bemanning en de 24 passa giers is nog niets bekend Op het eiland Singapore is een Beaufighter-vliegtuig van de RAF neergestort De piloot en een offi cier, die als passagier meevloog, kwamen om het leven i Molotof, Sowjet-minister van bui tenlandse zaken, heeft Woensdag de vredesverdragen met Italië, Bui- igarije, Finland, Hongarije en Roe menië namens de Sowjet Unie ge tekend, aldus meldt radio Moskou I Op 10 Februari zullen de verdra gen tijdens een officiële plechtig heid ook te Parijs worden getekend floor den Sowjet-ambassadeur in TVankrijk, Bogomolof De vos verliest wel zijn haren, maar dt Wind niet zijn arctische streken. Maat laten wij niet klagen over, niet bang zijn voor de kou, want er is goed nieuws. Tegen den volgenden winter zal de kachel een museum-stuk zijn. Niemand heejt hem meer noodig. Immers, wij vernemen, dat er weldra, zoowel op dm top van den Mont Blanc als op eenige Zwitsersche gletschers, proeven gazonen zullen Worden met ato mistische energie, die, gelijk men weet, een enorme hitte verwekken kan. Onder een temperatuur van 2000 graden be zwijkt het oudste en hardste ijs. De Rijn om van andere rivieren maar niet te spreken zal een warmte-slroom zee waarts geleiden zooals de golfstroom dit landwaarts pleegt te doen en er zal daar door een natuurlijk apparaat voor cen trale verwarming ontstaan, dat teder huiselijk apparaat overbodig maakt. Het lip voor de hand, dat een snelle verandering van klimaat daardoor niet kan uitblijven. In de Betuwe zullen de kokospalmen de kenè iboomgaarden over woekeren. Aan rijst zal weldra geen ge brek meer zijn, zoomin als aan rietsui ker. Het liedje: Yes, we havenobananos zal niet meer worden gezongen. Het pro bleem van het tekort aan inheemsch ros van ras zal worden opgelost door de op richting van een stoeterij voor nijlpaarden Onder de dampende golven van het IJsel- meer zullen fraaie en smakelijke tropische visschen worden geteeld. Zoo nu en dan zal men. in onze met Lianen doorregen b.osschen, en tot poot vermaaïfvan de jeugd, een tijgertje of een olifant tegen komen. De slangen, die zulke slechte oogen hebben ik bedoel de bril-slangen zulhn er vroolijk kwispelstaarten, Want welk beest kan dat beter doen dan het beest, dat een-en-al staart isEn aan textiel ontstaat spoedig een overproductie, tengevolge van onder-consumptie, die de pimten-kaart verbleken doet. De eenige ramp, die ons te wachten staat is een aanwas van lui-aards, ka meleons en apen. Wij hebben er al te ve el. KREEF T.l Enkele overdrijvende wolkenvefl- den, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt Aanvankelijk zwakke, later weer iets toenemende ooste lijke wind. Meest strenge vorst. vooruitzichten, STRENGE VORST Het K.N.M.I. meldt: In de luchtdrukverdeling is een geringe wijziging gekomen, welke overigens geen einde aan de vorstperiode maakt, éf Het langgerekte hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van West-Rusland tot ver op de Atlantische Oceaan ten westen van Schotland, is in twee stukken uiteengevallen. De kern van het ene deel bevindt zich boven Z—Zweden, de kern van 't andere gedeelte ligt midden op de Atlantische Oceaan. Zij zijn gescheiden door een vore van lage luchtdruk, die zich uitstrekt van IJsland over Ierland naar Spanje. Deze wijziging in de luchtdrukverdeling had tot gevolg, dat de wind in ons land draaide waardoor wat drogere en koudere lucht werd aangevoerd, De beyolking nam af en de temperatuur kan tengevolge van nachtelijke uitstraling sterk dalen, vooral in 't zuidoosten van het land kwamen lage temperaturen voor. In Beek (vliegveld Zuid-Limburg) daalce de temperatuur tot 16 graden onder nul, ondanks het feit, dat dit station gelegen is op een hoge heuvel. Plaatselijk in de dalen en tussen de ïeuvels zal de temperatuur nog wel lager zijn geweest, evenals dit in België het geval was, waar in de Ardennen hier en daar ongeveer 18 graden vorst werd gemeten, en in Noordoost-Frank rijk waar de temperatuur tot 20 daal de. De laagste temperaturen van West- Europa worden gemeld uit Beieren. München meldde gistermorgen 25 graden. In Noord-Duitsland waren de temperaturen minder laag. Zo vroor 't te Berlijn niet meer dan 13 graden, in Hamburg 11 graden- De oostelijke win- don dreven de koude steeds verder in westelijke richting over de Britse eilanden, zelfs in Ierland komt thans vorst voor. In Engeland daalde de tem peratuur, na zware sneeuwval, be langrijk. Londen meldde gistermorgen —12. In ons land kwam de laagste tem peratuur voor op het vliegveld Gilze- ttijen, nl. 19 graden beneden nul. Het Centraal Distributie! antoor deelt mede, dat ook op de bonkaarten K. L. O. en P 703 in de linkerbovenhoek een bon met de naam der betreffende bonkaart voorkomt. Tegen inlevering van deze bon zal men t.z.t. onder overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen K, L, O of P 705 ontvangen. De ambtenaar van de distrl- butiedienst zal bij de uitreiking der nieuwe bonkaart deze „inwisselingsbon" van de bonkaart 703 verwijderen. De „inwisselingsbon" moet dus aan de bon kaart bevestigd blijven. Op losse bon nen zal geen nieuwe bonkaart verstrekt worden. De .vakgroep detailhandel in schoe nen deelt mede, dat de laatste partijen Amerikaanse schoenen, welke zonder bon kunnen worden verkocht, begin Februari bij de schoenwinkeliers aan wezig zullen zijn. Het Deense' s.s. Tovelil arriveerde Dinsdagmiddag met ca 3300 ton Poolse steenkolen te Delfzijl. Voor het tijdvak van 2 tot en met 15 Februari 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van de daar achter vermelde artikelen: Bonkaarten Ka, Kb. Ko 701 (strook No. 4): 591 Brood 800 gr. Brood. 59—2 Brood 400 gr. Brood. 59 1 Boter en 59—2 Boter 125 gr. Margarine of 100 gr. Vet. 593 Boter 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet. 59 1 Melk 4 liter Melk. 59—2, 59—3 Melk 3 liter Melk. 59—1 Vlees 100 gr. Vlees. 592 Vlees 400 gr. Vlees. 59—2 Algemeen 200 gr. Kaas, 593 Algemeen 125 gr. Koffie. 594 Algemeen 50 gr. Thee. 595 Algemeen 100 gr. Bloem. 59lb Reserve 1600 gr. Brood. 59lc Reserve 800 gr. Brood. Bonkaarten Kd, Ke 701 (strook.No. 4): 60—1 Brood 800 gr. Brood. 60—1 Boter 250 gr. Boter. 602 Boter 125 gr. Margarine of 100 gr. Vet. 601 Melk 12 liter Melk. 601, 602 Vlees 100 gr. Vlees. 602 Algemeen 100 gr. Kaas. 60ld Reserve 800 gr. Brood. 60le Reserve 500 gr. Bloem of Kindermeel (niet uit rijst bereid). 602d Reserve 100 gr. Bloem of Kindermeel (niet uit rijst bereid). Tabakskaarten: T 68 2 rantsoenen tabaks artikelen (geldig t/m 8 Februari). Bonkaarten Ma, Mb, Me. Md 701 (strook no. 4), 594 Brood 800 gr. Brood. 59—4 Boter 250 gr. Boter. 594 Margarine 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet. 59—4 Melk 5 liter Melk. 594 Vlees 300 gr. Vlees. 595 Vlees 100 gr. Vlees. 594 Kaas 200 gr. Kaas. Op 6 Februari zullen nog bonnen worden aangewezen voor suiker, ver snaperingen en tabak. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 Januari a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst met in gang van Maandag 3 Februari a.s. mag worden gekocht. De bonnen T 68 voor tabak zijn slechts geldig t/m 8 Februari a.s. De niet aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen worden vernietigd. Het C. D. K. deelt mede, dat de on derstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of ver lichting gedurende de maand Februari 1947 elk recht geven op het kopen van vier liter petroleum: Kaarten UA 611: bon a 13 t/m 16, kaarten UB 611: bon B 07 en B 03. kaar ten UC 611: C 04 en kaarten UD 611: bon D 08 en D 09. Het C. D. K. deelt verder mede, dat voor het tijdvak van 3 Februari t/m 15 Maart 1947 de bonnen 591 en 601 Algemeen zijn aangewezen voor het kopen van 2 liter petroleum. In tegenstelling tot zekere geruchten als zou de aanvoer van eieren het mo gelijk maken, dat per veertien dagen per persoon drie eieren beschikbaar worden gesteld, verneemt het ANP van bevoegde zijde, dat hiervan nog geen sprake is. Het streven van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal er op gericht zijn, om zo mogelijk, zulks aan de hand van de beschikbare hoeveelheden, een ei per week per persoon te distri bueren. cióói 3SS5 DE ONTDEKKING Kees van der Slot bleef met den paddel in zijn hand zitten en met een idiote trek op zijn gezicht. Hij moest het eerst eens even verwerken. Kerst misdat beteekende dat ze nu thuis in Rotterdam, feestvierden. Er zou, net als vroeger, veel zijn wat goed smaak te en heerlijk was ln je mond. Hij kon zich nog herinneren wat je vroeger in Holland kreeg met Kerstfeest. Daar Waren da boomen, waarin witte kaarsen "«^Lden' ^eel rno°' en heel rustig. En «mtter die boomen lag chocolade en 2b.a' ®n fondant. Er lagen siga retten (God wat jou hij niet ge- «2: meer h Sigaret) hij had 2een had Sfhii b Tn Sigaret 0011 Slaakt J. er misschien wel hon- t fc«fohnge,r(?kt in z«n leven- En je *^eeg chocolademelk en brood met ham en koud vleesch. En eTwaron rijkheid^en "ov 3°?S ®ls toPPunt van u i otervloeiende weelde- eon gebraden konijn 0f gebakken visch. Kees van der Slot, ex-olieman van het m.s. „Zaandam" kromde zijn lijf bij de herinnering van die heerlijkhe den. Toen zei hij den anderen dat het vandaag Kerstfeest was. Ze geloofden het niet. Het leek niets op Kerstfeest, vandaag. Kerstfeest was sneeuw en in d:e sneeuw een kerstboom. Met mooie dingen erbij. Dat was een extra borrel en ergens, thuis of in een theater, feest. Het beteekende toch dat je jezelf mocht vergeten en de bloemetjes bul ten kon zetten. Wel, dat hadden ze al lemaal best gedaan op hun Kerstfees- Als ze daar nog aan terugdachten. Maar ze geloofden het niet. Hier was alleen water. Groen en grijs water met de hel van de zon er bovenop schijnend. Hier was alleen de stalen blauwe ring van de horizon en die vervloekte hemel, waaruit alleen de zon kwam en brandende hitte en waaruit nooit een vliegtuig vleugel zou opduiken. Kerstfeest Nee, dat kon niet waar zijn. Die Hol- lander wilde hen zeker te grazen ne- men. Toen zei Kees van der Slot hun dat ze dan zelf maar moesten terug rekenen en dat deden ze. En toen ze klaar waren met terugrekenen zagen ze elkaar verbijsterd en verwezen aan en ze zeiden: hij had gelijk, de Hol lander. Kees van der Slot keek Nico aan en Nico keek naar Beasley die langzaam te sterven lag en Izzy keek op zijn beurt weer naar Maddox en zoo keken ze allemaal elkaar aan. Ze wisten geen weg met dit Kerstfeest en ze wisten ook dat het een bijzonderen dag was. „Wat doen we vandaag met dat Kerst feest", vroeg Izzy. „Waarom vraag je dat?"'zei Nico. „Omdat we Kerstfeest moeten vie ren", antwoordde Izzy. Thuis vierden we het altijd, met de jongens en meis jes en vader en moeder. Het was den mooisten tijd van het jaar en ik ge loof dat we hier ook feest moeten vie ren." De anderen kekèri Izzy aan en hun blik was een vraag of hij gek gewor den was. Feest vierenOp dit vlot, met een martelende honger en een folte rende dors.... En ze keken dreigend naar den jongen en dreigend vroegen zij hem, op gedempte toon, wat dit voor een smerigen grap was. Maar Izzy schudde zijn hoofd en hij vroeg Kees van der Slot of hij kon bidden. Nee, dat kon Kees van der Slot niet. Hij had het wel eens, jaren geleden, hooren doen in een kerk maar dat was al zoo lang geleden dat hij er zich bijna niets meer van kon herinneren. Nico wist er heelemaal niets van. Hij had eens een keer naar het Leger des Heils staan luisteren, op een hoek van een straat in Kaapstad, maar al sloegen ze hem op staanden voet dood, hij kon er zich geen regel meer van herinne ren. Hü had wel andere dingen aan zijn kop gehad, toen. „We moeten bidden", zei Izzy. „Waarom?" vroeg Nico. „Omdat het Kerstmis is" zei de jon gen. „En omdat we misschien wel ver hoord zullen worden." „Wat zullen we?" vroeg Nico. „Verhoord worden" herhaalde Izzy. „Kijk, dat zit zoo. We moeten, bidden tot Onzen Lieven Heer en als we kans zien hem te laten weten in wat voor een ellende we zitten zal hij ons vast niet laten krepeeren." Hij keek de anderen aan. Kees van der Slot knikte instem mend, rpco fesek in 't water en JMad- dox wfis het er mee eens. Die zat zachtjes in zichzelf te mompelen en af en toe hoorde Kees van der Slot het woord „Lord". Beasley richtte zich een beetje op- Hij scheen vandaag iets helderder te zijn dan voorheen. Het water ruischte en klokkerde en schuurde langs dc balken van het vlot en tegen de twee zwarte wanden van de smerige olie- drums. Er was geen sneeuw, er was alleer maar laaiende zon en een verschrikke lijk blauwe hemel. En er was een ring van staal rond om de wereld geslagen: dat was dt horizon. En zoo gingen ze Kerstfeest vieren, vijf overlevende zeelui van het m.s „Zaandam" van den Holland—Amerik; Lijn. (Wordt vervolgd Er zijn nog altijd menschen die de overtuiging zijn toegedaan dat Hitler aan den dood js ontsnapt en zich er gens verborgen houdt. Daar men geen Spoor van zijn overblijfselen heeft kun nen ontdekken bestaat daaromtrent inderdaad geen zekerheid. In ieder ge val leeft zijn geest onder de Duitschers voort en het zal geen gemakkelijke taak zijn deze uit te roeien. Stelig is dit geen werk dat op korte termijn ge schieden kan. Een internationale com missie, samengesteld uit vertegenwoor digers van vijf Europeesche mogend heden ook ons land behoort daartoe heeft dezer dagen een rapport uit gebracht, dat voor de toekomst van Duitschland in geestelijk opzicht en daarmee voor de rust in Europa weinig goeds belooft: Maar wij zouden, ook al was dit rapport niet verschenen, omtrent de mentaliteit van den Duit- scher niet in twijfel hoeven verkee- ren. Tal van journalisten, die het overwonnen land den laatsten tijd heb ben bezocht, moesten getuigen van een volhardende verblinding waaromtrent de objectieve beoordeelaar in andere landen zich moeilijk een denkbeeld vormen kan. De beweging rioht zich niet slechts op een stelselmatige sabotage van de maatregelen welke door de bezettings- mogendheden genomen zijn, maar maakt het ook de weinige waarlijk goedgezinde Duitschers vrijwel onmo gelijk om een reorganisatie van het volk te democratischen geest door te zetten. Deze Nazi-geest neemt volgens het rapport, den laatsten tijd ontstellen de vormen aan, zoodat voormalige le den van de S-S, zich weer openlijk in uniform durven vertoonen; hetgeen overigens allerminst een groot waag stuk is, daar zij in die gedaante door d* bevolking hartelijk worden begroet en toegejulchd. Eet schijnt dat deze voor Duitschland en voor de geheele wereld zoo noodlottige actie financieel wordt gesteund uit fondsen welke door de voormalige Natinaal-Socialistische leiders in het buienland zijn gede poneerd. Het internationaal rapport verschijnt op het juiste momen en zal, naar wij mogen aannemen, door de Groote Vier wanneer zij straks te Moskou vergade ren, niet lichtvaardig terzijde worden gelegd. Hoezeer hun belangen ook; uit- eenloopen, ja, tegenstrijdig zijn, de groote mogendheden zullen niet blind blijven voor het gevaar dat van een opleving der Nationaal-Socialistische idee dreigt, een gevaar voor Europe, voor heel de wereld, voor de menrejj- heïd in het algemeen. Op het verarm de, uitgeputte land, op een zwaarbe proefde hongerende bevolking, dje meent het in de tijden van het Hitier- regime „zoo goed te hebben gehad;" heeft een verzetsbeweging als die wel ke thans officieel is gesignaleerd ge makkelijk vat Hitiers partij immers is ontstaan en gegroeid in een tijd van eoonomische en geestelijke nood waar in het Duitsche volk na den vorigen oorlog was geraakt. In een dergelijke toestand, maar vele graden, ernstiger, bevindt het Duitsche volk zich ook thans en het luistert allicht gretig naar de oude misleidende leus. De gemiddelde Duitscher ziet zichzelf niet als de blinde, slaafsche volgeling van een misdadig regime, maar als het onschuldig slachtoffer van een oor logskans welke zich te elfder ure tegen hem heeft gekeerd. Hij bezit noch zelf kennis, noch de objectiviteit die vdbr hlstoriseh inzicht onontbeerlijk ij. Daardoor wordt het probleem van het vredesverdrag zoo hachelijk. Maakt men Duitschland in economisch opzicht levensvatbaar, dan zal het inderdaad niet langer ten laste der overwinnaars hoeven blijven, maar dan behoeft hét Ook niet heel veel tijd om voor dén vrede van Europa weer gevaarlijk t'e zijn. Richt men het echter zoo in d$t Duitschland in economisch opzicht van zijn buren afhankelijk blijft dan wordt het een speelbal der Groote Vier, di,e elk voor rich zullen trachten dit volk van zestig miHioen zielen tot zich te trekken. Ook dan blijft het voor den vrede een latent gevaar. En het pro- Meem van de her-opvoeding van het Duitsche volle, welkb geest stelselmatig is verziekt, blijf voorloopig.jeeb probleem. p; Mef ingang van .1 Februari a s zal bon 65 yan de iprandstoffenkaart T 606 tot nader aankondiging recht geven op net betrekken van totaal drie eenhe den vaste brandstoffen Inlevering van deze bon bij de brandstoffenhandel is reeds met ingang van 31 Januari a s mogelijk Het Rijkskolenbureau deelt in verband met deze bonaanwijzing mee, dat de handel als gevolg van de vorst, over geringe voorraden besch.'kt De aflevering van de aangewezen drie eenheden zal dus practisch geheel moeten geschieden uit de aanvoeren gedurende de resterende maanden van het stookseizoen Ten einde zoveel mogelijk gez'nnen te helpen is voor geschreven, dat de handel bij aanvoer van vaste brandstoffen dient te be ginnen met aflevering van één eenheid Op het ogenblik worden plannen be studeerd om' Locarno tot zeehaven van 1 maken.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1