Voorlopig geen kolen voor scholen, bioscopen, dancings enz. Hongersnood bedreigt Urk ündië DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Burgerbevolking gaat voor Regering grijpt drastisch in x De regering acht het met het oog op de zeer moeilijke kolenpositie van het ogenblik en de noodzaak tijdens de huidige koudeperiode de bevolking zo spoedig mogelijk te voorzien van brandstof voor verwarming dringend ge wenst, dat de levering van kolen aan die diensten en be drijven, welke met bepaald onmisbaar zijn, tijdelijk wordt gestaakt. Opiumsmokkel in Amsterdam Van nabij en verre Verlos ons van de Labour-regering Churchill was woesf Amsterdam merkt weinig van groentenstaking Hors d'Oeuvre Attlee, over de kolennood Weerbericht Toeslag op levensmiddelenpakket Petten's herbouwplan Luxemburgse regering afgetreden 14-jarig meisje schiet haar vader dood Nieuwe Bonnen Charlie Chant De winkels leeg en de aardappelen op Alle brandstoffen verstookt (rijgen Amelanders een kilo kaas? De thermometer gaf 't op „Staakt het vuren! Wijziging distributie rijwielbanden Bloembollenbeu rs te Haarlem gaat door Zaan wordt opengebroken BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 N REDACTIE 3902 Giro 167294 Dte.: J. BUlsma DONDERDAG 13 FEBRUARI 1947. Voortzetting twn de 1MB JAARGANG NO. 222. ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN! Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H b. Uyldert. plv, TJ. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp In verband hiermede deelt de rege ring aan de betreffende overheidsor ganen, zomede aan de bevoegde instan ties in het bedrijfsleven, het volgende mede: 1. inrichtingen voor publiek vermaak, waaronder schouwburgen, bioscopen, dancings e.d. zullen voorlopig geen brandstoffen ontvangen, terwijl even. tueel tot tijdelijke sluiting kan worden overgegaan. 2. de bibliotheken en inrichtingen voor onderwijs e.d. zullen eveneens voor lopig niet worden bevoorraad zo lang de burgerbevolking niet van brand stof is voorzien en dienen zo nodig te worden gesloten. 3. alle rijks-, provinciale en gemeen telijke autoriteiten worden uitgenodigd de dienstgebouwen e.d., waarvoor dit zonder al te grote schade bij de uit voering van de dienst te verwezenlij ken is, des Zaterdagste sluiten, een en ander met nadere regeling van de diensttijden voor de andere werkda gen. Voor kantoren en magazijnen van particuliere ondernemingen e.d. wordt dezelfde gedragslijn hierbij in over weging gegeven. Op beperking der avond- en nachtstraatverlichting wordt in sterke mate aangedrongen. Het Rijkskolenbureau heeft opdracht ontvangen toe te zien, dat de voorzie ning van de met name onder één en twee genoemde groepen van verbrui kers geen voortgang vindt, zo lang de bevolking nog niet in voldoende mate de brandstoffen heeft ontvangen, waarop zij volgens de aangewezen tbonnen recht mag doen gelden. Dezer dagen heeft de Amsterdamse recherche een partij van 22 kg ruwe opdium in een woning in de Mercator- straat te Amsterdam in beslag genomen. Op 29 Januari kreeg zij van de Rijks recherche, bureau qrimi,nele voorlich ting, een tip, dat een partij opium op de Sloterkade een dokter ter hand zou worden gesteld. De man, die het pak zou Waarschijnlijk door onoplettendheid is de landbouwer J Hamberg te Ber- gentheim door een trein van de lijn Zwolle Coevorden gegrepen en 'op slag gedood. Naar uit Middelburg wordt gemeld, begint de herbeplanting wan Wacheren op 8 Apri Door B en W van Amsterdam wordt een cre- diet van f 1.520.000 aangevraagd voor een aantal herstellingen aan de haven werken In Frans Indo-China zijn naar schatting 300 Franse burgers, waaronder vrouwen en kinderen, ge dood In Moskou worden plan nen gemaakt voor de bouw van twee wolkenkrabbers van resp. 38 en 20 ver diepingen Buenos Aires is na een week van grote hitte geteisterd door een hevig onweer, gepaard gaande afleveren, achtte het te gevaarlijk om de transactie op straat af te doen en brachtmet zware storm. Zet personen kwamen hot noot. Ho nmnlvicf I»* Ho 1\*o»natnr. hierbij om 't leven De Japanners het naar de woning in de Mercator- straat. Daar aangekomen werd hij ge arresteerd door de rechercheurs die hem In een auto naa de Mercatorstraat wa ren gevolgd. Bij zijn vehoor noemde hij de dieven van de partij, een garagechef van een Amsterdams expeditiebedrijf en een aantal zijner personeelsleden. Op zes Januari hadden zij een partij van 40 kg ruwe opium uit een opslagplaats aan de oostelijke Handelskade gestolen. Deze partij, welke een waarde heeft van ruim 15.000 gld. kwam uit Engeland en was bestemd voor ziekenhuizen te Praag De rest van de partij ruwe opium is aan de Chinezen in de Binnen-Bantam- merstraat verkocht. Na verhoord te zijn zijn de personeelsleden van den expe diteur op vrije voeten gesteld. 55 77 De directeur der Centrale Markthallen te Amsterdam, de heer J Broèrse, ver telde het volgende over de staking der groentehandelaren, die gister is begonnen: Van de staking is weinig te merken De groentezaken zijn open en alles gaat gewoon zijn gang. De handelaren hebben op de veilingen geen artikelen gekocht, die aan maximum-prijzen zijn gebonden. Dit zijn o.a. lof, wortelen, uien, kool en bieten. Aardappelen werden toch ver kocht, hoewel ze ook aan maximum-prij- ten gebonden zijn. De telers willen hun prijs maken en de handelaren kopen de betreffende artike len niet zolang zij verplicht zijn deze aan de consumenten tegen de vast gestelde prijzen te verkopen. Thans voert de Bedrijfschap Groente en Fruithandelaren onderhandelingen met de betreffende regeringsinstanties om tot oplossing te komen van de bestaande moeilijkheden. Von Papen heeft verdriet Franz von Papen, de sluwe opportu nist, tuims politiek het Hitler gemakkelijk heeft gemaakt om oppermachtig te wor den en die door de rechters te Neuren berg op vrije voeten werd gesteld, heeft van die vrijheid niet veel weet gehad en »s door Duitsche rechters nog eens terdege aan den tand gevoeld. Zoo iets kan pijn- 'ijk sijn. Een rechter is dikwijls hard handiger dan em tandarts. ■De schijnbaar beklagenswaardige be klaagde heeft zich tijdens het verhoor op de borst geslagen en de verzekering gegeven, dat zijn politieke machinaties uitsluitend werden beheerscht door op rechte liefde voor zijn land. En toen de koeren rechters dit maar niet zoo goed schiks wilden aanvaarden is hij, tenge volge van deze miskenning, uitgebarsten m erbarmelijk gesnik. Arme Eranel Arme Von Papent hij heeft het wel hard. Natuurlijk is hij door liefde voor «in land bezield geweest. Trouwens, ook iroebbels en Goering waren een-en-al iitfde. En dat zij uit liefde voor hun land in paar landgenooten hebben laten ver gassen mag toch eigenlijk niet zoo zwaar morden geteld. Het belang van het land meegt altijd zwaarder dan het belang van oen landgenoot en een beetje martelen en moorden lag in den geest van den tijd. Von Papen heeft bittere tranen ge schreid, miskend als hij zich gevoelde, si* de rechters hebben de zitting gedurende 'enigen tijd moeten schorschen, teneinde hem gelegenheid te geven weer op zijn Herhaal te komen. Een mooi verhaal, jtuitsche rechters zijn werkelijk geschikt* lm. Maar hebben zij wel aan hun mil- uoenen landgenooten gedacht, die ook heb- >n geschreid, toen de harde hand van om Papen en die van zijn makkers en rakkers hm greep m in de martelkam pen smeet, en aan de tallooze vreemde ngen die met Von Papms land en met PaPms h'fde voor zijn land niets mde7gaantmakm Men'sireh/"^ °oit van krokodillentra- gTval van v \dUn kan men het in M gevat van Von Papen doen. KREEFT. In het Lagerhuis heeft Churchill verklaard, dat, in dien de woede, waarin het Britse volk door de nijpende kolenneod is geraakt, tot re sultaat zou hebben, dat de huidige re geerders uit hun ambt zouden wor- den verdreven, het een gezegende verlossing zou beteke nen. „Ik voor mjj twijfel er niet aan' "kt de toestand nog slechter zal worden^ en wij hopen en bidden, dat deze be proeving zoveel mogelijk bekort en gematigd zal worden", aldus Churchill. De Britse minister president, Attlee heeft voor de radio tot het Britse i volk gesproken over de ernstige kolennood, die thans in Engeland heerst. Attlee zeide, dat Engeland deze winter was inge gaan met 11-000.000 wat 3.000.000 ton min der was dan het vorige jaar, ofschoon de mijnwerkers met minder mensen meer geproduceerd hadden. De huidige toestand is veroorzaakt door de snelle oeneming van de vraag naar steen- -ool als gevolg van het op gang ■rengerf der vredesproductie, terwijl ton steenkool. v AANHOUDENDE VORST. Langzaam nog iets verder afne mende wind tussen Oost en N.- Oost, zwaar bewolkt met een enkele verspreide opklaring. Plaatselijk lichte sneeuw. Strenge tot matige vorst. De minister van Landbouw en Voedselvoorziening deelt in zijn Me morie van Antwoord o.m. mede, dat op het ogenblik nog niet kan worden overgegaan tot het opheffen van de toeslag op het levensmiddelenpakket. Wel acht hij het wenselijk, dat "binnen niet te lange tijd de toestand wordt bereikt, dat aan de consument de kos ten in rekening worden gebracht tot het peil, waarop naar mag worden aangenomen in de toekomst de pr< ductiekosten van de agrarische producten zullen komen te liggen. Het plan tot wederopbouw van de tij dens de bezetting door- de Duitsers to taal afgebroken badplaats Petten ls door den ministerraad definitief goed gekeurd f De Luxemburgse coalitie-regering heeft officieel medegedeeld, dat zij be sloten heeft Groot-Hertogin Charlotte haar ontslag aan te bieden. Nader wordt gemeld dat de Luxemburg se regering, het laatste van de Europese kabinetten die indertijd in Londen zetel den inderdaad is afgetreden ook het electriciteitsverbruik sneller gestegen is dan de autoriteien hebben voorzien. Toch zouden we deze winer doorge komen zijn, aldus Attlee, indien het weer niet zo uitzonderlijk slecht ge weest was. Attlee deed een beroep op de we gens kolengebrek ontslagen- arbeids krachten om zich op de arbeidsbu- reaux te melden voor hèt schoonma ken van de voornaamste verbindings wegen. Een veertienjarig meisje te St. Louis, Missouri, aldus meldt een correspon dent van de „News of the World", heeft haar vader doodgeschoten, omdat deze haar verhinderde er met een dertienja rige jongen vandoor te gaan. Het meis je bekende bij het verhoor, dat zij en de jongen met een taxi naar een kam peerterrein waren gereden. Toen de va der de twee kinderen uit het kamp had terug gehaald en met hen in zijn auto op de terugweg was naar huis, vroeg het meisje, met den jongen achter in de auto gezeten, haar kameraad om zijn klein-kaliber pistool, door hem voor schietoefeningen gebruikt, en schoot dat af in de nek van haar chaufferen- den vader. De auto kwam in de sloot langs de weg terecht. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden te zijn. hebben besloten een kerk te bouwen op de plek, waar generaal Mac Arthur in 1945 per vliegtuig in Japan is geland. De Sowjet-Unie zou aan Roe menië een uitstel van betaling van schadevergoeding hebben verleend van zes tot acht jaar „Charitas Catho- lica" heeft het mogelijk gemaakt dat 150 Honp 'rse kinderen in Belgische families worden ondergebracht Mevrou Roosevelt heeft namens haar echtgenoot d hoogste Franse onder scheiding. de militaire medaille, aan vaard, evenals Tsjang Kai Tsjek. Gistermorgen is generaal Spoor met de Mitchellbommenwerper, waarmee bij drie weken geleden de tocht naar Nederland maakte, van het vliegveld Valkenburg naar Indië teruggekeerd. Het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch heeft den voormaligen politie commissaris H Boersma te Tilburg, ,die dienst nam bij dexWaffen SS en 11 Joden arresteerde ter dood veroor deeld. voor het tijdvak van 16 Februari t/m 1 Maart 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van de navermelde ar tikelen: Bmkaarten KA, KB, KC 703 (strook No. 1). 61—1 Brood 800 gr. Brood. 612 Brood 400 gr. Brood. 61—1 Boter 125 gr. Boter. 61—2 Boter 125 gr. Margarine of 100 gr. Vet. 61—3 Boter 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet. 61—1 Melk 4 Uter Melk. 61—2, 61—3 Melk 7 liter Melk. 61—1 Vlees 100 gr. Vlees. 61—2 Vlees 400 gr. Vlees. 611 Algemeen 250 gr. Kaas. 61—2 Algemeen 2 Eieren. 61—D Reserve 1600 gr. Brood. 61E Reserve 200 gr. Kaas. 61—K Reserve 800 gr. Brood. Bonkaarten KD, KE 703 (strook No. 1): 800 gr. Brood. 250 gr. Boter. 125 gr. Margarine of 100 gr.. Vet. 12 liter Melk. 100 gr. Vlees. 100 gr. Kaas. 2 Eieren. 800 gr. Brood. 500 gr. Rijst of Kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbis- cults. Bonkaarten MA, MB, MC, ME, MF, MG 703 (strook No. 1): 614 Brood 800 gr. Brood. 614 Boter 250 gr. Boter. 61—4 Margarine 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet. 5 liter Melk. 300 gr. Vlees. 100 gr. Vlees. 200 gr. Kaas. 5 IJieren. Op 20 Februari zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds cp Vrijdag 14 Februari a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag i7 Februari a.s. mag wor den gekocht. De niet aangewezen bonnen Van de bonkaarten 701 kunnen .worden vernietigd. Geldig blijven slechts bon 59—1 en 601 Algemeen voor petroleum. 621 Brood 621 Boter 622 Boter 62—2, 62—3 Melk 62—1, 62—2 Vlees 621 Algemeen 622 Algemeen 62R Reserve 62U Reserve 614 Melk 614 Vlees 615 Vlees 614 Kaas 614 Eieren JAMES MASON één van Engeland's meest be kende filmacteurs, ontving de nationale filmprijs Grote bekend heid verwierf hij hier te lande in „De zevende sluier" De filmacteur Sidney Toler, beter bekend als Charlie Chan, is gisteren te Hollywood overleden. Hij bereikte een leeftijd van 72 jaren. De laatste zeven maanden was hij lijdende aan kanker. Hij was geboortig uit Warrens burg in de staat Missouri In 1892 maak te hij zijn debuut op het toneel Vele jaren maakte hij deel uit van ronórei zende gezelschappen Hij schreef ver schillende toneelstukken In 1929 begon Toler zijn film-carriére in „Madam" en daarna vervulde hij' de titelrol in talloze „Charlie Chan"-films. Het seml-eiland Urk, dat weliswaar door een overigens onbegaanbare dijk met hot vasteland is verbonden, maar dat nu toch reeds geruimen tijd volkomen geïsoleerd is, moet van levensmiddelen worden voorzien wil de uit 4500 zielen bestaande bevolking niet aan werkeljjken hongersnood worden prijsgegeven. In een telefonisch onderhond tussen een ANP-verslaggever en den burgemeester van Urk vertelde deze laatste hoe hjj zich tot den minister van oorlog had ge wend met het verzoek het eiland van de zo hoog nodige levensmiddelen te voorzien door middel van een aantal amphibie-tanks, waarvan de oorlog wel heeft bewezen, dat zij voor geen enkel obstakel nit de weg gaan. Helaas zal aan dit plan geen gevolg kunnen worden gegeven, omdat zoals de minister mede deelde ons leger hier te lande niet meer over deze zwemmende en rijdende tanks beschikt. „wy hebben gebrek aan alles", al dus de burgemeester, die daarna uit legde, dat niet alleen alle beschikbare brandstoffen waren verstookt, maar ook, dat er geen aardappel meer op het eiland over is. De winkels van de kruideniers zijn practisch leeg. Alle nood-voorraden havermout, erwten, bo nen e.d. zijn thans gebruikt. De be volking kan slechts nog leven van een hoeveelheid meel, die hopenlijk vol doende zal zijn voor twee weken. „Ik heb me nu telefonisch tot het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken gewend om de mogelijkheid onder ogen te zien ons eiland door de lucht van de zo hoog r.odige proviand te voorzien. Vliegtuigen", aldus de burgemeester, „kunnen hier niet landen, maar ten slotte heeft men dit zelfde probleem in Engeland gedeel telijk weten op te lossen door voor ge ïsoleerde plaatsen voedselpakketten aan parachutes uit vliegtuigen neer te laten. Wij hebben hier uitgestrekte weilanden, waarop hetzelfde zou kunnen gebeuren. Daar ligt veel sneeuw op, maar dat heeft het voordeel, dat het voedsel zacht valt." Zo om welke reden dan ook de aan- Ook het eiland Ameland zucht evenals Urk, onder zijn isole ment, doch overigens is het hier volgens de berichten, nogal uit te houden. Sinds drie weken zijn de scho len op het eiland, wegens kolen- gebrek, gesloten. De levensmid delenpositie is niet precair. De directeur van de coöpera tieve zuivelfabriek deelde mede, dat binnenkort de bergplaatsen voor de gefabriceerde kaas ge heel gevuld zullen zijn en dat hij heeft geadviseerd aan de bevol king een extra rantsoen kaas van een kg per persoon te verstrekken voer door de lucht niet zal kunnen wor den uitgevoerd, dan blijft geen andere mogelijkheid over dan te trachten de met buin bezaaide dijk van Urk naar Kam pen vrij te maken, zodat levensmiddelen toch nog per auto kunnen worden aan gevoerd. Maar zelfs Indien men er ln zcu slagen bij deze weersomstandigheden een berijdbaar pad over de dijk aan te leggen, dan nog blijft het een waagstuk met vrachtwagens over te rijden. Het dorp Snag, in de staat Ontario (Canada), behaalde een nieuw kouderecord voor Noord-Amerika. De thermometer daalde tot 80 gra den F. 45 gr. C.). Het weer kundig bureau schatte echter de temperatuur op 83 graden. De thermometer kan niet lager dan 80 graden registreren. Verklaring van Sjahrir: Per 15 Februari? De republikeinse minister-president, Soetan Sjahrir, heeft gisteren op een jersconferentie een verklaring afge legd t.a.v. hef afwijzend standpunt van het republikeins Jkabinet inzake Ling- gadjati. 1 Als voornaamste overweging gold hierbij, dat aan het reeds vage basis- accoord door de toelichting en de rege ringsverklaringen nieuwe materiële elementen werden toegevoegd. Wij ge voelen geen behoefte, aldus Sjahrir. om nieuwe elementen toe te voegen. „,Of wel het accoord, zoals het op 15 Nov. werd aanvaard, ls onbevredigend en dan zijn nieuwe onderhandelingen nodig, ofwel het accoord is bevredigend en dan bestaat er geen behoefte aan toelichtingen". Op de vraag, of de re publikeinse bezwaren eerder van for mele dan van materiële aard waren, antwoordde, Sjahrir, dat er formele be zwaren bestaan tegen het aanvaarden van de toelichting en de regeringsver klaringen als deel van de overeenkomst. Sjahrir verklaarde o.m., dat hjj toch niet pessimistisch gestemd was. Hfl verklaarde verder, dat de afkondiging van het „staakt het vuren" zeer spoedig te verwachten is, wellicht omstreeks 15 Februari. Hij deelde tenslotte nog mede, dat de bijeenkomst van het KNP (voor lopig repnblikeins parlement), waar eerder over het regeringsbeleid dan over de overeenkomst van Ling- gadjati een uitspiaak zal worden gevraagd, thans is vastgesteld op 25 Februari te Males. Het probleem Indië heeft velerlei as pecten en ieder rechtgeaard Neder lander verdiept er zich in. Wat begrfl- pelijk is, want Indië behoort voor ons gevoel niet aan Nederland, het is Nederland, een deel van de wereld, waarin en waarmee wr| opgegroeid ztjn. Bij vele landgenooten heerscht de hardnekkige overtuiging, dat buiten- landsche invloeden met nanve En- gelsche en Amerikaansche aan het werk zijn om ons ln economisch op zicht uit Indië te verdringen en zich ten koste van Nederland te verrijken. Dat het in troebel water goed vis- schen is weet men overal en de hou ding, tot'dusverre door Engeland ten opzichte van ons overzeesch gebied aangenomen, heeft tot wantrouwen aanleiding gegeven. Velen staan ook wantrouwig tegenover Amerika. In het begin van dit jaar heeft de Amerikaansche Consul-Generaal te Batavia, dr. Walter Foote, in een Interview meegedeeld, dat Amerika inderdaad het voornemen heeft uit Indonesië alle voor zijn vredesindustrie benoodigde grondstoffen te betrekken. Hij heeft daar echter aan toegevoegd, dat Amerika slechts handelsbetrek kingen met de republikeinsche Indone siërs aanknoopen zal indien een sou- vereine en erkende Republiek tot stand gekomen is, die den binnenland- sehen toestand ten volle beheerscht. Men zal in de Vereenigde Staten de zekerheid moeten hebben, dat ontvoe ringen en moorden tot het verleden behooren, m.a.w., dat men te doen heeft met een land, waarin een orde lijke staat van zaken heerscht, en dat er vrede is tusschen Indonesië en Nederland, aleer handelsbetrekkingen kunnen worden aangeknoopt. Deze verklaring heeft destijds nogal stof opgejaagd. Toch bevat zij niets, dat voor Nederland verontrustend be hoeft te zijn. Integendeel. Dr. Foote heeft nadrukkelijk verklaard, dat Amerika een neutrale houding aan neemt tefi aanzien van het Indonesi sche probleem en de vriendschappelijke betrekkingen met Nederland niet ver troebeld wil zien. Met bedoelde ver klaring is in de eerste plaats pressie geoefend op de aan Nederland vijan dige elementen in de Republiek, pres sie om zoo spoedig mogelijk met Ne derland te komen tot een, ook voor de geheele v.iereld bevredigend verge lijk, waardoor rust en orde kunnen worden hersteld. Helaas is men daar van op het oogenbllk verder verwij derd, dan men zich voor korten tjjd had gedacht, sinds Soekarno gewei gerd heeft het accoord van Linggad- jati te aanvaarden, zooals het door de Nedgrlandsche regeering bij monde van minister Jonkman is geïnterpre teerd. Intusschen heeft minister Van Klef- fens, die geacht mag worden grondig op de hoogte te zjjn van de opvattin gen, welke ten aanzien van het Indi sche vraagstuk in Amerika heerschen, een geruststellende verklaring afge legd. ZateriXg heeft hij ln het groot auditorium van de Leidsehe universi teit een rede gehouden, waarin hy de voorstelling van. zaken, welke men hier te lande somtijds aantreft ten aanzien van de houding die Amerika jegens Indonesië aanneemt, als „won derlijk" bestempelde. Hfl heeft met nadruk tegengesproken, dat in de Ver. Staten een streven bestaat om ons, met behulp van Amerikaansch kapi taal, uit Indië te verdringen. Men ver wacht van ons, zeide hy, een nieuwe constructie van het Koninkrijk en men vertrouwt t op, dat de Neder landers ln het i t den daarvan zullen slagen zonder das het Koninkrijk uit een valt. Inderdaad is dit, sinds de bekende radio-rede onzer Koningin, 7 Decem ber '42 uitgesproken, ten opzichte van Indië het eenige streven der Neder- landsehe regeering geweest. U. Naar wij uit Almelo vernemen, zijn /oor de distributie van rijwielbanden andere normen vastgesteld wat betreft de minimumafstanid, die per rijwiel moet worden afgelegd om voor een band in aanmerking te komen. De afstand, die men van huis naar werk, school e.d. moet afleggen is van 5 k.m. teruggebracht op 3 k.m. De afstand, die men per dag ten behoeve van zijn beroep moet afleggen, is terugge bracht van 20 tot 12 k.m. per dag. Uit Haarlem wordt medegedeeld, dat de bloembollenbeurs op Maandag 17 lebruari a.s. zal doorgaan, zij het ook li. een koude Concertgebouwzaal, Hpewel de levensmiddelenindustrieën ln de Zaanstreek hun grondstoffen zo wel per spoor als per auto aangevoerd krijgen, is de aanvoer, nu er sedert Vrijdag jl geen enkel schip meer door de Zaan is gevaren, toch niet voldoende om in de behoefte van de talrijke bedrij ven te vooorzien Daarom heeft de Rijks- waterstaat besloten op haar kosten de Zaan te laten openbreken

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1