sisa»:/ AJ r Zoetwatervis ten dode gedoemd Rond de blijde gebeurtenis Radio-rede van minister-president dr. L. J. M. Reel Woorden van gelukwens - ook aan het Nederlandse volk Man vermoordt zijn vrouw in vlaag van waanzin Hors d'Oeuvre HOOFDLETTERS Beatrix en Irene boden Prinses Juliana „toneel voorstelling" aan Nieuwe petroleumbonnen 51 Saluutschoten Baarn in feeststemming. Vlaggen in de sneeuw Dynanretpatroon te Schagen ontploft Van nabij en verre DIEREN IN DE WINTER V.. J Varken met plankenkoorts Weerbericht Vierde huwelijk van Barbara Hutton Strijd tegen de sneeuw duurt voort Uitstel aan Ontwapening D® rampspoed van deze winter 3000 mensen brodeloos De minister-president dr. L. J. M. E:el heeft hedenmorgen een radio rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontlenen: „Luisteraars, Zoeven is uit het Paleis Soestdijk de blijde tijding-tot U gekomen, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana wederom het leven heeft ge schonken aan een dochter. j Ongetwijfeld wordt deze tijding alom in j het Koninkrijk met grote vreugde be groet. Eenzelfde vreugde, als heerste toen het eerste on zer Prinsesjes was geboren, eenzelfde vreugde als achter onze gesloten deu ren en ramén ont bloeide toen de be zetter ons ieder be toon van meeleven met ons Vorstenhuis verbood, doch toen desondanks de komst van de kleine Margriet van mond tot mond werd medegedeeld. Dezelfde vreugde heerst er, nu voor het eerst weer in het vaderland een Prinselijk kind het levenslicht heeft aanschouwd. Het oude Huis van Oranje, volledig ver vlochten met onze historie en dier baar aan ons hele volk, heeft een nieuw bewijs van zijn levenskracht gegeven, zich daarmee wederom tot symbool makend van het vaderland, dat immers in de grote strijd om de wederopbouw van zijn geestelijke en materiële welvaart iedere dag op nieuw bewijzen geeft van zijn onge broken levenswil en toenemende le venskracht. Alvorens uiting te geven aan de vreugde, die ons allen bezielt, moge ik mij, als uw tolk, wenden tot Haar, die ongetwijfeld de meest gelukkige is van ons allen: Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, aan wie thans voor de vierde maal de zegen van het moederschap ten deel valt. Tot Haar gaan onze eerste oprechte en hartelijke gelukwensen uit. Moge het kind, dat aan Hare hand het moeilijke levenspad opgaat, groot en sterk worden in dat geloof en in die deugden, die zijzelf van Hare Ko ninklijke Moeder heeft verworven. Verder richtte spr. zijn gelukwen sen tot de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. Ten slotte, aldus spr., richt ik mijn gelukwensen tot 't gehele Nederland se volk. Tot de grote zegeningen, die ons land in deze moeilijke tijd met zijn dreigende verwording ten deel zijn gevallen, behoort ongetwijfeld die van een krachtig gezinslêvend in ons Gistermiddag heeft in zijn woning aan de Hudsonstraat te Amsterdam de 52-jarige P. W. vermoedelijk in een vlaag van vervolgingswaanzin zjjn evenoude echtgenote J. C. W. M. van het leven beroofd. Sedert zijn ontslag uit de Valerius- kliniek, twee maanden geleden, leefde de man met zijn vrouw in voortdurende onmin. Hij heeft de vrouw met een ha mer zo hevig op het hoofd geslagen, dat Ze kort daarop aan de zeer zware ver wondingen overleed. Toen de 27-jarige dochter ongeveer een uur na het ge beurde thuis kwam, vond zij l\aar vader, ogenschijnlijk rustig, bij het lichaam van haar gedode moeder zitten. Onmid dellijk waarschuwde zij de buren, die terstond de politie alarmeerden. De man werd naar het politiebureau Admi raal de Ruyterweg overgebracht en hij heeft daar een volledige bekentenis af gelegd, In zijn familie kwam meermalen krankzinnigheid voor. Ook zijn 18-jarige zoon is niet .geheel normaal. Ieder weet wat een N. V. is. Maar den laatsten tijd spreekt men ook van de V.N. Of van de U.N.O. Iedere Nederlandsche stad had haar V.v.V.V., of kortweg V.V.V De K.L.M en de R.A.F he- heerschen de lucht, sooals de H.A.L., de K.N.S.M, de S.M.N. en de N.S.U. de zee beheerschen. De Radio-omroep (of R.O.) heeft ook haar alom bekende letter-combinaties waarmede de Omroep- vereenigingen of O.Vvoor ons worden ontsloten. Er is een N.I.W.I.N., een U.N.E.S.C.O., en wij zouden zoo verder kunnen gaan, indien wij niet vreesden vervelend te worden. Met 1 Mei zal de nieuwe spelling of ficieel zijn en die van De Vries en Te Winkel hebben vervangen, en daarmee is dan een probleem opgelost, waarover reeds vele ministers van O.K. en W. zich het hoofd hebben gebroken. Het zal niet meer zoo zijn maar zo. Men moet alleen betreuren, dat dit ge schil tusschen bewindvoerders en taalge leerden uit den weg geruimd is nu hei vraagstuk van de spelling nauwelijks nog belang heeft. Want binnenkort spellen wij in het geheel niet meer, gebruiken wi-, geen worrden maar behelpen wij ons met de hoofdletter. Onze schrijfwijze is zoc simpel geworden als het beeldschrift van den Egyptenaar. Het is geworden tot een kapitaal kapitalenschrift, dat vermoede lijk het eenige kapitaal zal zijn wat, dank zij minister Lieftincks beleid, van ons maatschappelijk kapitaal overblijft. Ook in de spelling komt de geleide econo mie geleidelijk tot uitdrukking. En de bezuiniging. KREEFT Vorstenhuis. De aard van ons volk brengt mee, dat het graag opziet naar een Prinselijk gezin, dat het meeleeft met 'al diens kleine en gro te vreugden. Ons v«lk stelt zich dit gezin, waarvan het de groei en de dagelijkse beslommeringen zo gaar ne volgt, waar en wanneer het daar toe maar gelegenheid krijgt, graag ten voorbeeld. Deze dag heeft het aanzien van en de liefde voor ons Prinselijk gezin opnieuw versterkt. Ons nieuwe Prinsesje groeie op als een voorbeeld voor ons volk, tot eer van Haar huis en onder schutse van Hem, die heel onze historie door der Oranje's Schilt ende Betrouwen was en die dit moge blijven, wanneer on der Oranje Nederland met de over zeese gebieden in nieuwe vormen in vrede hecht verbonden zal zijn." De prinsesjes Beatrix en Irene hebben jistermiddag op het paleis Soestdijk, dat log altijd als een oase van rust in de besneeuwde omgeving ligt, voor wat gcede afwisseling gezorgd. Gistermid- lag hebben ze n.l. in één der zalen van iet paleis een toneelvoorstelling aan de «Prinses en den Prins aangeboden en na- uurlijk waren ook enige leden van de hofhouding bij dit evenement aanwezig. De prinsesjes hadden hun rollen goed ngestudeerd en oogstten dan ook ver schillende ,,open doekjes".4 Prinses Juliana vond het toneelspel van haar beide dochtertjes prachtig en dat vond*"Margriet ook. lu Engeland heeft men Duitse krijgsgevangenen, kenbaar aan de letters P. W. (Prisoners of War) ingezet bij het wegruimen van de grote hoeveel heden sneeuw, die ook op het Britse eiland gevallen zijn. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat gedurende het tijdvak van 23 Februari tot en met 5 April a.s. de bonnen 61-3 en 62-3 algemeen recht zullen geven op het kopen en afleveren van twee liter petroleum. Deze bonnen worden drie weken eerder dan normaal geldig verklaard met het °°S °P de huidige moeHrke brandstoffenpositie. Er wordt evenwel de aandacht op ge vestigd. dat in de zomermaanden deze periode zal moeten worden ingehaald. De bonnen 59-1 en 60-1 blijven geldig tot en met 15 Maart a.s. (Vervolg van pagina 1). Om precies zeven uur vanmorgen loste het linker kanon van de saluut- batterij te Baarn zijn eerste schot en met de regelmaat van een klok volg den de andere vijftig. Ondanks het vroege uur waren reeds heel wat bewoners van de Prinselijke Residen tie uit de veren om niet alleen met de oren, doch ook met de ogen ge tuige te kunnen zijn van deze krach tig sprekende hulde van het Neder landse leger aan het Huis van Oran je. De Laan van Meerdervoort, een van de voornaamste verkeersaders van de Resi dentie, bood hedenochtend een geheel ander beeld dan op gewone dagen Trekken anders duizenden wielrijders naar hun werk, vandaag lag hij verlaten Slechts enkele auto's en schaarse fietsers trot seerden de snerpende oostenwind De bus sen en trams, waaraan omstreeks deze tijd grote „trossen" pleger te hangen, re den half leeg voorbij Zo zette de Natio nale feestdag in de Hofstad in Ondanks het gemis $an het levendige verkeer zagen de straten er toch fleuriger uit dan anders Talloze vlaggen wapperden vrolijk van de gevels, terwijl een mach tig dupdoek van de St Jacobstoren het symbool was van de feestende residentie Enigszins vreemd deed het monotone „extra-editie" aan van de krantenverko pers, file zich op verscheidene hoekon geposteerd hadden, een geluid, dat de Hagenaars in deze tijd van papier schaarste bijna vergeten hadden Ook de verkopers van „rood-wit-blauw-oranje- nationaal" ontbraken niet op het appél en deden, ondanks de betrekkelijke rust In de straten, reeds goede zaken Een eind verder trokken vier mannen met een draaiorgel naar de binnenstad, waar be ambten van het GEB bezig waren de laatste hand te leggen aan de verschil lende versieringen De HTM had haar wagens van de tra ditionele vlaggetjes vodrzien en de con ducteurs verkochten de passagiers de on langs aangekondigde oranje-vijfritten- kaarten, waarvan 20 c^nt ten goede zal komen aan de tuberculosebestrijding Den Haag heeft zich in feesttooi gesto ken om de geboorte van de nieuwe oranjetelg te vieren en thans, omstreeks negen uur, beginnen de Hagenaars on danks de koude^ al naar de binnenstad te trekken, terwijl bij de thuisblijvers de radio niet wordt afgezet Den Haag wacht met spanning op de namen, die het jonggeboren prinsesje zal ontvangen Hoe Marine en Landmacht de b'ijde gebeurtenis vieren 's-Gravenhage, 18 Febr. Alle schepen van de Koninklijke Marine, voor zover zij in de vaart zijn, hebben d—"- ka nonvuur saluut gebracht aan de Ko ninklijke jonggeborene. Tot zonsonder gang wordt van alle oorlogsbodems van top gevlagd. Voor zover de dienst dit toelaat, krijgt bet personeel van de marine vrijaf. Aan „alle hens voor de boeg" wordt tot officiële bekend king van de ge boorte door de commandanten een dagorder van den minister van marine voorgelezen De commandanten der marine spreken daarna de manschap pen toé Behalve door het afvuren van saluut schoten door drie sectiën negen veld van vier vuurmonden elk te Baarn. Amsterdam en 's Gravenhage geeft de landmacht ook nog on andere manieren van haar feestvreugde blijk. De mu ziekcorpsen die in de garnizoenen aanwezi" zijn, maken muzikale wande- tinnen. Dé soldaten krijgen zoveel mo- nelitk vrijaf, maar eerst moeten van alle kazernes de vlaegen wapperen Ook morgen zullen dezo gebouwen zoals trouwens alle openbare gebou wen vlaneen Zoals vanzelf spreek' beeft, de minister van oorlog in een dagorder de geboorte officieel aan de manschappen bekend gemaakt De feestviering in Baarn begon reeds betrekkelijk vroeg vanmorgen. Om acht uur arriveerde een equippe motorqders van de Meppelse motor club „De Knalpïepc". die een album met felicitaties van de diverse oranje! comifé's in Meppe] en omgeving aan het Paleis kwamen aanbieden Zq waren vanmorgen om 5 uur uit Mep- pel vertrokken en hadden een zware tocht gehad Kort daarna verzamel den de Baarnse en Soesfer herauten zich en werden op 'de beide gemeen tehuizen nlechtig do oorkonden voor gelezen Daarna startten zij voor een tef-hf dcor d#» gemeenten, welke om t9 uur *>^xitr»dj<rd we**d b?i het pelejp Soest^ük T>e herauten werden hier door ZKH Prins Bern^a~d onlanger» Eveneens arriveerde een tweetal autobussen met mijnwerkers uit de münstreek. die ook hun opwaching ten pa'el'"» kwamen maken Baarn is Inmiddels overal met vlaggen versierd en men ziet tallozen in de straten met g-ote oranje strikken Een Amsterdamse medewerker schrijft ons: Vanmorgen reisde ik naar Alkmaar. Om 7 uur had ik het kanongebulder gehoord. Een-en-vijf tig schoten! En in de radio weerklonken zij. Amsterdam was nauwe' lijks ontwaakt, maar toch wapperden de vlaggen reeds aan menige gevel, ons prachtige rood wit-blauw met de wimpel van Oranje. De stad maakte nog een verlaten in druk. Men wist, bij het ontwaken, dat het een feestdag zou zijn en slechts wei nigen behoefden zich naar het werk te spoeden. Ook. .het perron van het Cen traal Station was niet vol en in de tre.n had ik een coupé alleen. Geen handels reizigers, geen scholieren. En zo, alleen in mij» compartiment, keek ik uit over het mooie, vlakke, Hollandse land, de dichtbebouwde Zaanstreek, de dorpen, iets noordelijker, die weggedokeh liggen In de sneeuw, de sneeuw die in de och tendzon flonkerde en schitterde, de sneeuw die ons al veel te lang met een kil kleed bedekt houdt en ons het leven zwaar en angstig maakt. Maar toen zag ik de vlaggen, vlaggen overal, vlaggen in de sneeuw, vlaggen die, door de straffe oostelijke wind ge strekt, hurv prachtige kleuren, het zo ge liefde rood wit-blauw, uitspreidden over het zonnige, blanke land En mijn hart werd warm en dankbaar gestemd. Vlaggen wapperden met, als achter grond, onze nijvere dorpen, waar hét vredeswerk weer wordt verricht als voor heen; vlaggen wapperden en strekten zich triomfantelijk uit over de puinhopen die 'de Duitse bezetter achterliet; vlaggen blonken en glansden boven de weiden waar straks ons kostelijk vee weer gra zen zal. Vlaggen vierden het feest van Oranje, om uiting te geven aan de vreug de die gevoeld wordt in ieder Noord hollands hart. Onze vierde prinses werd geboren, en zij werd geboren op vrije, Hollandse grond. Twee kinderen gewond Twee Schager jongens, Allaart en Jan Noorman, vonden, terwijl zij bij een in afbraak zijnde bunker speel den, een dynamietpatroon, welke zb mee naar huis namen om er mee aan het spelen te slaan. Hierbij ig dt patroon met een hevige knal tot ont ploffing gekomen mét het gevolg dat de 14-Jarige Allart Noorman deer lijk gewond werd aan gezicht eu buik, terwijl zijn 8-jarig broertje ernstig verwond weid aan de hand. Na de eerste medische hulp zijo beide knapen per ziekenauto naar het ziekenhuis te Alkmaar overge bracht Houdt U rekening met de volgende vU' wenken? Bij ijzel en sneeuwval paarden en andere met ijzer beslagen trek dieren op s.chprp zetten; Gladde hellingen en wegstukken met zand of as bestrooien ter voor koming van uitglijden en vallen; Bij sneeuwval en strenge koude aan de vogels denken. Bij vriezend weer verstrekke men bij het voederen lauw water. Het bakje niet te groot nemen, anders gaan de vogels baden en bevriezen; Bij strenge koude het vee en huisdieren (waakhonden!) zoveel moge lijk op stal zetten of binnenshuis houden; Indien er dieren zijn, die uiteraard buiten blijven, zorgen voor be schutting en bijvoeder. N. V. D. B. In Apeldoorn zou een vereniging een toneelstukje opvoeren, waarin ook 'n levend varken een rol had. Zij leende hiertoe van een boer een varken en nam het mee in de autobus, waarmee de weg naar het vergaderlokaal werd afgelegd. Het gezelschap liet 't varken in de bus achter, om het te kunnen op halen als het desbetreffende be drijf aan de orde kwam. Het varken hield blijkbaar niet van comedie, want toen het zijn beurt van optreden was, bleek het uit de autobus verdwenen te zijn. Niet spoorloos evenwel, want zijn pootafdrukken waren een eind- weegs in de sneeuw te volgen. Ondanks hef vlijtige zoeken, der leden werd het dier niet achter haald. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig tot Dinsdagavond. AANHOUDENDE VORST Matige, tijdelijk krachtige Oos telijke wind, in den namiddag ma tige, tot lichte vorst. Enkele over- drijv. wolkendek en geen sneeuw. GROTE CLANDESTIENE SLACHTERIJ ONTDEKT Door ambtenaren van de CCD werd ten huize van den landbouwer Hendrik Griffioen te Eemnes een grote clandes tiene slachterij ontdekt. Een nog niet geslachte vette koe, alsmede resten "an een geslacht 'dier, weegwerktuigen en slagersgereedschappen werden in beslag genomen. Een Engels Witboek over de defen sie geeft aan, dat er verschillende be zuinigingen kunnen worden bereikt Toch kost de Britse defensie nog onge veer 9 milliard gulden. Door de vorst is op zijn minst 75 pet. van de Belgische tarwe-uitzaal vernietigd. Men haast zich zaaigoed voor zomertarwe e d. te krijgen. De olie-pijpleiding van de Arabisch-Amerikaanse Oliemaat- s'happij (die misschien in. Port Saïd zal eindigen), wordt 1800 km, lang en zal rond 80 millioen dollar kosten. Het hulpvliegkampschip „Karei Doorman" zou vanmorgen 9 uur voor de sluizen van IJmuiden arriveren en vandaar opstomen naar Amsterdam. Giste ren is een K.L.M.-vliegtuig naar Ko penhagen vertrokken om gedurende de vorstperiode in Denemarken transport diensten te ondernemen. In het listrict Pittsburg in de V.S. zijn. zestien taalfabrieken gesloten, daar het bron- gas voor huishoudelijke doeleinden zal vorden gebruikt. Naar schatting worden lierdoor 10.000 arbeiders werkloos. leden viert de bekende actrice en re gisseuse van hef Residentietoneel, Bets Ranücci Beekman, haar zeventigste ver- aai dag. Het vierde huwelijk van Miss Barbara Hutton, die 7 millioen pond sterling van worth heeft geërfd, en de rijkste /iouw ter wereld wordt genoemd, is litgesteld omdat de officiële toestem- ning tot echtscheiding nog niet uit Parijs is ontvangen. Barbara Hutton s-heidde In 1934 van prins Mdivani, con van een Russisch generaal, en luwde den Deensen graaf Haugwitz Re- 'entlow, Nadat dit huwelijk in 1941 was ontbonden, trouwde zij in 1942 met den ilmspeler Cary Grant. Miss Hutton is hans verloofd met den 33-jarjgen prins gor Trubetskoi, met wien ze haar win- tervacar.tie te Sankt Moritz heeft door gebracht. Prins Trubetskoi is van Rus- ische afkomst, maar in Frankrijk ge- Doren. Zoals gister reeds bericht, was het personeel der Noord-Zuidhollandse Tramweg Maatschappij, geassisteerd door 200 militairen, erin geslaagd, een :root gedeelte van het baanvak Am- terdamMonnikendam opnieuw sneeuw vrij te maken. Gisteren in de loop van de ochtend, is de gehele lijn van haar witte vacht ontdaan, zodat 's middags opnieuw het bekende trammetje de ver binding tussen Monnikendam en Am sterdam-Noord zou gaan onderhouden. Intussen worden de werkzaamheden 'oor het ruimen van de spoorbaan MonnikendamEdam voortgezet. De sneeuwversperringen hebben hier op vele punten een zeer grote omvang, zo dat vooralsnog weinig kans bestaat, dat cok deze verbinding weer tot stand zal komen. Hetzelfde geldt voor de lijn Amsterdam—Purmerend, waaraan eerst met het sneeuwruimen begonnen zal worden nadat Monnikendam—Edam ge reden wordt. Ontwapening, die tot wereldvredfe leiden moet, die met dien vrede sa menvalt en zonder welke geen vrede kan bestaan, is de droom van ieder weldenkend mensch. „Nooit meer oorlog!" Chamberlain heeft het Engelsche volk, tenminste de llchtgeloovigen onder zjjn landge- nooten, met die woorden begoocheld, toen hij in September 1938 uit het vliegtuig stapte, dat hem thuisbracht van de conferentie te Mtlnchen en toen hfl daarbij met de op schrift ge stelde overeenkomst zwaaide, welke met Hitler was aangegaan. Aan deze zijfie van de Noordzee wist men wel beter en maakte zich geen illusies.' De overeenkomst bleek weldra niet méér te zijn dan „een vodje papier", zooals zooveel dat uit Duitsche han den kwam. In Amerika heeft de Veiligheids raad van de U.N.O. hard gewerkt aan de voorbereiding van de ontwapening. In theorie een eenvoudig probleem, wanneer men in aanmerking neemt, dat geen volk ter wereld een nieuwen oorlog wenscht. In werkelijkheid ech ter een vraagstuk, dat vrijwel onop losbaar is zoolang onderling wantrou wen blijft bestaan. Begin December waren de bespre kingen in den Veiligheidsraad zoo ver gevorderd, dat optimistische politici zich illusies maakten. Zij namen er tenminste den schijn van aan. Maar, schreven wij toen: op een spoedig» overeenstemming van de wapc-ibe- perking zal men bezwaarlijk kunnen rekenen. Want er was nog geen spoor van kans, dat het wantrouwen tus schen Oost en West, tusschen Rus land en Amerika, spoedig overwonnen zou zijn. Een voorste], van Amerikaanschs zjjde hij .den Veiligheidsraad inge diend ten einde tot een compromis te geraken, doch waarbij de taak van de atoom-commissie streng gescheiden gehouden werd van die der ontwape ningscommissie, vond bij de Russen geen gunstige ontvangst. Het blijkt steeds duidelijker, dat de atoom-split sing ook een splitsing in het politiek vertrouwen der naties veroorzaakt heeft en dat deze moeilijk ongedaan kan worden gemaakt. Zoolang het atoombom-gevaar dreigend bltjft, voelt Rusland zich begrijpelijkerwijze geens zins tot ontwapening gezind, terwijl Amerika het stratigisch voordeel, door het bezit van het atoom-geheim verkregen, niet goedschiks prijsgeven kan en inmenging van de ontwape- nings-commissie in de werkzaamheid der atoom-commissie van de hand wijst. De besprekingen te New York wor den bovendien belemmerd door een zekere nerveuze spanning, naar aan leiding van geruchten over het uit lekken van atoom-geheimen, van welke de Russen zich thans meester zouden hebben gemaakt en over spion- nage der Russische gedelegeerden. Ge ruchten, die niet zeer geschikt t^jn ter bevordering van bezonnen beraad. Intusschen heeft Byrnes' opvolger, minister Marshall, het werk der ont wapeningscommissie Illusoir gemaakt, door zjjn positieve verklaring van T dezer, dat aan ontwapening niet kan worden gedacht voor en aleer omtrent de vredesverdragen met Duitschland en Japan overeenstemming is bereikt. Voorloopig blijven leger en vloot met Inbegrip van de atoombom onontbeerlijk voor het ondersteunen van Amerika's buitenlandsche poli tiek. Het is door deze verklaring duide lijk geworden, dat het werk der Ont wapeningscommissie een voorberei dende arbeid, berekend op langen ter mijn, blijven moet en dat van een verlichting der militaire lasten, waar naar ieder volk snakt, althans In den eersten tijd geen sprake zal kunnen zijn. TT. WEDEROM EEN ZIEKE PER VLIEGTUIG VAN URK GEHAALD. Gistermiddag om vier uur streek voor de tweede keer in twee dagen een vliegtuig vaa de luchtstrijdkrachten op het weiland neer om een ernstige zieke op te halen. Ondanks de bergen sneeuw langs de wegen naar het tot vliegveld ingerichte weiland, .waren honderden 'Urkers bij de start aanwezig. Het be stuur van de vereniging „Urk Vooruit" heeft besloten om geheel U:'.: in het geweer te roepen om in den vervolge ieder isolement van het eiland te voor komen. X VULCANISEERINRICHTING TE LEIDEN UITGEBRAND Gistermidag omstreeks 4 uur brak. vermoedelijk door het ontploffen van een bus benzol, brand uti In het pak huis van de eerste Leidse vulcaniceer inrichting in de St. Aagtenstraat t® Leiden. De vis in de binnenwateren maakt met de langdurige vorst 'n slechte tjjd door. Op vele plaatsen wordt het wa ter In sloten en vaarten 's winters zo laag mogelijk gehouden, daar dit gewenst is voor de landerijen. In tuinbouwstreken, waar men moet varen, is dit enigszins anders. Zo komt het dan, dat thans de wate ren niet zelden tot de bodem toe bevroren zjjn, waarbij de visstand vanzelfsprekend ten dode is opge schreven. In poldets met meer water en we denken daarbij ook aan de ring vaarten is de toestand natuurlijk gunstiger, daar hier nog steeds een min of meer grote hoeveelheid water onder de ijslaag ligt, waarin de vis kan blijven leven. Hier is meestentijds voldoende stroming, terwijl barsten in het ijs en de walkanten nog wel verse lucht doorlaten. Dit wordt ech ter geheel anders, als een dikke sneeuwlaag het ijs graat bedekken zoals Vrijdag j.l. is geschied waar mede de barsten en scheuren gevuld worden en op geen enkele wijze licht en lucht meer toegang hebben tot het water onder het ijs. Van bevoegde zijde vernamen we dan ook, dat indien thans niet spoedig een snelle dool intreedt, de zoetwatervisstand grotendeels ten dode zal staan opgeschreven. Wat dit te betekenen heeft vooi" onze binnenvissers laat zich begrij pen. Maar ook dinken we aan de aanverwante bedrijven, zoals de vis tuigfabrikanten en -handelaren, vis handelaren etc. In Januari 1940 vond onder de zelfde omstandigheden een vissterfte op zeer grote schaal plaats, zodat gevoegelijk van een genadeslag aan de zoetwatervisstand gesproken kon worden. Alle moeite en kosten tever geefs Als men bedenkt, dat een herstel van de zoetwatermisstand, d.w.z. tot de vis volgroeid is om voor con sumptie verkocht te worden, onge veer een vijftal jaren in beslag neemt bij open winters vindt 'n sneller groeiproces plaats dan kan men constateren, dat de vis stand nu weer zo ongeveer op het normale peil was gekomen. Polder besturen en vissers hebben niet zel den belangrijke bedragen gevo teerd om tot dit doel te geraken. Straks zal blijken, dat al deze moeite en kosten tevergeefs zijn geweest, wat vooral te constateren zal zijn bij de bemalingsinsallaties, zodra die bij dooi in werking kun nen worden gesteld en de dode vis bij duizendtallen naar zich toe zul len voeren. t Voor de zoetwatervisserij was de financiële toestand vóór 1940 verre van rooskleurig, waarin later, boven staande feiten in aanmerking geno men, begrijpelijk weinig verandering is gekomen. Het ziet er dan ook, met deze jongste ontwikkeling naar uit, dat de polderbesturen billijkheidshalve aanmerkelijke reductie op de vis- pachtbesommingen zullen moeten verlenen, in niet weinig gevallen zelfs algehele kwijtschelding voor meerde re jaren. Om de draagwijdte van deze ramp meer relief te geven, vermelden we ten slotte, dat in ons land pl.m. 3000 mensen hun brood in de zoetwater- visserij verdienen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2