Stad en Omgeving. ZEVENTIEN HONDERD KINDEREN VIERDEN FEEST Ex-burgemeester van Warmenhuizen zegt niet veel «w CHANTAGE „Drie kleine kleutertjes, die woonden in Soest dijk" Gelukkige babies! Burgerlijke Stand Veelbelovende jeugd. Voor hei iribunaalhekje Dat was niet eerlijk! Grafl De Rijp. Hensbroek T r ibunaal-uitspraken SPORT In Memoriam Dirk Klom Marktberichten „Drie kleine kleutertjes, die woonden op Soestdyk", zo zongen de kinderen >'t de laagste vier klassen van de Openbare scholen gisteren in het Wapen van leemskerk. Honderden kinderen hebben daar een paar onvergetelijke uren be- eefd, op de feesten, waarmee ook zij de blijde gebeurtenis in ons Prinselijk ;ezln vierden. Afgaande op de blijken van medeleven in de zaal, op de ent- ïousiste uitlatingen na afloop, hebben de kinderen volop genoten en zullen ook ij nog lang blijven praten over deze 18e Februari. De kleintjes Het begon 's morgens om negen uui al, toen de zaal bevolkt werd door de jeugd uit de eerste en tweede klassen, om naar de film te komen kijken, en sprakeloos van bewonde ring of uitgelaten van vreugde mee te leven met de verblufffende pres taties van den goochelaar, Mr. Arts. Mr. Arts had voor deze gelegenheid een serie goochelkunsten ontworpen, speciaal bedoeld voro deze kinderen en dan ook héél bevattelijk samenge steld Geen wonder dan ook, dat de op gewonden standjes van kinderen een kostelijke morgen hadden. Van de koude zouden ze overigens geen last hebben, want de heer Witte had voor en heerlijk verwarmde zaal gezorgd De 3e en 4e klassen Om half elf waren de 3e en 4e klas sen aan de beurt, die hetzelfde pro gramma te bewonderen kregen, met niet minder enthousiasme begroet dan de eerste keer. Burgemeester Koelma, die met zijn echtgenote van zijn belangstelling blijk gaf, heeft de kinderen toegesproken en onder uit bundige vreugde van de honderden jongens en meisjes de naam van ons nieuwe Prinsesje bekend gemaakt Toen de kinderen later thuis kwa men, konden zij zodoende de ouders verrassen, die nog niets konden weten Een bijzonder aardig programma, ount van de twee feesten was de sa menspraak tussen mej. Lutterot en den heer Pot, waarbij de zaal als het •vare een gezongen refrein tot antwoord 'af, met de woorden: „Drie kleine kleutertjes, die woonden op Soetdijk laar een en ander volkomen onvoor bereid gebeurde, voor de kinderen althans, mag van een extra groot icces gesproken worden De middag En toen brak de middag aan, en waren de hoogste klassen (5 t/m 8) aan de beurt. Deze, wat grotere kinderen zouden van een ander pro gramma kunnen genieten. Nadat de heer Mol, hoofd ener chool, met een korte toespraak de middag had geopend, en o a. had ge zegd, dat dit feest een dubbel feest was, omdat in 1943 de geboorte van Prinses Margriet, door de bezetting niet gevierd kon worden, zeide hij, een voorstel te willen doen. Wie daar tegen was moest de zaal maar verlaten. Maar toen het Plan eenmaal openbaar werd waren de toejuichingen niet van de lucht Er werd n.I. ©en telegram naar Soestdijk gestuurg van de volgende inhoud: „Leerlingen van de Openbare Scho len te Alkmaar, feestvierend bijeen, bieden Uwe Koninklijke Hoogheden hun hartelijke gelukwensen akn met de geboorte van het lieve Prinsesje Marijke. Burgemeester Koelma, die ook 's mid dags even was komen kijken, heeft ook deze kinderen toegesproken, waarna gezamenlijk het Wilhelmus gezongen werd En toen kwam het hoogtepunt voor deze groep kinderen, het toneelstuk: „Prinses Désiree lacht niet mee", dat Leonard Roggeveen Bchreef met een onfeilbaar insli"m voor wat kinderen graag zien en .ren Het was niet de eerste maal, dat de Alkmaarse Onderwijzers-Toneelvereni ging dit stuk voor het voetlicht bracht Reeds met St. Nicolaas werd het ge speeld, en onlangs nog in Purmerend. terwijl volgende week nog twee opvoe ringen in Medemblik en één in Heiloo volgen, alle op schoolfeesten, ter ge legenheid van de blijde gebeurtenis. En het mag gezegd worden, de heer Oudes, die de regie voert, heeft zijn troep vast in de hand. Er werd met overgave en overtuiging gespeeld, en vrouw Notekraker" moest overne- zelfs het feit, dat Mevr. Venema vol komen onvoorbereid de rol van „Me- men van Mevrouw Mol, is niemand opgevallen. De sprookjes-achtige sfeer, de fraaie décors (vooral dat in het. derde bedrijf was aardig) en de kleurige costuums, lieten niet na, indruk op de zaal te maken Open monden, saamgaknepen Hedenavond: Gulden Vlies, 8 uur. Haarl, Orkest Ver met Renate Zwaardemaker. Cinema-Americain: 7 uur en 9.30 uur, Première „Land zonder leven", georg. door D. A. W. Muziektuin, 7,30 uur. Filmav. ARJG. handen, en uitroepen uit het „publiek" van „Pak 'ein nou" of „Nee, nee!" wa ren evenzoveel bewijzen van hoe er werd meegeleefd met de avonturen van Koning Gouzago, met zijn gezin en ministers, van Kriebeltje en Adri- aantje en niet te vergeten van den bo zen tovenaar met de geografische in slag. Zijn toverspreuken waren o.a „Elbroes, Kaspic, Arabat" en „Vardar, Stroema, Amaritza" En toen aan het slot van het stuk vier gelukkige paren op de planken vereend stonden, kende de vreugde geen grenzen meer. Behalve den burgemeester en Me vrouw Koelma merkten \vij ook nog op den Inspecteur van het Lager On derwijs. don heer Dun, die na afloop alle medewerkenden aan deze dag hartelijk dank zegde voor hun geza menlijk doen slagen van deze feest dag, de eigen feestdag van de Open bare scholen Vermelden wij nog dat tussen de be drijven de heer J Lammes de kinderen vaderlandse liedjes liet zingen, zod- de zaal ervan daverde, en dat alle kin deren met een, door de firma Ringers geleverde, tractatie naar huis gingen. En al moesten dan een paar meisjes tijdelijk in de hoek gezet worden, de kinderen hebben volop genoten, en de 18e Februari 1947 zal hun nog lang in het geheugen blijven liggen Het drie werf „Hoera!" voor Prinses Marijke, dat aan het eind van de middag door de zaal daverde, kwam dan ook recht uit het hart van de vele honderden kinderen, die op een intense wijze een heerlijke dag hebben beleefd Ook in onze stad hebben verschillende nieuwe wereldburgers het geluk ge had, op dezelfde dag als prinses Ma- ryke het levenslicht te aanschouwen. Het zijn Anneke Piersma, dochter v. A Piersma en E. Kat en Adriana A. C. Kroon, dochter van, A. Kroon en A, Duii'meyer, Gerardus L. Besseling, zoon, van S. J. Besseling en Besseling—Pee- reb„om, Pieter H. Krab zoon van H. Krab en H. de Boer. De Nutsspaarbank hier ter stede stelt voor de babies, die in Alkmaar en een aantal plaatsen in de omge ving, die op dezelfde dag als de Oran jetelg zijn geboren, een spaarbank boekje beschikbaar met een inleg van tien gulden. De bedoeling is, dat dit geld niet vóór de 12-jarige leef tijd kan worden teruggenomen. In de desbetreffende boekjes wordt een kleine oorkonde geplakt waarin tot uiting komt, dat het geschenk ge geven is er gelegenheid van de ge boorte van Prinses Marijke. Onze felicitaties aan de gelukkige ouders! GEBOREN: Adrianus J., zoon van Hendrik A. Punt en IJ. M. Huiberts. Maria C E., dochter van Jacobus A. Smit en H. M. Selij. Sietze H. A., zoon, van Rudolphus J. J. Scheltinga en H Hoekstra. Jacob, zoon van Louris Sr.ijder en A. Smit. Catharina M dochter van Petrus T. Hofman en M P. van Diepen. Anneke, dochter van Abraham Piersma en E. Kat (geboren op 18 Febr.) Adriana A. C„ dochter van Anen Kroon en A. Duinmeijer (geboren op 18 Febr.) GEHUWD: Arie Sikkes en Paulina Jaspers. Johannes F. de Ruijter en Alida Pronk. Engel Visser en Cor nelia Reek. Antonie D, G. Nagtegaal en Alida J. van Ginkel, Vier jongens, in leeftijden om en na bij de tien jaar bleken de daders te zijn var de plundering van twee motorjach ten die in het Afgesneden Kanaai-'ak Pggen bij de Roei- en Zeilvereniging. De kinderpolitie heeft de zaak in han den. Woensdag jl. was zeker geen gemakkelijke dag voor voorzitter en heten leden van het Alkmaarsetribunaal. Twee van de zes t© behandelen gevallen leken zeer ingewikkeld en onoverzichtelijk. Tegenstrijdige verklaringen waren niet van de Iueht. Daar was dan eerst de zaak tegen der N S B-burgemeester van Warmenhuizen. Chr. H. Roos, die in Maart 1944 deze functie had aanvaard, toen de toenmalige burgemeester, de heer Nolet, moest on derduiken, daar hij niat aan Duitse maatregelen gevolg wilde geven. Roos. die van eind 1940 tot Dolle Dinsdag ild is geweest van de NSB, met Vova heeft gecolporteerd en lid van de „bereden W A 1 o" is geweest, vervulde vóór zijn bur gemeesterschap de functie van directeur van de distributiedienst te Hoorn. Zeer kort na de aanvaarding van zijn burgemeesters-functie verdween een deel van het gemeente- archief e.d tegelijk met twee ambtenaren van de secretarie Vol gens een verklaring van getuige B. was Roos degene die tot huiszoeking in het ouderlijk huis van deze twee ambtenaren wilde overgaan. Het gevolg is geweest, dat de respec tievelijke vaders geruime tijd in het kamp Vught zijn gevangen gehouden. DISTRIBUTIE KRING ALKMAAR. Uitreiking schoenenbonnen. Personen, wier Tweede Distributie- stamkaartnummer eindigt op een der cijfers 3, 9 of 0 en die bij de eer ste cijferaanwijzingen niet in aanmer king zijn gekomen voor een schoe nenbon, komen, onder overlegging van stamkaart en inlegvel in aan merking voor een schoenenbon naar keuze. Kinderen, die in het bezit zijn van sen inlegvel GC, GD of GE en ge- ooren zijn in 1932 of later en die in le maand Februari jarig zijn, komen eveneens in aanmerking voor een schoenenbon (doch niet naar keuze). Kinderen van 010 maanden ont vangen bij cijferaanwijzing geen ■choenenbon, dooh zij komen wel in lanmerktng hiervoor wanneer de eeftijd van 10 maanden is bereikt; •en verjaardagsbon wordt echter dan 'iet verstrekt. De uitreiking zal plaats vinden vol- ;ens onderstaand schema: Te Allernaar (kantoor Oudegracht) /oor hen wier geslachtsnaam begint .net letter: A en B op Maandag 24 Febr. 1947; C, D en E op Dinsdag 25 Febr. 1947; F en G op Woensdag 26 ^ebr. 1947; H, en J op Donderdag 27 Febr. 1947; K en L op Vrijdag 28 Febr. 1947; M, N en O op Maandag 3 .taart 1947; P. Q en R op Dinsdag 4 Taart 1947; S en T op Woensdag 5 .Maart 1947; U en V op Donderdag Maart 1947; W, X, IJ en Z op Vrij- lag 7 Maart 1947. Te Heiloo (distributiekantoor, Wil- ibrordusweg): A t.m. C op Maandag 24 Febr. 1947; D t.m. G op Woens- lag 26 Febr. 1947; H t.m. L op Vry- iag 28 Febr. 1947; M t.m. P op laandag 3 Maart 1947; Q t.m. T op '/oensdag 5 Maart 1947; U 't.m. Z ,p Vrijdag 7 Maart 1947. Te Bergen (distributiekantoor)A .m. C op Dinsdag 25 Febr. 1947; D ..m. G op Donderdag 27 Febr. 1947; d t.m. L op Vrijdag 28 Febr. 1947; M Lm. P op Dinsdag 4 Maart 1947; Q t.m. T op Donderdag 6 Maart 1947; U t.m. Z op Vrijdag 7 Maart 1947. Voor de gemeenten Egmond aan Zee, Egmond-Binnen, SchoorI, Koe dijk, St. Pancras, Oudorp, Oterleek, Stomaetoren, Ursem, Schermerhorn en Akersloot op de bekende zitdagen in het tijdvak 24 Febr. t.m. 7 Maart 1947. Aanvragen voor rijwielbanden, In het tijdvak van 24 tot en met 28 Februari aanstaande kunnen aanvragen worden ingediend ter verkrijging van een toewijzing voor rijwielbanden. In verband met de nieuwe regeling, waarbij de afstand huis-werk minstens 3 km moet zijn of da afstand welke men per dag aflegt minstens 12 km moet bedragen, kunren ook zij, wier aanvragen reeds eerder werden afgewe zen, omdat zij toen niet aan de norm voldeden, opnieuw een aanvrage indie nen. Allen, die een aanvrage hebben inge diend vóór 1 Januari 1947 kunnen deze aanvrage als vervallen beschouwen en dienen opnieuw aan te vragen. Alleen formulieren welke onder over legging van de tweede distributiestam kaart bij den distributiedienst worden ingeleverd, zullen in behandeling wor den genomen. Per post gezonden for mulieren worden zonder meer terzijde gelegd. Correspondentie wordt over rij wielbanden niet gevoerd, terwijl men evenmin op het spreekuur van den di recteur hiernaar kan informeren. Formulieren afha'en en Indienen voor A'kmaar, kantoor Oudegracht (loket Voorlichting) en voor de buitengemeen ten op de bekende zitdagen. ,,'n Klein meespelertje" Ten nade'.e van zijn patroon heeft een bediende van een meubelzaak hier ter stede kans gezien, in verloop van tijd een grote hoeveelheid meubelstuk ken a's theekasten, stoelen, enz., te ontvreemden. Thans is zijn oneerlijkheid echter aan het licht gekomen en dief en heler zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. FELICITATIERE BISTERS TER TEKENING. Op het stadhuis liggen Vrijdag van lt tot. 12,50 en van 1.50 tot 4 uur feli- citatieregisters voor het Prinselijk paar voor iedere belangstellende ter teke ning. Mer wordt daarbij in de gelegenheid gesteld desgewenst, maar niet ver plicht een gave te offeren ton bate van de Stichting 1940—1945. BENOEMD Tot medewerker in de afdeling Ge meente Administratie van de uitgeve rij N Samson N.V. te Alphen aan de Rijn is benoemd onze gemeente-secreta ris en -ontvarger. de heer J C Duin. BEROEP AANGENOMEN Ds Loysen heeft het beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente te Angeren (Over Betuwe) aanvaard en zal dus zijn standplaats ruilen van het polderland voor het mooie Betuwe-landschap. „BUSKRUIT" Tijdens de Vastenavondfeesten werd door Benedictus XV gespeeld en opge voerd het kluchtige blijspel „Buskruit" in drie bedrijven van Avd Leigt en A Kloos. Er werd vlot gespee'd. Diverse nieuwe spelers beloven veel voor de toekomst; Emmy bv sper'de haast na tuurgetrouw. De regie was goed, décor en grime eveneens. Ger Hop musiceerde best, alleen hopen we. dat Benedictus XV, een club die werkelijk wat pres teren kan. nu eens uitkomt met een stuk van naam en inhoud. „Steeds ho ger" is een wens voor Benedictus XV. De uitvoeringen van het Rijper Klein- toneel vonden wegens omstandigheden geen doorgang. NATIONALE FEESTDAG Op de Nationale Feestdag werden was de qualificatle die mr. Scholtei s morgens te half elf de kinderen in de Wegens dit feit heeft Roos reeds twee maal terecht gestaan voor het BÜzonder Gerechtshof te Amsterdam, doch wegens gebrek aan bewijs werd hij hier vrij gesproken. Dit was de reden waarom ook het Alk maarse tribunaal aan dit punt niet veel aandacht wenste te schenken. Wat betreft het hem tevens ten. laste gelegde feit, als zou Roos burgers hebben gevorderd voor het verrichten van Wehr„ machtswerkzaamheden, weerlegde R. dit heel diplomatiek door zichzelf als stoot- biok tussen Duitsers en Nederlanders voor te stellen. Roos was zeer karig en traag in zijn verweer, en wellicht was dat de beste houding die door hem kon worden aan genomen. Zijn raadsman, mr Blom uit Amster dam, die voor het Bijzonder Gerechtshof de belangen van zijn cliënt succesvol had behartigd, was ook nu weer aanwezig en bepleitte de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. zeer raadselachtig was, ook nog na deze derde behandeling voor het tribunaal, de zaak tegen Willem R uit Broek op Langendijk. Vier getuigen waren thans gedagvaard ten einde onder ede de door hen afge legde verklaringen te bevestigen. Dit was noodzakelijk gebleken daar be schuldigde bij de vorige behandeling van deze zaak alles systematisch had ont kend. Die beschuldigingen waren onder tussen niet zo heel mis: Pieter P. be weerde dat R. hem had aangespoord dienst te nemen bij de Kriegsmarine Jacob en Cornells G hadden zich be dreigd gevoeld door gezegden als: „Hou je mond maar, want als ik wil, staat er zo een overvalwagen voor de deur." Beschuldigde, die alles had ontkend met de stereotiepe uitdrukking: „d'r is geen fluit van an", loochende ook nu weer de getuigenverklaringen, en zeide, op de desbetreffende vraag van den president dat de getuigen meineed pleegden. Hij verklaarde dat hij dit als wraaK beschouwde, omdat G meende nog een motorfiets van R. te moeten krijgen, als resultaat van een door G. gewonnen weddenschap over het einde van de oorlog. Ook had R. deze mensen wel eens „ge voerd" in politieke twistgesprekken. DU was tenminste de enig logische, en voor zijn cliënt meest voordelige uitlegging die mr Schuurman aan dit raadselachtige geval wist te geven. Enfin, de heren leden van het tribunaal hebben veertien dagen de tijd om het uit te zoeken. ais verdediger zijn cliënt Gerrit J. H. uit Aikmaar, gaf. En ook voor den volgenderi beschuldigde Cerrit v. V. uit St Pancras zou deze uit drukking kunnen worden gebezigd. Bei den slachtoffers van de toenmaals heer sende economische crisis en niet in de gelegenheid zich een behoorlijk bestaan te verschaffen waren deze beide mensen ontvankelijke bodem voor de giftige pro paganda-leuzen van hat nat. socialisme. Beiden waren lid van NSKK geweest er. NSB-er. Bij het NSKK waren zij ech ter „bijvaarder" geweest, hetgeen in fat soenlijk Nederlands zoveel, wil zeggen als ,.hulp chauffeur". Gerrit v. V., die echter na twee jaar dienst naar zijn vrouw verlangde was .n April 1943 teruggekomen en had getracht bij een boer werk te krijgen. Daar hem dat niet lukte, ging hij, na een half jaar zoeken maar weer bij de Wach- und SChutzdienst. Mr Schuurman vroeg voor Gerrit v. V de meest mogelijke clementie, evenals mr Scholten dit deed voor zijn cliënt, Gerrit Jan H. uit Alkmaar. In beide gevallen zal het tribunaal over veertien dagen uitspraak doen. KT Woensdag werden bij uitspraak van de Eerste Kamer van het Alkmaarse Tribu naai veroordeeld: Jan de B. te Alkmaar tot internering voor de tijd van 1 jaar en 10 maanden, dus eindigend op 9 Maart a.s., benevens ontzetting uit ambts- en kiesrechten. Corn. J. H. te Alkmaar, tot internering voor de tijd van 2 jaren, dus tot 8 Mei 1947, benevens ontzetting uit ambts en kiesrechten. Jan G. te SchoorI tot internering voor de tijd reeds in detentie doorgebracht, benevens ontzetting uit ambts- en kies rechten. Arie van W. te Alkmaar internering voor de tijd van drie jaren, dus tot 7 Mei 1948 (onoff. uitspraak). Nic. Kr. te Alkmaar: nader onderzoek zoek met getuigenverhoor gelast. Hendrik v. D. te Alkmaar: bij her nieuwde uitspraak ontzet uit het recht een functie uit te oefenen in het was serijbedrijf. FILMVOORSTELLING D. A. W. De vertoning van de film „Land zonder lever*", die hedenavond in de Cirftma-Amsricain zullen p1aats vinden op initiatief van de Alkm. zwemvereni ging D. A. W., beginnen om 7 uur en 9.30 uur Het bestuur wil nl. trachten de D. A. W -leden, die voor de Bonds- training voor de Europ. kampioenscchap pen en de Olymp Spelen zijn uitgeno digd, nl. Ad Boxem, A. v. d. Griendt en André Slikker, zo veel mogelijk steunen. HET CONCERT VAN DE H. O. V. Wij maken onze ezers erop attent, dat het concert van de Haarlemse Or kest Vereniging hedenavond in het Gulden Vlies beslist doorgang vindt» De zaal is verwarmd. openbare lagere school ontvangen en ge tracteerd. 's Middags was er bal in café Kossen; 's avonds gecostumeerd bal, waarvoor grote animo bestond. Biljarten. OM HET KAMPIOENSCHAP DER A-AFDELING De clubs, die In A-I en A-II in de Alkm. biljartcompetitie aan de 'cop stonden, hadden reeds tweemaal tegen elkaar gespeeld en de stand was 66. Gisteravond had de derde ontmoeting plaats, die in feestelijke stemming in „De Nachtegaal" plaats vond. Ditmaal bleek Excelsior de sterkste. Zij wist al le 3 partijen te winnen en staat nu met 126 voor. Er moet nog één wedstrijd gespeeld worden zodat de kansen van Excelsior uitstekend staan. De spelers van Onder Ons waren niet zo op dreef als anders. C Honing van Excelsior, die 225 p moest maken tegen Vink 175, was er uitstekend in. Hij maakte de 225 in 28 beurten vol en liet Vink op 111 staan. Watertor, die meermalen met een gem. van 6, 7 of 8 speelt, kon het tegen Moejes (Exc. 375) slechts brengen tot een gem. van 4,08. Moejes speelde con stant en goed en maakte de 375 vol in 25 beurten (gem 15). Watertor had er toen 102 (van de 175). Schouten van Excelsior, die evenals zijn tegenstander de Haas 175 punten moest maken, was er direct goed in. De Haas verdedigde zich echter kranig, maar kon het tenslotte toch niet bol werken. Schouten won verdiend met 175121 in 28 beurten. De wedstrijd werd, gezien de feeste- lijke stemming vanwege de blijde ge beurtenis, op zeer prettige wijze ver- speeld en beëindigd. KLAVERVIER VOORSPELT GELUK! Te Baarn klonken saluutschoten, een prinsesje geboren,Klavervier voorspelt ge luk! Overal de vlaggen uit, vandaag de zorgen 'op zij, 't is feest in Nederland, 't is feest in Schoon. Al vroeg in de morgen zat men in „De Rustende Jager" beschuiten met muisjes 'e knabbelen en 's Namiddags brachten de kinderen van de drie scholen een aubade voor het ge meentehuis, waar zij door burgemeester mr Jochems werden toegesproken. Tegen de avond begaven velen, waar onder de burgemeester en de garnizoens commandant, zich naar het Schoorlse Kerkje, waar ds De Jong sprak over de Innige band tussen Oranje en Nederland 's Avonds organiseerde de Oranje com missie een gecostumeerd bal in „De Rustende Jager". Hier heerste een eent teestelijke stemming. Nauwelijks waren de laatste tonen van het Wilhelmus, dat door allen uit volle borst werd meegezon gen, verklonken of daar noodde het dansorkest „De Zwervers" ten dans ei zweefden de paren door de ruimte. De Jury, bestaande uit de dames Win der—De Graaf, Jansen—Breebaart. Blan- Een vriend van den heer D A Klem schrijft ons: Wanneer ik een motto wilde steller boven dit herinneringsartikel dan zou ik de woorden kiezen, die eenmaal de grote dichter Lessing den Joodsen wijs geer Nathan der Weise in de monc*. legde: „Men streve naar een, van voor oordelen bevrijde liefde!" Want dit deed in hoge mate mijn overleden viiend Dirk Klomp Waarom had iedereen, die hem ken de, genegenheid en eerbied voor hem? Gemakkelijk 's deze vraag te beant woorden. Omdat hij een mensenvriend was bij uitnemendheid en omdat hij be zield was met de heilige wil, om alles wat menselijk was ve begrijpen en.... te vergeven. Klomp, diep doordrongen van de wetenschap, dat alle mensen uit hoofde van hun menselijkheid dwalen en falen moeten, kon ejf zich bezwaar lijk toe brengen om over anderen een vonnissend oordeel uit te spreken. Di^ was het grote, het verwarmende licht, da van zijn bijzondere persoonlijkheid uit straalde. Hij ging tot de mensen en hl- gevoelde zich temidden der mensen a l een mens. Het is in zijn werkzaam leven zijn d< vies geweest: „Behandej anderen, zoal. Uzelf behandeld wilt warden!" Deze wa penspreuk voerde hij niet alleen als een schone zin in zijn blazoen maar hij ge droeg er zich ook naar Zij grote talen ten, zijn werkkracht en niet het mms1 het stralend vermogen van zijn dóór en dóór goede hart heeft hij ten volle gewijc aan zijn naasten in de eerste plaati aan de vrouw, die hem zo tal van Jaren een trouwe en tpegewijde geleidster if geweest door het leven. Eigenbaat was hem vreemd, al eiste hij voor iedereen dus ook voor zichzelf, een menswaard; bestaan. Maar daarnaast was hij een man d:e zijn eigen waarde kende en, mr recht, verlangde, dat hij overeenkomst1 die waarde gerespecteerd werd. Met Dirk Klomp is een strijder voo recht en rechtvaardigheid heengegaan HIJ is nimmer afgeweken van het pa* dat hij zuiver en goed vond. Godsdien st.ig in de kerkelijke zin van het woor was hij niet, maar hij was in zijn dier etc wezen een religieus man, die met ail' wat er in hem was streefde naar ee betere mens, naar een betere wereld En wanneer eenmaal de klokken zuil" luiden boven een mensheid, die zich een duurzaam geluk en een duurzarr vrede hervond, dan zullen ze ook luid** z ij n nagedachtenis en z ij n schone ai beid ter ere. Dirk Klomp had de eenvoud lief. Vei en pralende woorden haatte hij. Weln dan: Klomp was een man van k a r a k ter! Zijn leven was als een grote, wij' uitwaaiende vlam, die alles verteerde wat niet deugde en alles poogde te ve- lichten wat goed en edel was. Wij, zijn vrienden, hebben in de laa' ste maanden die vlam langzaam zien d ven. Het licht is uit, maar de nagla en de warmte zullen nog lang, nog h? lang om ons heen blijven. kenstijn—Hasselo en de heer H. Bred wout, zat intussen te kijken en te ki ken, te wikken en te wegen, tot zij tc de volgende uitspraak kwam: Enkelingen: le prijs: Oranjetelg (uk t Windrich); 2e prijs: Sneeuwkoning (f ,1 windrich); 3e prijs: Tlrolermeisje (Ine ke Pasma); 4e prijs: Spaanse dame (mev: Toussaint). Paren: le prijs: Inlandse vrouwe.' (Ariënne Langeveld en Loekl Visser; 2c prijs; Artisten uit circus Knie (C Waa" en mej N Sevenhuysen); 3e prijs: Picco lc's van de Rustende Jager (A de Leeuw —Boon, Iet Kuiper en Rie Mantel. Nadat nogmaals onze volkshymne war gezongen, zetten de danslustigen onver moeid hun tochten over de dansvloc voort tot LANGEDIJKER GROENTENCENTRAL1 20 Februari. 4000 kg rode kool 17— 19,10; 66500 kg gele kool 13,50; 4300 kg Deense witte kool 8,6010. PURMEREND, 18 Febr. - Aangevoerc". 287 runderen, w.o. 131 vette koeien voor de levering; 117 geldekoe'en 3755,30 25 melkkoeien 475750; 10 pinken voor de levering; 4-stieren voor de levering 305 nuchtere kalveren (levering); 141 vette varkens (levering); 19 biggen 35— 60; 154 schapen 65—130; 123 bokken er geiten 30—150; 19 paarden 400—11100 600 oude kippen en hanen 3,504,2 per kg; 200 hennen 713; 100 jong hanen (witte en rode) 3,75—4; 100 een den 4—5 p st; 200 konijnen 4—14; 36 gar zen 18—20. De handel in vee was goed tot mat! in paarden stug. door J. S FLETCHER 9») „We hebben haar opgesloten, mijnheer. En dat kostte nogal wat moeite. Ze is in de provi siekamer, omdat daar ijveren staven voor het raam zt|n. En ze vocht en zei maar, dat me vrouw haar al die dingen, die ze bij zich had, gegeven had Natuurlijk weten wy niets, mijn heer, we deden alleen wat mevrouw beval „Waar Is mevrouw Mallatborpe?" vroeg Col- lingwood. „Is zij veilig?" „O, heelemaal veilig, mijnheer", antwoordde de man. „Ze ging weer terug naar haar kamer, nadat zij ons die orders gegeven had, heel be daard en rustig." Puydale d'nng zonder complimenten naar vo ren. „Houdt die vrouw vast", zei hy. „En nu, op de eerste plan's, waar is Pratt?" „Mevrouw zei, we zouden hem in het oude gedeelte vinden", zei de knecht hoofdschud dend alsof hfl er niets meer van snapte. „zy zei, dat hij sliep. Mawson had hem verdoofd." Puydale keek naar Byner en keerde zich dan bruusk tot den knecht. „Vooruit, we gaan er heen. Ik zie al licht, mijnheer Eldrick. Die meid heeft Pratt voor ons geknipt. Laten we hopen Voor hij meer kon zeggen en Juist toen de knecht een deur opende, waar de gang van het oudere deel op uit kwam, hoorde men een doffen slag. Nesta liep haastig de trap op naar de kamer van haar moeder en de mannen drongen snel de leege gangen binnen, de knecht en lakeien volgden. Pratt was veel spoediger wakker geworden dan Esther berekend had. Zjj had gedacht, dat hij minstens tot vijf uur zou blijven slapen, maar om vier uur werd hij plo.seling wakker door een felle pijn in zijn hoofd. Eerst kreun'e hij nog wat, half versuft, vóórdat het tot hem oogleden en het eerste wat hij zag, was de leege flesch sherry Daarna viel zijn oog op een paar losse papleren, die Esther als waardeloos weg geworpen had. Dan, als een bliksemstraal, drong alles tot hem door. Hij sprong bevend op en het zweet brak hem uit. Hij voelde in zijn zakken, keerde ze binnenste buiten, rukte zijn jas uit en door zocht ze nog eens. Dan greep hij de papieren op. Het waren een paar losse aanteekeningen en onbelangrijke brieven. Hij stampte erop met de voeten en begon eerst te razen, daarna te snikken en te kermen. De schok had hem ont nuchterd en hij wist wat er gebeurd was. Het kermend gesnik was niet zoozeer van wanhoop maar meer van woede en razernij. Als de vrouw, die hem bedot had, in de kamer was geweest, zou hij haar in stukken gereten hebben uit wraak. Maarhij was alleen. Als een wild beest liep hij de kamer op en neer, totdat hy doe. drong, waar hij was en wat er gebeurd was. eindelijk wat bedaarder naar een middel tot ont- De pijn crmm 'erde tot een dof gehamer en napping uitzag. hy voelde zich ellendig. Hy opende de pijnlijke De deur was van zwaar eikenhout, niets min der dan een koevoet kon hem daar helpen. Dan keerde hö zich naar een erker. Het raam was zeker tien meter boven den beganen grond, maar er groeide dikke klimop en hy hoopte naar beneden te kunnen klimmen. Het groote krachtsinspanning trok hjj een van de vuile ven sters open en keek naar buiten. Onmiddellijk trok hy zyn hoofd met een kermenden zucht terug. Vanuit het venster zag hy duideiyk Puy dale en nog een paar mannen en den vreemden heer uit Londen uit hun auto stappen en de voordeur binnengaan. Er bleef maar één ding over: Vluchten! Door het venster! Onmiddeliyk! Een verlammende angst maakte zijn bewegingen onzeker. Een misgreepeen rochelende angst kreeteen doffe dreunende slag Nadat Eldrick en Colltagwood en de anderen Pratt's ïyk gevonden hadden, keerden zy naar de hall terug. Daar vonden zy Puydale, die Esther verhoord had en terwijl zij nog met hem stond te praten, verscheen Nesta op de trap en wenkte hen. (Wordt vervokdi.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2