STOCKHOLM, de Koningin van het Malarmeer de schilderachtigste stad van het Noorden Van droomende provinciestadjes en moderne fabriekscentra me Merkwaardige tegenstellingen tusschen Noord en Zuid Als de dooi int Dijken en bruggei in gevaar Vorig jaar milli schade Hors d'Oeuvn BUREAU: VOORD AM 9. ALKIM TELEFOON ADM. 3 REDACTIE 3902 GlTO 187294 Dir.: J. Bijlsma Met bezorgdheid zien Gelderse Achterhoek de do Wanneer deze plotselii overstromingsramp als vor; grond niet eens bevroren ei de beken buiten haar oeve: geen water kan opnemen vloeien met alle noodlottige Dan Is het mogelijk, dat g veelheden water uit het Duit aan de andere zijde van de j men en het Us ln de rlvlertji en opstuwen IJsdammen zii staqn en kaden, dijken, st bruggen in gevaar brengen H mannen staan dag en nacht om dit gevaar te keren Ree< echter stonden zij machteh het geweld van Us en water V ls hier bevroren Als straks g pervlakten bouwland worder stroomd, de ingekuilde aar i wegspoelen en hooi- en rog wegrotten, dan zal de bljdrag* - zandgronden arn de komend niet groot kunnen zijn jGrote hoeveelheden water uit d 'grensgebieden deden in Februari riviertjes en beken plotseling he-1 sen Vooral de bewoners van de ^Achterhoek en van Twenthe onde: wat het betekent te wonen in eei met natuurlijke afwatering vai verval Er was haast geen beekje buiten zijn oevers trad Het water dijken door, spoelde wegen weg, mijnde bruggen en spoorwegen De massa's -ter die deze rivle beken te verwerken krijgen, zijl van te voren ook maar bij benad> berekenen Zo konden 9 Februari 1948 de Van de waterseli ippen ln de Ach Voor het onverwachte feit staa Regge, Schipbeek. Berkel en Oude .snel stegen De voorzorgsmaatregel! ren niet berekend op wat toen vol der aanhoudende regenval By Brei verzakte de spooriyn Reeds Maar Februari trad de „Baakse overlaa Zutphen ln werking met het gevi de buitenkwartieren van Zutphen Stroomden De Schipbeek brak by achate door, de Berkel en haar z] overstroomden Wtnterswyk, Rekke bergen, Neede, Haarlo, Borculo e deel van Lochen, In vele van deze sen moesten de bewoners naar de verdieping vluchten Enige dagen konden zy dlkke lagen modder ui hulskamers rcheppen By Eibergen een spoorbrug vernield Door een braak van de Vecht kreeg de grote massa's water te verwerken I ken van dit beekje bezweken, het stroomde Almelo binnen en iso daar 20,000 mensen MEISJE ZONDER MANTELTJI Het was vanmorgen, 4 Maai toen ik mijn trage leden uit c dekens wentelde, zo ongeveer graden beneden vriespunt, en 1 schrok. Waar moet dit heen Heeft de golfstroom een andei koers genomen? Is de aarde, doe a dat gedoe met raketten e atoombommen, uit haar as ge schokt? Is dit een gevolg van d oorlog tegen de as? En terwijl ik mij naar het st£ tion spoedde ik had eens i onze modderige hoofdstad ovei nacht en mijn weg zocht ove de kluiten van de weer kraken vastgevroren sneeuw, kwam m een lief gedicht in herinnerinj dat Jan Prins eens geschreve heeft toen het in Maart zo heei lijk zomers was dat men zie kon voorstellen reeds in Mei ti zijn. Hij vertelt in dit gedich hoe de Zon, als een Ridder doo f® Vfohjke jeugd wordt begroo' on nij eindigt aldus: Nu hebben al de mefsjes ook geen manteltjes meer aan, niaar heldere japonnetjes, die wel zo aardig staan. De Zon vond bij zijn binnenkoms de meisjes kant en klaar: de meisjes, zonder manteltjes, en met de blonde kleuren van dien Ridder in het haar. Het is geen erg belangrijk, maai net is een hups gedichtje, en ik herinnerde het mij, terwijl ik door het troosteloos besneeuwde land naar Alkmaar spoorde, één witte vlakte tot de mistige ho rizon. En toen zag <k daar plotseling rf" kant van de weg, een meisje staan. Een meisje zonder manteltje, een van die meisjes misschien waarvan Prins zong En. schrik niet, lezer, zy stond aaar midden in de koude vries lucht en zy had niet alleen geen manteltje, nee, zy had niets aan. Maar het leek erger dan het is. Dat meisje zonder manteltle Was een sneeuwpop, en als Rid- der Zon komt zal zy, misschien, smelten van geluk. Maar wan- neer? KREEFT. Zweden is voor de meesten onzer terra incognita, dat wil zeggen: onbekend land en het zal dat helaas ook wel blijven, al zou men, met vacantie gaande, even goed koers kunnen zetten naar het Noorden om de onbekende schatten van Zweden te gaan ontdekken, alswel.de ln vredestijd haast traditioneele reis naar Zwitserland te maken. Zweden doet door z'n bewogen geschiedenis, door de groote tegenstellingen tusschen de bevolking van het Noorden en het Zuiden, door het zachte klimaat en de prachtige, natuur, zeker niet onder voor Zwitser land, bekend als het reisdoel bij uitnemendheid. Maar velen vreezen dat de taal een onoverkomelijke hinderpaal zou zijn; men ziet op tegen de omslachtige reis. Maar noch het een, noch het ander mag een steekhoudend bezwaar zijn. Zweden is een land, om er heen te gaan en er nadien nog dikwijls terug te keeren, want op de geschiedenis, maar evenmin op de volksaard, raakt men niet uitgestudeerd Zweden is een land, waar de toerist altijd nog iets over houdt, dat hij op zijn volgende reis zou willen onderzoeken. Het slot Kalmar in Zweden dat meer dan vijf eeuwen oud is. oude waardige burcht is vergrijsd en ver vuild onder de rook der moderne zwavel- fabrieken, maar dat heeft aan zijn waar digheid geen afbreuk gedaan. De bewoners van het stadje zijn tot op ze kere hoogte allen van hetzelfde karakter. Zjj vormen evenwel een merkwaardige tegenstelling met de bewoners van Noor delijker streken. Het zijn goed gekleede gezonde en over het algemeen levenslus tige mensahen, die zich geen onnoodige zorgen maken en trachten zooveel mogelijk het leven van den zonnigen kant te zien. Ondanks een zeker provinciaal patriottis me is men niet chauvinistisch. Zij zijn over het algemeen zeer ontwikkeld en heb ben voorzoover him financiën dat toestaan een stuk van de wereld gezien. Zij lezen zeer veel; het liefst boeken van de eigen schrijvers, terwijl er den laatsten tijd vele Hollandscshe, in het Zweedsch vertaalde boeken worden verkocht. Wil men den overgang naar het groote stadsleven in Stockholm geleidelijk doen plaats hebben, dan zou men na Kalmar bij voorbeeld een bezoek kunnen brengen aan Ystad. Het is een plaats aan de Oostzee, die als de dag van den nacht verschilt van het droomende Kalmar. De huizen, de openbare gebouwen, de kleeding der men- schen kortom alles wijst er op dat deze plaats zich het voorbeeld van Stockholm voor oogen heeft gehouden. Het is een zeer modern en comfortabel stadje, dat bij de vreemdelingen zeer in trek is. Vele Zweedsche steden, die in de Mid deleeuwen middelpunten waren van Scandi navië, zijn in den loop der jaren achteruit gegaan en afgezonken tot tweede en der derangs provinciestadjes. Hieraan is voor al de verlegging van verschillende takken van nijverheid en indusrtie schuld. Het echte Zweden, dat wil zeggen het land naar geest en ziel, dat ziet men juist in die plaatsjes het beste, omdat de beschaving in de groote steden, hoeveel goeds zjj ook bracht, dikwijls vervlakkend heeft ge werkt. Dit neemt intusscihen niet weg, dat een stad als Stockholm op tallooze toe risten een onontkoombare bekoring heeft uitgeoefend en ook niet zonder reden. HET VENETIë VAN HET NOORDEN. Stockholm is in bepaalde opzichten een uitverkoren en begenadigde plaats, zoo wel wat ligging als Wat uiterlijk etreft. On getwijfeld is het van Europa's hoofdsteden een der schilderachtigste, en wel omdat de stad als Venetië gebouwd werd op een zeer waterrijk gebied en zich later uit breidde over de eilanden aan de monding van het machtige Malarmeer. De binnen stad is gedeeltelijk nog in haar Middel- eeuwschen staat in tact gebleven, Stockholm met een bevolking van ruim een half millioen zielen is in menig opzicht de metropol» van het Noorden. De geest van de groote stad van moderne allure, blijkt den bezoeker niet alleen uit de be drijvigheid in de havens, maar ook uit de grootschheid van nieuwe gebouwen, zooals het beroemde gemeentehuis en uit de voor treffelijke musea en bibliotheken. Dat Stockholm tot de steden behoort, die in trek zijn, moge blijken uit de schier eindelooze reeks van bijnamen die men haar heeft gegeven. Ze zijn nauwelijks te tellen; de meest voorkomende zijn echter: „de schoone zondares", de „koningin van het Malarmeer" en .Venetië van het Noor den." Deze namen mogen in den kern iets juists bevatten, zij doen de stad alle te kort. Want Stockholm is mooi, maar niet zondig, hoogstens in de oogen van puri teinen. Integendeel, de Zweedsche hoofd stad is een zedige dame, in het bezonder De Mariakerk van Sigtuna, een van de sch ilderachtige bouw werken, gesteld op goede manieren, een stad, die1 oude Zweden z oo rijk is. het haar bewoners en bezoekers precies voor schrijft.... wat zij hebben na te laten, want doen mag men er inderdaad weinig. De naam Venetië doet denken aan ka nalen en ia in zooverre juist, maar niette min zijn er te veel punten van verschil met de Italiaar.sche waterstad, dan dat deze kenschetsing afdoende zou mogen heeten. Aan de eene zijde ligt er het groote Malar-, meer, een van de grootste baaien van Euro-' pa, aan de andere zijde de Zoutzee, gelijk de bewoners van Stockholm de baai van de Oostzee gemeenlijk noemen. WEINIG VERTIER EN PIJNLIJKE ZORG VOOR DE ETIQUETTE. HET ZWEEDSCHE WAPEN. geen natuurlijk bij de dames het meeste in het oog loopt. Toen enkele jaren keuken- geel de modekleur was, zagen de straten van de city geel van de aldus getinte ster velingen. En er was niet veel fantasie voor noodig om zich de modemagazijnen als groote broedmachines voor te stellen, waar men de eieren binnenbracht en even later de kuikens kant en klaar, geel en le venslustig naar buiten kwamen wandelen Maar uitzonderingen zijn er om den re gel te bevestigen en de verveling is in Stockholm slechts uiterlijk. Wanneer de vreemdelingen het er door op hun zenuwen krijgen, dan komt het alleen maar, omdat zij niet voldoende den tijd gehad hebben om achter de schermen te kijkken. Hadden zij daartoe wel de gelegenheid gehad, dan zouden zjj geconstateerd hebben dat het in Stockholm zeer aangenaam wonen is. Kortom de Zweedsche hoofdstad is een dame, die volgens den ouden stelregel niets doen mag, maar alles doen kan. Stockholm, het Venetië van het Noorden, de Zweedsche hoofdstad gezien uit 't vlieg tuig. In het midden van de Riddar kolmen, de vele eilandjes waarop de stad gebouwd is, verheft zich het trotsche Koninklijke Slot. In Zweden's hoofdstad is men er tegen het einde van het afgeloopen jaar toe overge gaan hulpagenten op te leiden. De uitrusting bestaat uit de civiele klee ding, pistool en gummi knuppel. De dorpsstraat op Runö kruid," is een bekende zegswijze, die de Noord Zweed gaarne in den mond neemt, wanneer hij een karakteristiek wil geven van de plattelandsbevolking. Of het waar is of niet, dat kunnen wij niet beoordee- len, docih dit typische gezegde bewijst in ieder geval welk een doorzettingsvermo gen de Smalander over het ilgemeen aan den dag weet te leggen. Wil men het oude en het nieuwe Zweden tegelijk zien, dan moet men naar het Zuid-Zweedsch stadje Kalmar gaan zien. Het marktplein is driehoekig van vorm, zoo groot dat er met gemak een vliegtuig zou kunnen landen, indien niet de oude pomp en de oeroude boomen in den weg stonden. Aan de eene zijde van het Raad huis staat een kerk, waarvan de prachtige vensters het bezoek alleen reeds overwaard maken. Deze marktplaats doet merkwaar dig, weldadig rustig aan. Er is geen lawaai, geen nerveuze drukte; in normale tijden een echt vredig Zweedsch stadje. Wanneer de avondzon tusschen de gevels wegzinkt, doet dit stadsbeeld ons denken aan een ouderwetsoh Hollandsch plaatje. Slechts van tijd tot tijd gaat er een auto voorbij, een teeken van den modernen tijd, maar overigens heeft de bezoeker hier het idee, .fiat de tijd aan het plein met de oude hui zen is voorbijgegaan. Misschien zou men het mij in Kalmar kwalijk nemen, wanneer ik de hoofdstad van Smaland tot de kleine plaatsen van Zweden zou rekenen. Twintig duizend men schen beteekenen in Zweden meer dan bij ons. Kleine steden van dit formaat spelen in Zweden een rol van belang. Maar zelfs in het dun bevolkte deel van Noord-Zwe den kan men Kalmar niet als een hoofd stad beschouwen, ofschoon haar geschiede nis menige bladzijde in het geschiedboek van het land zou kunnen beslaan. Rondom de gedeeltelijk behouden gebleven muren liggen de groote fabrieken. Daar staat ook het machtige slot Kalmar, eens de machtig ste vesting van geheel Scandinavië. De Het is begrijpelijk dat deze zeer schil derachtige stad in den loop der tijden vele schilders en dichters heeft aangetrokken. De verrassende effecten, die Stockholm op verschillende uren van den dag biedt, zijn zoo subtiel en sterk, dat slechts groote gees ten als een Strindberg van haar een blij vende en waardige impressie hebben kun nen geven. Men zegt wel eens: eerst Napels zien en dan sterven, maar wij zouden het gezegde met betrekking tot Zwedens hoofdstad als holm gaan zien en er dan altijd terugkee- ren. Alleen, er is één bezwaar, vele toeris ten slaken de verzuchting: was de stad maar wat onderhoudender. Wie verlangt naar bonte afwisseling, naar variété, ca baret of iets van dien ard, zal in Stockholm vergeefs zoeken. Natuurlijk zijn er de ele gante restauranten, waar men goed en duur kan eten, maar de politie doet reeds om twaalf uur des avonds de ronde en dat be- teekent onherroepelijk sluiten. Ook op de feestavonden kan nauwelijks gesproken worden van een echte uitgelaten feeststem ming. Men blijft te allen tijde in het ga reel loopen. De Zweedsche pers heeft reeds lang geleden opgemerkt, dat de overheid door de strenge voorschriften de toeristen het land uit jaagt en doet in haar kolommen dan ook geregeld voorstel len om de menschen aangenaam „bezig te houden". Het blijft evenwel bij die voor stellen. Een enkele uitzondering daarop vormen de in het seizoen gegeven nacht concerten voor vreemdelingen door het Symphonieorkest van Stockholm, maar de vreemdeling verlangt ten slotte meer en iets anders. Al met al is het standpunt zeer verheven, zeer schoon, en.... zeer Zweedsch. Evenals de Zweedsche hoofdstad is men overal in Zweden gesteld op goede om gangsvormen. De nauwlettende zorg voor de vormen heeft geleid tot een zeer con- ventioneele wijze van zich te kleeden, het- 1EDER land heeft zijn merkwaardige te genstellingen, die den vreemdeling terstond opvallen. Met Zweden is het niet anders gesteld. Het land is zoo uitgestrekt, dat dit trouwens ook geen verwondering behoeft te baren, wan neer men slechts bedenkt, dat de afstand van Noord naar Zuid, ongeveer die is van Amsterdam tot Gibraltar. Niet alleen het klimaat vertoont, wanneer het om honder den kilometers verschil gaat, belangrijke verschillen, maar ook zijn de Noord Zwe den heel andere menschen dan hun Zuide lijker wonende landgenooten. Zoo is er ook het verschil tusschen de Zweden van het platteland en uit de groote stad. Het ideaal van iedere provinciestad in Zweden is, dat de vreemdeling de stad vooral niet aan zal zien voor .provinci aal". Van die opvatting getuigt reeds de opbouw van hun steden. Ook in de klei nere stad blijft alles ruim, breede straten. Men is er ook ruim naar den geest; de toerist, die ongestoord van het onbekende land wil genieten, wordt niet aangegaapt als een wereldwonder. De Zweden gaan rustig hun gang en zijn hulpvaardig, wan neer men hen noodig heeft. Het is geen gemakkelijke taak een scherp omlijnd beeld te geven van het Zweedsche karakter. Wel valt den vreemdeling on middellijk het hemelsbreed verschil op, dat er bestaat tusschen stad en land, tus schen jong en oud, tusschen uiterlijke en innerlijke vorming. Het hangt bovendien van de plaats af, waar men zich in Zweden bevindt, hoe deze eigenschappen nog weer gaandeweg veranderen. Het maakt ver schil of men in de onmiddellijke omgeving van Stockholm vertoeft, ofwel dat men zich dichter bij den Poolcirkel bevindt, waar de nederzettingen steeds spaarzamer worden; hier zijn de karaktereigenschappen van de bewoners anders geaard dan in het Zui den, waar des zomers de wind door hét rijpe koren waait en de sirenes der fa brieken de arbeiders roepen. Voor den vreemdeling mag het dan moeilijk zijn vasten voet aan den grond te krijgen op het platteland, vele moeilijker is het nog in de groote steden. Men moet langen tijd in Zweden hebben gewoond, om door te dringen tot de volksziel, om te kunnen onderscheiden wat nu de goede en wat de slechte eigenschappen zijn van dit volk. Het is evenwel merkwaardig, dat bijna alle groote landsbesturen, partijlei ders en vele hooge regeeringsfunctionaris- sen uit de kleine Zweedsche stadjes ge boortig zijn. In het bijzonder is Smaland het gebied, waar de hoog ontwikkelde men schen vandaan komen; het land, dat zoove le kopstukken op het gebied van politiek en litteratuur voortbracht. De taaiheid, het doorzettingsvermogen en Üe koppigheid van den Smalander zijn voor den Zweed spreekwoordelijk. „De Smalander boer weet nog koren te halen uit steenen en on-

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 4