Geef mij een huis! RIVIERENGEBIED Mijnwerkers WEINIG HOOPVOL PERSPECTIEF VOOR NED.-1NDIË BE VIN op weg Weec&ecUM DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN I Als de dooi invalt met overstroming bedreigd Dijken en bruggen in gevaar Vorig jaar millioenen schade Men is voorbereid Lichtende kring om de maan Gaat Prinses Elisabeth trouwen? 250 gram citroenen Wederopbouw zal vijl of zes jaar duren Hors d'Oeuvre De Etna werkt nog Het radio-programma naar Moskou Agenda van de conferentie te Moskou Engeland en Frankrijk wensen verdrag Bijna 6500 boerderijen verwoest Zondag weer aan de slag Van nabij en verre Honderddertig Chinezen verdronken FransEngels Bondgenootschap ondertekend Ook in Amerika heerst woningnood wk. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlstna WOENSDAG 5 MAART 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 239. SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot It woorden 75 ct., elk woorr meer 5 ct„ uitsluitend contan Abonnementen: f 110 per maand f 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. Met bezorgdheid zien de besturen van de waterschappen en de boeren in de Gelderse Achterhoek de dool tegemoet. Wanneer deze plotseling Intreedt en gepaard gaat met regenval, dan is een overstromingsramp als vorig Jaar ln Februari niet uitgesloten. In 1946 was de grond niet eens bevroren en alleen de aanhoudende zware regen was oorzaak, dat de beken buiten haar oevers traden. Thans is de grond diep bevroren, zodat nii geen water kan opnemen Alle sneeuw- en regenwater zal dus naar de beken vloeien met alle noodlottige gevolgen. Dan Is het mogelükf dat grote hoe veelheden water uit het Duitse gebied aan de andere zijde van de grens ko men en het Us in de riviertjes breken en opstuwen iJsdammen zullen ont staan en kaden, dUken, stuwen en bruggen in gevaar brengen Honderden i mannen staan dag en nacht gereed, om dit gevaar te keren Reeds eerder echter stonden zU machteloos tegen het geweld van Us en water Veel graan ls hier bevroren Als straks grote op pervlakten bouwland worden over stroomd de Ingekuilde aardappelen wegspoelen en hooi- en roggebergen wegrotten, dan zal de bUdrage van de zandgronden am de komende oogst niet groot kunnen zUn (Grote hoeveelheden water uit de Duitse grensgebieden deden in Februari 1948 de riviertjes en beken plotseling hevig was sen Vooral de bewoners van de Gelderse Achterhoek en van Twenthe ondervonden, wat het betekent te wonen in een gebied met natuurlijke afwatering van groot verval Er was haast geen beekje dat ntet buiten zijn oevers trad Het water brak de dUken door, spoelde wegen weg, onder mijnde bruggen en spoorwegen De massa's -ter die deze riviertjes en beken te verwerken krijgen, zijn nooit van te voren ook maar bU benadering te berekenen Zo konden 9 Februari 1946 de technici Van de waterscluppen in de Achterhoek Voor het onverwachte feit staan, dat Regge, Schipbeek, Berkel en Oude IJSsel snel stegen De voorzorgsmaatregelen wa ren niet berekend op wat toen volgde on der aanhoudende regenval Bij Bredevoort verzakte de spoorlijn Reeds Maandag 11 Februari trad de „Baakse overlaat" bij Zutphen ln werking met het gevolg dat de buitenkwartieren van Zutphen over stroomden De Schipbeek brak bij Colm- schate door, de Berkel en haar zijbeken overstroomden Winterswijk, Rekken, Ei bergen, Neede, Haarlo, Borculo en een deel van Lochen» In vele van deze plaat sen moesten de bewoners naar de boven verdieping vluchten Enige dagen later konden zij dikke lagen modder uit hun huiskamers rcheppen Bij Eibergen werd een spoorbrug vernield Door een door braak van de Vecht kreeg de Dinkel grote massa's water te verwerken De dij ken van dit beekje bezweken, het water stroomde Almelo binnen en isoleerde daar 20,000 mensen Het Rode Kruis moest er met levens middelen te hulp komen De schade, door deze overstromingen loopt in de millioenen Alleen het waterschap van de Berkel bUvoorbeeld meest voor 350,090 gulden herstelwerken laten uit voeren en komt daarenboven door de zandafzetting in de komende jaren nog voor grote kosten te staan Daarbij komt de schade aan kunstwerken van de gemeenten, provincie en RUk, nog ongeacht de verliezen, die boer en burger hebben geleden In andere wa terschappen stond en staat men voor dezelfde grote uitgaven De waterschappen hebben nu alle maat regelen genomen, die in hun macht lig gen De gemeentebesturen zijn gewaar schuwd, om de bruggen waarvoor zij ver antwoordelijk zijn, ijsvrij te houden De waterschappen zelf bewaken de stuwen, die van lichtinstallaties zijn voorzien, zo dat men 's nachts kan doorwerken, 14 telefoonposten langs de Berkel maken een snelle waarschuwingsdienst mogelijk Veel hangt er van af, hoe de dooi zal zijn De zon geeft al veel warmte, zodat het gebeuren kan, dat het overdag dooit en 's nachts vriest, waardoor het water niet in grote hoeveelheden komt Zo dik als het ijs nu is, is bij mensen heugenis niet voorgekomen, in de Schip beek 40 cm Wanneer, vóórdat dit ijs los is, regenval komt, is een ramp niet te vermijden Het zal velen Maandagavond zijn opgevallen dat bij een vrijwel heldere hemel een grote lichtende kring om de maan was waar te nemen. Dit verschijnsel dat in de winter vrij vaak voorkomt was Maandag juist zoo goed waar te nemen omdat ue factoren, die meestal storend hierop werken, afwezig waren. Het verschijnsel vond zijn oorzaak in de breking van het maanlicht m ijskristalletjes, die op een hoogte van enkele kilometers in de lucht zweef den. Woilken en nevels kunnen zowel uit druppeltjes en bij lage tempera tuur uit yskristalletjes bestaan, zoals Maandagavond het geval was. De Londense Zondagsbladen beste den grote aandacht aan een opmer king van Lord Strabolgi, welke er volgens een blad op wees dat Prinses Elizabeth spoedig Prins Philip van Griekenland zou huwen. Lord Strabolgi, labour afgevaar digde in het Lagerhuis, vertelde op 'n diner te Birmingham, dat minister van binnenlandse zaken Chuter Ede aanwezig moet zijn bij alle Ko ninklijke huwelijken „en ik hoop dat hij spoedig aanwezig zal zijn bij het huwelijk van de troonopvolgster". Ede, die het diner bijwoonde, glimlachte slechts en ging niet op de opmerking in. (United Press) Donderdag a s wordt In de bonnenUjsJ; voor alle leeftijdsgroepen een voor- inleveringsbon bekend gemaakt voor 250 gram citroenen MEISJE ZONDER MANTELTJE Het was vanmorgen, 4 Maart, toen ik mijn trage leden uit de dekens wentelde, zo ongeveer 8 graden beneden vriespunt, en Ik schrok. Waar moet dit heen? Heeft de golfstroom een andere koers genomen? Is de aarde, door a' dat gedoe met raketten en atoombommen, uit haar as ge schokt? Is dit een gevolg van de oorlog tegen de as? En terwijl ik mij naar het sta tion spoedde ik had eens in onze modderige hoofdstad over nacht en mijn weg zocht over de kluiten van de weer krakend vastgevroren sneeuw, kwam mij een lief gedicht in herinnering, dat Jan Prins eens geschreven heeft toen het in Maart zo heer. lijk zomers was dat men zich kon voorstellen reeds in Mei te zijn. Hij vertelt in dit gedicht hoe de Zon, als een Ridder door de vrolijke jeugd wordt begroot, en hij eindigt aldus: Nu hebben al de meisjes ook geen manteltjes meer aan, maar heldere japonnetjes, die wel zo aardig staan. De Zon vond bij zijn binnenkomst de meisjes kant en klaar: de meisjes, zonder manteltjes, en met de blonde kleuren van dien Ridder in het haar. Het is geen erg belangrijk, maar net is een hups gedichtje, en ik herinnerde het mij, terwijl ik door het troosteloos besneeuwde land naar Alkmaar spoorde, één witte vlakte tot de mistige ho rizon. En toen zag ik daar plotseling aan de kant van de weg, een Meisje staan. Een meisje zonder manteltje, een van die meisjes misschien waarvan Prins zong En, schrik niet, lezer, zij stond daar midden in de koude vries lucht en zij had niet alleen geen manteltje, nee, zij had niets aan. Maar het leek erger dan het is. Dat meisje zonder mantel£|e was een sneeuwpop, en als Rid der Zon komt zal zij, misschien, smelten van geluk. Maar wan neer? KREEFT. In het laatste artikel van den bUzon- deren correspondent van het Australi sche blad „Telegraph" geeft deze een opsomu-ing van de grote moeilUkhe- den, die het land zal ondervinden bU zUn wederopbouw De correspondent is van mening, dat er tenminste vUf of zes Jaren mee gemoeid zullen zUn, voordat er weer sprake zal kunnen zUn van normale levensomstandighe- den, ofschoon hU toegeeft, dat de twee voornaamste export-industrieën rub ber en olie ■*- reeds aan het einde van dit jaar weer op volle toeren zouden kunnen produceren Terwijl redelijk goede vooruitgang wordt gemaakt bij het economische herstel en het herstellen van de door de oorlog ge leden schade, zal men grote hoeveelheden machines, uitrusting en materialen uit het buitenlan moeten betrekken, hetgeen met grote moeilijkheden gepaard zal gaan, daar de Nederlanders slechts over uiterst weinig deviezen beschikken De correspondent schrijft verder, dat de productie, die gedurende de Japanse be zetting aanzienlijk was gedaald, nog een verdere achteruitgang heeft ondervon den door de inbeslagnemingen door de republikeinse legers en guerilla-benden Geweldige problemen De 8 grootste stéden in Oost-Indonesië zijn volkomen verwoest, aldus de corres pondent en hun wederopbouw zal zeker 6 Jaar in beslag nemen Daar de bevolking voor meer dan 90 procent uit analphabe- ten bestaat, moeten de reconstructieplan nen ook een onderwijsprogramma bevat ten voor tien millioen kinderen Alleen al voor de invoering van dit plan zullen ja ren. nodig zijn De onderwijsautoriteiten vrezen, dat tenminste 20 jaar nodig zul len zijn om de hoge scholen op inter nationaal feil -te brengen, zelfs al zou slechts een klein gedeelte van de kinde ren in het hoger onderwijs geïnteresseerd zijn VUandelUkheden duren nog steeds voort De inundaties in het gebied van Soera- baja worden steeds zorgwekkender In dien de republikeinen een bepaalde sluis op hun gebied zouden openzetten, zou alles zich nog tijdig ten goede kunnen keren Ingevolge een overeenkomst hebben de republikeinen gebied binnen de demarca tielijn ontruimd Hierbij werd de bevol king van dit gebied onder dwang wegge voerd, zodat de grote oogst hier zal mis lukken Te Medan ontstond een zwaar vuurge vecht,* waarbij de Nederlanders van artil lerie gebruik maakten, nadat zwaar-gewa- pende benden Nederlands gebied waren binnengedrongen De aanvallers werden, met achterlaten van enige doden, verdre ven Twee Nederlandse militairen werden hierbij gewond Londen, (Reuter). De uitbarsting van de Etna neemt nog steeds in hevigheid toe. Een dorp is vermoedelijk reeds door de lava verzwolgen, terwijl een ander onmiddellijk wordt bedreigd. De autoriteiten overwegen het gebruik van bommenwerpers en artillerie, om op die wijze te trachten de lavastroom te doen ophouden. De Kon. Engelse Familie in Zuid-Afrika. Gedurende haar verblyf in Kaap stad heeft de Eng. Kon. Familie de vlootbasis van Simonstown bezocht. De Kening en de Koningin ziet men hier op straat door de bevolking omringd en oor den burgemeester van de stad met zUn vrouw begeleid. De twee prinsessen komen daarachter» Jeruzalem was wederom het toneel van een hevige bomaanslag, nl. de •V Goldsmith Officiersclub, welke totaal verwoest werd. Elf personen kwamen hierby om het leven, terwUl minstens 15 gewond werden. Dit was de ergste aanslag sinds die op het Koning David Hotel in Juli 1946. Deze radiografisch overgebrachte foto toont de verwoesting, welke werd aangericht. Ass Press P Door tussentijdse wyziging der zenduren zijn wy niet in staat het dagelijkse radioprogramma op te nemen. Zodra mogelijk zullen wy echter de regelmatige publicatie van deze rubriek hervatten. Gekleed in bontjassen, bontmutsen en laarzen is het gezelschap van een hon derd Britse functionarissen gistermorgen per „Golden Arrow" uit Londen vertrok ken voor het eerste gedeelte van de reis rttiar Moskou Aan het hoofd van de dele gatie staat de Britse minister van bui tenlandse zafien, Ernest Bevin In de loop van de dag zou Bevin .e Duinkerken het BritsFrans bondgenootschapsverdrag on der tekenen In een afscheidsverklaring op het stat.on zeide Bevin: „Ik vertrek met goede zin en met hoop in het hart, dat wij goede vorderingen zullen maken op de weg naar duurzame vrede Ik heb ïiets beloofd Ik heb immer geprobeerd mijn best te doen en gij zult moeten wachten op mededelingen omtrent net resultaat tot ik terugkom Ik voel mij aangemoedigd door he feit, dat ik op mijn weg naar Moskou met Georges Bidault het Brits—Frans verdrag ga onderteke nen, hetgeen een goed voorteken is" Todt maakte de weg vrU Hans Todt, die medehielp de geallieer de troepen in 1940 bij Duinkerken het Kanaal in te drijven, was met andere Duitse krijgsgevangenen aan het sneeuw ruimen op de weg, waarlangs Bevin en Bidault zouden gaan naar de plaats van ondertekening van het BritsFrans ver drag Op de agenda van de conferentie van Moskou komen de volgende pun ten voor: 1) De politieke en economische problemen van Duitsland. 2) De toekomstige status van Duits land. 3) Plannen voor de uiteindelijke uitvoering der vredesverdragen. 4) Amerikaanse voorstellen voor een viermogendh eden verdrag. 5) Het Ruhrgebud en zijn steen kool. 6) Het onafhankelykheidsverdrag voor Oostenrijk. Hieraan zal mogelijk nog worden toegevoegd het probleem van de toe komstige controle op de Dardanellen Behalve inzake het onafhankelijkheids verdrag voor Oostenrijk bestaat op alle genoemde punten een groot verschil van mening tussen de Sovjet-Unie en de westelijke mogendheden. •Tegelijk met de bekendmaking van de bepalingen van het Frans-Engelse bondgenootschapsverdrag hebben de regeringen van Engeland en Frankrijk een verklaring gepubliceerd, waarip zij uitdrukking geven aan haar ver langen een verdrag tot stand te brengen tussen de V. S„ Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie met het oog op de ontwapening en demilitari sering van Duitsland. V Door oorlogsschade en inundatie werden ii> Nederland geheel verwoest 6491 boerenbehuizingen met bijbeho rende bedrijfsgebouwen. Daarenboven nog 14.738 schuren en/of stallen. HEERLEN, 4 Maart - De beheerder der Nederlandse steenkolenmijnen heeft een bekendmaking doen ophangen op de ver schillende mijnbedrijven, waarin hij o a zegt: „Nu de winter abnormaal lang duurt en daardoor ernstige gevolgen voor onze medeburgers heeft, hebben zowel mijn werkers persoonlijk als groepen van mijn werkers mij verzocht nogmaals de gele genheid open te stellen om een Zondag vrijwillig te werken Aangezien mij verder bekend is. dat verschillende ziekenhuizen, sanatoria en huizen voor ouden van dagen geen kolen meer hebben voor verwarming, heb ik ge meend mij in verbinding te moeten stel en met de besturen van de vakorganisa ties, die het rlan, om nogmaals een Zon dag gelegenheid tot werken te geven, ten volle ondersteunen Na dit overleg en na hiervoor toestem- te hebben ontvangen van de kerkelUke overheid heb ik daarom besloten aan het ondergrondse personeel en een deel van het bovengrondse personeel de gelegenheid te geven op Zondag 9 Maart a s vry willig te komen wer ken Aan dit werk op Zondag worden geen extra verstrekkingen verbonden" Kolen lossen op Zondag. Daar de staatsmijnen u.s. Zondag 9 vlaart weer zullen doorwerken, beho ren wagens met vaste brandstof (kolen, cokes, briketten, enz.) op Zondag 9 Maart a.s. door de geadresseerden tus sen 7 en 18 uur te worden gelost. Deze dag zal meetellen voor de berekening van de lostermijn en het staangeld. Na- lere inlichtingen verstrekken de sta- ions. Een hevige brand heeft een deel der bekende constructiewerkplaats Famil. leureux (Henegouwen) vernield. Vol gens een voorlopige schatting bedraagt de schade 10 millioen frs. In een kruitfabriek bij Turijn is anderhalf ton kruit geëxploideerd, waarbij vier man-" nen in stukken werden gereten. Te Boston wordt het eerste proces te gen een boek zelf gevoerd. Het betreft de roman „Forever Amber", beschul digd van obsceniteit. Indien het boek „schuldig" wordt bevonden kan ieder, die het verkoopt of uitleent, worden vervolgd. Daar de gevangenis sen van Hamburg vol zijn zullen 17,000 personen, die in Februari wegens het stelen van steenkool werden gearres teerd, een geldboete krijgen. In Januari werden 6.000 personen om dezelfde re den gearresteerd. De helft van het dorp Ramiseta in Emilia is ver woest door instorting, veroorzaakt door binnendringing van water. Tevoren had er een aardverschuiving plaatsgevon den. 28 huizen werden hierdoor meege sleept. 132 personen zijn dakloos. De Griekse minister-president heeft ont kend, dat de Ver. Staten hun voorge stelde financiële steun aan Griekenland ad elf millioen dollar van politieke 'oorwaarden afhankelijk zouden maken. B. en W, van Rotterdam delen mede, dat ziJ spoedig bij de raad met voorstellen komen voor het aanleggen yan een z.g. stadsverwarming. De Chinese politie heeft te Sjanghai een bekend Nederlands zakenman, Freder'k vlysberg, gearresteerd, op grond van bet achterhouden van buitenlandse bankbiljetten. In de gevangenis te Ma n dal a y (Birma) zijn ongeveer elf honderd gedetineerden sedert Zondag j.l. in hongerstaking. Aan epide mieën van pest. cholera en pokken in vele streken van Centraal- en Opper- Birma zijn reeds meer dan duizend per sonen ten slachtoffer gevallen. De brug over de Rijn bij Neuwied is door bet ijs vernield zodat nu nog slechts pegen bruggen over de Rijn intact zijn. Volgens berichten ln de Chinese dag bladen zijn te Nanking meer dan 130 men sen verdronken tengevolge van het neer storten van een brug op ongeveer 20 Chi nese sloepen Naar verluidt stortten de drijvende pontons, die de brug schraag den.- in tengevolge van 'n plotseling opge komen storm Slechts 20 mensen werden gered van de 150, die te water geraakten Het bondgenootschapsverdrag tussen Frankrijk en Engeland is gisteren om 15,59 te Duinkerken ondertekend (Van een U.P.-correspondent) Hoewel de Verenigde Staten niet te lUden hebben gehad van oorlogsbom bardementen, heerst toch ook daar een nUpende woningschaarste, die In de afgelopen maanden reeds grote politieke onrust heeft verwekt, voor al onder de oud-stryders, die een bittere teleurstelling ondervonden, toen zij zich dakloos vonden nadat zU zoveel offers voor hun land hadden gebracht. De redenen voor deze woningnood zijn velerlei. In de eerste plaats is daar het feit dat de Amerikaanse bevolking jaar lijks met een millioen zielen is toegeno men tijdens de oorlog, terwijl aan de andere kant de bouw van woningen vier jaar heeft sti gestaan. De Amerikaanse regering heeft na tuurlijk, zoals vrijwel alle regeringen Ier wereld, die hetzelfde probleem ken nen, een woningbouwprogramma opge steld. Maarer zijn niet veel landen waar zulk een programma inderdaad ..volgens de plannen" is uitgevoerd. Ook in de Verenigde Staten is dat niet ge beurd. In 1946 zouden er 1.200.000 huizen gebouwd hebben moeten worden, maar volgens de laatst bekende cijfers (die van einde September 1946) waren er in de eerste negen maanden van het vorige jaar niet meer dan 430.000 voltooid en een kleine 400.000 in anbouw. Het groot ste deel van het bouwprogramma is be rekend op ie bouw van permanente woningen: 521,000 van de ongeveer 800,000 waaraan In de eerste negen maanden van 1946 werd gewerkt, waren van het permanente type. Maar veel materiaal gaat ook naar de tijdelijke woonhuizen Van dit type werden er ongeveer 190.000 onder handen genomen. Tienduizenden kampeerwagens. gezinnen in Bovendien werden er nog een goede 25 000 „kampeer"-huizen op stapel gezet: eenkamer „woninkjes", die achter auto s meegevoerd kunnen worden. Dergelijke huizen waren vroeger gepulair bij kleine gezinnen, die 's winters het koude kli maat wilden verruilen voor de zoelte van Florida of Californië. Op het ogenblik echter wonen tienduizenden gezinnen in dergelijke kampeerwagens, veelal ergens „permanent" neergezet, ontdaan van de wielen en voorzien van een fundering Vooral in de buurt van de Universitei ten wonen tal van oorlogsveteranen, die geen betere woongelegenheid konden vinden, in zulke verankerde kampeer wagens. De autoriteiten hebben hun grootste hoop gesteld op de In fabrieken gereed gemaakte huizen, de beroemde „pre fabs", die b.v. ook in Engeland zeer be kend zijn. In de eerste negen maanden van 1946 bedroeg de productie daarvan een 25.000 eenemplaren. Materlalenschaarste. De grote handicap in de Amerikaanse huizenbouw is, als overal elders, de materlalenschaarste Van regeringszijde worden thans pogingen ln het werk ge steld, hout, metalen, electrische uitrus ting en andere benodigdheden voor de woningbouw te reserveren in plaats van voor andere doeleinden te laten gebrui ken. Dit streven is eerst nog doorkruist door de langdurige kolenstaking, die heel wat Industrieën lamlegde, maar is na dien weer opgevat. NIEUWE AANVAL OP DE VORST. Het weerbericht geldig var» Woensdagochtend tot Woensdag avond luidt als volgt: Krachtige, nu en dan harde wind tussen oost en zuid. Meest zwaar bewolkt met regen, in het noorden en midden van het land tijdelijk nog sneeuw, langzame stijging van temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1