LIEFDE Ramadier sprak van man tot man Lelt HEATER DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Franse regering stelt vertrouwenskwestie Zaterdag de beslissing :ht. iandel, PayglopT, Hors d'Oeuvre Wijzigingen in het voetbal program Toch kwaadwilligheid bij Westerveld? De heer de Boer treedt uit Commissie-Generaal Dreigende staking bij telefoon in V.S. Engels-Nederlandse visa afgeschaft IM0VAI r - Amerika dreigt Nederl. schepen met boycot Prettig zaken gedaan met de Russen 453 doden in Indië Zesdaagse Parijs. Drie millioen Players gestolen f" Het grootste kanon ter wereld K Tandpasta een luxe artikel? Van nabij en verre Olympische dag in het Stadion Tsjechisch bondselftal naar Amsterdam. 'dat water in Engeland stü"t Gerardus Mooyman weer gepakt. K Premiën verplicht verzekerden Weedtericftt ■J, 19 Maart 1947 Bevelander ooi f 4,90—1 11,50; Rode koel kool 1 5,10—1 15,50; uien 4,60—1 16; Drielingen 1 5,^ ten I 1 10; Bieten 11 1 5,50; Modjo 1 7; ;e verbeterde 1 7,50—1 9,59 op 11 en 14. Wit dam 0p 21 21—32 32—38, 38—33, 33^ 43—48. ïft gedwongen zetten, tyy dat tegen deze afwikkeling brengen. iidig standje. op: 5, 9, 12, 13, 14, 19, 23 :h. op. 20, 21. 22, 30, 33, 34' :t speelt 23—28? Wit 30—24 —17 (48 X 18), 17 x 10! 0p t 104 en 4 x 44. Op 5 x 14 ligt 33 x 4! r oplossing voor deze k: (Zie diagram) PROBLEEM 25 1 C. Th. Huizer, Den Haag, v. 13 sch. op: 3, 5, 7, 9, lj, 10, 23, 25, 26, 28, 32, 36. it 12 sch. op. 14 29, 30,34, 17. 39, 41, 42, 43, 46, 48. it speelt en wint. RT OU) e-v.a. I uur. 14 JAAR. E. INE, AN MURAT e.v.a. JR) aal van twee mgjj- ïevig was voor dit 18 JAAR. 8 uur. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3903 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma VRIJDAG 21 MAART 1947. Voortzetting van de 144c JAARGANG No. 252. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot li woorden 75 ct., elk woorc meer S ct„ uitsluitend contars Abonnementen: t 1.10 per maand, f S 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uy^ïert plv. TJ. N. Adema. By de opening van het debat in do Franse Nationale Vergadering over het verlenen van credieten voor de oorlog in Indo-Cbina zeide Duclos (communist), dat de ont houding der communisten van stemming bij de gisteren Ingedien de motie van vertrouwen in de re- geringspolitiek inzake Indo-China meer betekende dan alleen een ne gatief besluit tegen de regering: het tvas een bevestiging van hun overtuiging, dat Frankrijk zjjn po litiek in het Verre Oosten moet wij zigen. Nadat, tengevolge van een voorstel van een M.R.P.-Iid om voor 839 mil- lioen francs militaire uitrusting in Engeland te kopen door interruptie van communistische zijde de orae verstoord was, deelde Ramadier in 'n korte maar vurige rede mede, dat ae communisten de toekomst van de vierde Franse republiek ernstig zou den bedreigen, indien zij voornemens bleven om hun stem aan de militaire credieten voor Indo-China te onthou den. Ramadier sprak zijn waardering Uit over de vastbeslotenheid van den communistischen vice-premier Thorez en zjjn volgelingen om de Franse be langen te beschermen. Applaus en gejuich. Toen hij, langs de rand van het podium lopend, vlak bij de comm. afgevaardigden was gekomen, sprak hij van man tot man de woorden: „Indien gij u van stem ming blijft onthouden, zult gij de toenemende scheiding in de Kamer van communist-anticommunist met alleen handhaven, maar nog ver groten een scheiding, die wy (hierbij gebaarde Ramadier naar zijn eigen socialistische volgelingen en de rechtse afgevaardigden) UPONRINGEN (Elas* n een nieuwe zending, irde van binnenkomst (nip- en naailes! e overtuigen, dat U goed kunt leren pa- (nippen en naaien, f-van Boven aan de dit blad één gratis alom geroemde tekenen, knippen en de bon invult. es- OPINIE-ONDERZOEK Ik heb een opinie, en ik heb die zelf onderzocht, en 100 pet. der antwoorden viel in mijn voordeel uit. Luistert u maar. Zo nu en dan treft u in dag- of weekblad mededelingen aan van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie. Dit Instituut tracht, door middel van vragen lijsten, de opinie te weten te komen van „duizende mannen en vrouwen uit alle delen van het land en behorende tot alle volks groepen" over de belangrijkste problemen van de dag. Uit de antwoorden op die vragenlijsten blijkt dan dat A. procent vóór en B. procent tegen iets is, dat C. procent helemaal geen opinie heeft en verder hoe de politieke partijen zich verhouden tot het vraagstuk dat aangesne den wordt. Ik vraag mij wel eens af: heb ben de heren van dit Instituut in deze na-oorlogse tijd niets beters te doen? Want wat is dit onderzoek waard! Ik zou wel willen dat dit Instituut ons eens meedeelde maar dat kan het niet meedelen hoe groot het percentage is van hen, die over de vragen welke hun worden ge- steld helemaal nooit hebben na gedacht en die dus maar lukraak antwoorden wat hen het eerste in de zin komt Er wordt bijv gevraagd: Zoudt u in Indië wil len werken? Dit is op zichzelf al een onnozele vraag, want aleer men die beantwoorden kan dient men toch te weten welk werk wordt bedoeld en wat de voor waarden zijn waaronder het moet worden verricht. Maar goed, ik bepaal mij tot deze vraag. En mijn buurman Willemsen ant woordt gretig „ja!", want hij zit met zijn gezin al drie weken zonder huisbrand en als hij be denkt hoe behagelijk hij het on- Ser, ?®,tropenzon hebben kan denkt hij niet verder na en zegt ••fa!„TMaar Mientje, mijn nicht, gilt „Nee!" want zij vindt Indië een „eng" land, met al die slan gen en reuze-mieren, apen en tijgers en bovendien is het kli maat slecht voor haar teint Je wordt als Europese in Indië oud vóór je tijd, peinst ze en ze zegt „Nee!" En hoe groot, ook dit zou ik wel eens willen weten, is het aantal van hen, die van het vra genlijstje een gezelschapsspelle tje maken en er maar een gooi naar doen, zoals het de leden van het vrolijke gezin invalt? Men zou elk opinie-onderzoek telkens jye.er m°eten onderzoeken op net gehalte van de ernst der on derzochten, en daartoe ziet he< instituut natuurlijk geen kans. «^G?Slotte hecht ik niets aan dit opinie-onderzoek omdat het mij. Kreeft, nog nooit naar mijn °P™e heeft gevraagd. Waaruit blijkt dat men de werkelijk ernstige persoonlijkheden dezes lands, de mannen die zich. zoals IK. sociologisch, ethnologisch. psychologisch, om kort te gaan logisch hebben georiënteerd, ach teloos vootbij gaat. Heb ik soms geen opinie? En wat is opinie onderzoek waard als men mij er buiten laat? KREEFT S 91 steeds getracht hebben te vermij den." Alle aanwezigen, uitgezon derd de communisten, die onbewo gen bleven zitten, verhieven zien juichend van hun zitplaatsen en gaven door luid applaus hun in stemming met de woorden van Ra madier te kennen. Ramadier besloot met een pleidooi voor eenstemmige goedkeuring van de voorgestelde credieten „om de een heid van het land te handhaven." Duclos antwoordde Ramadier: „Ook ik spreek, om uw woorden te gebrui ken, mijnheer de voorzitter, „van man tot man." Indien gij zegt, dat onze actie het einde van Frankrijk zou betekenen zeg ik: neen. Frank rijk kan niet zo gemakkelijk verdwij nen." Stemming wordt als vertrou- wensmotie beschouwd. Nadat Ramadier nog had medege deeld, dat hij de stemming als een motie van vertrouwen in de regering zou beschouwen, werd de vergadering tot Zaterdagmorgen verdaagd. Men verwacht, dat dan ook ae stemming zal worden gehouden en 't voorstel voor de credieten in zijn ge heel in stemming zal worden ge bracht. Aan het eind van zijn redevoering zeide Ramadier: „Daarom vraag ik om een motie van vertrouwen". Deze woorden gingen echter in de luide toejuichingen van zijn eigen aanhan gers verloren. Men houdt het voor bijna zeker, dat Ramadier zal aftreden, indien ae communisten, de sterkste partij in de regering, voor de tweede maal in deze week hun stem onthouden aan de motie van vertrouwen. *s Gravenhage 20 Maart Alle wedstrijden, vastgesteld door de KNVB voor Zondag 23 Maart in district 5, zgn afgelast en het pro gramma is verschoven naar 30 Maart. De wedstrijden in de districten 3 4 en 6 blijven gehandhaafd, terwijl voor de districten 1 en 2 morgen een nadere beslissing genomen wordt. Alle wedstrijden, vastgesteld voor de Zaïterdagmiddagcompetitie van de KNVB, zijn in alle districten afgelast. Het programma daarvan is verschoven naar 29 Maart. Duinterrein zit vol met onontplofte granaten! Volgens verklaringen van een officier van de mijnenopruimingsdienst, is de onfpiojitng van de bunker in de duinen bij Westerveld, welke Zon dag j.I. het dorp op zyn grondvesten deed schudden, bijna zeker te wijten geweest aan kwaadwilligheid of verregaande onverantwoordelijkheid. De hunker, die in de lucht vloog, bevatte niet, zoals eerder van andere zijde verklaard werd, enkel spring stoffen, doch was gevuld met z.g. „Riegel-mijnen" (Duitse anti-tana- mijnen). De bunker was bovendien niet afgesloten, daar de houten deur enige tijd geleden door in-kolennood- verkerende burgers was gestolen. De reden waarom de M.O.D. kwaadwil ligheid als de waarschijnlijke oorzaak aanneemt, ligt in het feit, dat zen- ontbranding bij dit soort mijnen prac- tisch uitgesloten is. Daar er geen slachtoffers gevallen zijn, moet dus de bunker op een afstand tot ontplof fing zijn gebracht. Dit laatste is niet zo moeilijk, aangezien in de omgeving van Westerveld na de vorige ontplof fing overal z.g. vuurkoord verspreid heeft gelegen. Dit materiaal gaf de eventuële dader of daders volop ge legenheid na het aansteken van het koord te verdwijnen. Bjjna een tweede Muiden! De officier voegde hieraan nog toe, dat de gevolgen van deze ontploffing ditmaal slechts daarom tamelijk lichi. zijn geweest, omdat de eventuële kwaadwilligen toevallig een bunker hebben uitgezocht, waarin een gerin ge hoeveelheid projectielen was op geslagen. Wanneer hun keus was ge vallen op een der andere in de om- Van officiële zijde is bevestigd, dat de heer F, de Boer een verzoek om ontslag als lid der Commissie-Generaal heeft in gediend. Het ontslag moet niet beschouwd worden als critiek op de ontwikkeling der onderhandelingen, maar als critiek tegen de houding, welke door zekere po litieke kringen in Nederland is aange nomen ten aanzien van de door de C. G. gevoerde politiek. Het Nationale Vakverbond van Em- ployé's van Amerikaanse telefoonbedrij ven heeft bekend gemaakt, dat na 7 Apr misschien een staking zal worden afge kondigd, waarbij 200.000 employé's zul len zijn betrokken. De eis is een loons verhoging van 12 dollar per week. f 10,000 VOOR OVERTREDING s HUURRE SLUIT Een inwoner van Vught deed afstand van zijn huurrecht voor een pand tn 's-Hertogenbosch maar liet als schade vergoeding den nieuwen huurder hiervoor f 5000 betalen De tuchtrechter voor de prijzen echter was het met deze gang van zaken niet eens en veroordeelde den Vughtenaar tot f 10,000 boete, tevens werd publicatie van het vonnis gelast geving staande bunkers, had de ont ploffing een ramp als die van Muiden kunnen veroorzaken. De M.O.D. vestigt er de aandacht op, dat in het duinterrein achter Wes terveld, dat ondanks alle waarschu wingen soms als ongevaarlijk gebied wordt beschouwd, nog vol zit met on ontplofte granaten. Met ingang van 15 April a.s. De Britse regering heeft met Neder land, Denemarken en Zweden over eenkomsten gesloten tot het wederke rig afschaffen van visa, aldus het Engelse ministerie van buitenlandse zaken. Onderdanen van deze landen zullen geen visa nodig hebben voor het bln" nen-reizen van Engeland uit elke wille keurige plaats, en hetzelfde geldt voor Britse onderdanen reizende naar de ge noemde landen. Visa zullen vereist blijven voor reizen naar de Overzese gebieden vai> de be trokken landen. Toestemming tot vestiging en het ver richten van arbeid is nog steeds gere geld door bestaande wetten. Naar nader uit Londen wordt gemeld, treedt de overeenkomst met Nederland op 22 Maart en met Zweden op 1 April in werking. De sneeuwklokjes, onmiskenbare te kens van het naderend voorjaar, steken tieren daar de kopjes reeds boven de grond. Tijdens het bezoek der Engelse koninklijke familie aan Maseroe, de hoofdstad van Basoetoland, reikt koning George een onderscheiding uit aan Matsebo Seeiso. Naar Agence France Press e meldt, dreigt de vakvereniging van Ameri kaanse koopvaardij-officieren een al gemene boycot voor alle schepen, die afkomstig zyn uit of bestemd zyn voor Nederland, uit te vaardigen. Men wil bij deze actie de loodsen en havenarbeiders uit alle Amerikaanse havens betrekken. Deze beslissing, die heden te New York werd bekendge maakt, zou genomen zijn als represaille tegen de gewelddaden, waaraan de Ne derlandse haven-autoriteiten te Batavia zich ten aanzien van de officieren van het vrachtschip „Martin Behrman" zou den hebben schuldig gemaakt. Volgens de verklaringen van een bestuurslid der vakvereniging, aldus Agence France Presse, zal de vakve.-eniging in alle Amerikaanse havens een algemene en een gelijktijdige actie inzetten tegen Nederlandse schepen en ladingen, als ihet aan officiëren van de „Martin Behrman" aangedane onrecht niet is hersteld vóór de vergadering der vak vereniging op Woensdag a.s. De kwestie van het in beslag nemen der lading van de „Martin Behrman" j^al 24 Maart a.s. voor een landgerecht ir. Batavia komen. In het ministerie van Economische Zaken te 's Gravenhage heeft kol. H. van der Vaart, hoofd van de econo mische afdeling van de Ned. militaire missie te Berlijn aan persvertegen woordigers enkele mededelingen ge. daan betreffende de Ned. deelneming aan- en de verkregen resultaten van de Leipziger Messe De langdurige voorbereidingen van Nederlandse zijde leverden vruchtbaar results t op Over de medewerking van Russische zijde bij het afsluiten van transacties had kol. van der Vaart niets dan lof In bijna alle gevallen waren de door de Russen berekende dollarbedragen voor afgesloten transacties aan de hoge kant. Zonder uitzondering kwam men van Ned zö"' echter steeds tot 'n gunstig resultaat, wanneer op verlaging dc berekende dollarbedragen werd aangedrongen Wederzijds heerste tussen de Russl sche en Ned instanties groot vertrou wen, zodat de samenwerking prettig was Samenvattende was kol. van der Vaart van mening dat het belangrijkste ge- volg van de Leipziger. Messe voor ons land is. dat het zo zeer gewenste han delscontract tussen de Russische zone en ons land tot stand is gekomen Bin nenkort kunnen handelsbesprekingen tussen Rusland en Nederland '"orden verwacht A De minister van oorlog, de heer Fievez, heeft in de Tweede Kamer mededeling gedaan van het, aantal gesneuvelden of aan bekomen verwondingen overleden militairen op Java, Sumatra en buiten gewesten In totaal zijn over een periode van an derhalf jaar op een totaalsterkte van rond 100,000 man gesneuveld of aan hun won den overleden; Kon landmacht 13 offi cieren en 183 minderen; KNIL: 12 officie ren en 177 minderen (96 Nederlanders en 81 Indonesiërs); Kon marine: 7 officieren en 61 minderen De stand van de zesdaagse te Parijs, Vrijdagmorgen vroeg, luidde als volgt. 1. Bruneel—Naeije 166 punten; 2. Se res—Lapebie 74 punten; 3. Schulte Boeijen 61 punten. Met één ronde achterstand: 4. Gouijon Carra 97 punten; 5. Girard—Louviot 46 punten; 6. Klnt—Van Steenbergen 44 punten. Met twee ronden achterstand: 7. Guim- bretiereLe Nizerhij 27 punten. De overige koppels waren 5 en meer ronden achter. Volgens het „Evening News" ls gister morgen vroeg een voor een café te Lon den parkerende vrachtauto met 3 millioei Players gestolen. Enkele minuten nadat de chauffeur en zijn kameraad na hun kopje thee in het café te hebben gebruikt bij het buiten komen zagen, dat de auto ver dwenen was^ is via de radio een beschrij ving gegeven van de auto en zijn lading Tot nog toe hebben de nasporingen nog geen resultaat gehad De politie verwacht een, groot deel van de buit in handen te kunnen krijgen voordat de dieven de tijd hebben gehac deze via de zwartemarkt te doen ver dwijnen Naar uit Britse kringen te Ham burg wordt vernomen zal een aan tal zware kanonnen, waaronder een Kruppkanon voor belegering met een kaliber van 77 'A cm, de vol gende week te Essen vernietigd werden. Het belegeringskanon, dat ruim 1.3 millioen kilogram weegt_ is in een door bomaanvallen bescha digde werkplaats gevonden en is een van de drie, die voor de veld tocht tegen Sovjet-Rusland werden vervaardigd De loop van het ka non is 39,3 meter lang, de draag wijdte 35,2 kilometer. Het gewicht der kogels bedraagt 7112 kilogram. Naar Trouw verneemt zal binnenkort een wetsontwerp weeldebelasting aan de Staten-Generaal worden aangeboden Deze belasting is van zeer ingrijpenden aard en zal op talloze artikelen betrekking heb ben, zelfs aluinsteen en tandpasta zullen als weelde-artikelen beschouwd worden DR. P. KASTEEL NIET NAAR NEDERLAND In tegenstelling met de geruchten, als zou de gouverneur van Curasao, dr. P. Kasteel, Vrijdag a.s. naar Nederland ko men, verneemt het ANP van officiële zijde, dat hiervan geen sprake is. Slechts de gouverneur van Suriname begeeft zich, zoals wij reeds meldden, voor besprekingen met den minister naar Nederland Gistermiddag werd in het Britse „Vic toria College" in Alexandrië een pakje dynamiet ontdekt, waaraan een reeds aangestoken lont was bevestigd De ont ploffing kon worden voorkomen Hollywood zal waarschijnlijk een aantal films over het leven van president Roo sevelt maken, waarvan de eerste zal zijn gebaseerd op een der 4 vrijheden van het Atlantische handvest, de vrijheid van vrees Sedert het begin van de pro cessen tegen .Japanse oorlogsmisdadigers te Rabaul zijn 86 Japanners terechtgesteld In de haven van Sydney liggen thans 79 schepen, die niet kunnen uitvaren vanwege de havenstaking, welke reeds 6 weken duurt Een woordvoerder van de vakvereniging der stakers verklaarde dat een lange strijd voor de boeg staat De Franse minister van arbeid, Croizat, is te Rome aangekomen oni met de Ita liaanse regering te onderhandelen over een immigratie van 200,000 Italiaanse ar beiders in Frankrijk De diplomatieke redacteur van de „Evening News" meldt, dat er thans 2000 Duitsers, onder wie prof Heisenberg (Nobelprijswinnaar 1932) en prof Guido eek, in -Argentinië aan de vervaardiging van de atoombom werken Aan group captain Donaldson is de Britannia Trophy overhandigd voor het behalen van het wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen met een snelheid van bijna 1000 km per uur Met Ameland is nog slechts verbinding door de lucht mogelijk; tenzij de wind het ijsVuit de Waddenzee verdrijft, kan het nog^ dagen duren alvorens het eiland per schip be reikbaar Is Franse militaire Inge nieurs zijn systematisch Hitiers bomvrije ondergrondse fabrieken, die in Tyrol en Vorarlberg door dwangarbeiders in de rotsen zijn uitgehouwen, aan het opblazen Op de Olympische dag. die op 22 Juni a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam gehouden wordt, zal een Tsjechisch bondselftal, hoofdzakelijk bestaande uit Praagse profvoetballers, als tegenpartij van het Nederlandse bondselftal fungeren. Het programma van de Olympische ciag is als volgt samengesteld: Begonnen wordt met een demonstratie van 3000 turners en turnsters, een aan tal, dat men het Stadion nog noo*t bijeen gezien heeft. Aansluitend volgt aan de onthulling van het gedenkteken voo? de Nederlandse sportlieden, die ge durende de oorlog het leven lieten. Hierna komt de voetbalwedstrijd, athletiek, wielrennen en paardensport (een springconcours). Gister, de tiende dag van het hoge water in Engeland zijn de rivieren weer hoger gestegen en records gebroken. Te Gloucester kwam de Severn 2% cm boven het reeordpeil in het jaar 1852. Te Chertsey verdween het teken, dat het niveau van het water in 1894 aan geeft, onder het wateroppervlak vai> de Theems. Duizenden manschappen heb ben in alle delen van het lan(i met de nieuwste militaire uitrustingen de strijd tegen het water aangebonden. De inwo ners can het dorpje Wirksworth (Derby Shire) moesten heden hun woningen verlaten, daar de gehele heuvel in be weging kwam. Genard Mooyman, de SS-er, die van zijn Führer ht Ridderkruis kreeg voor bewezen diensten aan het Oostfront en onlanf uit zijn gevangenis wist te ont snappen, is thans weer gegrepen. Hij is in h t kamp te Laren ondergebracht. Een bruidspaar uit Urk liet zich te Bussum in de echt verbinden. Het bruidspaar en de familieleden, allen in Urker klederdracht, trokken natuur lijk grote belangstelling. Bij K B is, met intrekking van de be schikking van den minister van Sociale zaken van 1 Jyni 1946, no 2463, afdeling sociale verzekering, bepaald, dat de pre miën voor de verplichte verzekering van de bij de ziekenkassen van de raden van arbeid verzekerden voor het jaar 1944 worden verhoogd met 1 ten honderd van het loonbedrag, hetwelk over dat jaar voor premieberekening in aanmerking kwam De premiën voor de personen, die werkzaamheden verrichtten ten behoeve van het aanleggen, onderhouden, her stellen, opbreken of afbreken van vlieg velden, verdedigingswerken of andere voor oorlogvoering direct van belang zijnde installaties, voor zover deze werk zaamheden werden verricht ter plaatse, waar de genoemde objecten in aanleg waren, onderscheidenlijk zich bevonden, worden voor het jaar 1944 verhoogd tot 7 ten honderd van het onder 1 bedoelde loonbedrag en voor het jaar 1943 ver hoogd tot 6 ten honderd van het onder 1 bedoelde loonbedrag DE SNEEUWTOESLAG VASTE BRANDSTOFFEN De sneeuwtoeslag, welke bij de afleve ring van vaste brandstoffen aan de afne mers in rekening mag worden gebracht, zal met ingang van Maandag 24 Maart vervallen Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk nog enige regen of mot regen en hier en daar nevel of mist. Vrij koude Wescenwind. Tij delijk brekende bewolking, over wegend droog weer. Naar Z.W. of Z. teruglopende en gele'del ijk toe nemende wind; opnieuw aanzien lijke stijging van temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1