De Gemeente als Onderneming Siad en Omgeving- Wat de Sterk spel in een stuk vai *Comedia asrsoniis gegaran- Bijzonder Gerechtshot te Amsterdam 15 jaar geëist tegen verrader - Onderduikers verraden De Landstormman Bonkaarten afhalen Pantsergrenadier Piv 5 E mm I J 'Wtft I mm De Alkmaarse tennisclub .Inside' Zondag a.s. 2.30 uur Alcmaria Victrix I A.D.O. '20 I Hielp versperringen breken Adspirant-mat roos Hij werd liever frontstrijder Waar kan men beter en goedkoper wonen? Een lopende-band inbreker Voor veilig verkeer HARMONIE TI VICTORIA TH CINEMA AMEF „De Fonkelende Stroom" van Charles Morgi Rokken, kanten ol rafelige stoffen x cordonneren v. BESUYEN Co, maakt het in orde! gedeeld0Y'e'fb"WOning of Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door prof. J. A. van Hamel, behandelde Vrijdag het eerst de zaak van X. Zwart, een 20-jarige grond werker uit Egmond aan Zee, aan wien ten laste was gelegd, dat hij te Alkmaar in Maart 1945 aan het lid van de Sicherheitsdienst, den Duitser Döring, heeft mee gedeeld, dat naast hem een persoon Middelhof genaamd woonde, die aardappelen van hem had gestolen, een illegaal werker was en vuurwapenen in huis had en aldus Middelhof heeft blootgesteld aan opsporing en vrijheidsberoving van de zijde van den vijand, terwijl dit feit de dood van Middelhof ten gevolge heeft gehad. Uit de schriftelijke verklaring van den inmiddels overleden politieke re chercheur Kok uit Alkmaar bleek, dat verdachte eerst slechts gedeeltelijk be kende, maar nadat hij geconfronteerd was met Döring en deze hem pertinent herkende als degene, die Middelhof had aangebracht, bekende hij. Beschudigde: „Ik heb nooit gezegd dat M illegaal werker was, ik heb al leen gezegd, dat hij aardappelen had weggenomen en vuurwapens had." Op diverse hem gestelde vragen ant woordt beschudigde verder, dat hij uit eigen beweging eerst naar de Feldgen- darmerie was gegaan, om die aardap peldiefstal aan te geven, daarna was hij bij Döring terecht gekomen. President: „Als je daar de Duitsers in ging mengen, haalde je den duivel in huis, daar is die ongelukkige Mid delhof het slachtoffer van geworden. Heb je ook nog iets van Döring gekre gen?" Beschuldigde antwoordt hierop, dat hij hel was in de hongerwinter van Döring wat erwten en bonen ont vangen had. Voorzitter: „Moet ik da{ beschou wen als de dertig zilverlingen, die Ju das kreeg Middelhof heeft de dood gevonden en is gefusilleerd hij is nu bijgezet op het erekerkhof te Over- veen. Het bewijs, dat Middelhof aard appelen heeft gestolen, ontbreekt, hij was goed met u, heeft u zelfs eenmaal een schuilplaats aangeboden. Vooral, omdat Middelhof dood is, kan ik niet toelaten, dat op zijn nagedachtenis een smet wordt geworpen." De verdachte voerde voorts nog aan, dat hij in drift gehandeld had. De procureur-fiscaal, mr Keuning, vond dit feit buitengewoon ergerlijk. Toen verdachte het pleegde was hij 19 jaar, hij had zich kunnen wenden tot de Nederlandse politie. Iemand van een dergelijke verwer pelijke mentaliteit geeft blijk van een gemeen en laag karakter. Hij eiste 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en waarvan 12 jaar door te brengen in een RWI met ontzetting van de rech ten voor het leven. De verdediger riep de uiterste cle mentie in. Het Hof zal over één week uitspraak doen. De 26-jarige P M Dokter, kellner te Bergen, had te Alkmaar op 18 Decem ber 1944 aan één of meer leden van de Nederlandse Landwacht medegedeeld, dat zich in een naburig perceel twee personen bevonden, die daar waren ondergedoken en vermoedelijk illegaal werk verrichtten, waardoor hij hen op zettelijk heeft blootgesteld aan opspo ring en vrijheidsberoving van de kant van den vijand. Als eerste getuige werd de land- wachter v d Spek gehoord, die aan vankelijk bezwaren tegen het afleggen van de eed had. Hier wees de president er op. dat dergelijke manifestaties van een gedetineerden landwachter gemist konden worden. Deze landwachter getuigde vervol gens, dat hij in het najaar 1944 Dokter gearresteerd had naar aanleiding van een ingekomen anoniem schrijven. Hij had opdracht tot die arrestatie gekre gen, omdat Dokter, die bij de Duitse Weermacht kok was, levensmiddelen gestolen had en zwarte handel dreef, v d Spek had toen aan beschuldigde verschillende vragen gesteld, o.a. wat hij vóór de oorlog deed, waarom hij niet voor arbeid in Duitsland was in gezet en toen heeft beschuldigde ge probeerd de aandacht van zichzelf af te wenden en die op anderen te vesti gen. Tijdens zijn overbrenging heeft hij het huis aangewezen, waar de gebroe ders Boon, zijn buurjongens, onderge doken zaten. Deze zijn daarna gearres teerd. 1 De beschuldigde tracht dit te weer leggen. Bij het verhoor, met een revol ver op hem gericht, was hij op slinkse wijze uitgehoord wat zi3n buurjongens deden. In angst en zenuwen had hij toen de naam genoemd. Getuige v d Spek volhardt echter in zijn lezing. De arrestatie was verricht met nog andere landwachters samen. Eén van hen, v d Meer, was ook als geuige opgeroepen, maar was niet op de zitting Zijn reeds eerder afgelegde schriftelijke verklaring werd daarom voorgelezen. Hij herinnerde zich, dat Dokter bij de arrestatie gezegd bad: ik ben geen onderduiker, maar ik ken wel andere, die zitten hiernaast. Toen hij overgebracht werd naar de kazerne wees hij de woning aan, waar ze za ten. Deze zijn toen gearresteerd. Ook een schriftelijke verklaring van den commandant van de Landwacht, Schoenmaker, bevestigde dit. De beschuldigde verklaart dan nog, dat tiij met de gebroeders Boon in de Amsterdamse gevangenis gezeten had, dat ze daarna gezamenlijk in de trein met Rotterdammers terecht gekomen waren en op initiatief van een dezer onderweg uit de trein zijn gesprongen. Pas daarna is Jan Boon in de illegali teit gegaan, zegt verdachte en betuigde vervolgens van zijn geweldige spijt, dat hij verkeerd gehandeld heeft. De procureur-fiscaal requireerde 4 jaar gevangenisstraf met aftrek, door te brengen in een RWI. Hij was van mening, dat de getuigenverklaring van v d Spek als waar aangenomen kon worden. Ook de beide andere getuige nissen luidden zo. Gelukkig waren er geen ernstige gevolgen, maar het is toch wel een slappe laffe, halve "iguur, die om zichzelf schoon te wassen, de aandacht op andere vestigt. De verdediger, mr C Berkhouwer, riep ook voor dit geval de uiterste clementie in. Uitsphaak 28 Maart as Den 23-jarigen J Verkroost uit Sint Pancras was ten laste gelegd, dat hij te Weert in Juil 1943 vrijwillig dienst had genomen bij de Landstorm Nederland. Gevraagd hiernaar, antwoordde Ver kroost: „Ik ben inderdaad bij de Land storm Nederland geweesf om aan uit zending te ontkomen". Hij had zich 23 Juni opgegeven als reserve, was in 1943 in Weert opgeko men en kreeg daar gedurende 3'/i mnd een militaire opleiding. In Februari 1944 volgde een herhalingsoefening en in Mei nog eens en toen is hij de dienst niet meer uitgekomen. In Bel gië werd hij, volgens zijn zeggen achter het front als reserve ingezet. Hij had evenmin aan gevechtshande lingen deelgenomen en was door een kogel van inschietende artillerie ge troffen. Vervolgens had hij, nadat hij in een lazaret te Enschede verpleegd was, wachtdienst verricht bij het depot te Hoogeveen, Amerongen en Maasbergen. Op 17-jarige leeftijd sloot hij zich bij de NSB aan, maar had daar na 4 a 5 maanden genoeg van. Hij verklaar de ook nog, dat hij, omdat het bedrijf zijn leiding nodig had door ziekte van zijn vader, die van 1935 af lid van de NSB was, graag thuis wilde blijven. Pres.: „Maar intussen trok je toch maar de wapenrok van den vijand aan." In het dossier waren brieven, waarin verdachte telkens naar huis had ge schreven „Duitsland moet en zal win nen". Hierover gehoord, zei hij, dat men daaruit thuis had kunnen lezen, dat 't misging, hij kon niet schrijven, dat Duitsland zou verliezen, omdat anders het ^oncentratlekamp wachtte. ZATERDAG. Gulden Vlies, 2 uur: Kindervoorstelling „Assepoetier". Gulden Vlies, 8 uur: Uitvoering Toneel vereniging „Ontwaakt". Wapen van Heemskerk: Dansen. ZONDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Piet Kohier met „In 't gouden haantje". Wapen van Heemskerk: 's middags en 's avonds dansen. Bioscopen: Harmonie: „Onsterfelijke Liefdef'; 18 jaar. Zaterdag: 7 en 9.30 uur. Zondag: 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Victoria: „De bittere waarheid"; 14 jaar. Zaterdag: 7 en 9,30 uur. Zondag: 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Cinema Americain: „Merijntje Gijzen's jeugd"; alle leeftijden. Zaterdag: 7 en 9,30 uur.- Zondag: 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. ABT, le deel: „Het legioen van Zorro" 14 jaar. Zaterdag: 8 uur. Zondag: 2, 9 en 8 uur. Zij, wier naam begint met de letters T of U, kunnen zich op Maandag 24 Maart a.s. vervoegen aan het uitreiklokaal Ridder straat voor het afhalen van hun bonkaar ten, textielkaarten en enquête-formulie ren vaste brandstoffen. Vorige bon- en stamkaarten meenemen! De procureur-fiscaal requireerde 6 jaar RWI met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van 15 jaar. De verdediger, mr dr C Berkhouwer, wendde aan, dat de vader van ver dachte een zonderling was. die dacht, dat Mussert de idee van Bellamy zou verdedigen. Uitspraak 28 Maart a s. De 21-jarige B Elswijk uit Alkmaar had zich te Buldem in October 1943 vrijwillig bij de Waffen SS gemeld. Hij vocht er tegen de Russen, waarop v:ij hier volgens den president i— met smart zaten te wachten, dat ze ons kwamen bevrijden. Hij was inge palmd door het idee, militair te willen worden. Hij zat in het Jager-bataljon, waarin ook de bevrijder van Mussolini dienst deed. Met een pantservuist ver nietigde hij een tank en beschouwde dit als een militaire prestatie. Hij er kende, dat hij fout was geweekt en in dien hij vrij kwam, wilde hij eerst een cursus volgen om behoorlijk werk te kunnen verrichten. Vóór de oorlog was hij zonder beroep en fungeerde als badjongen bij het natuurbad te Bergen. De eis was 10 jaar ontzetting en 2 jaar gevangenisstraf met aftrek, als 't Hof deze zaak niet wilde aanhouden om een rapport in te winnen. Uitspraak 28 Maarf a.s. «tl - - MMÈir ip s$r|j Het ongeveer 8000 ton metende Griekse schip „Alexandra" dat In de nacht van Dinsdag op Woensdag ten Noorden van Terschelling op een mijn liep, is met zware slagzij te Ijmuiden binnengesleept (ANP P) -4 De Alkmaarse tennisclub A.T.C. hield Donderdagavond haar jaarlijkse algemene vergadering in de bovenzaal van „Het Wapen van Heemskerk". De vergadering was uitstekend bezet, gezien het feit, dat het nieuwe sei zoen voor de deur staat en ten twee de, dat de bekende propagandist van de Ned. Lawn Tennisbond, de heer Vredenburg uit Den Haag, een cau serie hield, gevolgd door enige zeer interessante en tevens leerzame films op tennisgebied. Om half acht hield de voorzitter, dr. H. de Jong, zijn openingsspeech, waarin hij de leden mededeelde, dat het bestuur had be sloten de naam A.T.C. te veranderen in „Inside". In de vergadering werd besloten dit seizoen met 4 teams in de competitie uit te komen, resp. overgangsklasse, 2e, 3e en 4e klasse. Verder werd besloten tot het houden van „ladderwedstrijden", welke het spelpeil in de club aanmerkelijk kun nen verhogen, evenals het houden van onderlinge stedenwedstrjjden met enkele plaatsen in Noord-Holland voor de leden, die geen competitie spelen. Ten slotte werd bij de rond vraag het plan geopperd om bij B. en W. 'n aanvrage te doen tot 't ver krijgen van een overdekte tennisbaan voor het volgende winterseizoen. Met het uitspreken van de hoop, dat „Inside" met vele leden het nieu we tennisseizoen zal inluiden, sloot de voorzitter de vergadering FEESTAVOND „OOIEVAARSNEST" Gisteravond gaf de bekende buurtver „Het Ooievaarsnest" een zeer geslaagde feestavond in het Wapen van Heemskerk De aanwezigen hebben zich op uitsteken de wijze vermaakt o m met „de Pessi misten" die weer een groot succes be haalden De stemming was zeer goed en 1 bleef tot het einde van de prettige avond CONVERSIE VAN GELDLENING. In verband met de conversie van een geldlening melden B en W het volgen de: Per 1 Juli 1937 heeft de gemeente een obligatielening aangegaan van f 4.130.000, rentende 3'/:%, betaalbaar op halfjaarlijkse coupons, terwijl de aflossing plaats heeft op 1 October. In verband met de pogingen deze le ning te converteren hebben B en W verschillende aanbiedingen bereikt voor een 3"/o obligatielening, waarvan de gunstigste in ieder opzicht aan vaardbaar lijkt. Het restant zal dan in Mei 1947 ver vroegd worden afgelost en de daarvoor benodigde gelden worden gevonden door een geldlening aan te gaan van f 2.509.000 minimaal tegen de koers welke aan B en W is medegedeeld en tegen een rente van 3*/«. De lening wordt a pari afgelost in hoogstens 25 jaar. De gemeente heeft het recht op of na 1 Januari 1952 tof versterkte of algeheel vervroegde aflossing over te gaan. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN Oud-Luth kerk (in de Lutherse kerk aan de Oudegracht), Zondag geen dienst, Donderdagavond 8 uur EGMOND AAN ZEE, oud-kath kerk. 8 en 10 uur dienst, 2 uur vesper ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Morgen zal de apotheek van dr H Hartong van Ark, Langestraat 1, de ge hele dag geopend zijn In deze aptotheek zal de komende week ook de nacht dienst worden waargenomen De 38-jarige Alkmaar&er J H M Driessen was naar Duitsland gezonden, daar te werk gesteld, saboteerde en kwam in een straflager en tekende, om daar uit te komen, te Fort Lausist in October 1943 voor de Kriegsmarine. Hij kreeg een opleiding als fourier, kwam op een bewapend vaartuig, dat versperringen op de Noordzee moest breken. Ook deze beschuldigde ver richtte de functie van hofmeester en bij alarm aan boord had hij geen ver richtingen uit te voeren. De procureur-fiscaal kon het ver weer van verdachte, dat hij voor de keus was gesetld dienst te nemen óf concentratiekamp, niet zo gemakkelijk geloven als in de vorige zaak, omdat de beginfout lag bij het vrijwillig gaan werken in Duitsland. Hij eiste vijf jaar RWI met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van 15 jaar. De verdediger voerde aan daj deze verdachte erfelijk belast was. Hij had een zwakzinnige moeder en een vader, die zich aan drank te buiten ging. Hij was, en daar wilde de pleiter de na druk op leggen, door het Arbeidsbu reau naar Duitsland gezonden. Pleiter verzocht de tijd van internering niet verder uit te strekken dan tot de tijd van detentie en de onmiddellijke in vrijheidstelling. Na raadkamer bepaalde het Hof de uitspraak op 28 Maart a.s. Tegen den Heilooër P A Huyzer, die zich op de Ortskommandantur meld de voor dienstneming bij de Kriegs marine, eiste de procureur-fiscaal, die verdachte gespeend van ieder nationaal gevoel zag, 12 jaar RWI met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. Deze verdachte wilde graag varen, had geen werk en was vén mening, dat de oorlog afgelopen was, wat Ne derland en Duitsland betrof. Zijn hoofddoel, waarnaar hij altijd verlan gend had uitgezien, was te gaan va ren. Hij deed dienst in de machineka mer. Het vaartuig lag bij Narvik en voer alleen van de ene naar de andere fjord Toen de capitulatie aanbrak was dit vaartuig nooit in de gevechtshan deling betrokken geweest. Later werd hij tegen de Russen ingezet met een Troepen, uitgerust met alle scorten voertuigen, van boten tot zware tanks, z(jn gerequireerd, om hulp te verlenen in de overstroomde gebieden van Zuid-England. Een legertank vervoert de bewoners van ondergelopen huizen, Anefo p. pantservuist en een geweer. Hij had toen echter volgens zijn eigen ver klaring een dekkingsgat gegraven en had daarin gewacht tot de Russen kwamen. Verdachte zag het verkeerde van zijn handelwijze in. Ook in deze zaak valt de uitspraak op 28 Maart a.s. De 28-jarige M v d Werken uit Alk maar was ondergedoken, werd gear resteerd en kwam via Amersfoort en Vught in een Duits straflager terecht. Om daar uit te komen meldde hij zich te Watenstet in Juli 1943 bij de SS. Na er 5 maanden dienst te hebben ge daan kreeg hij ziekteverlof, dook weer onder en werd andermaal gesnapt. Hij werd toen voor de keus gesteld óf op de Weteringschans in Amsterdam, öl naar het front. Hij koos dit laatste en werd bij de grenadiers ondergebracht. De procureur-fiscaal nam aan, dat er veel waars in dit verhaal stak en eiste 2 jaar gevangenisstraf met al- trek. Uitspraak 28 Maart a s. rv De gemeente heeft grote verwachtingen van haar industrieterrein en dat is prach tig, want wie verwachtingen heeft en de toekomst hoopvol tegemoet ziet, geeft blijk, dat hij of in dit geval zij zich door de vele tegenslagen van deze tijd nog niet heeft laten ontmoedigen Kunnen we op het ogenblik geen bouw grond verkopen, welnu, laten we het dan eens met industrieterrein proberen Laten we dé plek daarvoor zo gunstig mogelijk kiezen, laten we zorgen voor goede aan- en afvoerwegen en de grond «Jfcant en klaar, opgehoogd en wel, voor niet te hoge prijs beschikbaar stellen, zodat de industriëlen niets anders te doen hebben dan er hun fabrieken en woningen op te zetten Dat geluid horen we hier in Alkmaar niet voor het eerst, want een dertigtal jaren geleden we menen, dat het in 1918 was heeft de heer P A de Lange, die, als we ons goed herinneren, toen be stuurslid van een daarvoor ingestelde commissie was, precies hetzelfde gezegd en grootscheepse plannen gemaakt, waar van in de practijk helaas niet veel terecht is gekomen Ook de gemeente heeft na tuurlijk in verloop van jaren de indus trieterreinen niet uH het oog verloren en naar we menen is daaraan ook nog gedacht bij de besprekingen over 't West- Friese kanalenplan, maar het resultaat van dat alles Is dat er tot dusver nog niet veel van terecht is gekomen Zal het uitkomst brengen? De optimisten in onze gemeente en die zijn er gelukkig ook nog zien In het vestigen van industrieën een uitkomst uit de benarde tijdsomstandigheden en de gemeente heeft blijkbaar besloten het nu eens niet Lij toekomstdromen te laten blijven, maar de industrie-koe om 't zo maar eens huiselijk uit te drukken direct bij de gouden horens te pakken Een commissie uit de Kamer van Koop handel, waarin niet alleen industriëlen, maar ook vertegenwoordigers en technici der gemeente zitting hebben, heeft reeds enkele malen het gereedmaken van indus trieterreinen besproken en daarbij het oog gevestigd op de driehoek welke ge vormd wordt door het Noordhollands ka naal, de Nieuwe Hoornse vaart en dé spoorlijn Alkmaar—Den Helder Hier, in de Huiswaarderpolder, heeft de gemeente een prachtig terrein en in een der laatste raadsvergaderingen heeft men het besluit genomen nog wat bijbehorende grond te kopen, zodat alleen de top van deze driehoek nog niet in het bezit der gemeente is De gehele driehoek is ongeveer 30 ha groot en bijna 21 ha daarvan zijn eigen dom der gemeente Alkmaar, zodat het terreinvraagstuk geen moeilijkheden zal brengen Een haven De dienst ''er Gemeentewerken had in dit terrein een haven geprojecteerd, welke bereikbaar was voor schepen, die uit het Noordhollands kanaal de brug ter hoogte van het VB-terrein zouden passeren, maar men is in de hierboven genoemde com missie later tot de conclusie gekomen, dat dit geen practische oplossing is om dat de smalle doorgang voor enigszins lange schepen grote bezwaren zou ople veren Vandaar, dat er thans een ander plan in de maak is, waarbij de haven voorbij de chocoladefabriek rechtstreeks in het Kanaal uitmondt, zodat de schepen er ge makkelijk kunnen binnenvaren, wat alleen het nadeel heeft dat ter plaatse de weg over de Noorderkade moet worden doorgebroken, zodat men daar een brug over de havenuitmonding zal moeten ma ken Toch heeft dit plan veel voor op het oorspronkelijke, maar of het verwezen lijkt zal worden, valt nog niet te voor spellen omdat de betrokken commissie een en ander nog nader onder de ogen moet zien en er daarna pas over zal kun nen adviseren Er wordt aan gewerkt Evenwel, uit het bovenstaande blijkt wel, dat er aan gewerkt of beter ge zegd, aan gedacht wordt en men schijnt van gemeentewege wel van zins de han den uit de mouwen te steken zodra de plannen een definitieve vorm hebben ge kregen Dan komt er dus een industrieterrein met een haven, dat tevens aan de spoor lijn ligt en dus wat aan- en afvoer- mogelijkheden betreft het beste van het beste kan bieden Helemaal braak ligt dit terrein geens zins, want reeds nu is een gedeelte van deze grond door verschillende industriële ondernemingen in gebruik genomen Daarop staan b v reeds de chocoladefa briek van de heren Ringers, de VB, de steenkoperij van den heer De Wild en de kunstmesthandel van de firma Krol en Co Men vindt er ook nog het woonwagen park, maar omdat een slechte buur erger is dan een goeden vriend en men met het oog op de mooie plannen de grond zo volledig mogelijk voor de komende in dustrie ter beschikking wil stellen, moeten de woonwagenbewoners 'n beetje opschik ken en zal het gehele park naar de andere zijde van de spoorbrug verhuizen Het wachten is nog maar op een aan sluiting bij de waterleiding en dan gaan deze los-vaste Alkmaarders met hun hui zen op stap om ze een eindje verder weer neer te zetten Het woningprobleem is voor deze mensen nogal eenvoudig omdat ze overal kunnen huizen zonder dat ze een advertentie voor woningruil hoeven te plaatsen Is dezer dagen het woonwagenpark ont ruimd, dan is het gehele terrein voor in dustrie beschikbaar en dan kan tevens de vraag aan de orde komen of men de grond zonder meer zal verkopen, dan wel of men die eerst zal ophogen en zoge naamd bouwrijp maken, zodat de ko mende industriëel niets anders te doen heeft dan er zijn fabriek op te zetten Daarover nog in een volgend artikel Het door de Alkmaarse politie in samenwerking met de Rijkspolitie voon. gezette onderzoek tegen den Alkmaardc M„ wien reeds een 17-tal inbraken ti Alkmaar en omgeving ten laste zijn ge legd, heeft tot dusverre nog het rest taat opgeleverd, dat opnieuw een 1 tal inbraken zijn opgehelderd. Van de laatste inbraken zijn. de meeste geplee; in de omgeving van Alkmaar, n.l. 1 Bergen, Stompetoren en West-Graftdijt In een bepaald geval werd een bt. langrijke partij melkpoeder, verpakt u balen van 50 kg gestolen. Voorts bestond de buit uit kleding rijwielen, distributiebescheiden enz. D: meeste gestolen goederen waren reeds verkocht Om alle weggebruikers weer eens aan den beurze te doen gevoelen, dat zij aan anderen en aan zichzelf verplicht zijni de gestelde verkeersmaatregelen cp te volgen, werd gisteren een uitge breide verkeerscontrole gehouden, waarbij de politie 25 verbaaltjes heeft uitgedeeld. Voornamelijk betrof het hiet het niet aangeven van richting verande ring, enz. HET GOUDEN FEEST VAN ALCM VVV Het bestuur van „Alcmaria VVV" zal het 50-jarig bestaan dezer vereniging op Woensdag 9 April feestelijk herdenken Op die dag zal er van 2—3,30 uur in het paviljoen Kinheim een receptie worden gehouden waarna om 7,30 uur in 't Gul- den Vlies een feestavond zal volgen, waarin het gezelschap Herman Tholen di cabaretrevue „Niets zwart alles vit" ten beste zal geven, waarna er' gelegen* heid tot dansen zal zijn COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders hebben lt de vacature van lid der Commissie vat Toezicht op het Lager Onderwijs vaca* ture H J van der Winden, wien eervol ontslag is verleend de volgende aan beveling gemaakt: 1. C J Mol; 2. H Siabbekoorn. GEMEENTEBLADEN Verschenen zijn de Gemeentebladen no 1917, (Verordening tot wijziging van he! Werkliedenreglement); No 1916 (Verord tot wijziging van het Ambtenarenregle ment) en no 1915 (Verord tot wijziging van de salarisregeling voor het onderwijzend personeel bij het bijz voorb 1 o) DIEFJES Gisteravond omstreeks half elf werd door personeel van de VB een tweetal jongens op heterdaad betrapt bij het ste len van kolen De knapen zijn door de politie aangehouden N.V. NOORDERBANK Aan de op 26 dezer te houden jaar lijkse algemene vergadering van Aandeel houders zal worden voorgesteld om he! dividend over het boekjaar 1946 te bepa len op 7 pet. (vorig jaar 6 pet.). ONSTERFELIJKE LIEF Ondanks de wat alledaagse de verwachtingen voor deze tengewoon hoog. De hoofdrol melijk gespeeld door Madeleir die vooral met haar subliem „Er komt een vriend vanav* harten voor zich gewonnen h Wat het spel betreft stelt lijke Liefde" dan ook niet t tegendeel. We zien in deze f leine Sologne op haar best, Jean Marais als haar tegensj een zo knappe vertolking van van Patrice, dat de film er memel ijk door wordt. Bijna, Want om op de nuc schouwer als verhaal indruk is de film te onnatuurlijk e zocht. Zoals bekend, is deze film op de legende „Tristan en Isoi om is het niet billijk een verg maken met andere Franse fil; laatste tijd in ons lan,j wer toond. Daar was de- gelade groot, dat er een. drama moe In „Onsterfelijke Liefde" i: ders, hetgeen de film als weinig aannemelijk maakt. „Onsterfelijke Liefde" is de moeite waard om gezien t al zou het alleen zijn, om tw beste Franse spelers in óptin te mogen aanschouwen. Vooraf binnen- en buitenlan: DE BITTERE WAARHE Er zijn films en vaak slechtste die eigenlijk geei hebben. Er komen geen grote in voor, er wordt niet in gev* is zelfs geen enkel mysterie op En toch leeft het publiek spanning mee met het geluk ei drie, van hen, die daarin voo: Hun stemmingen worden woorden geuit, ze blijken uit van de mond, eer» verdrietige spel der handen, die zich soms ten ballen in een vruchteloze I zelfbeheersing. Dat alles heeft de regisseut in deze prachtige Amerikaa: uitgebeeld, in deze sobere ges van twee jonge mensen, die steun zo hard nodig hadden, M uit de ooriogshel teruggekeei geant. die met alle krachten te, zelf vocht om de gevolgen shock te overwinnen en het dat de dood van een mens op weten heef, en wegens goed ge dagen bij haar familie -mag c gen. Hij en zij ontmoeten elkaar trein, hij bezoekt haar in het haar oom, hij wil haar trouwe meisje, dat hem de waarheid r bekennen, ondergaa, alle emoti daaruit noodzakelijk mpeten komen. Hier is het spel van ogen er voldoende om alle stemmingen nen en deze film tot één der t deze tijd te maken. Ginger Rogers en Joseph C( V€".hierin, een subliem samens Shirly Temple, het vroegere kind, geeft daarnaast geen b een bijzondere prestatie. merijntje gijzen. Het was niet zonder vrees, dat film gingen zien. wij kenden en juist daarom hielden wij vast Onze vrees was niet nodig heeft ons geboeid en soms ontr< niet wegneemt, dat A. M. de VACANTIE. Woning te huur gevr h Bergen N.H. van 19 Juli- 19 Aug, Ook genegen ti ruilen met onze modern: woning, prachtig geleger aan de hei te Hilversum Br. SCHURINK, Joh Geradtsweg 178, H'sum. Op het Britse eiland St. Hilary in de Atl. Oceaan wonen en werken de mari neofficieren van Commander Ferrers. Dit is de leider van een wetenschappe lijke groep die zich bezig houdt met experimenten in verband met de lucht afweer. Selby, de wiskunde-expert, komt bij een experiment om het leven en bij wordt bij de voortgezette pogingen ver vangen door zijn zuster Karen, die nog beter wiskundige is, dan haar broer. Dat deze vrouw in deze uitzonderlijke omgeving voor diverse complicaties zorgt is begrijpelijk. Ferrers en Karin v/eten spoedig^ dat zij elkaar liefheb ben. Maar het werk, waaraan Ferrers en Karin hun gehele hart verpand heb ben, doet hen hun persoonlijke gevoelens op zij zetten. Een nieuwe mislukking, die de admiraliteit moeilijk kan. ac cepteren, is niet in staat het onbeperkte geloof, dat Karin en Ferrers in de po gingen hebben, te vernietigen. De grote steun van Karin weet de eerst ontmoe digde Ferrers tot nieuw geloof in eigen krachj. en tot vernieuwde pogingen aan te zetten. Bepaald lioht en eenvoudig is het stuk niet. Maar wanneer men het thema dat alles beheerst, doorvoelt, is er zeer veel in te waarderen. En bovenal komt men dan onder de indruk van het sterke spel, dat de geheel bezette zaal van het Gulden Vlies gisteravond bij de tweede abonnementsvoorstelling (Covoto) met grote aandacht heeft ge volgd. De sfeer werd door verschillende kleine details goed getroffen. Joan Remmelts, die ook de t<( voerde, gaf een kranige^ diep door# de creatie van Commander Fef Verschillende moeilijke scènes wist' op voortreffelijke wijze te beheers:' Karen Selby, de vrouw, die on«' waardelijk in dezen man geloofde, door Rie Gilhuys vertolkt. Zij deze zeer moeilijke rol van de vro»«r 'lijke wiskundige, die evenwel 1 voelde, mooi en overtuigend spel. stekend was Ko van Dijk als Bris-tr- zeer goed Gysbert Tersteeg als Hf' - Carr. It Lady Helston, de vrouw van éea aJ I miraal, gaf Mimi Boesnach gelegen!" tot een goede creatie in mooie Op sympathieke wijze speelde Hermus, de eerste Lord van de a" *j raliteit. Hij toonde een juist begrip I de situatie op St. Hilary. ®n°Lj. mogen nog Bob de Lange als de raai. Fons Rademakers als de soms Sandford, Guus Boersma als Cap Winter en Lucas Wensing als Den a Zij allen vormden te samen een 111 kend sluitend geheel en kregen aan slot een welverdiend applaus. Daj alles van de soms lang nie' makkelijke tekst overal in de zaa v volgen was, zouden wij niet w'"ell0[j weren. De uitvoerenden zullen doen, hier in 't vervolg rekening te houden. En zou men nog niet eens 1 beren „acht uur beginnen" tot lijkheid te maken? Th. G. Kreijermaat Mient 1 - Alkmaar Tel. 3256 huwelijk. Meisjes en vrouwen v. d Werkende en boerenstand CW s ~at Nederlands Grootste Huwelijksbemid- deüngsorgamsatie, geheel onder vrouwelijke directie rfw; ?eer veel serieuze kennies 611 directe li^f raagt direct in- tóf; ..EXCELSIOR", 18a wu Ministerpark te Haaï SUm' Kantoor 1 Alkmn"1' ?orte Spaarne opend9 k' Laat 2j9. Ge- Zond 00k Zat- en ten S andags geslo- TE KOOP GEVRAAGD Vrije eChtlf mb- 1-, z. I«. vm= WOmng of kleine geaeelt b?wonmg, Alk maar of omgeving. Beta- hng geheel in vrij geld. NoInH9«K 6n vraagprijs H 28 b"r. van dit bladj

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2