De ondertekening van Linggadjati r Spaak over de nieuwe regering DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 25 Maart 1947een nieuw tijdperk breekt aan v „Hef werk van de vrede kan beginnen" Drie redevoeringen Prof. Schermerhorn: „Een grote sprong" Hors d'Oeuvre Sjahrir: „Van de duis ternis naar het licht" Feest te Batavia Een verklaring Extra vleesbon vervalt Twee eieren voor Pasen Complot in MiddeJ-Amerika Dezelfde doeleinden .J een andere methode Van 'n sollicitatiebrief. V Berger Vliegveld wordt opgeheven Treedt Bevin af Zware aardbeving Wapenarsenaal ontdekt Bonds-elftalRest van Europa Opheffing Australische boycot Mijn-explosie in U.S.A. Weec&ericfit BUREAU: VOORUAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 CITO 187294 Dir.: J- Bijlsma WOENSDAG 26 MAART 1917. Voortzetting van de 144e JAAftGAëG No. 256. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter „Waagjes" tot lt woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct„ uitsluitend contaD Abonnementen! i 1.10 per maand. 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E, Uyldert plv. TJ. N. Adema. Het ontwerpaccoord van Linggadjati is gisteren te elf uur vijftien Nederlandse tijd ondertekend. De plechtigheid vond plaats in de Troonzaal van het paleis Rijswijk te Batavia in tegenwoordigheid van talrijke Nederlandse, Indonesische en buitenlandse autoriteiten en genodigden. De bijeenkomst stond onder het presidium van prof. Schermerhorn, die onmiddellijk nadat de handtekenin een waren gezet een rede hield. Daarna voerden Sjahrir en de Iuit.-gouver- neur-generaa), dr. Van Mook, het woord. Na afloop van de plechtigheid begaven de autoriteiten en genodigden zich door de tuin van het paleis Rijswjjk naar het paleis aan het Konings plein, waar de Iuit.-gouverneur-generaal een receptie hield. Te Batavia waren de kantoren en scholen gesloten. In de kerken wer den wydingsdiensten gehouden. Na ondertekening van het protocol hebben prof. W. Schermerhorn, Soe- tan Sjahrir en dr. H. J. van Mook redevoeringen uitgesproken. Hieronder laten wij citaten volgen uit de belde andere redevoeringen. De sprong, die thans door Indo nesië gemaakt wordt, is zo groot, dat enige voorzichtigheid aan de zjjde van de nieuwe staatkundige organisatie, die haar intrede zal doen op de wijze als in de overeen komst bepaald, wel raadzaam mag worden geacht. Het bewustzijn van een grote sprong, op de juiste wijze tot gelding gebracht in de samen werking met Nederland en in haar houding in de wereld, kan aan de ontwikkeling van Indonesië slechts ten goede komen. Daarnaast zijn wij Nederlanders er ons van bewust, dat in deze landen een versnelling van het proces van DE „WITTE VOGEL" Maarschalk Rommel, die het als generaal de geallieerden, tijdens de veldtocht in Noord-Afrika, lan ge tijd moeilijk heeft gemaakt en die later door Hitier werd belast met de controle ""op de Atlantic- wall, bezat een jacht. „Weisser Vogel" heette het scheepje, ver moedelijk aldus gedoopt omdat Rommel duidelijk wilde laten uit komen dat hij het niet zwart ver kregen had. Met dat jacht stoomde hij langs de kust, van Den Helder tot Biarritz. De witte vogel spreidde zijn vleugels uit en men was in Duitsland gerust. Geen Engelsman zou het wagen om de muur van beton en staal, die tegen hem opgericht was, aan te tasten. De Atlantic-wall was zo mogelijk nog steviger dan „Die Wacht am Rhein". Maar volmaakt is mensenwerk nooit en geen vestinggordel on neembaar. Indien iemand dan kon de Duitser dit weten. Had hij niet zelf over de onoverwinnelijke Ma- ginot-linie gezegevierd? De witte vogel van Rommel fladderde heen en weer; de Duitse adelaar keek gespannen naar het westen uit; maar de Britse leeuw had zijn klauwen gescherpt en het zwem men niet verleerd. Nu lees ik daar dat men Rom- mels jacht Heeft de Engelse natie het aan Mary Churchill gegeven, als hu welijksgeschenk? Het zou een aar dige attentie jegens haar vader, tevens de vader der overwinning, zijn geweest. Maakt Eisenhower er zijn vacantie-reisjes mee? Hij is een te eenvoudig man om smaak te vinden in het bezit van een jacht. Dat was meer iets voor Duitse maarschalken. Neen, men heeft Rommels witte vogel van zijn slagpennen be roofd, gekortwiekt, gedegradeerd Men heeft het fraaie jacht ver- v bouwd. Tot een woonschip voor woningnood-lijdenden? Neen. Tot een hospitaalschip? Neen. Neen De waarheid is bitter. Men heeft het schip verbouwd tot een boot voor het vangen vankreeft. Dit is iets wat tk de gealliëerden niet gemakkelijk vergeven kan Het getuigt van zeer slechte smaak. KREEFT. geestelijke en maatschappelijke ont voogding plaats vindt, die vandaag niet ophoudt, doch misschien eerst goed begint. Thans staan wij gezamenlijk voor de taak de weg te banen, waarlangs de kinderen van Nederland en ook 't Nederlandse volk iets in het gewone leven kunnen ervaren van datgene, waarnaar de besten onzer streven. Het zal er om gaan, of wij met in spanning van alle krachten zullen slagen en niet alleen de leidende laag tot gelding brengen, maar bo venal of wij tezamen aan de grote massa geleidelijk iets kunnen geven van een grotere welvaart en een klein beetje menselijk geluk. Groot nog is de onzekerheid, scherp nog zijn de twijfel en het wantrou wen ten opzichte van deze belangrijke gebeurtenis. Nog altijd staan onze strijders tegenover de zonen van Ne derland met geweren en ander moordtuig in de hand, elkaar be schouwend als bedreiging voor zich zelf, als levens, die verdwijnen moe ten, als vijanden, die vernietigd moe ten worden. Veel leed is er nog en vele zijn de wonden, die geslagen worden. Groot is de onzekerheid, de twij fel, diep in het wantrouwen, scherp nog is de haat, duister en bewolkt is de lucht In dit eens zo schone land, maar reeds is ook een ont spanning hoorbaar en voelbaar is de opluchting van de beklemming, die ons hart omspant. Er zijn ook tekenen, die wijzen op een innerlijke verheldering en zuivering van de atmosfeer. De overeenkomst, die w" nu tekenen, wil een eerste stap zyn om ons te bevrijden uit deze benauwenis, een eerste stap in ons streven om de duisternis te verdrij ven en licht en zuiverheid te doen terugkeren, om terug te brengen de sfeer van objectiviteit. In Batavia waren op verscheidene plaatsen vlaggen uitgestoken, soms de Indonesische rood-witte vlag van deur tot deur naast het Nederlandse rood-wit-blauw. Bij het vallen van de duisternis de plechtigheid begon tegen schemertijd te Batavia De ondertekening van de over eenkomst geschiedde door plaat sing van de handtekeningen on der de volgende korte verklaring: „Heden, de 25ste Maart 1947, is deze overeenkomst, met inacht neming door beide partyen van de daarop betrekking heb bende tussen de delegaties gewis selde en als bijlagen aan deze overeenkomst toegevoegde brie ven en nota's, laatstelijk van 15 en 24 Maart, door de daartoe ge machtigde delegaties namens de regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesia ondertekend. Van deze overeenkomst zijn vier exempla ren in de Nederlandse taal en vier exemplaren in de Indonesische taal ondertekend." De bedoelde brieven en be scheiden zijn o.m.: de aanbiedings brief van de Nederlandse rege ring, welke door de Indonesiërs niet is aanvaard, het antwoord hierop van de Indonesiërs, de brief van de Commissie-Generaal aan Sjahrir, waarin de laatste wordt uitgenodigd tot het opstel len van een eigen Interpretatie, Sjahrir's brief van 15 Maart, waarvan de hoofdpunten reeds zijn gepubliceerd en de twee brie ven van 2 en 10 Februari betref fende de buitenlandse dienst. Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede: „De vleesvoor ziening van Nederland op de tegen woordige voet steunt slechts ten dele op binnenlandse productie, daarnaast moet een belangrijke hoeveelheid vlees uit invoer verkregen worden. Uit een vermindering van de vlees aankopen in het buitenland vloeien dan ook gevolgen voort voor bet vleesrantsoen. De extra verstrek king van 100 gram per veertien dagen aan verbruikers van vijf jaar en ouder zal na Pasen dus bij de bon- aanwijzing voor de periode van 14 tot 26 April a.s. komen te vervallen, zodat het vleesrantsoen dan weer 200 gram per week zal zijn. Getracht zal worden uit een met be hulp van import van vee gevormde voorraad vlees en nog enige lopende import van vee uit Denemarken het basisrantsoen van 200 gram per week voorlopig te handhaven. Wanneer ech ter in de zomer het aanbod van slacht vee in het binnenland terugloopt een jaarlijks terugkerend normaal ver schijnsel zal in die tijd met verla ging van het rantsoen tot 150 gram per week rekening moeten worden gehou den". kwam Batavia langzamerhand in feestelijke atmosfeer, welke begon met vuurwerk en „slamatans" (Indi sche feestelijke maaltijden), welke in de open lucht op verscheidene plei nen en in parken te Batavia voor 25.000 personen gehouden werden en die door de Nederlandse en Indonesi sche gemeenteraden gezamenlijk wa ren aangeboden. Groot vermaak veroorzaakten de Nederlandse wnd. burgemeester van Batavia, drs. A. Th. Bogaardt en de Indonesische burgemeester, Soewirjo, toen zij 1000 kg. Nederlandse centen met een totale waarde van 1500 Ne derlands-Indische guldens tussen de bevolking op het Koningsplein wier pen. Naar Aneta verneemt, zullen de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties over de tenuitvoerlegging van de overeen komst van Linggadjati een aanvang nemen op Donderdag 27 Maart a.s. Voor Pasen zullen twee eieren per persoon beschikbaar worden gesteld. De bon zal reeds in de eerstvolgende bonnenlijst bekend gemaakt worden. UITSLUITEND MARGARINE VAN 13—26 APRIL. 's-Gravenhage, 25 Maart. - In de pe riode van 2 tot 15 Maart is in het totale vetrantsoen 125 gram margarine ver vangen door eenzelfde hoeveelheid boter voor de houders van een A-, B- of C-kaart. Dit gebeurde in verband met de moeilijkheden in de margarine industrie, welke een gevolg waren van de door de vorst gestremde aanvoer van grondstoffen. In de periode van 1326 April zal ter compensatie 125 gram boter in het vetrantsoen voor de betrokken groe pen vervangen worden door eenzelfde hoeveelheid margarine. Na bijna een maand voortdurend te hebben gereisd in de Kon. trein, heeft de Engelse Kon. familie enige dagen rust genomen in het Drakenberg Natio nale Park. De vorstelijke personen zien belangstellend toe, hoe generaal Smuts^ alvorens een filmopname te maken, met een belichtingsmeter ma noeuvreert. Ass Press P. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de ambassadeurs van Costa Rica, Nicaragua en Honduras de V. S. in kennis hebben gesteld van een „complot om de regeringen van hun landen omver te werpen, waarbij twee andere Latijnse Amerikaanse landen betrokken zijn". Koningskwestie nog niet opgelost Gistermiddag heeft de Belgische Eerste Minister Spaak in de se naat de regeringsverklaring voor gelezen. Naar de heer Spaak mede deelde kon omtrent de konings kwestie tussen de Belgische Socia listische Partij en de Katholieke Volkspartij geen fundamentele overeenstemming worden bereikt. Elk der beide partijen blijft dus op haar standpunt staan. Geen van beide vraagt van de andere van haar overtuiging afstand te doen. De koningskwestie kan dus niet op gelost worden, doch de regering is er zich van bewust, dat zij als plicht heeft een overeenkomst tus sen de partijen te bevorderen om tot een oplossing te geraken, die slechts bij eerbiediging der Belgi sche instellingen denkbaar is. De regering stelt er pry's op het werk der financiële sanering te vol tooien. Verschillende belastingen zui len worden herzien. De regering er kent, met de overgrote meerderheid der Belgen, dat de belastingen 't ini tiatief niet mogen doden. Indien de regering de economi- In de bloembollenstreek is men, nu de winter voorbij is, met volle energie aan het zaaien en poten begonnen. ANP P. sche politiek, die zij verlangt te volgen, vergeleken met die van haar voorgangers, in een volzin moest samenvatten, dan zou ze, al dus de heer Spaak, zeggen: dezelf de doeleinden, doch een andere me thode. De productie dient opgevoerd te worden en het uur is aangebroken afstand te doen van het noodzake lijke maar dikwijls verlammende interventionisme, dat door de oorlog werd opgedrongen. Er kan evenwel nog geen sprake zyn van een te rugkeer tot de economische vrij heid, zoals België deze vroeger kende. De economie moet geleid worden. Wat het kolenvraagstuk betreft heeft de regering besloten de beslis sing, die door de vorige regering werd genomen, te handhaven. Beloften aan arbeiders en boer. Wat het sociaal program betreft: De regering zal alles doen om de materiële omstandigheden voor de arbeiders te verbeteren. De Belgische regering is besloten de organismen te scheppen, die het de arbeiders mogelijk zullen maken deel uit te maken van het economi sche leven in zijn wijdste betekenis. Met betrekking tot de landbouwpoli tiek zegt de regeringsverklaring, dat de hoofdgedachten, die hieraan ten grondslag liggen, zijn: een geleidelij ke terugkeer tot de Vrijheid, afschaf fing van een aantal maatregelen, die thans nutteloos geworden zijn, een regeling der productie en een grote rentabiliteit. De regeringsverklaring dringt er by de middenstand op aan zich te organiseren. De middenstand zal eveneens voordeel vinden in de ge leidelijke terugkeer tot de vrijheid van handel waartoe zal worden over gegaan. De nieuwe regering zal de prijs- en lc onpolitiek, zoals deze door de vorige regering werd gevoerd, voortzetten. Naar de heer Spaak tenslotte nog mededeelde, is hij van oordeel, dat België thans over een stabiele rege ringsmeerderheid beschikt en dat er een tweevoudige oppositie bestaat, waarvan wordt aangenomen, dat zij opbouwende critiek zal uitoefenen. 'n Gereformeerd Rusthuis riep sollicitanten op voor de betrek king van vader en moeder. Een der gegadigden, aldus het Diaco naal Corr. blad, schreef het vol gende briefje:, „Meneer of Mevrouw Daar wij in de krant geleze heeft voor als vader en Moeder optree- den. zouwde wij dat wel wile doen. Maar ik ben Nog Niet ge trouwd met deze Man en Mijn Man is weggelopen dus ben een verlaten frouw zelf, ik leeft Met deze Man wij benen proe stant, zouwe wij onze beeste Mee kune Nemen, wij wile het wel aanne men Hoog-agtent Schrijft u terug of het gaat, Maar wij heben geen kleeding aan" Vóór de oorlog was Bergen (N.-H.) in het bezit van een klein militair vliegveld; dat echter door de Duit sers volkomen werd verwoest. Ge zien de hoge kosten, die aan een eventueel herstel verbonden zijn, heeft men thans besloten het vlieg veld op te heffen. (Voor verdere bijzonderheden zie men het raadsverslag van Bergen in dit nummer. Red.) De industriële correspondent van de „News Chronicle" deelt van daag in z(jn blad mede, dat er in regeringskringen het gerucht de ronde doet, dat minister Bevin na afloop van de conferentie te Moskou zal aftreden als minister van bui tenlandse zaken. Aangenomen wordt, dat min.-president Attlee hem zal verzoeken persoonlijk de leiding te nemen van de uitvoering der regeringsplaunen ter bestrijding van de economische crisis. Door het Californisch Technologisch Instituut is een hevige aardbeving op een afstand van ongeveer 8000 k.m. geregistreerd. De richting is nog niet vastgesteld, maar volgens mededeling van functionarissen van het Instituut was het de hevigste aardbeving tijdens de laatste maanden. In het huis van „Tante Bertha" Maandagnacht is door de fis cale recherche In samenwerking met de rechercheurs, die met het onderzoek inzake de affaire „Tante Bertha" belast zyn, een huiszoeking gedaan in de woning van mevr. B. M. van der H.K. aan de Mecklenburglaan te Rot terdam. Zy ontdekten in een geheime bergplaats een compleet wapen arsenaal, bevattende explosieve stoffen, stenguns en zelfs kara bijnen, een loopgraafmortfer en een instrument, om gebouwen op te blazen. Zoals gemeld, is de in de ille gale wereld als „Tante Bertha" bekend staande mevr. B. M. van der H.K. medio Maart door de P.R.A. gearresteerd. Vele personen zouden haar medeplichtigen zyn. Nederlandse ploeg wordt versterkt In een onderhoud met een redacteur van ANP-Sport heeft de heer K. J. J. Lotsy, bestuurslid van de FIFA en lid van de keuze-commissie voor het elftal van de „rest van Europa" dat Zaterdag 10 Mei te Glasgow tegen Groot-Brit- tannië speelt, medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt alle 15 spelers in het Feyenoord-stadion te laten optreden. De dag vóór de wedstrijd zal het voorlopige continentale elftal wor den samengesteld en de drie over blijvende spelers Wilkes speelt in ieder geval in de bondsploeg mee zullen ook een plaats in het Nederlandse team krijgen, met an dere woorden, niet alleen kan de keuzecommissie alle spelers onder de loupe nemen, maar ook wordt het bondselftal op deze wijze ver strekt en zal thans een waardige tegenpartij vormen. Speelt Wilkes mee? Eerst na de wedstrijd te Rotterdam wordt de continentale ploeg definitief gevormd. De heer Lotsy verzekerde met nadruk, dat het geenszins zeker is, dat Wilkes in de continentale ploeg zal worden opgenomen. Alles hangt er van af, hoe hij in de komende weken zal spelen en vooral, hoe zijn vorm in de wedstrijd te Rotterdam zal zijn. Enkele spelers zijn vrijwel zeker van hun plaats, zoals de beide backs Nilsson en Steffen, de spil Parola, de midvoor Nordahl en de buitenspelers Melchior en Prest. Stopperspil. Gevraagd volgens welk systeem de continentale ploeg tegen Groot-Brit- tannië zal spelen, antwoordde de heer Lotsy, die de functie van algemeen lei der van het elftal zal waarnemen, dat ongetwijfeld het stopperspilsysteem zal worden toegepast. Nu Linggadjati getekend is In verband met de Nederlands- Indonesische overeenkomst heeft de secretaris van de Australische vak bond voor havenarbeiders, James Healy, verklaard, dat de boycot op Nederlandse schepen, welke reeds achttien maanden van kracht is, zou worden opgeheven, onmiddellijk na dat de overeenkomst uiteindelijk zou zyn geratificeerd. „Ik heb met vreugde vernomen, dat de overeenkomst tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs, waarbij de In donesische republiek erkend wordt, is ondertekend", aldus de heer Heal.y Zoals bekend, behoeft de overeen komst van Linggadjati echter niet ge ratificeerd te worden, waarvan Healy blijkens zijn uitlating niet op de hoogte was. In een steenkoolmijn te Centralia (Illinois) zijn honderd personen ten gevolge van een explosie ingesloten. Er zijn nog geen verdere bijzonderhe den bekend. KOUDE NACHT. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Geleidelijk toenemende wind tussen west en zuid en toene mende bewolking met later plaatselijk enige lichte regen. Van nacht vrij koud met voorname lijk in het noorden en oosten van het land nachtvorst. Morgen overdag weer hogere tempera turen dan vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1