Spreken is zilver en zwijgen is Voormalig Alkmaars rechter voor 't Tribunaal Nederlands ri Siad en Omgeving. ./k achtte de Kroon onschendbaar, al was ik N.S.B.-er AGENDA WÊ Verrader noemt zichzelf stommeling „Rampzalige goli van verraad" Uitspraken Tribunaal Extra-trein met Pasen Het eeuwfeest der Nutsspaarbank UIT DE ALKMAARSE RAAD Maar de gemeente moet er evenveel voor betalen ,,'t Oude Hoen" demonstreert La ndged ijker Groentencentrale Een geanimeerde vergadering Bergen. Malmö Wilkes was w< de ster Vijf wenken voor koper leven. Mr. Johan Hendrik M., voormalig ad vocaat en procureur, later economisch rechter te Alkmaar, stond gistermorgen terecht voor de Eerste Kamer van het Alkmaarse Tribunaal onder presidium van mr A. Schenkeveld. Deze oud-dienaar van de rechterlijke macht moest een hele lijst beschuldigingen aanhoren. Mr. Schenkeveld begon, met er zijn verwondering over uit te spreken, dat mr. M., die in 1930 als officier bij de Nederlandse Luchtdoel Artillerie de eed van trouw aan H M de Koningin had af gelegd, later met de vijand ging samen werken. M. antwoordde hierop, dat hij ook tij dens de oorlog de Koningin als wettig staatshoofd was blijven erkennen. In 1936, toen M. al bij de NSB was, was hij tussen het ambtenaren-verbod „door geglipt". Men was niet opmerkzaam ge maakt op zijn lidmaatschap van de paitij ,,Ik heb Hitier als een groot man be schouwd", aldus mr. M. „Doch ik achtte cie Kroon onschendbaar". De feiten waarvoor hij zich te verant woorden had, waren o.m. vertrouwens man van Rechtsfrontleider van de Vier schaar „Kennemerland", examinator bij de cursus „burgemeestersopleiding", lid Ned.-Duitse Kuituurgemeenschap, begun stigend lid der Germaanse S S en juri disch adviseur van Agrarisch Front. Burgemeester van Gouda M. zou ook nog hebben gesolliciteerd naar de functie van NSB-burgemeester van Gouda. Dit sprak M. tegen. Volgens zijn zeggen werd hij naar Gouda geroepen, waar men hem vroeg, of hij eventueel in aanmerking wenste te komen voor deze functie. Zelf had mr. M. geen aspiraties in die richting gehad doch wendde zich later om advies tot „hogere instanties". Tenslotte kwam hij bij Van Geelkerken terecht, die bang was, dat M. het in een flinke gemeente als Gouda niet zou kunnen bolwerken. „Hij moest maar eens beginnen met een kleine gemeente." Dat »geen interesse" bleek niet waar te zijn. Ter zitting was interne corresponden tie van beschuldigde aanwezig, waarin o m. stond: „Wie geen vrees kent, zal het wel redden. Tegenwerking kan uit de weg worden geruimd, door de gemeente raad op te heffen." De heer Stokreef ergerde zich aan de houding van beschuldigde. „Uw manier van optreden bevalt mij .niet. Als rechter zou U voorheen niet geduld hebben, dat een beschuldigde zo stond te hangen en om de waarheid heendraaide als nu doet" M. merkte op, dat hij aanvankelijk geen interesse voor het burgemeestersbaantje had gehad, doch toen hij er op attent werd gemaakt, lokte het hem een mo ment aan. De heer Stokreef: „Uw brieven date ren van Januari tot Mei 1941. Een lang moment dus" Een bewijs van de ondeskundigheid der NSB-Jburgemeesters die op de Neder landse gemeenten werden losgelaten is wel het volgende: Mr. M. schreef over de bur gemeesters-examens o.m.: „We kunnen niet verwachten, dat de mensen alle vra gen goed beantwoorden. Als ze maar geen onzin verkopen, halen we ze er door, anders zakken ze als een baksteen Mr. Schenkeveld vroeg hierna, op v/elke manier mr. M. rechter was ge worden. M. was hiertoe aangezocht door Schrie ke, nadat de vacature-mr. Van der L ontstond. „Het betekende voor mij", aldus be- Bchuldigde, „achteruitgang in salaris. Als zelfstandig advocaat en procureur ver diende ik het dubbele van een rechters- Balaris." S. had echter aangedrongen. De Duit sers waren namelijk van plan om Oosten rijkse rechters naar Nederland te halen. Als dat gebeurde zou het er niet best uitzien voor de Nederlandse bevolking. Na dergelijke overwegingen was M. ge zwicht. Uit de correspondentie vain mr. M. bleek, dat dit inderdaad zo gegaan was. In zijn functie als rechter verwekte mr. M. ondanks zijn NSB-lidmaatschap geen antipathie bij de goede rechters Verklaringen waren aanwezig van mr. Van Tuyll van Serooskerken, mr Krabbe en andere leden uit de Alkmaarse rechts wereld. Zij tekenden M. als een objectief handelend en behoorlijk denkend mens. Weliswaar waren zijn straffen ailtijd uitermate hoog, doch dit gold ook voor NSB-ers. Hij hielp mee om de mensen uit het beruchte kamp Ommen te houden Ook in Amsterdam, waarheen hij later werd overgeplaatst, legde hij hoge straf fen op in de z.g. peulvruchterj-affaire eind 1944. Dus was het niet waar, zoals beweerd werd, dat zijn straffen bij het keren der oorlogskansen milder werden. Geen slecht geweten. Mr. Kymmell uit Amsterdam trad op als verdediger. Hij kende mr. M. nog uit de tijd der bezetting en voerde aan, dat beschuldigde bij de Amsterdamse balie zeer goed be kend stond. Zelfs mr. Bakhoven uit Am sterdam noemt M. een fatsoenlijk mens. Pleiter voerde aan, dat mr M., on danks alles, zijn plicht had gedaan. Of althans wat hij onder plicht verstond. Hij nam na Dolle Dinsdag niet, zoals HEDENAVOND. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond Cres cendo. BIOSCOPEN: Harmonie, 8 uur: „Onsterfelijke liefde 18 jaar. Victoria, 8 uur: „De bittere waarheid"; 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: „Merijntje Gij zen"; alle leeftijden. ABT, 8 uur: le deel: „Het legioen van Zorro"; 14 jaar. VRIJDAGAVOND Gulden Vlies, 8 uur: 4e Abonnements concert Haarl. Orkestvereniging. Wapen van Heemskerk, 7,30 uur: Feest avond „Go Ahead". Huize Westerlicht (bibl.zaal), 8 uur: Le zing „Ex Oriente Lux". BIOSCOPEN: Harmonie, 8 uur: „Altijd in mijn hart 14 jaar. Victoria, 8 uur: „Vijf bakens op de weg naar Cairo"; 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: Caesar en Cleopatra"; 18 jaar. ABT, 8 uur: 2e deel: „Het legioen van Zorro"; 14 jaar. vele anderen, de benen, omdat hij geen slecht geweten had. M. zit thans twee jaar vast, waarvan hij vijf maanden in de gevangenis heeft doorgebracht wegens „advies verlenen aan een delinquent". In werkelijkheid is dat niet zo geweest. Waar beschuldigde vader is van vier jonge kinderen, verzocht mr. Kynmeli hem zo spoedig mogelijk in vrijheid* te willen stellen. De kinderen moeten woi- den opgevoed en daartoe is het nodig, dat er een vader is, die voor hen. kan werken In deze zaak zal Dinsdag 8 April uit spraak worden gedaan. r-.. De bouw van de nieuwe semafoor aan de buitenhaven van IJmuiden vor dert snel. De nieuwe semafoor wordt groter en zal meer comfort bieden aan de kustwacht, die hier dag en nacht moet verblijven, dan de oude, welke in 1943 door de Duitsers werd gesloopt. (De Boer P.) Bijzonder Gerechtshof ie Amsterdam De 58-jarige boerenarbeider, Jan Jongejan uit Alkmaar, moest zich Woensdagochtend voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, gepresi deerd door mr. A. C. M. P. Buys, \erantwoorden, omdat hij in Mei 1941 aan den directeur van de Luchtbe scherming te Alkmaar, Kohlbruggen, van wien hij wist, dat hij lid was van de N.S.B., had meegedeeld, dat in het lokaal van de luchtbescherming sdienst illegale blaadjes circuleerden, waarin zulke vieze dingen stonden over de N.S.B. en vervolgens op. ver zoek van Kohlbruggen getracht heeft zo'n blaadje in handen te krjjgen en daartoe Klaas Bosker heeft bewogen, hem een blaadje ter hand te stellen. Gistermorgen deed de Eerste Kamer van het Alkmaarse Tribunaal, onder presidium van mr Schenkeveld, uitspraak in de volgende zaken: Theodorus B, Alkmaar, wegens ernstige misdragingen uit winstbejag internering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden, dus tot 15 Febr '48 Bovendien ontzetting uit het recht in de groenten- en fruit handel werkzaam te zijn en ontzetting uit de kies- en ambtsrechten In hoeverre B schuld heeft aan de arrestatie en het overlijden van Rempt zal door het Bijzonder Gerechtshof te noolt gesproken. Toen de pohtie-i Dit blad heeft hij aan K. doorgegeven en daarmee opzettelijk Bosker en De Moei en andere personen bloot gesteld aan vervolging en vrijheids beroving door den vijand, waarmee hij dezen tevens opzettelijk hulp heeft verleend. President: „Wat zegt U op die be schuldiging?" Beschuldigde: „Die woorden „vuile blaadjes" heb ik nooit in mijn mond genomen". President: „U wilde ze toch aan Kohlbruggen geven, dat is toch een gemene streek". Beschuldigde: „Ik heb het in dom heid gedaan. Ik sympathiseerde er helemaal niet mee, maar ben door K. gedwongen weer bij de N.S.B. te gaan, uit angst, dat ik mijn baantje zou ver liezen". Het getuigenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord de 47-jarige K. Bosker, fabrikant te Am sterdam. Deze werkte in 1941 bij de Luchtbe schermingsdienst te Alkmaar. Daar was ook Jongejan. Bosker las illegale blaad jes en liet die ook aan zijn collega's lezen. Jongejan had hem in Mei een blaadjes gevraagd. De bedoeling was, dat hij het mee zou nemen voor een kennis. Op 6 Mei had toen een politie- inval in het gebouw van de Luchtbe schermingsdienst plaats gevonden. Getuige was toen door Maarleveld opgepikt, doorgegeven aan de Feldgen- darmerie te Amsterdam en had daarna 5 maanden in Scheveningen „gelogeerd". Deze getuige nam aan, dat het de bedoeling van Kohlbrugge was, dat hij verdwijnen moest, omdat deze eens een gesprek met hem had gevoerd, dat in minder goede aarde was gevallen. De tweede getuige in deze zaak was de 53-jarige weduwe van W. de Moei uit Alkmaar, die tegelijk met Bosker gearresteerd was. Ook De Moei was in Den Haag ver oordeeld tot 4 maanden. Een en ander had hem erg aangepakt. Toen hij weer thuis was gekomen, had de dokter gezegd, dat hij iets aan zijn longen ge kregen had, daaraan is hij ook een paar jaar later overleden. President tot beschuldigde: „Nu ziet Cl wat de gevolgen zijn, als U zo iets doet!" Beschuldigde: „Over De Moei is over- Deze verdachte is er toe gekomen, mensen, waarvan hij zegt, dat hij ei prettig mee omging, te verraden. Spr. wilde er wel rekening mee houden, dat hij zo gehandeld heeft onder invloed van Kohlbruggen en eiste 7 jaar ge vangenisstraf, waarvan 4 R.W.I. met af- tiek en ontzetting uit de rechten ge durende het leven. De verdediger voerde aan, dat deze verdachte veel werkloosheid gekend heeft, ook ziekte in het gezin, na de vroegtijdige dood van zijn vrouw bleef de man met zeven kinderen zitten. In 1940 kreeg hij een kans bij de lucht bescherming, maar kon zijn N.S.B.- chef moeilijk weerstaan. Het leek plei ter inderdaad juist, dat verdachte niet heeft gedacht, dat het zo'n vaart zou lopen Spr. verzocht een lagere strafmaat, omdat deze beschuldigde reeds tegen de 60 jaar loopt, drie maagbloedingen heeft gehad en aan bloedarmoede lijdt. Verdachte krijgt dan gelegenheid tot het laatste woord: „Ik heb ontzettend berouw gehad, dat die mensen zijn weggehaald, dat is nooit mijn bedoe ling geweest!" Uitspraak 9 April a.s. De alleen in de nacht van Zondag op Maandag en in de nacht na een feest dag op het baanvak AlkmaarDen Helder lopende trein (Alkmaar ver trek 0.06 uur, Den Helder aankomst 0.38 uur) zal in de nacht van Zondag 6 April op Maandag 7 April en in de nacht van Maandag 7 April op Dins dag 8 April rijden. Ter gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan der Spaar bank hoopt het bestuur Zaterdag a.s., zoals wij reeds meldden, een receptie te houden in de Harmonie (Dancing) van 3 tot 5 uur. Omstreeks half vier zal door den voorzitter een herden kingsrede worden uitgesproken. Tevoren, op Zaterdagmorgen om streeks kwart over 11, zo schrijft men ons thans, zal door het bestuur een bezoek worden gebracht aan de Algemene begraafplaats, alwaar op de graven van een tweetal stichters der Spaarbank, t.w. Cornelis Johan nes de Lange, geboren 30 April 1818, overleden 21 April 1875 (commissaris van 1847 tot 1875) en William Co- hen, geboren 14 Augustus 1788, over- lèden 17 Juni 1863 (commissaris van 1847 tot 1863), bloemen gelegd zul len worden. Enkele familieleden van wijlen Corn. Joh. de Lange, zomede een familielid van wijlen William Co- hen, zullen daarbij tegenwoordig zijn. Langedijker Groentenveiling, 27 Mrt. 66600 kg Gele kool f 15,50; 16800 kg D witte kool f 11,50; 17200 kg Uien f 13—f 16; 7250 kg Peen: II f 9,50 en III f 7,50; 23600 kg Bieten: I f 8—f 9,60, II f 5,70 en II If 4,40; 2150 kg Witlof I f 45 en II f 31,50. WARMENHUIZEN, 26 Maart 1947. Uien 16; Rode kool 17,50; Gele kool 15,50; Deense witte kool 11,50. Aanvoer: 3100 kg Uien; 1600 kg Rode kool; 1700 kg Gele kool; 2000 kg Deense witte kool. Als er iets ter wereld is waarop men geen peil kan trekken, dan is dat een Alkmaarse raadsvergadering, omdat men nooit kan voorspellen of de edel- achtbaren van plan zijn se kort of lang te laten duren. Soms verwacht men, daf een hele collectie onbelangrijke voorstellen er binnen 'n uurtje doorgehamerd wordt en dan is een doodonschuldige in terruptie als het ware het steentje dat van de berg losgestoten wordt, dat in zijn val steeds grotere fragmenten met zich meesleept en tenslott tot een lawine wordt, van gesproken en later geschreven woorden. We kennen ze, die beruchte Alk maarse vergaderingen, waarin het po litieke steekspel door twee tot barstens toe volle publieke tribunes met ent housiasme werd gevolgd en waarop 't middernachtelijk uur zo ongeveer de tijd was dat de journalisten eens even konden weglopen om hun leeggeschre- ven vulpennen van nieuwe inkt te voorzien, teneinde weer klaar te zijn voor de volgende ronde, waarvoor de vechtende fracties inmiddels hun po pulairste woordvoerders opnieuw in de ring hadden laten verschijnen. Maar een raadsvergadering zoals Dinsdagavondwaar 23 vroede moederen en vaderen vogels van diverse politieke pluimage volop ge legenheid hadden elkaar „de waarheid" te zeggen en waarin geen van allen ook maar een syllabe heeft gesproken. Het is de eerste maal sinds vele, vele jaren, dat wij zoiets hebben meege maakt, de eerste maal, dat er onder al die strijdlustigen niemand was, die er behoefte aan had de een of ander een trap of zelfs maar een heel klein trapje te geven, waarin niemand van de politieke voormannen de gele genheid gebruikte om Alkmaars bur gerij er van te doordringen, dat men een toekomst vol rozegeur en mane schijn tegemoet gaat als men bij de volgende verkiezing slechts >p hem en zijn gelijkgekleurde makkers wil stem men. De waarnemend burgemeester ha merde de diverse voorstellen er in 'n angstwekkende snelheid door, want er was niemand die het woord verlangde. Het was sen beetje onwezenlijk, we zouden haast zeggen een beetje lugu ber. En toch was er een gemoedelijke 1 sfeer, want er werden vóór de offi ciële opening wat grapjes heen en weer gekaatst tussen de communisten en de heren van de Prot. Christ, fractie die elkaar in onze steeds groeiende Raad bedenkelijk beginnen te nade ren dat wil zeggen door de steeds voller wordende tafels. De buurpraatjes zijn al vriendschap, pelijke plagerijtjes geworden en men zou werkelijk op de gedachte komen, dat het tijdperk der politieke broeder liefde niet lang meer op zich zal laten wachten of om wat minder d:ep in de toekomst te kijken dat we voor eerst nog geen oorlog met Rusland zul. len krijgen. Natuurlijk waren er weer raadsle den, die de voorstellen verwisselden en hun stem op een katholieken onder wijzer uitbrachten als er een lid van de commissie voor het L. O. moest be noemd worden, maar een edelachtba re is natuurlijk zo verdiept in het wei en wee der bevolking, dat dergelijke bewijzen van verstrooidheid slechts blijk geven van de grootst mogelijke geestelijke spanning. De stomme Raad we bedoelen na tuurlijk de niet-sprekende Raad was oorzaak dat we om kwart over acht begonnen en vóór half negen weer op straat stonden. Drie en twintig maal vijf gulden aan presentiegeld, reis- en verblijfkosten van den Haagsen stenograaf, electri- sche stroom voor driemaal twee en dertig lampjes om van de thee en de suiker maar niet eens te spreken waren in tien minuten opgesou peerd. Het zou voor een noodlijdende ge meente ais de onze verschrikkelijk zijn als in dat korte tijdsbestek ook niet de conversie van een geldlening was goedgekeurd, zodat we toch altijd nog van een voordelige avond kunnen spre ken. En wat dat zwijgende vroede gezel schap betreft Och, dat is voor de variatie ook wel eens aardig en ten slotte heeft onze vaderlandse geschiedenis wel be wezen, dat zwijgende mensen niet al tijd de slechtste zijn. Is de erenaam van den Vader des Vaderlands niet Willem de Zwijger geweest! Wie weet welke grote figuren er in de loop der stedelijke historie nog uit de groep onzer tegenwoordige edel- achtbaren zullen voortkomen. Amsterdam worden onderzocht Abram W, eveneens uit Alkmaar werd veroordeeld tot 2 jaar en 9 maanden In aanmerking moet worden genomen, dat W onder invloed van B heeft gehandeld Van het vermogen van W zal f 1000,— worden verbeurd verklaard Ook zal hij zonder advies van de Zuiverings-instan- ties worden uitgesloten uit het recht om werkzaam te zijn inde groenten- en fruithandel Verder ontzetting uit kies* en ambtsrechten DE GONG VOOR BATH. De gong voor Bath bestemd trekt thans in de étalage van het Alk maars Warenhuis aller aandacht. De gong, welke voor het Bethse raad huis bestemd is, werd vervaardigd bij den heer Winkelman te Amsterdam. Het is een prachtig stuk edelsmeed- werk geworden. Het idee en de zeer kunstzinnige uitwerking in het metaal getuigen van een groot vakmanschap en een grote artisticiteit. Uit alles blijkt wel, dat het vak manschap der oude gilden ook in deze tijd van mechanisatie niet verloren is gegaan. val plaats vond, frommelde hij iets in zijn zak. Ze hebben dus zeker iets op hem gevonden. Dat geval met Bosker heb ik helemaal in domheid begaan. Kohlbruggen vroeg om zo'n blaadje van Bosker, dus hij wist de naam. Ik dacht niet, dat hij zo gemeen was, om dat door te geven aan de politie. Het is nooit mijn be doeling geweest, om die mensen te treffen". President; „Maar in Uw verklaring voor de politie afgelegd, staat anders: De gemoederen van de N.S.B.-ers waren toen zeer verhit, zo verhit, dat we tot dergelijke verraderspractijken zijn ge komen". Beschuldigde bleek nog drie keer veroordeeld te zijn: in 1918 voor diefstal en verduistering en in 1922 we derom voor diefstal. Rampzalige golf van verraad. De procureur-fiscaal, mr. H. G. Th. Keune noemde dit een van de ramp zaligste dingen, die de bezetting over ons land gebracht heeft, een golf van verraad, voortgekomen uit de N.S.B. en de daarbij aangesloten personen. Het bestuur van de Veilingvereni ging Langedijker Groentecentrale ver gaderde dezer dagen onder voorzitter schap van burgemeester Schelhaas, die in zijn openingsrede de beste wensen uitsprak voor het spoedig herstel van den secretaris, den heer W. Visser, die vrij ernstig ziek is. Bij de L.G.C. waren op 20 Maart in voorraad 237.000 kg rode kool, 1.106.800 kg gele kool, 1.368.000 kg Deense witte kool, 196.900 kg uien, 113.300 kg peen en 219.400 kg bieten. Naar de algemene vergadering van de Ned. Uienfederatie werd de heer S. de Boer afgevaardigd. Het bestuur stelde voor op de pen sioenen van de heren T. Keizer en Jb. van Die een duurtetoeslag te verlenen van 25 pet. met ingang van 1 Januari 1947. Het salaris van den architect werd verhoogd van f 150 tot f 200 per jaar. Men besloot een jonge kracht op te roepen voor assistentie van den heer S de Boer. Aangedrongen werd in deze week de voor het Engelse leger te leveren gele kool aan te voeren. De prijs zal tot het einde van het seizoen gelijk zijn, met die verstande, dat hetgeen méér wordt gemaakt na deze week, voorlo pig wordt ingehouden en later weer onder de aanvoerders verdeeld, zodat het geen zin heeft met afleveren tot na 29 Maart te wachten. Naar aanleiding van een circulaire van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit werd opgemerkt dat de in de Statuten opgenomen verplichting tot veilen voor de aangesloten leden on der alle omstandigheden blijft bestaan. Men besloot aan de vereniging „IJs- strijd" een extra subsidie van f 100 te verlenen. De eerste toewijzing van veilingkis- ten, zij het nog een kleine, is ontvan gen. Er zijn er 4000 besteld. Het aanvoeren van sperciebonen in kisten werd aanbevolen. Men zal op het bordje moeten zetten wat de keur meester aangeeft. Op het verzoek van de „Volkshoge school" te Bergen, om subsidie, werd afwijzend beschikt. Hierna werd de agenda voor de alg. vergadering besproken. Het bestuur stelde voor een bewaar plaats voor plantuien te bouwen. Naar aanleiding van het voorstel van „De West" te Koedijk, om de Sta tuten zo te wijzigen, dat de veiling ils aan- en verkoopcoöperatie kan optre den welk voorstel inmiddels is in getrokken ontstond een uitvoerige gedachtenwisseling over de coöpera tieve afzet van groente. Volgens de thans geldende Statuten kan de veiling reeds in bijzondere tij den zelfstandi- optreden. De voorzit ter juichte toe, dat er een coöperatie is gesticht. De heer S. de Boer zag practische bezwaren. De heer Jb. de Vries meende dat het Centraal Bureau te behoudend is. Hij vond dat de coöperatie de beschik king moest krijgen over de producten van haar leden. In de Superfabriek te Vlaardingen zag spr. een prachtig voorbeeld van een coöperatie. Het per soonlijk initiatief komt niet in 't ge drang. De heer S. de Boer merkte op dat het C. B. ook rekening houdt met de producten uit „De Zuid". Hij meende, dat de coöperatie niet alle producten van haar leden zal kunnen wegwerken. Er komen ook andere tijden. Verschil lende heren voerden nog het woord, waarbij naar voren kwam, dat allen de coöperatie een goed hart toedra gen. Zij zal, als zij de goede weg be wandelt, aller medewerking hebben. Het voorstel van „De Zuid" te Sint- Pancras, om de verplichting op te leg gen, dat de producten, met uitzonde ring van de zuurkoolwitte, worden ge laden in de naaste omgeving van de veiling of aan het spoor, werd van een gunstig prae-advies voorzien. De rekening 1946 sloot met een ba tig saldo van ruim f 20.000 voor de groenteveiling en een nadelig saldo van ruim f 3800 voor de bollenveiling. Het vormen van een ledenkapitaal werd besproken. Hiernaar zal een on derzoek worden ingesteld. „Een goed pad en een zonnig spoor". Gisteravond had in het Wapen van Heemskerk een demonstra tie-avond plaats van de Chr. Pad- vindersgroep ,,'t Oude Hoen". Reeds lang vóór het uur van half acht werden de voorste rijen in de zaal ingenomen door een luidruchtige schare uitgelaten welpen, die zich onder elkaar al kostelijk amuseer den, onder begeleiding van het no dige lawaai. En toen om ruim half acht de réveille geblazen werd, was de zaal tot de laatste plaats bezet met een opgewonden menigte welpen en ver kenners. Met de réveille begon de „Kamp dag", die ten tonele werd gebracht. De verschillende programmapunten werden op originele wijze aangekon digd, n.l. door seinen met de vlag aan de stok. Wij zagen het bouwen van een touwbrug, ochtendgymnas tiek, een vlaggenparade, beangsti gende nachtelijke avonturen, wij hoorden de „Hallo yell" van de wel pen, het verdienstelijke pianospel van den 17-jarigen verkenner Piet Over- duin, wij bewonderden een aantal „rimboedansen" en we genoten van de koddige voordracht van een jongen declamator. Een E.H.B.O.-ploeg voer de zeer realistische oefeniixgen uit, waardoor een klein meisje in onze nabijheid danig onder de indruk kwam. Hopman v. d. Wal ha.d de leiding, bijgestaan door Vaandrig Vogelaar. In de pauze was er een verloting en een Amerikaanse verkoping. En toen de avond werd besloten met een schimmenspel van de St. Joris figuur, en de wens: „Een goed pad en een zonnig spoor", gingen de honderden jonge mensen vermoeid maar tevre den huiswaarts. Het was een koste lijke avond. maanden bij Mr Zijnen waarnemend no taris, en vanaf Juli '39 bij notaris C Knook Al die jaren hebben zij zich verdien stelijk gemaakt met het opstellen van notariële acten, contracten of hoe die pa perassen meer mogen heten, tot volle te vredenheid van hun superieuren die niets dan lof hadden voor hun ijver en toewijding Sneeuwjacht en onbegaanbare wegen mocht het reizen van Dirkshorn naar Bergen schier onmogelijk maken, de heer Koster was steeds present waar zijn plicht hem riep „Indien 't gemeen u roept, besorght het als uw eigen" Deze woorden van Vondel waren het devies van den heer Kroon Hij is de vraagbaak voor talloos velen geworden, ook buiten onze gemeente. Steeds heeft hij gaarne belangeloos an deren bijgestaan met raad en daad Ook de „Eimonders" weten daarvan mee te praten Werken is leven leven ls werken voor den heer Kroon Als secretaris-ont vanger van de Kerkvoogdij der Ned Herv Gemeente te Bergen maakte hij zich ook daar nog verdienstelijk Het zal beide jubilarissen ter gelegen heid van hun zilveren feest niet aan be langstelling ontbreken, velen zullen deze dag voor hen tot een onvergetelijke hel pen maken HET EERSTE NOORDHOLLANDSE KIEVITSEI. De heer G. N. Meyroos alhier ver zoekt ons te melden, dat hij gister het eerste kievitsei heeft ontvangen, dat gevonden is door den heer P. Oud. Boekelermeer 132, Heiloo. TWEE ZILVEREN JUBILEA OP NOTARISKANTOOR TE BERGEN. Het was 1 April 1922. dat onze plaats genoot, de heer Jan Kroon, na werkzaam te zijn geweest te Winkel op het kan toor van notaris van Leersum, bij de distributiedienst en ter gemeentesecreta rie en te Wieringerwaard ten kantore van notaris J v d Knaap, naar Bergen kwam, enkele weken later gevolgd door den heer Kees Koster van Dirkshorn, toen nog een broekje van 16 jaar April as zullen beide heren 25 jaren werkzaam geweest zijn op het notaris kantoor alhier, tot 1938 bij notaris F W A van Riet en na diens overlijden enkele Heiloo. X STATIONSCHEF VASBINDER 40 JAAR BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Er werd druk gevlagd aan de Sta tionsweg. Eén der bewoners, de heer Vasbinder, jubileerde bij de Ned. Spoorwegen. Deze sympathieke ambte naar is iemand, die niet alleen voor iedere reiziger een vriendelijk woord over heeft, maar is steeds bereid, wan neer men om inlichtingen bij hem komt, deze direct te geven. Zijn advie zen zijn altijd juist en do omgang met den heer Vasbinder óók met het lagere personeel is altijd op vriend schappelijke en collegiale wijze ge schied. Is het dus een wonder, dat, nu hij zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de Ned. Spoorwegen. Hij prees den heer met deze dag kwamen complimen teren? Tijdens de receptie in café Morsch werd de jubilaris o.a. toege sproken door den referendaris Steen winkel namens de Directie van de Ned. Spoorwegen en prees den heer Vasbinder voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting in de afgelopen periode. Als afgevaardigden van de Ned. Vereniging van Spoor- en Tram wegpersoneel spraken de heren Steenis en de Vries. Vele anderen voerden daar na nog het woord. 's Avonds kwamen zijn naaste mede werkers stations- en wegpersoneel alsmede de beide A.T.O.-directeuren Morsch en Kabel bijeen om hun chef te complimenteren. De heer Wassenaar sprak op geestige wijze den jubilaris toe en bood hem enkele prachtige boe ken plus een oorkonde aan. De heer Kabel sprak namens de A.T.O. en de heer Peters namens de gepensionneerde spoorwegarbeiders en overhandigde den iubilaris een leeslamp. Velen kwamen in de loop van de dag den jubilaris nog gelukwensen en wij merkten o.a. op den w.n. burgemeester, den heer Vennik, die evenals vele anderen een prachtige bloemenmand aanbood. Het is ongetwijfeld een onvergete lijke dag voor onzen plichtsgetrouwen stationschef geworden. De oefenwedstrijd tu so club Malmö heeft ons Niét dat wij over het ve horen, maar .och zijn er mogen stemmen. In de e spelers hun vorm langza de conclusie trekken, da reeds aftekent, zodat er, sen te twisten, toch wee ken Is. l'Jdien men aanneemt, dai ze'zommissie een nieuw elffc I b/uwen, dat het vertrouwen 'net aanstaande internatioi zoen, hetwelk overigens zee is dan geloven wij te moge teren, dat men op de goed Als vaste kern van inte zouden we willen noemen b trio Kraak, Van Bun en Var den, in de middenlinie Möhri Vroet en het binnentrio va: val, van rechts naar links, Roozen en Rijvers. De min; lemde prestatie, maar daarc jniet de minst nuttige, kwa zijde van den Oostelijken sp l ring, die van begin tot ein( heeft en die het, tegen de z gelijke voorhoede van de Zw gemakkelijk heeft gehad. Kraak in doel was in go al heeft de Zweedse voorh hem niet te moeilijk gema: Bun en Van der Linden bic uit, maar zij vertolkten be nuttige partij voetbal. Hetz gezegd worden van De Vroe voorhoede uitstekend opstu' zen kon niet de voortreffelrj van Zondag j.l. in de o tegen De Volewijckers beve Wilkes was de ster var De wijze, waarop hij soms toch zeer sterke defensie was subliem en het eerst< van het Nederlands Elfta heel en al zijn werk. Ook derde doelpunt, dat van van Rijvers kwam, had groot aandeel. Van Spierenburg trad in helft op en na de rust was ker, die op de halfplaats s1 geen van beiden kon ons o dat hun verkiezing volledig vaardigd zou zijn. Drager d door te zetten, had te vee Voor den uitstekenden achte Niisson, die intussen een partij ten beste gaf. En Ber niet goed en niet slecht. I weinig intelligent, te weinig zijn opstelling in het Neder tal te rechtvaardigen. De missie zal ijverig moeten bli ren naar twee buitenspele links als rechts, die méér b< deze beide wel ervaren inte maar die toch over hun 1 heen zijn. De De Zweden trappen af, i zen onderschept de bal en aan het werk, wiens voorz< achter wordt gewerkt. Het heen en weer, zonder dat enig overwicht van een tijen gesproken kan worde krijgt Sandbory voor een vi uitstekende kans, maar hij trole op de bal, waardoor op het nippertje kan wegtr: tweede schot van denzelf is van te grote afstand on kunnen opleveren. Niet la het, of Nederland neemt i over, maar de stopperspil ontneemt aan Roozen ei iedere illusie. Na ruim twi ten spelen volgt uit een v S. Niisson een keurig schc middenvoor G. Niisson. K het al vallende onschadelij ken. Een onverwachte ki denzelfden speler houdt c landse doelnam er met e sprong uit. Eindelijk na 3 als Bergman juist een kans door onoordeelkundi van de bal aan den doel) overgedaan, krijgt Wilkes Raadpleeg het Pr Het directoraat-generaa prijzen heeft gemeend er g doen een boekje op te stel prijzen, welke men ten hoo te betalen voor goederen die voor het dagelijks leven benodigd zijn. Het boek bladzijden omvat, is ov< boekhandel te verkrijgen, ling van dit boekje is enig geveri. Het kan geen bron uit alle wijsheid over de worden geput. Gebruikt me wel met enig geduld en stand, dan kan het een suci Het boekje bevat naast e lijst voor goederen en d vijftal wenken voor goedk 1. Vraag bij alles wat laat maken eerst naar de p 2. Koop eenvoudige, goei en levensmiddelen. Luxe v< verhogen vaak onnodig de 3. Controleer, voor zovt alle prijzen of tarieven, laat betalen, door bij uw ii gids te raadplegen. 4. Betaal in geen geval Wettelijk geoorloofd is. 5. Stel direct de bevoc ties op de hoogte van prij gen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2