—Hei Ho Stad w, Omgeving, De eindeloze rij: S.S. en Kriegsmarine Egmond aan Zee in opbouw weer voll< D AMRUBRIEK Uitspraken Bijzonder Gerechtshof Sweelinck-kwaEtet De burgemeester is optimistisch gestemd Distributiekring Alkmaar Een kleine Göbbels voor het Tribunaal Een goed adviseur Het verse kadetje in de knel Ijs verdween, ijs verscheen Predikbeurten Heiloo. Burgerlijke stand. De vijand roofde De Schager markt. Marlctberich ten De Schager Paasverloting. Bijzonder Gerechtshof te Amaterdam Voor het Btfz. Gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. Lamers, hebben weer een aantal jeugdige S S-mensen en Kriegsmarinejongens de revue gepasseerd. Als eerste stond de 26-jarige tuindersknecht J. A. Blokker uit Alkmaar terecht. Deze ls thans gedetineerd in Laren. Hem was ten laste gelegd, dat hy in Driebergen in Augustus 1943 was toegetreden tot de Deutsche Wach- und Schutzabteilung en daarna In Maart 1944 in Alkmaar tot de Kriegsmarine. OM MEER TE VERDIENEN Uit het verhoor kwam vast te staan, dat beschuldigde van 1939—1942 in het tuin- dersbedrijf werkzaam was, daarna was hij mee gaan helpen aan de Duitse Weer- machtswerken. President; „Voelde je re zoveel voor, om de vyand te gaan helpen?'» Beschuldigde: „Ik deed dit, om meer te kunnen verdienen, aangezien mijn ouders het hard nodig hadden!" In September 1942 was beschuldigde voorts vrijwillig in Duitsland gaan wer ken. In Januari kreeg hij verlof en voel de er niet veel meer voor, terug te gaan. Daartoe wendde hij allerlei middeltjes aan, b.v. verbrandde hij zijn voet, maar op een gegeven moment, nadat hij was goedgekeurd, maakte het GAB het hem moeilijk, door zijn distributie-bescheiden in te houden. Zodoende heeft hij zich toen voor de Wach- und Schutzdienst gemeld. Hij werd in uniform gestoken en kreeg een ge weer en bajonet, verrichtte aanvankelijk corvéediensten en deed later tot eind Maart 1944 wachtdiensten in Bergen. Toen hij echter hoorde, dat hij tegen zijn eigen landgenoten zou worden inge zet, wat hij niet wilde, trad. hij toe tot de Kriegsmarine. Hij gaf zich hiervoor op in het S S-bureau te Alkmaar. In Sennheim ontving hij zijn opleiding, werkte aanvankelijk nog in Mannheim in het tuindersbedrijf, kwam dan in Re- val op een boot, die ingedeeld was bij een mijnenvegersflottielje. Daar men aan hem niets had als hulp-stuurman, werd hij roerganger.. Met deze boot bleef hij tot 8 Mei 1945 in Libau, werd door de Engelsen krijgsgevangen gemaakt en op 15 Augusus d a v werd hij in Vught on dergebracht. In April 1944 was beschul digde nog lid van de NSB geworden, om zijn ouders te helpen aan pakjes van Frontzorg. De procureur-fiscaal requireerde 10 jaar R W I met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger drong aan op clementie. Het Hof zal 10 April a.s. uitspraak doen DOOR WERKLOOSHEID NAAR DE S.S. De 2d-jarige W F Butter, kantoorbe diende, tijdens de bezetting woonachtig In Alkmaar, thans gedetineerd in Laren, trad reeds in October 1940 toe tot de Waffen SS. Uit het verhoor bleek, dat hij vóór de Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam deed uitspraak in de volgende zaken van jeugdige personen, die dienst hadden genomen bij de Waffen S S, Kriegsmarine en Landwacht Nederland, en veroordeelde: A. C. Kweldam te Heiloo tot 5 jaar R WI met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de rechten voor het leven, W. J. Kouwenberg te Alkmaar tot 4 jaar R WI met aftrek en 10 jaar ontzetting; L. Pander te Oude Niedorp tot 4 jaar RWI met aftrek en 10 jaar ontzetting; W. G. H. van Erp te Schagen tot 2 jaar en 6 maanden RWI met aftrek en 10 jaar ontzetting; A. van Twuyver te Ber gen tot 3 jaar RWI met aftrek en 10 jaar ontzetting; N. G. de Groot te Alk maar tot 6 jaar RWI met aftrek en 12 jaar ontzetting; N. P. Alles te Schermer- horn tot 2 jaar RWI met aftrek en 10 jaar ontzetting; H. L. Schaap te Alkmaar tot 3 jaar RWI met aftrek en 10 jaar ontzetting; R. Schmidt te Alkmaar tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maan den voorwaardelijk en onder toezichtstel- ling van de Stichting Politieke Delin quenten afdeling Alkmaar; B. Best te Beemster tot 4 jaar RWI met aftrek en ontzetting voor de duur van het leven; T. Peereboom te Alkmaar tot 2 jaar en 8 maanden RWI met aftrek en 10 jaar ontzetting; J. J. Witte te Bergen tot 2 jaar gevangenissraf met aftrek. capitulatie werkzaam was op het bureau van Sociale Zaken te Alkmaar. Toen de capitulatie had plaats gevon den, moest hij echter weer plaats maken voor zijn voorganger, die zijn militaire dienstplicht had vervuld. Dit was een van de redenen van de aanmelding, maar later weet beschuldigde dit ook aan zijn „verschrikkelijke eigengereidheid", waar voor hij thans volkomen de consequen tie wilde dragen. Hij was geen lid, noch sympathiserend- lid van de NSB, doch als dank voor de pakjes van Frontzorg schreef hij brieven, aanvangend met „kameraadske" en ein digend met „Houzee". Ook de rest van de inhoud was kennelijk de taal van een nationaal-socialist. Toen de oorlog met Rusland uitbrak heeft hij de eerste opmars meegemaakt. In October 1942 geraakte hij gewond en verbleef drie maanden in een hospitaal Na een verlof in Holland werd hij in Gratz afgekeurd. Hem werden diverse bevorderingen en onderscheidingstekens nagezonden. Later kreeg hij een oproep om een her halingsoefening mee te maken in Vee- nendaal. Hij meldde zich bij den dokter, mocht geen frontdienst doen en werd toen bij het regiment administratief te' werk gesteld. Toen de hele compagnie in Hasselt zou worden ingezet, verbrandde hij de papieren van zichzelf en nam de benen In December 1944 pakte de Feldgerdar- merie hem op en kwam hij in de gevan genis in Scheveningen. De procureur-fiscaal vond deze beschul digde niet erg openhartig. Rekening houdend met een getuige-ver- klaring, dat het huisgezin enigszins Duits georiënteerd was, eiste hij drie jaar RWI met aftrek en tien jaar ontzetting uit de rechten Uitspraak 10 April a.s. TEG|GN HET BOLSJEWISME Uit anti-bols jewisme, zei de 28-jarige timmerman W. F. de Moor te Alkmaar, zich in Mei 1943 in Amsterdam te hebben gemeld voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland. Eigenaardig vond het Hof dit, daar beschuldigde in de Meidagen 1940 in Den Helder diende bij het 21e Regiment Infanterie. Zijn moeder had geld nodig en daarom begon hij met te gaan timmeren op de vliegvelden, die de Duitse Weer macht hier aanlegde. In 1943 werd hij werkloos. En ofschoon hij noch NSB-er, dodh sympathiserend-lid was, tekende hij in Mei 1943 voor het legioen. In Senn heim werd hij bewapend, werd tegen de Russen ingezet en raakte door een gra naatsplinter nabij Leningrad gewond. Hij deserteerde toen in burgerkleren en kwam tenslotte in Eindhoven terecht. Sedert 15 Juni 1945 bevind hij zich in Nederlandse hechtenis. De procureur-fiscaal requireerde 5 jaar RWI met aftrek en 15 jaar ontzetting uit de rechten. De verdediger voerde aan, dat ziekte van zijn moeder en andere zorgelijke huiselijke omstandigheden verdachte tot zijn daad hadden gebracht. Pleiter vroeg de uiterste clementie. Het Hof bepaalde de uitspraak op 10 April a.s. Hedenavond: Gulden Vlies, 8 uur: 4e Abonnements concert Haarl. Órkestvereniging. Wapen van Heemskerk, 7,30 uur: Feest avond „Go Ahead". Huize Westerlicht (bibl.zaal), 8 uur; Le zing „Ex Oriente Lux". BIOSCOPEN: Harmonie, 8 uur: „Altijd in mijn hart (14 jaar) Zat. 7 en 9,30 uur. Victoria, 8 uur: „Vijf bakens op de weg naar Cairo" (14 jaar). Zat. 7 en 9,30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Caesar en Cleopatra" (18 jaar) Zat. 7 en 9,30 uur. ABT, 8 uur: 2e deel: „Het legioen van Zorro" (14 jaar) Zaterdag: 't Gulden Vlies, 8 uur: Uitvoering toneelvereniging „Ontwaakt". Wapen van Heemskerk: Dansen. Van het progamma wat ons dit strijkkwartet kwam voorspelen, ge vormd door Biloen, le viool, Water man, 2e viool, Raphael (alt) en Vogt- schmid (cello) gaf wel om de aard van hej werk het kwartet van Borodine de meeste aanleiding tot bespreking. Wan neer we dit zeer romantische kwartet zo prachtig horen spelen, zou men in de verleiding komen er een betekenis aan te hechten, gelijk aan het meester werk van Debussy. Maar toch kan men een gevoel van goedkoop op 't randje af niet geheel van zich zetten. Welke luisteraar werd er bijv. in het scher zo, in zijn fantasie niet meegevoerd naar de Weense Salons, waar de wals van Strauss hoogtij vierde, maar dan plotseling neemt de componist weer een meer klassieke allure; Het werk geeft wel volop gelegenheid het persoonlijke spel van de kunste naars te bewonderen. We hopen nog eens in de gelegenheid te komen van dit strijkkwartet een modernen mees ter te horen, bijv. Ravel. Het subtiele en wat dynamische schakering betreft, fijn afgewogen kwartet-spel lijkt ons voor de Fanse werken wel bijzonder geschikt. Dit kwartet werd met prach tig élan gespeeld en had een zeer groot succes. Hieraan vooraf gingen twee klas sieke wericen Op. 54<J»io. 2 van Joseph Haydn en hét kwartet K.V. 499 D gr. t. van Mozart. Schepper en voortzetter van deze compositie-vorm gaven ons weer het schoonste van hun creatief vermogen te genieten, door middel van het mu sicerende kwartet, dat ons weer enige ogenblikken schoonheidsontroering van de hoogste orde wist te schenken. De Aikmaarse Kamermuziekvereniging kan mej buitengewone voldoening op dit sublieme concert terugzien. Het publiek was zeer enthousiast en riep de kunstenaars meermalen terug. Er was gelukkig een volle zaal toehoor ders. Zou hej geen aanbeveling ver dienen, vóór deze concerten het pro gramma bekend te maken? Dan kun nen muziek-studerenden zich beter op het concert voorbereiden. Musicus. Inlevering bonnen en toewijzingen door detaillisten en handelaren. Het is noodzakelijk gebleken voor de hieronder genoemde plaatsen de tijden voor inlevering van opplakvel len met consumentenbonnen door de winkeliers te wijzigen en met ingang van 31 Maart a.s. als volgt vast te stellen. AKERSLOOT (café Verduin) Dinsdag, alle detaillisten. BERGEN (Distributiekantoor) Maandag, slagers, melkslijters (uit sluitend melk), bakkers, textiel, pe troleum- en brandstoffenhandelaren. Woensdag, kruideniers en tabakshan delaren, melkslijters (alleen boter, marg. en kaas). HEILOO (Raadhuis): Dinsdag, sla gers, melkslijters (uitsluitend melk), bakkers, textiel-, petroleum- en brand stoffenhandelaren. Donderdag, krui deniers en tabakshandelaren, melk slijters (allen boter, marg. en kaas). STOMPETOREN (café Zwart), Maandag, alle detailisten. N.B. Valt de Maandag samen met een erkend Chr- feestdag (b.v. Pasën of Pinksteren), dan wordt de inleve ring voor Bergen en Stompetoren van die dag gesteld op Vrijdag d.a.v. Slagers kunnen eventueel de door hen ingenomen bonnen in dat geval inleveren te Alkmaar op Dinsdagmid dag van 23 uur. N.V. NOORDER BANK ALKMAAR. In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders werd het dividend over het boekjaar 1946 (betaalbaar op dividendbewijs nr. 47) vastgesteld op 7 (vorig jaar 6 De heer mr. A. J. M. Leesberg werd commissaris herkozen. De gemeenteraad vergaderde Maan dagavond om 8 uur, onder voorzitter schap van burgemeester Niele. Na behandeling der ingekomen stuk ken werd met algemene stemmen als regent van het Centraal Ziekenhuis ge kozen burgemeester Pesman van Koe dijk. De hee C. Blaauboer werd met ln" gang van 1 Januari 1947 vast aange steld als 2e ambtenaar van de afdeling sociale zaken ter gemeente-secretarie, op een jaarwedde van f 1440, verhoogd met de gebruikelijke vaste en tijdelij ke toelagen, zoals door den minister van Binnenlandse Zaken goedgekeurd was. Wedden. De jaarwedden van den lsten amb tenaar van Sociale Zaken en die van "den lsten ambtenaar ter secretarie werden vastgesteld op gelijke voet, n.l. op f 1500 tot f 1900, eveneens ver hoogd met de gebruikelijke toelagen, te rekenen vanaf 1 Januari 1946. De jaarwedden van den 2den ambtenaar ter secretarie tenslotte en van de boekhoudster der bedrijven, werden vastgesteld resp. op f 1200tot f 1500 en f 1400 tot f 1800 plus toelagen, al les, zoals door den miniser van Bin nenlandse Zaken was goedgevonden. Aan het bestuur der Christelijke school werd voor 1947 een voorschot op de vergoeding toegekend van 80"/», be rekend naar f 12 per leerling. Besloten werd de salarissen van het gemeente-personeel, voorzover van ge meentewege geregeld, vanaf 1 October 1946 te verhogen met een tijdelijke toelage van 10%, volgens de circulaire van den minister van Binnenlandse Zaken van 10 December 1946, De exploitatiekosten per leerling der openbare lagere school werden vastge steld voor 1947 op f 12. Benoeming, Na uitvoerige discussie werden als onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd met algemene stem men de heren J. Bannink te Hilver sum en H. Stobbe te Terschelling, de laatste als 7e leerkracht, wegens stij ging van het aantal leerlingen. Vol gens de gegeven toelichting was er een flink aantal sollicitanten, waar uit dus een goede ksuze kon worden gedaan. Uitvoerig werd gediscussieerd over een 7e leslokaal voor de 7e leerkracht, daar de bestaande school slechts 6 les lokalen heeft. Het bestuur der R. K. school bleek bereid ben leegstaand lo kaal dier school af te staan, echter te gen een jaarlijkse vergoeding van f215 plus f 6 per leerling. De raad achtte dit algemeen te duur en besloot B- en W. in overweging te geven een lokaal van de bewaarschool in orde te laten maken, waardoor de gemeente ook haar vrijheid zou behouden. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer van Pel naar de stand van zaken voor vestiging van industrie. Volgens den voorzitter zal de vestiging van een dia mant-industrie in ieder geval doorgaan, terwijl er waarschijnlijk een meubel fabriek zal komen. De heer Koeman vroeg wanneer de nieuwe luidklok in de toren zal komen Volgens het contract zal deze in' Juli door de klokkengieterij te Heiligerlee worden geleverd. De heer Groen drong aan op spoe dige bestrating van het uiteinde van de Wilhelminastraat en van de Van Speyckstraat. Beide straten bleken nog voor dit jaar op het programma van B. en W. te staan. Parkeerterreinen. De heer Zwart gaf in overweging met het oog op de te verwachten zomerdrukte een nood-parkeerterrein aan te leggen op het terrein van het vroegere Pompplein, om te voorzien In het gebrek aan parkeerterrein. Voorts verzocht hij nogmaals te schrijven aan het college van Rijksbe middelaars te Den Haag om Egmond aan Zee van de 4e loonklasse naar de 3de over te brengen. Hierbij bleek, dat Egmond aan Zee een jaar geleden van de 5de naar de 4de klasse is overge plaatst. Toegezegd was, dat in Februari 1947 opnieuw zou worden uitgemaakt of mogelijke plaatsing in de 3de klasse zou kunnen geschieden. Dit was echter niet gedaan, zodat B en W. Den Haag hieraan nog eens zouden herinneren. Hierna sloot de voorzitter de verga dering onder dankzegging voor de aan gename discussies. Cornelis S uit Heiloo was in 1934 geheim lid der N.S.B. geworden. Met het oog op de klandizie van zijn zaak had hij dit tot Mei 1940 maar niet we reldkundig gemaakt. Toen was echter zijn tijd gekomen. Nu deze weer verstreken was, omvatte de tenlastelegging dan ook liefst twaalf punten. Verdachte had o.m bij de Wehrmacht te Alkmaar, de NSKK en de wachtdienst Niedersacksen den be zetter zijn diensten verleend, verder had hij de „Volkswohlfahrt" bij het „pulsen" in Rusland terzijde gestaan. Een doar den voorzitter voorgelezen brief van verdachte aan zijn vrouw kentekende S. als een fanatiek nat. soc.; zo vond zijn Duitse kostjuffrouw hem een te uitgesproken partijman om langer in huis te hebben en liet S. zich ondanks zijn gevorderde leeftijd, enke le malen voor de S.S keuren. Het is voor verdachte te hopen, dat het Tribunaal zijn „wie niet vóór ons is is egen ons" en „nu geen pardon mere" niet te zeer ter harte zal nemen. Zijn zoon, Cornelis Jacob, had he al even fraai gemaakt: blokieider, col portage, O.T. frontarbeider en tenslot te bewakre van Joegoslavische parti- sanen, in welke laatste kwaliteit hij de eed van trouw aan den „Führer" had afgelegd. Verdachte gaf eerlijk toe, dat hij bij een eventuele ontvluchtingspoging dér partisanen geschoten zou hebben. Ver der maakte hij een prettiger indruk dan zijn vader. De kampcommandant kenschetste hem als een harde toege wijde werker. Uitspraak in beide za ken Dinsdag a s. De Jeugdige Alkmaarder Hendrik Jaco bus B., van beroep tandtechniker, was in Augustus 1941 op aanraden van zijn werk gever, Meinhardt, naar Duitsland vertrok kep teneinde daar het vak beter te leren Erger was, dat hij in Duitsland werd geïnfecteerd met Nationaal-Socialistische ideeën, en dienst nam bij het NSKK. In het uniform van de Luftwaffe deed hij dienst als motor-ordonnans. Tijdens deze dienst ontving B. namens Frontzorg een bloemstukje en schreef daarvoor een bedankje aan mevr. Schut, in echt Nationaal Socialistische geest, ondertekend met: „Sturmman Bloemraad" Op de vraag van mr. Schenkeveld hoe B, nu over zijn houding oordeelde, zeide hij er wel spijt van te hebben, zover te zijn gegaan. Het advies van den heer M. had hem een flinke duw gegeven, maar achteraf blijkt dit geen wonder. De heer Meinhardt was zelf van de partij. Nog dezelfde middag deed het Tribu naal uitspraak. B. werd veroordeeld tot een internering van 2 jaar, einigend 17 Juli 1947. Tevens werd hij ontzet uit kies- en ambtsrechten. VERBOND VAN VOLKSTUINDERS- VER. IN NEDERLAND. Het Algemeen Verbond van Volks- tuindersverenigingen in Nederland hield dezer dagen zijn congres te Amsterdam. Het congres besloot met algemene stemmen aan den Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening het volgende telegram te zenden: „Het Congres van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigm- gen in Nederland, gehoord de bespre kingen inzake moeilijkheden bij het verkrijgen van permanente volktuin gronden, gezien de culturele waarde van het volkstuinwezen, dringt er bij Uwe Excellentie op aan, te bevorde ren, dat een wettelijke regeling tot stand kome, met de verplichting om in de gemeentelijke uitbreidingsplan nen gronden aan te wijzen voor het vestigen van blijvende volkstuinpar ken". Het congres besloot tot het benoe men van een commissie tot bestude ring der reorganisatie van het Alge meen Verbond en gaf deze Commissie tevens opdracht in overeenstemming daarmede nieuwe Statuten en een nieuw Huishoudelijk Reglement sa men te stellen. Gistermorgen ongeveer kwart over tien lette een besteller van de firma Ouwe hand niet voldoende op een uit de stad komende kraanwagen, die eveneens de Friese brug wilde passeren. De bakfiets raakte als gevolg daarvan bekneld tussen auto en brugleuning. De schade bleef tot enkele vernielde spaken beperkt. Het ongelukje veroorzaakte een kleine opstopping, doch dit is ter plaatse niets ongewoons! Het weer was gisteren totaal ln de war, want de zon scheen. En alles zag er opeens veel vrolijker uit. De vogels de den verliefder dan ooit, de katten zaten tegen elkaar te brauwen, en speelden met dikke staarten krijgertje over de schut tingen. Er keken crocusjes uit de klui ten, een hond lag midden op straat lek ker te zonnen en de heren der schepping droegen hun jassen los en hun hoeden gewaagd schuin. De dames gluurden naar fleurige voorjaarsjaponnetjes in de éta lages en de kinderen stoeiden op de trot toirs Het voorjaar zit in de lucht en de sla gerjongens fluiten: „Give m© five minu tes more" En over de Bath-brug reed een ijskar- retjeNiet één, dat van stal ge haald werd en nu opgeknapt zal worden, maar een levensgroot tentwagentje, keu rig in de witte verf en met grote rode letters op zij en een klingelende bel aan het handvat. De „room"ijsventer droeg een keurig jasje, neuriede een deuntje en wachtte op zijn klanten Wij zagen den man op verschillende punten in de stad, maar zijn afnemers bleven verre Begrijpelijk, want de grootste categorie, de jeugd, werd voor een fait-accompli gesteld en had geen tijd gehad, vader en moeder een dubbeltje of een kwartje af te bedelen voor een „ijsie". En de grotenbrrr, nee, wèl Je jas" los en de zon op je kop en'het voorjaar in je bloed, maar ijswe zijn blij, dat we het kwijt zijn, en wach ten liever nog even, tot we een beetje zijn doorgewarmd. Als het zover is dan.... graag! VOOR ZONDAG 30 MAART ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Dikboom (bev. lidm., schaalcoll. dia conie) Kapelkerk, 10 uur, ds. Den Oudsten (bev. lidm., schaalcoll. diaco nie); 5 uur ds. Wesseldijk Rem. geref. gem., half elf, ds. Rappold. Luth.'kerk (Oudegr.), 10 uur, ds. Roo- denburg (bevestiging lidmaten; extra collecte) Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. v. d. Sluis (Doopsbediening). Geref. kerk, 10 uur, dr. Polman; 5 uur ds. Von Meijenfeldt. (Collecte bijbelver spreiding). Herst. Ap. Gem., Tous- saintstraat, half 10 en 4 uur en Woens- dagav. 8 uur, dienst Oud-kath. kerk (in de luth. kerk), Dinsdagav. 8 uur, dienst. Bapt. gem., Nw. Doelen (Doelenstr.)10,15 uur, dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., Don- derdagav. half 8 de heer Van Oost veen; Dinsdagav., half 8 bijbelbespre king Houtweg 8. OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Van San ten (bevestiging nieuwe lidmaten; ex tra collecte kerkvoogdij).' BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bierman; 3 uur, ds. Bremer (bevesti ging van lidmaten). Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Telkamp. Bediening H. Avondmaal. Maranatha, nam. 3 uur, dienst in Ruïnekerk. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10, ds. Cieremans, em.-pred. te Hensbroek (bediening H. Avond maal); half 4 dr. Volger van Amster dam (dankzegging). Geref. kerk (Art. 31), elf uur en 3,45 uur, ds. Boon stra van Leens (Gr.) Geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Vrolijk van Zeist. Coll. jeugdgebouw. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur, ds. Henstra. Doopsgez. kerk, 10 urn-, da. Schepman. DIRKSHORN, geref. kerk, half 10 en 2,15 uur, ds. v. d. Sluis. EGMOND AAN ZEE. 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; half 5 dr. Polman. Col lecte bijbelverspreiding. EGMOND AAN DE HOEF, nam. half 3, ds. Van Santen van Akersloot. HEILOO, herv. kerk. 10 uur, ds. Bloemhoff (bévestiging nieuwe leden). Evang., 10.15 uur, ds. Kooij van Am sterdam. Geref. kerk (in evang.- gebouw). half 9 dr. Polman; 4 uurlees- dienst. Collecte bijbelverspreiding. HEER-HUGOWAARD, geref. kerk, 10 en 3 uur, dr. Praamsma van Stads kanaal. Coll. gebouwenfonds. Herv. kerk, av. 7 uur, ds. Wiegers van St. Pancras. KOEDIJK, nam. 2 uur, ds. Bierman. LIMMEN, 10 u, ds. Klein Wassink. NOORD-SCHARWOUDE, herv. kerk, geen dienst. Geref. kerk, 10 en 4 uur. ds. Haitsma. Collecte kerkauto's. OUDKARSPEL, 3 uur, ds. De Jong van Schoorl. SINT-PANCRAS, herv. kerk, 10 uur, ds. Wiegers (bevestiging nieuwe lid maten); half 4 ds. Wiegers (voorb. H. Avondmaal). Geref. kerk, 10 uur leesdienst: 7 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, half elf, ds. De Jong. URSEM. nam. half 3, ds. De Wilde. VEENHUIZEN geen dienst. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur, ds. Simons van Schoorl (bevestiging nieu we lidmaten). Oplossing probleem 25. Stand Zw.: 13 sch. op: 3, 5, 7, 9, 17, 18, 20, 23, 25, 26, 28, 32, 36. Wit: 12 sch. op; 14, 29, 30, 34, 35, 37, 39, 41, 42, 43, 46, 48. Oplossing: 1. 37-31 (36x49), 2. 48—43 (49x24), 3. 30x19 (26x37), 4. 46-41 (37 x46), 5. 39—33 (28x30), 6. 19x37 (46x12), 7. 35x2!! In het volgende eenvoudige standje dacht zwart nog remise te maken. Zw. 3 sch. op: 16, 26, 34. Wit 4 sch. op: 27, 28, 32, 37 en dam op 1. Wit heeft zo juist dam gehaald op veld 1. Zwart zet nu 3439, waarop Wit 27—21 (16x38), 37—32 (38x27), 28—22 (27x18) en 1x48. 't Is eenvoudig, maar men moet er maar op verdacht zijn. Ter oplossing voor deze week: (zie diagram). Probleem 26 van Max Douwes te Groningen Zw. 10 sch, op: 7, 8, 9, 10, 14, ,22, 26, 28, 32, 38. Wit 11 sch. op: 19, 23, 24, 31, 34, 35, 37, 39, 41, 43, 44. Wit speelt en wint! DRANKWET Ingekomen is een verzoek van mw A. S. HenningEgbergen, alhier, om een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse voor welke de vergunning geldt, in het perceel Boterstraat nr. 16. Binnen twee weken na dagtekening dezer bekenmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verle- nen van deze vergunning inbrengen. Geboren: Johannes M., z. v. A. J. Sengers en A. Zoon Adriaan H. z. v. A. H. Beemster en G. Blaau' boer Nicolaas J. M., z. v. G. J. Hergaarden en Th. A. Vernooij Christina J. L., d. v. H. Janssen en G. Zwart Johannes J. G., z. v. G. Wolvers en P. Berkhout. Overleden: Jan Witsen, 76 jr., geh. met J. Kroon. Getrouwd: P. Smit en C. R, Gomes. Voor de centrale werden overgeno men 46 koeien, 2 stieren, 9 pinken, 523 nuchtere kalveren en 1 schaap. Meestal is het met de markt na de tentoonstel- ling zeer stil, maar vandaag met het mooie weer was er een aardige aan voer en een echt levendige markt met veel bezoek. De voorjaarsmarkt heeft dus eindelijk een aanvang ge nomen. Er werd dan ook door de wei- ders weer gekocht. De handel in gel- dekoeien was goed. De notering was hoger dan de vorige week. Gelde- koeien tot 500. De bonnen 7—7ct. Naar verse goede kalfkoeien is wel vraag. Deze handel was ook goed, hoogste notering tot f 700. Dus flink prijshoudend. Jongvee ziet men nog weinig op de gebruiksveemarkt. Er is thans veel vraag naar gebruikspaar- den. De prijzen zijn nu direct niet hoger te noemen maar de verkoop gaat wel gemakkelijker. Nu was de notering van luxe paarden van f 1000 tot f 1300. Werkpaarden koudbloed f 900 tot f 1350; oudere paarden van f 500 tot f 800; slachtpaarden f 500 tot f.900. De aanvoer was weer belangrijk. Op de wolveemarkt kalme handel en er werden enkel maar overhouders aangevoerd. Matige handel in geiten. Jonge geiten vanaf f 2,50. De hoogste notering was f 70. Het slachtverbod is wel van invloed op de handel. De big- genmarkt was nog slecht voorzien. Wel wat klein goed van ongeveer 8 weken oud werd aangevoerd. De notering was f 25 tot f 35. Men beweerde, dat de koopvergunningen op komst zijn, dus zal het met de aanvoer wel beter wor den. Konijnen en kippen voor de slacht de vastgestelde prijzen. Voor het leven staan ze genoteerd in het markt bericht. Noordermarktbond, 28 Maart 1947. 40000 kg gele kool f 15,50, afw f 10,80; 17500 kg Deense witte kool f 11,50; 15000 kg Uien f 16, grove uien f 16 cn drielingen f 13,70—13,80, nep f 11,40; 26000 kg Bieten: I f 8—f 8,10, II f 5,70 en III f 4,40; 12000 kg Peen: II f 7,40- f 8, III f 6,70—f 7,80 en IV f 6,50- f 6,90. Langedijker Groentencentrale. 28 Maart 1947. 52.000 kg gele kool 15,50; 13.600 kg Deense witte kool 11,50; 30,000 kg uien 13,10—16; 6200 kg peen II 7,709,50, kleine peen III 7,50, IV 5,60; 22,500 kg bieten I 8— 8,60, n 5,70, III 4,40; 2000 kg witlof I 45, H 31,50. WARMENHUIZEN, 27 Maart 1947. 1000 kg Uien f 16; 5950 kg Rode kool f 17,50; 24500 kg Gele kool f 15,50; 1800 kg Bieten f 7,50f 10; 3000 kg Peen f 7,50—f 9,50. De eerste prijs voor No. 9476. In het café De Rode Leenw van den heer Huiberts vond Donderdagmiddag de traditionele trekking plaats van de Schager Paasloten welke na een rustpoos van 7 jaren weer voor het eerst werd gehouden. Notaris de Boer te Schagen kon mededelen dat alle 12.500 loten waren verkocht en dat de oude goede traditie weer op genomen was en weer rustig verder gingen. De trommels gaan draaien. Als allen zijn gezeten en achter hen de verschillende prijzen zichtbaar zijn gaan de trommels draaien. De heer Broersma staat gereed bij de grote trommel waaruit het lot no zal wor den getrokken en bij de kleine trom- De trommels worden rondgedraaid door mei staat de figuur van den heer Kooij. Wijb de Boer en W. Keesman.» De gro te trommel komt tot stilstand om pre cies 12,23 uur. De eerste greep volgt en is lot No 5316 en prijs No 110 een paardendek. De tweede greep levert op Lot No 2716 en prijs No 118 zijnde een afdruiprek. Steeds klinkt na het aflezen van het lotnummer de stem van den penning meester van de vereniging van Paas- tentoonstelling, die de gewonnen prijs mededeelt. Na 9 maal trekken is reeds de vijfde prijs eruit op Lot No 2456 en is een fraaie Gerocassette. De vijf en twin tigste maal komt de 4e prijs eruit op lot No 7115. De 35e maal de 6e prijs op Lot nummer 5491 was 'n onkruideg. Dan blijft het in de hoogste prijzen vrij rustig. De spanning stijgt want nadat 188 maal is getrokken komt de derde prijs eruit op lot No 7626 zijnde een beste pink. En dan volgen op 'n moment de eer ste en tweede prijs vlak achter elkan der. Na 205 trekkingen komt de twee de prijs uit de bus op lot no 10542 ook een pink om direct opgevolgd te wor den door de le prijs op lot nummer 9476 zijnde een beste koe die op de tentoonstelling de eerste prijs had ver worven. DE MAC Waar het lied van de dag en nacht klin I (Van onzen eigen verslag! yWARE rookpluimen hange lift Noordzeekanaal en d< van IJmuiden. Ze komen ui brieksschoorstenen van de H ibedrijven. De nog kille zeewii door onze haren als we ons uitgestrekte terreinen van d ovens begeven. Daar ligt de staalfabriek, f hoogovens, waarvan de hf hoogoven no. 1 kort geleden [duetie is gegaan, wijst ons or leider* We passeren grote 1 schroot, bestemd om in de I brieken te worden omgesmc [voor de fabricage geschikte [Tussen dat oude ij/er ontde! [automotoren, onderdelen van I chinegeweer, een -rupsband tank. Mocht je eens twee ja: f hopen rondscharrelen dan z< nog veel bruikbaar materiaa en binnen een paar jaar rijk Wij vervolgen onze tocht ei bij een uitgestrekt werkobject bouw? herbouw? Beide! E achtige fabriekshal nadert h voltooiing voor de tweed En dan treden wij binnen in, serp West, die herrijst op he fundamenten. Overal waar we heen zie gearbeid en het is goed dat Motoren worden gemonte menten vloeren aangestrek bruggen aan elkaar gelast nekappen opnieuw met gr beschilderd, hijskranen glij< mend langs rails hoog in heen en weer en trans zware machine-onderdelen en machtig verrijzen de rei. walsen, tussen welker de zestig ton zware rollen s' gloeiende 1700 kg. wegend blokken geplet zullen woi rollen waarover de gloeienc zullen worden afgevoerd, gesmeerd. Daar waar eigei sters moeten komen, wort lijk stalen platen aangebr: dere gedeelten blijven licht binnen te laten. Zo wordt deze geweldige hal, die een lengte heeft honderd en zestig meter e meter breed is, in gereed bracht. In de maand April hoopt het proefwalsen te beginnen na zullen uur na uur en da uit de walsen hun arbeid vi Honderd tachtig man zullen vinden. Mensen en machine dan per jaar 170.000 ton as ijzer leveren, o.a. bestemd bouw van schepen. Nog moeten onze schepen bouwmateriaal uit het b doen, maar straks zal het an den. Z(j wachten met „snaar: moment, dat de Walserij VI draaien, teneinde het bini product te kunnen betrek] tuuriyk betekent ook dat winstpunt in het deviezenpi Twee jaar ge Als we nog eenmaal een pen op dit machtige wede object, gaat onze herinnert naar een dag kort na de 1 Toen stonden- we op deze' Het beeld was geheel ander: 9

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2