1 De gemeente als onderneming Stad en Omgeving. Kamer van Koophandel te Alkmaar jubileert Steunt de N.I.W.I.N. „Musical Wat de theaters brengen Amsterdam's volwassen dochter wordt 25 jaar AGENDA Gemeenteleningen van Alkmaar. De Bos-Kleuterschool in eigen huis terug. Burgerlijke Stand Predikbeurten Alkmaarders blcver in de si HARMONIE THEATER VICTORIA THEATER CINEMA AMERICA^ Zal er mei industrieterrein wat te verdienen zijn Een groot aantal belangrijke Instellingen in' onze provincie viert in deze tjjd een jubileum. Daar is de Alkmaarse Nutsspaarbank, die dezer dagen honderd jaar bestaat, daar is de V.V.V. „Alcmaria", die voor het vreemde lingenverkeer in Alkmaar en daardoor in de hele provincie zo ontzaglijk veel deed en doet. „Alcmaria" bestaat eerstdaags 50 jaar. En daa: is ook de Kamer van Koophandel te Alkmaar. Ook deze instelling jubileert en wel op 4 April a.s. Dan zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Kamer haar werk begon. Een levensgeschiedenis. Velen menen, dat de Kamers van Koophandel jonge instellingen zjjn. Dat is niet het geval. De Kamers zijn instituten van vrij oude datum. Haar voorlopers waren de zoge naamde „Commercie Colleges", die o.a. in 1668 te Amsterdam en in tal van andere plaatsen werden aange troffen. Aanvankelijk berustten de Kamers in ons land op plaatselijke reglementen uit de tijd van de Ba taafse Republiek. Na de inlijving van ons land bij Frankrijk zien wij weer belangrijke wijzigingen in de structuur dezer in stellingen, welke wij niet op de voet zullen volgen. Wij zullen er ons toe beperken te vermelden, dat er in Alk maar reeds in het jaar 1853 een Ka mer van Koophandel werd opgericht, terwijl Den Helder in 1855 en Hoorn in 1888 volgde, hetgeen destijds kon geschieden wanneer de gemeenteraad daartoe besloot. Concentratie. Elders in den lande waren even eens verschillende Kamers, zodat er in de loop van de 19e eeuw 97 Ka mers werden aangetroffen, omvat tend 116 gemeenten, terwijl er to taal 1123 gemeenten in ons land waren. In 1006 gemeenten waren handel en industrie derhalve niet door de Kamer vertegenwoordigd. Het is duidelijk, dat men slechts dan tot een algemene vertegen woordiging van handel en industrie kon geraken, indien de regering de Kamers zodanig zou instellen, dat aan iedere Kamer een zeker groter district zou worden toegewezen en deze districten het gehele land zou den omvatten. Het intreden van deze toestand, die van verschillende zijden werd aanbe volen, werd door de invoering van 't Handelsregister, welke plaats vond bjj Wet van 26 Juli 1918, bespoedigd en noodzakelijk gemaakt. De Kamers van Koophandel zagen zich nu im mers belast met het houden van het Handelsregister, hetgeen uit de aard der zaak een algehele reorganisatie nodig maakte, zowel als de uitbrei ding van haar districten over het gehele land. Deze belangrijke reorga nisatie kwam tot stand bij de Wet van 26 Maart 1920, terwijl bij K.B. van 17 Augustus 1920 het land in 36 districten van Kamers van Koophan del werd verdeeld. De huidige toestand. Uitgegaan werd van het beginsel om zoveel mogeljjk economisch- geografisch éénvormige gebieden bjjeen te brengen. In Noord-Hol land zien wjj in 1923 de nieuwe districts-Kamers verschijnen te Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Zaandam, Hoorn en Alkmaar. Tij dens de jongste bezetting Van ons land werd wederom aan de struc tuur der Kamers getornd. In het kader van de opbouw van een zelf standige organisatie ter ontwikke ling van het bedrijfsleven, werden de districts-Kamers gewijzigd in provinciale Kamers. Sedert 1941 heeft elke provincie dus één gemeenschappelijke. Kamer. In onze provincie verrees dientenge volge de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland. De vroegere zelfstandige Kamers werden kantoren van de provinciale Kamer, terwijl een enkele Kamer, o.a. die te Hoorn (in 1942) werd opgeheven. Het gebied van het kantoor Alkmaar, waaronder ook het oude gebied van de Kamer te Hoorn vrijwel geheel valt, telt thans ruim 70 gemeenten benoorden de lijn CastricumEdam en bestrijkt thans meer dan de helft der provincie Noord-Holland. Momenteelbestaat er een streven naar terugkeer tot de zelfstandige Kamers van Koophandel van vóór de bezettingstijd. De volwassen dochter. In feite is de toestand dus zó, dat het kantoor Alkmaar ressorteert onder de te Amsterdam gevestigde provinciale Kamer. In de practijk echter zijn er zó vele gevallen te behandelen, waarover de provinciale Kamer eenvoudig niet kan oordelen, dat het Alkmaarse kantoor meer malen zelfstandig optreedt, in het belang van de cliënten. Terecht mocht dan ook mr. Van Eeghen, de voorzitter der Amsterdamse Ka mer, eens de opmerking maken, aai Alkmaar eigenlijk een volwassen dochter geworden was, die wel eens haar eigen weg volgde. Overigens geschiedt deze handel wijze met oogluilsend goedvinden van Amsterdam en een blik op de be moeiingen van het kantoor Alkmaar toont aan, dat dit niet voor niets ge beurt. Niet alleen zjjn 12.000 be staande zaken bij het Handelsregister ingeschreven, maar bovendien strekt deze activiteit zich o.a. uit tot: Actie tot het tot stand komen van de z.g. Westfriese kanalen, dito tot het ver krijgen van gunstiger voorwaarden voor de export onzer zuivel- en tuin bouwproducten, dito tot het bevorde ren van het verkeer te land, ter zee en in de lucht. Dito tot het houden van de Hogere Handelsschool en de Arrondissements-Rechtbank te Alk maar. Dito tot het opleiden van win kelpersoneel. Actie tot het verkrijgen van lagere tarieven voor water en electriciteit voor bedrijven. Actie te gen de „vliegende winkels" en tegen de veelal te hoog geachte precario rechten in verschillende gemeenten, enz. enz. De Kamer is steeds geleid door de ge'dachte, dat zij er is ten behoeve van het bedrijfsleven, zodat zij waar mogeljjk een dienende taak voor handel en industrie "heeft vervuld. Toenemende werkzaamheden. In de loop der jaren werden de Kamers in toenemende mate belast met opdrachten van de Overheid, zoals de uitvoering van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, de Wet betreffende het uitverkopen en op ruimen in het winkelbedrijf, de Wet op het Afbetalingsbedrijf en nog tal van andere regelingen. Ook had zjj een belangrijke taak bij de uitvoe ring van de Wet op de Evenredige Vrachtverdeling voor de binnen scheepvaart. Zaterdag: 't Gulden Vlies, 8 uur: Uitvoering toneelvereniging „Ontwaakt". BIOSCOPEN: Harmonie, 7 en 9,30 uur: Altijd in mijn hart (14 jaar) Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Victoria, 7 en 9,30 uur: Vijf bakens op de weg naar Cairo. (14 jaar) Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Cinema Americain, 7 en 9,30 uur: Caesar en Cleopatra (14 jaar) Zon dag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. A. B. T., 8 uur: Het legioen van Zorro (2e deel). Zondag: 2, 5 en 8 uur. Zondag: 't Gulden Vlies: Dansmatinee Peter Demaat en Maryska Doom. 't Gulden Vlies, 8 uur: La chanson do -"Montreux. Zwitserse avond georga niseerd door N.R.V. Wapen van Heemskerk: 's Middags en 's avonds dansen. Vers in het geheugen ligt ook nog de krachtige financiële en materiele hulp, die de Kamer gedurende de oor logsjaren verleende aan de circa 1000 bedrjjven, die in haar district moes ten evacuëren. Zelfs strekten haar zorgen zich uit over de gezinnen, die ernstige zieken of babies te verzor gen hadden, door het verstrekken van verwarmingstoestellen en vloei bare brandstof, toen daaraan de nood in ons land het hoogst was. Al deze feiten werden ons mede gedeeld door den heer D. J. Scheffel, tijdens een Donderdag j.l. gehouden persconferentie. De heer Scheftei toonde aan, hoe de Kamers steeds verder uitgroeiden tot een vraagbaak voor velen, waarbij het Kantoor Alk maar wel speciaal een kleinbedrijf- Kamer is. Hier zijn n.l. 5900 van de 6900 ingeschrevenen uit de laagste klasse. (De ondernemingen betalen n.l. naar het in de zaak geïnvesteer de kapitaal). Als de K. v. K. a.s. Vrijdag jubi leert en haar 25-jarig bestaan viert, hetgeen overigens niet met feestelijk heden gepaard gaat, zal men terug kunnen zien op een periode waarm véél werd gedaan in het belang van handel en industrie en ook in de toe komst zal deze nuttige instelling on getwijfeld op de ingeslagen weg voortgaan. Met de „Willem Barendsz" ter wasvisvangst. Een kijkje op het „vleesdek" van de „Barendsz", waar zojuist een borststuk van een walvis omhoog gehesen wordt. -- Wij hebben reeds vermeld, dat de gemeente tot conversie van een geld lening heeft beslaan. Per 9 Mei 1947 zal de 3'/2°/o 2e obli- gatielennig 1937 worden afgelost. Het restant daarvan is f 2.465.000, dat op 9 Mei a.s. zal worden afgelost met bijbetaling van de opgelopen rente en waarvan de betaling zal plaats vinden bij de kantoren welke op de stukken vermeld zijn. Aan houders van niet uitgelote obligatiën dezer lening wordt de volgende vergoeding gegeven: 1 maand en 8 dagen rente is f 3,69 per obligatie van f 1000. f 1,85 per obligatie van f. 500- en f 0,37 per obligatie van f 100. Gaat wegens bijzondere omstan digheden de uitgifte van de 3% lening 1947 ten laste der gemeente niet door, dan wordt de aflosbaarstelling van de 3VP/0 geldlening geacht niet gedaan te zijn. De uitgifte der lening geld- De nieuwe f 2 509.000 3% obligatiele ning (in stukken van nominaal f "1000 en f 500 aan toonder) wordt Woensdag 9 April 1947 voor inschrijving openge steld en houders van niet-uitgelote obligatiën der bovengenoemde 3'/''/o le ning hebben daarbij recht van voor keur. De inschrijving is op 9 April a.s. opengesteld van v.m. 9 uur tot n.m. 4 uur. Ingeschreven kan worden: te Am sterdam ten kantore- van Theodoor Gi lissen, te Goes bij de BaVik voor Zee land N.V., te Den Haag bij de N.V. Commissiebank Holland-Indië (Th. Gil lissen, Beaudërck en Co.), te Groningen bij de N.V. Groningse Effectenkantoor, te Rotterdam bij de N.V. Rotterdams Effectenkantoor (opgericht door Th. Gilissen c.s.) en te Alkmaar ten kan tore van den gemeente-ontvanger. De koers is 100% en de inschrijving geschiedt op de voorwaarde van het prospectus van uitgifte d.d. 28 Maar j.l. Bij al deze kanoren zijn exemplaren daarvan en tevens inschrijvingsbiljet ten verkrijgbaar. Met ingang van Maandag as worden de lessen aan de Bos-Kleuterschool reryat En eindelijk is het toch zo ver gekomen, dat het eigen huis in het Bos de kleuters wacht Het gebouw aan de Egmonder- straat is leeg, de inventaris is overge bracht naar de witte school aan de Hout-* weg Keurig opgeknapt, fris in de verf en verjongd van uiterlijk staat het ge bouw daar tussen de bomen Ouders, denkt er aan uw kinderen niet langer aar de Egmonderstraat te sturen! De kabouters gaan het huis in het Bos bevolken! Geboren: Johannes M. J., z. v. H. Molenaar en G. de Zeeuw Mar tina, d. v. J. Kaper en G. M. Winke- l^iar Johannes, z. v. W. A. Booij en J. C. Klompmaker Bregitta M„ d. v. N. N. Woestenburg en B. Tie- bie Yvonne E., d. v. N. W. van den Berg en A. Griffioen. Gehuwd: P. J. Liefting en A. C. Veel J. Leutscher en M. Roskam. Ondertrouwd: J. P. B. Spie renburg en N. Prins N. P. J. Bon en M. M. Pannekeet A. Mak en A. van Drunen H. Huiberts en M. Ubbels A. Dekker en J. W. Kaan dorp C. A. M. Köllmann en A. M. J. Wielart. A. Weder en T. Schmaltz. Overleden: Peter Hendriks, oud 75 jaar, geh. m. E. van Eeten. ONTSLAG VERLEEND Bij beschikking van den Minister van Binnenlandse Zaken, is, op grond van het zuiveringsbesluit, ontslag verleend uit zijn functie, gerekend met ingang van 2 Juli 1945, aan G. v. d. Eng, amb- teuaar bij den distributiedienst te Alk maar. VOOR HET EERST WEER KAAS. Voor de eerste maal in dit jaar was er weer kaas op de markt. Het was nog maar één enkel sta peltje, maar het geeft goede hoop, dat er spoedig meer zal komen. De notering was hedên f 1,43 p. kg. Het plaatselijk Niwin-Comitè te Alk maar schrijft ons Het schijnt welhaast overbodig, na hetgeen daarover in pers en radio is geschreven en gezegd (en nog dagelijks geschreven en gezegd wordt), doel en streven van de NIWIN nog eens uit voerig uiteen te zetten Het werk van de NIWIN, de behartiging van geeste lijke en materiële belangen van onze mensen in Indië, zowel burgers als mi litairen, is een zaak die ALLE Neder landers persoonlijk aangaat Niemand, of hij nu vóór of tegen Linggadjati is, kan voorbij gaan aan het feit dat een groot deel van onze jongelingschap voor ons allen in Indië zijn plicht doet Daaruit vloeit voor iederen Nederlander de verantwoorde lijkheid voort, te zorgen, niet alleen hen niet te vergeten, doch ook daad werkelijk zich voor hun welzijn in te spannen. Het plaatselijk Comité te Alkmaar van de NIWIN, overtuigd als het is van Uw instemming met zijn doelstelling, wil het U gemakkelijk maken aan Uw verantwoordelijkheidsgevoel tegenover de Nederlanders in Indië daadwerkelijk uiting te geven Gij kunt dit op velerlei wijze doen De gemakkelijkste manier is het ver lenen van financieele steun Om U enigszins een indruk te geven van de geldelijke bijdragen die nodig zijn, zij medegedeeld dat ons Comité zich als eerste taak heeft gesteld een bedrag van 10000.in te zamelen, beno digd vocjr aankoop van een cantine- wagen, die, voorzien van het opschrift „Geschonken door de Burgerij van de Gemeente Alkmaar", onze soldaten in Indië, op eenzame posten, ver van huis en haard, zal doen zien dat ook ónze Gemeente haar zonen niet vergeet Ook op andere wijze zal de Niwin U de mogelijkheden verschaffen, Uw steentje bij te dragen Wij denken aan inzameling van lectuur, boeken, kran ten en tijdschriften, waaraan een bijna niet te vervullen behoefte bestaat Hierover zal de plaatselijke pers U re gelmatig inlichten Voor ditmaal bepalen wij ons tot de financiële bijdrage. Binnenkort zal U een lijpt worden aangeboden, welke wij in uw bijzondere belangstelling aanbevelen. Wij vertrouwen, dat gij dit niet als aalmoes, doch als ere-plicht zult wil len beschouwen. Het Plaatselijk NIWIN-Comité te Alkmaar is als volgt samengesteld: Ere-voorzitter: prof. mr. A, Koelma; voorzitter: B. Fels; penningmeester- secretaris is de heer R. J. D. Hartkamp. De comité-leden zijn Deken J. Th. Ja cobs, ds. C. v. Meyenfeld, mevr. C, A. A. Holsmüller-Teengs, S. W. Arntz, mr. D. Bosscher, A. Bergsma, luitenant C. Haeck en Vincent Breed. 40-JARIG JUBILEUM. Op 1 April a.s. zal de heer H. J. Keijzer, adjunct-commies ten kantore van den gemeenteontvanger, de dag herdenken, waarop hij 40 jaar gele den in dienst der gemeente Alkmaar trad. Het zal dezen sympathieken ambtenaar die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. ZONDAG 30 MAART 1947. KOEDIJK, 2 uur, ds. Bierman vestiging van lidmaten). GROOTSCHERMER, 10 uur de he Albertz. GRAFT, geen dienst. DE RIJP, 10 uur, ds. Kastein van lidm., Paascoll.) WEST-GRAFTDIJK, av. half 8, 8, Kastein. Voor Goede Vrijdag Aan predikanten en prijs stellen op opname n Pasen. anderen, van de - vodden dezer dagen een gesp j heer S. Spruit, een Alkm; ®iet %^,"ens musicale prestaties in bek UchteiTgënre hier algemeen <L en gewaardeerd zijn. - - Pre. „leiding tot dit onderhoud beurten hunner kerk op de komende 1)6 1 dat de heer Spruit sedert i feestdagen, wordt verzocht om a,. het f«t> 0 cabaretgezelschap opgaven, voorzover zulks nog niet ij j "bruist1 om overal wat gedaan, ten spoedigste te zenden, 0 land hreneen in het vaak c mi, T-,iI-.-..a«c!:ng le dat zij uiterlijk Donderdagmorgen uur in ons bezit zijn. Voor volgende Zondagen dienen wil de opgaven te ontvangen op Vrijdag, morgen uiterlijk 9 uur. waselmg leven ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. A.s. Zondag zal de waargenomen aan het Ritsevoort. Ook zal de vol gende week in de avond- en narij, uren deze aptotheek geopend zijn. FEESTAVOND .ALKMAAR" (GO AHEAD) r De Alkmaarse voetbalvereniging Alk maar (Go Ahead) heetf gisteravond in het Wapen van Heemskerk een zeer geslaagde feestavond gegeven Er was natuurlijk veel belangstelling De avond werd na muziek van het trio Van Twuyver ge opend door den voorzitter, den heer Schrier, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en de hoop uitsprak dat deze avond een succes zou worden Hij wékte de bezoekers op donateur van zijn vereniging te worden, opdat de club zo wel bij de uit- als thuiswedstrijden een morele steun zou hebben en zou stijgen op de competitieladder Enkele personen en de pers heette hij speciaal welkom en dankte het gezelschap der M A C-ers en het trio v Twuyver voor de medewerking Daarna trad de heer Schoehuys voor het doek als voorzitter der feestcommis sie Wel waren er veel moeiliikheden te overwinnen gewcestt maar hij hoopte dat men geslaagd Was Gelukkig meldde* zich uit de zaal ten conferancier aan (zekere P Bakker) en na voorstelling der medewerkers (de M A C -ers) en het zin gen van welkomst- en clublied werd met de afwerking van het programma begon nen De non-stop-revue Groen Wit vior- uit bracht voor ieder wat De M A C- zusjes (ditmaal twee dames en een heer) zongen op uitstekende wijze een aantal trekkersliedjes, die een zeer verdiend succes oogstten Er werd inderdaad zeer goed gezongen Verdér - braht het programma tal van cabaret-en revue-nummers, o a een Westfriese voordracht, aardige zangnum mers, Fakir-optreden, schetsen (,,Op het huwelijksbureau" en ,,Op de koffie") en daarmee vloog de tijd om, zodat men aan het bal, dat natuurlijk de avond be sloot toe was vóór men het wist Het was voor dé Alkm Voetbalver een aardige en prettige avond DS. F. KUIPER. Naar wij vernemen heeft Ds. F. Kuiper, vroeger alhier, het door de Doopsgezinde Broederschap te Am sterdam op hem uitgebrachte beroep aangenomen. ALTIJD IN MIJN HART. You are always in my heart. Het liedje is de film al vooruit ge vlogen en er zullen weinig mensen in stad en streek zijn, die het in en bui ten de radio al niet ontelbare malen gehoord hebben. Het is een aardige melodie, het ligt ook zonder de woorden goed in het geheugen en het is volkomen be grijpelijk, dat men de Amerikaanse film, welke aan dit liedje gewijd is of omgekeerd niet wil overslaan. Het is wel een gezellig in elkaar ge zette geschiedenis, er zit wat roman tiek in, een flinke dosis sentiment en op zijn tijd ook een gezonde hu mor, waartoe vooral het zonderlinge orkest bijdraagt. Deze film is vooral in het teken der moderne muziek gesteld en de toevalligheden welke er in de familiegeschiedenis voorkomen nemen we graag op de koop toe. Vooral om dat we hier kennis maken met de zang van de jeugdige Gloria Warren, een coloratuurzangeres, die in de cinema tografie nog een leven vol toekomst beloften tegemoet gaat. Er is ditmaal een uitvoerig voor programma met veel binnen- en bui tenlands nieuws, een alleraardigste tekenfilm en een spannende één-acter, de verrassende geschiedenis van twee broeders, die, omdat zij precies op el kaar gelijkende tweelingen zijn, door ieder met elkaar verward worden, tot dat deze gelijkenis voor beiden nood lottig is geworden. FIVE GRAVES TO CAIRO Anne Baxter, Franchot Tone en Erich von Stroheim maken van een onwaarschijnlijk gegeven iets mach tigs. Het verhaal is gebaseerd op his torische feiten, n.l. het tot staan ko men van Rommel's Afrikakorps bij Sidi Halfaya en de daaropvolgende opmars van Montgomery's achtste leger. Wij weigeren echter aan te nemen, dat al les zo vlot (zouden wij haast zeggen) verliep, als deze film ons wil doen ge loven. De zoveelste oorlogsfilm en tóch weer anders! Reeds het begin impo neert door de wijze waarop hier de troosteloze oneind'gheid van het terrein wordt geaccentueerd, en de hele film door verrast deze door camerainstel lingen en belichtingseffecten Wij dachten aan ,,The Petrified Forest". Ook hier de handeling binnen vier muren, met weinig actie en toch een ademloze spanning, Franchot Tone's van onze militairen. ^t^lleen "n ons land heeft hij rfrzün onze daargelegerde mili ren bezocht en het zijn voornam. «nze geuniformde jongens, die onze Se" gen yoor hen vree: zal de dienst word, ver van huis die blijk het door apotheek Wan-, omgeving ve van de R.. - ?Recreati(f en algemene ontwikkel organisatie ónder de bemoei.i v'an de Niwin valt, bijzonder te w deren. Leider van deze cabaretgrc welke uit vele personen, waaro, een zevental dames bestaat, is bekende musicus Guus Brox, bezig is zich een wereldverma beid te verwerven. De heer Spru in deze groep niet de enige maarder, want conferencier van Musicale Parade" is de heer A Carrell, die onze stadgenoten t gullen kennen als de heer Kesse een der kunstzinnige gebroe K die allen van Alkma Origine zijn. Een cabaretgezelschap in corporal Bramble, no. 747289 en la! als de kellner Davos is uiterst suggf! tief. Anne Baxter heeft juist gent. accent gelegd op haar rol, om den 1 tenant van het Afrika-korps te be', ren. Von Stroheim zagen wij be: maar zijn granieten masker en vierkante kop kunnen toch wel Rommel passen. Ongeveer zó zulle] velen zich den „Feldmarchall" hebbe] voorgesteld! Een film om niet te veil zuimen! CAESAR EN CLEOPATRA. Met hooggestemde verwachting", wandelden wij gisteravond naar de, Nieuwesloot: een film naar^een werk van Bernard Shaw, uitgevoërd in tech-l ïtershogelnëeüwbërgen totaal nicolor, dat moest en kon niet and, S baar waren geworden. viin rlan oon Dunnornotif nn •filtvterö'hior) H W& Het meest interessante deel var tournee is ongetwijfeld de tocht Engeland geweest in de dagen, da sneeuw hier velden en wegen be te, maar dat men er in Engeland mee gezgend was, dat de wegen zijn dan een evenement op filmgebied,! temeer daar wij ergens gelezen hebben] dat Shaw zelf heel tevreden was me:1 deze verfilming van zijn werk, hoewel boze tongen beweren dat zijn tevre denheid niet anders dan een uitvloei sel van zijn ijdelheid kon zijn geweest.! En, weer naar huis wandelend, moes ten wij onszelf bekennen, dat in dit| laatste zeker waarheid moet hebbenj gescholen. Technisch is deze film| prachtig uitgevoerd en doet heel veel denken aan Alexander Korda's „De dief van Bagdad". Gedurende ruim an derhalf uur vertoeft men in eer sprookjesland van prachtige kleuren Ock het spel stond op hoog peil, hoe wel Vivian Leigh (Cleopatra)af en I? enkele zwakke momenten vertoog- Dat, waarin deze film ons heeft teleu gesteld is, dat slechts een blik word, gegund in een zeer korte periode vai het leven van Cleopatra en de fita daardoor te weinig handeling bevat. In het werk van Shaw wordt dit goedgemaakt door de geestige dialogen, doch daarvan ii in de film, en zeker in de Hollandse tekst, weinig te bemerken. Voor het overige raden wij toch een ieder aan deze film te gaan zien, mede om het zeer interessante en mooie voorpro gramma. Het gezelschap trad in Langl ,p voor 1500 Hollandse milita en liet deze niet alleen genieten z(jn musicale prestaties maar van de sketches, welke inmiddels Ingestudeerd en die overal een verend succes hebben. In Langhalm werd besloten voorgenomen tweede - voorscte! niet te geven uit vrees, dat men anders niet meer vandaan zou I nen komen. Met vier militaire gens en veertig manschappen v de tocht ondernomen, maar al g liepen de auto's vast en moe alle artisten de militairen helpen de sneeuw van den weg te ruil Meter voor meter kwam men voo maar al spoedig kwamen de wa in greppels terecht en er bleef de artisten geen andere keus met dekens om hoofd en schou geslagen, enkele kilometers te af te leggen, om zo op de plaats vertrek terug te kunnen komen dames kwamen ziek in Langl terug. Men moest naar Spitlegate, maa ilitaire autoriteiten brachten verzoek van een duizendtal jon over, die de voorstelling nog niet D zien hadden en er op aandrongen A.D.I. I er althans nog een matiné zou wo HET LEGIOEN VAN ZORRO gegeven, welke inderdaad plaats ^^n die natuurlijk een overweldi Na hef spannende eerste deel is het I niet te verwonderen, dat ook het twee-1 de deel, dat deze week in het A.B.T. V wordt vertoond, grote belangstelling 1 trekt. Nog spannender zijn de avontu-1 ren en de bezoekers leven geheel mee I Men waant zichzelf bij het legioen en I maakt alle sensaties mee. Voor de lief-1 hebbers van dit genre iets aparts. Natuurlijk wordt het hoofdnummer ingeleid door een aardig voorprogram Het is te begrijpen, dat een vier kante meter grond op de Leusderhei minder kost dan een in het hartje van New York en al willen we onze ge meente nu niet direct met een metro pool als de Amerikaanse bijenkorf vergelijken, ook in Alkmaar moet voor de grond een behoorlijk bedrag be taald worden en vooral voor grond welke door industriëlen zal worden aangekocht dat hopen we tenmin ste en welke zo aan vaarwater en spoorverbinding is gelegen, dat grond stoffen en fabricaten gemakkelijk aan- en afgevoerd kunnen worden. In Beverwijk en Haarlem kost het opgehoogde terrein plus minus f 10 per m2 en wij hebben den directeur van Gemeentewerken gevraagd hoe hoog dat hier in Alkmaar zou worden en of het niet verstandig zou zijn de grond desnoods onopgehoogd te pre senteren. Dan is de prijs natuurlijk heel wat lager, maar een industrieel is geen struisvogel, die zijn kop we bedoe len natuurlijk de kop van de struisvo gel in het tand steekt en alleen maar naar de lage prijs kijkt als hij weet, dat hij daarna zelf aan het op hogen zal moeten gaan. De gemeente gaat van de gedachte uit, dat men de grond waarvan men de prijs nog niet kan schatten bouwrijp zal moeten leveren er het is te begrijpen, dat de te graven haven daarvoor wel een aardig kluitje grond zal leveren, al zal dit nog lang niet voldoende zijn om het bouwterrein op Deil te kunnen bren gen. Wat doet een koopman? Er is een goed Hollands spreekwoord, dat zegt, dat men zo nu en dan een spierinkje in het water moet gooien om een kabeljauw te kunnen vangen. Dat heeft ook de Amerikaanse fabri kant van scheermesjes begrepen, die zeer terecht inzag, dat hij geen mesje fabriceren zou als de mensen niet eerst het apparaatje kochten, waar de mes jes in pasten. Dat apparaatje was niet zo goedkoop maar de fabrikant gaf het cadeau omdat hij wel wist, dat er aan de mesjes later veel meer te ver dienen zou zijn dan het apparaatje hem nu zou kosten. Zou de gemeente als koopman of beter als koopvrouw daaraan niet een voorbeeld kunnen nemen? Zij behoeft dat industrieterrein nu juist niet direct cadeau te geven, maar een beetje redelijke prijs desnoods minder dan de kostprijs zou oorzaak kunnen zijn, dat men Alkmaar boven andere gemeenten verkiest en dat de zo lang verwachte en zo fel begeerde industrie hier ten slotte toch nog zou komen. Hebben wü daar op het ogenblik behoefte aan? Dat is weer zo'n moeilijke vraag want het hangt er helemaal van af welke industrie hier zal komen. In normale tijden is alles welkom, maar op het ogenblik is het een kwestie van uit kijken want we hebben hier allerminst behoefte aan een zwakstaande onder neming, welke b.v. na een jaar de poorten gaat sluiten en ons opscheept met een categorie arbeiders zonder werk, die eenvoudig naar de maat schappelijke steun worden overgehe veld. Evenwel, dat geldt ook voor normals tijden, maar als we optimistisch wil len blijven en van de veronderstelling uitgaan, dat we hier alleszins degelijke ondernemingen zullen krijgen, dar, 1 staan we „evengoed" zoals men dal I in Alkmaar zegt voor moeilijke pro- f blemen, want industrie eist arbeider! en liefst arbeiders die ter plaatse wo nen. Hier wonende arbeiders hebben hui zen nodig en die zijn er niet. ZÜ hebben meisjes nodig en die zijn er tegenwoordig ook niet of ze zijn hes! schaars en heel duur omdat ze overal terecht kunnen. Dat alles vormt een probleem, dat de vrees wettigt, dat er in deze tijd ook met industrieterrein niet zoveel te bereiken zal zijn, al heeft de ge meente daarvan dan ook grote ver wachtingen. Verplaatsing van industrie. Wat wel mogelijk is en daarin zit ons inziens op het ogenblik wat meer perspectief is, dat het bouwrijp ge maakte industrieterrein vooreerst door hier reeds gevestigde zaken in gebruik wordt genomen. Er zijn hier tal van ondernemingen, die ongelukkig „gelegen" zijn, die be hoefte aan vaarwater en spoorverbin ding vlak naast de deur hebben en die wellicht dankbaar gebruik zullen ma ken van de gelegenheid hun fabrie ken en pakhuizen naar de Huiswaar- derpolder te verplaatsen. Laat men daarnaar eens een onder zoek instellen. De uitslag daarvan kan van zeer grote betekenis zijn, zowel voor de verdere uitvoering der nu reeds be staande plannen, als voor de pr'Js welke men straks voor de bouwrijp gemaakte grond zal kunnen vragen. Tj. Ad. succes had. Successen in Loi I De tocht naar het hoofdkwartw tonden werd mogelijk doordat de litairen van vlammenwerpers gel ^maakten. De weg naar Norwich worden vrijgemaakt en vandaar het Scala Theater een voorste 'het Ccala Theater een voorste Werd gegeven. Diverse impres; TOT AMBTENAAR O. M. (S BENOEMD. Bij Kon. besluit van 20 Maart lio. 36 is benoemd tot ambtenaar het openbaar ministerie bij de ka: gerechten in het arrondissement «naar mr. G. W. von Meyenfeldt, specteur van politie te Amstei tevens officier-fiscaal bij het bijzt ïerechtshof aldaar, wonende te H Stede. LEZING „EX ORIENTE LUX" Onder grote belangstelling verz< gisteravond voor bovengenoemd chap Dr. Vf. H. C. van Esveld ee Zing met lichtbeelden over de V» Voorziening in de Oudheid. Verg Van zeer fraaie lichtbeelden begor feijn lezing met een overzicht va vaterwerken van omstreeks 2000 |voor Christus in de steden Gezer, giddo en Oud-Jeruzalem, om vervo over te gaan tot de watervoorzii in de paleizen van Koning Hiskia. Verschillende systemen werd in de heid gebruik gemaakt, doch voora tunnelsysteem was alom verbreid, interessant waren de afbeeldinger oude Griekse vazen, van badhuizei bronnentempels bij de oude Gri Dat in hygiënisch opzicht de Rom [zeker niet onze minderen waren, Wel aangetoond door het feit, da [Waterverbruik in het oude Rome, 1 toen één millioen inwoners had, stond aan het waterverbruik van tegenwoordige New-York. Dit v verbruik wordt slechts overtroffen de stad Chicago. De lezing werd 1 ten niet afbeeldingen van opgrav hij Pompei, waar o.a. een geheel buizenstelsel is blootgelegd, dat t Woordig, bij feestelijke gelegen] hog wel eens in werking wordt ge Inderdaad een zeer interessante en zame lezing.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2